EGER EGYPTE STAAT KLAAR EXTRA VERHOGING MINIMUMLOON? Zonnige start van tienduizenden Algemene mobilisatie in Cambodja Het Kwartet EatHifi Ambassadeur van Nederland bijna ontvoerd? DINSDAG VERKLARING NIXON Kamer onderbreekt vakantie voor debat Crita) hit weer Nieuw vredesplan VS verworpen Nasser: Geschikte kans afwachten COIWllCfltclcir Nieuwe leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Vrijdag 26 juni 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Handen vol BENGHAZI In een oorlogszuchtige toespraak heeft presi dent Nasser gisteren het nieuwe Amerikaanse vredesplan voor het Nabije Oosten van de hand gewezen. ./Wij zullen geen con cessies doen; Israël moet zich eerst terugtrekken uit alle bezette gebieden, ook uit de heuvels van Golan", zei hij op een massabij eenkomst in de Libische hoofdstad Benghazi. Koningin Elizabeth inspecteer de haar lijfwacht op Bucking ham Palace. Zij droeg een vro lijk kostuum, maar ging toch niet zover de hoofdbedekking van haar lijfwacht over te nemen, al mag dit dan zo lijken! In het „belangrijke politieke vredesinitiatief", dat de Ameri kaanse minister Rogers gisteren aankondigde zonder bijzonder heden te vermelden, wordt niet voorzien in een terugtrekking van de Israëliërs uit de Syrische Golanheuvels. Nasser zei hier over: „Ons slagwoord is: eerst Golan en dan Sinai. Over de evacuatie uit alle bezette ge bieden kan ér geen compromis zijn en ik herhaal: eerst Syrië en dan Egypte." Het Egyptische staatshoofd, dat fel le kritiek op Amerika leverde, zei dreigend: „Ons leger heeft zijn perio de van voorbereiding en opleiding voltooid. Zodra zich een geschikte ge legenheid voordoet, zal het leger op dracht krijgen het Suezkanaal over te steken en geen macht ter wereld kan dat verhinderen". ISiet bemoedigend Reacties uit andere Arabische lan den en van Palestijnse verzetsbewe gingen waren ook al niet bemoedi gend voor het vredesinitiatief van de VS. In verklaringen werd gezegd dat elke vreedzame oplossing van de hand wordt gewezen. De Jordaanse reactie was wat gunstiger. Het plan zou inhouden dat Egypte en Jordanië vrede met Israël moeten garanderen, dat Israël de in 1967 ver overde gebieden ontruimt, dat de toepen aan de d iverse fronten een staakt-het-vuren in acht zullen ne men, dat zij zich ettelijke kilometers van de frontlijn zullen terugtrekken, waarna onder leiding van VN-bemid- delaar Gunnar Jarring vredesbespre kingen moeten beginnen. Minister Rogers zei dal verscheide ne recente gebeurtenissen hem had den bemoedigd. Als voorbeeld noem de hij een rede van Nasser van vori ge maand, die een beroep op Nixon had gedaan te helpen bij het vinden van een regeling. Israël zal pas maandag officieel reageren op het vredesinitiatief. Maar aangenomen wordt dat Tel Aviv het plan zal afwijzen: men wil geen ge noegen nemen met een tijdelijk be stand dat slechts een adempauze voor Egypte zou 'betekenen en dat daar door nieuwe wapens voor een aanvai zou kunnen opstellen. Alle Israëlische kranten, waarvan er verscheidene een definitieve ver andering in de Amerikaanse politiek inzake Israel constateerden, dachten dat het plan voor de Israëlische rege ring onaanvaardbaar zou zijn. Men toonde zich verder teleurge steld dat Rogers weigerde iets te zeg gen over het Israëlische verzoek om 125 straaljagers. Waarnemers hadden de indruk dat de VS hun besluit hie- over op de achtergrond willen hou den terwijl het vredesinitiatief wordt uitgewerkt. Als reactie op een toespeling van minister Rogers, zou Moskou aan de Russische piloten in Egypte opdracht j hebben gegeven voor onbepaalde tijd geen vluchten meer te maken. Deze geruchten circuleren in kringen van de Verenigde Naties. Gisteren leverde Israël op alle fronten met Arabische landen felle I gevechten. Zie hiervoor elders dit j blad. Voor vervolg zie pagina II DEN HAAG De grote trek s begonnen: vandaag en het ko nend weekend gaan tiendui- endén Nederlanders met vakan- tloor Frankrijk. In deze weg van Parijs naar Marseille is namelijk een nieuw gedeelte (LyonMarseille) gereed. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens het inter nationale persbureau UPI zou er een poging zijn gedaan de Nederlandse ambassadeur in Montevideo, dr. H. van Blankenstein (61) te ontvoeren. Het ministérie van buitenlandse za ken kon dit bericht vanmorgen niet bevestigen. Een woordvoercier van de inlichtin gendienst van Montevideo had mede gedeeld dat twee jongemannen zich als zogenaamde rechercheurs bij Je Nederlandse ambassade in Uruguay hadden vervoegd, om ambassadeur Van Blankenstein te spreken. De am bassadeur was echter niet aanwezig, en het tweetal werd de toegang tel het gebouw ontzegd. De politie van Montevideo bleek niet op de hoogte te zijn van een voorgenomen bezoek van recher cheurs. Daarom werden veiligheids functionarissen voor het huis van dr. Van Blankenstein geplaatst. Zonder enige plechtigheid is gisteren het borstbeeld van Sta lin bij de Kremlinmuur onthuld. Op de foto passeert een Moskou- se familie het beeld. PHNOM PENH Het Cam bodjaanse staatshoofd Sjeng Heng heeft gisteren op verzoek van de minister van defensie de algemene mobilisatie afgekon digd, waarbij alle burgers tussen de achttien en zestig jaar, man nen zowel als vrouwen, zullen worden ingeschakeld bij de ver dediging. In het decreet staat dat iedereen binnen de genoemde leeftijdsgrenzen hetzij militaire hetzij op andere wijze dienst zal moeten doen in het nati- naal belang. Bovendien zullen alle noodzakelijke economische hulpbron nen nu ten dienste van de natie staan. Waarnemers zien in de afkondiging van de mobilisatie een nieuwe moge lijkheid om de 6.500.000 Cambodjanen onder militaire discipline te brengen. Sedert 1 juni geldt al de staat van beleg en het Cambodjaanse leger is de afgelopen maanden reeds uitge breid van 35.000 tot 150.000 man. RECRUTERING rijksteéTadio- en tv-stations een uur lang een interview over buitenlandse politiek zal toestaan. Minister Rogers noemde gisteren de tweemaandelijkse veldtocht in Cam bodja succesvol. Hij verzekerde dat alle Amerikaanse troepen inderdaad voor 30 juni zullen zijn teruggetrok ken. Er zijn bij de actie in Cambodja meer voorraden van de tegenstander buitgemaakt dan vorig jaar in heel Zuid-Vietnam. Olijk kijkt de kleine prins Bernhardt, zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, naar de fotograaf. De peuter,, die zich op deze foto kennelijk zeer op zijn gemak voelt, is vandaag een half jaar oud. MEUBEL DI5COUNT N.V. J li cincki INDE CONSUMENTENMARKT LEVENDAAL 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRIJS rpERWIJL president Nixon de han den vol heeft aan het probleem Indochina en blijkbaar geen raad weet met de ontwikkelingen in het Nabye Oosten, gaan Egypte en Syrië met steun van Rusland door, zich voor te bereiden op een beslissend treffen met Israël. Hoe belangrijk de rol is die Syrië kan gaan spelen, blijkt uit de jongste toespraak van Nasser, waarin hij zegt dat eerst de heuvels van Golan ont ruimd moeten worden en pas daarna de Sinaï-woestün. Hiermee gaat hij duidelijk in tegen de bedoeling van het Amerikaanse vredesplan. De Egyptische president weet, dat Israël met de rug tegen de muur staat, nu ook Amerika weigert dit land de vliegtuigen en andere wapens te leveren, die het nodig heeft om zich staande te kunnen houden tegen een snel groeiende Arabische over macht. Het is vreemd te ervaren dat Amerika toegeeft aan politieke chantage van Russische zijde en bovendien zijn weigering, Israël de beloofde Phan toms en andere moderne gevechts vliegtuigen te leveren, gebruikt als middel om dit land een schynvrede op te dringen. Intussen steunen de Russen de oor logsvoorbereidingen in Egypte en Syrië nog steeds op grote schaal. Nasser maakte er-gisteren zelfs geen geheim van. dat hy nog een grote zending vliegtuigen uit Rusland ver wacht. En Amerika beperkt zich tot het uitspreken van bezorgdheid. Het feit dat minister Rogers gisteren weigerde bijzonderheden te geven over het Amerikaanse vredesplan is een aanwijzing temeer, dat het be leid van Washington is vastgelopen. Amerika heeft zich in een positie laten manoeuvreren, waar het zich met diplomatieke stappen niet meer uit kan redden. Het zit in Indochina al tot over de oren in de moeilijkheden en Nixon heeft er bewust naar gestreefd te voorkomen, dat in het Nabije Oosten een rechtstreekse confrontatie tussen Amerika en Rusland zou ontstaan. Van dit strven, dat tot mislukken ge doemd lykt, dreigt Israël slachtoffer te worden. Nasser verklaarde dat zijn leger op strijd is voorbereid: „Zodra zich een geschikte gelegenheid voordoet, zal het opdracht krygeu het Suezkanaal over te steken en geen macht ter wereld kan dat verhinderen". Wat dit laatste betreft kon Nasser wel eens gelijk krijgen. Daar er nu meer soldaten zijn dan goedschiks kunnen worden uitgerust, wordt niet verwacht dat de mobilisa- tieregel een onmiddellijke groot scheepse recrutering tot gevolg zal hebben. De afkondiging van de mobilisatie komt enkele dagen voordat president Nixon alle Amerikaanse troepen uit Cambodja volgens zijn verklaringen zal hebben teruggetrokken (30 juni). De president kondigde gisteren aan dat hij dinsdag een verklaring over Cambodja zal afleggen en dat hij de volgende dag aan de drie belang- (Mie bedreigt Deense kust AARHUS De fraaie Noodzee- stranden van Noord-Jutland worden bedreigd door een grote oliemassa die vlak voor de kust ligt. De Denen had den slechts geringe hoop dat de olie langs Jutland de kant van het Ska- gerrakzou opdrijven. Butjes voor grooptvorvoor DEN HAAG De Tweede Kamer heeft grote kans in de zomervakantie bijeen te wor - den geroepen voor een spoedvergadering. Behandeld zal dan worden een wetsontwerp, dat een extra verhoging van het minimumloon mo gelijk zal maken. Mr. Van Lier (soc.) hield gis teren over dit onderwerp een interpellatie met de bedoeling, dat het minimumloon per 1 juli al op 160 per week zou worden gebracht. Maar de verhoging van f 145.80 pci week tol ineens 160 is niet zonder wetswijziging mogelijk. Minister B. Roolvink var soeialc zaken adviseer de de Kamer dan ook de motie niet aan te nemen, die de heer Van Lier had ingediend. De Kamer zou dan vooruitlopen op- het wetsontwerp en het gebruikeliike overleg tussen regering en Kamer doorkruisen. Bovendien zou het ver deelde SER-advies over deze zaak door de Kamer worden genegeerd. Nachtwerk Maar minister Roolvink, die het advies net had gekregen, wilde tot elke prijs voorkomen, dat zij die een minimumloon genieten, de dupe zou den worden. „Vannacht om twaalf uur hoop ik het wetsontwerp gereed te hebben" zei de minister gisteren. Toen de dis cussie wat uitliep dacht hij dat het wel half één zou worden. Het wetsontwerp zou dan langs de gebruikelijke weg zo snel mogelijk naar de Kamer gaan. ..En", beloofde de minister, „ik ben bereid mijn va kantie direct te onderbreken op een door u te bepalen tijd om de verho ging van het minimumloon te behan delen." De Tweede Kamer reageerde niet merkbaar en daarom informeerde de fractieleider van de PvdA, drs. Den Uyl, of de leden van de regeringspar tijen inderdaad bereid waren voor deze zaak hun vakaytie te onderbre ken. Voor vervolg zie pag. 7 De gierigaard heeft altijd gebrek. HORAT1US „Ik heb hem voor Tommy's broer tje gemaakt. Dan heeft hij tenminste een pony." ZOD en maan 27 juni zon op 4.21, onder 21.04; maan op 0.26, onder 14.47; 3 juli NM. 27 juni: Rotterdam le getij 11.25. 2e getij 23.33, Vlissingen "0 78 Willemstad 11.56-—. DE BILT Het centrum van een gebied van hoge luchtdruk verplaatste zich vrijdagochtend over Noordwest-Duitsland naar het noordoosten. Op de oceaan passeerde een depressie weer- schip „J", dat circa 600 km ten westen van erland is gelegen. Dit lagedrukgebied trekt in oost tot zuidoostelijke richting en neemt in betekenis af. Een bijbehorend koufront koerst in een. naar het zich laat aanzien, langzamer wordend tempo over de Golf van Biscaje naar het oosten. Met zuidelijke bovenwinden wordt warmere lucht uit Frank rijk in onze richting getranspor teerd. Voor zaterdag mag daar om op overwegend zonnig weer worden gerekend, waarbij de temperaturen enkele graden hoger zullen worden dan vrijdag. Strandweer Hoge drukgebied boven -België geeft morgen zonnig zomerweer. Matige wind tussen zuid en zuid oost. In de middag 22 tot 23 gra den, zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN: Het week einde blijft zomers met later een kleine onweerkans. BAROMETERSTAND: lieden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar) stij gend. DOldkinloor Leiden - Sleenstraal 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26. p.m. f 5.40, p. kw. 16.15 - Klaehlendienst bezorging 18.00-19.00 uur ie. Het begin van de school- akanties het aanhoudend mooie i'eer en de vakantiesluiting bij en groot aantal bedrijven in het uiden van ons land, zijn hier- an debet. Er wordt een warm weekeinde erwacht. Dit betekent dat niet alleen akntiegangers, maar ook verkoeling oekende thuisblijvers de Nederland ewegen vol zullen maken. De heer J. D. Plaisier, chef van de entrale toeristtische diensten van e ANWB, zegt: „Door het fraaie i'eer trekken veel mensen er met de uto uit. Ze blijven in Nederland of lezoeken de natuurlanden. De lucht- aartmaatschappijen klagen dat het it jaar tegenvalt." De heer Plaisier raadt automobi- isten aan, die via Duitsland naar et zuiden willen rijden, aan de Juitse autobanen in de nacht van ondag op maandag te mijden. Het rachtverkeer, dat in het weekeinde en rijverbod heeft, komt dan weer P gang. In de Duitse deelstaten Nedersaksen n Bremen zijn de schoolvakanties ok begonnen. Dientengevolge zal de utoebaan Keulen—Frankfurt—Neu- enberg het komende weekeinde in- ensief bereden worden. Vakantiegangers die naar het zuiden aan, zouden derhalve ook gebruik unnen maken van de autoroute A7 BOTERMARKT 14 DAGEN ..WANDELPROMENADE" Neem de gelegenheid waar om in volle rust onze collectie EXCLUSIEVE MEUBELEN te bewonderen, waarvan wij "w bij zondere aandacht vragen voor onze ANTIEK EIKEN Castle Furniture WANDKAST IN MIDDELEEUWSE STIJL. BULTHUIS BOTERMARKT 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1