VAKANTIE IN DE WINTER Commentaar Londendefensie ook belangrijk Dayan dreigt met ontslag als plan VS wordt aanvaard Ook dr. L de Jong uit de PvdA? Het Kwartet Minister Schut gaat met de bouwvakkers praten E Hl E \acler Luns niet hij huwelijk van doehter Crita) hit wier Nieuwe Leidse Courant Woensdag 1 juli 1970 51 st* jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen NïeUtyg Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Beschuldigingen De oppositie heeft gisteren minister Schut het vuur na aan de schenen gelegd. Beschuldigingen van D'66 dat hjj zijn toezeggingen niet is nage komen wees de minister van de hand. Prioriteit minister Schut Een Peruviaans kind wordt in de h'riendschip van Martinair verzorgd tijdens de reis naar Nederland. De inderen waren in Madrid overge- 'jnten uit een Peruviaanvliegtuig. Zie ook elders in dit blad. DEN HAAG Minister Schut is bereid met de werknemersorganisaties in de bouwnijverheid te gaan praten om voor één keer een proef te nemen met een ver schuiving van de bouwvakvakantie van de zomer naar het winterseizoen. Mr. W. Aantjes (AR) deed gis teren in de Tweede Kamer deze suggestie tijdens het woning- bouwdebat. Dit door de bouw vakkers te brengen „belangrijke offer" zou volgens mr. Aantjes moeten worden gecompenseerd door aantrekkelijke maatregelen bestaande uit toekenning van Gisteren zijn de besprekingen met de kandidaat-leden voor de EEG in Luxemburg begonnen. Minister Luns verwelkomt zijn nieuwe Britse collegu Sir Alec Douglas Home. een éénmalige extra vakantie toeslag. Deze zou te financieren zijn uit 'een deel van de vorstverietpremie, door een extra bijdrage van de werkgevers en door een bijdrage var. de overheid. Minister Schut noemde de ar-sug- gestie 'een goc-de gedachte'. Hij wees er wel op, niet helemaal gerust te zijn dat het allemaal zal lukken. Het woningbouwdebat vond plaats aan de hand van de brief van de minister over de stand van de wo ningbouw. Er werd tijdens dit debat aange drongen op uitbreiding van de wo- ningbouwproduktie. Geen oplossing is mogelijk /onder een wezenlijke bijdrage van het bouwbedrijf, dat ten slotte de woningen za' moeten bou wen", aldus mr. Aantjes. Naar zijn mening zouden de onder,- nemers vee] meer moeten doen om doorwerken bij onwerkbaar weer mogelijk te maken. Ook drong hij j aan op de veiligstelling van de finan- ciering voor de woningbouw, in welk verband hij de instelling van een wo- j ningbouvvfonds bepleitte. I Dit fonds zou te weden zijn uit een vast aandeel c:t de algemene midde- len, uit een vastgesteld aandeel van j de grote institutionele beleggers, en als aanloopbedrag zouden de zoge- i naamde Breedbandmiljoenen (140 miljoen gulden verkregen uit de ver koop van de Breedbar.daandelen door de staat) in het fonds ingebracht kunnen worden. I ertrouiveii opgezegd De minister kreeg felle kritiek van de zijde van de oppositie. Drs. E. Ny- pcls (dem.) stelde dat de minister zijn toezeggingen voor de opvoering van de bouwproductie onvoldoende is na gekomen. Hij zegde, namens zijn fractie, het vertrouwen in de be windsman op. Dit standpunt werd neergelegd in een motie, die vandaag wellicht in stemming komt. Minister Schut wee-- de beschuldi gingen van de D'Gö-afgevaardigde van de hand. Die toezeggingen zijn geen streep tekort gekomen, zei ir. Schut. Op voMrekt enthousiaste wij ze heb ik tjijn..^oezeggingen gestalte De minister zegde de Kamer toe te zullen streven naar een drastische vereenvoudiging van de bouwproce- dure. waarbi1' nodeloze detailbemoei- ingen zoveel mogelijk zullen worden overgeslagen. ..We moeten af van de betutteling'', p'dus minister Schut, die in dit verband de wens uitsprak dat oök de Nederlandse bestuurder en ambtenaar iels krijgt van de Franse slag. Hij zei geen mogelijkheden te zien voor het invocer. van belasting-faci liteiten voor overwerk in de bouw vakken, zoa> was gevraagd. Hij noemde dit een bijzondere zware ope ratie met te weinig effect in de pro- duktiesfeer. Bovendien, zo bleek uit zijn woorden, is de bereidheid tot overwerk zeer gering Ook drs. J. van -den Doel (soc.) noemde de ministeriële nota een tra gisch stuk, een terugblik waarom het beleid mislukt is! Hij trok twee con clusies in dit -'ebat: nr'nister Schut is niet in staat de be'aneen van de wo ningzoekenden te be'n 'rtigen en de achterstand in. de wor ïngbouw is in deze kabinetsperiode niet meer in te halen. Het debat wordt var.öaag voortge zet. LUXEMBURG Op de eer ste dag van d§ EEG-onderhan- delingen in Luxemburg heeft Engeland de noodzaak onder streept van militaire samenwer king in Europa. ,.Dc Europese defensie komt niet voor op de agenda, maar dat neemt niet weg dat deze kwestie wel op de achtergrond van deze onderhande ling over Engelands toetreding staat," zo zei de Britse onderhandelaar An thony Barber. „Wie realist is zal niet ontkennen, dat Europa in de toekomst een gro tere last zal moeten dragen ter ver dediging van het continent. De be langen van de Zes en van Engeland zijn hier identiek en daarom acht. ik defensie een belangrijk punt," aldus Barber. Vastbesloten Aan het gebin.van de conferentie had Barber de Britse premier Heath aangehaald, die verklaard had dat Engeland vastbesloten is nieuwe ge bieden voor samenwerking te zoe ken." Dat geldt niet alleen voor eco nomische en monetaire zaken, maar ook op het gebied van de buiten landse politiek en defensie." Barber toonde zich op een pers conferentie optimistisch over het ver loop van de onderhandelingen, hoe wel hij weigerde een uitspraak te doen over het al dan niet slagen van de conferentie. Wel verklaarde hij heel nadrukke lijk ervan overtuigd te zijn dat, al. de gesprekken tussen de Zes en zijn land weer mislukken, het bijzonder lang kan duren voor er nog eens herhaling van de pogingen mogelijk zou zijn. kleuren Leuk voor uw kleuter? de hele vakantie plezier van uw nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om Ik geef op als nieuwe abonnee TEL AVIV De Israëlische minister van defensie, generaal Dayan. heeft gedreigd te zullen aftreden als de Israëlische rege ring het jongste Amerikaanse vredesinitiatief aanvaardt. Dit meldde gisteren het Israëlische avondblad Maariv. De meerderheid van het 'Israëlische j parlement en ook premier Meir vin den dat het voorstel onmiddellijk moet worden verworpen en dat presi- i dent Nixon hiervan in kennis moei worden gesteld om te voorkomen dat er door een vage reactie een ver keerde indruk zou worden gewekt. Men is eensgezind in de mening dat het Amerikaanse plan de weg vrij maakt voor het opleggen van een op lossing door de twee supermogendhe- den. Premier Meir, aldus Maariv heeft 1 er op gewezen dat de Amerikaanse vredesplannen nog slechter zijn dal de plannen die minister Rogers, ae Amerikaanse minister van buiten landse zaken, in oktober had voorge legd. Zij zal president Nixon duide lijk laten weten dat Israël onder geen beding de gedachte van veilige gren zen zoals in het Amerikaanse plan wordt voorgesteld zal aannemen. I p I Knots opblaasballen. voor zwembad of I I strand. 2 stuks voor 1 abonnee! I snelle zwemvliezen. Doen het even 3 goed in Castricum als aan de Costa IBrava aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig «Is u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden COMPUTER TEN DIENSTE VAN DE ABONNEES. NIET MEER ZELF GIREREN Maand- en kwartaalabonneeB krijgen een 'door de computer vervaardigde) kaart toegestuurd. Een steeds meer toegepaste moderne WIE GIRO HEEFT kan met deze kaart zonder kosten het abonnements geld naar ons bureau laten over schrijven. Men kan ook de kaart van hand tekening voorzien en -aan x'n bank afgeven. WIE fajJEN GIRO HEEFT kan mei deze kaart aan het postkantoor be talen. Een deel van de kaart krijgt u dan terug als kwitantie ten bewijze dat u hebt betaald. In plaats van aan het postkantoor kunt u met deze kaart ook aan het kantoor van de krant betalen. Men kan ook als men geen giro heeft de kaart van handtekening voorzien en aan z'n bank afgeven Wie ons machtigde om per AUTOMATI SCHE GIRO het abonnementsgeld van zijn rekening af te schrijven, valt na tuurlijk buiten deze regeling. EgypteN president Nasser heeft g's- leren in Moskou met de Russische leiders gesproken over een uitbrei ding van de samenwerking tussen bei.de landen „op ieder gebied". D't meldde het persbureau Tass. Mij heeft met partijleider Breznjef. presi dent Podgorny en premier Kosvgin uitvoerig van gedachten gewisseld over de toestand in het Nabije Oosten Er is geen verklaring uitgegeven na afloop van de besprekingen. Ook is niet bekend of Rusland zijn militaire hulp aan Egypte zal uitbreiden. In Kairo is meegedeeld dat de Egyptische luchtverdediging gister avond vier Israëlische straalvliegtui gen heeft neergeschoten, die een aanval deden op stellingen in de een trale sector van het Suez-kanaal. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAA GCorrie Luns, doch ter van onze minister van buiten landse zaken, is gisteren in Den Haag in het huwelijk getreden met de heei .J. Cramer te Kampen, staffunctiona- ris bij de ANWB. Vader Luns kon de plechtigheid j niet bijwonen, omdat hij gebonden was aan de ministersconferentie in J Luxemburg over toelating van Enge- 1 land tot de EEG. Het jonge paar is inmiddels ver van alle politieke zorgen en verkeersvraagslukken op Majorca aangekomen voor de wit tebroodsweken. ROTTERDAM Vier dagen voor de stapelloop van de Esso Europoort vertrekt haar voorgangster, de Esso Nederland, voor de technische proef- vaart. Het 253.000 ton metende vaar tuig vertrekt van de Verolme-werf en keert niet meer in Nederland terug. Drie Israëlische piloten zouden zijn gevangen genomen Een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv gaf het neerschieten van twee toestellen toe. ^IJ die overdreven verwachtingen hadden van de mogelijkheden die het gisteren te Den Haag ge ëindigde Wereldvoedselcongres bood moeten teleurgesteld zijn. Want tot meer dan hel uitspreken van goede voornemens is hel eigenlijk niet gekomen. Beslissingen konden op het congres niet vallen: die moeten komen van de regeringen. Zij moeten hun prio riteiten herzieu. En als we zien, hoe we in ons kleine landje al geen raad weten met het prioriteitenprobleem, dan weten we hoe moeilijk het el ders kan zijn. De oplossing van het probleem van honger en ondervoeding hetgeen iets anders is dan de bestrijding ervan bleek tijdens de discussies veel ingewikkelder dan wel eens wordt verondersteld, zo luidde de conclusie van de Nederlandse voor zitter van de FAO, dr. lïoerma. Er moet een mentaliteitsverandering komen niet alleen in de rijke landen, die nicer financiële hulp moeten bieden, maar vooral op het gebied van de internationale handel zal meer begrip moeten worden op gebracht voor de onmogelijke situa tie waarin de ontwikkelingslanden verkeren. Ook in de arme landen zelf moeten de verhoudingen ingrijpend worden gewijzigd, wil een verbeterde ont wikkelingssamenwerking ook wer kelijk ten goede komen aan de min der bedeelden. Dit is het grote pro bleem van de ontwikkelingslanden. Daar is geen gewelddadige revolutie voor nodig, zoals de Amsterdamse hoogleraar dr. W. F. Werthcim fel tegenstander van hel huidige systeem van ontwikkelingshulp die gisteren opnieuw te Leiden ver dedigde. Waar zulk een oplossing toe leidt, toont Cuba. Revolutie lijkt een kant-en-klaar- oplossing te zyn voor degenen die snel succes willen boeken. Maar het blykt niet waar te z(jn. Ook Soe- karno's permanente revolutie was een mislukking. Zy bracht het In donesische volk aan de rand van de afgrond. Toch moet hard gewerkt worden aan bewustwording van de achter geblevenen in de ontwikkelingslan den. De tijd staat ook daar niet stil en de moderne communicatiemid delen kunnen een belangrijke rol spelen. DEN HAAG De ..tegelacties" van de kabouters in Den Haag heb ben succes opgeleverd. B en W van Den Haag besloten gisteren de ge vaarlijke verharding onder klimrek- ken te vervangen, eerst door zand en later door rubber tegels. Hij struikelt menigmaal die haastig voort w.il varen. VONDEL Zon en maan 2 juli zon op 4.24. onder 21.03; maan op 2.34, onder 20.55; 3 juli NM Hoog Water Hoog Water: 2 juli: Rotterdam le getij 3.52. 2e getij 16.19: Vlis- singen 0.49-13.15; Willemstad 4.35-17.03. DE BILT Eentr ogvormige storing die dinsdag in ons land talrijke buien bracht, is naar Zuid-Zweden getrokken en ver stoort nu daar het weer. Achter deze storing nam een rug van hoge luchtdruk op de nadering van een frontensysteem snel in betekenis af. waardoor het bij ons slechts enkele uren droog weer was. Omstreeks middernacht be reikte een regenzone, die met de ze fronten samenhing en zich van Noorwegen tot Zuid-Frankrijk uitstrekte, ons land en verplaat ste zich verder naar het oosten. De ongunstige circulatie waar in West-Europa zich nu bevindt, wordt veroorzaakt door een krachtig hogedrukgebied. dat zich van de Azoren tot Groen land uitstrekt, en een diepe de pressie van 983 mb ten noorden van Schotland. Strandweer Een vrij grote depressieaktivi- teit. waarbij ook morgen te koefe lucht met afwisselend ënkele op klaringen en buien. Krachtige wind tussen west en noordwest. Overdag 15 tot 17 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: N en dan wel zon, maar onbestc lig en koel. BAROMETERSTAND: heden 10 uur. 74.8 cm. (997 millibar) dalend. (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM Het is niet onwaar schijnlijk dat ook prof. dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, als lid van de PvdA zal bedanken. „Ik stel mijn beslissing nog uit tot het verkiezingsprogramma bekend is en vele anderen met mij", zo ver klaarde hij gisteravond in een uit zending van Avro's actualiteitenpro gramma Televizier. In deze uitzending verweerde hij zich tegen de, wat genoemd werd minderwaardige kritiek die een aantal dag- en weekbladen en personen heb ben geleverd op zijn rede in Delft, i waarin hij zijn ongerustheid uitsprak j over de defensieve kracht van ons leger. Tot tweemaal toe had prof. De Jong de Vara (waarvoor hij meer dan 200 1 uitzendingen verzorgde) gevraagd hem i tv-zendtijd beschikbaar te stellen voor dit verweer, maar dat werd hem geweigerd. Prof. De Jong verklaarde dat de PvdA bezig is af te glijden naar een ..vage culturele revolutie", j De geschiedenis toont z.i. aan, dat I tegenover de Russen een „redelijke weerbaarheid" noodzakelijk is (Roe menië. Joegoslavië) 'en dal het er niet om gaat dat de Navo sterker is dan het Warschaupact. Prof. De Jong zei in Delft zijn eer lijke persoonlijke mening gegeven te hebben en hij toonde zich veront waardigd over degenen, die hem zon der grond verwijlen een spreekbuis van stnistere krachten te zijn. Hij Was blij dat premier De Jong, die zijn rede aanvankelijk had afge zwakt, er thans blijk van heeft gege ven zijn ongerustheid te delen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1