Woudlopers van de pop Popfestival verwacht zo'n 100.000 mensen Santana deed massa ontwaken NOG GEEN WANKLANK GEHOORD Protest Nieuwe kibboets experiment Reformatorische jongeren geven Paard van Troye Bos krijgt veel schade Europese vennootschappen Jamboree Heilige ernst Inspraak bij Organisatie pas in de avond goed op dreef IATERt>AO 77 JUNI 1970 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De organisatie van het popfestival heeft het bij de aanvang vrijdagmiddag zwaar te ver duren gehad. De orders voor suppoos ten en stewards vlogen over en weer, werden veranderd, opnieuw van kracht en weer ingetrokken. Het perscentrum was vrijdagmiddag vol ledig buiten werking. Nergens bleek een telefoon te krijgen te zijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Kralingse- bos Wat een enorm verschil met tien jaar geleden toen krij sende en stampende rockers zich verdrongen rond het podium waar mannen als Vince Taylor en Elvis Presley rondsprongen en de massa tot hysterie brach ten. Niets maar dan ook werke lijk niets is hiervan terug te vin den bij het popfestival in het Kralingsebos, dat vrijdagmiddag van start is gegaan. Rond het immense podium, als het ware opgebouwd tussen de verster kers, hadden zich vrijdagmiddag rond twee uur een kleine 30.000 „vreemde lingen" verzameld, die rustig op de grond zittend en tevreden voor zich uitkijkend de eerste klanken van de Stone the Crows over het langharig hoofd lieten gaan. Merkwaardig vredig zat het pop volk op het gras gewoon om er bij te horen, deel uit te maken van de ogenschijnlijke grote gelukkige fami lie waarbinnen alles en dan ook alles mogelijk is. Niemand let op elkaar en iedereen hoort bij iedereen. Vreemd uitgedost waren ze gekomen. Uit Spanje. Italië, Frankrijk, Enge land, Amerika en waar niet vandaan. Om in de eerste plaats het popge- beuren in zich op te nemen en zo lijkt het althans ook nog naar mu ziek te luisteren. De organisatoren, Toos en George Knap, vertelden vrij dagavond moe en schor, dat het begin zeer geslaagd genoemd mag worden. Tegen de avond was het aantal be zoekers gestegen tot een kleine 50.000 ROTTERDAM Rustig bleef het vrijdagavond binnen de hekenk van het Kralingse Bos; voor het hoofd podium zaten in lange rijen de tien duizenden jongeren, luisterend, ro kend en praten. Tot omstreeks half drie vannacht Santana optrad. Het veld voor het podium kwam in beweging en juichte de Amerikaanse groep in extase toe. Het applaus golf de over het bos en de Kralingse Plas en zweepte de zes man tellende groep op tot nog grotere prestatties. De muziek die Santana maakt is niet alledaags: duidelijk klinkt dooi de harde rock de zuidelijke afkomst van de leden heen. Opwindende mu ziek met veel Latijnse invloeden, die er voor zorgen dat deze muziek goed in het gehoor ligt. rfe goede vocalen kwamen door de uitstekende geluidsinstallatie tot hun recht en het opzwepende van de mu ziek bracht het Kralingse Bos tot dansen. De eerste keer, die nacht, waarin bewezen werd wat deze mu ziek kan los maken. Een extase, die zich bleef voortzet ten tijdens het optreden van volgende groepen. Pas in de vroege morgen werd het stiller in het bos. waar vrij wel overal slaapzakken liggen met slapende festivalgangers. Voor het drugteam is het een bij zonder drukke nacht geworden. Een maal moest een meisje, dat onder be handeling was, via de geluidsinstalla tie worden teruggeroepen. Incidenten deden *ich echter niet voor. Bij de toegangshekken eenzelfde beeld. Dan mocht er niemand meer in en werden er wel mensen uitgelaten. ■Even later was het precies andersom; was een stempeltje verplicht dat later weer ohgeldig werd enz. enz. Vrijdagavond marcheerde echter alles min of meer naar wens en kon den de organisatoren opgelucht ademhalen dat deze fase tenminste achter de rug was. De kindercrèche bij hel festival in het Kralingsebos blijkt goed aan te slaan. Ruim zeven tig kinderen werden onder deskun dige leiding bezig gehouden. De ehbo-post had de handen vol met blaren prikken van festivallers die er te lange afstanden voor ovet hadden gehad om (lopend) het popge- beuren te bezoeken. Blaren werden bij de vleet geprikt. Ook splinters en andere voetverwondingen moesten behandeld worden in verband met het feit dat schoeisel binnen de hek ken een nauwelijks waar te nemen verschijnsel is. vol spanning wachtend cup het eerste optreden duizenden porties spaghetti en macaroni vriendelijkheid, die gisteren heerste in het Kralingse Bos. De duizenden liggen, vooral op en langs het fstival terrein in hun slaapzakken rug aan rug. Wie weg wil om iets te eten, laat kleding en andere spullen open en bloot liggen; want dat kan. Wel ligt er langs de promenade van voedsel- en frisdankwinkels een on voorstelbare rommel. De verpakking van duizenden porties hurspot, bami en spaghetti. Het eten gaat de hele dag. en de hele nacht, gewoon door. Ook in res taurant De Piasmolen waar obers soms 24 uur in touw zijn om de groe pen muzikanten en persmensen (300 journalisten) van maaltijden te voor zien. Een van hen heft vertwijfeld de armen op: "IJs meneer? Dat is er niet meer. Toch, want daar staat het! U hebt gelijk, meneer. Hoe kan dat? Dat begrijp ik niet". Moedig blijf thij in touw. "Dit is een fijn feest, daar om". Om één uur worden nog zaken ge daan door kleding-, slaapzakken- en sieradenwinkeltjes. "Die slaapzakken gaan pas lopen als een trein, als het begint te schemeren!" Na middernacht worden ook slappe vilthoeden en shirts, die door de Amerikaanse Black Panthers worden gedragen, goed verkoch'. Bij de shirts staat een bordje: "Hulde aan de slachtoffers". Als ik naar ingang Noord wandel, ontmoet ik een Ameri kaan. Hij vertelt zijn land te hebben verlaten, omdat hij niet in Vietnam wil dienen. Op zijn jasje draagt hij een plaatje met de tekst: ,War is not healthy for children, and other things." (Oorlog is niet gezond voor kin deren en andere levende voor werpen) Bittere woorden. Filo soferend over de pop-cultuur, zei iemand in restaurant De Pias molen: „Dit is voor deze jeugd een vlucht uit een maatschappij die ze niet aanvaarden." JERUZALEM In de omgeving van Kirjat Jearim bij Jeruzalem is een kibboets gesticht, waarin joden, christenen en moslims samen zullen gaan leven en werken. Het initiatief tot deze ontmoetings plaats, die de naam ..Neve Shalom" heeft gekregen, is uitgegaan van de priester Bruno Hussar van het rooms-katholieke Jesaja-huis in Je ruzalem. Het plan omvat fruitplanta- ges. een drukkerij en een herberg. Voor de dialoog tussen joden en christenen in Israël is al geruime tijd van belang de kibboets Nes Ammim in het noorden van het land. Een an der initiatief is genomen door een groepje paters en zusters, die met 83 scholieren vrijwillig werken aan de herbouw van verwoeste joodse neder- gegeven is zou als compensatie voor de omwonenden deze verordening best kunnen verdwijnen. 100.000 MAN De omwonenden hebben geen enke le last van geluidshinder zo bleek al bij de eerste enorm versterkte klan ken. Wel is het een aantal bewoners een doorn in het oog dat het bos drie dagen lang afgesloten is voor „nor maal" bezoek. Ook het parkeerpro bleem is voor deze mensen een nau welijks te verteren zaak. Over de eventuele schade die aau het openbaar groen zal worden toege bracht was de organisatie kort. Alle* zal gedaan worden om de boel zo keurig mogelijk op te leveren. Hier voor zal echter wel een week uitge trokken moeten worden. Het festival duurt voort. In de nacht vanvrijdag op zaterdag - ROTTERDAM - twee uur. Voor het vier ter hoge podium magisch middelpunt van gestalten tussen Pjoen, rood en geel flikkerlicht, die instrumenten er van langs Ken te geven zwelt een verzoek om méér aan tot een gescan- jerd ..We want more. we want more!" De band. Santana, geeft Jeer en honderden dansen opnieuw tussen duizenden, die zwij mt! luisteren in hun slaapzakken. Soms rijzen eenlingen op om Ijjt ritme van de muziek met hun lichaam te volgen. ^Achter het festival terrein, tussen bomen en tentenrijen, flakke rt kampvuren. Langs de bóspaden hangt een zware, weëe geur: %rihuana en hasj. In de lichtbundels van de geluidstorens trekt volgzaam een blauwgrijze walm op. Als de muziek even zwijgt. 1b gt de omroeper, die een melodieuze stem heeft: .,We look in ch others eyes say a prayer for peace. „We kijken elkaar in ogen laten we bidden voor de vrede. Huib Goudriaan de promenade de winkelstraat van het popfestival wordt maar ook veel gekocht en verkocht. Als palingen kronkelen jongens en meisjes door het water in 12 plastic zogenaamde waterbokken. De Engelse uitvinder Jeffrey Shaw (samen met de Nederlander Theo Botschuiver): Dit is lopen op het water, een puur visueel spel." Het viel op het popfestival in goede aarde. Canada, Zuid-Afrika, Belgie. Duits land en uit al onze provincies. Exo tisch gekleed vaak: vilthoeden, ket tingen van tanden, zelfgeverfde hem den in de hippe modekleuren paars en bordeauxrood, voorzien van gitaar of blokfluit, het lange haar bijeenge houden door een band om het voor hoofd. ROTTERDAM Het zal weken duren voordat dat deel van het Kra lingse Bos waar nu nog het popfesti val aan de gang is weer enigszins op orde is. De massa's vuil hoopten zich de afgelopen nacht op Toen in de schemering de eerste vuurtjes opflakkerden, trokken mei-r festivalgangers het bos in om hout te sprokkelen voor de nacht. En dat was uiteraard niet alleen maar dood hout wat men toevallig vont. Verder zijn talrijke nieuwe paden gevormd. Omdat er door de overstel pende drukte geen doorkomen aan was ging men maar dwars door de bossages. Enkele kampvuren werden gevormd door hopen vuil te verbran den. De organisatoren lieten vannacht de waarschuwing omroepen het vuur vooral niet te dicht bij bomen aan te leggen in verband met bosbrandge vaar. BRUSSEL Bij het scheiden van de markt (volgende week immers zal de nieuwe Europese commissie optre den) heeft de Europese commissie gisteren een Statuut voor Europees vennootschapsrecht bekendgemaakt. De 'belangrijkste voorstellen, die binnen enkele dagen aan de minister raad worden voorgelegd, zijn een Europese vennootschap zal op gericht kunnen worden door ten min ste twee ondernemingen uit min stenstwee EEG-landen: in de raad van begeer van een Europese vennootschap krijgen de werknemers eenderde deel van de ze tels; ook zal in zo n vennootschap een ondernemingsraad bestaan, die voor bepaalde zaken medebeslissingsrecht zal krijgen. De Europese commissie noemt het Statuut vooral van belang voor klei nere ondernemingen, die op de Euro pese markt een plaats willen verove ren. Verwacht wordt dat het Statuut in het gunstigste geval over twee jaar in werking zal kunnen treden. lolland Pop Festival 70 door pliefhebbers „lang verbeid" is begonnen. Vrijdagavond den al 50.000 deelnemers hun ^i-ek genomen in het Rotter- Bjnse Kralingse Bos. Engelsman Knight (.stage-manager"): heb nooit een pop festival be- :d met op de eerste dag zo- il mensen." r J Organisatoren gisteravond tot per: „De verkochte kaarten njzen uit dat er nog 20.000 op ^g hierheen moeten zijn. We l^len dus financieel quitte" (bij Sd> verkoop van 50.000 kaarten 1/ 35 per stuk, voor drie dagen eit men eruit springen). un LOI Hen tot tevredenheid voor de or- (isatie en blijkens allerlei uitlatin- ?iji is er ook tevredenheid bij de trieste deelnemers, maar 's morgens et^-kt de molenaar van de Piasmolen oö „Ik heb niet kunnen slapen van i draaien van de generator, die jrginds staat. En toch, als het niet Jder wordt, als in de afgelopen it, kan ik het doorstaan. Verder je hoeft er niet tegen te wezen, r laten we eerlijk zijn, als je 65 I it, kun je je bij zo'n feest toch niet j-leggen." :*jje molenaar, overigens vriendelijk :emd over het hippe volk, vertolkt mening van veel ouderen. In de Idag ontmoet ik een damè van Idelbare leeftijd, die wat weemoe- het pop festival vergelijkt met de '.leid jamboree van 1937. Dat van- 1 ^e de zee van tenten, die de dui- len in het bos hebben opgetrok- ,maar wij gingen vroeger wan- in en zij blijven liggen!" Ze luis- :n toch? „Ja, nou ja, het is anders vroeger." eigentijdse padvinders van de wachten op dat ogenblik ge nen op het optreden van de eer band om twee uur 's middags. De id tevoren waren ze al gekomen. 1 brommers, met treinen, op fietsen, auto's, lopend en dan belast met :ens en volle rugzakken. Ze komen Engeland, Frankrijk, Amerika, Ze zochten soms lang naar het Kralingse Bos. Er was een Engelsman (ruig hoofd met baard onder futuris tische motorhelm), die wanhopig de Coolsingel op en neer reed. Er waren twee Amsterdammers, die een lift kregen van de Rotterdamse politie en dez e onverwachte politiële charme nauwelijks konden verwerken. De stroom bleef aanhouden en is blijven aanhouden, ook van degenen buiten de hekken, die niet wilden betalen. Donderdagavond vertelt een Ameri kaan glunderend met vijftien ande ren onder het hek door te zijn gekro pen. De "wachters" deel uitmakend van het team van 1200 stewards voor hulp aan het publiek nemen het gemoe delijk op. Een van de bewakers-in- -een-bootje in de Kralingse Plas ("kustwacht") zegt: "Als er 10.000 te gelijk in het water springen, doen we er toch ook niets aan". Het over sloten zwemmen en force ren vaan gaas en draad met tangen leidt tot honderden deelnemers zon der kaart Een brede Amerikaan zet nonchalant een stuk hek opzij en stapt het bos in. Twee Nederlanders voeren een andere "act" op, een re prise van het turfschip van Breda of het paard van Troye. Ze stoppen hun slecht bij kas zittende vriend in een slaapzak en dragen hem zo door de controle van ingang Noord. Eén van de mensen van de ordedienst: "Och, zoiets vatten we sportief op". Niet sportief op te vatten is vrij dagavond de aanval van zo'n 50 jon gens, dei dreigen met messen, en tenslotte een stuk hek van 40 meter uit de grond lichten. Een van de wei nige wanklanken van het feest, dat volgens sommigen "een rotzooi" zou worden. Elke niet-popper moet onder de indruk zijn gekomen van de heili ge ernst, de rust en de ontspannen levendige handel in sieraden en fluitjes man. Ongeregeldheden hadden zich nergens voor gedaan. CELV1DSH1NDER Volgens Ian Knight, een man die veel ervaring heeft in het managen van dergelijke popgebeurtenissen, zullen er vooral vrijdagnacht en za terdag nog zeer veel mensen komen. Geschat wordt dat de 100.000 man ge haald zal worden. Bij 50.000 beta lende bezoekers zijn de organisatoren er financieel uit. Na het optreden van de Stone the Crows was het de beurt aan Quintes sence die op hun beurt weer werden opgevolgd door Canned Heat. Het popvolkje liet het allemaal gelaten over zich heen gaan. Rond de grote open vlakte waar de duizenden met enige moeite ook iets van de optredende bands konden zien stonden zeer veel tenten opgesteld. Drie dagen lang is het toegestaan de nacht in het bos door te brengen. Dan zal het afgelopen zijn en wordt de oude verordening van kracht „geen tenten". Gezien de unieke omgeving en gezien de toestemming die nu wel HOOGKERK Enkele reformato rische jongeren hebben het initiatief genomen een politiek orgaan in het leven te roepen. „De linksgcrichte koers van jongerenorganisaties als ARJOS en CHJO. die zich steeds meer hebben ontwikkeld tot protest bewegingen en linkse pressiegroepen, maakt een positief tegenwieht drin gend noodzakelijk", aldus de initia tiefnemers. „In deze tijd van geestelijke ver warring bestaat bij veel jongeren ge lukkig nog behoefte aan een duidelijk alternatief. De ogen moeten open gaan voor het gevaarlijke karakter van veel beschouwingen in de meeste politieke jongerenbladen". „Daarom willen we beginnen met de uitgave van een orgaan dat in ge bondenheid aan de normen van het Evangelie een helder geluid wil laten horen tegenover allerlei pacifistische denkbeelden en verzwakkend norm besef". Het is de bedoeling dat eind augus tus het eerste nummer van Concreet zal verschijnen. Bij de administratie in Hoogkerk zijn op giro 556692 voor ƒ2,50 alle dit jaar uit te geven num mers te verkrjgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5