PMliUprak en knijpkatten Hip autootje belooft wat voor de smalle beurs Je u we telescoop kan veel over heelal onthullen VOORU Laatste reünie van Philips-commando: Met Tn beetje moeite zet je m in elkaar Drugfeest aan boord van KLM-toestel WOENSÜAO 24 JUNI 1970 WESTERBORK „De nieuwe synthese radio-telescoop in Wes- terbork zal een belangrijke bij drage kunnen leveren aan een van de grootste idealen der astro nomen, namelijk de kromming te meten van het heelal om daar mee te weten te komen of het universum eindig dan wel on eindig is. Het is zeker dat men op weg naar dit doel volkomen nieuwe en onverwachte ver schijnselen zal tegenkomen." Dit zei vanmiddag prof. dr. 3. H. Oort, voorzitter van de Stichting ra diostraling van zon en melkweg, ljij de officiële ingebruikstelling van de radiotelescoop door koningin Juliana. De lange rijen programma's die op uitvoering liggen te wachten, betref fen voor een belangrijk' deel onder zoek naar de straling van radiogolf- lengten, die worden uitgezonden door melkwegstelsels buiten het onze, ildus prof. Oort. Door nog onbekende oorzaak zen den sommige van deze enorme ster- renzwermen zo'n sterke radiostraling uit, dat zij met een grote telescoop als die van Westerbork tot dicht bij de grens van het heelal nog kunnen worden waargenomen. Explosies Een ander fascinerend werkgebied voor de nieuwe telescoop zal zijn de sterrenzwermen, waarin explosieve verschijnselen een hoofdrol spelen. Deze houden de kernen van vele melkwegstelsels in heftige beroering en zijn de- oorzaak van vele raadsel achtige verschijnselen. Deze explo sieve activiteit van melkwegkernen is bijzonder sterk in de radiobronnen. De oorsprong hiervan is een der grootste raadselen van deze tijd. De radio' 'errenwacht in Wester bork, waarvoor in de gehele wereld bijzonder veel belangstelling bestaat, wordt eigenlijk gevormd door twaalf kleinere radiotelescopen. De Neder landse regering heeft via de Neder landse organisaties zuiver weten schappelijk onderzoek de bouwkosten van f20 miljoen gefinancierd. Op de zelfde wijze zal de exploitatie ge schieden. De radiostraling van hemellicha men is pas in 1930 ontdekt. Een Amerikaanse radio-ingenieur, die proeven nam tot verbetering van de radiocommunicatie, kwam er bij toe val achter. Daarmee stond de astro nomie in feite op de drempel van een omwenteling. De grote radiotelescoop in Dwin- geloo, die vanmiddag door koningin Juliana officieel in gebruik werd gesteld. Duizenden jaren lang was het licht het enige middel geweest waardoor de mens informatie kreeg over de on telbare hemellichamen. Pas na de laatste wereldoorlog waren de astro nomen door verfijning van de radio technieken in staat profijt te trekken van die toevallige ontdekking. De gegevens die daarna zijn verza meld, hebben echter meer vragen op geroepen dan beantwoord. De radio sterrenwacht in Westerbork zal de antwoorden op een aantal vragen, zoals hoe het heelal is ontstaan, hoe de ontwikkeling verloopt van het heelal en hoe groot het is, ongetwij feld dichterbij kunnen brengen. EINDHOVEN Wie werkten er in de oorlogsjaren in liet ..Philips-commando"? En waar wonen ze nu? In Eindhoven wor den op het ogenblik oude adreslijsten uit 1945 en alle Neder landse telefoongidsen geraadpleegd om deze vragen beantwoord te krijgen. Enkele mensen van het mini-fabriekje dat Philips in 1943 in het concentratiekamp Vught inrichtte, willen 4 september voor het laatst een reünie houden van voormalige politieke gevange nen, die in het zogenaamde Philips-commando werkten. Het secretariaat van de reünisten is in Eindhoven. Toch be tekent dit niet, dat NV Philips iets met de organisatie heeft te maken. Organisator A. de Wit: „Al bij de eerste reünie in 1946 de laatste was in 1947 en later hebben Philips zowel als wij er voor gewaakt dat niet de in druk zou ontstaan dat het een reclame-stunt van het bedrijf was. Philips heeft ook nu geen enkel initiatief genomen." Ir. De Wit (66), die evenals de bekende Wiarda Beekman en ir. A. v. d. Berg „voorman" van de groep te Vught was, legt uit wat het Philips-commando voor de gevangenen betekende. In februari „verzochten" de Duitsers aan Philips een bedrijf in Vught in te richten. Eindho ven voelde hier niets voor, omdat gevreesd werd dat de Duitsers hiermee propaganda zouden maken voor hun concentratie kampen. Tenslotte stemde Phi lips toe in het verzoek (dat uit eindelijk een verkapt bevel was) mits enkele voorwaarden zou den worden ingewilligd. Merkwaardig genoeg ging de bezetter akkoord met de eisen Huib Goudriaan OTTERDAM Waneer Frits de Vos (20) in z'n zelfgebouwd wagentje door de stad rijdt. reageren de mensen heel verschillend. Sommigen wijzen zeer beslist naar hun voorhoofd maar anderen informeren nieuwsgierig naar deze vreemde eend in de bijt. Vooral de politie toont haar belangstelling, zij het zeer gereserveerd, zodat Frits in z'n buitensporig koetswerk nogal eens wordt aangehouden. Het leven van een autofabrikant in de dop gaat niet over rozen. door Rolf Hoekstra SCHIPHOL Amerikaanse stu denten zouden tijdens een charter vlucht met een KLM-DC-8 van New York naar Londen aan boord een „drugfeest" hebben gehouden, en de bemanning zou hebben meegedaan. De KLM noemt dat laatste onzin. De moeder van een der studenten, die dat van haar dochter via een brief te weten is gekomen, heeft een aanklacht ingediend bij de KLM in New York. Volgens mevrouw Goldin zouden er direct na de start marihuanasigaret- ten zijn uitgedeeld aan de passagiers. De stewardess zou hebben verteld dat er een kilo hasjiesj aan boord was. Een woordvoerder van de KLM noemde de beschuldiging „onzin". Het is volstrekt uitgesloten dat de beman ning in diensttijd drugs neeft ge bruikt, zei hij. Alle bemanningsleden hebben dit na ondervraging onder streept. De woordvoerder betreurde het dat mevrouw Goldin de beman ning bij de zaak betrokken heeft. De chartervlucht was georganiseerd door een Amerikaanse studentenorga nisatie. Er waren 120 studenten aan boord. TOKIO Honderdduizenden Ja panners hebben gisteren geprotes teerd tegen de verlenging van het Amerikaans-Japanse veiligheidsver drag. In 1220 plaatsen hielden stu denten en leden van linkse organisa ties en vakbonden protestdemon straties. De ramingen over het aantal betogers iiepen uiteer, van 300.000 (door de politie) tot anderhalf miljoen (het Franse persbureau AFP). Het begon allemaal toen Frits (Bergselaan 48b) enorme zin kreeg in een eigen wagentje, ter wijl de financiële middelen zeer beperkt waren. Wat doe je dan? Je bouwt zelf een wagen. Maar ook dat kost geld. Gelukkig dat Bernhard de Bruyn (28)student in de economie, iets zag in de plannen van z'n zeilvriend Frits en hem van het nodige bedrijfs kapitaal voorzag. De jonge ontwerper kon beginnen in de klassieke „bouwvallige schuur- tegen een huur van vijf gulden in de week", die inmiddels is ingestort. Geen nood, want maanden van noeste arbeid hebben inmiddels een fraai stukje auto opgeleverd, gebaseerd op de Amerikaanse Buggy. Dit is een soort vrijetijdsauto voor het wilde terrein, maar niet bepaald geschikt voor het regenachtige Hollandse kli maat. Daar komt nog bij dat de Ameri kaanse crosswagen een forse hand vol geld kost, terwijl Frits een wagen wilde voor de typisch Hollandse men taliteit: „ruim, leuk, klein, goedkoop, sportief, regenbestendig en betrouw baar, want een Nederlander wil nu eenmaal alles in één. Ikzelf heb nooit een cent gehad en wilde een wa gentje bouwen voor jongens van mijn type, die voor weinig geld een leuk autootje willen hebben. Voor die jon gens ben ik gaan bouwen". Frits de Vos zei z'n goed betaalde baan van vertegenwoordiger van eta lagemateriaal en constructeur van polyester mallen op en trok zich te rug in de bouwvallige schuur om zich te wijden aan zijn grote autoplan. Het resultaat van weken lang teke nen en schuren was een kleurig po lyester koetswerkje, dat geplaatst werd op het onderstel en motor van een oude Volkswagenkever. Een ny lon kap met zijruiten, kuipstoeltjes en alles wat een auto tot een accepta bel vervoermiddel maakt werden aangebracht. „We zijn met onze wagen naar de rijksdienst wegverkeer geweest, die ons in het begin niet helemaal serieus nam. 'n Stelletje amateurs, dachten ze. Totdat ze ons prototype zagen, want toen namen ze ons wat ernsti ger. De wagen mag dan ook zonder mankeren op de weg". De jonge ontwerper gaf aan z'n creatie de naam Bruvo Road Buggy mee Bruvo is een combinatie van de afgekorte achternamen van beide initiatiefnemers en reed trots met z'n blikvanger rond. Vrienden toon den belangstelling en al gauw was de basis gelegd voor het tweede bedrijf: een autofabriekje. Want, zo dacht de ontwerper, wie wil niet zo'n hip wa gentje hebben tegen een zachte prijs. „Volgende week willen we met de produktie beginnen. Momenteel heb ben we vijf wagens in voorbereiding. Een Duitse zakenman heeft belang stelling getoond en denkt aan een af name van duizend wagens per jaar. Sinds kort hebben we een monteur ingeschakeld en we kunnen nu meer dan één wagen per drie dagen klaar krijgen. Wanneer we onze spuitin- stallatie hebben behoort een pio- duktie van twee wagens per dag tot de mogelijkheden". Knettergek „Het is een knettergek wagentje, maar dat was ook de bedoeling. Al het geld dat wc verdienen steken we in de produktie. Grote bedrijven zijn in ons geïnteresseerd. Er is zelfs een fabriek geweest, die geheel belange loos voor ons een onderzoek wil in stellen naar een betere vering voor dit type auto". Compagnon Bernhard de Bruyn is inmiddels afgestudeerd en mag nu drs. voor z'n naam zetten. Hij houdt zich bezig met de verkoop van het nieuwe model. De Bruvo Road Buggy wil een rasechte vrijetijdsauto zijn. die ook als tweede auto z'n diensten bewijst. Wat zijn de kosten? Die zijn afhankelijk van de eisen die men aan een dergelijk wagentje stelt, want men kan een al of niet gereviseerde VW-motor kopen. Om maar iets te noemen. Het is mogelijk voor ongeveer 2400 een compleet bouwpakket (standaard) aan te schaffen. Het Volkswagen-chassis, waarop de Bru vo moet worden gemonteerd, ver krijgt men door een oude Volkswagen te kopen. Men betaalt hiervoor in de regel niet meer dan vijftig tot twee honderd gulden. De beetje handige doe-het-zelver is dan voor een paar duizend gulden klaar. En de man met de twee linkse handen? „Ikzelf ben geen monteur en toch zet ik 'm in elkaar. M'n verloofde heeft me geholpen met schuren en polijsten van het polyester. Ik denk dat ze die auto nu ook wel in elkaar zal kunnen zetten, maar voor de min der handige enthousiasten maken we 'm voor nog geen vier mille in orde. Alle vitale onderdelen worden gecon troleerd en zonodig vernieuwd. Dansen .Het voordeel is dat de carrosserie weerbestendig is. Bovendien is de Bruvo door z'n lichte gewicht goed koper in z'n kilometers en valt hij in een lagere belastingklasse. Ook de verzekeringspremie is lager", zegt Frits de Vos terwijl hij op de motor kap van de Buggy danst. ,.Op welke auto kun je dit doen?" Het hippe wagentje lijkt voor -de beginneling tooh niet zo gemakkelijk tot een gaaf geheel te monteren, maar beide pioniers zijn voorlopig nog be reid tot het geven van elke infor matie. Wie de sprong waagt i§ verze kerd van een buitenmodel vervoer middel en dat is ook wat waard. Het is een leuk karretje, dat in elk geval op de weg niet onopgemerkt blijft. Gokt Frits op een grote toekomst? „Ik weet het niet. We hebben leuke reacties gehad. We blijven nuchter. Ik verkeer in de gunstige omstandig heid dat m'n ouders geen kostgeld vragen. Natuurlijk moet aan het mo del nog een en ander worden bijge schaafd, maar het resultaat wordt steeds beter. M'n ouders? Nee, die vinden het niet zo leuk. Die zouden lie ver hebben gezien dat ik m'n goedbetaalde baan had gehou den. Maar m'n verloofde, die staat er wel volledig achter". van Philips, dat er zou worden gewerkt onder toezicht van Phi- lips-personeel, Philips zou bepa len wie er in het commando zou den werken, in welk tempo, en ook dat het toezichthoudend per soneel uit Eindhoven vrij :n en uit zou mogen lopen. Ir. De Wit was, toen het commando werd samengesteld, gevangene in Vught. (Hij was. als ingenieur van provinciale waterstaat te Groningen, gearresteerd op grond van zijn verzet tegen de Duitse maatregel Nederlan ders in Duitsland te laten werken). Zodoende kwam hij in aanmerking voor het Philips-commando. De Wit: ..Eerst werkten er een paar honderd, maar al gauw zo'n 1400 mensen voor Philips, waaronder ook veel joodse mannen en vroiwen. De situatie ver beterde direct in het hele kamp- doordat er via de Philips-mensen uit Eindhoven meer mogelijkheden tot contact met de buitenwereld kwa men. De Duitsers durfden ook niet meer zo hard op te treden." „Het was bepaald niet de bedoeling van de Philips-mensen ons te laten werken. Ze speelden een fantastisch spel om ons zo hard mogelijk te laten lijntrekken, met bedriegelijke statis tieken werd de Duitsers wijs ge maakt, dat de arbeidsprestaties steeds werden opgevoerd." De Philips-afdeling te Vught was al gauw een grote schijnvertoning met als doel verbetering te brengen in de toestand van de gevangenen. Het luk te zelfs joden, die volgens Philips no dig waren voor de produktie, te red den van transporten naar de concen tratiekampen in Duitsland. Ir. De Wit: „Er zijn ook joodse ge vangenen uit Duitsland teruggehaald met als voorwendsel, dat ze noamis- baar waren. Via de komende reünie willen we acherhalen, wie daar de hand in hebben gehad." Met Philips-mensen uit Eindhoven was de heer De Wit, toen hij „voor man" was, belast met het uitkiezen van gevangenen in Vught, die in het Philips-comando konden worden op- genomen. Een verschrikkelijke taak. j „Het moeilijkste was te bepalen wie I wel en wie niet van de joden in aan- I merking kwamen." „De Duitse kampleiding wees een j aantal gevangenen aan ons toe, waar uit we een keuze mochten maken, het was mij toen nog niet bekend, dat dit I voor de joodse mensen een kwestie van leven of dood was. We dachten eerst dat ze in Duitsland in andere werkkampen kwamen, pas toen ik wegging na 13 maanden werd ik vrijgelaten begon er iets door te druppelen van ,-vernietigingskam pen". „Bij het uitkiezen van de mensen werd niet gelet op technische vaar digheid, maar op persoonlijke om standigheden. Er was bij voorbeeld een 68-jarige boer, die zich in het kamp niet staande kon houden, me degevangenen attendeerden ons daar op, zodat hij in het Philips-comando kon worden geplaatst." De gevangenen in het Philips-com mando hadden meer kansen op con tact met hun familie (smokkel van briejres en later het mondeling overbrengen van boodschappen) en beter voedsel: Philips deelde twee Zo werden de groepen aan de liand van de produktie op de reünie van 1946 ingedeeld. Het staatje geeft ook een beeld van wat er in Vught werd vervaardigd. TfRITS DE VOS'in een van z'n prototypen van de Bruvo Road Buggy in aanbouw. De bouwvallige schuur heeft inmid dels plaats gemaakt voor een wat meer solide werkplaats, ergens tussen Rotterdam en Bergschen- hoek. Misschien het begin van een nieuwe Nederlandse auto koning. keer per week en hutspot uit, de ogenaamde „Phili-prak." Ht dubbele spel van de Philips- -mensen bleef de Duitsers niet ver borgen. Een van hen werd zelfs gear resteerd. De mensen uit Eindhoven verrichtten belangrijk werk door het verzamelen van gegevens uit het kamp en het dooi geven daarva... Toch is Philips later verweten, dat het maken van oorlogswinst de opzet van het „commando" in Vught was. De heer De Wit: „In de eerste plaats was de zaak niet winstgevend, maar kostte het commando Philips daarentegen een miljoen gulden. In de tweede plaats werd er niets gefa briceerd, dat de Duitse oorlogsmachi ne kon gebruiken. Wat er zoal werd gemaakt? „Radiobuizen en radio's voor burgers, de befaamde knijpkat ten, scheerapparaten, paperclips, handdynamo's en transformato ren". De heer De Wit benadrukt dat de Philips-afdeling in Vught voor het gehele kamp gunstig werkte, doordat de omstandig heden van de gevangenen ver beterden. Reünie-organsator De Wit hoopt dat van de duizenden, die in het commando waren opge nomen, er zo'n 700 zullen komen. „Er zijn nu 300 name nen adres sen gevonden. Belangstellende ex-gevangenen kunnen zich voor 15 juli opgeven bij me vrouw Ten Holt-Taselaar, Kei zersgracht 614 in Amsterdam." Een lezeres schrijft naar aanleiding van de LS „Koeieii en Hollanders „Mijnheer Goudriaan, een boekje met dergelijke afge zaagde mopjes kan waarschijnlijk' van elk volk worden samengesteld. Toen wij eens in Tourette waren in een klein hotel op doorreis was er grote opwinding, want da „Hollanders" kwamen. De bar werd ingericht en de kinderen van het' plaatsje stonden in het gelid. De Ne derlandse toeristen deelden volop toffees uit en na afloop zei madame vertederd: ,^.ls ze weggaan, komen ze zelf zeggen dat ze nog drie glazen witte wijn of nog vijf drinks moeten betalen!" Ja, dat zijn de Hollanders. Elke week kwam in die zaak zo'n busla ding aan. Ook zou u eens bij de ban- ken kunnen informerenhoeveel geld er in vakantietijd wordt gewis seld. Voorts moet ik zeggen, dat het verhaaltje van 1 cola met 6 rietjes zuivere fantasie is: integendeel, vol gens mij krijgen die kinderen op reis veel te veel frisdranken en snoep goed". Mevrouw L, ns PBILIPO.VCOBT juii ïm Indeeling groepen. AfdIn Vught ITe besichtlgsn afdeellngen Radiobanden, lel.pakken an bandvullen. Magaeljn Voorecho kalapp. Bcompj es ter laai sorteering Philiteafwerking Paperclips, ene 0rc»d-em«llleeren. Re 1 nigera 'lagen lossers Handdyran: Sohasrapparaat Mee'Inrichtingen Meterroporatla Slectrlclena, Condeneatoren. Transformatoren Bankwerkert J Rekenkamer Teekenkamer Schrifkaraer Prod.Bureau en Kostprlje. Bureau Alle overigen niet behoorende tot grp.3 hallobulien üpievoatjeo 3brtaar»n glaebollen Montage ontvang-' toeetellen. Metaalwaren I, Metaalwaren II. Phtllte Gieterij Hl jwleldynemo Luldeprskere Scheera paraat Condensatoren 3 Condensatoren 3 Machinefabriek J natuurkundig La Qlocfabriok Rsi*obui«an an 31o«lltt.r,pon j

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9