Werkgevers hadden beslissende invloed op sociale wetgeving Belastingconsulent leefde op kosten van debiele vrouw Dóórgroei-kamera. Mr, W, de Vries Wzn promoveert aan VU Nieuwe feiten over sociale beginstrijd Honderd procent voor bijzondere universiteiten EXTRA VERHOGING MINIMUMLOON OJ^- STELLINGEN Exakta RTL1000 Luxueus leven van erfenis Weg Soesterberg wordt hersteld Uit de Haagse hof geplukt VRIJDAG 76 JUN? T970 (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De invloed van de werkgevers in de jaren 1898- 1900 is van beslissende betekenis geweest voor de totstandkoming (in 1901) van de eerste sociale verzekeringswet in ons land: de Onge vallenwet, en daardoor voor de uitvoering van de huidige sociale verzekeringswetgeving. De rol van de werknemers was aanvankelijk passief. Deze visie verdedigt mr. W. de Vries Wzn te Delft op grond van veel niet eerder gepubliceerde gegevens in een proefschrift, waarop hij vanmid dag aan de Vrije Universiteit promo veerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid. Een belangwekkend proefschrift, niet het minst daar de heer De Vries I een grote hoeveelheid min of meer onbekend materiaal, afkomstig uit moeilijk toegankelijke bronnen, in een logische samenhang heeft onderge bracht. Met als resultaat dat een stukje sociale geschiedenis kon wor- den geschreven, waarover veel in ne- 1 velen was gehuld. De dissertatie omvat 570"" pagina's j en is door Kluwer in Deventer uit gegeven met steun van de Nederland se organisatie voor zuiver-weten- schappelijk onderzoek. Uit het voor- woord blijkt, dat de schrijver in 1937 al aan de opzet van het proefschrift is begonnen en veel steun heeft onder vonden van o.a. wijlen prof. mr. P. S. Gerbrandy en wijlen prof. dr. J. Waterink. Promotor is prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar in het arbeids recht en rector magnificus. Weldadigheid per I advertentie j Vóór de strijd om de totstand koming van een ongevallenwet be gon, stelden de meeste werkgevers zich op het standpunt dat zij met het loon van de werknemer niet alleen diens arbeid, maar ook de gevaren van het beroep hadden vergoed. Wanneer een ongeluk hem trof, had hij dat te dragen, zoals de werkgever Bij zijn dissertatie voegde mr. W. de Vries Wzn. o.a. de volgen de stellingen: Gezien de maatschappelijke ontwikkeling wordt het tijd te overwegen, de woorden „in dienst van" uit de omschrijving van de arbeidsovereenkomst in art. 1637 a BW te vervangen door „in samenwerking met". Het verdient aanbeveling, naast de straf van ontzegging van de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen, als straf in te voeren: ontzegging van de be voegdheid bepaalde motor rijtuigen te besturen. Wanneer predikanten tekort schieten in hun leidinggevende functie („regering der kerk") is dit veelal daaraan te wijten, dat nagelaten is en/of wordt: 1. vóór de aanvang van de studie een on derzoek naar de bekwaamheid daartoe in te stellen; 2. zowel tij dens als na de studie een daarop gerichte opleiding te volgen. Geslaagd? NS-Identiteit8bewij8 of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. voordelig uit met NS de schade had te dragen wanneer zijn eigendom door toeval werd vernield. Kon de werknemer zijn brood niet meer verdienen, dan ontfermde par ticuliere weldadigheid zich over hem of werd hij armlastig. In 1882 werd over die gang van zaken eens het volgende geschreven: „Wat gebeurt er dan? Meestal worden er eenige men- schenvrienden gevonden, die in de courant een beroep op de weldadig heid doen ten voordeele van de be klagenswaardige slachtoffer of zijn gezin. Zelden blijft die bede onver- j hoord. Door den patroon en anderen wordt meestal bijgedragen tot leni- j ging van de ramp. Het spreekt echter I vanzelf, dat dit hulpmiddel zeer on- gelijk werkt; de eene weldadigheids advertentie is gelukkiger dan de an dere, men treft het soms ongelukkig dat juist voor of na het gebeurde een ander ongeval plaats heeft, dat nog I meer medelijden wekt; het is een zeer onzeker middel, waarop men niet kan rekenen" Actie De Ongevallenwet van 1901 maakte een einde aan deze situatie, maar voor het zover was, werden (voor of tegen) vele acties gevoerd. Bij de opzet van de sociale verzekeringswetgeving stond diverse industriëlen en politici toen reeds een conceptie voor ogen, 1 die eerst in onze tijd (o.a. in de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring) grotendeels is verwezenlijkt. De toenmalige regeringsontwerpen waren nog teveel afgestemd op de ambachtelijke situatie van de 19e (Van onze onderwijsrcdaetie) DEN HAAG Verhoging van de rijkssteun aan de bijzondere univer siteiten en hogescholen en de Am sterdamse universiteit van 98'/* tot 100 procent vindt bij de Tweede Ka mer veel instemming, maar er werd gisteren door verscheidene sprekers bezwaar gemaakt tegen de wijze waarop minister Veringa de financië le gelijkstelling van de openbare en de bijzondere instellingen heeft opge diend. Men is vooral bang voor teveel solospel van de minister bij de verde ling van taken tussen de verschil lende universiteiten en hogescholen. Alle instellingen die uit de rijkskas betaald worden, dienen gelijkwaar dige ontwikkelingsmogelijkheden te hebben, maar er moet een redelijke taakverdeling zijn. Zo zou niet elke universiteit uitgerust hoeven te wor den bijvoorbeeld met een voorziening die erg duur is of die zeer speciale deskundigen vergt, terwijl er voor dé studie op dit terrein maar weinig ge gadigden zijn. Met die grondgedachte van coördinatie ging ieder accoord, maar de vraag was wie hierbij de knopen doorhakt. Adviezen van de Raad voor het Wetenschapsbeleid en de Academi sche Raad zouden een grote rol moe ten spelen en dan niet van een Aca demische Raad zoals er nu is. maar veel krachtiger opgezet. Arme minister „Arme minister, .iie dit in z'n een tje wil regelen. Hij zal het zelden goed doen." aldus dr. Van Dijk (lib Bovendien was er het bezwaar dat de honderdprocent-regeling aangegre pen is om de universiteiten aan nieu we voorwaarden te binden. Dr. Van der Lek (pac. soc.) sprak van een I koppelverkoop. Alleen prof. Diepenhorst, die het woord voerde namens AR, CH en KVP. tilde hieraan niet zo zwaar. Zonder voorwaarden dreigt het ge heel van het universitair onderwijs onbetaalbaar te worden en binnen het raam van hun begroting krijgen curatoren juist meer vrijheid. Drs. Dijkstra (D"66) vond het echter geheel verkeerd dergelijke zaken te regelen terwijl er een universitaire bestuurs- hervorming op stapel staat. Dit algemene bezwaar werd ook aangevoerd door woordvoerders van WD, pvdA, PSP en PCN. De socia list Masman legde er de nadruk op dat hij zich door deze wet niet gebon den zal voelen bij de toekomstige be- stuurswet: „De minister denkt aan zijn bestuurscollege, ik aan het mij- Corrigeren De heer Bakker van de CPN ziet een tegenstrijdigheid tussen de toe- ïUhting bij de honderd-procent-rege ling en die bij de bestuurswet. In het ene geval wordt erg nadrukkelijk verklaard dat de Universiteit van Amsterdam haar eigen karakter zal houden, in het tweede wordt gezegd dat er geen grond meer is om voor Amsterdam een uitzonderingspositie te handhaven. „Veringa moet of het een, of het ander corrigeren." BBK. ontdaal 26 man KAMPEN Bij Berk-Beccom NV te Kampen is gisteren aan 26 werk nemers ontslag aangezegd als gevolg van het overbrengen van het ver koopapparaat naar Faveka te Dieren. Er is een afvloeiingsregeling getroffen. High Voltage Engineering (Europa) NV te Amersfoort is met organisaties aan het onderhandelen over een af vloeiingsregeling voor veertig van de 110 werknemers. De maatregel is een j gevolg van een saneringsplan. eeu.w. Grote weerstand was het ge volg. waarbij praktisch de gehele werkgeverswereld betrokken raakte. Mr. De Vries beschrijft het op boei ende wijze, ook het aandeel van de medici, het verzekeringswezen, de ka mers van koophandel, de kamers van arbeid, het landelijk' komitee inzake de ongevallenwet (een actiecomité van, de werknemers, merendeels so cialisten, die adressenacties, massa betogingen en manifesten organiseer den) enz. Dr. Kuyper In het proefschrift worden ook be- wyzen aangevoerd voor het auteur schap van dr. A. Kuyper van het zgn. „groot amendement" op het ontwerp- 1898, in tegenstelling tot dc gangbare opvatting daarover in de literatuur. Onbekend was dat dr. Kuyper tij dens de opstelling van dit stuk in contact heeft gestaan met de heren D. W. Stork te Hengelo en J. C. van Marken te Delft en met de directie van de grote spoorwegmaatschappij en. Evenmin was bekend, dat het tijd stip van de protestvergadering van de toenmalige groot-industriëlen (op 19 juni 1899 te Amsterdam), gericht te gen het ontwerp-1898 van minister Lely (waarin de Rijksverzekerings bank een monopoliepositie was toege dacht), nauwkeurig was afgestemd op de verschijningsdatum van het ..groot amendement" Dr. De Vries werd in 1911 te Batavia I geboren en deed in 1937 zijn docto- raai examen aan de VU. Hij was I werkzaam in het bankwezen, in de industrie en als advocaat en procu- reur te Amsterdam. Thans is de heer De Vries belast met de verantwoorde lijkheid voor de concerndienst voor personeels- en arbeidszaken van Gist- Brocades nv te Delft. Bij de promotie waren twee zoons paranymfen, t.w. mr. W. L. de Vries 1 en mr. L. P. de Vries. MR. W. DE VRIES WZN. Kapitein Henrique Galvao, leider van de Portugese oppositie in balling schap die in januari 1961 het Portu- se passagiersschip Santa Maria kaap te, is op 74-jarige leeftijd in Brazilië overleden. Waarom zou u geld steken In een wel aardige syeteemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaa' gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk komple; kamera-systeem. Dat is nu al mogelijk voor 569,— met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exakta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomstI Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroonflitsen tot 1/125 sek., etc. etc. HIJ Is al bi] uw fotohandelaar! Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum 1 UTRECHT Een Alfa Romeo voor zgn vrouw. Een BMW en 23 mille voor zgn zwager. Twee gloednieuwe wagens voor zich zelf. Een drie maanden lange vakantie aan de Riviera. Dit luxueuze leven leidde Willem H. W. (29), belastingconsulent te Utrecht, op kosten van een de biele vrouw, voor wie hg een erfenis beheerde. Deze schokkende tragedie is aan het licht gekomen na een uitvoerig en ingewikkeld onderzoek van de Utrechtse recherche. Toen Willem W. een paar weken geleden bruinge brand en niets vermoedend terug kwam van zijn uitbundige vakantie in Nice waar hij er 16 mille doorheen joeg maakte de politie een eind aanzijn droomwereld. De zaak heeft een lange voorge schiedenis. De belastingconsulent is een aangetrouwde neef van het in Apeldoorn gewoond hebbende echt paar HermesFreijlink. Toen de le raar Hermes in 1967 (op 80-jarige (Vervolg van pag. 1) „Geen moeite" Reactie van ARP-fractieleider mr. Biesheuvel: „Ik neem aan dat de le den van de PvdA-fractie willen te rugkomen. Wij hebben er niet de minste moeite mee om dat te doen." Hierna deed de voorzitter van de Tweede Kamer de toezegging alles te doen de Kamer bijeen te roepen wan neer vijftien leden dat willen. Het is wel nodig dat 76 leden naar Den Haag komen want anders is het quo rum voor het nemen van beslissingen niet aanwezig. Het minimumloon Is nu 145,80 per week. Dit bedrag wordt 1 juli 154. Maar een verhoging tot 160 is nodig willen zij, die aangewezen zijn op een minimumloon, niet bij de welvaarts stijging achter blijven. Loonindex De achterstand ontstaan doordat de gemengde index voor het bepalen van het bedrag wordt toegepast. De SER ls het erover eens dat de gemengde Index wordt vervangen door de loon index. Minister Roolvink verklaarde zich hiermee akkoord. Maar eerst moeten de pro's en contra's in het SER-ad- vies worden bekeken en moet de Ka mer de wetswijziging toestaan. Me de stemmen van de oppositie voor is de motie van de heer Van Lier tenslotte verworpen. DEN HAAG Het ongeval met het militaire voertuig op 11 juni bij de vliegbasis Soesterberg. waarbij vijf militairen om het leven kwamen, is volgens minister Den Toom ver moedelijk veroorzaakt door een com plex van factoren. De slechte ligging van het weggedeelte heeft een moge lijke rol gespeeld. Deze voorlopige conclusie uit het nog niet afgesloten onderzoek gaf de minister van defensie gisteren aan twee liberale Kamerleden, die er vra gen over hadden gesteld. Al twee jaar onderhandelen de ge meente Soest en het ministerie over de betreffende weg. Een persoonlijk gesprek tussen de burgemeester en de minister heeft pas onlangs tot resul taat geleid: met spoed zullen er ver beteringswerkzaamheden worden uit gevoerd. leeftijd) overleed en zijn vrouw een 1 jaar later, bleef hun thans 45-jarige i debiele dochter Adriana niet onver- zorgd achter. Haar viel een aanzien- J lijk erfdeel toe: twee huizen, een ton aan obligaties, vijftien mille op j spaarbankboekjes. Willem kwam al voor het overlij den van het echtpaar regelmatig bij de familie over de vloer. Hij werd de oogappel van de oude mevrouw Her mes, die hem aanstelde als toeziend curator, executeur-testamentair en bewindvoerder over het vermogen. Zijn schoonmoeder werd curatrix van Adriana en nam de debiele dochter in huis. Machtiging Na het overlijden van mevrouw Hermes. 28 juni 1968, ging W. met een machtiging langs de diverse ban ken in Apeldoorn en nam er het geld op. Bij de Ned. Middenstandsbank, waar de obligaties waren gedepo neerd, zei hij dat hij als bewindvoer der de effecten liever in Utrecht had. Hij vroeg ze eind mei vorig jaar op. en kreeg ze thuisgestuurd, waarna hij de buit op eigen naam in Utrecht op de Amro-bank zette. Daar het stuk ken aan toonder waren, hadden de banken geen argwaan. Toen kreeg de belastingconsulent vrij spel. Hij deed de effecten in pand en nam geld op, dat hij uitgaf aan auto's, bestemd voor zijn vrouw, zijn zwager en zichzelf. Van half juli tot half september ging hij met zijn familie naar Nice. Zelf ging hij met de wagen (waarin een nieuwe kam peeruitrusting) vooruit, zijn vrouw en de vier kinderen kwamen met het vliegtuig na. Ongerust Terwijl Willem aan de Middel landse Zee zat, werd zijn schoonmoe der (de curatrice) ongerust. Zij vond de plotselinge welvaart van Willem wat verdacht en nam contact op met de notaris in Apeldoorn. Toen begon men te vermoeden hoe de vork aan de steel zat. De bankrekening werd geblokkeerd en op de obligaties werd beslag gelegd. Donderdag 10 juni kwam de politie- bij W. aan de deur. Hij heeft inrnid;- dels bekend. Diverse instanties, begaan met het. lot van de debiele vrouw, zijn erin. geslaagd nog zo'n 45.000 gulden voor- haar veilig te stellen. Daaronder zijn- twee huizen Op één huis is echter' voorlopig beslag gelegd omdat Wil-, lem, die bij de politie als „een slor-. dige boekhouder" bekend stond, nog- achterstallige belastingschuld had. Geen politieke vergaderingen in kazernes (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer is tegen het. nemen van een proef om tot aan de komende Kamerverkiezingen poli-" ticke, vergaderingen in kazernes te" houden. Een motie hierover van de 'neer^ Wieldraaijer (soc.) werd met 48 teen" 60 stemmen verworpen. Van de rege ringspartijen stemden voor de KVP-* -ers Maenen. Meijer, Mommersteeg,'" Cornelissen, Dirx, Hermsen, Kleister~r lee en De Boo van de CHU. 4 De VVD, Groep Harmsen, de heren* Kronenburg en Jongeling (GPV) en' de ARP stemden tegen een KVP-mo-1 tie, waarin aan de minister wordt ge vraagd uiterlijk op 1 januari 1972 voor de militairen een definitieve? wedderegeling tot stand te brengen. De Tweede Kamer aanvaardde deze. motie-Maenen. hoewel minister van defensie Den Toom dit had ontraden* Hij vond de motie moeilijk uitvoer-» baar. De zusters van het Rode- Kruisziekenhuis in Beverwijk gaan van nu af aan a la mode gekleed. Dick Holthaus ontwierp hun charmante uniformen, op de foto getoond door twee zus ters. Het is wel eens grappig om te zien hoe iemand in de kuif gepikt kan raken, terwijl niemand een snaveltje naar hem uitstak. Een huiseigenaar schreef me in verband met het stukje over de huur in het gebied, waar die losgela ten is en die van 40 in 1942 opgelo pen was tot 298 en nu verhoogd was tot 500. Een prijs, zo schreef hij, die vol komen billijk is. Dat nu neem ik on middellijk aan. Ware ik kapitalist, dan zou ik van mijn goede geld toch ook een zeven procent rente min stens willen maken. Mij ging het niet over de billijk heid van die huur. maar over het feit. dat het wonen een enorme hap uit het maandelijks budget neemt. Een hap. die velen alleen kunnen opbrengen door op andere punten in te krimpen. En om het feit, dat een huurwoning (in vrije als onvrije ge bieden moeilijk te krijgen is). Grappig echter vond ik zijn rede nering. Alles, zo schreef hij, is pre cies tien keer zo duur geworden. Een ei kostte toen twee cent en nu twin tig, zodat een huur van toen ƒ50 evenveel is als een huur van van daag met één nulletje meer. Dat. nu is een redenering van het jaar nul. Ten eerste kostte een ei in 1942 geen twee cent. En nu kost het geen twintig, maar zo ongeveer veertien. Ten tweede is 40 met een nulletje 400 en geen vijfhonderd. En ook zijn de lonen niet gestegen Huur van 200 tot 2000 per maand, in die zin dat voor hetzelfde werk nu tien keer zoveel wordt betaald. Zelfs de rentevoet is niet van vier op veertig procent gekomen, maar van vier op acht ongeveer. Dat de huiseigenaar letterlijk geld voor zijn geld wil zien is een logi sche zaak, dat behoeft geen verdedi ging- En èls er wat verdedigd moet worden, zijn er goede argumenten genoeg en hebben losse flodders geen zin. Nu de kant van de huurders. Een verantwoord gezinsbudget moet re kening houden met een woonprijs van 15 tot 17 procent; voor de oor log was dat zo ongeveer veertien procent. We kunnen dus zeggen, dat mgg vroeger een zevende van zijn inko men als huur moest rekenen en nu een zesde. De huursubsidie van mi nister Schut is op vijftien tot zeven tien procent afgestemd. Dat bete kent, dat de huurder van 1942 die voor veertig gulden per maand woonde, toen een jaarinkomen dien de te hebben van ongeveer 5760 en dat diezelfde mensen om het huis van ƒ500 per maand te bewonen nu 36.000 moeten verdienen. Een succesvolle carrière, dat wel. De huiseigenaren hebben hun zor gen, maar mogen de huurders die ook hebben?

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7