Brand in Voorschoten Schakel tussen jeugd bedrijfsleven en Wat heb je aan een dure automobiel... ...als er geen Mercedes-service achter staat Woningnood keurt Levendaal 6a af Beernink met goed nieuws in Leiden MET VUUR G MEJ. VAN DER MEIJ JUBILEERT VADERLIJKE VRIEND VOOR KINDEREN Studee rvaardi gl ie i d' TT. <h' Znijgersrhool Chr. Lyceum Leiden N.V. L.I.A.M. Promoties in Leiden 7| IEUWE LEID5E COURANT I WOWJSDAG M JUNI WO /OORSCHOTEN Een uitslaan- brand in een grote loods op het 'l' ormalige Marine Opkomst Cen- '"um heeft gistermiddag de lorschotense en de Leidse brand weer enige uren werk bezord. jo Omstreeks vijf uur werd rook ge- nstateerd in een grote loods met n oppervlakte van 13 bij 85 meter. >rt daarna sloegen reeds de vlam- en aan alle kanten uit deze loods, e werd gebruikt als opslagruimte or een aannemingsbedrijf. De lorschotense brandweer onder lei- ng van commandant J. Lekkerker- |r achtte het raadzaam assistentie I vragen bij de Leidse brandweer verband met het eventueel over- jaien van de vlammen naar nabij pegen loodsen en huizen. Het vuur werd bestreden met 14 gedrukstralen en3 nevelstralen. brand zorgde voor een zware ikontwikkeling. Zwarte wolken igen over het dorp. De kijklusti- ti kwamen bij honderden en de jjlitie had moeite de kijkers naar de k Dte brand op afstand te houden. grote droogte maakte de blus- extra moeilijk, en nabij gele- loods met acyteleenflessen werd j >paard. evenals het G.E.B.-maga- ,j n in de voormalige noodkerk en zeeverkennersloods. 'chade 2 ton burgemeester L. de Kool en wet- iders drs. A. F. van der Laan jogden de blussingswerkzaamheden. )e schade wordt geraamd op 10.000, de verzekering dekt de 1 iade. Omtrent de oorzaak tast n nog in het duister. Het is niet nogelijk. dat de brand is ontstaan ir het spelen*met vuur. r loewel de loods was bestemd om zijner tijd te worden afgebroken, jt is een manschappenbarak ge- ïst) is de Voorschotense jeugd nu plupeerd. Deze loods had moeten nen als onderkomen tijdens de r orschotense speelweek. Enige anden geleden brandde een nabij egen loods vrijwel tot de grond 'ot laat in de avond bleef een eg van de brandweer actief bij de ilussing. ipositie in academie: m pauper tot staker EIDEN Vanmiddag had de ope- pg plaats van de tentoonstelling, die Ier de titel „Van pauper tot sta- in het trappenhuis van het Aca- niegebouw. Rapenburg 73, tot za- dag 4 juli wordt gehouden. Deze lositie, die is samengesteld door werkgroep van studenten in de ïslgeschiedenis, geeft door middel 1 prenten en tekeningen uit de lectie van het Prentenkabinet een ild van de sociale bewustwording ons land in de negentiende en in begin van de twintigste eeuw. )e tentoonstelling „Van pauper tot ker" is maandags tot en met vrij- ;s te bezichtigen van negen tot zes urgerli jke stond .EIDEN GEBOREN: Ugo M zn C M Nix en J C H Iestra; Chris- tne WMJdrvWEJ Lothaller Y M E H Geurts; Stephanie M v M Helfferich en C van Hasselt; rloes I dr v F C Koelewijn en N Moonen; Johannes R Chr zn v Diek en W Dam; Patricia M dr v A van den Haak en H D Gorter. )VERLEDENA M T Reutens, 23 i 1925, weduwe van H G P van ren; J M de Knikker, 22 jun 1946, n; L I" de Heiden, 15 jan 1926. n; J Verhoeven, 29 jan 1891, man; de Pater, 7 jul 1919, echtgen van Hogendoorn; J W de Groot, 7 jul 4, vrouw; C de Buck. 2 sep 1879, n; D Baan. 6 mei 1886, man; A B Dijk. 18 feb 1917. man; J M Rost. irt 1911. man; D de Bruijr 21 jan I, echtgen van J de Langen; G J 'oskuil. 31 mei 1904, man; C van 'is, 4 nov 1902, echtgen van G Kok. LEIDEN Sinds vele jaren kunnen jongeren, die hemiddeling en advies willen hebben over studie of een beroep terecht bij de afde ling Jeugdbemiddeling van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Sinds vele jaren komt dit bureau ook met beroepenvoorliehting op de scho len. Vanaf het eerste begin is de leiding over deze twee taken in handen geweest van jeugdconsu- lente mrj. H. van der Meij, die vrijdag aanstaande 25 jaar aan het arbeidsbureau is verbonden. ..Terwijl ik juist voorlichting geef over beroepen, ben ik zelf zo maar tegen dit beroep van jeugaconsu- lente aangelo pen. Ik begon vlak na de oor log als cheffin van de type kamer en daar door kwarp ik in aanraking met de algemele be middeling bij werkzoekenden. Ik wilde toch geen cheffin blijven en ik zei: direct dit wil ik gaan doen' Na drie jaar, toen de eerste na-oorlogse stroom van wer kelozen wat ver. minderde Let mej. Van der Meij zich over plaatsen naar de vrouwenberr-id- deling, die toen nog gescheiden van de mannen werd behandeld. Opnieuw onge veer drie jaar later werd hier uit een aparte bemiddehngsaf- deling v jr meisjes gesplitst zoals dat al eer der met de jon gens bij de mnn- nenafdeling was gebeurd. Vanuit het samenwer kingsverband met de jongensafde ling bouwde zij één jeugdarde'ing op, waar jongeren tot 23 jaar steun kunnen krijgen. Daarvoor moest mej. Van der Meij een cur sus middelbare sociale 'arbeid en daarna die voor hogere sociaie ar beid volgen, zoals dat nu voor alle jeugdconsulenten 't geval is. andere werkkring verhuizen, gaan naar de vakafdeling. Ongeveer een kwart van de jongeren, die hier komen, zijn meisjes. Er zijn overi gens weinig mensen, die onmiddel lijk van de middelbare school bij ons komen: van het gymnasium en de havo gaan ze meestal meteen doorstuderen". Dit brengt het gesprek op de beroepenvoorliehting. die mej. Van der Meij tegelijkertijd opbouwde. Het GAB begint al op de lagcer school met beroepententoonsfr.hin- gen voor 6e klassers, de zgn. pre- oriëntatie, met 't advies „Als er Mej. Van der Meij en haar staf bezoeken regelmatig bedrijven om voor igmand te bemiddelen én om voortdurend nieuwe bedrijfskennis op te doen. „Er komen steeds meer beroepen, je kan 't niet meer over zien. De werkomgeving speelt een steeds grotere rol. Eén beroep kan diverse bedrijven worden zelf - - uit geoefend. We krijgen zelf bijscho lingscursussen, zoals nu over de Mammoetwet en het keuzepakket voor de leerlingen Als Jeugdbemiddeling iemand niet kan helpen, wordt de afdeling Beroepskeuze ingeschakeld om een rapport te maken. In bijzondere gevallen kan men zelfs de hulp van een psycholoog en een medisch adviseur (voor minder-valide jon geren) inroepen. „Eigenlijk is er een taakverlegging gekomen. V roe- was er alleen maar sprake van bemiddeling in het werk. nu is juist de adviserende taak enorm gegroeid. Daar ben ik echt gelukkig mee. Er komen al ouders met kin deren in de derde of vierde klas om advies vragen". Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Leidse" er in I Bloemen schikken voor bejaarden LEIDEN In het kader van het universitaire lustrum kon den gisteren alle Leidenaars in de Waag gaan bloemschikken. Voor iedere deelnemer stond een vaasje klaar, waar zeven anjers en vier blaadjes in ge schikt moesten worden. Leden van de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde en van de Bloemistenwinkeliersvereniging Leiden en Omstreken hielpen de deelnemers, voor het over grote deel vrouwen, van dit be perkte materiaal een aardig bloemstukje in elkaar te zetten. De stukjes werden aan het eind van de avond beoordeeld door een jury. een zeer moeilijke taak. omdat alle stukjes erg op elkaar leken. Tussendoor werd de film „om het laatste groen" vertoond. De bloemstukjes zijn bestemd voor bejaarden in ver pleeginrichtingen. Vanavond kunnen de Leidenaars weer gaan bloemschikken in de Waag. Volentijn eerste bij nieuwelingen LEIDEN Op het parkoers van de Groenoordhal reed Swift gister avond onderlinge wedstrijden. Ama teurs, nieuwelingen en veteranen gin gen tegelijk over de baan. De nieu welingen legden beslag op de eerste drie plaatsen. De uitslagen: Amateurs, nieuwe lingen en veteranen: 1 Cees Valen- tijn (nw); 2 Albert Meskers (nw); 3 Piel van Leeuwen (nw); 4 Wim van Velzen (a); 5 Cor Barning (a): 6 Gijs Zandbergen (nw); 7 Frans van Duu- ren (nw); 8 Casper Brussee (a); 9 Ja mes Mollet (nw); 10 Albert Keijzer (nw); 11 Gab Mieremet (v). A-jeugd: 1 Sjaak Aertssen; 2 Leo van Velzen. B-jeugd: 1 Alouis Goossen; 2 Alex Jansen; 3 Ti.imen Koet; 4 John Kui- venhoven: 5 Jos Giezeman; 6 Alfred Robijn; 7 Ronnie Kuivenhoven; 8 Han Bavelaar; 9 Aad Keizer; 10 Wim de Leeuw. O LEIDEN Met ingang van hel academisch jaar 1970/1971 zal aan de Leidse universiteit voor studerenden de mogelijkheid bestaan gratis deel te nemen aan een cursus studeervaar digheid. De cursus, die is samenge steld door het bureau Onderzoek van Onderwijs, wordt georganiseerd door het bureau Studentenpsychologen en is bedoeld voor studenten van alle faculteiten, die hun studiemethode willen verbeteren. De cursus, die acht lessen omvat, bestaat uit twee delen. In het eerste deel wordt door middel van oefenin gen het verband tussen studiemetho den en het doel, waarmee men stu deert, verduidelijkt. Het tweede deel is gericht op „efficiency". In dit deel ligt de nadruk op snelheid en doel treffendheid. De cursist wordl ge traind bepaalde studiedoelstelllngen zo efficiënt mogelijk te verwezenlij ken. Het is de bedoeling, dat 't effect van de cursus door het bureau On derzoek van Onderwijs wordt geme ten. B. Schuurman verlaat tri-'?!* LEIDEN In een door de kinderen versierde schoolbal nam gistermiddag een wel wat weemoedige heer B. Schuurman afscheid van de Willem de Zwijg er school. Zestien jaar lang stond hij aan het hoofd van de school. Samen met drie onder wijzers, waarvan twee nog steeds op deze school werkzaam zijn, begon hij in 1954 een sfeer op te bouwen die opvallend was. „Een eerlijke eenvoudige harte lijkheid heerste in die school aldus wethouder S. Sannes, die de vertrekkende heer Schuur man vele jaren heeft meege maakt. Ook de inspecteur van P. Kruit verliet Thorbecke-mavo LEIDEN De heer P. Kruit, die zeven jaar geleden directeur werd van de huidige Thorbecke-mavo- school in Zuidwest, heeft tijdens een door de oudercommissie belegde bij eenkomst officieel afscheid genomen van deze school. Hij wordt leraar aan de m.ts. aan de Dieperpoellaan. De heer Kruit is tot dit besluit ge komen omdat hij de afstand tussen de leerlingen en hem te groot vond worden, vooral sinds hij tot conrec tor werd benoemd van de Rem- brandt-scholengemeenschap, waarin „zijn" mavo werd opgenomen. Dr. W. J. Blom, rector van deze gemeen schap, noemde het vertrek vari de heer Kruit een gevoelig verlies voor de Thorbecke-mavo. LEIDEN Aan het Christelijk Ly ceum Dr. W. A. Visser 't Hooft slaag den voor het eindexamen hbs-B de volgende kandidaten: Nicolette Ham. Leiderdorp, Jan Havenaar. Lisse, Elly van Heieren. Sassenheim; Ko Heyboer. Noordwijk: Evert Hofland. Noord- wijk; Maurits van Holtz. Noordwijk; Connie van der Lely. Abbenes; Rob Loekenbach, Leiden; Kees van dei- Niet. Katwijk; Els den Os. Leiderdorp. Frans Jan van der Reijden. Oegstgeest: Dick Roest. Leiderdorp: Karien van Rijn. Katwijk aan Zee: Tom Segers. Lisse: Jack Sip. Katwijk aan Zee. Wouter Sobels, Oegstgeest: Wim van Starkenburg. Rijnsburg: René Uitten- bogaard, Oegstgeest: Arie Verloop. Katwijk aan Zee: Albert van der Werf, Noordwijk. Voor het eindexamen gymnasium B: Ed Beeftink. Oegstgeest: Onno Besjes, Leiderdorp; Jeanne Dane. Wassenaar, Martien van Polanen, Leiden. Geslaagd voor libs-A OEGSTGEEST Geslaagde eind examenkandidaten van de HBS-A- afdeling van het Rijnlands Lyceum: Peter Hollander en Marc van Os te Oegstgeest en Leo Schouten te Zoe- terwoude. LEIDEN Gisteren heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. H. K. J. Beernink, een bezoek gebracht aan b en w van Leiden, ter bespreking van de zeer moeilijke financiële positie van deze gemeente. De minister, die vergezeld was van de directeur van het bureau financiën binnenlands be stuur, de heer Mulder, had hiertoe zelf de wens te kennen gegeven. Tijdens de bespreking hebben b en w met grote klem gewezen op de on houdbare financiële toestand van de gemeente en op de noodzaak voorzie ningen te treffen voor een aantal werken, die geen uitstel meer gedo gen. De minister zegde toe, dat hy met Milita iren „Bij de Jeugdbemiddeling komen alleen mensen, die voor "t eerst aan het werk gaan, mensen, die helemaal van beroep willen ver anderen en mensene die advies willen hebben over studie of be roep. Het zijn vooral militairen, die uit dienst komen en aan het werk willen en studenten, die zijn opgehouden met hun studie. Voor de laatsten is het probleem dat in de universitaire wereld geer. mid denfuncties zijn voor studenten met een afgebroken studie. Mensen, die in een bepaald beroep naar een moeilijkheden zijn, kom dan langs". Het belangrijkste werkterrein ligt op de raava's, maar sinds vorig jaar houdt men ook voor de derde klas sen van de middelbare scholen voorlichtingspraatjes. Al deze algemene voorlichting is niet alleen voor de leerlingen, ook voor de ouders worden avonden gegeven. Al een paar jaar gaat mej. Van der Meij met het beroeps onderwijs, vooral huishoudsch' len en LTS-en op excursie naar fabrie ken". niet om mensen te laten aanwerven, niet voor het bediijf zelf, maar om de uitoefening van bepaalde beroepen te laten zien". Ten slotte geeft het bureau ook in dividuele en zelfs gespecialiseerde voorlichting. „We zitten hier met vier mensen. We gaan gemiddeld driemaal per week naar de scholen met films, dia's en folders. Door dat het GAB naar de scholen gaat. gaan de scholieren naar het GAB voor advies". Wat heb je aan een dure automobiel als de dealer voor zijn vak niet even vak-kundig is als de constructeur? Wat heb je aan een dure auto als uit de outillage van de dealer niet hetzelfde streven naar perfektie spreekt, als waarmee ook elk detail van de auto wordt vervaardigd en gemonteerd? Wat heb je aan een dure auto als de kwaliteit en de kwantiteit van de dealers niet bijdraagt tot dat gevoel van weergaloze veiligheid? Wat heb je aan een dure automobiel Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710-4 45 45 zjjn ambtgenoot van financiën en niet GS verschillende aspecten van de Leidse problematiek nogmaals zou bespreken. Het Leidse verzoek om een aanvul lende bijdrage uit hel gemeente fonds zal met een zekere voorrang worden behandeld. De minister was ervan overtuigd, dat op dit gebied in ieder geval iets moet worden ge daan voor Leiden. Ten slotte verklaarde de minister, dat hij goede verwachtingen heeft op een spoedige totstandkoming van een nieuwe verfijningsregeling voor oude binnensteden waarvan ook Leiden zal kunnen profiteren. onderwijs, de heer A. Boogaard heeft vele goede herinneringen aan de hoofdonderwijzer. Hij haalde enkele van die herinne ringen op en typeerde hem als een eenvoudig mens met het hart op de juiste plaats. „U bent een wijs man, en een vaderlijke vriend voor de kinderen". De heer J. Augustinus sprak na mens de schoolraad, de heer A. Spie renburg, voorzitter van de ouder commissie bood de heer Schuurman een radio aan en zette mevrouw Schuurman in de bloemetjes. Ook de heer J. de Vries, onderwijzer aan de school en schoolhoofd Bartelsman van de buurschool spraken nog en kele woorden. De heer Schuurman vertelde hoe hij onderwijzer en schoolhoofd was geweest op vele scholen. Hij begon zijn loopbaan in Heerlen, trok ver volgens naar Alphen. Woerden. Al- blasseröam. Harmeien en Ruurlo. Steeds weer veranderde hij van baan en woonplaats. „Hier in Leiden heb ik de mooiste tijd van mijn leven ge had". De heer Schuurman' gaat zeker niet uitrusten. Hij is leraar warenken nis aan de detail school en leraar bio logie en in die vakken blijft hij les geven. De opvolger van de heer Schuur man. de heer M. Fakkel, werd ook nog in de bloemen gezet. LEIDEN De heer R. H. C. Jans sen. geboren te Delft, wonende te Oegstgeest, is gepromoveerd tot doc- ter in de faculteit der sociale weten schappen op het proefschrift „Ex pressie in tekeningen en abnormaal gedrag (over het niet-projectieve ge bruik van de house-tree-person test bij psychiatrisch gestoorden)". De promotor was prof. dr. A. J. M. Chorus. De heer J. L. J. Gaillard, geboren te Oegstgeest en wonende te Lei den, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op het proefschrift getiteld „Het cytofotq- metrisch bepaalde dna-gehalte als identificatieparameter voor meta- fasechromosomen bij de mens". De promotoren waren prof. dr. A. Scha berg en prof. dr. P. van Duijn. De heer C. P. A. van Boven ge boren te Den Haag, en wonend te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld ..The 1-form of group a streptococcus observations on cultivation, size and physical pro perties". De promotor was prof. dr. J. D. Verlinde. Het proefschrift is bewerkt onder lieding van dr. W. Hijmans. Academische exameus I.EI DEN Rijksuniversiteit. Geslaafd: kand. ex. NW Sociologie mej. T G Cönter Visscher (Voorburg): doel. ex. kunst geschiedenis mevr. H C Haarman-Engel- bert s (Geldrop)doet. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. M C F B Morsink (Roer mond) de heer F H A Koppenol c.l. (Utrecht) mevr. w J Leach- Reitsma (Scheveningem; kand. ex. S1W en N de heren R M de Jonge tl-eiden) A J C M v/d Werf (Leiden): kand. ex. S2W en N de heren E J M Penning® (Zoeterwoudej A van Meeteren (Leiden). M A Werner (Leiden) J M R Hollander (Leiden) F O Dorgelo (Leiden»: kand. ex. S4W en N' mei. C D Ligthclm (Voorburg); kand. ex. FW en N mej. T Dolleman (Leiden i: kand. ex. GW en N mej. T J op de Hoek (Oegstgeest): kand. ex A W en N de heren H Th van Halderen (Lelden) H J M Vink (Leiden), mej. J A Fiegee (Lelden): kand. ex. W1W en N de heren F B v/d Giessen (Rotterdam): kand. ex. A W en N de heren F J Visser (Leiden); kand. ex. N1W en N de heer AAR van Veen (Leiden): kand. ex. BW en N de heer G P M Reyns (Leiden): kand. ex. G1W cn N de heer J j M Velterop (Leiden): kand. ex. KW en N de heer A Majolée (Leiden) de heer R M D Aalbers (Leiden), de heer K J v/d Kamp (Leiden): kand. ex. B1W en N de heren J P M Clerx (Leiderdorp) G C A van Elshoud (Leiden); kand. ex. B4W en N de heer P M Andreoii (Lei- dem; kand. ex. F1W en N de dames J P E M de Vrind (Leiden) A T A M Ypma (Leiden): de heren P J van Waart (Vlaar- dingen) M F J Broekhof! (Leiden). J F Biersteker (Pljnacker; doet. ex. wiskunde de lieren H L A van Beurden (Lelden) J Marteyn (Leiden), mej. C A van Wouden berg (Leiden): doet. ex. farmacie dc he ren A M J A Duchateau (Leiden) J G H Hubert (Den Haag): doet. ex. natuurkun de de heer R A Schadee (Leiden); doet. ex. sterrekunde de heer A P Hartsuijker (Leiden): doel. ex. scheikunde de heren J H G de Roode (Leiden), D W Engelfriet (Leiden) W M Hcyman (Leiderdorp) w Castelein (Schiedam) G D de Haas (Oegst geest). H C H A van Riel (Leiden c.l.) mej. G M W Pippel (Leiden) de heren K .1 A M Stulemeyer (Leiden) A R Stotijn (Rijswijk) J F Fcenstra (Leiden) mej. J c M Hessing c.l. (Leiden): doet. ex. biologie mevr. M v/d Baan-Hoogendoon (Leider dorp) m P Panday-Verheuvel (Lelden» mej. A de Wit c.l. (Leiden) de heren H R Feyen (Leiden) H J P Eijsackers (Den Haag) j c van Lenteren c.l. (Leiden); doet. ex. geologie de heer M R Vaillant (Den Haag): doet. ex. natuurkunde de heer A P van Ulden (Leiden). LEIDEN Het comité Woningnood zette gisteravond in het Pryta- neum de vergadering van 16 juni voort, waar toen werd gespróken over de kwestie knokploeg en het pand Levendaal 6a, dat gekraakt was. De bijeenkomst gisteravond, die erg druk was bezocht, stond in het teken van de ideologie. Aan bet begin werd zonder veel verdere dis cussie met elf stemmen voor cn zeven tegen de motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat bij het geval Levendaal 6a sprake is geweest van intimidatie, dat het comité Woningnood het optreden hierby en dit nog wel zonder overleg met het comité van enige van zijn Jeden ten stelligste afkeurt en verder concludeert, dat de krakers van het pand dit pand hadden moeten verlaten, toen zij wisten, dat de heer Van Giezen een vergunning voor dit pand had. Hierna volgde een uitgebreide dis cussie over uitgangspunten en stra tegie van het comité. Kees Walle was van mening dat het zwaartepunt van de actie verlegd moet worden naai de zelf-organisatie van de woning- zoekenden, d.w.z. de arbeiders. Hij gaat ervan uit dat de strijd tegen de woningnood een beginpunt kan zijn voor anti-kapitalistische actie. Anderen waren bang. dat de stryd tegen de woningnood ondergeschikt zou worden gemaakt aan het orga niseren van de arbeiders. Wouter ter Braake, bouwvakker uit Rotterdam en inan uit de praktyk. zette de werkwijze uiteen van de bond van huurders en woningzoekenden waar- by hy de nadruk legde op massale landelijke organisatie. Hij wilde graag de mogelijkheden van samen werking met het comité Woningnood onderzoeken. Leendert Vollemans vond het erg belangrijk en vooral nodig dat er eerst nog behoorlijk wordt gediscussieerd over het punt open of gesloten orga nisatie. Ook gisteravond kwam men er niet uit en dinsdag 30 juni wordt er verder vergaderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3