®®J) om werden in tien jaar een begrip ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING SUBSIDIE KAMPEN PER 1 SEPTEMBER Zelfs computer bevestigt waarheid van Bijbel Russische bisschop in zijn eer hersteld Een woord voor Methodisten Jeugdevangeliesatiecentrum eenheid in Soest voor Uw probleem is het onze Half miljoen voor Nigeria Natuurlijke dood minister Nita Nicolas Stacey verlaat Oxfam De Saambinder (Geref. Gemeenten): Moedige daad van synode Oproep tot breuk lutherse federatie BERP^PINGSWEfe Mevrouw Dew gaat sociaal werk doen WOENSDAG 24 JUNI 1971 "Hij zeide lot hen: Strijdt om in Ie gaan door de enge poort, want velen, zeg ik U, zullen trachten in te gaan, doch het niet kunnen" (Lucas 13'24). Het is Jezusantwoord op de vraag: Here, zijn het weinigen, die behouden worden? De Here gaal er helemaal niet op in. Hij geeft geen direct ant woord, Hij zegt niet ja en Hij zegt niet nee. Wat Hij doet is rich ting aangeven: „Strijdt om in te gaan. De grote Pau lus zegt, terugblikkend op zijn leven: Ik heb de goede strijd gestreden. Almaar strijd. Want weet, dat de kinderen Gods omringd zijn door vijanden. En weet ook, dat zij in het leven vele verliespunten hebben te boeken, dat hel voor hen een vallen en op staan is de gehele levensweg lang. Strijd om in te gaan door de enge poort Vandaag de dag is de opdracht nog even klemmend en dringend als toen. De strijd is no dig, want zonder strijd kan er geen sprake zijn van een overwinning. Weiezen vandaag: Exodus 11 vers 1 tot 10. LONDEN Opnieuw hebben de districtssynoden van de Methodisten- kerk in Engeland zich uitgesproken voor het plan tot vereniging met de Anglicaanse Kerk. De meerderheid was zelfs nog iets groter dan vorig jaar. In de Anglicaanse Kerk haalde het verenigingsplan vorig jaar 69 procent, net te weinig vobr de vereiste meer derheid. Van verschillende zijden worden pogingen in het werk gesteld om het plan te verbeteren. Men heeft goede hoop, dat het dan de vereiste driekwartmeerderheid zal krijgen in de generale synode, het nieuwe be- leidslichaam dat de Anglicaanse Kerk dit najaar krijgt. Ds. H. D. Dekker (33) overleden HOEVELAKEN In de leeftijd van nog maar 33 jaar is overleden de baptistenpredikant ds. H. D. Dekker. Ds. Dekker was sinds vorig jaar landelijk functionaris van het Chris telijk Jongeren Verbond voor de pro vinciale, regionale en plaatselijke vormgeving van het open jeugdwerk. Na zijn studie aan het baptistense minarie te Bosch en Duin werd hij in 1963 predikant te Zutphen. Van 1967 tot 1969 stond-hij in Westerhaar. Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem is het onze plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heeft, nog niet is hersteld van zijn ziekte. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij tyelaas even laten liggen. Vraag: Wat is het adres van prin ses Irene en prins Carel Hugo? Antwoord: De Prinses en de Prins bewonen een villa in Arbonnen in Frankrijk, dichtbij de Spaanse grens. Nader adressering overbodig. Vraag: Ik heb een grote fles met vaste plantjes. Hoe moet ik die be handelen? Moet er een stop op? Ik heb er eerst een laagje grint in ge daan. voorts houtskool en goede aar de. Antwoord: De beste bodembedek king is een laagje poetskatoen om het overtollige water op te vangen. Daarop een laagje rivierzand en een flink laagje gewone bloemistengrond met wat scherp zand gemengd. Grondlaag 10 tot 15 cm dik, zand laag 2 cm. Laat de fles open. Bij het planten moet u de planten en stekjes goed aandrukken en goed aangieten. Verder naar behoefte gieten en niet mesten. Vraag: Mijn gehoor is sterk achter uitgegaan. Een keel-, neus- en oor arts is van mening, dat mijn beide oren geleden hebben door lawaaibe- schadiging, gevolg van onbeschermd schieten in mijn militaire diensttijd in 1937 en 1938. Inderdaad is ons in die periode nooit aangeraden ons ge hoor te beschermen door middel van vette watten. Kan ik me nu tot de minister van defensie richten omdat de gehoorbe- schadiging is ontstaan in de mili taire diensttijd, tengevolge van een nalatigheid van de instructeur? Antwoord: Wij kunnen niet beoor delen of u ruim dertig jaar later nog enige kans heeft op schadevergoe ding. Wend u tot het ministerie. Vraag: Kan ik mijn lichaam nog ter beschikking stellen? Of is er ge noeg aanbod? Ik zoek naar een mo gelijkheid dat er geen begrafenis nodig is. Antwoord: Het beste is contact te zoeken met de afdeling anatomie van een medische faculteit.Na ont leding tenminste één maand, vaak meer maanden na het overlijden ontvangt de familie bericht, wanneer begrafenis of crematie kan geschie den. Dit bericht wordt niet verzon den wanneer de betrokkene zijn li chaam voorgoed ter beschikking heeft gesteld. Vraag: Is het waar dat bij een aantal verkeersovertredingen het rijbewijs kan worden ingenomen? Antwoord: De politie is bevoegd het rijbewijs in te nemen als het gedrag van de weggebruiker daartoe aanleiding geeft. De rechter kan de bestuurder de rijbevoegdheid ontne men voor een bepaalde termijn, af hankelijk van de ernst van de over treding. (Van onze kerkredactie) KAMPEN De ryksstibsidie voor de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken gaat 1 september in. Met ingang van dezelfde datum zullen ook vier rooms-katholieke in stellingen voor wetenschappelijk theo logisch onderwijs subsidie krijgen. Gelijk bekend heeft het ministerie van onderwijs en wetenschappen een bedrag van 5,7 miljoen per jaar be schikbaar gesteld. Voor de laatste vier maanden van dit jaar betekent dit een subsidie van 1,9 miljoen. De Volkskrant van hedenmorgen weet te melden, dat daarvan onge- UTRECHT De stichting Oecu menische Hulp heeft op grond van berichten van de Wereldraad van Kerken dinsdag een half miljoen ten behoeve van de hulpverlening aan de oorlogsslachtoffers inN igeria overge maakt naar Genève. Het programma van de rehabilita tiecommissie der Nigeriaanse kerken heeft zich ontwikkeld tot een wezen lijk hulpprogramma op medisch, voe- dings- enlandbouwkundig gebied. WILLEMSTAD Bij macrosco pisch onderzoek zijn geen verschijn selen gevonden die erop zouden wij zen .lat de Antilliaanse minister van sociale zaken en volksgezondheid, Amador Nita, een onnatuurlijke dood zou rijn gestorven. Dit is de voorlopi ge conclusie van de lijkschouwing door vier Cubaanse en Venezolaanse pathologen-anatoom. Minister Nita was vorige week woensdag onverwacht overleden, en kele dagen nadat hij wegens een neu rologische aandoening in het zieken huis was opgenomen. Familie- en partijleden hadden om een onderzoek naar de doodsoorzaak gevraagd. Al meer dau een mil joen voor Perti DEN HAAG Het Nederlandse volk heeft al meer dan één miljoen gulden geschonken ten behoeve van de hulpverlening na de aardbevings ramp die Peru heeft getroffen. Nadat eerder al ƒ450.000 was bin nengekomen op rampengiro 777 van het Nederlandsche Roode Kruis, is op hetzelfde nummer nog eens 560.000 gulden gestort. veer een half miljoen naar Kampen zal gaan; dat is een kwart van het totale bedrag. Van de zijde der Kamper hogeschool vertelde men ons, dat over de ver deling nog niet definitief beslist is. In totaal studeren aan deze vijf instellingen 980 studenten. Daarvan heeft Kampen er 350, dat is ruim een derde deel. LONDEN Spanning tussen ont wikkelingshulp en ontwikkelingssa menwerking heeft geleid tot het af treden van ds. Nicolas Stacey als on derdirecteur van Oxfam, de grootste Britse organisatie op het gebied van ontwikkelingshulp. Twee jaar geleden aanvaardde deze in Engeland populaire predikant deze functie. Hij kwam tot de overtuiging, dat Oxfam meer moest gaan doen dan geld bijeenbrengen voor projec ten overzee. Deze organisatie zou zich in de eerste plaats moeten inzetten voor mentaliteitsverandering in eigen land en druk moeten uitoefenen op de Britse regering om haar economi sche politiek te wijzigen ten gunste van de arme landen. Hij slaagde er niet in, het bestuur van Oxfam van deze opvatting te overtuigen. HERMAN EN ELS TER WELLE werk dringt door in de gezinnen (Van een onzer verslaggeefsters) SOEST Tien jaar de Jonge Koeriers! Groot feest op het evangelisatiecentrum voor de jeugd „In de Ruimte" aan de rand van Soest. Met plaatselijke activiteiten begonnen heeft dit werk dankzij de kampen, gram mofoonplaten en lectuurver- spreiding bekendheid gekregen in heel Nederland. Daarom ko men uit heel ons land feestgan gers (voor dit keer jong en oud) in het weekend van 27 juni naar het grote jubileumkamp in Soest. Tien jaar geleden werd het Herman ter Welle (nu 34) duidelijk, dat zijn arbeidsterrein in Soest zou liggen, hoewel hij als zendeling naar Frank rijk wou. Op initiatief van Corrie ten Boom een trouwe gast van In de Ruimte was ds. Jan Willem van der Hoe ven, die thans in Jerusalem werkt, in Soest met evangelisatie begonnen. Herman kwam hem helpen en nam later het werk over. Hij hield kin dersamenkomsten, er werd veel ge zongen bij de accordeon en verteld met dia's en het flanelbord. Geloofswerk Inmiddels trouwde hij met Els de Jong en nu hebben ze vier kinderen. Het werk van De Jonge Koeriers is geloofswerk en daaro m zeggen ze: ..We hebben altijd geweten dat we in Soest moesten blijven en ook dat we er een centrum zouden krijgen". Dat centrum is „In de Ruimte" ge worden, een groot huis, waarvoor 150.000 gevraagd werd, terwijl de Ter Welles geen honderdvijftig gulden hadden. De gemeente kocht het. Maar wonder boven wonder kregen de Jon ge Koeriers het in bruikleen. Met het vooruitzicht weliswaar, dat ze er over twee jaar weer uit moeten, omdat er een torenflat op het terrein komt. En wat dan? God zorgt" is hun devies en hun geloofsblijheid werkt aanstekelijk. Inmiddels hebben vrienden een vereniging opgericht („Ruimtevrien- den") om het financieel mogelijk te maken straks zelfs te gaan bouwen. Deze vrienden zijn vaak ouders, want wat de kinderen in Soest „meekrij gen" dringt in de gezinnen (kerkelijk of niet) door. Onderneming In de afgelopen tien jaar is ,.In de Ruimte" een hele ondemetning ge worden, waarvan de uitbreiding ge lijke tred houdt met de grote groei van het evangelisatiewerk. Er kwam een „Schaapskooi" bij voor samen komsten. een drukkerij met een ech te offsetpers en een studio voor op name van grammofoonplaten, hoor spelen en films. Verder is er een uit gebreide „veestapel" met konijnen, een aap, kippen, marmotten en 'een voliere met vogels. Vooral de kampen hebben dit werk bekendheid gegeven. Ze duren tel kens van maandagmorgen tot zater dagmiddag. Dit jaar van 6 juli tot 8 augustus. In oktober zijn er reünies en in december een kerstkamp. Er kunnen er altijd nog meer bij aan de Klein Engendaalweg. „We kennen geen stop, maar toch gaan de kinderen niet op in de massa. Ze krijgen individuele aandacht. Op elke twintig kinderen is er een leider of leidster. De kosten zijn ƒ45,-. Dus jongens en meisjes die zin hebben in een fijne week kunnen zich altijd op geven. Een dagprogramma ziet er zo uit: ochtendgymnastiek, bijbelse vertel ling, sport en spel, naar de duinen of zwemmen en 's avonds zelf een hoor spel maken ineen echte studio. Drukkerij Op de drukkerij, rolt het blad De Goede Herder van de pers, in kleur, goed geïllustreerd, met zendingsver- halen, puzzels, knutselpagina's, strips. De Jonge Koeriers hebben veel contact met zendelingen. Van 29 juni tot 3 juli wordt dan ook een zen- dingsweek voor jonge christenen ge houden. Jan en Lies Pit uit Thailand en Klaas van der Raa verlenen hun medewerking. Verschillende werkers bij de Jonge Koeriers gaan naar de zending. „Dat zien we het liefst", vertelt Els ter Welle, „dat de medewerkers en kin deren in contact komen met de zen ding en misschien zelf later naar het zendingsveld gaan. De staf bestaat op het ogenblik uit niet minder dan 33 personen. Men DRS.C.H. KOETSIER de kleine catechismus van de UITGAVE W D. MEINEMA N.V. - DELFT Vraag 27: Is er naast gerechtigheid nog wel plaats voor barmhartigheid? Antwoord 27: Barmhartigheid en gerechtigheid zijn niet in strijd met elkaar, maar liggen in eikaars verlengde. Wie met barmhartigheid bewo gen is over de nood, vraagt om gerechtigheid. Zo vullen ze elkaar aan. Barmhartigheid deinst ook niet terug voor nood door eigen schuld. Voor God rijn we allemaal zondaars, die van genade moeten leven. leeft van giften. „Van de financiële i zorgen liggen we echt niet wakker en het moet geloofswerk blijven." Dat dit nog kan in deze tijd, blijkt aan de grote vlucht die dit jeugd evangelisatiewerk heeft genomen in De poort waardoor je op ht 0 terrein van In de Ruimte kom s de afgelopen tien jaar. De wooiz' „God is getrouw" boven de ingc- zijn van veel betekenis geweest. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Zelfs de com puter moet meewerken om de waarheid van Gods Woord te bevestigen. In het ruimtevaart- centrum in Green Belt (Indiana, VS) is onlangs op zeer frappan te wijze aangetoond, dat enkele bijbelgedeelten, waarmee „de ge leerden" talloze malen de spot hebben gedreven, op waarheid berusten. Dit schrijft in De Saambinder, het weekblad van de Gereformeerde Ge meenten, ds. A. Elshout van Kala mazoo (Michigan). In 1967 emigreerde ds. Elshout naar de Verenigde Staten. Daarvoor stond hij in Scheveningen. Hij geeft de lezers van De Saam binder het volgende verhaal door, dat hij vond in de ..Evening World", een nieuwsblad dat verschijnt in Spencer, Indiana. Op zekere dag waren de astronau ten en de geleerden te Green Belt bezig om de positie te bepalen van de zon, maan en sterren over honderd en duizend jaar. Ze moeten dat doen om te voorko men. dat op een of ander tijdstip een botsing zou ontstaan bij het omhoog- zenden van een satelliet. De ruimte moet worden verdeeld naar gelang van de levensduur van de satelliet en waar de planeten zullen zijn. om te voorkomen dat het programma vast zou lopen. Men liet derhalve de com puter heen en weer lopen over de eeuwen. Rood signaal Ineens stopte de computer. Er kwam een rood signaal. Er was dus wat verkeerd met de informatie, waarmee de computer gevoed was of met de resultaten van het rekenwerk. De onderhoudsdienst werd inge schakeld, maar vond niets. Er bleek een dag te ontbreken aan de in het héelal vergane tijd. Ondanks alle ge redeneer en gepieker kon daar geen bevredigend antwoord voor worden gevonden. Een teamlid zei: „Wacht eens, ik heb op zondagsschool gehoord, dat de zon eens heeft stilgestaan." De ande ren geloofden hem niet, maar zij konden ook geen antwoord geven op de gerezen vraag, zodat uiteindelijk het verhaal van Jozua werd opge zocht „Zon sta stil te Gibeon en gij maan in het dal van Ajalon. En de zon stond stil en de maan bleef staan, totdat zich het volk aan zijn vijanden gewroken had. De zon nu stond stil in het midden des hemels en haastte niet onder te gaan omtrent een vol komen dag." (Jozua 10 12 en 13). De mensen van het ruimtevaart centrum zeiden: „Daar is de dag die we missen." Opnieuw werd de com puter aan het werk gezet om terug te gaan tot de tijd van Jozua. Het kwam er dicht bij, maar niet dicht genoeg. De tijd die ontbrak, terug tot op de tijd van Jozua. was 23 uur en twintig minuten. Zonnewijzer Opnieuw ging de religieuze team genoot een licht op. Hij herinnerde zich, dat ergens in de Bijbel gezegd wordt, dat de zon achterwaarts ge gaan was. De mensen van het ruim tevaartcentrum vertelden hem, dat hij van zijn verstand beroofd was. Maar de Bijbel kwam opnieuw ter tafel en daar lazen ze in 2 Koningen 20. dat God koning Hizkia een teken gaf door de schaduw op Achaz' zon newijzer tien graden terug te doen gaan. Tien graden zijn precies veertig minuten. Drie en twintig uur en twintig minuten ten tijde van Jozua en veertig minuten ten tijde van Hiz kia vormden samen precies de 24 uur, die volgens de computer ontbraken in de tijdrekening van het heelal. (Van onze kerkredactie) LONDEN Aartsbisschop Andrei Soekhenko is benoemd' tot aartsbisschop van Omsk en Tjoemen. Dit is volgens Michael Bour- deaux, Engels predikant en ken ner van de kerkelijke situatie in Rusland, het meest verheugende bericht, dat de laatste jaren uit Rusland is gekomen. Het bewijst volgens hem opnieuw de verba zingwekkende veerkracht van de Russische christenen. Andrei Soekhenko was aartsbis schop Tsjernigow in de Oekraïne. Onder Stalin leerde hij de Russische gevangenissen al van binnen kennen. Meer recent werd hij een van de erg ste slachtoffers van de anti-gods- zing. det hij waarschijnlijk in een het westen van Siberië, is een aanwij- diocees te besturen. In mei 1961 werd hij veroordeeld tot de zware straf van acht jaar we gens belastingontduiking en jeugd- bederf. Het enige, wat men daarna nog van hem vernam, was dat hij zijn straf uitzat in een gevangenis in het noorden van Rusland, bij Nova Zembla, en dat zijn gezondheid slecht was. Men vreesde al, dat hij in de ge vangenis gestorven was. Die vrees werd sterker, toen in 1969 geen be richt kwam over zijn vrijlating. Nu horen we, dat dezelfde aartsbisschop Andrei door de Russische Orthodoxe Kerk volledig in zijn ambt hersteld is. Het feit, dat hij benoemd is in een groot en belangrijk aartsbisdom in het westen van Siberië, is een aanwi jzing, dat hij waarschijnlijk in een redelijke gezondheid verkeert en in staat is, om de vermoeiende reizen te ondernemen, die nodig zijn om zijn diaceesgoed te besturen. Andrei is niet de eerste aartsbis schop, die in zijn eer hersteld is na dat hij onder Chroesjtsjef gevangen was genomen. Aartsbisschop lof van I Kazan, die in 1960 door de Russi pers beschuldigd was van alle m vai air P lijke lage gemeenheden en gev< werd gezet, is in 1967 weer aart schop van Oefa en Sterlitamak worden. In het blad Church Times nc£r Bordeaux het een moedige daad de Heilige Synode van de Russi kerk, dat ze het aangedurfd heeft, deze twee mannen in het openbaai rehabiliteren. Verder is het volgens hem du lijk. dat de staat van hun onscl overtuigd is. Anders zou het ond 1 baar zijn geweest, dat hun terug tot belangrijke posten in het oip' baar leven zou zijn toegestaan. De financiële beschuldiging Andrei zal wel te herleiden zijn weest tot bepaalde technische pui in de boekhouding van zijn aarts"' ddm. De beschuldiging van „jeui derf" heeft bijna zeker betrek gehad op bepaalde vormen jeugdwerk, waarin de aartsbiss* betrokken zal zijn geweest. vorm van jeugdwerk (inclusief c,u chisatie of zondagsschool) is de n' ken in Rusland nemelijk verboderj^ I< BLITAR Ratna Sari Dewi, d vrouw van wijlen oud-president I karno, heeft gisteren gezegd dat p nooit' zal hertrouwen. Zij is van 1 voor de rest van haar leven in I nesië te blijven en zich aan so*"1' werk te gaan wijden. fla Ijl Blitar, waar Soekarno is be ,0i ven. zei Dewi al huilend, dat z 1 nooit in geslaagd is als de derde ls ciële vrouw van de voormalige p j dent de sympathie van de Indor sche bevolking te winnen. Met de dood van Soekarno scl aan het gekibbel tussen zijn vroi een einde te zijn gekomen. Aan graf hielden mevrouw Dewi en vrouw Hartini (zijn tweede offic !s vrouw) elkaar bij de hand en stoir' vriendelijk met elkaar te praten. h PORTO ALEGRE De beslissing van de Lutherse Wereldfederatie, om haar wereldassemblee niet in Brazi lië. maar in Evian te houden, moet voor de Braziliaanse Lutherse Kerk aanleiding zijn, om het initiatief te nemen tot de stichting van een zelf standige organisatie van lutherse ker ken in de „derde wereld". Dit eist de lutherse mannenbond in Brazilië in een verklaring, die merk waardigerwijs via de Braziliaanse ambassades internationaal verspreid wordt. De nieuwe organisatie zou de „ar chaïsche structuren" moeten bestrij den, die onder de lutheranen in de „oude were'd" zouden heersen. De mannenbond doet een beroep op de Braziliaanse afgevaardigden, om niet naar Evian te gaan. NED. HERV. KERK Beroepen te Delft, L. de Ri Soest; te Wieringermeer (vac. J. van der Heide), M. H. Booger£ Hellendoorn. rlo Bedankt voor IJsselmuiden, Jongerden te Veenendaal. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Katwijk Zee (vac. drs. W. Bakker), G. Halsema te Oosterbeek. Emeritaat verleend aan E. A. Es te Dubbeldam (om gez. red.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hoofddopr. kandjris, Mijnders te De Meern. Di irt

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2