1 schaak INTERNATIONALE SAMENWERKING OP NEDERLANDSE ZEGELS 1, ■LPJC Welvaart: kost je je gezelligheid I 1 JOc ZATERDA® 27 JUNI 177® Deze week zijn in ons land twee herdenkingszegels in omloop gekomen, die beide te maken hebben met internationale aamen werking. Een bijzondere zegel er gelegenheid van de 25e verjaar dag van de Ver. Naties toont ons de wereldbol op een trap- vormige verhoging, een symbool voor de waarneembare aan wezigheid van deze op 14 oktober 1945 geboren volkeren organisatie. Handhaving van vrede en veilig heid, Internationale samenwerking en coördinatie van doeleinden der verschillende landen ten behoeve van het algemene belang, zie hier wat in het handvest van de VN is neergelegd. Naast de zes hoofd organen: de algemene vergadering, de veiligheidsraad, de economische en sociale raad. de trustschaps- raad, het internationale gerechts hof en het algemeen secretariaat zijn een aantal intergouvernemen- IQ45-I97Q V" SURINAME tele organisaties onder de VN werkzaam. Ik noem er u enkele: de Wereld voedselorganisatie, de Wereldge zondheidsorganisatie. de Organisa tie voor Onderwijs, Wetenschap en Kuituur (Unesco), de Wereldpost vereniging (UPU), de Internationale Telecommunicatie Unie (ITU) enz., enz. De speciaal-verzamelaars on der u zullen het wel ervaren heb ben dat in het kader van deze her denking vele landen een filatelis tisch graantje willen meepakken. De twee zegels waarmede Surina me aan de herdenking meedoet, zijn 26 juni verschenen. De andere zegel, die dinsdag in ons land verscheen, is aan een minder bekend Instituut van inter nationale makelij gewijd, namelijk de Inter-Parlementaire Unie, die In oktober In Nederland zijn confe rentie gaat houden. De oorsprong van deze IPU gaat "terug tot 1889, toen op Initiatief van de Engels man Sir William Randel Cremer en van Frédéric Passy van Frankrijk de eerste Interparlamentaire con ferentie, waaraan delegaties van pariamentarlërs uit negen landen deelnamen, te Parijs bijeenkwam. Dit initiatief voorzag blijkbaar dermate In een behoefte dat in 1894 onder de naam Inter-Parle- 26—21 47— 16X27 36X47 47X20 27X38 Psychologische oorlogvoering De na de nipte nederlaag van vorig jaar in Rigsmet zoveel spanning tegemoet geziene vierde ontmoe ting tegen de nationale formatie van de Sovjet-Unie heeft door allerlei oorzaken een rommelige ouverture gehad. Men weet het, eerst kwamen er maar zeven Rus sen (behalve Koeperman ontbra ken alle Joodse spelers), daarna onderging het nationale team enige verzwakkingen. De eerste ronde is tegen alle verwachting in met gelijke stand geëindigd. Noch de nederlagen van Wlersma en Van Dijk, noch de fraaie overwinning van Benjamin Frank Drost waren in de calculatie betrokken. Vooral Harm Wlersma heeft een leerzame maar ook tra- gische partij gespeeld. In betere 6tand vond hij niet de winnende afwikkeling door tijdgebrek. An- dreiko toonde de winstgang glas helder aan. Dat de wereldkampioen toch nog won dankt hij aan zijn bekende psychologische oorlogsvoering. Harm gebruikte als vrijwel immer veel tijd, noteerde nogal onregel matig en nam bij voorbaat aan dat zijn tegenstander het "wel goed deed. Waar Andreiko eenmaal een zet had genoteerd die niet ge speeld werd had Wlersma in feite 49 zetten gedaan toen hij dacht er vijftig te hebben volgemaakt. An dreiko vroeg controle, waarna er niets anders over bleef dan hem en papleren twee te geven. Uit de wedstrijd deze posities: zwart: 7. 9. 11, 12. 13. 14. 1S. 16 .18 19. 20. 22. 27. wit: 25. 26. 29. 30. 33, 35. 36. 38. 39. 42. 44. 47, 49. Verboden was wegens: 19-23 29-24 20X 29 33X24 14—19 gedwongen 36-31 27X36 Andreiko 13-18 17X26 26-31 31X22 22—27 16X27 37—32 5 •i i i w e m l m 3 m i 1 Hi 1 Correspondentie en oplossingen ssn 4e heer H. I. J. Slavekoorde, Goudrelnet- etrast 125, Den Hsag. Gemengde eenvoud Nu de warmte maar blijft aan- houden hebban wij ditmaal althans twee van de drie opgaven uit het lichtere denkwerk gekozen. In de eerste opgave ziet u na tuurlijk wel dat die zwarte dame een lastige tante is, welke het be dreigde punt f6 stevig beschermt. Welnu, dan ligt het voor de hand die lastige tante bulten spel te zetten. En dus? Preciesl Opgave 2 Is beslist niet moeilijk. Wit wilde vanuit de diagramstelling geen pion verliezen en speelde daarom 1. Kg4. Dat was een forse misgreep zoals zwart onbe rispelijk en in kort geding aan toonde. (1) Uit Opgave 3 is de moeilijkste van het stel. Wit was overtuigd dat de zwarte dreiging 1 Telt hem de kop zou kosten. Daarom gaf hij zich.gewonnen. Maar dat is onzin: Wit stéét niet verloren. Integendeel: HIJ staat In de diagramstelling ge- wonnenl Er is één toverzet die dat duidelijk maakt. Welke? Och, kijkt u maar eens naar wits vrijpionnen op f6 en g7. Het is erg eenvoudig die vrije doortocht te verschaffen. Daérop is wits eerste zet gericht. Dus? OPLOSSINGEN Hieronder de oplossingen der opgaven uit de rubriek van 20 juni jl. (1) Lltklewltx Badeetein. Na 1. Kg6 f2) Uit een partij Borisaenko—Slmagin (Moskou 1955) 8 V 8 7 i V 6 i 6 6 R 8 1 B 5 4 m w va 4 8 ii 3 2 ai a b c d e Wit aan zet speelde 1. t g b Kg4. En toen?? mentalre Unie een permanente or ganisatie compleet met statuten en een secretariaat In het leven werd geroepen. De Unie heeft wereld oorlogen en internationale verwik kelingen ten spijt zijn aktivlteiten kunnen voortzetten dank zij aan passing aan de zich snei verande rende omstandigheden. De IPU kent als organen: de Inter-Parlementaire conferentie, de Interparlementaire Raad, het Uit voerend Comité en het Secreta riaat, dat te Genève is gevestigd. Sinds 1965 beschikt de IPU ook over een centraal documentatie centrum. Op 1 mei 1969 waren 39 nationale groepen parlementariërs uit alle werelddelen, waarvan 24 uit Europese landen, lid van de IPU. De plenaire zittingen worden ieder jaar In een ander land gehouden. Dit jaar Is Nederland daarvoor uitverkoren, alwaar ook reeds In 1894, 1912 en 1938 deze conferen ties werden gehouden. De afbeel ding op de postzegel van ons land symboliseert de samenwerking in het kader der unie. Ik maak u tenslotte er op attent NEDERLAND dat sinds kort de zegels in de waarden van 5 en 10 gulden van het type „Juliana Regina" op de postkantoren verkrijgbaar zijn. In de zogenoemde hogere waarden zijn thans verschenen zegels van ƒ1.—, ƒ1,25, ƒ2,50, ƒ5,— en 10.—. 8-32 25X 3 3X47 Zwart vervolgde met 11— met 29—24 voortzette. Hier was winst mogelijk e 38-32 27X38 30—24 19x30 35X 24 en de dreiging 2419 Is niet te pareren. Zwart: 7. 9. 13. 14. 15. 16, 17, 18. 22. 27. Wit: 24, 25. 26. 36, 38, 39. 42. 44. 47, 49. Dit was de partij fn een later stadium. Zwart mocht hier niet spelen 22—28 door 25-20 14X25 38-32 28X 48 26—21 48X19 21X 3 Zwart: 13. 16. 17. 42. 25. 26 Wit: 27. 28. 32. 34. 35. 37. Zwart speelde 17—21 en verloor het afspel. Zelf vond hij later de remise brengende voortzetting 26-31 I 37 X 26 verplicht 26-21 28-22 22X13 13- 9 32X21 9- 4 4—31 a) 32-38 31—48 25-30 34 X 25 24—29 35—30 29-33 25—20 38—42 enz. met remise. Niet goed zou zijn 33—39, dat verlies zou brengen. a) Hier zijn andere varianten mogelijk, doch de voorlopige analyses brengen niet meer en remise voor wit. Van Dijk "volgde 1. TelII en daarmee redde zwart de partij. Er volgde nog 2. Df3l (tot zijn geluk had wit die voortzetting nog In petto, anders had hij zelfs verloren) 2 DaSt 3. Te6 (3 Kf5?7 Df6t) 3. Txeót 4. dxe6 Dxe6t 5 KhS Dh3t en remise door eeuwig schaak. Vanuit de diagramstellmq had wit zonder moeite door 1. Dg4 Dc2 2. Dg6 kunnen winnen. (2) Richter Schrelber. Ja. wit over zag de volgende originele matcombina- tle: 1. Db8tll Kxb8 2. La7t Ka8 (Of 2. Kc8 3. Tb8 mat) 3. Lb8t (Deze zigzag van de loper ziet er leuk uit, maar elke andere zet op de diagonaal c5-f2 zou even goed geweeet zijn) 3. Da4 4. Txe4 mat. (3) Syversen Podgorny. De witte koning Is zeker In gevaar. Ki|kt u maar: 1. DaStll 2. Kxa5 Txa2t 3. Kb4 aS mat In de vorige rubriek verklaarden wij reede dat zwart wel precies moet weten hoe hij het doet. want met 1. a5t? of 1. Txa27? komt hij er niet. Wit aan zet gaf zich gewonnen wegens de dreiging 1. Telt. Was dit besluit lulet? HET ZWANENMEER Melodia heeft een complete op name van Tsjaikofsky's ballet Het Zwanenmeer uitgebracht in een cassette met drie stereo-l.p.'s. Dit omvangrijke werk heeft een lange geschiedenis van tegen slagen en succes. Het succes kwam helaas twee jaar na de dood van de schepper in 1895 toen Marius Petipa, choreograaf te St. Petersburg het ballet vol ledig tot uitvoering bracht en met groot succes. Dit in tegenstelling tot de op voering van de choreograaf Ju lius Reisinger die in 1877 de pre mière gaf. De mislukking was zó groot dat Le Lac des Cygnes al spoedig van het repertoir ver dween. De toch al snel gedepri meerde Tsjaikofsky weet de mis lukking aan zijn partituur, doch de tijd heeft uitgewezen, dat de oorzaak voornamelijk lag in de fantasieloze enscenering van Reisinger. Tsjaikofsky vatte toen het plan op het werk geheel te reviseren, maar daar is hij nim mer toe gekomen. In leder geval is het succes van Petersburg het begin geworden van een triomf tocht over de gehele wereld en nog neemt elke balletgroep van enige importantie het op zijn repertoir. Dit kleine stukje historie was nodig om de opname van Melo dia hoger te waarderen, want deze is de originele en comple te uitvoering van de balletmuziek, uitgevoerd door het Russische Radio Symfonie orkest o.l.v. Rozhistvinsky. Dit is mede mo gelijk geworden door de tendens van de laatste jaren het ballet weer onveranderd uit te voeren want het werk heeft in de loop der jaren veel schade opgelopen. Er werden coupures in aange bracht, actes verschoven ert ook nieuwe muziek aan toegevoegd. Petipa was de eerste die de par tituur geweld heeft aangedaan. Later (1951) wa3 het de bekende choreograaf George Balanchine die Le Lac herschiep naar de Russische versie. Niettemin trof ook hem het verwijt, dat te veel van de oorspronkelijke versie was afgeweken. In deze vorm het ook in ons land uitgebracht tijdens het Holland Festival 1954. Wat het vverk op zichzelf be treft, het is boeiend om het te beluisteren, al bewegen niet alle delen zich op hetzelfde niveau. De tweede acte, die vaak apart is uitgevoerd is ook muzikaal het sterkste deel. De uitvoering op de plaat kenmerkt zich door per fectie, al kon de stereo weergave een betere ruimtewerking hebben, doch dat neemt niet weg dat het bezit van deze platen én om hun originaliteit én om de uitstekende uitvoering een verrijking betekent. Melodia O.S. 2214-15/l6.0ok mono afspeelbaar. „Veel mensen denken dat er is er niet meer bij. Al wat niet in het buitenland, ver weg, meer genoeg opbrengt gaat er uit. hulp nodig is dan in onze eigen Appels, peren en pruimen worden omgeving. Als ieder rondkeek kunstmatig groot gekweekt om zou hij merken dat er vaak zo de hoogste prijzen te maken. Zou dichtbij mensen zijn die onze hulp dat vooruitgang zijn?" nodig hebben. Soms onze naaste Mejuffrouw M. van der Kolff, buren. U vroeg of dat nog wel Den Haag zegt volmondig „ja" gedaan wordt? Nu, bij mij in de op onze vraag hoe 't zit met bu- straat kun je allerlei kleinigheden renhulp. „Topn ik een paar keer doen. Een bezoekje brengen bij ziek was, was ik blij dat mijn een zieke, oppassen. Onze hulp buurvrouw, een wijkverpleegster, wordt niet door ieder gewaar- "s avonds mijn krant en mijn post deerd. We moeten ons ook niet van beneden meebracht We wo- gaan opdringen. Er zijn nu een maal mensen die liever alles al- nen namelijk op de dertiende ver dieping. Ook kocht ze fruit voor leen willen verwerken. Maar me, deed een brief op de post of een klein bewijs van medeleven gaf per telefoon een boodschap doet altijd goed", meent mejuf- door. Bij zieken kunnen betrek- frouw C. Koning te Dordrecht. kelijk kleine dingen heel belang- Het schijnt daar een gezellige rijk worden en waardeer Je ze stad te zijn, mevr. W. van Oene- dubbel. Ik weet dat veel zieke Zwankhuizen meldt ook dat ze zusters dat net zo goed als ik er in geval van nood zeker voor ervaren hebben in onze Torenflat je klaar staan. „Burenplicht zoals van Bronovo." in het oosten heb ik hier nog niet ontdekt. In onze kerk is er een C. Sonneveld, Rotterdam: „dienst" op touw gezet om el- zaamheld is iets, waar kaar zo nodig te helpen en ver der kun je aankloppen voor ge zinszorg. Biefstuk of eieren mee nemen is geen gewoonte meer is de tijd te welvarend voor. Hier de mening van mejuffrouw Een_ zelf veel zo niet alles aan kan doen. Als je zelf moeilijkheden hebt en daar met anderen over praat blijkt dat bij die mensen ook niet alles over rozen gaat. Je hoeft niet Onlangs hadden we daarover een uren bij elkaar te zitten en elkaar gesprek op de vergadering van Ziekenzorg. De dames die al zo'n 25 jaar lid zijn vertelden dat ze vroeger vaak een pannetje soep naar een zieke brachten. Ze zou den het nu niet meer durven. We nemen fruit of bloemen mee. Ik herinner me nog heel goed dat vroeger bij ons thuis eieren en krentebrood gebracht werden met Pasen. Gewoon als teken van vriendschap alweer een brokje gezellige sfeer dat we door de welvaart moeten missen". Nog een Dordtse lezeres vraagt zich af: „Zou het allemaal voor- beklagen. Maar bied eens een kop koffie aan en praat over va kantie, ontspanning en de kinde ren al ben je zelf niet getrouwd. Het valt mij, flatbewoonster, op dat niemand over de buren klaagt, leder Is bereid de naaste te hel pen. Als je jezelf dan bij de kerk mensen rekent zit je met het uitgang wezen, die welvaart? Er schaamrood op de kaken. Aan de sterven minder baby's maar het minste broeder, dat is aan Hem is best mogelijk dat we nu te lang gedaan. Burenhulp ondervond ik blijven leven. Vroeger hield de natuur het evenwicht in stand. Het éne dier at het andere op. vele keren: brieven posten, bood schappen doen, de ramen zemen, er uithalen voor een kort be- Nu worden baby-dieren afgemaakt zoekje. Wie zichzelf niet geeft omdat wij zonodig die huidjes wordt eenzaam. We moeten niet over eenzaamheid praten maar er zelf iets aan doen. Het is na- moeten hebben. Wij roeien uit, en kweken alleen om er beter van te worden. Daardoor wordt tuurlijk makkelijker een gift te het evenwicht verstoord. We kwe ken kinderen in reageerbuisjes (dat is nóg niet gebeurd, me- gireren voor Peru dan om een ge deelte van je (vaak schaarse) vrije tijd aan anderen te wijden. vrouw M.) en gebruiken pillen om Wie zichzelf geeft wordt rijker." geen kindertjes te krijgen. Het on- In Voorburg doet de NCVB natuurlijke wordt gekweekt en de veel aan hulp meldt mevrouw D. v. d. Nleuwendijk. Ook in Marla- hoeve, Den Haag, is dat een bloeiende aangelegenheid. Wat natuur wordt uitgeschakeld. Vol gens mij is dat allemaal om te laten zien dat de Schepper bui ten de schepping staat om zo- het zustercomité van de Gerefor- doende bewijs te leveren dat er meerde kerk hier In Voorburg geen God bestaat. Zo verbreken verricht is geweldig. Geen blef- wij communicatie, gemeenschap, stuk en eieren, maar fruit en verbinding". bloemen zijn welkom, en aardi- Een lezeres uit Dubbeldam ger. Heeft men versterking nodig denkt ook in die richting: „De dan hebben deze dames dat gauw narigheid en eenzaamheid in de door, het nodige komt er geruis wereld heeft met God te maken. loos. Wat dat aangaat hoeft men WIJ hebben Hem, de bron van niet tekort te komen. Alleen, als alle heil, verlaten. Ons levensdoel de dames van de Vrouwenbond zijn we kwijt. Wij kunnen nu al- of -vereniging niet tijdig Ingelicht les zelf, mensen kweken In een worden, wordt het moeilijk. Be- kunstmatige baarmoeder. Met richt waar hulp nodig is, ze kun- spuiten zus of zo wordt het een nen het niet ruiken I Vaak is het jongen of meisje. We zullen nog wel zover komen dat we de na tuur bulgen zoals we willen. Vroeger waren we van het weer afhankelijk. Nu Is er kunstmest en kunstregen (sproeiers). Zegen verkeerde bescheidenheid. Of hoogmoed? Hulp, troost en mede leven zijn geen aalmoezen en voor een vriendelijk gesprek be hoeft men zich niet schuil te hou den". CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 211 Hij wilde nergens naar luisteren, naar recht, rede 11c; gevoel. Maar broer Ned heeft hem duchtig aangepakt, broer Ned ha een steen kunnen vermurwen, meneer!' - 'Hij kwam,' zei Nicolaa 'om...' - 'Om over u te klagen,' viel broer Charles hem in de rede, '01 onze oren met leugens en lastertaal te vergiftigen: maar hij kwam nu een verkeerde boodschap, en is niet weggegaan zonder nog enige heilz me waarheden aan te moeten horen. Broer Ned, meneer, is een leeui Tim Linkinwater ook, een volmaakte leeuw. Wij hebben Tim Linkinw: ter laten binnenkomen en die heeft hem geducht aangepakt.' - 'H< kan ik u ooit genoeg dank tonen voor al de verplichtingen, waarmee u m dagelijks overlaadt?' zei Nicolaas. - 'Door er niet over te spreken, brai jongen!' antwoordde Charles. 'Men zal u recht doen, tenminste, men z u geen onrecht aandoen, en niemand van de uwen. Ze zullen geen ha: van uw hoofd krenken, of van die jongen, of van uw moeder, of van u zuster. Dit is nu afgehandeld,' zei de oude heer, terwijl hij zijn gezicl afveegde. 'Spreek er nu geen woord meer over. Ik moet nog over iets ai ders met u spreken, meneer NicklebyOver iets van-belang, en dat tussq ons blijven moet. Ik heb een boodschap te doen, waarvoor geheimhoi ding en kiesheid vereist worden, en waarvoor ik een vertrouwd persoa nodig heb, en daarom wil ik u daarmee belasten.' - 'Misschien zou iemand van meer bekwaamheid kunnen sturen, meneer!' zei Nicolaa 'maar ik durf te zeggen, dat niemand het met meer ijver zou doen.' 'Daarvan ben ik overtuigd,' hernam Charles, 'en u zult zelf wel begrijpt dat ik zo over u denken moest, als ik u zeg, dat het een jongedame is, na: wie ik u wilde sturen.' - 'Een jongedame, meneer?' zei Nicolaas, beven van verlangen meer te horen. - 'En een zeer knappe jongedame,' z< meneer Cheeryble ernstig. - 'Ga verder, meneer, alstublieft!' hetn; Nicolaas. - 'Ik denk juist, hoe ik dat doen zal,' zei Charles op een treuri; ja zelfs smartelijke toon. 'Op een ochtend hebt u eens, bij toeval, in d< kamer een jongedame gezien, die flauwviel. Herinnert u het zich nog?'j 'O ja!' antwoordde Nicolaas haastig. 'Ik - ik herinner het mij nog v< komen.' - 'Zij is de jongedame die ik bedoel. Zij is de dochter van et vrouw,' vervolgde Charles, 'die ik, toen zij zelf een mooi meisje en ik nt vele jaren jonger was - beminde. Misschien zult u glimlachen, omdat een man met grijze haren over zulke dingen hoort spreken. U zult er m niet boos mee maken, want ik ben ook eens jong geweest.' - 'Het koi niet in mij op, meneer!' zei Nicolaas. - 'Mijn goede broer Ned,' vervolgt meneer Cheeryble, 'zou met haar zuster getrouwd zijn, maar dt stierf. Zij zelf is nu ook reeds jaren geleden overleden. Zij trouwde v< gens haar eigen verkiezing.' Er volgde een stilte, en Nicolaas deed geen poging die te verbreken. 'Het is genoeg te zeggen, dat ze niet gelukkig was, en dat ze in armoe» en nood raakte, dat ze, ongeveer een jaar vóór haar dood mijn out vriendschap kwam inroepen. Ik vond haar droevig veranderd, lijden e mishandeling hadden haar geheel terneergeslagen, zij verging van lende. Hij maakte gretig gebruik van het geld, dat ik, om haar slecl één uur gelukkig te maken, als water zou hebben uitgestort, ja hij stuurt haar zelfs vaak terug, ommeer te vragen. Hij zei, dat hij wel wist, dat ha? keus haar berouwde, dat zij hem uit baatzucht en ijdelheid had gc trouwd. - (WORDT VERVOLG PROBLEEM Correspondentie aan de heer B. J. Ni Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. Soms is de informatie tijdens het bied- verloop zo duidelijk, dat er geen twijfel over bestaat dat in de richting van klein of groot slem wordt gestuurd. In de meeste gevallen zullen de bieders eikaars kaart zo op de juiste waarde taxeren, dat er geen fout is begaan. Anders wordt het evenwel wanneer desondanks problemen optreden, die niet waren voorzien. De speler is dan veelal niet in staat die naar behoren op te lossen, zoals in het volgende voorbeeld goed blijkt. A 10 4 3 H 10 3 3 A 10 9 7 3 A A H B 7 i CP 6 2 V VB865 N A 52 AV9 4 A H 10 9 6 5 A 2 V 9 8 CP B 8 7 5 O B 8 7 2 *H4 Moeiteloos waren oost/west op klein slem schoppen afgegaan, waartegen noord met klaveren aas uitkwam. Hij vervolgde echter met harten drie en toen zat oost voor het blok. De aas lijkt dwingend daar zuid met evt. harten heer anders onmiddellijk de down slag Incasseert. Na de aas geslagen te heb ben, kan hij bv. ruiten vrouw aan slag bren gen, een klaveren introeven en een ruiten- honneur gebruiken om de verliezende harten kwijt te raken. Weliswaar valt klaveren heer, maar de rui- tenhonneur van oost wordt geen slag daar noord introeft. Ook andere speelwijzen om de lengte in ruiten te benutten om de harten verliezer kwijt te raken falen. Trouwens het contract was al afhankelijk van het snijden In troef. Bij elke poging om na harten aas het contract te redden, blijkt evenwel dat het oe mogelijk is voor west om de kaart van o< tfe benutten. v De enige conclusie is dan ook dat oost harten drie van noord de vrouw moet zett< Dan heeft hij In ieder geval nog vijftig proct kans dat zes schoppen wordt gemaakt. In dat geval Is de volgende speelwijf mogelijk. Na harten vrouw speelt oost ruite vijf voor de vrouw, troeft een klaveren vF west in en snijdt met troef boer. Dat de resterende troeven (die gelukkig 3-3 ten) worden verwijderd en nu heeft west zeil de beschikking over een vrije klaverenkat daar klaveren heer is gevallen. Men ziet zelfs een ogenschijnlijk simpel contract moeilijkheden kan zorgen, die aan tafel na) welijks opgelost kunnen worden. VI' OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR. 1. fats, 5. feit, 9. bezem, 14. adept, 16. beet, 18. Noro, 19. banier, 21. reet, 22. Leo, 23. Em, 24. neep, 26. I.I., 27. edik, 29. karot, 31. bres, 32. sar, 34. lak, 35. rein, 37. smaak, 39. latoen, 41. Ee. 42. tel, 43. ree, 45. Oss. 46. Ede. 47. et, 48. tunnel, 50. tegel, 52. guit, 53. aki. 55. nel, 56. gein, 57. opera. 60. earl, 61. Dr.. 62. Riga, 64. Se, 65. Gré. 66. naga, 68. senang, 70. Eder, 72. kern, 74. natie, 75. reden, 76. leek, 77. Iets. VERT. 1. fabel, 2. Adam. 3. ten. 4. apin, 6. eb, 7. Ier, 8. teelt, 10, en. 12. zelden, 12. «reis, 13. Mook, 15. teek. 17. tel, 20. real, 25. pralen, 27. Erin, 28. maal, 30. Oka, 31. beeat, 32. smet, 33. ra, 35. roa, 36. Peel. 37. ater, 38. kruin. 40. tolker, 41. adel. 44. ent, 46. egel, 48. tuil, 49. esp. 51. en. 52. gereed, 54. Iris, 56. garde, 57. orgel, 58. Agen. 59. leges. 60. Eger, 61. dak. 63. Anai. 64. anlt, 67. ara. 69. ate, 71. ra, 73. Ne. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: •en van 10 en twee van f 5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal: 1. muziekinstrument, 5. deel van een boom, 7. drijftil, touw (Mal.), 12. plaaggeest, 14. plechtige gelofte, 16. verharde huid, vochtmaat, 20. schoeisel, 23. voertuig, 24. vreemde munt (afk.), 25. schrj gerei, 27. bijrivier van de Weichel, 28. danspartij, 30. voorzetsel, zware hamer, 33. kweken, 34. nationalIteitsteken voor vliegtuigen Noorwegen, 36. jongensnaam, 38. talloos, 39. voegwoord, 40. maanstaif 42. deugniet, 44. holte in een muur. 45. ten name (afk.), 46. kleur. 4 boordsel. 50. streek op de grens van N.-Br. en Limburg, 52. achting. S, drinkgerei. 54. boom, 55. snede, 57. land In Europa, 59. oningewijde, voorvoegsel, 62. keurig, 63. oudste bijbelvertaling, 66. scheik. elemei 67. lidwoord, 68. bereide dierenhuid, 69. soort hert, 71. kanon (afk.), J krijgsmacht, 75. voortbrengen, 76. gewicht (afk.), 78. ingewand van harinj 79. deel van een helm, 81. breinaald, 82. landbouwwerktuig, 83. Myf figuur, 85. huisdier, 87. vaarwel, 88. slim, 90. vis, 91. meisjesnaam. 9 stand, 94. oogziekte. 95. tam; 96. monster. i Verticaal: 1. tweetal, 2. zijrivier van de Saaie, 3. tandeloos zoogdi 4. rund. 5. metselspecie, 6. pit, 7. afk. van lord, 8. lidwoord, 9. scheel vloer. 10. aanloop, 11. hijswerktuig. 13. reeds, 15. boom, 17. oogvot 19. peulvrucht, 21. vaartuig, 22. bedelaar, 25. speelgoed, 26. plant, aanvang, 29. jongensnaam, 32. latwerk. 33. zangstem, 35. nieuw. 37. ort 39. een zekere, 41. klein kind, 43. livreiknecht, 45. sein, 46. soort, rivier In Engeland, 49. jaargetijde, 50. medicijn, 51. vernis, 53. zuivj produkt, 56. ontkenning, 57. bode aan een universiteit, 58. zijde van voorhoofd. 60. eikeschors, 62. kleurling, 64. bergweide, 65. wijnmaat, zuidvrucht, 68. vogelelgenschap, 70. boom, 72. spijker, 74. dof, 77. plat in Zeeland, 79. rustig, 80. zuivelprodukt, 82. nobel, 84. sportterm, volksnaam van de kauw, 86. muzieknoot, 87. Holl. gravin, 89. familieli 90. 6lede, 92. spil van een wiel, 93. water In N.-Br.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14