„Legale abortus in Ziekenfonds" Hevige gevechten aan rabisch-Israëlischfront VS besteden f50 miljard aan milieuverbetering Waarom guldens méér betalen en nóg geen natuurlijke™!!) Orwo-kleuren m ORWO U.T. 18 WEER SPANNING IN JORDANIË V veelvoud: Esso m topi&rs Glanspakket Opblaasbare Veilige brandblusser Esso stadsgids Autovakantieboek NS vraagt ontslag van alle openbare dienstverplichtingen ZIJLSTRA: SNELLE GROEI ECONOMIE Bestrijding mogelijk van dwerggroei tiia&r ^S^Ó) Esso service gaat steeds verder Kwartaaloverzicht Ned. Bank 36 dia's slechts f 12,5#incl.ontwikkelen Oppassen voor ongeremde inflatie Brussel betoogt tegen regeling van taalgebied IEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 JUNI 1970 (Vervolg van pag. 1) TEL AVIV Terwijl Amerika Jisteren nieuwe vredesinitia- ieven voor het Nabije Oosten ►ekendmaakte, woedde in de ieuvels van Golan een zware sraëlisch-Syrische veld- en uchtslag, bestookten Israëlische Vliegtuigen Syrische militaire jampen bij Damascus, vielen Egyptische toestellen de gehele dag doelen aan aan het Is raëlische front en werd een Israëlische luchtaanval op Jor danië uitgevoerd na een beschie ting vanaf Jordaans gebied op Israël. De zwaarste gevechten werden ge leverd aan het Syrisch-Israëlische front waar gedurende minstens 7Vt uur een veld- en luchtslag werd uit gevochten. Perry van der Kar toonde gisteren in Amstelveen de win nende ontwerpen van een bad- pakkenwedstrijd. Op de joto: de bekroonde modellen ge showd, v.l.n.r. eerste, derde en tweede prijs. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid Lamberts (soc.) heeft zijn in maart uitgesproken woord gestand gedaan: Indien niet bin nen drie maanden de minister met een wetsontwerp inzake le galisering van abortus komt, zal ik met een initiatief-wetsont werp komen. Mede-ondertekenaar is zijn fractie genoot dr. Roethof. Hun wetsontwerp bevat slechts twee artikelen. Aan artikel 151bis van het Wetboek van Strafrecht wordt een alinea toe gevoegd, waarin wie niet bevoegd is in de geneeskunst strafbaar wordt gesteld indien hij abortus opwekt of de middelen daartoe verstrekt. Verder behelst het ontwerp voor stellen tot schrapping van de zinsne den, waardoor een arts die abortus opwekt door strafbepalingen bedreigd wordt. Kort gezegd, het wetsontwerp be oogt abortus, uitgevoerd door een arts, te legaliseren en uitgevoerd door een onbevoegde, strafbaar te stellen. Niet afgewacht Het advies van de Commissie Krui- singa inzake abortus (drie maanden geleden geïnstalleerd) hebben de in dieners niet willen afwachten, omdat men dit niet op korte termijn ver wacht. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat de kloof tussen de wet, die abortus zonder uitzondering, strafbaar stelt en hetgeen feitelijk gebeurt, steeds groter wordt. De arts die op medische- en sociale gronden abortus opwekt wordt niet strafbaar geacht, (veewet arrest 1933) Vrouwenverenigingen hebben als mening te kennen gegeven dat de be slissing over de ingreep uiteindelijk bij de vrouw berust. Door abortus, uitgevoerd door een arts, niet langer strafbaar te stellen, hopen indieners niet alleen de illegale abortus (20.000 tot 60.000 gevallen per jaar) terug te dringen, maar ook het totaal. Vroeg stadium De vrouw zal niet meer geremd door de strafbaarheid, in een vroeg stadium de huisarts raadplegen. Dat de arts een vastbesloten vrouw van haar voornemen af kan brengen, is niet te verwachten en dan is de abor tus, uitgevoerd door een arts, te ver kiezen boven illegaal geknoei. Het wetsontwerp zegt niets over in dicaties, abortusteams of de noodzaak dat de ingreep in een ziekenhuis moet geschieden. Bij onderzoek is de indieners geble ken dat 80 pet. der huisartsen een team niet nodig vindt, de huisarts heeft immers zelf het recht een con sult van specialisten te vragen. Ziekenhuisopname moet ook de arts beoordelen; in zekere gevallen zal het niet nodig zijn. In de wet staat ook nergens, aldus de heer Lamberts, dat een blindedarmoperatie in een zie kenhuis moet gebeuren. Syrië zegt dat drie Israëlische toe stellen zijn neergeschoten en 40 vijanden zijn gewond of gedood. Aan eigen kant sneuvelden volgens Da mascus 34 soldaten. Negen Israëlische tanks en veel versterkingen werden vernietigd. Israël, dat geen berichten over ver liezen verstrekte, zei wel dat de tank eenheid, die woensdag vanuit Syrië de door Israël bezette heuvels tracht te te doordringen, sterker was dan die welke de Syrirës in de juni-oorlog van 1967 in het gebied inzetten. Waarnemers menen dat Syrië met de actie wellicht de Israëlische druk op het Egyptische front wil doen afne men. BOMBARDEMENTEN Bij de bombardementen op drie van de grootste Syrische legerkampen bij Damascus, is volgens Tel Aviv ook een Syrische Mig neergeschoten. Israël ontkent dat Egypte bij het Suezkanaal een vliegtuig heeft uitge schakeld. In Jordanië is gisteren de spanning weer toegenomen na berichten over een woensdagavond in Amman ge pleegde schietpartij tussen Palestij- nen en Jordaanse "speciale strijd krachten". Er zouden twee mensen gewond zijn geraakt. Dat er opnieuw een crisissfeer heerst, wordt opgemaakt uit het feit dat verscheidene hoge Jordaanse of ficieren hun gezinnen in het buiten land in veiligheid hebben gebracht. Ook hebben bepaalde diplomatieke missies in Amman scherpere veilig heidsmaatregelen voor hun ambassa des getroffen. NIJMEGEN Voor een beperkte groep kinderen die aan dwerggroei lijden, bestaat thans de mogelijkheid hun gestoorde groei met succes te be handelen. Door het toedienen van menselijk groeihormoon zijn in de afgelopen drie jaar bij twintig kinderen in ons land zeer goede resultaten bereikt. Twee patiënten hebben een lengte winst geboekt van respectievelijk ne gen en achtenhalve centimeter. Dit schrijft dr. G. B. A. Stoelinga, lector kindergeneeskunde te Nijme gen, namens de onlangs opgerichte Nederlandse Groei Stichting in het Nederlands tijdschrift voor genees kunde. Niet alle kinderen die aan dwerggroei lijden, aldus dr. Stoelinga, komen voor behandeling in aanmer king. Alleen als deze berust op een tekort aan groeihormoon kan ingegre pen worden. Het groeihormoon kan kunstmatig worden toegediend. Het wordt ver vaardigd uit de hypofyse of hersen- aanhangsel, dat zich aan de onder kant van de hersenen bevindt. Het grote probleem van deze therapie Is het verzamelen van voldoende hypo fyse. Dit produceert de vele hormo nen die voor het leven noodzakelijk zijn en kan daarom pas na de dood van de mens worden verkregen. Het groeihormoon heeft geen effect bij volwassenen die aan dwerggroei lijden. Een Nederlandse farmaceuti sche onderneming bereidt thans het nodige groeihormoon. Ziekenfondsen en verzekeringen vergoeden de kos ten van de behandeling. A bestaa n de uit: ch rom e polish,car polish glas kleen,auto shampoo, poetswatten Tijdelijk van 11,90 voor Een levensgrote lilllrvl speelkameraad voor uw kinderen.Ideaalvoor^^ strand, zwembad en camping. Slechts Veilig gevoel, zo'n brandblusser mee op vakantie! Onmisbaar in uw autol Met klembeugel en interruptor. Van 18,90 tijdelijk voor P (Na gebruik in te ruilen.f Prijs bij ruiling f6,50) Een unieke gids m et plattegronden van vijftig Nederlandse steden, voorzien van heel veel informatie. Alleen verkrijgbaar in deEssoShops. Slechts i 64pagina's, met tientallen kinderspelletjes voor onderweg In pakket De legale abortus zou in het Zie kenfondspakket opgenomen behoren te worden, opdat de lagere inkom sten groepen niet ten opzichte van de mogelijkheden gediscrimineerd zullen worden. Weigert een arts op ethische gron den abortus, dan zou de vrouw te recht moeten kunnen bij regionale bureaus. VAARTOCHTEN uit ROTTERDAM, HELLEVOETSLUIS en HOEK VAN HOLLAND VRAAG GRATIS FOLDER Tel. 010-135400 - Postbus 815 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG In de komende vijftien jaar zullen de Verenigde Staten 50 miljard dollar investe ren in het onderzoek en de ver betering van het milieu. Dit ver klaarde de Amerikaanse profes sor Revelle gisteren op het twee de Wereldvoedselcongres. Aan de orde was de ecologie, de milieusamenhang tussen planten, die ren en mensen en de onderlinge wis selwerking, die ervan uitgaat. Hierbij werd niet alleen uitvoerig stilgestaan bij de industrie-vervuiling, maar ook bij het gebruik van landbouwbestrij- dingsmiddelen en zelfs dat van che- i mische en biologische wapens. Gesteld werd o.m. dat in een land I als Soedan de muskiet, die de over brenger is van malaria, niet meer reageert op DDT. Hij, de muskiet, was er immuun voor geworden; hij vond, zoaJs een spreker opmerkte, DDT een lekkernij, die hij graag als dessert gebruikt. Weerslag De problematiek, die rond DDT als landbouwbestrijdingsmiddel is ont staan deze insectendoder zou scha- i delijk zijn voor de gezondheid van de I mens vond ook haar weerslag op het congres, i Een Brits medicus verklaarde dat onderzoekingen hadden aangetoond dat het gevaar van DDT niet over- I schat moest worden. Een andere con gressist was echter van mening dat „DDT in ons vlees" bezwaarlijker is dan „strontium in ons beendergestel" als gevolg van atomaire proeven. Een vraag over het gebruik van biologische en chemische wapens waarbij uiteraard Vietnam werd aan gehaald was erop gericht het con gres te laten verklaren dat een en ander te veroordelen is. Dat gebeurde dan ook. „We zijn er allen tegen", brachten twee Amerikanen naar vo ren, „we hebben er geen antwoord op. Het gebruik van biologische en chemische wapens vervult ons met afgrijzen en zorg." Hoe kunnen de ontwikkelde landen de ontwikkelingslanden helpen in j hun strijd tegen de milieuverontreini ging? luidde een vraag. Door een goe- de industrieplanning, was het ant- i woord, en door niet de fouten te ma- j ken, die thans overal bestreden moe ten worden. De gegevens uit de j geïndustrialiseerde landen moeten op een centraal punt verzameld worden, j en ter beschikking worden gesteld i van de landen, die op de drempel van industrialisatie stonden. Een Zweed wees op de successen, welke in zijn land zijn behaald, in de strijd tegen de milieuvervuiling. Bin- I nen vijf jaar, zo meende hij, zou de j milieuproblematiek in Zweden van j de baan zijn. Volgens hem moesten er i wetten komen om de milieuhygiëne in de hand te kunnen houden. Ondanks de bijkomende gevaren werd het gebruik van moderne land bouwmethoden (kunstmest, bestrij dingsmiddelen) i.n 't algemeen verant woord geacht. Als men steeds meer mensen mot voeden, diende men de schade aan de omgeving te aanvaar den. Een van de sprekers achtte de vervuiling van de oceanen in de ko mende twintig a dertig jaar van veel grotere importantie dan die van de gronden. De Franse proeven met kernwapens kwamen ook nog even aan bod. Het ging om de radio-actieve schade, die aan gewassen zou kunnen worden toegebracht. Forumvoorzitter Lord Ritchie Calder verwees deze kwestie naar Oe Thant, maar een Amerikaans forumlid vond Pompidou een veel be ter adres. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben de rege- I ring verzocht om opheffing van alle openbare dienstverplich tingen van het bedrijf. De NS heeft daarmee al haar lijnen en activiteiten voor het reizigersvervoer onrendabel verklaard en voor stopzetting voorgedragen. Dit verzoek is volgens NS-woord- voerder drs. F. J. Brouwer niet meer dan een formaliteit, die wordt vereist door de per 1 januari 1972 geldende EEG-verordeningen. Hierin staat dat de spoorwegen hun onrendabele activiteiten voor 1 juli voor stopzetting moeten voordragen, willen zij in 1972 bij hun regeringen aan de bel kunnen trekken wanneer hun vervoersplichten te zwaar op hun portemonnee gaan drukken. De kern van de EEG-verordening is, dat als de overheid „nee" zegt te gen bet afstoten van onrendabele za ken, zij de financiële gevolgen van die weigering automatisch voor haar rekening neemt. De NS stelt nu, dat in de praktijk haar gehele reizigersnet verliesge vend is, ook al zijn er nog wel een paar winstgevende lijnen. Maar zon der de onrendabele toevoerlijnen zou den de wel gehandhaafde, winstge vende lijngedeelten al snel doodbloe den, zodat uiteindelijk toch de hele lijn in de rode cijfers komt, aldus dr». Brouwer. AMSTERDAM Dr. J. Zijl stra schrijft in het kwartaal bericht van de Nederlandsche Bank dat de produktie van de nijverheid in het eerste kwartaal weer snel steeg na een geringe afzwakking in het laatste kwar taal van 1969. Gemiddeld ligt het stijgings tempo in de beide kwartalen op ongeveer hetzelfde niveau als dat van het .tweede en derde kwartaal van 1969. De totale bouwproduktie, die in elk van de vier kwartalen van 1969 was teruggelopen, nam enigszins toe. Een en ander wijst op een onverminderde economische expansie. Een knelpunt in de economie blijft de arbeidsmarkt, hoewel de schaarste zich meer verdeelt, doordat de daling van de arbeidsreserve geheel buiten de randstad plaatsvond, zo staat in het kwartaaloverzicht van de bank. De prijzen van de consumptiegoe deren zijn tussen december en april met 2,8 procent gestegen. Dat zal me de verband hebben gehouden met een door weersomstandigheden beïn vloedde incidentele stijging van de prijzen van agrarische produkten en met de aanzienlijke stijging van de invoerprijzen sedert oktober, waarbij de revaluatie van de D-mark een fac tor vormde. Opwaartse druk Uit de relatief sterke stijging van consumptieprijzen in de eerste maan den kan daarom niet zonder meer een conclusie ten aanzien van het verdere prijsbeloop worden getrokken. Van de stijging van de arbeidskosten zal een opwaartse druk op de prijzen blijven uitgaan. Belangrijk bleven de vraagimpul- sen uit het buitenland. Zo bedroeg het tempo van de uitvoerstijging in het eerste kwartaal ten opzichte van het vierde kwartaal 1969 op jaarbasis bijna 20 procent, hetgeen een gevolg was van gunstige afzetmogelijkheden in Duitsland. Het volume van de invoer week nauwelijks af van dat van het voor afgaande kwartaal. Tegen de achter grond van de voortgaande sterke stijging van de nijverheidsproduktie lijkt dit te wijzen op een verminde ring van de voorraadvorming, die het vorige jaar bijzonder groot is ge weest. Ongunstig De invoerprijzen stegen met ruim 3 procent, iets meer dan de stijging van de uitvoerprijzen, zodat de ruilvoet opnieuw ongunstig werd. Dank zij de uiteenlopende ontwik keling van de volumina van in- en uitvoer verbeterde het dekkingsper- Ï3 Vraap uw fotohandelaar Vraag uw fotohandelaar Orwo FotoN.V. - Postbu» 127 - Hilversum centage van de uitvoer 881/* in het vierde kwartaal van 1969 tot on geveer 92. In overeenstemming hiermee ver toonde het (voor seizoen gecorri geerde) saldo van de lopende re kening van de betalingsbalans een surplus van ƒ100 miljoen tegen een tekort van 190 miljoen in het vierde kwartaal. Liquiditeitstekort De spanning die de geld- en kapitaalmarkt in, 1969 kenmerkten, met een onderbreking in het najaar, toen tijdelijke grote bedragen uit het buitenland toevloeiden, hebben zich de eerste vijf maanden van dit jaar voortgezet. De kapitaalmarkt rente steeg verder tot een nieuw hoogtepunt in april/mei. Ondanks de uitgifte van obligaties met middellange looptijd was het netto kapitaalmarktberuep van de overheid in de verslagperiode on voldoende voor dekking van het enigszins teruggelopen financierings tekort, waardoor het liquiditeits tekort van de overheid weer aan zienlijk was. Ondernemers: DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) heeft gewaarschuwd niet door te blij ven gaan met het verhogen van het particuliere inkomen en overheidsuit gaven. De bedrijvigheid en de werkgele genheid zouden erdoor afnemen, om vangrijke betalingsproblemen ont staan en belangrijke sociaal-economi sche vraagstukken zouden onopgelost blijven, aldus het VNO in zijn blad De Nederlandse onderneming. De toenemende spanningen uiten zich ook terdege voor het bedrijfsle ven, op de arbeidsmarkt, maar ook op de kapitaalmarkt. Voor vele onderne mingen is het niet meer mogelijk, te gen welke rente ook, kapitaal aan te trekken voor het ontwikkelen van nieuwe initiatieven. Treedt hierin stagnatie op, dan kan dat gemakkelijk het voorspel vormen van een terugslag in de bedrijvigheid. Aan inperking van de wensen valt niet te ontkomen. Laat men dat na, dan kiest men in feite voor een onge remde inflatie, zo waarschuwt het VNO. BRUSSEL Duizenden inwoners van Brussel hebben gisteravond be toogd tegen de voorstellen van de re gering om de agglomeratie Brussel te consolideren op de huidige negentien j gemeenten. Slechts dit gebied zal in de toe komst, aldus de voorstellen van de regering-Eyskens. die onder meer diepen om de Belgische taalkwestie •duurzaam te regelen, tweetalig zijn, in tegenstelling tot de overige delen van het land. waar of het Frans of het Nededrlands de officiële taal is. De regeringsplannen, die sinds en kele weken in het Belgische parle ment de gemoederen sterk verhitten, zouden Brusel noodlottig kunnen worden omdat het in de toekomst de vleugels niet zal kunnen uitslaan. Overigens kon gisteren in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers niet worden gestemd over de voor stellen, omdat het quorum van 142 leden niet aanwezig was. Enkele par tijen boycotten de beraadslagingen. Volgende week staat het onderwerp weer op de agenda van het parle ment.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11