Kabinet toch bezorgd over onze defensie ISRAËL: GEEN BESTAND Commentaren Bombardementen blijven doorgaan Goederentrein ontspoord Truck duikt kanaal in e [u m Het Kwartet Premier herziet uitspraak Recle L. de Jong leerzaam Amerika hoopt op steun van Sowjetunie Wilson herkozen als partijleider Peruviaantjes voor medische hulp in Nederland Nieuwe stappen van Nixon verwacht TWEE GEWONDEN; OVERWEGPOST VERNIELD Koffie duurder Nieuwe Leidse Courant I Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Slantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 30 juni 1970—51s»e jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nietw/i ootdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendiensl bezorging 18.00—19.00 uur Tijdelijk ÜEN HAAG Premier De Jong is teruggekomen op zijn eerder gedane uitlatingen over de rede van historicus prof. dr. L. de Jong over de toestand van de Nederlandse defensie. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamer lid Goedhart (DS '70) zegt de minister-president dat de regering even bezorgd is over de strijdkrachten als dr. L. de Jong. AMSTERDAM Een vracht wagencombinatie is gisteroch tend vroeg in Amsterdam-Noord ia een slip over een meter hoge cademuur het Noordhollandsch kanaal ingedoken. De 21-jarige :hauffeur F. Grint uit Wervers- hoof wist zich uit de onder wa- ;er verdwenen cabine te bevrij den en kon door een passerende automobilist die hem was nage sprongen, op de kant worden gebracht. Volgens de politie liep de chauffeur een shock en een t hoofdwond op. Na de slip ging de combinatie aan het scharen en botste aan de linker kant van de weg tegen de vangrail, die over een lengte van 30 meter werd vernield. Vervolgens schoot het gevaarte naar rechts en verdween voor het grootste deel over de kade- n bok moest er aan te pas komen 'i de auto uit hel water le halen. muur. De zestien meter lange combi natie werd in haar duik gestuit door dat de achterwielen van de .oplegger achter de muur bleven hangen. De losgeschoten cabine echter dook in het water. Het ongeluk gebeurde op de afrit naar de westelijke tunnelbuis in Am sterdam-noord. Twee weken geleden zei de premier na afloop van een ka binetsvergadering dat prof. De Jopg „wel wat overdreven had" toen deze het land waarschuwde voor een luchthartig denken over de toestand van onze defensie. Prof. De Jong vergeleek eerder de toestand van onze strijdkrachten met het leger van vóór mei 1940. Hij vond de huidige strijdkrachten beneden alle peil en ze voldoen volgens hem niet aan onze NAVO-verplichtingen. Leerzaam Op zijn beurt schrijft minister president De Jong nu dat het zeer Wie geluk tuil winnen moet het delen: geluk werd als tweeling qeboren. BY RON Luchtverontreiniging DE BILT Rond een kleine depressie bij Noorwegen stroom de met westelijke tot noordwes telijke wind een koele en onsta biele lucht naar ons land. De storing wordt gevolgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden, die in de loop van de dag de buiiegheid onderdrukte. Op de oceaan bevindt zich een krachtig hogedrukgebied. Op de noordflank hiervan is een in diepte toenemende depressie naar IJsland getrokken. Fronten van deze depressie bereikten Ier- laod vanmorgen met regen. Strandweer Morgen onbestendig strand weer door een depressie die via Ierland nadert. Tijdelijk regen, vrij krachtige zuidwesten wind en koel. Overdag 16 a 17 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: De le julidagen zijn koel en wisselvallig. BAROMETERSTAND: heden 10 uur. 75.4 cm (1005 millibar), dalend. Zon en maan 1 juli zon op 4.24. onder 21.03; maan op 1.51, onder 20.00: 3 juli NM loog Water Hoog Water: 1 juli: Rotterdam le getij 2.58, 2e getij 15.32; Vlis- singen 0.00-12.29; Willemstad 3 43-16.14. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken beschouwt de afwijzing van premier Golda Meir van een be perkt bestand met Egypte niet als het laatste antwoord van Israël op het vredesplan van de VS voor het Nabije Oosten. Mevrouw Mcir verwierp gisteren in het parlement het denkbeeld van zo'n beperkt bestand, dat een onder deel zou vormen van liet nieuwe Amerikaanse vredesvoorstel. De Verenigde Staten hopen de steun van de Sowjetunie te verkrij gen voor het plan. Daartoe zal mor gen de Amerikaanse onderminister Sisco een gesprek hebben met Sov jetambassadeur Dobrynin. Israël zal volgens premier Meir zijn huidige militaire activiteit voortzet ten. dat wil zeggen zichzelf verdedi gen en verhinderen, dat raketbases worden aangelegd op de westelijke oever van het Suez-kanaal. Mevrouw Meir zei verder, „dat als het denkbeeld van president Nasser van Egypte ten aanzien van een be perkt bestand wordt aanvaard, de hervatting van het vuren na afloop van de beperkte periode in Nassers ogen gewettigd zal zijn. De agressor zou dan kunnen beweren dat hij ont heven is van zijn verplichtingen en gerechtigd, de oorlog te hervatten.' aldus mevrouw Meir. Ontvluchte gevangene lag in aulo te slapen LEEUWARDEN De 27-jarige ijzervlechter Eedze D.. die zondag met een medegevangene uit het huis van bewaring in Leeuwarden ont snapte is gisteren te Holwerd gepakt. De politie trof hem slapend aan in een personenauto op een parkeerter rein, waar de boten naar Ameland vertrekken. De man bood geen weerstand bij zijn arrestatie. De andere gevangene. Klaas M„ is nog voortvluchtig. Eedze. die nu weer in Leeuwarden zit, moét een straf uitzitten tot september 1971. i De Israëlische premier heeft in haar rede geen toespeling gemaakt ip Israëls verzoek om 125 Amerikaanse straalvliegtuigen. 7,ij sprak evenmin j over de huidige stand der Israëlisch- Amerikaanse betrekkingen. Premier Meir beschuldigde Rusland van ..aanmoedigen van alle oorlogs- j hitsers in de Arabische regeringen en landen" door zijn ..operationele be- trokkenheid in hel Nabije Oosten Zij zei het parlement nu niel voor te stellen het Amerikaanse voorstel te behandelen omdat Washington niet zelf de belangrijkste punten en de bijzonderheden van zijn plan open baar heeft gemaakt. Als de omstan digheden dat mogelijk maken zal de kwestie op een geschikt moment voor behandeling aan-het parlement wor den voorgelegd. President Nasser is gisteren in Moskou aangekomen om met de Rus sische leiders besprekingen te voeren over de jongste vredespogingen in het conflict met Israël. Opgewekt gestemd hebben deze Amerikaanse soldaten zich vanuit Cambodja terug laten brengen naar yietnam. Alle Amerikaanse troepen zijn inmiddels uit Cambodja terug getrokken. leerzaam kan zijn die vergelijking met 1940 te trekken. De landmacht is volgens hem behoorlijk uitgerust. Er zijn wel wat zwakke plekken, vooral op materieel gebied. Daarover zal de komende maanden bij het opstellen van de defensie begroting moeten worden gesproken. Om de plekken op te vullen, zal meer geld nodig zijn. Politieke kringen nemen aan. dat de premier zyn opvattingen over de defensie heeft gewijzigd na zware druk van andere leden van het kabi- I net. Met name de ministers Luns I (buitenlandse zaken) en Den Toom I (defensie) zouden zeer verontrust zijn I door de rede van dr. L. de Jong. LONDEN De voormalige pre mier van Engeland, Harold Wilson, is gisteren op de eerste vergadering van de nieuwe Labour-fractie herkozen als leider van de Labour-partij. Hij wordt daarmee automatisch leider van de oppositie in hel parlement. De bijeenkomst verliep niet zonder strubbelingen. Enkele afgevaardigden eisen uitstel van de stemming. Zij le verden felle kritiek op de vorm van Wilsons verkiezingsprogramma, die huns inziens tot de nederlaag van La bour bij de algemene verkiezingen van 18 juni heeft geleid. Zij vroegen om een 'lijkschouwing' van de partij. Wilson riep hen op de eenheid in de partij te handhaven. Voorstellingen: 10.30 (beh. zo.) - 12.30 - 13.30 - 15.00 - 16.30 - 20 u. LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beurs) Tel.: (010) 114287 PRESIDENT NIXON heeft zich naar we moeten aannemen gehouden aan zijn belofte: alle Amerikaanse troepen hebben Cam bodja verlaten. De vraag is echter of zelfs hel beperkte doel. dat de president voor ogen stond, in twee lange maanden werd bereikt. Wel heeft de Amerikaanse invasie de Vietnamese oorlog doen uit groeien tot een Indochinese. Ook na het vertrek van Nixons troepen duurt de strijd in Cambodja voort. De strijdkrachten uit Zuid-Vietnam en Thailand blijven er en de Ame rikaanse luchtaanvallen worden voortgezet. De Noordvictnamcse en Vietcong- troepen hebben belangrijke wapen- voorraden verloren, maar zijn er niettemin in geslaagd terug te keren in de gebieden, die nu weer door de Amerikanen zijn ontruimd. Gro te onzekerheid heerst in de nog niet bezette gebieden. Als Nixon de Cambodjaanse ope ratic als een succes beschouwt wat by ongetwijfeld zal doen heeft by slechts ten dele gelyk. Het is ,-an tijdelijke aard en heeft het werkelijke probleem niet opgelost, maar wel gecompliceerder gemaakt. De prijs DEN HAAG Twintig Peruviaan se kinderen die bij de aardbevings ramp in hun land ernstige verwon- i dingen hebben opgelopen zijn van middag in ons land aangekomen om medische hulp te ondergaan in zié- kenhuizen in Delft en Bussum. De kinderen, die door de stichtins Terre des hommes naar ons land zijn gehaald, variëren in leeftijd van drie tot twaalf jaar. Acht van hen zijn dusdanig gewond dat ze de vliegreis van Peru naar Nederland op bran cards hebben moeten maken. Enkele spcialisten hebben aangebo den de kinderen gratis chirurgisch te behandelen. Als het herstel van de patiëntjes goed vordert zullen ze over IT. aangekondigde actie van vak bondsleiders tegen Engeland* nieuwe poging lid van de Europese gemeenschap te worden, is een ex tra aanwijzing, dat de vandaag in Luxemburg begonnen onderhande lingen bijzonder zwaar zullen wor den. Algemeen wordt aangenomen, dat de meerderheid van de Britten wei nig voelt voor toetreding, zolang niet vaststaat, dat de kosten van levensonderhoud niet zó onrustba rend zullen stygen als nu nog wordt verondersteld. Fr moeten heel wat problemen wor den opgelost, voordat de onderhan delingen met succes kunnen worden afgesloten. Volgens de Duitse minis ter Scheel kan dat binnen een jaar of uiterlijk anderhalf jaar. Het zal vooral afhangen van de prijs die Engeland (met name op het ge bied van de landbouw) moet betalen voor toetreding, of de optimistische verwachtingen van minister Scheel worden bewaarheid. Een voordcel kan zijn, dat Engeland nog geen twee weken geleden een nieuwe regering heeft gekregen, die een mandaat voor vijf jaar heeft. Bovendien is premier Heath de man die in 1962 met succes in Brussel onderhandelde en generaal de Gaullr dwong, aan de noodrem te trekken. UTRECHT Even voor zes uur vanmorgen is op de lijn Den Bosch - Venlo bij Blerick een goederentrein ontspoord. De trein raakte een overwegpost, die ver nield werd. De seinhuiswachter, die in het huisje zat, raakte licht gewond. Hij kon na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. Een voetganger, die bij de overweg stond, liep lichte ver wondingen op. I Van de trein liepen 10 tot 15 wa gens uit de rails. De bovenleiding werd beschadigd en kwam zonder stroom te staan. Beide sporen zijn versperd. De reizigers tussen Blerick en Fort Sevenum worden met bussen ver voerd. SAN CLEMENTE Amerika zal de bombardementen op com munistische troepen en bevoor radingswegen in Cambodja voort zetten, maar zij zullen niet op nieuw grondstrijdkrachten naar dat land zenden. Dit is gisteren meegedeeld door de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, na een bespreking die president Nixon in zijn zomerverblijf in San Clemente heeft gehad met de minister van buitenlandse zaken Ro gers. Ziegler sprak berichten tegen, vol gens welke de Cambodjaanse premier Lon Nol op een persconferentie In Phnom Penh verklaard zou hebben, dat hij de terugkeer van de Ameri kaanse troepen zou toejuichen als de toestand door een toenemende mili taire communistische druk zou ver slechteren. President Nixon zal naar verluidt vandaag of morgen stappen bekend maken, die de vastgelopen vredesbe sprekingen in Parijs over Vietnam weer op gang moeten helpen. Volgens zegslieden denkt de presi dent erover een nieuwe hoogge plaatste afgezant te benoemen tot leider van de Amerikaanse delegatie in Parijs. De functie wordt nu ver vuld door Philip Habib na het aftre den van Cabot Lodge, vorig jaar no vember. Voor vervolg zie pagina 2 AMSTERDAM Met ingang van vandaag zijn de prijzen van gebrande koffie met 11 cent per pakje van 250 gram verhoogd, en de prijs van kof- fiepoeder in het algemeen met 4 cent per 50 gram. De stijging van de prijzen op de wereldkoffiemarkt maakt deze prijs verhoging noodzakelijk, zegt de Unie van koffiebranders en theepakkers. De prijsverhoging gebeurde na over leg met het ministerie van economi sche zaken. Op de Coentunnelweg in Amster- I dam is gisterochtend de 49-jarige i automobilist R. Prevoo uit Amster- I dam bij een verkeersongeluk gedood. De man stond met pech op de j vluchtstrook toen zijn auto van ach teren werd gegrepen door een truck met oplegger. De auto vloog in brand en werd totaal vernield. De chauffeur van de vrachtwagen liep een shock open kon nog niet worden gehoord. de hele vakantie plezier van uw nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om; Ik geef op als nieuwe abonnee 1 Knots opblaasballen, voor zwembad of strand. 2 stuks voor I abonnee! 1 Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castncum als aan de Cosla aankruisen wal u wenst M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1