Dominee dook aantal weken onder in de margarine ONTWIK Ck KEUNGSjJ SAMEN WERKING IN CONTACT MET WERKENDE MENS „Ze stangen jemaar bedoelen het goed Kerkelijke fusieplannen over de gehele wereld Hervormde dominees verdienen liet minst Filmkeuring volwassenen vrijwillig Een woord voor vandaag BEROEPINGSWERK Wereldconferentie lutherse zending Tweerichtingsverkee van zendelingen MAANDAG 29 JUNI 1970 "En Johannes riep een tweetal van zijn discipelen tot zich en zond hen naar de Here om te zeggen: Zijt Gij het, die komen zouof hebben wij een ander te verwachten?" (Lucas 7:19). Johannes de Doper weet het niet zo precies meer. Jezus, over Wie veel wordt verteld. Die de wonderlijkste genezingen verricht en de mensen in verbazing brengt - is Hij het, naar Wie aller verwach ting uitgaat of is er een ander? Het is de twijfel, de onzekerheid enerzijds, de hoop anderzijds. Zou het waar kunnen zijn, zouden we het kunnen aannemen? Zijt Gij de Here, Die komen zou? Het is de vraag van velen, die leven in de verwachting, die hopen. Here, zeg het mij: Zijt Gij het werkelijk? Miljoenen hebben zo gebeden van uit het diepst van hun hart, toen de nood het hoogst was gestegen. Toen zij geen uitkomst meer za gen er voor hen schijnbaar geen toekomst meer was. Toen zij rondwandelden in de duisternis en haakten naar hét lictit: Zijt Gij het Here? Ja, Hij is het, op Wie wij onze hoop kunnen stellen, door Wiens komst wij uit de duisternis zijn verlost, Die zich voor ons heeft ge geven, Wiens kostbaar bloed voor ons heeft gevloeid ja. Hij is het, Die tot ons zegt: Komt allen tot Mij die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven. Wc lezen vandaag: Exodus 14 vers 10 tot 31. ROTTERDAM Ds. G. van den Berg, ruim vijf jaar gereformeerd evangelisatiepredikant voor Groot-Groningen, behoorde tot de groep predikanten en priesters, die in het kader van een zg. speciaalstudie èn om de werker in zijn arbeidssituatie beter te leren kennen een aantal weken heeft „meegedraaid" in de margarinefabriek van Van den Bergh en Jurgens te Rotterdam. (Van onze kerkredactie) LIMOEROE Van de 280 kerken, die zijn aangesloten bij de Wereldraad, zijn er 118 betrokken bij plannen tot ver eniging van kerken. In de afgelopen drie jaar hebben zich vier van dergelijke verenigingen voorgedaan en een vijfde staat voor de deur. Dat werd geconstateerd tijdens een zesdaags beraad over kerkelijke verenigingen, dat georganiseerd was door de Wereldraad van Kerken in Limoeroe (Kenia). Meer dan vijftig mensen uit dertig landen namen aan dit beraad deel. De Rooms-Katholie- ke Kerk had twee waarnemers ge zonden. Sinds het vorige beraad in april 1967 heben fusies plaatsgevonden in België, Jamaica en Madagascar. In de Verenigde Staten en verschillend® andere landen gingen de Methodis- tenkerk en de Evangelische Verenig de Broederkerk samen. In november zullen zeven kerken samen een ver enigde Kerk van Noord-India gaan vormen. In de Verenigde Staten wer ken negen kerken aan een plan, dat in 1980 25 miljoen protestanten in één kerk wil verenigen. MODELLEN Men was het er in Limoeroe over eens, dat men bij deze plannen veel van elkaar kan leren. Modellen zijn nuttig, opdat zij die moeilijkheden tegenkomen, kunnen zien, hoe die el ders opgelost zijn. Aan deze modellen kan men ook zien, welke zaken, die men anders te oppervlakkig zou zijn voorbijgegaan, dieper onderzoek ver eisen. De commisie voor Geloofsbelijdenis en Kerkorde van de Wereldraad zal in dezen meer activiteiten gaan ont plooien. Een positief punt van het Limoe- roe-beraad was verder de bereidheid van de confessionele wereldbonden, zoals de Hervormde Wereldbond en de Lutherse Wereldfederatie, om unie-besprekingen te stimuleren/ Vorige week heeft hij zijn ploegen dienstperiode afgesloten. In de Gro ninger kerkbode gaf hij zijn eerste indrukken weer onder het motto 'In de margarine'. Hij schrijft: Na een paar uur begint het me te duizelen van de duizenden kuipjes Bona die de lopende band aLs ver voermiddel hebben en enige levende wezens, Nederlanders, Turken en Ambonnezen, die ze mogen verpak ken. De heer Taylor heeft enige tijd ge leden studie gemaakt van tijd en be weging in het arbeidsproces. Welnu, het kost mij, dankzij de efficiënte studie en toepassing van die weten schap, 8 seconden om 7 handelingen te verrichten aan twaalf kuipjes mar garine. Mijn vriend, de Turk Achmed Charal naast mij, bouwt de doos en het fundament met twaalf kuipjes. Ik mag een tussenschot leggen en er twaalf kuipjes bovenop deponeren, doos dichtvouwen en op de lopende band doorsturen naar de automati sche verpakker en plakker. De eerste dag ging heen met schoonmaken van de fabrieksvloer en het in vorm brengen van 'Bonadozen'. duizenden malen die dag mocht ik lezen en herlezen op de onderkant van de doos: „Keer mij om! Ik sta op mijn kop!" Dit laatste waarheid geldt dan na een achttal uren ook voor mij. NED. HERV. KERK Beroepen te Groningen: I. P. C. v. *t Hof te Zutphen. Bedankt voor Sittard (toez.) G. Ver- «chragen te 's-Gravenzande, nadere beslissing. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle: J. H. Kappers te Velp; te Surhuisterveen: drs. J. S. Hielema te Victoria (Can. Chr. Ref. Church). Aangenomen naar Scharnegoutum (Fr.): mej. kand. E. E. Ebling te Eind hoven, naar Kootwijk (tijdelijke dienst) A. de Korte, em. pred. te Hen gelo (O.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Artesia (Californië): M. Heerschap te St. Catharines (Ont. Can.). DEN HAAG Het trakte ment van de hervormde predi kanten ligt ver achter bij dat van de gereformeerde, doopsgezinde en remonstrantse kerken. De maximum traktementen van de gereformeerde predikanten be naderen praktisch de leraarssa larissen. Daarna volgen de re monstranten en doopsgezinden. Van de lutheranen kan op het moment niets worden gezegd, omdat zij bezig zijn de trakte menten aan te passen. Ds. C. Blomaard, secretaris van de Bond van Nederlandse predikanten schrijft over deze materie in Het Or gaan, het blad van deze bond. Ds. Blomaard meent, dat deze ge gevens vooral zo interessant zijn, om dat als straks een fusie tussen de Her- GENEVE De commissie van de Lutherse Wereldfederatie voor we reldzending houdt van 5 tot 8 juli in Saint Louis (VS) haar jaarvergade ring, Dat zal de laatste keer zijn, want de afdeling wereldzending zal nog dit jaar met de commissie-La- tijns-Amerika en het departement voor minderheidskerken samensmel ten in een nieuwe afdeling kerke'nke samenwerking. De bijeenkomst is tevens een voor bereiding op de lutherse wereldas semblee. Tachtig van de tweehonderd deelnemers vliegen na afloop naar Evian. vormde Kerk en de Gereformeerde Kerk tot stand zou komen het ver schil in inkomsten van de predikan ten wel eens een struikelblok zou kun nen vormen. Daarom schrijft hij: „Als het de hervormde kerk werkelijk ernst is met de fusiegedachte, zal zij o i. goed doen eerst orde te stellen op de trak tementszaken in eigen huis. Ook re monstranten en doopsgezinden zou den er een schepje op kunnen gooien. Maar met name de hervormde trak tementen komen in deze vergelijking droevig uit de bus". Hierbij wordt dan opgeteld vrij wo nen, vakantietoeslag, premiecompen satie en waardevast pensioen. Advies aan ministers Op de derde en vierde dag hebben we voor alle lieve kindertjes in het land, met de hand ongekende hoe veelheden 'schablones' op de Solmar- garinedoosjes gelegd. Dat was zo gek nog niet, want tegenover mij stond een heerlijke Rotterdamse knaap die dwars door het stampend lawaai van de fabriek heen liedjes van de radio en tv zong, urenlang en me meenam in duetten voor ik er erg in had Je moet toch door de tijd heen zien te komen. Laivaai Over lawaai gesproken. Stampen, sissen, piepen, aan de lopende band. De machines maken een oorverdo vend lawaai. De heftrucks claxonne ren er boven uit. De herinnering aan dit helse lawaai had ik nog bij me vanwege conservenfabrieken waarin ik gewerkt heb en drukkerijen waar aan ik wel eens een bezoek heb mo gen brengen Nu mocht ik het weer eens meemaken, acht uur achtereen in de NV Van den Bergh en Jurgens, margarinefabrieken. Dat heet 'exis tentieel beleven' van een door machi nes dolgedraaide wereld die om 'effi ciency... automatisering... mechanise ring' draait als een dronkenman om een lantaarnpaal. Ja, ja, de stad Rot terdam zit vol met hardwerkende Willems en Eds Bever". Ploegendienst! Dat wil zeggen: de eerste week van 's morgens 6 tot 's middags twee. Dan de tweede week van 2 tot s' avonds 10 uur en de derde week nachtdienst van 's avonds 10 tot 's morgens 6 uur. Ik ben begonnen met de vroege dienst. In de fabriek lijk je net een witte kabouter met witte klompen en witte overal. We staan vaak voor 'apie', want uit het gehele land komen ze het beroemde margarinecomplex aan de Nassauka- de opzoeken, eindeloze rijen vrouwen, die ook wél eens Willen weten dat de Bona, Era, Sol, Croma, Bécel, Zeeuws Meisje, Blue Band etc. uit eenende zelfde fabriek voortkomen, zij het dan dat mengsels en substantie en aroma's wel wat verschillen. Wat meewarig Ze hangen over de balustrade en zien ons op de vingers en hebben al licht bewondering voor onze vinger vlugheid en handigheid en mogelijk ook wat medelijden met die arme fa brieksarbeider, die veroordeeld is om z'n leven achter en aan de lopende band te slijten. Geen medelijden dames! Het is al lemaal begonnen om uw ontbijttafel te dienen en uw broodje te smeren. Het gaat voor een goed doel en daar voor zijn we desnoods bereid te sneu velen. Af en toe valt er een machine uit of de tank geeft een verkeerd 'smeer sel' en dat betekent dat we op adem mogen komen, ons 'verdekt' gaan op stellen met een schoonmaakdweil in de hand en dat ik de geleeenheid heb met deze en gene een praatje te ma ken. Mijn baas (ze noemen hem „onze lieve heer") heeft mijn werk in de fabriek goed begrepen. Hij weet dat ik hier niet ben om te evangeliseren, maar om door alle werkzaamheden heen toch intens in contact te komen met de werkende mens in de indu strie. Ik bof dat hij mij in de gele genheid stelt zoveel mogelijk contac ten te leggen. Er valt nog wel eens een machine uit en dan moet je overtollig werk zoeken. In die periode kun je heel wat horen en vernemen van mensen die hier al jarenlang werken en niet meer beter weten dan dat de NV Van den Bergh Jurgens hun arbeidswe- rel'd bepaalt. Er zijn collega's van mij in de rest van de fabriek die veel minder tijd en gelegenheid hebben met mede mensen in contact te komen, veel harder en nog eentoniger moeten werken. Nieuwlichters De opname in de werkploeg (ca. 50 personen) is goed. ze weten dat we hier als predikanten en priesters werken. Enkelen zijn afwachtend, een enkeling negeert die nieuwlich ters. Heel belangrijk is de 'rooksalon' naast de latrines. Van tijd tot tijd word je even afgelost door een ver vanger en kun je een kwartiertje pauzeren, uit een automaat een be kertje koffie of chocola halen, via een spciaalpenning en een druk op de knop. brie consumpties voor een kwartje! Heerlijk die adempauze. De fabrieksarbeider noemt het even an ders, maar ja, wat moet je hier nu precies wel en niet zeggen. Jammer dat de originele fabriekstaal, ruig en eerlijk, u in dit geval ontgaat. In de pauzes valt het op, dat ze die vreemde eend in de bijt graag op stang willen jagen met hun ruig» verhalen, liedjes en moppen, maar beslist niet gemeen bedoeld. Ze willen me even ontgroenen. Afin, ik ben wel wat gewend. De godsdienst van de Rotterdamse ploegarbeiders hier is meest: 'Feijenoord... afdeling G (vak voor de supporters in het stadion)." Ook weer niet iedereen. Maar de eerste de beste dag vroegen ze me wel of ik ook wist waarom de Euro mast verlengd was. Nee... dat wist ik natuurlijk niet. „Zetten we de cup op... kenne ze die in Amsterdam sien". De cup in Milaan behaald is nog altijd de grote triomf in de *tad Rotterdam. Je kunt 'm op de Coolsin- gel bewonderen en tegelijk samen met de cup op de foto komen voor een goed doel. Verveling? Vraag over de verveling! Ik vroeg het iemand. Hij zegt tegen me: „Een kantoorbediende ziet een glazenwas ser bezig voor de ramen van het kan toor en zegt: 'Man, is dat niet stom vervelend werk wat je daar doet'. Glazenwasser pareert met: 'Hee, je bent me net voor met die vraag'." Of er nog vragen blijven? Ontzag lijk veel. De zin van dit alles? De sociologen, psychologen en ;heo- logen zijn het er over eens dat wer ken om drieërlei redenen belangrijk is: le om de kost te verdienen (het dagelijks brood) 2e om jezelf te verwerkelijken (de mens in wording) 3e om een positie... sociale status te verwerven. Wat komt er van die twee laatste punten terecht, gesteld dat het eerste punt, minimumloon en wat daar enigszins bovenuit gaat, voldoende is de kleine catechismus van de ^jnlVlklll DRS. CH. KOETSIER UITGAVE W D. MEINEMA N.V. - DELFT Vraag 28: ZUn er ook hoopgevende tekenen die iets zichtbaar maken van sociale gerechtigheid? Antwoord 28: Ja, dat gebeurt overal, waar men probeert iets te brengen van veraoenlng, vrede en heil. Van de kerken mag men verwachten, dat ze voorop gaan bi d« strijd voor deze idealen. Helaas waren of zijn ze aoms nog hierin nalatig. DEN HAAG Een overgangsrege ling met vrijwillige keuring voor vol wassenen en geen wijzigingen in het filmkeuringsbeleid voor jeugdigen. Dit zijn de belangrijkste voorstellen van de commissie zedelijkheidswetge ving in haar interimadvies over film keuring aan de ministers Polak (jus titie), Beemink (binnenlandse zaken) en Klompé (crm). Geen uitspraak is gedaan over de leeftijdsgrenzen voor de jeugdfilm keuring. Commissielid J. B. Broeksz (VARA-voorzitter) diende een min derheidsnota in. Hij deelde niet de bezwaren van demeerderheid van de commissie tegen het vacuum, dat zou ontstaan bij het plotseling wegvallen van iedere keuring van films voor volwassenen. De kernvraag is, aldus de heer j Broeksz, of volwassen Nederlanders er recht op hebben zelf uit te maken wat zij willen zien of horen, uit eraard binnen de grenzen van de wet. De commissie meent dat de keuring van films voor jeugdigen dient te blijven bestaan, gezien de toeneming van „in sterke mate seksueel prikke lende taferelen en vertoningen van geweld en sadisme in films." UTRECHT ^De 54-jarige journa list D., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, heeft zich zaterdag bij de Utrechtse politie gemeld met de be kentenis dat hij sinds eind april een groot aantal hotels, banken en winke liers heeft opgelicht, voor in totaal ongeveer 25.000. Hij was in gezelschap van zijn 51-jarige eerste vrouw, van wie hij was gescheiden, maar bij wie hij na zijn tweede huwelijk was terugge keerd. Het paar logeerde in verschil lende hotels, onder meer in Ruurlo, Leersum, Abcoude, Steenwijk, Utrecht, Holten en Wijk Duurstede, van waaruit het steeds verdween zonder de rekening te betalen. D., die vorig najaar door zijn krant is ontslagen, kreeg bij banken ver schillende kredieten las. Hij staat ook in het krijt bij een aantal drankwin kels. Het paar ls in verzekering ge steld. om te leven? Laten we daar een an dere keer eens over doorpraten. Mis schien wel na verloop van tijd, want er valt eerst nog wel wat anders te signaleren. Interessante opmerking van een Rotterdamse margarinejongen tegen de ander: „Ik weet dat ik niet nor maal ben, maar het verschil tussen jou en mij is dat jij denkt dat je het wel bent". De grappenmaker. Daarna ging-ie met een soort oer- woudgebrul de razende stampende lawaaifabriek weer binnen. Opge slokt... verzwolgen... verlengstuk van de machine. CARTIGNY Vooral in Azië en ii Latijns-Amerika groeit in de kerkei de kritiek op het eenrkhtingsverkpe| van zendelingen en ontwikkclingsj mensen uit de rijke naar de armj landen. Maar al te vaak zijn de kerken i Europa en Noord-Amerika alleen be reid om financieel of materieel t( helpen, als men ook hun mensen act cepteert. Dat ondermijnt het zockel van de kerken in vele landen naai hun eigen identiteit en hun zelfveil trouwen. Deze klacht werd geuit op een corf ferentie, die de wereldraadcommissjj voor het „oecumenisch gebruik personeel" belegde in Cartigny Genève. De gedachte van „zending in continenten" moet zichtbaar gema; worden door mensen in allerlei ri< ting uit te wisselen en dan nipt i koppeld aan financiële steun. Dat i beurt nog veel te weinig, maar wal hetplaatsvindt, werkt het verfril send. Zo zijn oecumenische teams aJ het werk in een sociaal zwakke wis in Chicago, in een nog onbetreden gl bied in Dahomey, maar ook in onfi kerstende delen van Frankrijk. Bij de Nederlandse Juristenver eniging is bijna iets ongehoords ge beurd. In zijn honderdjarig bestaan heeft dit gezelschap nog nooit een motie aangenomen, maar op de jongste vergadering kwam mr. E. v. d. Vennen, voorzitter van een ande re organisatie de vereniging ter bevordering van het moderne on derwijs in sociale wetenschappén VSW aanzetten met een stuk, dat pleitte voor verbetering van de maatschappelijke en staatsburger lijke vorming in het voortgezet on derwijs. Prof. Langemeijer, scheidend voorzitter van de Juristenvereni ging, wilde graag afscheid nemen met een niet door moties bevlekt blazoen, maar er ls tenslotte wel iets uit de bus gekomen dat riekt naar een motie zonder het te zijn. Het nieuwe bestuur kreeg een mandaat om zich over de maat schappelijke en staatsburgerlijke vorming te beraden en zo nodig tot actie over te gaan. De Vereniging ter bevordering enz. maakt zich bezorgd over het gebrek aan democratische denktrai- ning bij de jeugd. Die materie van staatsinrichting, recht, maatschap pijleer en bijbehoren is doorregen met organisatorische complicaties waarin de bevoegdheden van de le raren voor de vakken een hoofd punt vormen. De VSW wekt een oeetje te sterk de indruk alsof er een samenzwering gaande is tegen van alles en nog wat, maar het is wel goed dat het onderwerp op nieuw in discussie komt. Het zou ook fijn zijn als regering en kamer het eens zo zouden uit praten dat duidelijk werd of de VSW terecht tot staatssecretaris, departement en volksvertegenwoor diging in ietwat opgewonden toon verwijten richt inzake willekeur en discriminatit. Troep Een warme middag; een stem mige binnenzaal in het gebouw van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Jaarvergadering van het Centraal orgaan voor het gemeen telijk voortgezet onderwijs; inlei ding over „Ervaringen met de plan procedure". Geen bijeenkomst om eens lekker voor te gaan zitten*. Maar laat nou uitgerekend in die hypersaaie entourage een departe mentsambtenaar aan het woord ko men zoals ik er nog nooit een in het openbaar gehoord heb. Voor de totstandkoming van nieuwe scholen werkt de Mam moetwet met een procedure die een mengvorm is van planning en van net hanteren van objectieve nor men: als men kan aantonen dat een school zus- en zoveel leerlingen gaat tellen, komt ze in elk geval in het plan te staan. Hoe werkt dat nu? ,Een enorme papieren troep", al dus de heer F. Th. Swarte, mede werker van de afdeling Onderzoek en Planning van O. en .W Niet zon der ironie schetste hij het gezeul met de dossiers van 1000 aanvra gen, waarvan er tenslotte 223 in het eerste scholenplan zijn opgenomen (dit jaar vermoedelijk 290 van de 694 verzoeken). Aan het plan gaan vele concepten vooraf waarmee o.a de Onderwijs raad en het ministerie van finan ciën verblijd worden. Als Grosheide eenmaal het zesde concept onder ogen krijgt, begint het érg menens te worden. Tot zover een relaas over administratieve verwikkelin gen waar de buitenstaander zelden bij stil staat, maar dat niet zo bar onthullend is. Interessant werd het echter toen de heer Swarte vertelde wat er op het ministerie'te doen is geweest na het verzet van de besturenorganisa ties tegen een verhoging van de normen (pas bij een hoger aantal leerlingen geld voor de school) die O. en W. in de pen had. De ambtenaren stelden uit de binnengekomen bezwaren een bloemlezing voor de staatssecretaris samen: het mammoet-klimaat werd bedorven; als het alleen om de kos ten ging, moest dat ruiterlijk er kend worden; de verandering was Onrijp en er zaten teveel hypothe sen in. Voor toekomstige adressan ten leerzaam te horen hoe bezwaar schriften kunnen uitpakken. ,.Men ziet een departement teveel als een monoliet, maar ook bij ons worden discussies gevoerd", aldus de heer Swarte. Een ongewone uitlating: gebruik is dat ambtenaren zich verschuilen achter HET DEPARTEMENT als door Ton Elim een onbekende men. Deze spreker bleek echter zelf ook nog voor iets te staan. Hij vertelde dat er wel veel meingen worden gelanceerd, maar dat die niet steunen op we tenschappelijk onderzoek: „Menl zegt: op onderwijskundige overwe-| gingen dit wel en dat niet, maarf volgens mij zijn ei helemaal geen] onderwijskundige overwegingen." Normen De heer Swarte zou de normen uit de wet willen halen en in eenijjj circulaire willen opnemen: dan kunigp je ze gemakkelijk veranderen. OmE het ambtelijk-gedurfde van dezegg uitspraak te proeven, moet menpü weten dat die normen nu juist in de wet zijn vast gemetseld, opdati Li het deoartement er niet op eigenen houtje aan zou kunnen tornen. Swarte: „Maar men heeft er nietr aan gedacht hoe die scholen betaald?"0 zouden moeten worden. Ik vind date: mammoet een fossiel. Bij planning)#? kun je niet uitgaan van rechten^ van scholen -en plichten van de overheid; men moet door overleg;" tot elkaar komen. Persoonlijk vincRe ik ook het bestaan van verschil-fe£ lende ondehwijsrichtingen moeilijk^ Ik zou zeggen: er moeten in e^hn streek die-en-die scholen komen? de levensbeschouwelijke verdeeld*pr, heid vormt hierbij een complicatiejke Je zou ook scholen die verkeerd ge^ j, plaatst zijn, moeten kunnen sane& ren." iem Er zitten in dit betoog punten di*, In bepaalde onderwijskringen d«^er mensen tot steigeren kunnen bren>jjs gen. Toch was het verkwikkend ni^f. eens een ambtenaar openlijk te hoitij ron 7ouirpn wat. hii denkt. jj-gj Hij l nm fije ren zeggen wat hij denkt. Spoorboek 1 Tot de bejaarde thema's van krifn. tiek op het onderwijs behoort hePst< verwijt dat ze op school niet een# leren hoe je een spoorboekje moefnv gebruiken" Daar staat tegenove#ns dat de NS in de loop der jaren otfde aanvraag tienduizenden restantft exemplaren van spoorboekjes naaPa* de scholen hebben gestuurd. DaaiHe schijnt bij aardrijkskundelessenjrd, rekenlessen enz. wel iets mee ge-®bi daan te zijn, want een paar jaajm geleden kwam een ander verwijfeft op: nu er zo druk gebruik werd h gemaaki van auto's, moest school eens ophouden met al die., spoorweg-ffardrijkskunde. i/Z. Het fijne van dergelijke zaken moet je als outsider nooit probereiNa uit t.e zoeken, maar de discussiad gaat nu toch een nieuw stadium iiton met de invoering van het laatstéht' spoorboek (het verkleinwoord pasjize er niet meer bij). jjd€ Ik maak me sterk dat het vootvir vele volwassenen even serieus huis- 1- werk zal zijn voor ze goed doorheb-ral ben hoe het nu zit met de indeling kt van het land in drieën, de gestiëst leerde landkaarten, die nieuw©» aanduidingen van de verbindingen-W enz. Wie auto rijdt, is geneigd ett voorlopig maar niet aan te denkenji maar op de dag waarop hij toch d*ar trein nodig heeft, zal het hem irrions teren als hij uit het spoorboek geen wijs meer kan worden. Misschien is de hele opzet van dit werk tezeer ontsproten aan hel brein van mensen die zelf alle fijn( kneepjes kennen en heeft men hei overschakelingsvermogen van dj willekeurige reizigei op een nieuy verduidelingssysteem overschat Maar dit is nu nakaarten: he| spoorboek hoort tezamen met loon strookje en belastingaangifteformuj lier. verzekeringspolis, aanvraag) .nulier voor een studietoelage eiQf planningspapier voor nieuwe schor* len (zie hiervoor) tot die adminisi tratieve wereld waarmee men mot leren leven. Daarom: als meester zo goed w% zijn in de vakantie een applicatie* cursus spoorboek-'70''71 te volgefy zodat hij de kinder<= in het nieuw*, schooljaar terzake kan oriënterer*, bewijst hij de gemeenschap eeij niet te schatten dienst. En verder ..moet men eens wat meer begrip krijgen voor mensen die het ergenj" niet mee eens zijn Zie stelling lij van dr. H Smits bij zijn promotiw in Groningen: N „Opponeren is een voorwaard^ voor het existeren van de mens eDr daardoor tot het voortbestaan vaZ> het mensdom

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2