Priesterwijding van laat-geroepenen ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Gebouw Vrije Gemeente in Joodse handen Ons Kinderhuis in Genk bestaat twintig jaar Cambodja Christendom verplaatst zich naar het zuiden Een woord voor vandaag VU VERGADERT ER VAAK Uw probleem is het onze In Oud-Katholieke Kerk Toch nog twee Brazilianen naar Evian Utrechtse faculteit in impasse Overheid gaat werk steeds meer waarderen WCC-conferentie over religie en wetenschap "Het geloof nu is de zekerheid der dingen die men hoopt, en het bewijs der dingen, die men niet ziet" (Hebreeën 11:1). Zo op het eerste gezicht merkwaardige woorden. Geloof en zekerheid. Voor ohs gevoel staan ze in betekenis lijnrecht tegenover elkaar. Geloof is ietsdat toch 'nog een tikkeltje twijfel kan uitdrukken. Ik geloof het, maar... O nee, beslist geen zekerheid, beslist niet een ten volle er van overtuigd zijn. Het geloof zekerheid der dingen die men hoopt. De mens gelooft eerst dan, als hij heeft gezien. Zo maar ge loven? Zonder meer? Het is voor velen veel te moeilijk. Maar daar gaat het nu net om. Niet zien, toch geloven. In feite is het een zeer eenvoudige zaak. Geloven 'is niet anders dan wachten op de vervulling van Gods beloften, wetend, dat Hij getrouw is, en dat Hij nooit iaat varen de werken, die Zijn hand begon. Geloven is God aan Zijn woord houden, wetend, dat Hij het ook doen zal. Het is niet anders dan tegen God zeggen: 'Here, ik vertrouw op U* we tend, dat Hij dat vertrouwen nooit zal beschamen. En zo geeft ge loof zekerheid, al valt er niets van te zien. We lezen vandaag: Exodus 15 vers 1 tot 21 DINSDAG 30 JUNI 1970 (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het zo goed als splinternieuwe gebouw van de Vrije Gemeente aan de Van de Boechorststraat in Amsterdam- Buitenveldert, waar de VU regelmatig gebruik van maakt voor het houden van vergaderingen wegens het ((nog) ontbreken van eigen accommodatie, is in andere handen overgegaan. Het door de befaamde architect Rietveld ontworpen kerkgebouw is voor 1.200.000 in eigendom gekomen van de Joodse Gemeente te Amster dam. De Vrije Gemeente, die het in 1967 betrok heeft het voor ƒ2.300.000, inclusief inventaris laten zetten. Toe nemende exploitatietekorten zijn de oorzaak, dat de Vrije Gemeente het bouwwerk heeft moeten afstoten. Synagoge Hoewel er een kleine synagoge in zal worden gevestigd, plaats biedend aan 250 personen, zal het pand, dat 'n ruime toneelzaal heeft en tal van kleinere lokalen, hoofdzakelijk als Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem it het ome plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heeft, nog niet is hersteld van zijn ziekte. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: In een fauteuil zijn krui mels van boterkoek gevallen en ze zijn er door bezoek ingewreven. Weet u een middel om de vlekken te verwijderen? Antwoord: Als de bekleding kunstleer is, kunt u de vlek er ge woon van weg wassen. Is het stof, dan kan u het best een schuimpre- paraat gebruiken, waarover u de drogist inlichtingen kunt vragen. Vraag: Een echtpaar, in gemeen schap van goederen gehuwd, heeft een kapitaaltje van 20.000 gespaard. De kinderen vinden het niet nodig, aanspraak te maken op hun erfenis, wanneer een der ouders komt te overlijden. Is het raadzaam een testament te maken, waarbij de langstlevende het vruchtgebruik krijgt van de nalatenschap? Antwoord: Als de kinderen geen aanspraak maken op het erfdeel, kan men alles laten zoals het is, zonder testament Veiliger is het de notaris te raadplegen over een testa ment. waarbij de man de vrouw (of de vrouw de man) een levensonder houd nalaat. Als het een eenvoudige erfenis is, kan men zonder hulp van een notaris de erfenis afwikkelen, des te gemak kelijker als de kinderen toch alles aan de langstlevende laten. De na latenschap moet in elk geval ge taxeerd worden bij de aangifte voor de successierechten, die binnen acht maanden na overlijden moet ge schieden. Dit is bij eenvoudige erfe nissen gemakkelijk te doen in over leg met de belastingdienst. Bij een vermogen van ƒ20,000, waarvan slechts de helft in de na latenschap valt, is de langstlevende geen successierecht verschuldigd. De kinderen genieten elk een vrijstel ling ten bedrage van ƒ6000. Ook voor hen is dus geen successierecht verschuldigd. Vraag: Wat is een stamhouder? Antwoord: De zoon, die de familie behoedt voor uitsterven. Het is geen juridische term, die aan een bepaald persoon toekomt. Men spreekt trou wens pas van stamhouder als de familienaam met uitsterven wordt bedreigd. Zodra er velen de familie naam dragen, zal men niet gauw van stamhouder spreken. De voornaam is dus niet beslissend, al zal men ook veel waarde hechten aan voortzetting van de voornaam in latere gene raties. Vraag: Ik zou een wel willen slaan om de sloot achter mijn huis van schoon water te voorzien en die een goede doorstroming te geven. Waar kan ik pijpen kopen, waarvan de eerste voorzien is van een punt en van gaatjes of met zaagsnede? Is er een firma, die deze pijpen maakt? Antwoord: Het slaan van een wel ls werk voor de vakman. U zou zelf alle gereedschap moeten kopen, zoals stellages en driepoten. Het slaan van een wel is zeer moeilijk, daar men niet weet, op welke diepte zich goed water bevindt. Vraag: Hoe rijd ik het beste per auto van Den Haag naar Salzgitter in Westfalen? Antwoord: Autoweg Utrecht, Arn hem, Oberhausen. op het Oberhause- ner kreuz afslaan richting Dort mund. Na ongeveer 300 km langs Hannover. Op het Autokreuz voorbij Hannover rechtsaf richting Hildes- heim. 10 km verder afrit Salzgitter. Totale afstand 500 km. VRAAG: Kunt u een adres geven van een veiling van sigarenbandjes en postzegels in Nederland en België? ANTWOORD: In De Verzamelaar, maandblad van de gelijknamige ver eniging (Melis Stokelaan 867, Den Haag), vindt u een agenda van ruil beurzen en advertenties van aanbie- r gemeenschapshuis worden benut, waarin activiteiten op cultureel- en amusementsgebied zullen plaats heb ben. Door de nieuwe voorziening hoopt de Nederlands Israëlische Hoofdsy nagoge van Amsterdam ruimte en outillage te hebben gekregen om een joodse binding te geven aan alle om streeks 18.000 joden van de hoofdstad, van wie er rond 5.000 lid zijn van de Joodse Gemeente. Dat het gebouw daarbij in Buiten- veldert staat waar omstreeks 2.000 jo den wonen wordt een extra gelukkige omstandigheid geacht. Sluiting Daarbij wordt er rekening mee ge houden, dat binnen afzienbare tijd ertoe zal moeten worden overgegaan een van de negen synagogen In Am sterdam te sluiten. Het bezoek van de in 1956 in Amsterdam-Oost ingewijde synagoge baart zorgen en dat doet eveneens het bezoek aan de twee gro te, nog uit de vooroorlogse jaren da terende synagogen ln Amsterdam- -Zuld. „De gemiddelde leeftijd in de twee grote synagogen in Amsterdam-Zuid is omstreeks 45 jaar", zegt de voorzit ter van het bestuur de heer I. G. Lange. „Jeugd is er niet meer aanwe- De priesterwijding van A. J. J. van der Hoek te IJmuiden. Mgr. M. Kok, president van het semi narie en oud-rector van de Broe derschap Sint Willibrord, legt hem de handen op. Links de bisschop van Haarlem, mgr. G. A. van Kleef. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Blauwkapel-Groenekan (U.): W. C. oHvius te Katwijk a. zee; te De Bilt (U.) toez. A. Romein te Wezep; te Eindhoven (wijkgem. Woen- sel twee 2e pred.pl.): D. P. Rijpma te Paesens. Aangenomen naar Lage Zwaluwe (toez.): H. J. Zoethout te Slochteren. Bedankt voor Sommelsdijk: H. A. v. Slooten te Nijkerk; voor Spijkenisse: W. Sira gte Rotterdam-Zuid; voor Zetten-Andelst (toez.) en voor Tholen: P. J. Bos te Ameide; voor Hoenderlo (toez.): K. den Hartog te IJlst. GEREF. KERKEN Aangenomen naar IJsselstein en Benschop: W. C. P. den Boer te Fer- werd. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Mussel, voor Uithui zen en voor Zuidwolde: P. Deddens te Rozenburg; voor Hoogeveen: M. Bran- des te Hengelo; voor Hoogkerk: M. v. Dooren te Vlaardingen; voor Haren: A. Kooij te Emmen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Hillegom: kand. R. v. d. Kamp te Den Haag. (Van onze kerkredactie) IJMUIDEN In de Oud-Katholie ke kerk van respectievelijk IJmuiden en Den Haag z(jn twee mannen tot priester gewijd, die zich op latere leeftijd tot dit ambt geroepen gevoel den. Beide bekleden een burgerlijke functie. Het unieke van hun positie is, dat zü een bijzondere opleiding heb ben gekregen van docenten van het Oud-Katholieke Seminarie te Amers foort. Tot nu toe waren er in de Oud- Katholieke Kerk vier van deze z.g. weekend-priesters, wier taak het voornamelijk is in de erediensten voor te gaan. Deze vier hadden echter allen een all-round theologische op leiding genoten. De twee die zeer onlangs tot pries ter zijn gewijd zijn de heren A. J. J. van der Hoek. die werkzaam is bij een bankinstelling en mr. H. A. Adelaar, die bij de PTT werkt. Eerstgenoemde is in IJmuiden woonachtig en 37 jaar oud; de tweede woont in Den Haag en is 54 jaar. Beide priesters hebben zich door vele jaren te studeren op het priester ambt voorbereid. Bij hun wijding wa ren vertegenwoordigers van de dage lijkse werkkring, waarin de heren Van der Hoek en Adelaar hun bur gerlijke arbeid verrichten aanwezig. Zij zullen deze functies blijven ver vullen en daarnaast de kerk van dienst zijn als priesters in buitenge wone dienst. DRS.C.H. KOETSIER de kleine catechismus van de UITGAVE W D. MEINEMA N.V. - DELFT Vraag 29: Wat bezielt de kerk om met gerechtigheid bezig te z(jn naast regeringen en partieuliere Instellingen? Antwoord 29: Het motief van de kerk moet z(jn: de liefde van Christus dringt ons. Daarmee wil ze proberen: te verwijzen naar Hem, die kwam om ons te dienen; bereid tc zjjn ziehzelf te verloochenen; de andere uitnemendcr te achten dan zichzelf; te werken zonder aanzien des persoons; onbaatzuchtig te zjjn Z(j richt zich in het bijzonder op taken die anderen nog niet kunnen of willen aanvatten (plaatsvervangend), omdat ze hetzij onsympathiek, hetzij politiek niet haalbaar zjjn. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Hoewel de Braziliaanse delegatie naar de Lutherse wereld conferentie in Evian zich officieel heeft teruggetrokken, omdat besloten werd deze conferentie niet in Porto Alegre te houden, zal bij bader inzien toch een Braziliaanse vertegenwoor diging van twee man naar Evian ge zonden worden. Doel ls een verklaring uit Brazilië op deze vergadering af te kunnen leggen. De bijeenkomst wordt van 14 tot 24 juli gehouden. De Braziliaan Karl Gottschald, die ook lid is van het uitvoerend comité van de Lutherse Wereldfederatie, zal het ene lid zijn, dat wordt afgevaar digd. De tweede man is nog niet be kend. Ds. A. Recher, die ook aan de Luther se kerk van Brazilië verbonden is, heeft dit meegedeeld in Genève. Hij zei verder, dat in Lutherse kringen in zijn land bijzonder veel kritiek is ge rezen op de beslissing van Porto Alegre als vergaderplaats af te zien. Er waren zowel individuele reacties als wel voorstellen van hele groepen om zich af te scheiden van de Luther se Wereldfederatie. Maar na lange discussies in de Braziliaanse raad van Lutherse kerken was hier toch van afgezien, omdat men bij nader inzien meende dat men de solidariteit van de Lutheranen in de gehele wereld daar niet mee zou dienen. Anderzijds werd zeer sterk de be hoefte gevoeld om zijn standpunt uit een te zetten na de opzienbarende stap van de Lutherse Wereldfederatie om Porto Negre niet als vergader plaats te kiezen. (Vervolg van pagina 1) In de Cambodjaanse hoofdstad ia gisteren een tiental vliegtuigen, waaronder een Amerikaanse Starlif ter. geland, die wapens en munitie aan boord schenen te hebben. Bij het lossen van de vracht wer den de grootste veiligheidsmaatrege len getroffen. Waarnemers menen dat de vliegtuigen de rest van de Ameri kaanse militaire hulp ten bedrage van 28.440.000 gulden voor het lopen de begrotingsjaar, dat vandaag afliep, overgevlogen hebben. Amendement De Amerikaanse Senaat heeft gis teren met 62 tegen 29 stemmen een republikeinse motie verworpen, waarin er op werd aangedrongen nu al te stemmen over het amendement inzake het terugtrekken volgend jaar van alle Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam. In dat amendement wordt voorgesteld, geen gelden meer uit te trekken voor het handhaven van Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam na 30 juni volgend aangenomen, dan houdt dit in dat Nixon het Congres zou moeten vra gen na die datum Amerikaanse troe pen ln Vietnam te mogen handhaven. Ter ondersteuning van dit amende ment wordt in geheel Amerika een grootscheepse publiciteitscampagne gevoerd. Senatoren die tegen het amendement waren, hebben op deze campagne, die volgens hen al meer dan 720 miljoen gulden heeft gekost felle kritiek geuit. Als er gisteren over het amende ment zou zijn gestemd, hadden de in dieners op slechts 35 stemmen kun nen rekenen. Zij hopen mede door i de publiciteit meer senatoren aan I hun zijde te krijgen. zig. Dat was een paar jaar geleden nog wel het geval. Jeugd is nu in Amsterdam-Buiten- veldert en in Amstelveen. De syna goge daar wordt wekelijks door plus minus veertig kinderen bevolkt. De gemiddelde leeftijd is daar nog geen 25 jaar. Daarom hebben wij het ge bouw van de Vrije Gemeente gekocht Groei in Afrika spectaculair (Van onze kerkredactie) NEW YORK Bij het begin van deze eeuw waren de meeste christenen Europeanen of Noord- Amerikanen. In het jaar 2000 zal echter zes tig procent van de christenen in de Derde Wereld wonen: Afrika, Azië, Latijns-Amerika en Oce- anië. Het christendom is als nooit te voren ln beweging ln zuidelijke richting en op weg om overwe gend een godsdienst van niet-blanken te worden. Dit voorspelt dr. David B. Barrett in het Amerikaanse blad Time. Bar rett is de schrijver van het boek „Schisma en vernieuwing in Afrika" (1968) en secretaris van een oecume nisch onderzoekingsteam in Nairobi. Vooral in Afrika is de groei van het christendom spectaculair. Een op de drie christenen in Afrika is een bekeerling van de eerste generatie. In 1900 telde Afrika vier miljoen christenen. Dat was drie procent van de gehele bevolking. In 1970 zijn er in Afrika 80 mil joen christenen. Dat is 24 procent. In de komende dertig jaar zal de bevolking van Afrika volgens Barrett meer dan verdubbelen (van 330 mil joen naar 760 miljoen). Maar het aan tal christenen zal meer dan vervier voudigen. In het jaar 2000 zullen er in Afrika 351 miUoen christenen zijn. Dat is dan 46 procent van de bevolking. Het door architect Rietveld ontworpen gebouw stoot in de onmiddellijke om- Ij geving van het nieuwe VU-complex in Ij Buitenveldert. Niet zozeer als synagoge J heeft de Joodse Gemeente het aan ge- J trokken, maar veel meer als gemeen- M schapshuis, omdat de bestuurders van p de Joodse Gemeente van mening zijn, dat in deze tijd andere eisen en stre vingen noodzakelijk blijken om bin ding met de leden te krijgen. UTRECHT De curatoren van di rijksuniversiteit in Utrecht hebbei minister Veringa laten weten, da: door de onverwacht explosieve stijj ging van het aantal studenten de fa culteit sociale wetenschappen in eet impasse is geraakt. De huidige s'tuatie aan deze facul teit (totaal 2 667 studenten en 181 personeelsleden) ma ïkt het onmoge lijk op verantwoorde wijze onderwij» te geven. Verdubbeling van het aan tal bestaande docentenposten ls nood zakelijk, aldus de curatoren. - (Van een onzer medewerkers) ENK Het werk van de vereniging Ons Kinderhuis te Genk in België bestaat twintig jaar. Ds. J. Lukasse, voorzitter van de vereniging ver telde zaterdag op de jaarlijkse kinderhuisdag, waar vrienden uit België, Nederland en Duits land aanwezig waren dat ruim vierhonderd kinderen, die door hun ouders waren verlaten in die achterliggende jaren een liefde volle opvoeding hebben genoten. Op het ogenblik verblijven er 61 kinderen van acht maanden tot acht tien jaar en er zijn dertien leidsters. „Deze llatsten weten zich door hun geloof geroepen, verrichten hun taak vrijwel belangeloos en brengen de kinderen met liefde tot Jezus," aldus ds. Lukasse. Waardering voor dit werk en voor de geest van waaruit dit wordt ge daan bleek uit de toespraken van de echtgenote van de gouverneur des konings voor de provincie Limburg en de schepen voor onderwijs en godsdienstzaken van het gemeentebe stuur van Genk. Een leemte in de Belgische wet geving verhindert de overheidsorga- derde pensiongelden van ouders tenslotte een derde aan giften giro 1150, Hilversum, t.n.v. stichtii Vrienden van Genk. Werd 's morgens feest gevierd ij het kerkgebouw van. de BelriacV Evangelische Zending, 's midd^ kwam men bijeen in een grote ten tegenover de kerk. Hoogtepunt was daar het binnen rijden van een splinternieuwe autc het cadeau van de „vrienden vai Genk". In een bliksemsnelle actie vai enkele weken heeft men genoeg geil bijeengezameld om de oude Eend waarin de boodschappen moeten wor den gedaan voor het immense gezii door een nieuwe te vervangen. D( oude auto had er al negen jaar opi zitten! Geschenk Ds. J. LUKASSE kinderen tot Jezus nen echter om dit werk te steunen zoals zij dat wel zou willen. De finan ciële middelen voor dit kinderhuis werk zijn voor een derde overheids voorzieningen voor door de kinder rechter ondergebrachte kinderen, een Mevrouw mr. Van de Linden-tan de Panne uit Den Haag, moeder van zes kinderen, is erin geslaagd om in vier jaar de akte MO-a Frans in de avonduren tf halen. Wat heeft mevrouw Van de Linden tot deze ongewone activiteit bewo gen? „Kijk, als straks de kinderen wat ouder zijn. dan wil ik graag iets te doen hebben voor een paar uur per dag en met dit diploma kan ik les geven op een ulo of middelbare school. Men zegt wel. je bent toch meester in de rechten, maar daar zou ik hele dagen voor weg moeten en dat is te veel." Heeft uw gezin niet te lijden ge had onzer so'n zware studie? „Nee, de laatste weken misschien een beet je, maar over het algemeen ging het prima. Alleen moet je er natuur lijk wel sin in hebben om zoiets te beginnen. Ik denk er ook niet aan om door te studeren voor de b-be- voegdheid". Maar van de kant van het kinder huis zelf kwam ook een groot ge schenk. In het afgelopen jaar hebbei de leidsters met de kinderen van he kinderkoor op veel plaatsen in Belgi en Nederland zang- en getuigenis- diensten gehouden „uit dankbaarhei voor de zelf ontvangen zegeningen". Deze diensten waren tevens bestem om aandacht en financiële steun t vlagen voor de grote evangelisatie campagnes, die volgende week star ten en die in heel Vlaanderen wor den gehouden door een aantal voo dit doel samenwerkende kerken. Als financieel resultaat van dez zangdiensten kon de hoodfleidstei tante Rie (de Jong) voor dit doe ƒ10.500 aanbieden aan ds Lukassi promotor van deze evangelisatie campagnes. GENEVE Dr. E. C. Blake, Amerikaanse secretaris-generaal v de Wereldraad van Kerken heeft 1 Genève een speciale WCC-conferentl geopend over „de toekomst van d mens en de gemeenschap in een we reld van op de wetenschap gebascer de technologie". Aan de conferentie nemen 103 af gevaardigden deel, onder wie natuur kundigen, computer-experts, biologer biochemisten, democraten, hooglera ren in de sociale ethiek en kerkelijk functionarissen. Dr. Blake zei over de conferentie „Zij zou het teken kunnen zijn van d beëindiging van een langdurig en i: het algemeen onvruchtbaar confli< tussen religie en wetenschap en d weg openen voor nieuwe methodei van samenwerking in het belang va het menselijk welzijn". Hij richtte een speciaal woord va welkom tot de 18 rooms-katholiek deelnemers. Drie van hen zijn al officiële vertegenwoordigers van he Vaticaan naar Genève gekomen. De conferentie zal zich met dri punten bezig houden: de aard en oi vang van de technologische revolutii haar konsekwenties voor mens en ge meenschap en het vraagstuk hoe dez ten bate van de mens aan te wendei en de theologische interpretatie va wat dit betekent voor de mens en zij aardse bestemming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2