Ironside, Tarzan en een aap BETERE BEVEILIGING BIJ NS IS GEWENST Drinkwateropslag in bodem Veluwe ,Üe clag komt dat Hindoes biefstuk zullen eten Acteurs ontmoeten elkaar op Schiphol mm Woningbouw vertraagd door 1 betutteling 5 DON DERD AO 25JUNM 970 Rechtsboven: Tarzan en Ironside poseren. Nog altijd staat er een politieman dag en nacht bij de Griekse ambas sade; met de regelmaat van een eierwekker suizen witte politiewa gens door het Park Sorghvliet, de diplomatenwijk. Een goedwillend gebaar van Nederland ten opzichte van de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden om te tonen, dat hun veiligheid ons ter harte gaat. Dat de diplomatieke harten er niet zo genist op zijn, bleek dezer dagen. Op een drukke verkeersweg zocht iemand voor zijn bestelwagen ver geefs een parkeerplaats. Er moest vlak in de buurt het een en ander geïnstalleerd worden, zware appara ten moesten versjouwd worden. De noodoplossing werd gevonden, door voor de deur uit te laden en dan maar voor de lege wagen een plaats je zoeken. Zo kwam men bij een brede Inrit tussen twee huizen, waarachter een braakliggend terrein opdoemde. Vooruit maar, daar stond de auto veilig en van de weg af. Na een uur noeste arbeid binnens huis was de klus gedaan en ging men opgewekt wagenwaarts.... Ei, ei... de inrit was afgesloten met een zwaar ijzeren hek, waar een machtig slot aan bengelde. Men belde aan het huis rechts... er werd niet opengedaan. Men belde aan het huis links, en ontdekte naast de deur een fraai bord, vermeldend dat hier een am bassade was gevestigd. Een dienst meisje deed open. hoorde de vraag aan: Of het hek open mocht?., hun wagen- Ze was al weg na een paar onver staanbaar gestamelde woorden. Een heer dook op. Weer de vraag. Spanning De heer zei hun, even te wachten en verdween. Kwam vergezeld van een tweede terug. Wat ze wilden? Het begon hun te kriebelen. Waar om een zo eenvoudige zaak zo inge wikkeld te maken? Ze legden het weer uit. Van het parkeerprobleem, het open terrein, maakten excuses voor de aangedane last. De heren luisterden er met diplo- matengeziohten naar. Er kwam geen sleutel om het hek te openen. De automannen herhaalden hun vraag daarom nog maar eens: „De sleutel?" Of ze nog even wilden wachten? „Waarom, waarop." „De politie." Ze keken elkaar stomverbaasd aan. Wat had de politie hier nu mee te maken? Hun houding begon nu blijkbaar wat vertrouwen te wekken en er kwam uitleg: het terrein behoorde tot de ambassade, was dus buiten lands gebied, waar de auto binnen gedrongen was. Een bestelauto met geheimzinnige, misschien gevaarlijke inhoud kon het zijn. Bedreiging van de ambassade en de bewoners, wie weet? In deze tijd... De automannen brulden al van het lachen. Het idee! Ze wisten nau welijks waar het land. dat de am bassade vertegenwoordigde, ergens op onze aardbol zijn grenzen had. De lach ontwapende en redde. De sleutel kwam, de politie werd afge beld. Het incident was gesloten. Maar het is wel tekenend voor de span ning, die binnen vele diplomatieke muren heerst. '-"TTTMi Raymond Burr (Ironside): Wel vroeg voor een persontmoeting SCHIPHOL „Wél alle mensen, wat doe jij hier?" Deze uitroep slaakte gis termorgen even na half tien de Amerikaanse filmacteur Raymond Burr, bij tv-kijkers beter bekend als de zich in een rol stoel verplaatsende detective van de politie van San Francisco, Chief Robert T. Ironside, tegen Johnny Weissmuller oftewel „Tarzan". Raymond Burr (53), ook nog populair van zijn creatie Perrv Mason, kwam gistermorgen om negen uur (breed lachend, maar ook verder kolossaal) de perskamer van Schiphol binnen. Hij maakte voor de zoveelste keer in zijn leven kennis met een nieuwsgierige pers. Een verrassing was de volkomen onver wachte ontmoeting met de 66-jarige. beroemde zwemmer Weiss- zij muller, als filmacteur bekend door zijn vertolking van Tarzan. '>rU De legendarische, ook al brede „Tarzan", kwam toevallig ge lijktijdig met Raymond Burr op Schiphol aan. plaats als dank aan mijn publiek. In de tweede plaats om ideeën op te doen voor nieuwe Ironside series en tenslotte om te kijken of er in Europa geschikte mogelijkheden zijn voor op namen." Raymond Burr, die lakoniek de vragen van de pers beantwoordt, treedt min of meer op als zakenman voor zijn eigen maatschappij, de Har bour Production Ltd.. die de Ironside- series maakt. Ironside gaat in Amerika het vier de seizoen al in. Er zijn tot nu toe 80 afleveringen gemaakt. Misschien worden nog twee jaar vol gemaakt. Op het ogenblik wordt de serie in maar liefst 58 landen uitgezonden. Het zu'len er misschien 70 worden: Australië, Portugal. Frankrijk en Ja pan zullen er wel bij komen. Over twee jaar hoopt Burr een streep onder zijn loopbaan als tv-ac- teur te zetten. Hij wil dan, na 15 jaar. terug naar de film. In Nederland zal Ironside nog niet verdwijnen. De VA RA heeft van de 80 afleveringen er slechts 42 uitgezonden. De vertoning wordt in september hervat. Over het geweld in zijn films zegt Burr: „Ik ben tegen geweld om het geweld alleen. In onze series wordt geweld alleen toegepast als het nodig is voor het verhaal. Overigens heb ik in de 12 jaar. dat ik series maak veel geleerd. Mijn kennis van het recht is aanmerkelijk gestegen Burr heeft gisteren Amsterdam be keken. Hij werd begeleid door de Amsterdamse politierechercheur R. A. van Dijk, die ook iets over Burr wil schrijven in het politieorgaan van Amsterdam. „Ik doe dit omdat ik vind dat er affiniteit bestaat tussen Ironside en de politie in het alee- m^n". vertelt recherc^^"- Van Dijk. De wereld heeft Raymond Burr on het scherm steeds in een rolstoel zien zitten. Vele Jonhnny Weissmuller (Tarzan) met aap Dinky: Die aap verdient meer dan menig filmacteur kijkers denken nu dat hij in derdaad verlamd is. Om dat imago kwijt te raken, geeft Burr soms gastvoorstellingen zonder rolstoel. „Ik wilde van die medelijdende brieven af. die ik kreeg toegestuurd." Bun- lacht breeduit. Dan poseert hij met „Tarzan" voor de camera's. Iemand zegt: Het lijkt wel als of ik naar de televisie zit te kijken. Foto's- Herbert Behrens Huib Goudriaan J°hnny Weissmuller, alias Tarzan, werd zelfs verwelkomd door de aap Dincky uit Wasse- naars dierenpark. Dit ideetje van de luchtvaartmaatschappij gflFinnair die met andere „spon- ylsors" als de AVRO Weissmul- jjler naar ons land heeft laten djkomen, viel in goede aarde. [Üf Burr en Weissmuller, beiden 'ez^Amerikaan, begroetten elkaar opals oude vrienden en poseerden vatmet de chimpansee, die weieens |in de tv-serie Swiebertje is op- I getreden. Wie Tarzan hebben herinneren zich dat de- eirtZe robuuste held vaak vergezeld door de aap Sita. Vandaar geste van Finnair. Raymond Burr is gedurende zijn rondreis door Europa een dag naar Amsterdam gekomen op uitnodiging van de VARA. Johnny Weissmuller is in Nederland om zaterdag op de Maarsseveense plassen het startschot te lossen voor de eerste grote interna tionale zwemmarathon in ons land. JPit omdat hij reeds jaren als „goede- -diensten-man" werkt voor de inter- pjnationale marathon zwem federatie. Weissmuller begon zijn loopbaan Immers in de zwemsport. Hij was de eerste zwemmer ter were'd. die de 100 meter crawl binnen v>- minuut aflegde. Hij won bovendien drie gou- jajden medailles op de Olympische Spe llen van 1924 in Parijs. Daama werd ojhij befaamd door zestien jaar lang als I aapmens in de jungle voor Tarzan te iÜaJ speler.. s' I Waarom Raymond Burr in Europa Is' „Ik maak deze tournee om drie i redenen", zegt hij. „In de eerste gel (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „De bodem van de Veluwe biedt boeiende mogelijkheden voor opslag van water als reserve voor de drink watervoorziening. De overtuiging groeit dat op de Veluwwe in de grond water voor een jaarproduc tie van een miljard kubieke me ter kan worden geïnfiltreerd". Dit zei ir. T. Verheul, directeur van het Rijksinstituut voor wa- tervoorzening, woensdag in een causerie voor de Rijnmondraad.. Dc hoeveelheid die ir. Verheul noemde, is gelijk aan de jaarlijkse behoefte van ons land op dit ogen blik. Voor het jaar 2000 echter wordt de behoefte geschat op 4,5 miljard m3. Grohdwater biedt beperkte mo gelijkheden: tot anderhalf miljard per jaar. a De toepassing van oppervlaktewa ter uit Rijn en Maas zal tussen nu en het iaar 2000 verzesvoudigen. Maar zal >**sen nu en het jaar 2000 ver zesvoudigen. Maar het probleem is dat de Rijn in bepaalde perioden weinig water levert en van zeer slechte kwaliteit. Voorraadvorming in de bodem of in spaarbekken is daarom nodig. Het Rijksinstituut heeft een voor lopig plan gemaakt voor de aanleg van dergelijke bekkens en infiltratie- gebieden in diverse delen van het land Het grootste deel van de reser ve ean drinkwater zou op de Veluwe kunnen worden geconcentreerd. In dat gebied is droge grond voor handen, 50 meter boven het grond water, zonder autowegen die het doorsnijden en bovendien met de mo gelijkheid de terreinen voor de re creatie te handhaven. Dit ondergrondse reservoir zou kun nen liggen tussen het Uddelermeer en de Kroondomeinen. Water uit>de I.Jssel kan er in gepompt worden. Er zullen proeven worden geno men met systemen om vuil, zout wa- J ter maken tot drinkwater. Gedacht wordt aan een procédé waarbij het water wordt geperst door folie, een soort dun papier. Getracht z'al ook worden tot con centratie van kleine waterleidingbe drijven te komen in grote produktie- eenheden. Mogelijk zal een deel van de Mar kerwaard in het IJsselmeer na in poldering worden ingericht tot spaarbekken in plaats van landbouw gebied. De duinwaterleidingreser- voirs moeten nog meer worden benut, maar de produktie in deze categorie zal niet meer dan 200 miUoen m3 per jaar kunnen zijn. Al met al. zegt ir. Verheul, mvt er met het oog op de toekomst, waarin veel meer goéd water is ver eist. veel veranderen. En met name ook in de bedrijven, die nu meren deels niet berekend zijn op deze toe komst. Een uitzondering: het Rotter damse bedrijf, dat tien procent van de landelijke behoeften dekt. is groot genoeg om de investeringen verbon den aan de houw van grote spaar bekkens aan ta kunnen. UTRECHT Aan de veiligheid bij de Spoorwegen kan best nog het een en ander verbeterd worden. Dit blijkt uit het onderzoek Ja t de Spoorwegongevallenraad gigteren hield naar aan leiding van de treinbotsing op 7 februari bij Dubbeldam. Voorzitter mr. H. R. de Zaayer zei na afloop, dat in het verslag van de raad aan de minister van verkeer vrijwel zeker voorstellen zullen worden opgenomen tot verbetering van de veiligheid. Een samenloop van omstandigheden bleek de oorzaak geweest te zijn van de gebeurtenissen op zaterdag 7 fe bruari, toen bij Dubbeldam een per sonentrein achterop een D-trein Pa rijs-Amsterdam botste. Seinlamp kapot Twintig passagiers en twee NS-ers liepen verwondingen op. De materiële schade was groot. De ramp zou veel ernstiger zijn ge weest, als de D-trein niet net op gang was gekomen en alweer met enige snelheid reed, zo bleek bij het onder zoek. De NS-onderzoekcommissie kwam in haar conclusie tot drie on gunstige en gezamenlijk optredende factoren. Op de ongeluksavond was bij Dub beldam een seinlamp kapot gegaan. De treindienstleider die hiervan in kennis werd gesteld, nam geen maat regelen om de machinisten van volg- treinen in te lichten. De machinist van de personentrein zag de met-werkende seinpaal niet en volgde het 'groen' van de volgende seinpaal op, dat niet voor hem, maar voor de D-trein bestemd was. Zijn Indiase minister: I\og teveel heilige koeien AMSTERDAM „Nog zjjn er duizenden heilige koeien in In dia, die tot op het bot vermagerd, dwars door het verkeer lopen. Maar de dag zal komen dat ook de Hindoes biefstuk zullen eten." Een uitspraak, opgetekend uit de mond van India's minister van gezondheid en geboortenbeper- king, dr. Chandrasekhar. Hij is in ons land voor het Wereld- voedselcongres te Den Haag. Dr. Chandrasekhar. die behoort tot de vooruitstrevende bestuurders van zijn land. is zelf ook Hindoe, maar hij verafschuwt „de uitwassen van reli gie en primitieve bekrompenheid", brengen van het enorme land afrem- die het tot bloei en ontwikkeling men. Iedere heilige koe op de straat roept bij hem slechts associaties op aan een koekepan en een hamburger. Hij is het geweest die het niet uitge voerde plan opperde, alle mannen die zich vrijwillig lieten steriliseren, van rijkswege een transistorradio te schenken. Zijn regering wees het om ethische réden af. Groot probleem Het bevolkingsvraagstuk is India's grootste probleem. Na China met een bevolking van 780 miljoen, volgt In dia met 550 miljoen. Een op de zeven wereldburgers woont in India. Iedere anderhalve seconde wordt er een ba by geboren. 21 miljoen per jaar. En per jaar sterven 8 miljoen mensen. De bevoliing neemt dus jaarlijks met 13 miljoeri zielen toe. Dat is zoveel als de hele Nederlandse bevolking bij el kaar. Als er niets aan wordt gedaan, zal de bevolking van India (in 196f> 500 miljoen) binnen 30 jaar verdubbelen tot een miljard. Vroeger werd de bevolkingsgroei geremd door hongersnoden en ver schrikkelijke epidemieen. Na de laat ste oorlog en speciaal nadat het land in 1947 zijn onafhankelijkheid hac! gekregen, wist men deze catastrofe de kop in te drukken, met het bijna rampzalige gevolg van een bevol kingsexplosie Propaganda Op grote schaal wordt daarom pro paganda gemaakt voor peboortenhe- nerkinp. Het doel is, gezinnen op de maximale arootte te brengen met dr'r kindaren. De minister heelt een plan 'ngerkend om een vierde kind e.rtra i kostbaar te maken; de ouders krijgen Dr. Chandrasekhar er geen vrije opvoeding voor en geen vrije medische verzorging. Een ander middel dat wordt toege past is sterilisatie van de ouders, sinds 1960 hebben 7,5 miljoen ouders (80 procent vaders en 20 procent moe ders) zich l3ten steriliseren cn sinds 1968 slikken 50.000 vrouwen de pil. een schijntje dus. De geboortenbeperking stuit ner gens meer op religieus verzet. „Wij hebben gelukkig weinig of geen rooms-katholieken in India," aldus de minister. Het is echter moeilijk om de geboortenbeperking technisch door te voeren, omdat deze vorm van bescha ving nauwelijks kan doordringen in de tienduizenden kleine primitieve dorpsgemeenschappen. Huis aan huis De regering heeft nu een fabriek laten bouwen, waar 125 imljoen con dooms per jaar worden gefabriceerd. Ze worden gratis per post hius-aan- -huls bezorgd. Maar om dit extra werk zo effectief mogelijk te laten verlopen wordt in vele districten de postbesteller met twee cent per be zorgd exemplaar beloond. „Wij willen van 49 geboorten per duizend terug naar 25 per duizend. En wij pogen het volk rijp te maken voor de opvatting dat de wettig huw bare leeftijd van de meisles van vijf- Men iaar tot aehttten ia"- wordt ver hoogd-en var de inngeve van arMtier lot eenentwintig."' aldus minister Chandresekhar. snelheid was te groot om tijdig tot stilstand te kunnen komen. Voorzitter De Zaaijer noemde liefst twaalf omstandigheden, die gezamen lijk tot het ongeluk hebben geleid. De defecte lamp stond in zijn opsom ming voorop. Verder noemde hij het slechte weer (harde regen en hagelbuien), rijden met gedimd licht, verkeerd beoorde len van de seinen, missen van de de fecte seinpaal, stilstaan van de D- trein, omdat de machinist de defecte lamp had gemeld, foute inzichten van de treindienstleider, te Iaat waarschu wen van de treindienstleider en grootste pech: een defecte ruitewis- ser van een auto, waarmee NS-mon- teurs onderweg waren naar de sein paal. Zo verliepen twee volle uren voor de lamp was hersteld. Aan het begin van de zitting deel de mr. De Zaaijer mee. dat het niet de bedoeling was in verband met het ongeluk een strafvervolging in te stellen. Grote aandacht werd besteed aan de kapotte seinlamp. „Kan een defec te lamp niet automatisch worden ge meld". vroeg een lid van de raad. Antwoord: „Dat kan wel. maar dat wordt te duur voor de NS." Er zijn elk jaar 700 defecte lampen bij de seindienst van de NS. Ze wor den sinds kort eenmaal per half jaar vervangen, nadat gebleken is dat de meeste mankementen in de eerste drie weken voorkomen. ..Laat ze dan thuis eerst drie we ken branden." suggereerde een lid van de raad. maar zo eenvoudig zou dat niet zijn. De 700 „twijfelaartjes" vormen namelijk slechts twee procent van de NS-seinlampen. Bovendien spelen temperatuureffecten een rol. (Vaneen onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nationale Wo- ningraad heeft minister Schut een re solutie van de ledenraad overhandigd. Hierin toont men zich ernstig veront- rust over het achterblijven van de woningbouwproduktie bij het op zich reeds te lage bouwprogramma van 125.000 woningen. i De Woningraad meent dat de natio nale produktie 140.000 woningen zal moeten bedragen. Dit houdt echter op dit moment in een meerkosten van 200 miljoen per jaar. Dit bedrag zou in de algemene middelen gevonden I moeten kunnen worden. Bovendien zegt de resolutie dat de drievoudige controle op bouwplannen van woningcorporaties door achter eenvolgens gemeenten, provinciale diensten en centrale directie, waarbij in vele gevallen betuttelend wordt opgetreden, vertragend werkt op een vlotte goedkeuring van ingediende L plannen. fDe Nationale woningraad is een overkoepelend orgaan van woning bouwcorporaties en gemeenten) Eierprijzen ver onder kostprijs ZEIST De producentenprijs voor eieren, die in het eerste kwartaal 1970 gemiddeld nog 1,72 per kilo bedroeg (vorig jaar 2.10). was in de tweede week van juni gedaald tot 1.09. De producent krijgt per ei de laat ste weken zo n 6' a 7 cent. bij een kostprijs van 11' a 12 cent per ei. Dit zei gisteren de voorzitter van het Productschap voor pluimvee en I eieren, de heer Garrelds.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5