GRIEKEN MAKEN EEN GELUKKIGE INDRUK garantie gemak de postgiro heftige reacties Onredelijk op het gebruik van drugs da's makkelijk! Geboortenregeling misdadig voor Latijns Amerika Premier: dialoog met Z.-Afrika voortzetten caballero. de sigaret. A. Kamsteeg na achtdaags bezoek: Reis minister Bakker gaat door Verslaafd' aan koffie? Arts Kooyman: Toeslagen... 9 DONDERDAG 25 JUNI 1970 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG -*• Op uitnodiging van de vereniging van reserve-officieren in Grie kenland en van de Griekse re gering hebben de heer P. J. G. A. Ego (42), voorzitter van de Vereniging oud-strijders in Ne derland, en de heer A. Kam steeg (30), redacteur buitenland van het Nederlands Dagblad, een bezoek gebracht aan Grieken land. Over zijn indrukken spraken we net de heer Kamsteeg, waarbij we ils uitgangspunt namen een uitlating ;an dr. Bruins Slot, kort na de nachtswisseling in 1967: In Griekenland van vandaag «staat geen geestelijke en politieke Tijheid, doch kan alleen maar in het penbaar met de mond en naar de nond van de militaire machtshebbers [esproken worden. Daar zijn de men enrechten en de democratie teniet jedaan. Voor het parlement kwam iet concentratiekamp inde plaats." Kamsteeg: „Vrijheid en democratie kunnen op rerschillende wijze worden uitgelegd: iet wijst op het toestaan van poli- ieke partijvorming, vrijheid van pers n het houden van verkiezingen. In ie zin is in Griekenland momenteel [een democratie en vrijheid. Men kan vrijheid echter ook zo uit- iggen: de bevolking is vrij van al- erlei straatterreur, zoals onder Pa- andreo. Kanellopoulos en Karaman- s, en series wilde stakingen, waar oor o.a. de economische ontwikke- ng stagneert. Onder het bewind van Papadopoulos bestaat deze laatste rijheid wel. Het gaat erom aan wel- emen de voorkeur geeft." Vertrouwen Het één behoeft het ander toch niet it te sluiten? „De Grieken die ik heb gesproken tellen dat de eerstbedoelde vrijheid oor 1967 aanwezig was, maar dat de >enmalige regering de tweede niet on waarborgen. Onder de regering an Papadopoulos bestaat deze wel, irwijl men het vertrouwen heeft, ver enkele jaren de eerstgenoemde rijheid terug te krijgen. Konden de mensen zich vrij uiten? „Ik stel voorop dat de regering leen enkele poging heeft gedaan ons te indoctrineren. We konden onafhan kelijk met een groot aantal Grieken in Athene, Thessalonica en andere plaatsen over alles spreken. Men maakte een zeer onbevangen indruk. Van enig militair vertoon op straat of extra politionele controle leek geen sprake. We hebben ook gesproken met een Amerikaanse hoogleraar die regelma tig studies in Griekenland verricht en in eigen land als politiek links kan worden beschouwd (anti-Nixon, anti- Vietnam). Deze stelde dat op dit moment dit bewind het beste voor Griekenland is. Deelt u deze opvatting? „Ik ben er natuurlijk slechts kort geweest (acht dagen), maar ik geloof dat ik het hier mee eens kan zijn. Het is duidelijk dat hierbij een wissel wordt getrokken op de beloften van Papadopoulos om geleidelijk de poli tieke democratie te herstellen. In dit verband heeft de voorzitter van de Vereniging van Griekse journalisten ons gezegd, positieve ervaringen te hebben in haar onderhandelingen met de regering inzake het nieuwe ont werp van wet voor de beroepsjourna- listiek (terugkeer van de persvrij heid)." Is er de vrijheid, rechtstreeks tegen de regering in te gaan? „Men moet begrijpen dat er mo menteel in Griekenland een over gangssituatie is van de noodwetge- voor .die koffie en thee Vvaar geen suiker in mag DEN HAAG „De principiële "wijzing van de apartsheidspo- tiek door de Nederlandse rege- ng heeft nimmer ingehouden, at contacten met Zuid-Afrika i bezoeken aan en vanuit dat ind vermeden dienen te wor- ;n. Integendeel, de regering vindt dat n dialoog tussen Zuid-Afrika en cderland zinvol is en moet worden ortgezet." Dit antwoordde gisteren premier Jong aan het socialistische Ka- erlid Wierenga die vragen had ge- eld over het voorgenomen bezoek in minister Bakker van verkeer en iterstaat aan Zuid-Afrika. Het ldt hier een tegenbezoek. De gesprekken van minister Bak- r zullen van zakelijke aard zijn en er verkeer en waterstaat gaan. eer waarschijnlijk zal er informeel n bedachten worden gewisseld over derwerpen, die vallen buiten de or- van het werkbezoek. Dat daarbij apartheidspolitiek ter sprake zal men, ligt voor de hand", aldus de inister-president. Vanzelfsprekend (Het is volgens hem vanzelfsprekend \t de minister de opvatting over de- politiek van de grote meerderheid In het Nederlandse volk onder de Indacht van de Zuidafrikanen zal pngen. Hoewel de Nederlandse regering bij trhaling de apartheidspolitiek heeft gewezen als in strijd met de funda- entele rechten van de mens, ziet de premier geen aanleiding om de sug gestie van de heer Wierenga over te nemen het bezoek af te gelasten. ving naar het in werking stellen ran de nieuwe constitutie." Hoe lang duurt dat? „Hoewel de regering zich niet heeft vastgelegd op bepaalde data. spreekt men over de volgende stadia. In 1971 zal de grondwet functioneren. Dan zullen er regionale verkiezingen plaatsvinden (en politieke partijen kunnen worden gev.ormd). Enige tijd daarop, in 1972 of daaromtrent, vol gen algemene verkiezingen. Aan dit plan kan mijnsinziens daar niet wor den getornd. Papadopoulos zegt dat „de zieke man Griekenland" eerst ge zond moet worden." En de opmerking in het citaat over het concentratiekamp? „In de eerste plaats waren er tij dens het bewind-Papandreo ook poli tieke gevangen. Verder is er tijdens het bewind van Papadopoulos nog niemand geëxecuteerd. Ten derde be staat er over het al dan niet martelen ook verschil van mening. Het Rode Kruis ontkent het." Is de rust geen schijn? „Ik geloof van niet. Griekenland maakte niet de indruk bevreesd te zijn Integendeel. Men lijkt gelukkig te zijn." U heeft dus niets vernomen van „het verzet" in Griekenland? „Nee. In 1970 zijn er geen aansla gen meer geweest, terwijl er in het jachtseizoen vrije verkoop is van ge weren en munitie en bijvoorbeeld Pa padopoulos en Patakos minder be schermd over straat lopen dan presi dent Nixon. De communisten zien kennelijk momenteel geen heil in ge- weldadig verzet en anders georiën teerde oppositie lijkt eveneens pas sief." Konstantijn Wordt rechtstreekse oppositie wel getolereerd? „Zolang men maar niet de terug keer naar voor 1967 bepleit met de daaraan verbonden wantoestanden." Is er sympathie onder de bevol kingvoor koning Konstantijn? „Wel sympathie, maar geen sterke aanhankelijkheid. Volgens mij zal Konstantijn op den duur terugkeren, tenzij hij niet akkoord gaat met de in de nieuwe grondwet neergelegde be perking van zijn macht." Hoe moet Nederland c.q. Europa zich opstellen tegenover Griekenland? „Gezien de aanwezigheid van com munistische buurlanden moeten de Navolanden aan Griekenland wapens blijven leveren. Economische boycot lijkt me niets te zullen uithalen. Wat de raad van Europa betreft: op dit moment functioneren in Griekenland inderdaad bepaalde vrijheden en rechten, zoals in de statuten van deze organisatie zijn neergelegd, nog niet." Hoe staat u tegenover het Griekse verzet in het buitenland? „Het verzet van mensen als Theodo- rakis is onwaarachtig, omdat hij niet wil praten over gevangenissen en executies achter het ijzeren gordijn. De oppositie van bijvoorbeeld Kara- manlis en mevrouw Vlacou komen ongetwijfeld voort uit meer oprechte bedoelingen. Indien de huidige rege ring zijn beloften zal houden, zal deze oppositie over enkele jaren weer in Griekenland zelf geuit kunnen wor den." voor wie 'm aanneemt voor wie 'm afgeeft Lees maar Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,-per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassal <i« rekeninghouder. Schrijf maar! Betaal met de pen prompt en precies hel juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzicbjelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. UTRECHT „De jeugd gebruikt misschien vooral verdoven de middelen omdat ze een ander genotmiddel wil dan de ouders. De reacties van het establishment op het druggebruik zijn mees tal onredelijk heftig. over de psychische toestand van de gebruiker en is hulp gewenst. DEN HAAG Per 1 juli zal het telefoneren met zestien landen in Europa goedkoper worden. De tarie ven voor telefoongesprekken met Bel gië, Luxemburg, Finland en Ierland worden echter duurder. Parijse zomercoiffures: Molina- rio ontwierp twee charmante kapsels voor het zomerseizoen, links Monique met stranskapsel: achterovergekamd haar, eindi gend in korte pijpekrullen en op de kruin bijeengehouden door ge vlochten haar, rechts Katherine met avondkapsel, glas wegge- kamd haar, eindigend in een vlecht-chignon in het model van een oud-Griekse amfora. Doordat een betrekkelijk on schuldig middel als hasjiesj wordt afgeschilderd als gevaar lijk, loopt men de kans dat de jongeren, die hasjiesj kennen, ook waarschuwingen voor risi co's bij het gebruik van LSD en opiaten als onzinnig van de hand wijzen". Dit schrijft de arts M. Kooyman, verbonden aan het Dijkzigtziekenhuis anders dan andere. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit een over zicht van het loonbureau van de Stichting van de Arbeid over de ot nu toe overeengekomen irbeidsvoorwaarden blijkt, dat er de volgende soorten loon- oeslagen bestaan: ervarings-, waarderings-, pres- atie-, diploma-, ploegendienst-, iverwerk-, verschoven uren-, vakbekwaamheids-, diensttijd-, >nverwachte opkomst-, kennis-, :on- en feestdagen-, ongunstige uren-, vuil werk-, vries-, voor- nan-, koude-, vakantie-, zater- lag-, nachtarbeid-, reserve trachten-, eigen gereedschaps- [ebruik-, onwerkbaar weer-, —feevaren-, bezwarende omstan- ligheden-, kleding-, kust- en >everwerk-, regen- en vorst verlet-. lichtverzuim-, achter- nan-, doordraai-, wachthouden-, wekelijkse koopavond-, onregel matige arbeids-, en franchise- toeslagen. in Rotterdam, in De Ziekenfopdsgids. Tussen druggebruik en crimineel gedrag is nooit een verband aange toond. De druggebruiker wordt be halve als misdadiger ook vaak gezien als patiënt: als psychisch labiele ver slaafde. Maar, aldus de heer Kooy man. evenmin als we kunnen zeggen dat iedereen die koffie, thee of alco- jjj| hol gebruikt, hieraan verslaafd is, lip kunnen we stellen dat iedereen die |§p hasjiesj, LSD of zelfs opium gebruikt, Kb verslaafd is. Hier is pas sprake van wanneer iemand niet zonder groot psychisch onbehagen buiten het gebruik van bepaalde middelen kan. Dokter Kooyman concludeert dat het regelmatig gebruik van drugs een Ij symptoom kan zijn van een psy- |j chische stoornis. Maar bij de meeste gebruikers is het druggebruik in hun leven geïntegreerd en is psychiatri sche bemoeienis met hen niet noodza kelijk. Dit geldt voor alcohol zowel als voor soften harddrugs. Pas als iemand alleen high kan zijn door middel van drugs, als deze toe stand zijn levensdoel vormt en zijn denken en handelen gaat beheersen, kan men zich volgens de heer Kooy man terecht ongerust gaan maken (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De geboorten- regeling als noodzakelijke voor waarde om de problemen van honger en armoede in de wereld op te lossen, is gisteren uitvoerig aan de orde geweest op het twee de Wereldvoedselcongres in Den Haag. De meeste sprekers velen van hen kwamen uit landen, waar nog conventionele opvattingen bestaan over de familie-planning waren het er wel over eens dat de geboor tenregeling gemeengoed moet worden in de moderne wereld. Als het huidige geboortencijfer zich handhaaft, moet worden voorzien dat j de wereldbevolking, die in 1930 net één miljard zielen bedroeg en nu, 40 jaar later, al 3.5 miljard, om streeks het jaar 2000 tot 7 miljard zal zijn uitgegroeid Zoals de Indiase minister van ge zondheid, familieplanning en platte landsontwikkeling, Chandrasekhar, zei, dient de vruchtbaarheid van de mensheid te worden aangepast aan de vruchtbaarheid van de grond. Hij wees er o.m. op dat juist onder de mensen, die 't grootste gebrek hebben aan calorieën en eiwitten, het geboor tencijfer't hoogst is. Zivak toegerust Dit betekende dat er in de ontwik kelingslanden een nieuwe generatie ontstond die lichamelijk zowel al6 geestelijk zwak was toegerust. Het winnen van de slag tegen de honger "was volgens hem even belangrijk als het winnen van de slag tegen de ar moede. Een tegenstander van de geboor tenregeling, ïn welke vorm dan ook, was de Braziliaanse prof. José de Ca stro. Voor Latijns-Amerika noemde hij de geboortenregeling misdadig, omdat dit gebiedsdeel onderbevolkt is. „Het is de taak van de landen en de internationale instituten", zo stelde hij, „de mensheid te voeden in plaats van uit te roeien". Een Britse ^afgevaardigde viel de felle Braziliaan op even felle wijze aan. Zij kenschetste hem als „een uit buiter van vrouwen", die halve waar heden trachtte te verkopen. Zij ver geleek hem zelfs met de Britse rechtse radicaal Enoch Powell, die volgens haar haat en geweld zaaide en de rassenstrijd bevorderde. Volgens een andere Brit, Sir David Owen, die voorzitter is van de inter nationale organisatie voor verant woord ouderschap, ging het noch om onder- noch om overbevolking. Slechts het tempo van de bevolkings groei moest worden afgeremd om de inproduktieve groepen in te perken. Sterk onderschat Volgens Sir David is de geboorten regeling in de eerste plaats een recht van de mens. De familieplanning was altijd sterk onderschat, zowel door de Verenigde Naties als door de wereld gezondheidsorganisaties. Het ver waarlozen ervan werkte remmend op de economische ontwikkeling in ver schillende landen. Een Chileen, prof dr. Benjamin Viel, bracht naar voren dat in zijn land de kindersterfte in grote gezin nen vijf keer zo hoog is dan in kleine. Illegale abortus in Chili veroorzaakte tot voor kort eenderde deel van de totale kindersterfte. Toen zijn rege ring verschillende systemen van ge boortenregeling invoerde, ging dit laatste cijfer aanzienlijk omlaag. Het verzet tegen de geboorten rege- lin, sldus een pater ui* de Verenigde Staten, komt uit de politieke en de sociale hoek, maar is verpakt in reli gieuze windselen. Hij toonde zich voorstander van een wereldwijde stu die over dit probleem een studie, die door de FAO zou moeten worden verricht. De geestelijke verklaarde nog dat in Amerika veel rooms-ka- tholieken naar eigen geweten de ge boortenregeling hanterc-n. „Derde ivereld" De „uitvinder" van de woorden „derde wereld", de Franse socioloog cn demograaf prof. Sauvy, verzocht het tweede Wereldvoedselcongres een ander term te vinden voor het begrip ontwikkelingslanden Indertijd bijna twintig jaar gele den had hij met de „derde wereld" slechts aan willen geven dat er een groot verschil is tussen de westelijke landen (eerste wereld), de socialisti sche (communistische) landen (tweede wereld) en de landen, die daarnaast nog over bleven (derde wereld). t

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9