Honderdduizend jongeren waren vreedzaam bijeen REGEN BLEEK GEEN SPELBREKER Bezwaarden hielden mars^ door het Vaticaan Drug-gebruik iu hos was zeer groot H Viel best mee allemaal9 9 Maar dertien ontslagen bij textielfabriek Popfestival volgens plan verlopen Chinees vordert Brand eist vier doden Auto uit de bocht: jongen gedood Cafébezoeker schiet" in A'dam portier nee>j Onderzoek na«i vermoorde MAANDAG 29 JUNI 1970 Omwoners: (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In alle opzichten kan dit eerste Holland Popfestival geslaagd worden genoemd. Niet al leen voor de honderdduizend poplief hebbers zelf. maar ook Rotterdam schijnt te hebben ontdekt „dat het allemaal best meevalt". Kreten als deze waren in elk geval zaterdagmiddag in de omgeving van het Kralingse Bos te horen. Winke liers, waar velen hun inkopen deden, probeerden de buitenlanders waaronder jongelui uit Hongkong, Columbia, Israël, Denemarken, Oos tenrijk, Frankrijk, Duitsland, België en Italië zoveel mogelijk te hel pen. Sommigen kregen zelfs wel wat eten of geld om het te kopen in hun handen gedrukt, omdat zij, zoals men constateerde „geen rood halfje opzak hadden". Zondagmiddag bleek Rotterdam bo vendien een nieuwe vorm van ree re- eren te hebben ontdekt: kijken. De Kralingse Plaslaan en de Kralingse weg zagen zwart van de wandelaars, die stuk voor stuk een nieuwsgierige blik in het bos wierpen. Ook de organisatoren kunnen te vreden zijn. Alles liep zoals het lopen moest. De enkele stagnaties in de aanvoer van voedsel namen de jonge ren graag voor lief. Coco-Cola Bottelo NV moest hals over kop drie contai ners met blikjes cola uit Engeland laten komen, omdat de voorraden in Nederland niet groot genoeg bleken. De enige algemene klacht, die men op het terrein kon horen, ging over de prijzen van het voedsel, dat op het terrein werd verkocht. Een Ameri kaanse vertelde verontwaardigd één gulden te hebben moeten betalen voor één plak kaas. Sandwiches twee boterhammetjes met een dun laagje paté werden verkocht voor 1,50. Vreemd was ook de prijs van de margarine. Eén potje kostte een kwartje. Wie zes broodjes kocht, had zeker drie van die potjes nodig. De prijs van één gulden voor drie potjes bleek voor velen echter een vreemde zaak. HELMOND De saneringsmaat regelen bij Terwindt, Arntz Holtus textielfabriek in Helmond, die zich al geruime tijd in moeilijkheden be vond, zijn gunstiger uitgevallen dan verwacht werd. Ofschoon gedacht werd een groot aantal van de 80 werknemers te moe ten ontslaan, is op grond van de ont wikkeling in de laatste vier weken dit aantal beperkt gebleven tot een groep van dertien personen. In overleg met de vakbonden is een afvloeiingsregeling getroffen. Een ontslagvergunning zal bij het gewes telijk arbeidsbureau worden aange vraagd. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERAM In het begin nog wat wazig te zien na een ge weldig „rookvuurwerk" van de Engelsman Jeffrey Shore, trad zondagavond als laatste groep Pink Floyd op tijdens het Hol land Popfestival 1970 en vervol maakte daarmee de grootste mu- ziekhappening, die honderddui zend jongelui naar Rotterdam lokte. Zij hebben waar gekregen voor hun veertig gulden toegangsprijs, want na Santana (vrijdag) en The Byrds (zaterdag) bracht ook Pink Floyd een ware sensatie te weeg met zijn „dimensionale" muziek bij de vele echte pop liefhebbers. Het lekkerste of in dit geval het beste inderdaad voor het laatst. Zo was het ook met Soft Machine, die vlak voor Pink Floyd optrad. On danks de fascinerende en tegelijk- zeer opwindende muziek, die soms in een enorm hoog tempo werd opge voerd, oogstte deze groep slechts een matig applaus. De oorzaak is waarschijnlijk te zoe ken in het feit dat veel „woudlopers" in de loop van de avond en nacht het terrein al hadden verlaten, terwijl anderen, doodmoe, de wervelende blaaspartijen gelaten over zich heen lieten gaan. Nog steeds kunnen tegenstanders van dit popfestival zich erover verba zen dat ruim honderdduizend mensen zolang op een betrekkelijk kleine op pervlakte bij elkaar konden zijn, zon der dat er één wanklank Is te horen geweest. De stemming wisselde niet al leen door het weer. maar zeker ook in verband met vermoeidheid. Duidelijk merkbaar was dit zaterdag. De optredende artiesten hadden moeite het veld aan hun voeten mee te krijgen, vooral toen een on weersbul velen had verjaagd naar hun tenten of het bos in op zoek naar een plaatsje waar het redelijk droog bleef. Zondag klaarde het weer op zeker na een van de hoogtepunten van die dag, het optreden van de kersverse Engelse groep Mungo Jerry. Tiendui zend kwamen na het spelen van hun eerste topper „In the summertime" juichend ontroerd in vervoering over eind en klommen in bomen en licht masten. CONFETTI Een maxi-confettiregén van plastic bordjes werd keer op keer in de lucht gegooid, zelfs gevolgd door slaapzak ken en paraplu's. Het „We want mo re" golfde massaal over het veld voor het podium en eiste de groep keer op keer terug. Er viel meer te beleven ln dit „Fa- beltjesbos." Talloze jongelui probeer den bijzonder fraaie sieraden te ver kopen tegen schappelijke prijzen, zoals armbanden, kettingen, ringen en centuurs. Oorhangers werden zelfs ter plaatse op een schoenleest geha merd. Wie rustig naar dit werk stond te kijken, kon op een gegeven ogenblik aan zijn broekspijp worden getrok ken. Naast hem probeerde iemand wat hashish of marihuana te verko pen. De prijzen van deze koopwaar waren niet bepaald aan de lage kant, en werden zelfs in de loop van de Tï'EN band van het Leger des Heils trok zondagmorgen belangstel ling bij de jeugdige festivalgangers. Men song mee en luisterde overwe gend aandachtig. drie festivaldagen hoger en hoger. Zo hoog, dat via een stencil de mensen op de hoogte werden gesteld van de officiële prijzen. Voorzichtig met het kopen van de „stuf zijn de jongeren zeker. Er ble ken zelfs groepjes te zijn. die hun eigen dealer hadden. Via de geluids installatie werd het signalement be kend gemaakt van handelaars die rommel verkochten. Gerookt is er stevig, een mengelmoesje van blauwe walm, veroorzaakt door het stoken van nat hout. en de lucht van hashish en wierook hing tussen het gebla derte van het bos. FAMILIE afval neergegooid. Het gevolg was, dat veel luisteraars op en naast si naasappelschillen, lege coca-colablik jes en plastic borden en bekertjes za ten en sliepen De vuurtjes die niet alleen op de grasvelden, maar ook onder de bomen werden gestookt, werden niet alleen gevoed met afgerukte takken, maar ook met dood hout en papier en af val. De enige vernielingen, die wer den aangericht, zijn veroorzaakt door baldadige Rotterdammers, die laat op de zondagavond het bos binnenkwa men door de hekken die waren open gesteld om de stroom van vertrek kende festivalgangers te kunnen ver werken. Bij de diverse Rode Kruisposten zijn vierhonderd jongeren geweest. Bijna driehonderd EHBO'ers hebben gedurende de festivaldagen dienst ge daan. Volgens de heer Burema hebben de geïmproviseerde sanitaire voorzienin gen (duizend toiletten) gezien de om standigheden, redelijk gefunctioneerd. Een andere instantie die het rustig heeft gehad, is de politie. Er zijn op het festivalterrein vrijwel geen moei lijkheden geweest. De vijftienhonderd stewards hebben zelf kleine conflic ten kunnen verhelpen. De politie had het echter wel druk met de aanvoer, en zondag met het in goede banen leiden van de dagjes mensen. die naar het Kralingsebos waren gekomen om te kijken naar de pop. Men verwachtte dat er vandaag wel problemen met de. afvoer van de duizenden festivalgangers zouden ontstaan. AMSTERDAM De goep ern stige delicten van de Amsterdamse Centrale Recherche heeft thans alle kledingstukken en persoonlijke bezit tingen, o.m. het paspoort van de 21-jarige vermoorde Singapore-Chi- nees Cheo Poh Chew, die de man er gens in bewaring bleek te hebben ge geven, in haar bezit gekregen. Voorts heeft zij een foto van het slachtoffer. De chef van de recher- chegroep, commissaris T. C. J. San ders, toonde zich gisteravond hoopvol gestemd over het onderzoek, dat hij binnen enkele dagen hoopt te kunnen afronden. Het in lakens en een deken gewikkelde lijk van de Chinees werd vrijdag 19 juni in het water van het IJ drijvende aangetroffen. T~\E regenbuien van zaterdag en zondagmiddag konden de festi valgangers niet verdrijven. Kletsnat luisterde men in extase naar de muziek. Paus weigerde te ontvangen Als één grote, vrije, familie hebben jongelui gedurende drie dagen ge leefd. Wie niets meer te eten had, kreeg wel iets van een ander. Zo kreeg iemand ook een tientje aange boden, omdat er werd gedacht dat hij geen geld meer had om ha.-ihish te kopen. PTT-ers, mensen van gemeente diensten, in blaser geklede jongehe ren van een sigarettenfirma en nieuwsgierige bezoekers, die een ver laagde zondagsprijs van twintig gul den er wel voor over hadden, vorm den door hun kleding opvallende verschijningen in het kleurrijke bos. Zij werden echter zonder enig blijk van verbazing opge nomen in de familie. Ook tijdens de regen bleek deze saamhorigheid. Onder lange repen plastic bleef men dicht opeen naar de favorieten op het podium luisteren. Sommigen hadden zelfs geoefend om met elkaar in een enkel gebaar het plastic waarop ze eerst hadden geze ten, over zich heen te trekken. KAMPREGELS Geen wanklanken, geen opzettelijke vernielingen, geen overtreden van „kampregels". De zondagsrust ge boden tot één uur 's middags werd niet verstoord. De enige muziek die klonk, was die van het Leger des Heils, die een massale „kerkdienst" in de openlucht hield op het podium. Mochten de organisatoren een mo ment bang zijn geweest, dat de festi valgangers deze „groep" niet zouden accepteren dan hebben zij het mis gehad. Men reageerde om het in festivaltermen uit te drukken goed. Het enige „kwaad" dat is gesticht, is een onmenselijke hoeveelheid af val, die groeide en groeide. De vele vuilnisbakken die overal op het ter rein waren neergezet, bleken spoedig tot aan de rand toe vol te zijn. Op grote hopen werd de „rest" van het (Van onze kerkredactie) ROME Ruim duizend zeer be houdende rooms-katholieken, voorna melijk afkomstig uit Duitsland, Frankrijk en Amerika zijn zondag met hun protestmars de Sint Pieterskerk in Vaticaanstad binnengedrongen. De politie, die met jeeps rondreed en een oogje in het zeil hield, deed geen po ging de mars die in alle ordelijkheid verliep, te stuiten. kindercrèche onder gediplo- meerde leiding heeft veel kin deren op bezoek gehad. Niet alle ouders brachten hun kroost in de crèche, velen hielden de kleuters dag en nacht op het terrein bij zich om hen ook tuiar de muziek te la ten luisteren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zowel het drugteam, als het noodhospitaal en de diverse Rode Kruis-EBHO- posten hebben het tijdens het pop festival druk gehad. Deze medi sche teams waren echter voor hun taak berekend. Het drugge bruik was groot, men zei zelfs dat de wolken hashish en mari huana boven het bos hingen. Misschien overdreven, maar de penetrante geur van deze drugs vermengd met wierook was overal waarneembaar. Overigens bleek sterk de behoefte aan veel informatie over druggebruik. Het drugteam heeft ln totaal 278 jongeren behandeld. Zeven moesten er naar een ziekenhuis worden ge bracht. Bij zestig heeft de felle zon de reactie versneld. Een patiënt was er ernstig aan toe. Deze laatste acht bleven enkele uren, tot maxi mum twaalf uur, opgenomen. Van drankmisbruik is geen spra ke geweest. Er was in het bos geen sterke drank te koop, slechts cola, li monade en melk. Het medische team heeft in totaal 578 bezoekers behandeld, gesplitst in 373 mannen en 205 vrouwen. Vooral de Nederlanders meldden zich in flin ke hoeveelheden naast andere Euro peanen, maar ook mer.sen uit China, j Columbia en Amerika. De meeste klachten gingen over j hoofdpijn: buikpijn en angina (22). i Dan waren er verdex veel snijwon- den. Veel frisdranken werden name- lijk m blik verkocht Er waren geen 1 been- of armbreuken, wel brandwon- den, kennelijk door de talrijke vuur- tjes die zijn gestookt. Ook was een aantal mensen overspannen. Slechts een man meldde zich met een ge slachtsziekte. Van de gewonden moesten er vijf worden opgenomen in ziekenhuizen in de stad. In het noodhospitaal heb ben 32 patiënten gelegen. Het medi sche team stond onder leiding van de Leidse arts F. Wafelbakker. Ook de directeur van de Rotterdamse GG en GD, prof. dr. L. Burema, heeft zich diverse malen op het festivalterrein op de hoogte laten stellen van de toe stand. BRUSSEL In het Belgische plaatsje Voorst zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag een man en zijn drie kinderen omgekomen in de vlammen van hun brandend huis. Het oudste kind was drie jaar oud, de twee andere kinderen waren acht maanden oud. Het was een tweeling. De brand is ontstaan in de slaapka mer van de ouders op de eerste ver dieping van de woning. De vader, die de gewoonte had in bed te roken, is met een brandende sigaret ingeslapen waarna de matras van kunststof in brand gevlogen is. Op het moment dat de ouders wak ker schrokken greep het vuur zo snel om zich heen dat ze het niet meer konden blussen. De ouders zijn daar na de straat op gevlucht om de buurt te alarmeren. Later is de vader, in een nieuwe poging zijn kinderen te redden, opnieuw het brandende huis binnengedrongen. Hij is daar kennelijk door rook be dwelmd want toen de brandweer na 80 minuten blussen het vuur bedwon gen had vond men zijn stoffelijk overschot in het huis. HILVARENBEEK De 9-jarige I Fabian IJland uit Rotterdam is in de j I nacht van zaterdag op zondag om het 1 leven gekomen. De auto waarin hij i I met zijn ouders zat, vloog met grote I snelheid uit de bocht van een weg in Hilvarenbeek en kwam daarna tegen een boom terecht. De jongen was op j slag dood. Zijn ouders werden licht i gewond. In Haaksbergen is gistermorgen de 20-jarige mejuffrouw M. J. F. Ter Braak op de Haaksbergerweg met haar personenauto uit de bocht gere den en daarna tegen een boom ge botst. Zij overleed ter plaatse. In Amsterdam zijn bij een botsing vijf personen gewond geraakt. Het zijn de heer en mevrouw Baas (resp. 28 en 30), hun 2-jarig dochtertje Audrey en vijfjarig zoontje Edwin en de 38-jarige mevrouw G. J. van Ber- kel-Haarman In Leiderdorp botsten twee auto's op elkaar. De Waddinxvener B. v. d. Quast kwam om het leven; elg ande ren werden gewond. De betogers hieven in de kerk hym nen aan. Duizenden nieuwsgierige toeristen stroomden toe. Er was tij dens de demonstratie juist een dienst aan de gang, doch deze werd niet gestoord. Na hun toch door de kerk trokken de betogers naar een kapel, waar paus Pius de Tiende begraven ligt. Op nieuw werd hier gezongen. Deze paus heeft destijds de traditio nele rk catechismus ingevoerd, die de betogers willen handhaven. Ze heb- ben vooral ernstige bezwaren tegen, hervormingen in de kerk, zoals het 1 invoeren van een vereenvoudigde misliturgie in de landstaal. Er werden pamfletten verspreid en spandoeken meegedragen. Een groep van tweehonderd bezwaarden is hele nacht van zondag op maandag op het Sint Pietersplein gebleven, waar een gebedswake werd gehouden Omdat op het plein weinig lichi brandde, bedienden de tweehonderd zich van het licht van zaklantaarns Paus Paulus had geweigerd een de putatie van de prtesterenden in audiëntie te ontvangen. t< AMSTERDAM De 28-jarig< d portier Polman van een café in dtn Van Wouwstraat in Amsterdam is in s de nacht van zaterdag op zondag]s' toen hij een bezoeker niet wilde toe-d laten, door deze met een pistool in;Zl zijn onderlichaam geschoten. De man werd onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht voor een spoedo-j peratie. Hij is buiten levensgevaar. 1 De politie arresteerde de 33-jarige' invalide Amsterdammer H. T., die het schot zou hebben gelost. Ook' twee vrienden van hem werden aan-j gehouden. FE/V drugteam, herkenbaar a het opschrift op een auto. had het vrij druk, niet hel minst om veel informatie te geven over het gebruik van drugs. In de drugtent konden jongeren die door druggebruik over hun loeren waren geraakt op peil worden gebracht. Slechts enkelen moesten naar ziekenhuizen worden gebracht. mevrouw isixon is ui reru aangenomen, waar zij zich op de hoogte zal stellen van het hulpverleningswerk in het door aardbevingen getroffen land. Mevrouw Velascoechtgenote van de Peruviaanse president, verwelkomde haar hartelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6