Verzet protestanten tegen verbod Oranje-betogingen Marine over tien jaar eigen atoomdnikboot Telefoneren naar 16 landen in Europa wordt goedkoper. Naar 4 landen duurder. Perljuli. Luns optimistisch over gesprek met Engeland 3 Leiders Praagse lente niet voor het gerecht Uranium uit Afrika voor kerncentrale in Borssele Vice-admiraal Doorenbos: Vijf dagen lekkerbekken in pittoreske eethuisjes Nog steeds onrustig in Noord-Ierland Uit de Haagse hof geplukt DINSDAG 30 JUNI 1970 Smrkofsky gelooft: PRAAG Oud-voorzitter van het parlement Smrkofsky gelooft niet dat het huidige regiem in Tsjechoslowa- kije de leiders van de Praagse lente voor het gerecht zullen brengen. „Zij weten dat wij te veel zouden zeggen", zei Smrkofsky tegen de Italiaanse journalist Zanfrognini. „Zij zullen er de voorkeur aan ge ven minder belangrijke figuren aan te pakken", zo zou Smrkofsky hebben gezegd. Zanfrognini heeft ook gesproken met Alexander Dubcek, die het vol gens de journalist uitstekend maakt. De zuiveringen in Tsjechoslowakije gaan intussen onverminderd door. Vooral aan de universiteiten. Drie honderd hoogleraren zijn ontslagen. Minister van onderwijs, prof Jaromir Hbrek zei in een rede voor radio en tv dat de universiteiten de grootste bron van zorg voor de leiders van de communistische partij vormen, omdat daar „vele ideologen van het revi- sioisme, anti-communisme en anti- -sowjetisme te vinden zijn". De slaapzalen van de universiteiten noemde hij centra van anarchie en terreur. GRONINGEN Bij het Groningse Bellen zijn zeven graven uit het neo- lithecum ontdekt. Het oudste graf is naar schatting 4300 jaar oud. Uit de graven zijn aardewerk, een strijdhamer, een beker en een vuur steen mee tevoorschijn gekomen. DJAKARTA De ruim een week geleden overleden ex-president Soekarno begint weer een nationale held te worden. De Indonesische pers en leden van het kabinet brengen hem thans posthuum alle lof toe. BORSSELE De uraniummijn louwmaatschappij van Franceville, en mijn in Gabon, gaat 210 ton na- jurlijk uranium leveren voor de eer- te lading van de Kerncentrale Bors- ple. Deze centrale met een bruto ver logen van 476 mWe wordt gebouwd oor de Provinciale Zeeuwse Energie- ïaatschappij door de Duitse construc- fur van electrische centrales Kraft- 'erk Union A.G., die ook de brand- tofelementen zal leveren, aldus een ommuniqué van de PZEM. De vlak ij de Schelde gelegen centrale rrfoet commercieel gebruik zijn begin 973. Een deel van de geproduceerde lektriciteit zal worden gebruikt door e aluminiumfabriek Pechiney, die in edrijf gaat in april 1971, bij Vlissin- en op 3 km afstand van de kern- entrale. De Franse groep Uranex, nieuw op- :ericht voor de export van uranium, al het uranium leveringscontract uit- oeren, dat werd getekend tussen de raniummijn bouwmaatschappij van "ranceville en Kraftwerk Union A.G. vervolg op een „letter of intend" oor de aankoop van het benodigde iranium ontvangen van de PZEM, in ugustus 1969. ZIEKENHUIS ZAT :ONDER VERBAND GENUA Verscheidene operaties loesten gisteren in één van de grote iekenhuizen van Genua worden uit- esteld omdat er een tekort aan ver and was. Het ziekenhuis heeft van de taatsverzekeringsmaatschappijen nog 4,5 miljoen gulden te vorderen waardoor het de rekening van de erbandleveranciers niet kan betalen. (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM Technisch en economisch zal het wellicht mo gelijk zijn om de Koninklijke ma rine aan het eind van de jaren zeventig uit te rusten met een nucleaire onderzeeboot. Tegen die tijd zal het Dolfijn-type van de marine aan vervanging toe zijn. De kosten voor een derge lijk vaartuig worden thans ge raamd op zo'n 250 a 350 miljoen gulden. Dit zei vice-admiraal J. Doorenbos gistermiddag ter gelegenheid van de introductie van dc jongste aanwinst van de marine de onderzeeboot Zwaardvis, samen met het zusje de Tügerhaai. in aanbouw b|| de RDM. Hoewel de marine nog niet is kun nen overgaan tot het bestellen van atoomonderzeeboten is admiraal Doorenbos uiterst tevreden over de twee in aanbouw zijnde marine-sche pen. Een van de redenen is het feft dal aan boord een Nederlandse vin ding staat opgesteld die in staat is op elke gewenste diepte torpedo's af te vuren. Dit katapult-systeem is een vin ding van de nu 70-jarige adviseur van de marine kapitein J. C'. Ver meulen. Het systeem is eigenlijk het ei van Columbus, aldus de admiraal Doorenbos, die er aan toevoegde dat de vinding vergeleken kon worden met elk ander systeem om torpedo's af te vuren. De bouwtijd van de onderzeeboot Pasar Malani in Haagse Houtrust Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Authentieke Vestjavaanse dansen, demon- traties Indisch koken, een in ïalinese stijl opgetrokken tro- ische tuin en een expositie van en Indiase kunstenaar over de euwenoude kunst van het ba- ikken. Dat is maar een greep uit de vele ttracties op de twaalfde Pasar Ma im Tong Tong. vanmorgen in de iaagse Houtrusthallen geopend door ïevrouw Taswin A. Natadiningrat. chtgenote van de Indonesische am- assadeur in ons land. Mevrouw E. Boon-Derksen De Pasar Malam —wat letterlijk avondmarkt betekent duurt tot en met 4 juli. Vijf dagen lang kan men dus slenteren langs schilderachtige oosterse gevels, lekkerbekken in de pittoreske eethuisjes en wegdromen in de exotische tropische tuin. Exotische sfeer Hoogtepunt van deze door de Stich ting Tong Tong georganiseerde Oost- -West markt is de Borobudur-presen- tatie: een door het Kon. Instituut voor de Tropen ingerichte stand waar sterk vergrote foto's van het Boed dhistische heiligdom op Midden-Javü. dat op het punt staat in te storten, de aandacht trekken. De stichting wil een steentje bij dragen tot behoud van dit stenen Boeddha-monument. Daarom gaat tien procent van de opbrengst van een tot boekwerk samengesteld over zicht van Indische en Indonesische kranten en tijdschriften uit de laatste 70 jaar, naar de Borobudur. Ook het amusementsprogramma is dit jaar weer breed opgezet. Een paar namen daaruit: The Hearts of Soul, Ben Cramer, Ann Burton, Therese Steinmetz, Anneke Grönloh, The An- tillian Steelband. Er zijn dit jaar weer meer stands dan vorig jaar: 125. En organisatrice mevrouw Ellen Boon-Derksen ver wacht circa 55.000 bezoekers. Voor het eerst bestaat de mogelijkheid om op circa 60 stations in Nederland zgn. trein-toegang-biljetten te lopen voor de Pasar Malam. Bij een auto-ongeluk in Zundert zijn zondagavond de 42-jarige M. J. Monsieurs uit St. Willebrord en de 39-jarige A. Vissenburg uil Sprun- del om het leven gekomen. Dc auto waarin zij zaten vloog tengevolge van. volgens de politie, te grote snel heid uit de bocht en botste tegen een boom. van het Zwaardvis-type heeft overi gens o.a. door dit katapult-systeem een jaar langer geduurd dan geplani In 1965 werd opdracht gegeven voor de bouw; medio 1966 volgde de kiel legging. De beide vaartuigen kosten samen 136 miljoen gulden. Donder dag zal de Zwaardvis van de cirkel vormige helling lopen, een jaar later gevolgd door de Tjjgerhaai. Bij deze schepen is bijzondere aan dacht besteed aan het veiligheids aspect, altijd een moeilijk punt bij dergelijke vaartuigen. Aan dek staan een tweetal single escape towers op gesteld die de bemanning in staat I stelt een voor een te ontsnappen. Ook is voorzien in een reddingsvaartuig 1 dat per keer 25 man kan overzetten sp een andere onderzeeër zonder i hiervoor boven water te moeten ko- De beide conventionele vaartuigen zullen de Zeeleeuw en de Walrus gaan vervangen. Deze vaartuigen ziin destijds geleend van de Amerikaanse marine. De vorm van de in aanbouw zijnde schepen zijn vrijwel gelijk aan die van nuclear aangedreven onder zeeboten. Alleen het tonnage is klei ner namelijk 2300 ton. De kleinste meet 3500 ton. Aan boord is een slaapverblijf voor 48 man, voor het eerst in afgeschei den hokjes van vier tot acht man met vaste kooien. Voorts is er een dagverblijf voor 24 man en een on- derofficierenverblijf met drie hutten. De taak van de Zwaardvis-type on derzeeboot wordt door de marine om schreven als onder meer offensief od- treden met torpedo's tegen vijande lijke onderwater varende schepen in alle oceanen en zeegebieden. Verder het optreden tegen snelle oppendak- te schepen en het doen van verken ningen. Hoe gecompliceerd de bouw van dergelijke vaartuigen is bewijst het schaalmodel dat de RDM heeft laten maken van de schepen. Op schaal 1 op 5 is de Zwaardvis op de millimeter nauwkeurig nagemaakt. Het model staat opgesteld in een werkkeet van de scheepswerf. Over de werkelijke kracht en ver mogen van de nieuwe schepen hult de Koninklijke marine zich in stilzwij gen. Snelheid, actieradius, hoe lang onder water e.d. worden niet bekend gemaakt. telefoon Weet u: u telefoneert meer. Daardoor kunnen wij nieuwe technieken toepassen - de kabelcapaciteit vergroten. Dat leidt tot verlaging van de kosten. Vooral op lange afstanden. Bij het internationale overleg kwam het volgende, voor Nederland aangename resultaat uit de bus: telefoneren naar 16 landen in Europa wordt goedkoper, naar 4 landen duurder. Enkele voorbeelden: kosten van 1 minuut* België Denemarken Frankrijk Italië Spanje West-Duitsland zone 1 West-Duitsland zone 2 Zweden nieuw oud tarief tarief f 0.70 f 0.60 f 0.85 f 1.40 f 0.85 f 1.20 f 1.75 f2.50 f2.00 f3.15 f 0.70 f 0.70 f-0.85 f 0.95 f 1.20 f 1.90 telex Ook de telextarieven profiteren van deze internationale onderhandelingen die overwegend gunstig uitpakten. Naar 9 landen wordt het telexverkeer goedkoper. Naar 2 duurder. Niet kwaad. telegrammen Het spijt ons: telegrammen zijn zo arbeids intensief - ze worden naar bijna alle landen duurder. wilt u meer weten? Stuur een kaartje of briefje naar PTT, Antwoordnummer 004, Den Haag. We sturen u dan een folder met alle tarieven en alle verdere gegevens. •U betaalt bij automatische verbindingen de werkelijke kosten, gebaseerd op de duur van het gesprek. Bij niet-automatische verbindingen geldt een minimum tarief van 3 minuten. (In het verkeer met België 1 minuut) BELFAST De Britse mi nister van binnenlandse zaken, Reginald Maudling, is zich van daag in Noord-Ierland op de hoogte gaan stellen van de ge spannen situatie tussen de rooms-katholieke minderheid en de protestanten. De protestantse leiders hadden gis teren de Xoordierse premier, James Chichester-Clark, al laten weten dat Maudling op onverbiddelijk verzet zou stuiten als hij van plan zou zijn de juli-dpmonstraties te verbieden. Het betreft hier optochten van pro testanten, die vaak met irriterend vertoon gepaard gaan en die in vele gevallen leidden tot reacties van de Katholieken. De grootste demonstratie van de Oranje-Orde is die op 13 juli. Jaar lijks wordt op die datum herdacht de overwinning van een protestants le ger yan koning-stadhouder Willem III in 1690 op een katholiek leger van koning Jacobus. Gisteren besloten de Noordierse Oranjisten enkele kleine optochten af te gelasten. Van protestantse zijde wordt ook druk op de bevelhebber van de Britse troepen in Ulster uitgeoefend om een "hardere" houding ten aanzien van de katholieken in te nemen. De minister van buitenlandse zaken van de Ierse Republiek, Patrick Hil lary, heeft bij zijn Britse ambtgenoot. Sir Alec Douglas-Home, zijn bezorgd heid overgebracht dat de parades van de protestanten in Ulster zouden kunnen leiden tot nieuwe gevechten. Dougias-Home beloofde dat de Britse regering vast besloten is de rust en orde te handhaven en dc Noordierse regering zal steunen bij de uitvoering van haar plannen tege moet te komen aan de eisen van de katholieke minderheid. Ook uit de Ierse Republiek worden gewelddaden gemeld. Er zijn benzi nebommen geworpen naar kantoren van de Britse Spoorwegen en het ge- Wie ooit gedacht heeft dat Den Haag het oord der elegante feesten was, is nog nooit in Amsterdam In de goede kring geweest. De kring, die alle modepremières der aanbe den couturiers, de vernissages en boekpresentaties omringt. Hier, in de residentie wordt een receptie, een souper, gegeven; ln Amsterdam wordt zoiets gebouwd. Hier zijn het diplomaten, de socie ty van geld of naam; daar de arties ten, de interessanten. Bum Verbiesen, een tijdloze ele gante jongeman, public relations be hartigend voor Edgar Vos, artikelen schrijvend en, zoals nu gebleken is. kookexpert, heeft er een boek over geschreven met veel foto's van de beroemdheden, die voornamelijk de Amsterdamse sterrenhemel /bezetten. Bum zelf staat welgeteld twaalf keer met zo'n beroemdheid op de kiek. Iedere geïnterviewde vertelt hoe. wanneer en hoe vaak hij of zij gas ten ontvangt en wat dezen dan bij voorkeur gepresenteerd krijgen. Het boek heet Op zoek naar Lek kerbekken en is bij A. J. G. Streng- holt (Amsterdam) uitgegeven. Z6 wordt onthuld, dat Liesbeth List het hele jaar door wel artisjok ken wil eten. Xeerlands topmanne- quin Tanya Trijbels houdt het bij avocado's gevuld met kreeft en krab en nog enige snuisterijen. Een paar Hagenaars staan ook in het boek. En zie waar zij mee komen aandragen! De heer Schmelzer prefereert run derlappen met gebakken spek, brui ne bonen en rijst of een dikke soep; mevrouw Toxopeus (nu in Gronin- Eten gen) houdt het op een barbecue waar schapenniertjes en -levers op geroosterd worden. Mevrouw Sydney van den Bergh vertelde, dat ze een complete gasten- administratie heeft met tien jaar lang alle aantekeningen van feesten en diners, genodigden, menu's, tafel schikkingen. enz., enz. Maar zij woont dan ook in Wassenaar, wat altijd nog een superlatief van Den Haag is. Wie graag de Grote Wereld be gaapt. vindt vleessmulvoer in dit boek. Er zijn alleen maar mooie vrou wen en interessante mannen die het voorschotelen. Rotterdam speelt ook mee. Hava van Someren, die overigens niet kookt maar wel, zoals ze vertelt, re gelmatig diners en koude buffetten geeft, die dan uit een restaurant ko men. Zakelijkheid is ook iets.... Maar alle andere gastvrouwen en -heren filosoferen heerlijk over de stijl van ontvangen en imagebuil ding. Droomwerelden van kaarslicht en antiek kristal, sprookjes van wel willendheid en gulheid. Elegante salons en riante landhuizen. En exclusief eten en drinken. En wij, hier in Den Haag maar altijd weer diezelfde hapjes. Een zoute dip met een lik paté. een roze flintertje kreeft, een schijfje ei en het blokje kaas met gember of ana nas op een prikkertje. En denken, dat we zo chic zijn nu een vervlogen illussie door Bum Verbiesens gelekkerbek. bouw van de Britse oudstrijders in Cork. Zowel in Belfast als in London derry was het gisteravond onrustig. Groepen jongelui gooiden stenen naar militairen. De 11.500 man Britse troe pen in Ulster zullen worden versterkt met nog eens 750 militairen. Voor het eerst in dertig jaar tijd zijn de godsdiensttwisten ook overge slagen naar de belangrijkste bedrijfs tak van Noord-Ierland. de scheeps bouw. Protestantse heethoofden gaven ka- Staelduyn (3) Met instemming de brief gelezen van de kabouters over het Staelduynse bos. Een heldere en overtuigende brief, hetgeen m.i. niet gezegd kan worden van de reactie van de heer C. van Dijk uit Rotterdam. Zijn brief lijkt meer ingegeven te zijn door afkeer van het kaboutervolkje dan in te gaan op de kern van de kwestie. De heer Van Dijk is vast een knor rige, oude ex-kabouter, die zijn pad destoel allang heeft verlaten voor een flat-tienhoog en zijn fietsslak allang heeft omgeruild voor het stinkende benzineblik. Ach, meneer Van Dijk, waarom wilt u door de misschien wat irriterende kabouterpraat niet het oprechte ver langen zien van deze gekke puntmut sen naar een samenleving, waarin niet enkelen beslissen (zoals de golfclub gedaan heeft door een stuk massare creatie in te pikken, alleen omdat zij genoeg geld heeft). De wensen van de kabouters lijken mij niet alleen redelijk, maar dringend noodzakelijk: stopzetting van de ab normale exploitatie van de natuur met allerlei gifstoffen; iedereen betrekken bij de besluitvorming; een eind maken aan de vernederende jacht naar steeds meer geld en bezit. Wij hebben de op dracht de aarde bewoonbaar te maken en het zijn de kabouters die ons daar aan weer herinneren. Rotterdam K. Jungeriu* Staelduyn (4) Het meest onbenullige advies, tot nu toe gegeven in de kwestie ..Staelduyn", is dat van de heer J. F. Wolterson, di recteur van het Bosbouwproefstation te Wageningen. In het artikel ln uw blad van 17 juni van de hand van J. H. P. Ladenius, de journalist die zoveel golf in zijn zoete koek doet, stelt de heer Wolterson: „Maak een van de directeu ren van Staatsbosbeheer erelid van de golfclub en de natuurwetenschappel aanpak van het project is verzekerd". Helaas is dit advies niet alleen on benullig, het geadviseerde is in grote lijnen reeds werkelijklgeid. „Negen jaar", zo sprak baron C. de Vos van Steenwijk op de persconferentie op 8 juni, „is men in overleg met Staats bosbeheer bezig geweest een goede in deling te r-aken. waardoor zoveel mo gelijk goed hout gespaard zal blijven, het bos aantrekkelijker zal worden en ook de biologische belangen zeker worden gesteld". Ir. Stoffels, directeur van Staatsbos beheer. was aanwezig bij het op 3 juni gehoudenoverleg van het Golfcom met minister Schut en staatssecretaiis v.d. Poel. Blijkens het communiqué na afloop werd de aanleg van de goh- course voor enige maanden uitgesteld om het met de hulp van ir. Stoffels uitgewerkte plan door Staatsbosbeheer te laten toetsen „aan de eisen die ge steld moeten worden om te waarbor gen dat het bestaande milieu van het terrein zo min mogelijk wordt aange tast, waarbij instandhouding van het bos in ziin totaliteit voorop zal staan". Van Staatsbosbeheer zal dan ook weinig hinder te verwachten zijn. im mers het werkte reeds mee aan de totstandkoming van het plan. Nuttige medewerking, die op z'n minst met een lidmaatschap, of liever een erelid- j maatschap, beloond zou moeten wor den als dit niet reeduin het vooruit zicht is gesteld. I De directeur van Staatsbosbeheer, beheerder van het bosgebied van de gemeenschap, is nu de pleitbezorger van het streven het Staelduyns bos te decimeren. Het bos is toch mottig, stelt Staatsbosbeheer. Dat het deze mottig heid had kunnen voorkomen door advies en toericht via het Bosschap blijkt uit de fraaie conditie waarin het, aanvankelijk net zo verwaar loosde, militaire deel van het bos on der toezicht van ir. Stoffels is ge bracht. Na de „geheime" rondgang door hel bos op 23 juni van leden van het ini tiatiefcomité golf Rijnmond Staelduyn met enige Leidse hoogleraren biologie, biologen, planologen en afgevaardig den van het ministerie van CRM en Staatsbosbeheer waren alle deskundi gen het er unaniem over eens dat de aanleg van een golfcourse in Stael duyn een ramn zou betekenen. Alleen de afgevaardigde van Staatsbosbeheer - o-•-" oii,v ouiuisuc nu oiaui.iuusueiicei tholieke collega's de raad te verdwij- hield zich op de vlakte. Zou het erelid- nen wilden zij niet de kans lopen te worden neergeschoten. De waarschu wing was afkomstig van extremisten j onder de 10.400 mensen die op dc scheepswerven in Belfast werken. Na de lunch gisteren legden vijf- I honderd katholieke scheepsbouwers het werk neer in afwachting van ga ranties van de regering voor hun vei ligheid. Caroline Thorpe, artieste en echt genote van Jeremy Thorpe, leider van de Britse liberale partij, is gisteren in Basingstoke (Engeland) om het leven gekomen, toen haar auto in botsing kwam met een vrachtwagen en over de kop sloeg. Caroline Thorpe (32 jaar), die al leen in de auto zat. was sinds juni 1968 getrouwd. Zij had een zoon van 14 maanden. Rupert genaamd. maatschap van de golfclub zijn chef zoveel waard zijn? DRS. H.C. van Soest Aanslag op Afrikaanse diplomaat in Bonn BONN Een 35-jarige Kongolese student heeft gisteren in Bonn een aanslag gepleegd op de 34-jarige Elie Dinga, zaakgelastigde van de ambas sade van Kongo-Brazzaville. De student loste vijf schoten met zijn revolver op de diplomaat. Een kogel trof hem in het onderlichaam. Hij is echter niet levensgevaarli'k verwond. De student kwam tot zijn daad na een ruzie met de diplomaat over een paspoort dat hem was geweigerd. LUXEMBURG Minister Luns van buitenlandse zaken is optimis tisch over dc komende onderhande lingen van de EEG met Engeland, vooral nu Edward Heath premier is. „Ik ben wel een beetje bezorgd over berichten uit Engeland, die erop wijzen dat de Britse vakbonden een negatief standpunt gaan innemen", aldus de minister in Luxemburg aan het eindé van een bijeenkomst van de Europese ministerraad. Er is op die vergadering gepraat over politieke samenwerking in Euro pa, over de toekomstige band met Oostenrijk en over het non-prolife- ratie-verdrag. Over dat laatste zei mr. Luns dat deskundigen van me ning zijn dat tussen nu en 21 juli een overeenkomst uit debus kan rollen. Eerder waren preferentiële akkoor den tussen de gemeenschap en Israël en Spanje getekend. Het akkoord met Israël heeft een looptijd van vijf jaar. Het akkoord met Spanje voorziet in geleidelijke uitschakeling in twee etappes van de wederzijdse handels belemmeringen. Jean Rey, de afgetreden voorzitter van de Europese commissie, pleitte op de vergadering voor uitbreiding van de bevoegdheden van de commissie. Hij merkte verder op dat in de toe komst de rol van het Europese parle ment aanmerkelijk versterkt moet worden, zowel door de bevoegdheden van dat parlement op budgettair ge bied uit te breiden, maar ook door dat parlement rechtstreeks te laten verkiezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5