Jongerenblad Concreet als tegenwicht „linkse koers" Arjos en CHJO Janacek boeiend Kloeke wereld van speels koper klonk in de Kurzaal Arjos is bedroefd Vrolijke Music Hall in Holland Festival I Drs. Van der Land verwacht veel reacties Prinselijk paar op Antiekbeurs ZATERDAG 27 JUNI 1970 22e OUDE KUNST EN ANTIEKBEURS (door Adri de Groot) „T^E Jongerenorganisaties van de ARP en de CHU wor den te links. In hun clubbladen rj (Op Wiek van de Arjos en Stak- kato van de CHJO) staat een grote hoeveelheid linkse infor- ,4 matie. Uit heel wat reacties is zj gebleken dat veel jongeren dui delijk een andere politieke voor lichting op prijs stellen. Een po sitief tegenwicht is dringend noodzakelijk. Dat is de reden waarom wij hebben besloten een ;t reformatorisch politiek jonge- renorgaan uit te gaan geven". Drs.. J. G. van der Land, de jonge leraar geschiedenis qan de Kweek school met de Bijbel in Rotterdam, is een van de initiatiefnemers voor de uitgifte van het nieuwe blad, dat Concreet gaat heten. Een van de aan leidingen hiertoe waren de reacties op e'en in onze krant gepubliceerde brief van hem. waarin hij ernstige kritiek uitte op de veroordeling door de Arjos van het Amerikaanse Cam- bodjabeleid. Dè Arjosvoorzitter van de afdeling Rotterdam-Zuid, die gisteravond zijn functie wegens een verhuizing heeft neergelegd, gelooft dat vele jongeren betrouwbaar feitenmateriaal willen hebben om alle eenzijdige voorstellin gen van zaken te kunnen doorzien. „Er is een dringende behoefte aan goede achtergrondinformatie over het eigentijds gebeuren. We zullen de za- keh die ih hét geding zijn, zo concreet (vandaar de naam van het nieuwe blad) mogelijk bespreken." Spreekbuis Het doel van de (voorlopig) uit zes man bestaande redactie van Concreet is niet Arjos en CHJO te kraken maar een spreekbuis te zijn voor mensen, die het niet eens zijn met de huidige koers en om bepaalde alter natieve geluiden te laten horen. J „Wij willen aantonen dat er heel wat jongeren zijn die een andere in- formatie willen en wij willen die ge ven. We hebben geen verdere plan- rieri maar misschien dat het er nog eens van komt dat er vergaderingen voor de lezers van Concreet zullen worden belegd", zegt drs. Van der I Land. De opvattingen van de gematigder Jongeren komen volgens de geschie denisleraar in Op Wiek en Stakkato niet aan bod. „Er zit daar een klein aantal mensen die toevallig veel te y zeggen hebben. Ik heb tweemaal ge il probcerd een motie van Rotterdam- Zuid, die tegen een verklaring van het Arjoshoofdbestuur was gericht, in Op Wiek geplaatst te krijgen. Van Arjoszijde is daarop niet gereageerd. De motie heeft ook nooit in Op Wiek lij gestaan. En ik weet nog van andere plaatsen die ook hun ingezonden - stukken nooit in Op Wiek terugza gen". In één adem moet drs. Van der Land overigens toegeven dat de jon geren, die het niet met de koers van de Arjos of CHJO eens zijn, dikwijls minder fel hun standpunten op ver gaderingen en bijeenkomsten verde digen. „Dit verklaart wellicht ook waarom in de besturen van de orga nisaties deze mensen niet of in zeer J geringe mate vertegenwoordigd zijn. Wij kunnen op vergaderingen inder daad ons woordje doen, maar het klinkt niet door in de landelijke or ganen van de verenigingen", meent de heer Van der Land. Studieclubs Hij constateert verder dat de jon gerengroepen aan hun oorspronkelijk doel als studieclubs voorbijschieten, maar dat het actie-, pressie- en pro- testgroepen zijn geworden. Daarbij is de ontwikkeling van de CHJO in linkse richting nog niet zo markant als bij de Arjos, hoewel deze „ach terstand" volgens de geschiedenisle raar binnen een half jaar a een jaar zal zijn ingehaald. „Men moet beseffen dat degenen, die politieke actie willen, eerst moe ten beschikken over kennis van za ken en die ontbreekt vaak", is een van zijn bezwaren. Een andere grief van drs. Van der Land is dat de ARP veel geld steekt in de Arjos terwijl vele Ar jossers openlijk toegeven dat ze op een andere (linkse) partij stem men. „Dat is toch een gekke situatie". Kritiek heeft hij ook op de Arjos- top die uitspraken doet en protesten uitgeeft zonder de leden te raadple gen. „Door dit gebrek aan communi catie tussen top en leden, maar in de eerste plaats door de linkse opstel ling. is het ledental van de Arjos enorm teruggelopen. Vijf jaar geleden waren ef nog 4500 betalende leden, terwijl er nu nog geen duizend zijn. Wat voor indruk maakt overigens zo n kleine groep met hun opmerkin gen op de buiténwacht. die de Arjos als een links-radicale groep be schouwt?" Verlengstuk Dat een deel van de Arjostop in feite niet anders is dan een verleng stuk van de radicalen die de ARP naar links willen stuwen, is voor drs. Van der Land aan geen twijfel on- loi derhevig. „Men houdt steeds maar pleidooien voor samenwerking met Drs. J. G. van der Land PvdA, ook nu ultra-links daar aan de macht is gekomen". „In Op Wiek, en in mindere mate in Stakkato. worden verhalen gepu bliceerd met een links-radicale of anarchistische strekking, zonder .dat de redactie er enig commentaar bij geeft. Maar ook via kerkelijke orga nen en kanalen dringen steeds meer links-politieke ideeën door. Organen van de Wereldraad van Kerken bij voorbeeld financieren mede Ara bische terroristen. Ze steunen de Vietcong met 100.000 per jaar. Deze koers bevalt ons niet. We vallen de Arjos en CHJO niet als organisaties aan, maar wel hun koers", besluit drs. Van der Land. In het Groningse Hoogkerk, waar hij maandag gaat wonen, is op zijn adres, H. Lofversstraat 22. de admi nistratie van Concreet gevestigd. Het is de bedoeling dat het eerste num mer eind augustus uitkomt, voorlopig tegen een abonnementsprijs van ƒ2,50 (giro 556692). Drs. Van der Land heeft veel ver wachting van Concreet. Zijn club nam, bij zijn afscheid gisteravond een adhesie-betuiging aan, terwijl ook di verse uitspraken van het Arjo'shoofd- bestuur betreurd werden. Hij ver wacht dat meerdere clubs volgen, vooral in Friesland. Het Arjoshoofdbestuur „is be- droegd over drs. Van der Land". „Wij hadden nooit reacties van hem ontvangen en nu. ineens le zen we in de pers dat hij en en kele anderen een eigen blad gaan uitgeven. Wé hebben hem uitge daagd. en dat doe ik nu weer, met ons in discussie te treden, bijvoorbeeld over Cambodja. Hierop heeft hij niet gereageerd", zo was de reactie van Arjossecre- taris Frits Kool. „Wij hopen dat hij contact met ons zal opnemen en dat hij zijn grieven rechtstreeks tegen ons wil spuien. Dat is eerlijker". De secretaris ontkende beslist dat er brieven bij de redactie van Op Wiek zijn binnengekomen, van wie dan ook, die uit het blad zijn geweerd. Wat betreft het aantal Arjos- sers zei hij, dat er vorig jaar 1231 leden hadden betaald. Drie jaar daarvoor telde de Arjos circa 2500 betalende leden. MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT - 18 juni t/m 8 juli 1970 Weekdagen van 10 -17.00 uur Zondags van 13.00-17.00 uur Bovendien dinsdag- en donderdagavond van 19.00 - 22.00 uur Gratis prospectus qp aanvraag verkrijgbaar: Keizersgracht 708, Amsterdam - Holland. AMSTERDAM Het traditionele concert in de Zuidhal van het RA1- -gebouw door het Concertgebouwor- gest onder leiding van Bernard Hal- tink is vrijdagavond een groot succes geworden. De belangstelling was zeer groot, er traden twee van onze meest bekende landgenoten, te weten mez zo-sopraan Cora Canne Meijer en violist Herman Krebbers, als solist op, en het concert vermeldde een boieend programma, dat op schitte rende wijze werd afgesloten met Ja- nacek's Sinfonietta uit 1926. De avond werd al direct op peil ingezet met een weergave van Schu bert onvolprezen „Unvollendete" symfonie in b, die werd gekenmerkt door fraaie lempokeuze, warme strij kers- en sonore blazers-klank. Opval lend goed werd hierbij de structuur van het werk op de luisteraar over gedragen. Sfeervol begeleid door het en semble onder de steeds attent en mu zikaal leidende dirigent, was Herman Krebbers hierna solist in twee korte re stukken uit de litteratuur: de ran ke „Havanaise" van Camille S^int- -Saes en de door zijn felle ritmiek en kleuren treffende „Tzigane" van Maurice Ravel. Met zijn fraaie violis- tiek en zijn temperamentvolle bena dering heeft de solist ii beide werken het auditorium sterk weten te impo neren. Na de pauze oogstte de tweede so liste van de avond. Cora Canne Meijer veel applaus met haar warm bloedige voordracht van twee aria's van Tsjaikowsky. resp. uit „Jeanne d'Arc" en uit „Jewgenji Onjegin" Vooral in het slotgedeelte van eerst genoemd fragment en helemaal in de beroemde „briefscene" uit Onjegin hield de zangeres, die eveneens uit stekend terzijde werd gestaan door het orkest, het publiek steeds in haar ban, niet in het minst door haar ster ke inlevingsvermogen. De avond vond haar bekroning met een van begin tot eind doorleefde re productie van een van Leos Janacek's beste geslaagde orkest-werken, de kleurrijke Sinfonietta. Hoogtepunten waren met name de briljant ge speelde openingsfanfare, die nog maals in het geheel geintegreerd in. het slotdeel terugkeert, en die ook nu een enorme climax betekende, en het met vereiste expressiviteit gebrachte derde deel. P.V. Veilig rijden met kinderen In samenwerking met de ANWB heeft de Consumenten bond autozitjes en dito gordels getest. Kinderen zijn in auto's meer kwetsbaar dan volwasse nen; in het meinummer van de Consumentengids kunt u de be vindingen uitvoerig lezen. Wij volstaan met de conclusie: Wie eisen aan veiligheid stelt heeft weinig keus. Voor kinderen van 2 tot 6 jaar komen de kindereordels van Coenen. Rimo en Salvo in aanmerking. Voor de kleinsten kunnen de nieuwe uitvoeringen van de Coenen- en Salvogordels met kruisbandjes van 15 cm of verstelbaar op 15 cm. gebruikt .worden, doch deze geven bij het zitten niet die steun die op deze. leeftijd vaak gewenst is. Het nog beperkt verkrijgbare Rimo gor- deltje met opblaasbaar zitie zal wat steun betreft beter voldoen en is zelfs voor kinderen vanaf 6 maanden te gebruiken 0 Deze wandlap van Paulus de boskabouter met Oehocboc- roc. Pieter. Eucalvpta en Salo mo wordt compleet met vilifi- guurtjes. borduurzijde, nngctjev en balletjesgalon in écn pakket met aanwijzingen de uwe voor f 17.75, in goede handwerkza- kcn. Tabaxi 8 sneetjes oud brood. 2 eieren, 3 koppen cornflakes, mespunt zout, 'A dl sinaasappel sap, de geraspte schil van een (gewassen) sinaasappel, ruim 3 eetl. gesmolten boter. Snijd de sneetjes brood in rondjes. Klop de eieren met zout sinaasappel sap en - rasp schuimig, doop het brood in het eimengsel en be dek ze met fijngemaakte corn flakes. Leg ze op een beboterde bakplaat en giet er de boter overheen. Bak deze stnasrond- jes 10 min. middenin een warme oven veilig wenen... .Bij. een .normaal gebruik zijn elektrische toestellen in ons land redelijk veilig. In uw keu ken zit een ander stopcontact dan in uw kamer. Het eerste is een aardcontact: hel is er name lijk een gevaarlijke, want natte, ruimte. Ontstaat er sluiting in een apparaat dan vloeien de clectrische stromen naar de aar de af. Een apparaat dat alleen bestemd is voor de huiskamer mag niet gebruikt worden in de keuken. Daarom passen stek kers voor „normale" stopcon tacten niet in randaardecontac- ten. Omgekeerd kan het wél. het strijkijzer met randaar- decontact kan wel in het huiska mercontact. Naast twee soorten apparaten, het ene geaard, het andere niet, zijn er nog dubbel géisoleerde apparaten. Ze be hoeven geen aarde en mogen toch in gevaarlijke ruimten ge bruikt worden, zoals scheerap- paraten. haardroogkappen en tondeuses. Stofzuigers zijn bijna altijd dubbel gëisoleerd. U kunt het zien aan de typeplaatjcs, be staande uit twee vierkantjes in elkaar. Veel verwarmende ap paraten hebben twee thermosta ten. de tweede gaat werken als de eerste weigen. speld in deken) uitgeschakeld wordt. Dit levert een grote mate van veiligheid op. maar dc de ken is duurder dan Engelse en Duitse die niet zo beveiligd zijn. leder land heeft eigen veilig heidsvoorschriften. De zeer wei nige ongelukken zijn te wijten aan misbruik (kacheltje in bad- cel De verhouding fatale onge lukken per hoeveelheid ver bruikte energie ligt als I (elek trisch) staat tot 17 (gas) staat tot ;5f> (petrolcumprodukivcr- bruikers zoals auto's etc.). Elec- trische apparaten staan als zeer veilig geboekstaafd. Een fabri kant kan zich trouwens geen onveilige apparaten veroorlo- Veel apparaten zijn stabiel een luchtbevochtiger die scheef staat mag geen water-ondcr- spamning verliezen, een deur van oven of vaatwasser kan een zekere druk verdragen zodat het geval niet omkiept, met alle ge volgen van dien. Snoeren en ap paraten worden vele malen ge test Veiligheid kost soms niets meer. Soms is veiligheid duur der. zoals bij de elektrische de ken mei een zeer gevoelig relais, waardoor bij onveilige toestan den (verwarmingsdraad breekt. Wie er deze zomerdagen op uittrekt zal plezier beleven van zo'n Spaanse lederen zijtas, waarin van alles kan worden meegenomen. Nog een tikje sportiever is de jacht-zijtas met twee voorzakken. Van Slee Bui tensport. Utrecht. HOLLAND FESTIVAL - HOLLAND FESTIVAL SCHEVENINGEX Eigenlijk lo gisch dat ook de ongeveer 150.000 amateurblazers, gebundeld in .zo'n 3.500 ensembles, in het Holland Festi val vertegenwoordigd zijn. Dit is nu eens festivalmuziek, die niet „ter dis cussie" behoeft te worden gesteld en welker Investering dc belastingbeta ler geen hoofdpijn bezorgt. Fanfares met een machtige klanka- dem, een kloeke wereld van speels koper en kleurige klarinetten. Soms even uitbundig als doorzichtig, maar gisteren in de goed bezette Scheve- ningse Kurzaal die oude vertrouw de concertruimte aan de zee over de gehele linie muzikaal en technisch gekund. ROTTERDAM In het kader van het Holland Festival werd er vrijdag avond in een goed gevulde Doelenzaal een vrolijk chanson-programma ge presenteerd onder de titel „Music Hall". Waren het vorig jaar Liesbeth List. Jasperina de Jong en Ramses Shaffy die hun liedjes mochten zin gen, ditmaal waren dc kleine sterren van het Vaderlandse cabaret uitver koren. te weten Adèle Bloemendaal. Jenny Arean. Gerard Cox en Frans Halsema. de volle klanken van hel vermaarde Metropole orkest bracht dit viertal een aardige show die beslist onder de waardige vlag van het Holland Festi val mag varen. In een opgewekte, bijna feestelijke sfeer beet de Rotterdammer Gerard Cox het spits af met enkele vlotte liedjes, waarna de langzamerhand nationale ster Adèle Bloemendaal op de bekende forse wijze iets van haar repertoire naar voren bracht. Adèle Onder de artistieke leiding van de bekende producer Rob Touber en op Prins Bernhard reikte zilveren an jers uit AM/TERDAM Op paleis de Dam heeft prins Bernhard vanmorgen de zilveren anjers uitgereikt aan me vrouw H. A. Schwarz en aan de he ren H. Beem en ir. C. E. P. Raedts. Zij kregen de onderscheiding voor hun verdiensten op het gebied van de cultuur. In zijn toespraak wees de Prins erop, dat cultuur niet iets exclusiefs is op kunstgebied. „Cultuur is de wijze waarop wij eten. slapen en met elkaar omgaan, waarop wij liefheb ben en waarop wij spelen. Daarom gaat het volgens de Prins om meer. wanneer de kunstenaars van vandaag hun maatschappelijk isolement en het exclusieve van hun kunst wil len doorbreken. Mevrouw Polak kreeg de onder scheiding voor haar bijdrage aan het Nederlandse muziekleven, de heer Been voor zijn aandeel in de ge schiedschrijving van het Joodse volksdeel in Nederland en ir. Raedts voor zijn ijveren voor het behoud van het culturele leven in Limburg. moet het niet van de subtiele liedjes hebben, dat werd deze avond weder om duidelijk. Het is bij haar het robuuste, gekke lied dat de harten steelt, zoals het liedje „Malle Babbe", een opgedragen compositie van het duo Nijgh-De Groot. Na de pauze was het Jenny Arean die met haar overduidelijke stem een zestal liedjes presenteerde, waaronder het enigszins kitscherige „Denn wo- von lebt der Mensch" uit de Dreigro- schen Oper. Veel aardiger klonk het liedje „My house" en het malle „Mannen te koop". De gezellige sfeer van deze avond kwam naar voren toen Jenny op een gegeven moment van een liedje volledig de tekst kwijt was, zij begon na enige hulp van Adèle echter vrolijk opnieuw, en dat was ook inderdaad het beste. De cabaretier Frans Halsema kwam goed uit de verf met een oergeestig liedje over de kabouters en een lang lied over de vaderlandse showwereld. Halsema liet met zijn stem horen dat hij best ln dit zanggezelschap thuis hoort. De presentatie van de zangshow was goed verzorgd zodat het publiek met een welgedaan gevoel van deze vaderlandse tours de chant afscheid kon nemen. Music Hall zal vanavond in het Circustheater te Scheveningen en morgenavond in het Amsterdamse Concertgebouw gepresenteerd wor den. J. BodcLaert Geen wonder, want het waren de besten des lands die er hun bonte uniformen voor hadden aangetrok ken. Maitre A. Blok zorgde met zijn Drumband C.J.V. Scheveningen voor de kick van de muzikale opening, waarna de Brassband Excelsior uit Surhuizum en het Harmonie-orkest DSM van de Staatsmijnen uit Heer len het programma voor de pauze volbliezen. Vooral Lancens „Festival a Ker- krade", dat al eens model stond ln een K.M.K.-uitvoering, bleek wede rom een allergenoeglijkst brok volk smuziek. Gelukkig waren ook de Ne derlandse componisten niet vergeten. Hendrik van Lijnschooten goochel de in zijn Jeu de uivre met klankef fecten, die door de Fanfare St. Joseph uit Meers naar waarde werden geno ten, terwijl het Huizense Harmonie- -Orkest Prinses Irene Pi Scheffers Dansritmen in Brasil zeer vakkundig in de vingers bleek te hebben. De Accordeonvereniging De Resi- De Parijse hoedenmode voor de herfst is al gereed. Hier een drietal modellen, van links naar rechts: ontwerp Paulette. een pompeuze toque van marter bont in parel-lavendel-zilver blauw; ontwerp Paulette, d'Ar- tagnan". te dragen bij miditoi- lettenvilthoed in kastanjebruin, versierd met struisveren tn kastanjebruin-wit; ontwerp Jean-Charles Brosseau, muts van marter in pastel, de staarten naar believen in de nek of op zij geknoopt. dentie onder leiding van A. J. Romijn j zorgde voor een jeugdig intermezzo. dat de muzikale volwaardigheid van het „schippersklavier" moeiteloos be wees. 't Volgend jaar moge dit ver- 1 trouwde programmapunt niet „te elf der ure", zoals een haastig stencil an nonceerde. aan het Holland Festival worden toegevoegd. Deze muziek ver dient niet alleen een goede plaats op het podium, maar ook in de festival- gids! F.D. DELFT Prinses Beatrix en prins Claus hebben donderdag een bezoek gebracht aan de Delftse Antiekbeurs in het Prinsenhof Zij keken er twee uur rond. Gisteren was de Japanner Hirn Oda de 10.000 sle bezoeker. Als aandenken ontving hij een achttiende eeuws Chinees kommetje uit de Kang-Shi-periode. Aanpassing uitkering oud-invaliden DEN HAAG De regering zal aan de SER advies vragen over de moge lijkheid van een optrekking van de WAO-ultkeringen van hen, die reeds voor de inwerkingtreding van de wet op 1 Juli 1967 invalide zijn geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7