WEER ZWARE STRIJD IN HEUVELS GOLAN „Wereldwinkels" in ontwikkelde landen Gynaecoloog treft geen schuld DUBCEK OOK UIT PARTIJ GESTOTEN Wensen Oe Tliant hij 25 jaar Ver. Naties Tito half oktober naar Nederland HET VLOT NIET MET DE BEURSHANDEL Sartre en De Beauvoir aangehouden Complicaties bij narcose Geen politieke processen Van Spaendonck: gebrek aan werkdiscipline Nederlandse kassen voor Rusland Eerste paal voor grondstation Universiteitsraad aan de VU Ambassadeur I niet thuis Tien mille voor stakers VMF FINANCIEEL WEEKOVERZICHT 9 ZATERDAG 27 JUNI 1970 Op een tentoonstelling van (Ja panse) cadeau-artikelen in Parijs is o.m. deze verrekijker-bal te be wonderen. PARIJS De schrijver Sartre en zijn vrienden Simone de Beauvoir zijn gisteren te Parijs aangehouden wegens het verkopen van het linkse tijdschrift „De zaak van het volk" dat verboden Is. Na te zijn onder vraagd werden zij vrijgelaten. TEL AVIV/DAMASCUS In de heuvels van Golan aan de Israëlisch-Syrische bestandslijn en boven Syrië hebben gisteren tank- en luchtgevechten gewoed die de zwaarste waren sedert drie dagen geleden de gevechten tussen beide landen opnieuw ontbrandden. Nadat omstreeks het middaguur een Israëlische pantsercolonne onder dekking van de luchtmacht en een artilleriebeschieting voor het eerst se dert de juni-oorlog van 1967 de be standslijnen doorbrak en zes Syrische voorposten bezette, maakte Damascus tegen de avond melding van door braak van een Syrische pantsereen heid in de Israëlische stelling. Deze aanval werd volgens Tel Aviv afge slagen. Israël meldt de vernietiging van tenminste twintig Syrische tanks en vier Mig-17 vliegtuigen. Zelf verloren ze een toestel. Er vielen tien doden. Syrië beweert 250 vijanden te heb ben gedood of gewond, elf toestellen te hebben neergeschoten en verder 35. tanks, 32 rupsvoertuigen, 25 mitrail leurstellingen, drie waarnemingspos ten en drie radarposten te hebben vernietigd, aan eigen kant vielen 45 doden, de zwaarste verliezen sinds de juni-oorlog, aldus Damascus. Twee Syrische toestellen gingen verloren. De luchtslag begon in de ochtend toen de Israëlische luchtmacht vergel dingsacties uitvoerde tegen Syrische legerkampen in de onmiddellijke om gevingvan Damascus. ITALIAANS TOESTEL Aan groot gevaar ontsnapten don derdag de 104 inzittenden van een Italiaans passagiersvliegtuig dat bo ven Syrisch gebied tussen de strij dende partijen kwam en in de vleu gel werd geraakt. Een van de moto ren viel uit en granaten van boordka- nonnen kwamen in de romp terecht zonder iemand te raken. De vlieger AMSTERDAM Het Centraal Me disch Tuchtcollege is van mening dat een arts, die voor een lichte ingreep onder zijn toezicht narcose liet geven door een verpleegster, niet in zorg te few* sehfefc vöof zijn patiënt, wanneer hij hiertoe overgaat: ook al is hij niet geoefend in de techniek van de ingre pen nodig bij optredende complicaties in ademhaling of hartslag. Uiteraard mits hij voor de ingreep de nodige zorg heeft besteed om zich door voor afgaande onderzoekingen te verge wissen dat er geen aanwijzingen zijn dat zich een zodanige complicatie zou kunnen voordoen. Het gaat niet aan op een arts, die voor het zeldzame geval van een complicatie is komen te staan normen toe te passen waaraan naar het colle ge uit eigen wetenschap bekend is het merendeel der in Nederland werkzame artsen niet kan voldoen. Dit zegt het Centraal Medisch Tuchtcollege in zijn uitspraak in ho ger beroep inzake een in eerste in stantie bij een Medisch tuchtcollege door de geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid ingediende klacht over een gynaecoloog. Deze -had in maart 1968 een curettage verricht bij een onder narcose verkerende patiën te zonder bijstand van een anesthe sist en zonder de techniek van het intuberen te beheersen. De patiënte had een miskraam gghad en was in de Frankenslagkliniek opgenomen. De ingreep duurde ongeveer vijf minu ten. Vrijwel direct daarna constateer de de zuster ademhalingsmoeilijkhe den. Een geroepen anesthesist die vaststelde dat de patiënte klinisch dood leek, slaagde er in de ademha ling van de patiënte weer op gang te brengen. Haar toestand is echter niet verbeterd. Zij is overgebracht naar het Zuidwalziekenhuis in Den Haag voor neurologische behandelingen maar is nog steeds niet uit de coma ontwaakt. Het Centraal Medisch Tuchtcollege bevestigt in zijn uitspraak de beslis sing van het college in eerste aanleg, dat de klacht als ongegrond afwees. Gebleken is dat ingrepen als de plaatsgevonden curettage onder nar cose regelmatig en niet bij wijze van uitzondering plaatsvinden zonder bij stand van een anesthesist. Deze bij stand van een anesthesist is bij der gelijke ingrepen niet wel mogelijk, omdat het aantal anesthesisten daar voor te enen male onvoldoende is. De gynaecoloog zal dan ook geen ver wijt worden gemaakt de narcose zelf te hebben toegepast zonder bijstand van een anesthesist. wist met grote tegenwoordigheid van geest het toestel weer in zijn macht te krijgen en in Beiroet aan de grond te zetten. Hij verklaarde geen vliegtuigen te hebben gezien toen hij werd getrof fen, wat erop zou kunnen wijzen dat het vliegtuig is geraakt door Syrisch afweergeschut. „Eigen nieuwsdienst radio en televisie" HILVERSUM Een studiecommis sie van de NOS vindt dat de radio en televisie over een eigen centrale óm- roepnieuwsdienst moet beschikken. „De bestaande nauwe band tussen ra dionieuwsdienst en- het ANP past daarbij niet meer." In een inte rimrapport staat dat déze band strij dig is met de eigen aard van de ra- diojournalistiek en de eigen verant woordelijkheid van de >|OS. Een Boeing van de Columbiaanse Avianca werd gisteren gedwongen met 38 passagiers en vier beman ningsleden paar Cuba te vliegen. De piloot kon niet zeggen, hoeveel kapers aan boord waren. Het treffen van gisteren tussen Is raëliërs en Syriërs was het felste sinds de juni-oorlog van 1967. Op de foto: De bemanning van een rijdend mortier laadt het wapen. In drie Weense districten moeten nieuwe parlementsverkiezingen wor den gehouden, omdat zich bij de ver kiezingen in maart onregelmatighe- I den hebben voorgedaan. PRAAG Alexander Dubcek, de vroegere Tsjechoslówaakse partijleider, is nu ook geschrapt als lid van de communistische partij. Hij was in maart al ge schorst. Hem wordt rechts op portunisme verweten. Kort ge leden werd hij ontslagen als ambassadeur te Ankara en ver loor hij zijn zetel in de federale vergadering. Sinds 1939 was Dubcek lid van de partij. In januari 1968 werd hij secre taris. Als zodanig werd hij in april 1969 vervangen door Dr. Gustav Hu- sak. Dubcek woonde de zitting van het 144 man tellende centrale comité niet bij. Men neemt aan, dat hij in (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Op het tweede Wereldvoedselcongres in Den Haag is gisteren gepleit voor het verrichten van vrijwilligerswerk in de ontwikkelingslanden door jonge mannen. Deelname aan dit vrijwilligerswerk zou voor de betreffende personen vrijstelling van militaire dienstplicht moeten betekenen. Een ander voorstel behelsde dat alle ontwikkelde landen in 1972 een pro cent van het bruto nationaal produkt beschikbaar dienen te stellen voor ontwikkelingshulp. In de commissie, waar de mobilisa tie van de publieke opinie werd door gelicht, werd door een Amerikaanse deelnemer gesteld dat de Verenigde Staten sinds de Tweede Wereldoorlog 200 miljard dollar aan buitenlandse ■hulp hebben besteed. De publieke opinie in zijn land, zo voegde hij eraan toe, was op het punt van ont wikkelingshulp reeds lang massaal in beweging gebracht. Alleen, het vorig jaar was er bijna 300 miljoen gulden meer aan economische hulp gegeven dan in 1968. Werkplaatsen Van de kant van Nederlandse jon geren werd in verschillende commis sies een plan ontvouwd voor de stich ting van zogenaamde wereldwerk- plaatsen. Deze eenheden zouden moe ten bestaan uil een winkel, waarin produkten uit de derde wereld wer den verkocht, uit een produktiecen- SAN FRANSISCO Bij de viering van de 25ste verjaardag van de Ver. Naties in de opera van San Fransisco heeft secre taris-generaal Oe Thant opge roepen tot herstel van de vrede in Indochina en het Nabije Oos- j ten. „Ik hoop, dat alle mensen ophouden hun medemensen te haten of te do- j den om redenen van ras. godsdienst, nationaliteit of ideologie. Ik wens, dat de wereld met meer aandacht naar de bezorgde stem van de jeugd luis tert", aldus Oe Thant. De voorzitster van de VN-as- semblee, de Liberiaanse Angie Brooks, gaf een opsomming van de successen en mislukkingen van de VN. Hoewel de voorzieningen tot handhaving van de vrede praktisch niet werken, vond zij een moderne wereld zonder Ver. Naties ondenk baar. Als eerste noodzaak ziet zij op richting van een permanente vredes macht voor crisissituaties. Aan de pluskant schreef zij het feit. dat de VN voor de onderontwik kelde landen de belangrijkste bron van bijstand is geworden, de mensen rechten van nationaal op interna tionaal niveau heeft gebracht en voor doorbraken op het terrein van de in- c5 TILBURG De heer Ch. van Spaendonck, directeur van de NV Andre van Spaendonck, heeft gister middag uiterst bewogen onthuld waarom het met Spandon allemaal mis is gelopen. De inzinking was gekomen toen de ternationale wetgeving heeft gezorgd. buitenlandse concurrentie te zwaar werd voor het familiebedrijf, dat in- i tern te sterk was gegroeid. „Boven- dien werd er te weinig per hoofd ge- Iproduceerd. Er was een gebrek aan j arbeidsdiscipline. Soms werden in de fabriek honderden stukken wollen stoffen bedorven." De klap kwam toen een plan tot kostenbesparing niet werd uitgevoerd j én de directievoorzitter eind vorig i jaar de prijzen met achttien procent verhoogde. Dit, gevoegd bij de revaluatie van de D-mark West-Duitsland was een van Spandons grootste afnemers bracht het einde. De heer Van Spaendonck gaf toe dat er in de directie al enige jaren grote onenigheid heerst. Hij erkende dat de kritiek zich steeds tegen hem keerde en dat hem in november eigenlijk de toegang tot het bedrijf was ontzegd door de commissaris. Met nadruk ontkende hij dat mr. DEN HAAG Het kassenbouwbe- dri.jf Voskamp en Vrijland te 's Gra- venzande zal voor 18 miljoen een 20 tal proefkassen en ccn aantal pro- duktickassen voor groenten aan Rus land leveren, De proefkassen moeten een temperatuurverschil van 65 gra den Celsius overbruggen en voorzien zijn van verlichting, koelinstallaties pn automatische beregenings- en be- me.stingsinstallaties. In drie Weense districten moeten nieuwe parlementsverkiezingen wor den gehouden, omdat zich bij de ver kiezingen in maart onregelmatighe den hebben voorgedaan. Rusland heeft gisteren de 350ste kunstmaan in de Kosmos-serie gelan- Jacobs van de Artexgroep serieus ge- j ceerd. Zij draait in 89.06 minuten om probeerd heeft het bedrijf over te ne- de aarde op hoogten tussen 204 en 267 men. I km. De baanhoek is 51.8 graden. GRONINGEN Gisteren is in Bu- rum (Groningen) de eerste paal gesla gen voor het Nederlandse grondsta tion voor satellietcommunicatie, dat midden 1973 klaar moet zijn. Op het station, dat in opdracht van de PTT wordt gebouwd, zullen 35 mensen werkzaam zijn. „De behoefte aan communicatiemiddelen is explosief. De PTT staat voor situaties als nooit tevoren." aldus de heer H. Rijnout. directeur-generaal van de PTT. AMSTERDAM Maandag wordt aan het college van directeuren van de Vrije Universiteit van Amsterdam een nieuw bestuursplan voorgedra gen. waarvoor door middel van een referendum is gekozen. Het plan houdt in dat de uiteinde lijke beslissingsbevoegdheid in han den komt van een toporgaan, de uni versiteitsraad. Deze zal bestaan uit 25 tot 60 mensen, die allen of voor het grootste deel door de universitaire gemeenschap worden gekozen. Deze universiteitsraad benoemt een dagelijks bestuur van zeven mensen of ten minste vier leden van het da gelijks bestuur, dat aan de raad ver antwoording schuldig is. Aan het referendum hadden 8254 studenten. 360 leden van de tech- nisch-administratieve staf, 348 men sen van de wetenschappelijke staf en 137 hoogleraren deelgenomen. 8.13 pvea rd2185 trum ten behoeve van voorlichtings materiaal en uit een leeszaal annex documentatiecentrum. De wereldwerkplaatsen, die in de steden van ontwikkelde landen zou den moeten verrijzen, zouden in con tact moeten staan met aktiegrocpen in de ontwikkelingslanden. Wat be treft de financiering werd gedacht aan de uitgifte van aandelen, die door regeringsinstanties, bedrijven en par ticulieren zouden kunnen worden ge kocht. Congresdeelnemers konden gisteren een formulier invullen voor het af staan van ten minste een procent van hun inkomen voor qntwikkelingshulp. Deze een-procent-aKtie was de dag tevoren als een aanbeveling opge steld. De mensen, die er voor voelen, kunnen zelf bepalen naar welke hulp-organisaties ze hun geld over maken. Noodklok Maandag worden de laatste aanbe velingen van het voedselcongres op gesteld en besproken. Als dinsdag de deuren van het Haagse congresge bouw gesloten worden, heeft deze tweede mondiale vergadering, waarop de noodklqk werd geluid voor de aan honger en ondervoeding lijdende mensheid, precies veertien dagen ge duurd. In de hongerkrant, het officiële or gaan van het jongerendorp De Nieu we Aarde bij Kijkduin, is gisteren gesteld dat het congres eigenlijk al voorbij is. Wat de jongerenaktivitei- ten betreft, ging het uit als een nachtkaars, zo werd hieraan toege voegd. De redactie van de hongerkrant gaf toe dat er in het jongerendorp veel onenigheid was over de wijze, waarop aktie moest worden gevoerd. Door het gebrek aan een gemeenschappelijke strategie had de jeugd zich moeten conformeren aan de officiële congres procedures. Inkapseling was hiervan hét gevolg geweest: de werkelijke in vloed was gereduceerd tot nul. Als een van de redenen van de verdeeldheid werd genoemd de tole rantie van de congresorganisatie. De jongeren kregen in alles hun zin, zin tot een bepaalde grens. Juist daar door kwamen zij met hun eisen niet over die grens heen. Het congres is als een spons, waarin iedere aktie van de jongeren wordt opgezogen. Ze werden niet gezamenlijk in een hoek gedrukt, van waaruit zij hun akties konden organiseren. Zo werd de angel aan hun verzet ontnomen". Ontvoerina mis]ukt DEN IIAAG Er is inderdaad een serieuze poging ondernomen om de i Nederlandse ambassadeur in Uru- I guay, dr. Heimon van Blankenstein, te ontvoeren. Dat de poging mislukte, is te danken aan het feit dat de am bassadeur niet thuis was. Dit zei premier De Jong gister avond. Er is nog geen beslissing ge nomen of de Nederlandse regering stappen in Montevideo zal onderne men, al is dit niet waarschijnlijk. Dubcek zijn geboorteland Slowakije verblijft, j Mogelijk krijgt hij een admini-j stratieve functie in een fabriek. De tekst van partijchef Husak isj gisteravond vrijgegeven. Hieruit'* blijkt, dat geen politieke processen» gevoerd zullen worden. Husak zei,' dat het grootste gevaar voor de partij* van de kant der rechtsen komt. met. name de intellectuelen. Er bestaan* ook moeilijkheden met de jeugd. EeriJ grote fout van Dubcek was volgens. Husak dat hij de jeugd aan anti-'» socialistische invloeden had blootge-d steld. De nadruk zal voortaan liggen op, het bouwen van de toekomst en nieU op bestraffing van het verleden. Hu sak keerde zich ook tegen de aanhan gers van het regime van NovotnyJ van wie Dubcek in 1968 de leiding' had overgenomen. Volgens AP zou! Novotny eveneens uit de partij zijnj' gestoten. Volgens Husak droegen de,: economische moeilijkheden tijdens- het bewind van Novotny bij tot de'i opkomst van Dubcek. De Italiaanse partijsecretaris Luigi Longo meent, dat Tsjechoslowakije j zich weer in een ernstige politieke crisis bevindt. Longo, die herhaalde lijk de Russische interventie heeft veroordeeld, betreurt de uitstoting van Dubcek, omdat zij de problemen niet oplost. UTRECHT De maandag gestarte huis aan huis collecte voor het solida riteitsfonds van Werkspoor-Utrecht heeft tot gisteren tien mille opge bracht. Het geld wordt gebruikt om voor de werknemers, die eind mei en be gin juni hebben gestaakt, de gevolgen hiervan op te vangen. Waarschuwing tegen extra zeebrapaden AMSTERDAM De laatste weken zijn in Amsterdam „illegaal" zebra paden aangebracht op soms niet- overziehtelijke en daardoor gevaar lijke plaatsen. De gemeente Amster- j dani heeft gewaarschuwd, de uiterste i voorzichtigheid in acht te nemen .om dat aan deze oversteekplaatsen niet dezelfde rechten o ntleend kunnen I worden als aan de officiële. DEN HAAG President Tito van Joegoslavië zal. zoals wjj gisteren in een deel van onze editie reeds melden, waarschijnlijk half oktober een bezoek aan Nederland brengen. Minister Luns, die in maart 1968 voor het laatst Joegoslavië be zocht, heeft een uitnodiging voor een nieitftv bezoek aanvaard. Dit is meegedeeld aan het einde van het bezoek, dat de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Mirko Tepavac, deze week aan ons land bracht. Europese veiligheid was een van de belangrijkste onderwer pen van zijn besprekingen met minis ter Luns. Beiden zijn het er over eens, dat positieve resultaten van in ternationale besprekingen, die thans aan de gang zijn, een gunstig klimaat kunnen scheppen voor een Europese veiligheidsconferentie. Beide landen achten het voor de Europese veiligheid van het grootste belang dat de soevereiniteit, de volle dige gelijkheid en territoriale on schendbaarheid van alle staten, onge acht hun maatschappelijk stelsel, worden geëerbiedigd en dat in de be- r Tito trekkingen tussen staten wordt afge zien van geweld of het dreigen er mee. De uitstekende betrekkingen tussen beide landen ontwikkelen zich in gunstige zin, de handel neemt toe, de economische samenwerking werpt goede resultaten af. De economische betrekkingen kunnen overigens nog worden verbeterd door ze een moder ner en duurzamer grondslag te geven. Volgens minister Tepavac vormt de samenwerking een uitstekende basis voor het bezoek van president Tito. Droogte In uw blad werd opnieuw gewezen op de dreigende catastrofe voor de landbouw door de aanhoudende droog te. Die is (was?) inderdaad verontrus tend, maar ook in vorige zortiers wa ren dergelijke perioden niet zeldzaam en veel minder catastrofaaL De werkelijke oorzaak van drei- j gende catastrofes is niet de droogte, maar het gebruik van steeds zwaar dere machines, waardoor de structuur van het land grondig wordt bedorven. Bovendien is door het gebruik van vergiften alle leven in de bodem ver dwenen. Daardoor komt bij veel regen alles blank te staan en wordt bij lang durige droogte het land als een plaat beton. Daar deze ontwikkeling blijk baar niet te stuiten is zullen „drei gende catastrofes" in de toekomst on getwijfeld steeds grotere vormen aan nemen. Stellendam D. Vcrbicft Popfestival Als Ik lees wat er op het popfestival te Rotterdam in het komende weekend allemaal te gebeuren staat, slaat de bezorgdheid mij om het hart. Er wor den bijv. allerlei verdovende middelen gebruikt om de feestvreugde te verho gen. Hier is geen sprake meer van menselijkheid, maar van verdierlij- king. Heeft de plaatselijke overheid ln dit opzicht dan geen taak meer? Schept zij er behagen in de jeugd als kudde dieren in een omheinde ruimte een heel weekend vrij spel te laten spelen? Ik hoop dat allen die hieraan meewer ken, terugkeren van de ingeslagen weg en fnplaats van dergelijke Godonte- rende feesten te organiseren de we? gaan bewandelen die ons in de bijbel wordt voorgehouden. Rotterdam B. Chevalking Het wil met de beurshandel maar niet vlotten, als gevolg van de onzekerheid in Amerika in zake de economie, welke blij kens de aanvrage van surséance van betaling door een grote spoorwegmaatschappij in een la biele toestand is gekomen. Ook de onzekerheid over de ontwik keling in het Nabije Oosten werkt niet stimulerend op de ondernemingslust. De koersen op de Amsterdamse effectenbeurs hebben zich overigens goed kun nen handhaven. De Penn-Central, een der grootste Amerikaanse spoorwegmaatschap pijen is in liquiditeitsmoellijkheden geraakt en de vrees bestaat dat ook andere ondernemingen, niet alleen spoorwegmaatschappijen. financieel „in de knel" komen te zitten. Onlangs slaagde genoemde spoor- weemij. waarbij meer dan 94.000 man werken, er niet in om een obligatie lening tegen een rente van 10 Mi procent te plaatsen. De banken wil een kredietgarantie aan transporton dernemingen van 750 miljoen nodig is. wil het niet noodzakelijk worden om tot nationalisatie een dure aangelegenheid over te gaan. Afgezien van het feit, dat de trans portsector het internationaal moeilijk heeft om tot een gunstig rendement te komen, wordt de aanvrage van een surséance van betaling in Ame rika getrokken in het vlak van een algemeen dreigend liquiditeitste kort voor het bedrijfsleven. Zo noemde men, naast andere spoorweg ondernemingen. Chrysler, de grote autoproducent, welk concern ook erg krap in de financiering zou zitten. Naderende depressie Het is duidelijk, dat het Ameri kaanse publiek de vrees bevangt, dat een en ander een symptoom is van een naderende depressie reden waar om de vorige week even opflikke rende vlam in Wallstreet, weer als een nachtkaarsje is uitgegaan. De Amerikaanse regering heeft in middels een verruiming van de kre dietmarkt toegelaten door de rente oo de depositocertificaten, welke de banken afgeven vrij te laten. nauwd is voor een mislukking van zijn anti-inflatie program en ander zijds moet oppassen voor het oprr - - pen van een zware recessie. Welke resultaten dit beleid in de naaste toekomst zal opleveren, nog onzeker. Intussen is ook in ons land het li- quiditeitsvraagstuk moeililk. Dp R«nk voor Ned. Gemeenten moet 8.75 oct rente betalen voor een 20-jarige le ning met een ultgiftekoers a pari, terwijl een tweede ziekenhuislenlnp van het 9.5 pet rentetype op de markt is verschenen. I fonds als Interlas steeg daardoor van 425 tot 470 pet. Vihamij. Lijemf, Ver- to. Houthandel Jongeneel. Scholten- I Honing e.d. zijn fusie-kandidaten vol gens beurskrlngen. Is Kluwer heeft over 1969 een ver dubbeling van de winst gemeld en geeft 30 pet in contanten als divi dend. De koers van dit fonds steeg van 221 tot 236 per 20 nom. Deli Mij stond in de belangstelling en steeg van 55 tot 63.2. Ter beurze weet men nog niet goed, wat er met dit fonds aan de hand is. Hon klor cWMa tu a w. °P dezt' wijze denken de banken von nuprhpiHc!!, erder heIPe.n- m,t;j i meer geld (tegen hogere rente) aan v»n overheidswege een garantie werd te trekkOT en du» grotere bedragen gegeven en dit stuit op bezwaren het Congres. De regering heeft inmiddels echter al aan een commissie uit de Volks- vertegenwöording laten weten, dat voor de kredletgeving op korte ter mijn beschikbaar te kunnen stellen. j Het is duidelijk, dat president Hardnekkig De bankiersfirma Staal en co kan Wel opmerken in haar jaarverslag, dal ,,de rente internationaal gezien wellicht een lichte neiging tot. een da ling toont", maar daarvan bemerken wij nog niets. Integendeel, er wordt reeds rekening gehouden met de komst van tien-procents leningen als uitvloeisel van de hardnekkige kaol- taalschaarste, welke het bedrijfsleven naast de overheid voor ernstige fi nancieringsproblemen stelt. De schaalvergroting vla fusies ls voor vele bedrijven een bittere nood zaak. niet alleen vanwege het vraagstuk der kostenstiiringen. ma-" ook en in verband hiermede, het fi nancieren van uitbreiding en moder nisering van de productie. Zoals de laatste tijd het geval was. Weigeren Dr. Kroe.se directeur van het tex- j' tielconcern Nijverdal-Ten Cate. liet - zich dezp week ontvallen, dat de stemming bli de textielindustrie mo- menteel „zo bitter als gal is", omdat de regering blijft weigeren deze tak van Industrie in een uitzonderingspo- 1 sitie. te plaatsen, Dp berichten uit da textielindustrie maken het wel duide lijk hne moeilijk men het heeft met de invoer van textielprodukten uit de ontwikkelingslanden en Oosteuropa. Men is in een aanpassingsproces P gewikkeld en ziet voor de toekomst "t bestaansmogelijkheden. In het inte- rim wil met bescherming van de over heid Nijverdal-Ten Cate noteerde eisteren 70 pet. De hoofdfondsen hebben zich week goed gehouden. Kon. Olie. Nixon heel voorzichtig „de kraan" werd ook deze week weer over ko- j kwam van 127.90 od 129 terwitl opendraait, omdat hij enerzijds be- mende fusies gerept ter beurze Een J Ovens gisteren 92 noteerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9