Opleiding niet meer verplegenden in ziekenhuis Tour de France is op het lijf van Merckx geschreven KNVB WEES BEROEP VAN GO AHEAD AF Onderzoek naar gif in verzinkerij IIja Keizer werd derde Rapport: School voor gezondheidszorg A.ad Koudijzer naar Sparta Kozakken Bovs egen Volendam Luis Ocana kandidaat voor tweede plaats Nederlanders lijken gevaarlijke outsiders Wiersma verloor reglementair Spakenburg-speler tevergeefs naar huis Huberts gewond Ada Bakker in volgende ronde Sterfgevallen en veel zieken DONDERDAG 25 JUNI 1,970 PRAAG Tijdens internationale atletiekwedstrijden in Praag, de zoge naamde Rosicky Memorial, is de Ne derlandse Hja Keizer-Laman dins dagavond derde geworden op de 800 meter in een tijd van 2 minuten 8,9 seconden. De eerste plaats was voor de Roe meense Ilona Silai, die bij de Olym pische Spelen in Mexico Stad van 1968 voor Maria Gommers als tweede eindigde. Haar tijd was 2.04.2, Anne- loes Bosman kwam als zevende bin nen in 2.16.4. De beste prestatie kwam op naam van Antonino Lazareva-Okorokova, die met een sprong van 1.86 meter het Russische record hoogspringen verbeterde. Haar landgenoot Igor ter Ovanesian won het verspringen met 7.79 meter. ~WIER Arabische leiders waren gisteren in Tripoli bijeen om de herdenkingsdag te vie ren, waarop Amerikaanse troe pen uit Libië vertrokken. Van links naar rechts: Ahmed van Algerië, Nasser van Egypte, El Khadafy van Libië en El Atassi van Syrië. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Het naar de eerste divisie in het betaalde voetbal gede gradeerde SW verliest na Wil van Beveren, die onlangs tekende voor Heerenveen ook doelman Eddy van der Roer en schutter Aad Koudijzer. Van der Roer tekende gisteren een (contract met het naar de eredivisie .gepromoveerde Excelsior. Aanvanke lijk leek Excelsior „rond" te komen met HVC-doelman Hans van der Wekke, die echter zoals een dezer jjdagen bleek zijn persoonlijke eisen i hoog stelde. Aad Koudijzer komt volgend jaar froor Sparta uit De transfer van ioudijzer naar Sparta hing al enkele reken in de lucht Het bestuur van Sparta wenste echter eerst een be- ilissing te nemen na terugkomst van i leorg Kessler, die enkele weken we- I 'ens vakantie in het buitenland heeft •ertoefd. Libuda? Inmiddels worden de kansen steeds i ;roter dat Feijenoord volgend seizoen tie beschikking zal hebben over de Duitser Libuda, die tijdens de wereld- kampioenschappen in Mexico tot zul- Jce uitstekende prestaties kwam. Naar verluidt zal vanavond de beslissing vallen. De kansen dat de Zweed Mag- iusson naar Feijenoord komt zijn yrijwel nihil. De Zweed stelt zijn 'sen te hoog. Hermes DVS, de Schiedamse ver- Si «niging die uitkomt in dc tweede i jïivisie, raakt vermoedelijk Ger Bak jes kwijt De contacten tussen Bakkes ïn Haarlem zijn in een vergevorderd jtadium. Kees van Kooten, van wie ögprake wa sdat hij volgend seizoen le kleuren van Holland Sport zou rerdedigen, zal de Schiedammers ver moedelijk niet gaan verlaten. Inmid dels heeft Van der Stelt, die vorig eizoen als amateur bij Hermes speei- j le, een voorlopig contract getekend i >ij Hermes. NOORDELOOS De Werkendam zaterdag-eerste klasser Kozakken >ys speelt op zaterdag 8 augustus in foordeloos een wedstrijd tegen Vo lendam, de ploeg die naar de ere-di- Isie promoveerde. Het team uit Volendam zal op volle erkte aantreden, omdat deze wed- 'ijd als een van de laatste oefenont- loetingen geldt voordat de nieuwe competitie van het betaalde voetbal weer start. Het team uit Werkendam zal enigs zins worden versterkt. De vleugels zullen bezet worden door een tweetal spelers uit het betaalde voetbal t.w. Bosselaar en Cor Adelaar, terwijl er in de verdediging nog een prominente speler zal opereren. De wedstrijd op het nieuwe sport complex van Noordeloos wordt be schouw»;! als afsluiting van het jubi leumprogramma. De ontmoeting be gint 's middags om half drie. LIMOGES Er is dit jaar voor het eerst een boekje verschenen, waarin de loop van elke etappe van de Tour de France wordt be schreven en dat ruimte biedt om de winnaar van de dag en van de vele klassementen te noteren. Dit drukwerkje is een van de facetten van de toenemende commercie in de ronde van Frankrijk. Op het titelblad prijkt een fraaie kleurenfoto van „good old" Raymond Poulidor, die op 34-jarige leeftijd in het land van Marianne nog altijd een grotere trekpleister is dan de in capaciteiten boven hem uitstekende Roger Pingeon. Daarom ook heerste er in de Franse publiciteit de laatste weken een zo'n koortsachtige activiteit om Poulidor over zijn voornamelijk morele inzn- kng heen te helpen. Het spel van „ik kom niet... ik kom wel" van Poulidor, die een nerveuze aandoening in de buurt van het middenrif heette te hebben, eindigde tenslotte met zijn volledige overgave. Poulidor doet mee aan de Tour. Frankrijk herademt. Niet dat men zoveel sportief vertrouwen stelde in de man, die ook al in zijn glorietijd voortdurend in de schaduw van Jac ques Anquetil leefde. Want de presta ties van de 'Limousin' gaven dit sei zoen :geen redentot juichen. Maar Poulidor was en is altijd goed voor een verhaal. Meer dan zwartkijker Roger Pingeon. Een goed verhaal over een landgenoot zal de publiciteit hard nodig hebben, nu het vast staat dat ook de komende Tour de France, evenals die van het vorig jaar, geheel zal worden beheerst door het Be lgische wielerwonder Eddy Merckx. Wat Merckx betreft is er in het evenement, dat morgenavond in de porceleinstad Limoges met het nu overal in zwang zijnde korte tijdritje (7,4 kilomter) om het bezit van de leiderstrui begint, nog .slechts de vraag in hoeverre de Belg zal door gaan met het vernederen van zijn strijdmakkers. Liever criteria Er zijn er, die het risico van een nieuwe vernedering niet hebben wil len lopen. Zj zullen in de karavaan met 150 renners de grootste aller tijden node ontbreken. De Italia- nan Felice Gimondi, Gianni Motta, Vittorio Adorni, Franco Bitossi, Robe rto Poggiali en Michele Dancelli. Geen gering gezelschap, dat dev eili- ge verdiensten van de criteria in eigen land heeft verkozen boven de onzekerheid van de schaduwposities onder Merckx. Zij allen hadden geen zin om in de ronde van Frankrijk, die met vijf persoonlijke tijdritten en aankomsten op de Mont Verdoux en de Tourmalet geheel op het lijf van Merckx is ge schreven, om de tweede plaats te strijden. Daar immers komt het op neer. Merckx gaat de ronde winnen, tenzij hem een ongeval zou overko men, en alle anderen mogen om de tweede plaats vechten. Restant wedstrijd uitgesteld DEN HAAG De geruchtma- tende wedstrijd Go Ahead Spakenburg om een plaats in de ïrste klas van de KNVB is 'oensdagavond niet uitgespeeld. >at zou in het KNVB-sportcen- tm gebeuren zonder dat pu- iliek zou worden toegelaten. Woensdagmorgen besliste het sec- ;iebestuur zaterdag-amateurvoetbal le wedstrijd voorlopig op te schorten !op grond van nieuwe inlichtingen ten aanzien van het gestaakte duel. Go Ahead zou over deugdelijk bewjjs- «materiaal beschikken waaruit kan worden vastgesteld wie Henk Kiel in Ermelo heeft verwond. Een commissie van onderzoek zal op korte termijn deze zaak behandelen. Inmiddels heeft de commissie van beroep het protest van Go Ahead ver worpen dat de Kampenaren hadden ingediend tegen het besluit van het sectiebestuur zaterdagvoetbal, om Spakenburg niet tot schuldige te ver klaren. De commissie van beroep van de KNVB onder voorzitterschap van mr. P. van Bochove heeft deze uitspraak over het beroep: „De op 13 juni op onzijdig terrein gespeelde wedstrijd is na 27 minuten spelen door de scheidsrechter gestaakt wegens wan ordelijkheden, veroorzaakt door de bezoekers van deze wedstrijd." Het sectiebestuur zaterdagamateur- voetbal heeft beslist dat het staken is van schuld aan de zijde van de van deze wedstrijd niet het gevolg deelnemende verenigingen en heeft bepaald dat het niet gespeeld gedeel te later wordt uitgespeeld op door dat bestuur bepaalde voorwaarden. Kennelijk is hier toegepast het vijf de lid van artikel 6 van het regle ment competitiewedstrijden. Blijkens artikel 7 van het reglement is slechts beroep mogelijk tegen be slissingen als bedoeld in het eerste, derde en vierde lid van artikel 6 en derhalve niet tegen beslissingen als bedoeld in het vijfde lid. De commis sie van beroep verklaart Go Ahead Kampen in dit geval niet ontvankelijk in haar beroep tegen de hierboven omschreven beslissing. Inmiddels zijn de besturen van de beide clubs van deze uitspraak van de commissie van beroep op de hoog te gesteld. Wie dat dan wel zal zijn? De voor naamste kandidaat is zeker Roger Pingeon, die ook in 1969 na Merckx met bijna voorsprong op Poulidor be slag legde op de ereplaats. Of de Fransman zich wederom in die positie zal kunnen manoeuvreren is echter de grote vraag. De afgelopen maan den immers kon Pingeon weinig overtuigend werk leveren. Luis Ocana Meer dan Pingeon lijkt Ocana voorbestemd om de voornaamste slip- pendrager van Merckx te worden. Andere kandidaten zijn de Spanjaard Gandarias, vorig jaar met Rini Wagt- mans en de Italiaan Vianelli de 'reve latie' va de Tour, de Italianan Boifa- va en Polidori, de Belgen Roger de Vlaeminck en Herman van Springen, de Zweed Gustav Petterson, de Fransman Ricci en onze landgenoten Jan Janssen, Rini Wagtmans, René Pijnen en Joop Zoetemelk. Maar het zijn even zo vele vraagtekens, die pas op woensdag 12 juli nader tot de op lossing gebracht zullen zijn wanneer de Tourkaravaan zich in de Alpen over de toppen van de Granier, de Cucheron en de Col de Porte, heeft geworsteld. Interessant Wat Nederland betreft kan de Tour ondanks alle sombere gedachten toch interessant worden door het onge twijfeld komende gevecht om de na tionale heerschappij tussen de ploe gen van Willem II/Gazelle en Cabel- lero, die naast het bestrijden van el kaar ook uit zijn op etappe-overwin ningen. Daarbij zullen ook de in bui tenlandse dienst rijdende Jan Jans sen, Joop Zoetemelk en Eddy Beugels en mogelijk ook Harry Jansen en Ge- rben Kartsens zich niet onbetuigd la ten. UTRECHT De opleiding van leerling-verpleegkundigen moet losgekoppeld worden van het ziekenhuis. De studieduur moet worden verlengd en ook moeten leerlingen van zestien Daminterland ROTTERDAM Na vele onzeker heden en strubbelingen begon woens dagochtend in Rotterdam de vierde wedstrijd tussen Rusland en Neder land. De eerste krachtmeting is in het teken komen te staan van de Friese damcoryfeeën Harm Wiersma en Frank Drost. Dc pas benoemde inter nationale grootmeester Wiersma maakte de onvergeeflijke fout om zijn achterstand in zettennotatie over te nemen van zijn tegenstander, de wereldkampioen Andris Andrelko. Toen Wiersma in een moeilijke flankspelpartij in hevige tijdnood ge raakte sloeg hij zich met groot vak manschap door de moeilijkheden heen en zo vlug kon de Rus niet spe len of de Fries gaf hem direct ant woord. Op het nippertje zette hij voor de tijdcontrole de vijftigste zet. Althans dat dacht hij, want toen zijn vlagge- te gevallen was stapte Andreiko naar de arbiter om aan te tonen dat Wiersma wel vijftig zetten op zijn notatiebiljet had staan, maar er slechts 49 had gespeeld. Na controle van de beide notatiebiljetten bleek dat Andreiko ergens een zet had op geschreven, die niet was gespeeld. Dit werd de oorzaak van Wiersma's re glementaire nederlaag. Op de benjamin van het gezel schap, Frank Drost (16), rustte de taak om de score in evenwicht te brengen. Ondanks dreigende tijdnood en een lastige stand nam hij een combinatie, die een gunstige „acht- -om-acht-stand" overliet. Maar weer begon de klok Drost te bedreigen en weer ook had hij zijn antwoord klaar. Zelf hield hij er een kansrijke aanval tegen de vijandelijke lange vleugel aan over, die door de Friese jongen uitstekend werd afgerond. Door zijn overwinning werd de stand na de eerste dag zeven tegen zeven. De uitslagen: Wiersma -Andreiko 02, Van Dijk - Koeperman 02, Van der Sluis -Gantwarg 11, Sij- brands - Tsjegolef 11, Pippel - Dai- vidof 11, De Ruiter - Sjitkin 20, Drost- Sretenski20. Feijenoord op Ibiza. Van links naar rechts: René van Eek, Eddie Pieters Graafland, Guus Haak Coen Moulijn. jaar worden aangenomen. Dit zijn de belangrijkste voorstellen in het rapport van de commissie-Von Nordheim, dat gisteren openbaar werd gemaakt op een landelijke leer lingendag. Ongeveer vijfhonderd leerling-verpleegkundigen discus sieerden over hun opleiding. Drs. E. T. Cassee, socioloog in Lel den en lid van de commissie, gaf een toelichting. De commissie meent dat er een school voor de gezondheidszorg moet komen waar de leerlingen eerst leren met elkaar en de patiënten om te gaan en waar ze een jaar vorming krijgen en medisch-technische kennis en vaardigheden vergaren, voor ze de praktijk ingaan. Geen hiaat Het voordeel van een opleiding, die aansluit bij de mavo, en die 2Vt in plaats van 3Vs jaar moet duren, is dat de leerlingen toch op achttien- ne gentienjarige leeftijd aan het werk kunnen. Er ontstaat dan in de zieken huizen en de inrichtingen geen hiaat. De leerlingen zelf noemden de ar beidsomstandigheden zware onre gelmatige diensten en een grote ver antwoordelijkheid niet verenigbaar met het leerling zijn. Een veel gehoorde klacht was dat de „autoritaire" ziekenhuisdirecties de leerlingen en met name de inter nen, veelal beschouwen als onmon dige arbeidskrachten in plaats vvn kritische studenten. „Als onze oplei ding niet snel wórdt verbeterd, wor den wij leerling-verplegenden zelf patiënten", riep een van de aanwezi gen onder grote hilariteit. Eerste plaats Enthousiast was men over de in het rapport voorgestelde school voor ge zondheidszorg. Bij de traditionele op leiding, die op zichzelf wel grondig is, komen de belangen van het zieken huis op de eerste plaats en wordt te weinig aandacht besteed aan de per spectieven van de leerling-verpleeg kundigen. De nu voorgestelde school biedt ons een volledige opleiding, zo werd er gezegd. De leerlingendag was georganiseerd door de Katholieke unie van ver pleegkundigen en verzorgenden. De unie wilde graag de wensen en sug gesties van de leerlingen horen. Zij vormen per slot van rekening zestig procent van het verplegend personeel in de ziekenhuizen. SPAKENBURG Het besluit van het sectiebestuur zaterdagvoetbal om het restant van de wedstrijd Go Ahead-Spakenburg naar later datum te verschuiven, is bij Spakenburg weinig enthousiast ontvangen. Te meer niet omdat de beslissing eerst gistermorgen afkwam, waardoor ver scheidene spelers niet meer konden worden gewaarschuwd en tevergeefs naar het KNVB-sportcentrum in Zeist gingen waar de zaak zou wor den afgewikkeld. Speciaal voor Bor Hartog, centrale verdediger van Spa kenburg, werd het een complete af gang. Op kosten van de clubs was hij vanuit zijn vakantieoord op mallorca naar Zeist gekomen om er nu van daag onverrichter wweer naar terug te keren. ASSEN De motorcoureur Jan Huberts is zaterdag In Assen gewond geraakt, toen hij komend van het cir cuit met zijn bromfiets tegen een personenwagen opreed. Hij liep een gecompliceerde breuk aan het rechteronderbeen op. Volgens de doktoren is Huberts, die zaterdag zou deelnemen aan de 40e TT-races, voor minstens een half jaar uitge schakeld. T~lE keerzijde van de Mexicaanse medaille: een kind werkt in de kleigroeve van een steenfabriek om mee te helpen de armoe thuis het hoofd te bieden. Voetballen is er voor hem niet bij, laat staan school gaan. Het jongetje draagt tien tot vijftien stenen per keer. En dat gaat zo de hele dag door LONDEN Ada Bakker heeft gis teren in een matige partij tennis de volgend ronde bereikt. Tegen de Westduitse nummer zeven. Heide Orth behaalde zij een overwinning met de setstanden 57, 61, 119. het was geen duel, dat voor de schoonheidsprijs in aanmerking kwam, maar wel spannend was en door het koppigste meisje werd ge wonnen. In ieder geval bouwde de Haagse na afloop van de vijftig ge wonnen ponden een aardig feestje. Nederland kan trouwens rekenen op nog een vertegenwoordigster in de derde ronde, marjke Schaar en Betty Stove komen namelijk in de eerste ronde tegen elkaar uit. Dan zal het echter voor de winnares okk wel af gelopen zijn, aangezien Billy Jean King tegenstander is in de volgende ronde. Gisteren waren eer maar bijzonder weinig enerverende gevechten op Wimbledon. Slechts de partij tussen Lew Hoad en de Egyptenaar Ismael El Shafei kon de kijkers boeien. De Australiër werd door K Shafei uitge schakeld (6—3. 6—3, 4—6, 4—6, 6—1). Het dubbelspel torn Okker/Martie RiessenGene Scott/Clark Graebner werd na vier sets wegens de ingeval len duisternis afgebroken. De ststanden waren 26, 64, 4=6, 62. 6.13 ovea berl r 2256 25 Juni De voledige uitslagen waren gisteren: Herenenkelspel: tweede ronde: Lutz (VS)—Dent (Aus.) 6—2, 6—1. 6—2, Riessen (VS)—Scott (VS) 6—4. 6—2. 6—3. Davidson (Aus.)—Holmberg <VS) 6—4.6—2, 6—2, El ShaXel (Egypte)—Hoad (VS) 6-3. 6—3. 4-6. 4—6. 6—1. Mandarino (Braz.)—Metreveli (Rusl.) 5—7. 6—4. 64. gorman (VS)—Curtis (GB) 6—2. 4—6. 6—1, 6—1. Mayo (Mex.)—Ko- rotkov (Rusl.) 3—6, 6—1, 6—2. 2—6. 6—4. Cox (GB)—PatUson (ZA) 6—3. 6—4, 9—7. Passa- rell ;VS)-Holeck (TsJ.) 6-1, 6—2. 6—4. Ad dison (Aust.)—Bowrey (Aus.) 68. 6—1. 63, 4—6, 8—3. Bertram (ZA)—Saul (ZA) 6—3, 6—1. 6—3. Damesenkelspel: tweede ronde: Bakker (Nederl.)—Orth (West-Dld.) 5—7, 6—4, 11—9, Chanfreu (Fr.)—Williams (GB) 6—3, 6— BUENOS AIRES Het bestuur van Estudiantes, de Zuidamerikaanse voetbalkampioen, heeft aan Feije noord een voorstel gedaan voor de speeldata om de intercontinentale cup. Estudiantes wil de eerste wed strijd, die in Buenos Aires zal worden gehouden, graag spelen in de eerste helft van september. De returnwed strijd zal in principe worden gespeeld in de eerste helft van oktober. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het bestuur van de Overzeese Gas en Elektr- citeits Maatschappij zal een des kundig onderzoek laten instellen naar een mogelijk verband tus sen de werkomstandigheden en enkele ziekte- en sterfgevallen onder arbeiders van Bammes te Maarssen. Volgens een voorlopig onder zoek van drs. A. Hollander, door de aankoop van veertig aandelen belanghebber in de Ogem, zou er een duidelijk verband bestaan tussen deze ziekte- en sterfge vallen en de ongezonde situatie in het bedrijf. Bammens is enige tijd geleden door de Ogem overgenomen. Het onderzoek dat de geschiedenis leraar heeft ingesteld, is woensdag middag in de aandeelhoudersverga dering van Ogem ter sprake gebracht. De Ogem zegde een hernieuwd onder zoek toe en wil ook meewerken aan leder ander onderzoek van een offi ciële of neutrale instantie. De heer Hollander concludeert in zijn rapport dat verschillende van de totaal negen sterfgevallen uit de laat ste tien jaar bij Bammens, verband houden met de verwerking van giftige stoffen. Het onderzoek concentreerde zich vooral op de beitserij en zinkba- den van de plaatwerkerij en ver zinkerij Bammens. Uit gesprekken met de werknemers zou voorts gebleken zijn dal afgezien van de negen sterfgevallen, vijf per soneelsleden wegens ademhalings moeilijkheden voor tachtig procent arbeidsongeschikt zijn verklaard. Ze ven werknemers 'zijn voor de beirok ken afdeling arbeidsongeschikt ver klaard en twee mensen zijn al drie maanden met ziekteverlaf in afwach ting van de ongeschiktheidsverklaring. De ondervraagden waren unaniem van mening dat het werk ongezond is. Als oorzaak worden genoemd de zoutzuur-, salmiak- en zinkdampen, die vooral bij mist slecht afgevoerd zouden worden. In de aandeelhoudersvergadering stelde de heer Hollander voor, het dividend van 5 per aandeel te ver lagen tol 4,95 om met het aldus vrijgekregen bedrag overplaatsing van een aantal personeelsleden van Bam- j mens mogelijk te maken. Dit voorstel werd verworpen, i Het aantal gevallen dat drs. Hollan der noemt, achtte de heer K. Fibbe president-directeur van Ogem. een dubieuze zaak. De medici weigerden de heer Hollander elke informatie. Volgens enkele artsen zou er geen enkel verband bestaan. De heer Fibbe refereerde ook aan een onderzoek dat ingesteld werd door de arbeidsinspec tie, dat een negatief resultaat te zien ghf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11