Massale muziekhappening brengt leven in het bos Man pleegde overvallen om geld voor zusje ?OP Politie houdt zich wat op achtergrond POP-PROGRAMMA Ommoordse woning werd entrum van de Dubcek nu ook ontslagen als ambassadeur KNVB schort duel Go Ahead-Spakenb. voorlopig op Bondsbestuur van KNVB laakt zaterdagvoetbal Compliment voor R'damse politie 5 VIER JAAR CEL EIS TEGEN KOOPMAN pijneïTtoch naar de tour 7 WOENSDAG 24 JUNI 1970 e ROTTERDAM Die honderd kaarten voor Dordrecht, zijn die al weg? Ze willen er driehonderdvijftig hebben. En vergeet die kaarten voor Vólendam niet. Die sociologische onderzoekers willen er trouwens drieënvijftig hebben Ja met het Holland Popfestival Zo gaat het de hele dag door; het ene telefoontje na het andere, kaarten, kaarten en nog eens karten. Ze vliegen de deur uit. Toos Knap, Popfestivals „perscheffin'krijgt nauwelijks tijd om een gesprekje te voeren, koffie te drin ken of zelfs maar te eter Tussen twee happen door van een boterham (die kant en klaar naast haar werd neergezet) vertelt zij de laatste nieuwtjes, beantivoordt de duizenden telefonische vragen, noteert adressen en bespreekt de gang van zaken met de medewerkers. PRAAG De voormalige Tsjecho- i Slowaakse partijleider Dubcek is nu j j ook als ambassadeur van zijn land in i Turkije ontslagen. I Het persbureau CTK. dat dit van- I i daag meldde, deelde mee dat presi- I dent Swoboda Dubcek van zijn am- bassadeurspost had ontheven „om hem met andere taken te belasten". Wat die taken zullen zijn is niet precies bekend, maar zeker lijkt dat de man van de „Praagse lente" nu geheel van het politieke toneel zal worden afgevoerd. Dubcek werd vorige maand plotse ling naar Praag teruggeroepen. Hij zou zijn fouten moeten toegeven op een bijeenkomst van het centrale co mité vön de partij. Al eerder is er uit dit comité op aangedrongen Dub cek uit de partij te st&ten. Hij is reeds als lid geschorst. Tegelijkertijd is in Praag bekend gemaakt. dat Cernik, die onder Dub- -cek premier was, is afgetreden als voorzitter van het staatscomité voor techniek en investeringen. Aangeno men wordt dat hij ook zijn zetel in het centrale partijcomité zal afstaan. Het neer in Europa weer max temp. neerslag gisteren Amsterdam geh. bew. 21 1 - Brussel geh. bew. 23 0.2 Frankfort zw. bew. 26 11 Genève onbew 27 0.1 Innsbruck zw. bew. 29 11 Kopenhagen geh. bew. 6 Locarno zw. bew. 28 0 Londen geh. bew. 6 Luxemburg zw. bew. - 24 0.1 Madrid onbew, 31 0 Majorca onbew. 28 0 München 1. bew. 27 0 Nice onbew. 0 Parijs geh. bew 23 0 Rome onbew. 26 0 Wenen niet ontvangen Zürich niet ontvangen ZEIST Vanavond leek er een eind eind te komen aan de nasleep van de geruchtmakende Wedstrijd Go Ahead Spakenburg om een plaats in de eerste klas zaterdagvoetbal. Maar op het laatste moment schijnen de Kam- penarert, die de KNVB zwart op wit hebben laten weten niet meer 'tegen Spakenburg te willen voetballen, nieuwe argumenten te hebben ge vonden om de beslissing van het sectiebestuur zaterdagvoetbal onjuist te noemen. Dit college besliste dat de wedstrijd vanavond moest worden uitgespeeld, waarbij Go Ahead dan slechts met tien man zou mogen aan treden. Daarom is besloten de officieel voor vanavond vastgestelde ontmoeting, waarbij Go Ahead overigens verstek had lat engaan, af te gelasten. Een nieuwe datum zal eerst worden vast gesteld nadat de commissie van be roep heeft vastgesteld hoe de stukken precies liggen. Go Ahead had bij deze commissie protest aangetekend dat Spakenburg niet als de schuldige werd aangewezen. 1565 cc, 113 DIN-PK, 5 ver snellingen en schijfremmen op alle wielen: de R-12 Gordini, nieuwste aanwinst van de Fran se Renaultfabrieken, die op den duur de R-8 Gordini zal vervan gen. In oktober komt hij voor het eerst op de automarkt. DEN HAAG Het bondsbestuur van de KNVB heeft de motie van het zaterdag-amateurvoetbal, waarin af keuring werd uitgesproken over het gevoerde beleid rond het Nederlands amateurelftal inzake de Italië-kwes- tie naast zich neergelegd. Bovendien heeft het topcollege van de voetbal bond de houding van het zaterdag voetbal in deze gelaakt. Daarnaast heeft het bondsbestuur vastgesteld dat men niet ingaat op de voorwaarde van het zaterdagvoetbal dat in geval het nationale amateur elftal op zondag moet spelen eerst de clubs van de zaterdag-spelers moe ten worden geraadpleegd. De proce dure zoals die uiteindelijk bij de Italië-trip is gevolgd, geldt voortaan als gedragsregel: de spelers beslissen zelf. De huiskamer van George en Toos Knap aan het Ommoordse Mannagras is veranderd in één Cgroot popcentrum, dat de sfeer -Jmademt van een inlichtingen- bureau annex kaartenhandel, duizendpoten zoals mede Berry Visser van het [Theaterbureau Mojo uit Delft en werkvergunningen Aan de muur hangen de grote affi- Shes van het festival, kaarten met ipelden van de grote steden, lijsten 1 waarop het programma wordt aange- geven. Dozen met ingaande en uit- gaande post staan klaar, op grote vel den worden de aanvragen voor kaar den genoteerd. S^ROTE affiches op de „Com- municatie-reklamezuïlbij het Centraal Station verraden de namen van de groepen die naar het Festival komen. Er zit gang in nu, zelfs zoveel dat het nauwelijks bij te houden is. Te gen de dertigduizend kaarten zijn nu verkocht voor dit grootse popfestival dat het komende weekeind in het Kralingse Bos leven brengt. Een flop tan het volgens de enthousiaste Toos bijna niet meer worden. Zelfs het weer kan geen roet in het eten gooi- „Tijdens het Woodstockfestival heeft het zeventien uur geregend en ie werden er allemaal „high" van". Natuurlijk komen er zo op het laat ste nippertje kleine organisatorische onregelmatigheden aan de oppervlak te. maar met het optimis/ne en het enthousiasme van de „grote drie" kunnen die in een handomdraai wor den opgelost Voor Toos is het een reden te meer om alles nog eens goed door te nemen, zodat niemand van de medewerkers voor verrassingen kan komen te staan. Nog een paar dagen, en het is zo ver. Nu al zijn er Italianen en Zwit sers in de stad die graag vast een goed plekje op het festivalterrein ladden willen zoeken. Zij moeten echter wachten tot donderdag 10 uur, als de hekken opengaan. Vrijdag zul len de eerste klinkende klanken het ruisen van de bomen overstemmen en zullen duizenden in een eenstemmig .make love, not war" communiceren, kritiseren of alleen maar luisteren naar hun eigentijdse muziek. Voorzorgsmaatregelen om deze massale „muziekhappening" goed te laten verlopen zijn er in overvloed genomen. Niet alleen voor de duizen den jongeren zelf, maar zeker ook voor de rust en veiligheid van de om wonenden. Voorzorgsmaatregelen, die nu een maal genomen moeten worden, maar de organisatoren verwachten geen ongeregeldheden. Was het Wood stockfestival niet het bewijs, dat alle sociologen en psychologen verbaasd deed staan? Waren daar niet zo'n vier a vijfhonderdduizend jongeren bijeen zonder dat zich maar een enkel inci dent voordeed? ZONDAGSRUST „De zondagsrust zowel voor de mensen die in de nabijheid wonen als voor de festivalgangers wordt ze ker in ere gehouden", zo vertelt Toos. „Zondag wordt er tot 1 uur 's mid dags geen muziek in de open lucht door Zettie Leeuwenburgh gemaakt, de muziek in de tenten mag in de omtrek niet te horen zijn. Zelfs komt op zondagmorgen het Leger des Heils op het terrein." In het Kralingse Bos wordt dag en nacht gewerkt om alle voorbereidin gen op tijd klaar te krijgen. Waren eerst zo'n driehonderd toiletten ge pland, het zijn er een kleine duizend geworden. Verder zijn er langs de Plaszoom kraampjes gekomen, de voedselstands, waar behalve snoep, broodjes en drinken (sponsor is Coca cola Bottello NV) óók warme maaltij den verkrijgbaar zijn, tegen rede lijke prijzen. Grote tenten zijn opgezet voor het filmprogramma vertoond worden onder anderen Hitchcock's De man die teveel wist, Notti di Cabiria en Cissy met Romy Schneider de dri ve-in shows van KRO, Lex Harding, Dick de Graaf en Nemelaer. Daar naast worden toneelprogramma's ge geven. Een werkgroep van de Maas stadspelers zal op een van de nachten ergens in het bos De kar van de Ver oordeelden van Arrabal opvoeren. Zieken kunnen op het terrein wor den opgevangen. In de „ziekenboeg" onder leiding van twee artsen zijn twintig bedden en een quarantaine afdeling. Ernstig gewonden kunnen worden vervoerd naar een ziekenhuis in de stad waar bedden zijn gereser veerd. Bovendien is een EHBO-ploeg voortdurend op het terrein aanwezig. KINDERCRÈCHE Ook voor kinderen is er een opvang- mogelijkheid in de crèche, waar zij onder leiding staan van leidsters, een gediplomeerde kleuterleidster en twee leerling-verpleegsters. Dit vooral voor jonge ouders, die anders noodge dwongen thuis zouden moeten blij ven. Zelf moeten zij echter zorgen voor eventuele benodigdheden zoals voor baby's luiers en voedsel. „We kunnen daar moeilijk hele sta pels liga's en liters melk gaan op slaan", merkt Toos lachend op. „Mis schien mag ik er bovendien nog even de nadruk op leggen dat de verant woordelijkheid voor de kinderen bij de ouders zelf blijft." Als moeder van twee kinderen zegt zij dit bedacht zaam. De kampeerterreinen zijn in orde, de afrasteringen klaar, voor overkap pingen, waar popliefhebbers zonder tent kunnen slapen, eveneens. Het Holland Popfestival kan beginnen. Enkele groepen zijn al in Nederland zoals The Byrds, die dinsdag arri veerden op Schiphol. Donderdagavond, 21.40 uur komt The Jefferson Airplane op Luchtha ven Rotterdam aan, met dertig man. „Een hele commune", lacht Toos. „Dat zijn van die verrassingen waar voor je ineens komt te staan." In de nacht van woensdag op don derdag komt een van de meest be langrijke onderdelen van het festival: de geluidsinstallaties, die geplaatst worden in de twee „sound-towers" links en rechts van het vier meter hoge hoofdpodium bij het restaurant De Piasmolen. Adviseurs voor het ge luid zijn Charlie Watkins hij ver zorgde het geluld van de laatste Rol ling Stones tour in Amerika en Dave Hartstone. LUDIEK Ook het ludieke element voor zover nog nodig ontbreekt niet bij het festival. De Engelsman Jeffrey Shore gaat op de Kralingse Plas ex perimenteren met plastic constructies, ..smoking machines" en plastic bal lonnen. Na 't optreden van de laat ste groep, de Soft Machine, sluit hij het festival met een experimenteel vuurwerk. Als klap op de vuurpijl komt dan het bericht dat er nog een Engelse groep aan het programma is toege voegd, de vijftiende: Mungo Herry. I")E organisatoren van het Hol- land Popfestival op een van de platforms van het hoofdpo dium aan de Plaszoom. T~ïE „Happy Avenue" aan de Plaszoom biedt een kleurrijk aanzien met voedselstands, waar niet alleen broodjes en snoep te krijgen zijn, maar ook warme maaltijden. Tot voor een week kende geen ster veling deze groep. Toen kwam er een single op de hitparade met In the summertime. In drie weken tijd wer den er driehonderzestigduizend sing les verkocht Verwacht wordt dat zij ook binnen niet al te lange tijd de Nederlandse hitparade zullen halen. De andere groepen waaronder voor popkenners het neusje van de zalm komen. „Zeer beslist", zoals Toos het uitdrukt. „De werkvergun ningen liggen hier klaar, de vluchten van en naar Engeland, waar in het zelfde weekeinde een festival in Bath wordt gehouden, zijn geboekt." FILMRECHTEN Ook de rechten voor de film, die wordt gemaakt, liggen vast. In het Hiltonhotel in Rotterdam heeft Ro man Polansky zijn intrek genomen om als supervisor de Amerikaans- Duitse filmmaatschappij met zijn waardevolle adviezen te dienen. Ook een Nederlandse filmploeg onder lei ding van George Sluizer zal aanwezig zijn. Als katalysator van de hele en scenering zijn daar dan .de Engelse, Amerikaanse en Nederlandse pop groepen, ruim dertig. Een gebeuren waar de fans tweeënzeventig uur lang in op kunnen gaan, hun muziek kunnen beleven om er zoals Toos het zegt: „High van te worden". ROTTERDAM Vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de officier van justitie, mr. J. D. de Jong dins dagmorgen tegen de 24-jarige in Letland geboren koopman Wladimir J. De officier noemt de zaak tegen de koopman de zwaarste zaak die de rechtbank dit jaar behandeld heeft. Wladi mir J. zou in totaal betrokken zijn geweest bij 114 inbraken. De koopman stond terecht voor het plegen van een roofoverval met be dreiging, een poging roofoverval met bedreiging en drie inbraken. Mr. De Jong richtte een compliment aan de Rotterdamse politie voor de manier waarop dé koopman werd gcarres- ]\JOG kunnen wandelaars in het Kralingse Bos terecht. Hek ken schermen het gedeelte af waar festivalgangers niet mogen komen, èn weren eventuele „wanbetalers". ROTTERDAM Klinkende namen dragen de groepen, die drie da gen en drie nachten hun composities in het Kralingse Bos zullen laten horen. Klinkend en klankrijk, namen die geen verdere toelichting nodig hebben, omdat zij wijd en zijd bekend zijn. Vrijdagmiddag treden op het hoofdpodium langs de Plaszoom op: Canned Heat, Quintessence, East of Eden en Stone the Crows, 's Avond.: Jefferson Airplane, Santana, Flock en Hot Tuna en 's nachts op Podium 2: Ekseption, Focus en Bismark. Zaterdagmiddag zijn daar: Country Joe. Pentangle. Renaissance. Ty rannosaurus Rex. Al Stewart, CCC Folk and Blues Incorporated en Tata Mirando. 's Avonds treden op: Byrds, Family, Dr. John the Night- tripper en Third Ear Band en 's nachts: Oscar Benton. Dream ev. Bin- tangs. Op zondag 28 juni s middags Nederlands Danstheater. Fairporl Con vention Fotheringay en It's a Beautiful Day. 's Avonds: Pink Floyd, Chi cago Art Ensemble, John Surman, Han Bennink en Misja Mengelberg, Caravan, Super Sister en Soft Machine. Daarna als sluitstuk het expe rimentele vuurwerk van Jeffrey Shore op de Kralingse Plas. ROTTERDAM De Rotter- damsè politie is niet van plan zich erg druk te maken over het Holland Popfestival. Zeker op het terrein niet. De bezoekers zullen daar geen geüniformeerde politiemannen aantreffen. De po litie, onder leiding van hoofd inspecteur O. J. Koster van het bureau Boezemsingel, is natuur lijk volkomen paraat en in staat in weinige ogenblikken extra manschappen op te roepen. Het bekende mobiele kantoor van de politie staat bij het festivalterrein. Maar de agenten zullen pas optreden als de leiding van de vijfhonderd stewarts er om vraagt. Deze in rode .shirts met opschrift „We help you" geklede studenten van sociale acade mies vormen de eigen ordedienst van het festival. De strikte opdracht aan deze groep is om bij geschillen, onenigheid of anderszins in eerste instantie met de betrokkenen te gaan praten, proberen 'ze te kalmeren door te praten. Pas als dat geen resultaat meer zou hebben en de boel zou uit de hand dreigen te lopen dan za] pas de politie te hulp worden geroepen. Overigens hebben deze stewards ook een taak om het drugteam te alarmeren all er druggë- bruikers zijn die in moeilijkheden komen. De politie heeft zich zo goed moge lijk voorbereid onder meer door het bestuderen van de gegevens over het befaamde Woodstock-festival en het bezien van de film die over dat festi val is gemaakt. Dit heeft de politie-leiding tot het inzicht gebracht dat er weinig of geen moeilijkheden zijn te verwach ten van de bezoekers. „De komen al leen voor de muziek, de sfeer, om „lief te zijn" voor elkaar en om te zwemmen, aldus een woordvoerder van de politie. door Aad Begemann Zeker als wij er aan mee kunnen helpen die sfeer goed te houden, niet te provoceren, gebeurt er niets. Wat het gaat worden, weten wij ook niet. Het is een kwestie van afwachten. Bij Woodstock bleek het voedselpro bleem ernstig te zijn. Is er geen eten, dan wordt men ontevreden en gebeu ren er misschien vervelende dingen". De politie zal dan ook vooral hulp moeten verlenen, bij ongelukken, maar ook als die voedselvoorziening zou mislopen of zo. De politie krijgt het overigens druk genoeg met het verkeer van en naar het terrein en met de kijkers. Daar om doet de politie nu een beroep op de bezoekers slechts auto's te parke ren op de officiële plaatsen en vooral de straatnaam waar geparkeerd wordt te noteren. Al deze parkeer plaatsen zijn aangegeven met borden; ook staan overal verwijzingen naar die terreinen. Het liefst zou de politie zien dat men met openbaar vervoer kwam, lijn 3 van de RET stopt op tweehonderd meter van de hoofdin gang. Men moet er verder Tekening mee houden dat als het verkeersaanbod te groot wordt (in Woodstock kwamen 250.000 auto's die het. verkeer in wij de omgeving zo ontwrichtten dat de noodtoestand werd afgekondigd) de Kralingse Plaslaan, Kortekade, Kra- lingseweg (tussen Korte kade en Kra lingse Zoom) wordt afgesloten, behal ve voor bezoekers. Het verkeer wordt dan omgelegd via de Sophiakade, Goudse Rijweg. Vlietlaan, Oudedijk, 's Gravenweg. Kralingse Zoom. Dan zal ook eenrich tingsverkeer op de Boszoom worden ingesteld tussen Prinsenlaan en Bos dreef. Vanaf die Bosdreef zal men dan niet meer kunnen rijden via de Boszoom naar de Prinsen laan. Dat verkeer moet dan gebruik maken van de Koningslaan en de Prins Alexan- derlaan. Tenslotte waarschuwt de politic er- voor dat van de openbare weg niets j van het festival is te zien. Daarom worden mensen die er niets te maken I hebben, aangeraden de omgeving van het Kralingse Boste mijden. teerd. De man, die zich door een vlucht naar het buitenland lange tjjd aan arrestatie had onttrokken, was zwaar bewapend toen hjj weer terug in Nederland door de politie werd in- gerkend. Half oktober vorig jaar richtte Wla- dimir in station Zuid van de NS een, pistool op de lokettist en gelaste de kluis open te maken. De koopman, die vergezeld was van een vriend wist te ontkomen met de buit: 735. Eind januari va ndit jaar drong Wladimir binnen in een filiaal van Albert Heijn in IJsselmonde. Ook daar hanteerde hij het vuurwapen. De koopman richt te het op de bedrijfsleider, en gaf hem te kennen dat hij geld moest hebben. De bedrijfsleider liet zich echter niet bang maken. Hij greep een sleu telbos en wist de koopman te verja gen door hem ermee op het hoofd te slaan. Eind januari vorig jaar brak Wladimir in aan de Boergoensestraat in Rotterdam en bemachtigde 5700. Ruim een week later 10.000 bij Dieseltechniek Nederland in Ridder kerk en op 18 april vorig jaar wist de koopman bij een inbraak bij de Cöop. Zuivelfabriek in Welpserveen 7.000 buit te maken. Strop waslijn Wladimir zei voor de rechtbank al deze misdrijven te hebben gepleegd omdat er geld nodig was voor de Ver pleging van zijn debiele zusje. Het meisje, de 26-jarige Tamara J. werd wegen het stichten van branden be gin dit jaar door de rechtbanK ver oordeeld tot erikele dagen gevangenis straf en onvoorwaardelijke terbe schikking stelling van de regering. Het meisje had vorig jaar eigena ren van volkstuinen in Rotterdam- zuid tot wanhoop gebracht door tel kens branden te stichten in het com plex van volkstuinen. Een der eige naren was zo woedend geworden dat hij op een gegeven moment van een waslijn een strop voor het meisje had gemaakt. Naar aanleiding van het stichten van de branden werd Tamara vorig jaar ook al door de rechtbank ver- oordreeld, maar later in hoger beroep vrijgesproken. Het was bijzonder moeilijk het debiele meisje in een in richting geplaatst te krijgen aange zien geen enkele inrichting haar wil de opnemen. Volgens de officier van justitie was deze mottivering van verdachte niet de ware. Mr. De Jong twijfelde aan de werklust van Wladimir en plaat ste hem in het kader: beroeps- of ge woontemisdadigers. Mr. De Jong was van mening dat verdachte die door een reclasseringsrapport enigszins verminderd toerekeningsvatbaar werd genoemd, beslist niet intellectueel be neden de maat is. Raadsman mr. F. F. Strengers pleitte voor een straf die Wladimir zou helpen geen misdrijven meer te plegen. Mr. Strengers zei zijn cliënt niet te zien als iemand die geweld gebruikt. „In de situatie bij Albert Heijn schiet hij niet maar holt hij weg", aldus de raadsman, die van me ning is dat het milieu waaruit Wladi mir voortkomt de oorzaak is van de misdrijven. De raadsman vroeg de rechtbank of zij "de straf nog altijd als vergel ding zag, waarop rechtbankpresident mr. A. Jolles antwoordde. „Ja, wel degelijk". De rechtbank doet over veertien dgen uitspraak. BERGEN OP ZOOM René Pij nen is door dr. Rolink fit bevonden om te kunnen starten in de Tour da France. Over de elneming van Pijnen, die deel uitmaakt van de Willem 2/Gazelleploeg, bestond enige twijfel, omdat hij last had van eert lichte bronchitis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7