KANS OP EXTRA VERHOGING BTW Grote Vier zien vredeskansen Commentaar Zee bij Walcheren ernstig vervuild mm Openbaar vervoer moet samendoen J - Het Kwartet omend jaar belangrijke jrijsstijging Spandon niet in andere handen Ontslag 100 man Kleding Unie oenste betaalpas MinisLer WilLeveen: OpbrengsL viel Legen Geen basis PvdA komt met wet over abortus Crita) HET WEE* Nieuwe Leidse Courant t/onderdag 25 juni 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur nieuwe Engelse premier Heath (rechts) brengt na zijn overwinning een bezoek aan zijn 81-jarige vader en zijn stiefmoeder in hun huis in Broadstairs in Kent. Israël gekant tegen initiatief VS NEW YORK Vertegen- oordigers van de Grote Vier lebben de impasse bij hun over ig over een vredesregeling in et Nabije Oosten doorbroken. Afgevaardigden van de vier Tibassadeurs komen morgen jjeen om verder te werken aan fn memorandum van overeen- icmming. Dit is te New York nthuld. {Bijzonderheden over het memoran- jm werden niet gegeven. ER wordt Tikte geheimhouding in acht geno- ;a Amerikaanse regeringsfunctionaris- u weigeren eveneens nadere mede- lingen te doen ovei het nieuwe nerikaanse vredesinitiatief in het Minister ISelissen: DEN HAAG Er moet dit jaar kening worden gehouden met be- ngrijkc prijsstijgingen. Minister Ne- tsen zei dit vandaag in de Eerste ^mer. bndanks de huurverhoging, die op juli van kracht wordt (waardoor tt prijspeil op jaarbasis met 0,4 pet. II stijgen) bestaat de mogelijkheid t prijsstijging binnen de vier pro- (nt te houden. (Zodra de prijsindex over juni be- ind is, zal mr. Nelissen het prijs- lleid in de tweede helft van dit ar met ,de prijzenoverlegcommissie I het bedrijfsleven bespreken. Na |t overleg zal hij zijn inzichten in in nota aan de Tweede Kamer uit- nzetten. |ln de Senaat is door diverse Ka ler leden gepleit voor een wettelijke jgeling van fusies. Mr. Nelissen acht it echter ongewenst zolang geen dui- Uijk inzicht bestaat in de normen, in de hand waarvan wordt bepaald een fusie aanvaardbaar is. Een fu- I E college kan een belangrijke bijdra- j leveren, maar een advies van de R daarover kan pas na de vakantie prden verwacht. Sprekend over de moeilijkheden bij j landon-Tilburg. zei de minister dat geen werkelijke mogelijkheden ijnen om de huidige arbeidsplaat- te handhaven. Er is geen voor- Itzicht op een gunstige oplossing, let name wat betreft het dreigend htslag van 400 man. TILBURG Een eventuele samen* •erking tussen Van Dooren en Dams dtielfabrieken met Spandon is van baan. Een samenwerkingsplan edt volgens beide directies niet vol- ende mogelijkheden Onder leiding van de Tilburgse irgemeester is gisteren een com- issie van goede diensten gevormd e gaat proberen de werknemers van wollenstoffenfabrieken Van )aendonck en Zonen, die ongetwij- ld ontslagen worden, voorzover die oeilijk in Tilburg een nieuwe baan linnen krijgen. te helpen. Nabije Oosten. Verwezen wordt naar de persconferentie van minister Ro gers, die vandaag nadere mededelin gen zou doen» Dit plan schijnt echter al tot mi slukken gedoemd voordat het nog maar besproken is. Israëlische kranten schreven giste ren dat niets van .het plan terecht zal. komen, omdat Egypte niet in vreile oi een politieke regeling geïnteresseerd pok de Israëlische premier, me vrouw Golda Meïr, liet gisteren in een toespraak doorschemeren dat het plan moeilijk te realiseren zou zijn. „Als de VS op een gegeven dg bij ons komen met eisen, waarvan wij over tuigd zijn dat wij alleen ten koste van onze veiligheid daaraan kunnen toegeven, zullen wij ons tegen hen verzetten", zei ze. Het plan dat vorige week aan de Arabische landen en Israël zou zijn gestuurd, bestaat volgens waarnemers in Libanon Uitvier hoofdpunten: Israël, Egypte en Jordanië verkla ren ieder afzonderlijk dat zij de reso lutie van de Veiligheidsraad van no vember 1967 zullen nakomen; de oorlogvoerende landen trekken hun troepen twintig kilometer van de huidige frontlijn terug; een staakt-het-vuren van drie maanden zou 1 juli moeten ingaan. VN-waarnemers zouden erop moeten toezien dat geen van de partijen ver sterkingen gaat aanleggen; de missie van de VN-bemiddelaar Jarring zou moeten worden hervat. OISWAARSCHIJNLIJK Waarnemers achten het onwaar-', schijrilijk dal Egypte zijn troepen van het front bij het Suezkanaal zou wil len terugtrekken, nu dit land juist de druk op Israël heeft versterkt. De Palestijnse commando's en Syrië zou den het plan ook al bij voorbaat af wijzen. Syrische tanks hebben gisteren in de heuvels van Golan de bestandslijn van 1967 overschreden. Over een front van zestig kilometer werd ge durende twee uur strijd geleverd. Sy rië beweert dat 170 Israëliërs buiten gevecht zijn gesteld. Israël spreekt dat tegen. Volgens Tel Aviv lukte het maar aan drie tanks de bestands lijn te doorbreken. Tweë ervan zou den zijn stukgeschoten. Uit rapporten van inlichtinge ten. die gisteren ia Washington be kend zijn geworden, blijkt dat de Russische piloten nu de hele lucht verdediging van Egypte hebben over genomen met uitzondering van een klein gebied bij het Suezkanaal. GRONINGEN De Groninger Kleding Unievestigingen in het noor den van Nederland zullen honderd van Je circa 1400 werknemers moeten ontslaan. Dit is nodig gebleken nu de integratie van de aangesloten bedrij ven in snel tempo wordt doorgevoerd. DEN HAAG Deze week is de miljoenste betaalpas uitgereikt aan een cliënt van één der banken, die samenwerken in de Stichting bevor dering chequeverkeer. Maandelijks worden thans een paar miljoen be taalcheques gebruikt. Minister Witteveen voelt er niets voor het begrotingstekort (dat met 107 miljoen is geste gen) op te vangen door de belastingen te ver hogen. Hij dacht dit tekort te kunnen dekken door meer op de kapitaalmarkt te lenen. Goudzwaard (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het is niet onmogelijk dat de BTW -tarieven volgend jaar verder worden verhoogd dan al in de wet is vast gelegd. Minister Witteveen .van Financiën lieeft dit gisteravond in de Tweede Kamer gezegd tijdens het tussentijds halfjaarlijkse begrotingsdebat. De opbrengst van de BTW is de eerste vier maanden van 1970 toch wat tegengevallen, deelde de minister mee. Bij de opstel ling van de rijksbegroting 1971, zei de minister, is het goed mogelijk dat men tot de conclusie komt dat de tarieven verder moeten worden verhoogd. Tijdens dit debat, vroeg drs. B. Goudzwaard van de ARP met het oog op een degelijk anti-inflatiebeleid om een extra tijdelijke dekking, om het gestegen begrotingstekort op te van gen. Minister Witteveen voelde hier niet voor. Het zou een te onrustig beleid geven, zei hij. wanneer men steeds wanneer de ramingen niét juist blij ken te zijn belastingmaatregelen treft. Drs. Goudzwaard toonde zich door dit antwoord duidelijk teleurge steld en zei dat de onrust bij de ARP over de ontwikkelingen niet was ver dwenen. Inflatie-haard De zorg van drs. Goudzwaard is vooral dat zonder deze aanvullende dekking aan een inflatoire financie ring door de overheid niet is te ont komen. Deze infldtiehaard van de overheid moet geblust worden. Het begrotingstekort is, zo blijkt uit de nota van de minister, met 107 mil joen gulden gestegen. Het gevolg is (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fractie van de PvdA heeft vandaag in de Tweede Kamer een initiatiefwetsontwerp in gediend tot wijziging van de strafbe palingen voor zwangerschapsversto ring (abortus). Ondertekenaars van het ontwerp zijn dr. J. H. Lamberts en dr. Roet hof. WILLEMSTAD De voorzitter van de partij Frente Obrero y Libe- racion 30 di mei, de heer W. (Papa) Godett, is door de samenwerkende partijen in de Antilliaanse regering voorgedragen ais minister van arbeid. Er was een vacature in het kabinet ontstaan na de onverwachte dood van minister Nita. dat de minister een miljard op de kapitaalmarkt moet lenen. Reactie van de minister: „Dat is heel goed mogelijk". Hij beloofde dat ook de gemeenten op de kapitaal markt kunnen lenen, zodat inflatoire financiering uitblijft. De afgevaardigde van de ARP leg de zo de nadruk op de budgettaire maatregelen om de inflatie te bestrij den. omdat het prijsbeleid en het loonbeleid geen effectieve middelen meer zijn. Er moet dus meer belas tinggeld komen. Niet bescheiden Sprekend over 1971 adviseerde drs. Goudzwaard de minister niet de in druk te wekken dat in 1971 slechts bescheiden belastingverhogingen no dig zijn. De aankondiging van enige tariefs verhoging had wel de instemming van drs. Goudzwaard, maar van hem hoefde de minister dat woord „enige" niet te gebruiken. Minister Witteveen ging ook hierom ni<?t op de a.r. suggestie voor een tij delijke belastingmaatregel in, omdat de economie zich gunstig ontwikkelt en het fundamentele evenwicht bijna 19 bereikt. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het zee- water voor de kust van Wal cheren en Zeeuws-Vlaanderen is ernstig verontreinigd. Deze vervuiling van de badstranden, veroorzaakt door rioolwater, zou het in theorie mogelijk maken dat hier maar in 18,5 van de honderd gevallen veilig kan worden gezwommen. Het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater (RIZA1 komt tot deze conclusie in een rapport dat op ver zoek van het provinciaal bestuur van Zeeland is uitgebracht. Daar bestaat geen betere di plomatie dan stilte. DISRAELI „Kuilt u misschien mijn band plak ken. voordat u in bad gaat?" Zoo en maan 26 juni zon op 4.21. onder 21.04; maan op 0.14, onder 13.24; Laatste Kwartier. Hoog Water 26. juni: Rotterdam le ge tij 10.28, 2e getij 22.30, Vlissingen 7.12-19.28, Willemstad 10.59-23.19. DE BILT Een tussen IJsland en Schotland gelegen depressie verplaatste zich donderdag in noordoostelijke richting. Een bij dit lagedrukgebied behorend warmtefront, dat woensdag over ons land trok, en een koufront, dat in de nacht passeerde, brach ten echter maar weinig neerslag. Het 24 uur totaal op donderdag ochtend 7 uur bedroeg enkele millimeters. Over het westen van de oceaan trok een frontale storing vrij snel naar het oosten en deze was donderdagochtend op het mid den van de oceaan aangekomen. Vrijdagmiddag wordt deze sto ring over Ierland verwacht. Inmiddels breidt een rug var hoge luchtdruk zich over de Britse eilanden naar onze stre ken uit. Hiermee samenhangend zijn de neerslagkansen tot vrij dagavond klein. Strandweer Morgen droge en koele lucht met vrij veel uren zon. Een ma tige tot vrij krachtige zeewind. Temperatuur ongeveer 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Wel zonnige perioden, maar na morgen ook een storingsfrontje. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar). De onderzoekingen zijn in augustus, oktober en november vorig jaar ver richt. Het zeewater dat bij Vlissingen stroomt zou gewoonweg smerig te noemen zijn. NIET SCHADELIJK Desondanks wil RIZA-directeur ir. K. C. Zijlstra aan dit onderzoek niet de gevolgtrekking verbinden dat het zwemmen in de omgeving van Vlis singen moet worden afgeraden. De inspecteur voor de hygiëne van het milieu, mejuffrouw J E. W. Laan- broek uit Middelburg, meent dat zwemmen in verontreinigd water per definitie niet schadelijk behoeft te zijn. Deze onthullende resultaten heeft het rijksinstituut doen opmerken dat een onderzoek naar het Seheldewater bij de badstranden van Bresken s dringend gewenst is. Men heeft zich nu moeten beperken tot de strook Vlissingen- Zoutelande. Uit stroommetingen en drijfproeven stond al snel vast da* de ebstroom veel vuil water langs Vlissingen voert. De lozing van het Vlissingse slachthuis en het verontreinigde pol derwater komen zelfs in de onmid dellijke nabijheid van de stranden in de Schelde. GELIJKLUIDEND Het is nu wel duidelijk geworden dat de resultaten van de onderzoekin gen die enkele maanden geleden zijn ingesteld door de Belgische Verbrui- keersunie. welhaast gelijkluidend zijn. Toen ontstond er een storm van pro test in ons land. Als indicator voor de vervuiling met rioolwater heeft het rijksinsti tuut de colibacterie, afkomstig uit het menselijk lichaam, genomen. De Bel gische onderzoekingen, later verricht dan de Nederlandse, waren voor staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga reden te verklaren toch met een ge rust hart bij Scheveningen te gaan zwemmen. INSTALLATIE Het Vlissingse collego van B. en W. reageert op het rapport met de mede deling dat er al lang plannen bestaan voor aansluiting van de Vlissingse riolering op de afvalwaterleiding van heel Walcheren, die vijf kilometer stroomopwaarts van dt stad in de Westerschelde uitmondt. Bij uitblij vend effect zal eventueel moeten worden overgegaan toi de bouw van een zuiveringsinstallatie. Koningin Juilana heeft gis termiddag in Westerbork de Syn these Radio Telescoop op de Schattenberg officieel in werking gesteld. Een jongen. Tennis Hooghoudt, overhandigt de Ko ningin een door hem zelf ver vaardigd geschenk. Op de achter grond een van de twaalf telesco pen. „Help Biafra snel" DEN HAAG Het socialistische Kamerlid Dankert heeft minister Udink verzocht op zeer korte termijn financiële of andere hulp aan de Ni- geriaanse regering aan te bieden om de noodsituatie in het voormalige Biafra te verkleinen. T?/AT totdusver bekend is geworden over het nieuwe Amerikaanse vredesplan voor het Nabije Oosten lijkt zeer aannemelijk: een bufferzone aan weerszijden van het Suezkanaal. een wapenstilstand van drie maanden, en aanvaarding van de VN-resolutie van 1967 als basis voor vredesonder handelingen. Het zou de moeite waard zijn de proef op de som te nemen, ware het niet dat een aantal factoren, die niet in het Amerikaanse plan staan vermeld, het voor Israël weinig aantrekkelijk maken. Niet geheel ten onrechte heeft men daar de woorden „politieke kin derlijkheid" laten vallen. Want zelft al zou het lukken op basis van de VN-resolutie terugtrekking te bewerkstelligen van Israëlische troe pen uit bezette gebieden, dan blijven de Palestijnse commando's over. die hun pogingen om de staat Israël te vernietigen niet zullen opgeven. Het plan van Amerika schiet dan ook tekort. eHt dient duidelijk gezegd te worden: Israël kan zich niet veroorloven in te stemmen met een regeling waarbij het opnieuw in de hachelijke positie komt te verkeren waaruit het drie jaar geleden ternauwernood wist te ont snappen. Garanties van de VN en zelfs van Amerika bleken waardeloos. Voor Egypte zijn een bufferzone en een wapenstilstand niet onaanvaard baar. Deze kunnen Israël verhinderen aanvallen te ondernemen op de Rus- sisohe raketbases die in de Suez- kanaalzone en daarachter worden aangelegd. Deze bases hebben niet alleen defensieve, maar ook offensieve waarde. De Russen kunnen van bufferzone en bestand gebruikmaken om met een grootscheepse operatie het Suezkanaal opnieuw vrij te maken voor de maken voor de scheepvaart. Zü wach- tenal jaren met ongeduld op een korte vaarroute naar de Indische oceaan, om ook daar hun vlooteenhcden een strategische rol te laten spelen. Daar komt no gby, dat het Ameri kaanse initiatief in eerste instantie bedoeld is om Israël en Egypte aan de onderhandelingstafel te krijgen. Jordanië, waar de commando's lang zamerhand de lakens uitdelen, komt er pas later aan te pas en levert nog meer problemen op dan Egypte. Overigens wordt Cyrië, dat een enor me strijdmacht zou hebben samen getrokken langs de grens met Israël, helemaal buiten beschouwing gela ten, omdat het zich tegen elke vorm van toenadering verzet. We schreven het al eerder: Syrië is het meest on verzoenlijke land in de Arabische wereld. TAE 2.5 miljoenste bezoeker van het Nederlandse Paviljoen op de wereldtentoonstelling in Osaka is genoteerd. .Het was de eigenaar van een wasserij met zijn gezin. De heer Van Gemert, plaatsvervangend commissaris- generaal van de Stichting Ex po '70, bood hun geschenken aan. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Het totale open bare vervoer moet als een een heid optreden. Samen erop of verdeeld eronder. Zo ongeveer is de toon in het jaarverslag 1969 van de Nederlandse Spoorwegen. Plannen voor stedelijk en regionaal vervoer dienen te worden gecoördineerd om een beter totaal-vervoer tegen lagere kosten een kans te geven. De stedelijke vervoerbedrijven, het streekbusvervoer en NS moeten be sluiten tot schaalvergroting, zodat ze van de overheid een duidelijk open baar vervoerbeleid mogen verwach ten. Het vertrekpunt dient een geïn tegreerde voorbereiding te zijn aan de hand van gezamenlijke studies, al dus het jaarverslag. Voor vervolg zie pag. 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1