Rijkspostspaarbank rente tot 7% 1 Waterdicht systeem stoot lek op schoolwerkelijkheid alles igoed/ 1 en wer VVD geeft niet op ieder punt toe aan ehr. partijen Geldkrapte neemt toe „Grote Schoolmaak,' na „Vijven en Zessen" Studie-stoornissen bevechten met een nieuwe therapie Senaat: Wet op fusies Uit de Haagse hof geplukt WOENSDAG 24 JUNI 1970 De gezusters Maessen uit Harder- Jtuijlc, beter bekent als de Hearts of Soul. hebben hun eerste langspeel plaat gepresenteerd. De Hearts of I'Soul vierden dit met een zeiltochtje Iop de Loosdrechtse plassen. Aan het [roer de ontdekker van hel charman te trio, jazz-pianist Pim Jacobs. A.r.-radicalen In uw vraaggesprek met een drie- tal uitgètreden A.R.-radicalen liet u drs. J. P. Feddema, wetenschappelijk medewerker aan de VU, citeren uit j o.a. Mattheüs 23 vis 8 en 9, waar Jezus zegt: „Gij zult u niet rabbi la- iten noemen; want één is uw Meester en gij zijt allen broeders", i Aangezien drs. Feddema aan deze uitspraak de crypto-anarchistische verbindt: „wég met alle r autoritaire structuren" moge ik hier- bij ook enige verzen citeren uit het voorgaande hoofdstuk (Mattheüs 22 vs 19 en 21): .Doch Jezus doorzag hun valsheid en zei: wat verzoekt gij Mij, huichelaars? Geeft dan de keizer wat des keizers is en Gode wat Gods is". Voor diegenen, die nog mochten twijfelen aan het ondubbelzinnig bij- oels getuigenis op het punt van over heid en gezag, zij nog verwezen naar bijv. Romeinen 13 en 1 Petrus 2 vs 13 l./m 17. i 'laassluis Dr. L. Heslinga 3024 (2) Met volle instemming las ik het in gezonden stukje van een „ongeruste moeder". Onder de 3024 personen, die orig jaar in het vebkeer zijn omge- ;omen, waren ongetwijfeld ook vele ierijders van brommers. Enige weken geleden is een goede :ennis van mij met zijn brommer ver- jongelukt. Deze jongeman, 22 jaar, 2 anden getrouwd, vond het niet ;tom" om met een veiligheidshelm te •ijden. Hij had de gewoonte dat te loen, maar op die fatale avond had lij z'n helm i.v.m. de warmte niet op- ;ezet. Hij moest plotseling remmen kwam zo ongelukkig op zijn hoofd recht dat 'hij enkele uren later •verleed. Tegen de 16-jarige zoon van de „on geruste moeder" zou ik willen zeggen: [het is niet „stom" zo'n ding op te zet- het kan je leven redden! Met de moeder zelf ben ik het eens. overheid moest het dragen van een iligheidshelm voor bromfietsers rplicht stellen. Enige jaren geleden er sprake van, maar waarom is lat niet doorgezet? Het zou veel jonge levens besparen. Rotterdam M. de Lange Botte KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De VVD zal bij een stembusakkoord met de drie christelijke partijen of bij het aangaan van een coalitie met deze partijen niet op alle punten van de zedelijkheidswetgeving concessies willen doen. Partijvoorzitster mevrouw H. van Someren-Downer zei dit gisteren bij haar toelichting op het ontwerp-ver- kiezingsprogram „Liberalen op nieu we wegen." De leider van de VVD- fractie in de Tweede Kamer, mr. Geertsema. onderstreepte deze uitla ting. Op het gebied van de echtscheiding gaat het program vee! verder dan de voorstellen van de liberale minister van jusititie Polak er ook wil de VVD meer ruimte geven voor de kansspelen. Bij deze punten, zo zei men van de zijde van het VVD-bestuur, gaat het juist om de maatschappijvernieuwing. Ook op het gebied van het onder wijs, aldus de toeliohting, worden „verlichte" voorstellen gedaan. Toegegeven werd, dat de VVD deze punten met de PvdA gemeen heeft. Men wenst toch niet met deze partij, a's men de programma'? vergelijkt, in één regerinescombinatie te.zitten. Zelfs wanneer de PvdA zou herroe pen, dat ze niet met de KVP wenst samen te gaan. dan zou de VVD de PvdA niet als regeringspartner wen sen. Overigens wees presidente me vrouw Hava van Someren, erop, dat de oartij-uitspraken geen dogma's zijn en altijd weer in discussie wor den gebracht Minimum Bij het aangaan van een stembus akkoord, verklaarde de fractieleider, mag niet te weinig overblijven van het VVD-program. Da' geldt ook voor de nfsprakpn voor de kabinetsfor matie na le verkiezingen. Mr. Geertsema zou het zeer betreu ren. wanneer er geen stembusakkoord zou worden bereikt met de christe lijke partijen Aan de andere kant zou het liefst een tweede akkoord zien tussen de „progressieve" par tijen. zodat men kan stemmen op twee blokken. Sprekend over de VVD-eis van de herziening van de Omroepwet, dacht mevrouw Van Someran dat het op dit punt begon te dagen bij de christe lijke partijen Defensie Over de wens de defensie-uitgaven reëel te verhogen, wilde men zich piet uitlaten. Bij de algemene be schouwingen vorig jaar heeft de VVD een nota van de regering gevraagd. Mr. Geertsema wilde eerste een uit voerige voorlichting door de regering alvorens een uitspraak te doen. In het ontwerp-program worden eveneens geen cijfers genoemd over de ontwikkelingssamenwerking en de woningbouw. Het is een zaak van prioriteiten, aldus het commentaar, waarover nog wordt beslist. Tot 14 oktober kunnen de afdelin gen van de partij amendementen op het programma indienen, waarin dan in besloten vergaderingen wordt ge sproken. In het najaar komt de WD ook met een urgentieprogramma. Gedragsregels SER zijn niet voldoende DEN HAAG In de Eerste Kamer hebben gisteren diverse afgevaardig den gepleit voor wettelijke maatre gelen op het gebied van fusies. De onlangs van kracht geworden ge dragsregels die de Sociaal-economi sche raad heeft opgesteld, gaan vol gens hen niet ver genoeg. De fusies kwamen ter sprake tij dens de behandeling van de begroting van Economische zaken. Mr. Piket (c.h.) 'suggereerde dat naast de wet economische mededin ging, wellicht een fusiewet noodzake lijk zal blijken. De overheid moet dan in een bepaald stadium van de fusie besprekingen voorwaarden kunnen stellen ten aanzien van de werkgele genheid. Verwijzend naar mr. Pikets waar schuwing voor het gevaar van een te sterke economische machtsconcen tratie, verklaarde de PSP'er Lankhorst dat fusies bij de wet en niet bij ge dragsregels moeten worden geregeld. Ook PPR-fractieleider Tonnaer meende dat de gedragsregels ontspo ringen niet kunnen voorkomen. Hij noemde het politiek interessant dat de liberaal De Wilde kennelijk een tegenstander van wettelijke maatre gelen was. Mr. De Wilde had ver klaard dat overheidsbemoeienis met fusies slechts vertragend kan werken. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. voordeiig uit met NS AMSTERDAM, 23 Juni De ultimo heeft zich deze weck reeds laten gelden in de weekstaat van de Nederlandsche Bank. De i bankbiljettencirculatie is met 53 min. uit- gezet en heeft een stand bereikt van 9216 min. De schatkist, die vorige week tot min. was gereduceerd, ls versterkt met min. tot 117 min. De banken hebben hun saldo aanzienlijk kunnen verhogen en wel tot oijna 439 min. In belangrijke mate hebben zij echter voorschotten moeten nemen, waardoor deze zijn aangegroeid tot ƒ413 min. De goudvoorraad ls onveranderd, de de viezenreserve is met ruim ƒ25 min. ver minderd. Goud en deviezen samen staan nu op f 7680 min Op de geldmarkt doel de krapte zich nog in hevige mate gevoelen en wordt zelfs nog een verdere verkrap- ping verwacht. Het tarief van daggeld staat op 6 3/4 pet., maar In de markt wordt 7 procent betaald De staat heeft van het schatkistpapier, dat ~p grond van het met de bank geslo ten seizoenarrangement bij de bank ls on dergebracht. In de afgeloper week een be drag van 100 miljoen vervroegd afgelost. Stand van het schatkistpapier: Omschrijving 22 juni 1970. 15 Juni 1970 schatkistpromessen 1.454.200.000 1.544.200.000. schatkistbiljetten 5.212.300.000 ƒ5.211.300.000. activa: Goud 6 233.902 6.233.902 Vorder, in goud enz. 1.117.222 1.139.723 Bultenl, betaalmidd. 368 421 Gld vojtd. op btl. 1-939 Papier in disconto Pap. door bank gek. Voorseh. en beien. Nederl. munten passiva: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken In Nederl. Andere ingezetenen Banken in bultenl. Andere niet-lngezet. i Saldi bultenl. geld Totaal goud en dev. I Waarv. convertibel Dekkingspercen tage 356.176 1.784.535 413.475 35.908 9.215.642 116 906 438.741 34.739 51.049 1C.0R1 3.529 7.680.217 1 117.590 78.31 278.572 1.884.535 71.786 35.825 9.162.654 34.294 295.839 63.276 51.666 16.630 4.000 7.705.671 1.140.144 80,74 (Door J. Sloothaak) GRONINGEN Zonder dat er ooit ruchtbaarheid aan is ge geven, wordt er in Groningen al een tiental jaren gewerkt aan „studie-therapie". Deze therapie is een nieuwe geneeswijze, die vergelijkbaar is met arbeids-the- rapie, een in de psychiatrie en j revalidatie al langer toegepaste j methode. De experimentele be- ginjóren hebben zich afgespeeld in de psychiatrische kliniek van Terwijl ik weifelde tussen een d omdat het zo warm was en het ein.. jk vervullen van een plicht, waar ik helemaal geen zin in had, ging de telefoon. Een vriendelijke vleiende stem of ik „iets bijzonders te doen had?" Er klonk een belofte in en blik semsnel schreef ik het dutje af en de plicht in het vergeetboekje. Stelde me open voor haar invitatie. Of ik dan mee ging de stad in. ze had grootse plannen, er moest een bontmantel gekocht worden. Nu of nooit vanwege de zomerkorting Mijn kritisch oog zou assisteren. Zo'n kapitale aanschaf staat niet dagelijks in mijn agenda en het leek me een avontuur. Een half uur later waren we op pad. Smeltend arri veerden we in de eerste zaak, die bontreclame voerde. Er hingen drie mantels, kennelijk nog van vorig jaar en we wilden snel wegwezen, maar de verkoopster hield aan, dat er toch minstens gepast moest wor den. En argumenteerde hevig tegen ons begrip, dat de mode langer zou worden. We ontsnapten. Togen naar zaak twee, waar een onafzienbare rij pel sen pronkte. Midi en maxi. Begerig greep de gegadigde in de vachten, ergens op een stoeltje zat eon ver koopster het aan te zien. zonder enige interesse voor ons doen en la ten. We bestudeerden prijs en maat- Icaartjes en ontdekten dat het alles maat 38 of hoogstens veertig was en nodig was een 44 Vol schroom benaderden we de waakster over het fraais, of er ook iets in 44 was? Achteloos wees ze naar een volgend rek, waar de nert sen en persianders zich verveelden. Eén blik was genoeg om te schatten; kniekort en te duur De verkoopster vond het verder de moeite niet en verdiepte zich weer in haar nagels. Op naar drie. We werden meteen op waarde geschat en naar de vier- duizendjes en hoger gebracht. De aankondiging, dat het om een min dere prijs ging verstarde de welwil lendheid wel enigszins, maar schou derophalend kwam er iets hips te voorschijn, dat overigens op het eerste gezicht al afgekeurd werd. Met een „dan niet"-gebaar werden we weggekeken. We passeerden een spiegel en za- gen twee verkommerde, verfomfaai de figuren waarboven we het eigen gezicht herkenden. „Wou je nog verder?", vroeg ik mat, want ik begon het volgend adres te vrezen. Ze konden ons daar wel aanzien voor kasrovers of in- braakvoorbereidsters. Zij echter klemde de kaken ver beten opeen en wenkte autoritair We sleepten ons nog enige straten door tot we voor een der chicste panden van ons goed Den Haag stonden. In de etalage glansde iets kapitaalsachtigs. „Niet hiersmeekte ik, maar ze was al binnen. Ik stond mijn bestofte schoenen te bekijken terwijl zij haar wensen kenbaar maakte. Een minuut later zaten we op gouden stoeltjes en kregen we les in bontwerk. Een kwartier later duizelden we, de ene jas na de andere aan- en uit trekkend. Al was ik dan geen toe komstige klant ik mocht meedoen. Eindelijk zuchtte ze: „Het is te vëel. we komen terug „Nog een week zomerprijzen", waarschuwde de meneer. „We komen terug Buiten zei ik het maar gauw: „Ik heb van de week geen tijd meer hoor i het academisch ziekenhuis in Groningen. Prof. dr. G. C. Heringa legde in de de eerste v(jf jaren de basis, waarop verder werd gebouwd door drs. J. H. Ringrose en mevrouw drs. J. Alma. Het werk verkeert op het ogenblik al in een zover gevorderd stadium dat binnen afzienbare tijd de oprichting van een nieuw instituut een Cen- I trum voor Studie-therapie te ver- 1 wachten is. Dat men er tot nu toe nog zo weinig I ruchtbaarheid aan heeft gegeven, j houdt verband met de vrees dat men een té grote invloed zal krjjgen van I studenten met studie-stoornissen, voordat het werk zich voldoende had uitgekristalliseerd. Om deze studen ten straks toch te kunnen opvangen, zal er een geheel eigen en specifiek instituut nodig zijn met meer moge lijkheden. itlassalitéit I De reden waarom professor Herin ga indertijd is begonnen met studie therapie, is het feit dat er een toe- j nemend aantal studenten met studie- j stoornissen kwam te zitten als gevolg I van de steeds groter wordende mas- 1 saliteit van de universitaire gemeen- schap. De bestaande geneeswijze voldeden slecht, omdat gedyrende de vaak lan- ge behandelingsperiode de studie ge staakt moest worden. Dit was erg onbevredigend en daarom zocht pro- fessor Heringa een méthode die bev j handeling mogelijk maakte zonder de j studie te onderbreken. Bij de nieuwe methode wordt zo-I als de naam al zegt er op dezelfde wijze als bij arbeids-therapie de studie zelf gebruikt om studenten van hun studie-stoornissen af te helpen. Een studie-stoornis kan zich bijvoor beeld' voordoen als een neurotische repeteerdwang (het steeds weer na kijken van het geleerde) of als een overschematiseren. Heeft men succes met de therapie I en in een groot percentage van de i gevallen is dat zo dan ontplooit dit de student niet alleen als student, j maar als gehele mens. „Dat willen we i ook juist", aldus prof. dr. W. K. van Dijk, „we willen geen studie-machines van de studenten maken, het gaat primair om de student als mens". De studie-stoornis kan soms ernsti ge vormen aannemen. De student loopt dan rond met een gevoel dat hij AMSTERDAM Vóór de contesterende studenten in actie kwamen, was er een hoogleraar die pleitte voor „een goed voor bereide onder wijsom wenteling": prof. dr. Adriaan D. de Groot van de Amsterdamse universi teit. Eind 1966 verscheen van zijn hand „Vijven en Zessen", een boek dat hij zelf „nogal opruiend, zo men wil provocerend" noem de. Prof. de Groot (methodenleer, in het bijzonder van de toegepaste psycho logie) riep op lot een landelijk pro test „tegen de beoordelings- en be- slissingspraktiiken in ons naternalis- tische onderwijs: tegen de ondoor zichtige en subjectieve w(jze waarop vijven en zessen worden gehanteerd, tegen de rechteloosheid van leerlin gen en studenten, tegen de ongecon troleerde macht van dc leraren en tegen de gedweeheid waarmee wij dit alles in Nederland tot dusverre maar hebben aanvaard. Punten van kritiek o.a.: het is niet mogelijk alles wat men van een leer ling weet in één getal uit te drukken in ons cijfersysteem wordt een fa tale grens tussen voldoende en on voldoende getrokken, maar wat de minimum-eisen zijn, ligt niet objectief vast bijna altijd werkt de school met de veronderstelling dat een deel van de leerlingen het wel niet zal kunnen volgen en bijna nergens wordt in het onderwijs heb punt bereikt waarop de leraar zonder meer op dracht heeft ervoor te zorgen dat hij een bepaalde groep leerlingen een be paalde leerstof eenvoudig bijbrengt zitten blijven en zakken zijn dan eens een gevolg van déze cijfers en dan eens van die de cijfergewoonten van verschillende docenten kunnen sterk uiteenlopen. Als voornaamste euvel van „het Systeem" wees prof. de Groot aan: de permanente selectie met rekbare maatstaven. De remedie zou moeten bestaan in de ontwikkeling van ob jectieve „studietoetsen". Deze proef werken moeten zo worden samen gesteld dat na de beantwoording van de vragen de „score" van de leerling volkomen zakelijk, kan worden geme- I ten. Als iemand een „selectiedrempel" j gepasseerd is, dient er een periode te i volgen waarin niet geselecteerd wordt. De leerlingen zijn geschikt be- vonden en de leraar heeft als eerste taak allen die werken ,mee te nemen". heeft gefaald en hij ontwikkelt dan een minderwaardigheidsgevoel dat hem steeds meer van de ander iso leert. Het feit dat het aantal studie-stoor nissen toeneemt, kan nit worden los gezien van de huidige moderne tijd. Studie-stoornissen kunnen mede «ont staan door de als onpersoonlijk-auto ritair ervaren druk van het universi taire bestel. Democratisering Met name het onpersoonlijke facet is primair oorzaak, en het autoritaire systeem kan de toestand dan nog ver scherpen. Drs. Ringrose is hiervan en kele bewijzen tegengekomen. Er hebben zich namelijk opmerkelijke verbeteringen voorgedaan bij studen ten in universitaire afdelingen, waar zich democratiseringsprocessen voor- j deden die een herstructurering tot ge volg hadden. Overigens mag de weegschaal ook weer niet te ver naar de andere kant doorslaan. Democratisering kan na melijk ook leiden tot een zo losse i structuur dat de student er in ver zandt en ieder houvast verliest. Ook j dit is funest in de massaliteit van de i universitaire gemeenschap. Het onderwijs van de docent is „aan genomen werk". Tot zover .Vijven en Zessen", een prikkelend geschreven boek. Eind 1968 is er een centraal insti tuut voor toetsontwikkeling (CITO) tot stand gekomen. De prille ontwik keling van deze instelling werd in de publiciteit echter verdrongen door de acties voor andere onderwijsomwen- telingen, die niet alleen de examen- cijfers zouden raken, maar de exa mens zelf; niet alleen beoordelings kwesties, maar de hele inhoud van het onderwijs. Bij de contestatie gaat het weer om een strijd tegen ,Het Systeem", maar nu in de betekenis van het gehele maatschappelijk be stel. Wat prof. de Groot betreft: hij raakte in conflict met deze stro ming door haar wijze van actie voeren. „Studenten, stuurt uw de magogen weg!", schreef hij een jaar geleden in ,Het Parool". Wegens zijh werk voor de commissie-De Moor op het gebied van de spreiding van het wetenschappelijk onderwijs is hij kortgeleden benoemd tot „persoonlijk hoogleraar" wat in houdt dat hij aan de universiteit niet meer zal doceren. Maar daarmee is de problematiek van „Vijven en Zessen" niet van de baan. Rapportcijfers en examencijfers roepen herhaaldelijk vragen op wat is er waar van het „willekeurig, on democratisch en inefficiënt weg-se- lecteren", waar De Groot het over had? Bij Wolters-Noordhoff N.V. (die ook „Vijven en Zessen" heeft uitge geven) is onlangs een boekje versche nen dat zo klein als het is 56 blad zijden het geruchtmakende ge schrift scherp ontleedt en er kritische kanttekeningen bij maakt.. De titel is: „Grote schoolmaak". Het commentaar is samengesteld door een werkgroep van aanstaande leraren met als eindredacteur dr. J. S. ten Brinke die in Utrecht de didac tiek van het Nederlands doceert. „Grote schoolmaak" komt tot de con clusie dat de school met de voorge stelde veranderingen praktisch niet uit de weg kan. Insinuatie De Schoolmaak-werkgroep heeft de voorstellen van prof. de Groot zorg vuldig opgesplitst, bekeken op welke toestanden ze slaan, nagegaan of het wantoestanden zijn en onderzocht of veranderingen de zaak niet nog erger zouden maken. Uitgesproken kritiek heeft men op de suggesties van .Vfyven en Zessen" inzake een negatieve instelling van schoolleiding en leraren. Het boek sprak over het voortdurend onder- wüs-geven-met-een-sclecticvc-slag- om-dc arm. Dit wekt de indruk dat de individuele leraar een onvoldoende op het eindrapport achter de hand houdt als middel om leerlingen kwijt te raken. In feite is echter die nega tieve instelling niet is aangetoond; het biyft bij insinuaties. Stemming Of een leerling al dan niet over gaat, is ook afhankelijk van de stem ming in de leraarsvergadering, zei prof. de Groot. Dat is niet bewezen, maar waarschijnlijk is het wel, zegt .Grote Schoolmaak'. Bovendien vindt men dat overtuigend bewezen 'is dat het al dan niet krijgen van een vol doende mede afhankelijk is. van de groep waarvan een leerling deel uit maakt. Hier zit men met het ver schijnsel dat al jaren geleden gesigna leerd werd in de ..wet van Posthu mus". Verder constateert de Utrechtse werkgroep mét De Groot dat de zwaarte van twee proefwerken over dezelfde stof en van twee examens nooit gelijk is. Succesgarantie Maar wat nu? Volgens de ideeën van De Groot ontvangen leerlingen 1 I die over de toelatingsdrempel zijn ge komen, een papiertje voor het met succes oversenrijden van de volgende j drempel in de daarvoor vastgestelde tijd. De leerlingen krijgen enkele coaches (leraren) toegewezen om hen onderweg te helpen. Als een leerling geen zin heeft, doet de coach zijn best de jongen of het meisje toch mee te laten trainen. Blijft de leerling echter weigeren, dan wordt hem z'n papiertje ontnomen. Voor het slagen van deze Nieuwe School is een positieve instelling van vitaal belang, aldus „Grote School maak". Zonder die instelling zou er een uitvoerig gebruik van de ijver clausule gemaakt kunnen worden; on voldoende geholpen leerlingen kun nen weggestuurd worden onder het voorwendsel dat ze niet ge werkt hebben. Niet werken is trouwens geen voldoende grond voor het hanteren van de ijver clausule: het kan de schuld zijn van de school die de leerlingen niet vol doende gemotiveerd heeft. Zo zou men dus precies datgene bereiken waar De Groot zich tegen kant: het bevoordelen van de goede leerlingen boven de slechte en dan ook nog met rekbare maatstaven. Het oordeel „niet ijverig" is immers gebaseerd op een indruk. Een punt waarop „Grote Schoolmaak" en „Vijven en Zessen" elkaar wel zullen kunnen vinden, is dat een betere opleiding van de lera ren de beste waarborg is voor een .contract van samenwerking" tussen docenten en leerlingen. Dat de school een te geringe ver antwoordelijkheid aanvaardt voor het succes van haar leerlingen, is een aperte misstand. Maar een school die wél een succesgarantie wil geven, zal een scherpe vóórselectie op haar leer lingen gaan toepassen. Dat is een kwalijk neveneffect: de school geeft hiermee haar rol op van kansengeef ster voor twijfelgevallen. Dr. Ten Brinke e.s. stellen voor dat de school ook leerlingen van wie niet met ze kerheid vaststaat dat ze ongeschikt zijn, zal toelaten zonder hun evenwel een succesgarantie te geven. IS iet meetbaar Het „selecteren met behulp van j rekbare maatstaven" vindt ieder ver- i keerd. Hoogwaardige studietoetsen i kunnen hierin verbetering brengen, maar het Utrechtse commentaar wijst I op bezwaren die daar weer aan ver- 1 bonden zijn. De Groot wil alleen het objectief- 1 meetbare mee laten tellen voor se lectie; een leerling mag dus niet kun nen slagen of zakken op vakonder delen waarbij men geen studietoetsen kan gebruiken. Dit houdt het gevaar in dat bepaalde onderwijsdoelstellin gen langzaam, maar zeker aan waar de inboeten. „Grote Schoolmaak" geeft dan ook als .amendement" bij De Groots voorstellen dat belangrijke doelstellingen die niet objectief ge- toetst kunnen worden, toch ook in I het examen vertegenwoordigd moeten zijn. Gaten In een 'geleidewoord noemt prof. dr. R. S. Mossel dit boekje een „genuan ceerde en serene benadering"; hij spreekt ook van „het noodzakelijke rustige moment in een ietwat emotio nele discussie". Ik denk dat de discus sie over onvoldoendes, zittenblijven en zakken altijd emotionele trekken zal houden; ook zal met „Grote Schoolmaak'" (dal gelukkig niet lou ter sereniteit uitstraalt) het laatste woord in de beoordelingskwestie niet gezegd zijn. Maar ik zou wel willen dat alle strijdbare onderwijsgeschrif- ten voorzien werden van zulke over zichtelijke kanttekeningen. Het is erg leerzaam in de laatste regels van dit commentaar te lezen datm en genoe- gen zal moeten nemen met een sy- steem«met-gaten. TON ELIAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5