Nieuwe Leidlse Coiiranit LEEFMILIEU IN GEVAAR IP Commentaar VERSTERKING NAAR ULSTER Het Kwartet Scheel herkozen Staatssecretaris Kruisinga waarschuwt: Verontreiniging door energieproductie pk>; ,-s v ï/j.i ydh i&tij Mr. van Riel vergelijkt premier met Colijn Fel tv-debat over defensie Crita) hst weer Dochtertje voor vrouw in eoma In juli wordt achterstallige AOW uitbetaald India nodigt Koningin uit Brand verwoest deel natuur reservaat in de Peel Besluiten KOSMONAUTEN NIET FIT Richt speciale winkels op voor drugs 9 ootdkantoor Leiden Woensdag 24 juni J970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur BONN De Westduitse minister an buitenlandse zaken, Walter cheel, is gisteren met grote meer- >rheid herkozen als voorzitter van liberale FDP. Scheel was de enige andidaat. IVfET z'n allen in een gloei- oven. Dinsdagmiddag open de burgemeester Thomassen de nieuwe produktiehal van de RDM voor de fabricage van nu cleaire drukvaten. Door een druk op de knop werd het dak van de enorme gloeioven open geschoven. te redden I*DEN HAAG De socialistische mevrouw Brautigam en ■r. Roethof hebben de regering ge- iraagd welke maatregelen zijn of den genomen om een oplossing te inden voor de grote financiële moei- jkheden van Artis. Ze dringen erop in het voortbestaan van dit dieren- rk te garanderen. I DEN HAAG Het Tweede-Kn- lierlid mr. Van Schaik (kath.v.) heeft minister Bakker gevraagd op korte «rmijn een onderzoek te laten instel- ®n naar de veiligheid van het auto- lircuit in Zandvoort. I Volgens hem noemen steeds meer fcureurs het circuit, waar zondag de irit Courage dodelijk verongeluk-- (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG Het liberale Kerste- Kamerlid mr. H. van Riel heeft de veitklaring van premier De Jong, dat men zich over de defensieve waarde van ons militair apparaat geen zorgen behoeft le maken, een ..zoethouder tje" genoemd. Van Riel De Jong Colijn Hij struikelt menigmaal die haastig voort wil varen. VONDEL ,,U hebt altijd geluk. Ik'vang al leen maar vis." Zon en maau 25 juni zon op 4.21, onder 21.04, maan op 0.02 onder 12.00: 26 juni LK. 25 juni: Rotterdam le getij 9.37. 2e getij 21.42 Vlissingen 6.13-18.29. Willemstad 10.07-22.28. DE BILT In het zeegebied tussen IJsland en Schotland be vindt zich eendepressie, terwijl de luchtdruk hoog is nabij de Azoren. Tussen beide luchtdruk systemen wordt een luchtstro ming uit zuidwest in stand ge houden. In deze stroming is een frontensysteem van eerder ge noemde depressie via de Britse eilanden oostwaarts getrokken. Een front dat de voorste be grenzing vormt van vochtige lucht, bereikte met wat regen en motregen in de ochtend het wes ten van het land. Het laat zich aanzien dat hét de komende 24 uur naar Duitsland zal wegtrek ken. evenals een zich erachter be vindend koufront. De frontenpassage gaat gepaard met. veel bewolking, waaruit tij delijk regen zal vallen. In de loop van donderdag dringt weer koele en minder vochtige oceaanlucht, waarin naast opklaringen ook en kele buien voorkomen, ons land binnen. Slranthreer Wisselvallig met ook morgen een buienkans en een frisse zuidwestenwind. In de middag 17 tot 19 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Enkele dagen wisselvallig en koel waarbij en kele buien. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75,8 cm (1011 millibar) dalend. Hfj vergeleek deze uitlating met de (veel gekritiseerde) geruststelling re devoering van minister-president dr. H. Colijn in 1939. Mr. Van Riel uitte zijn kritiek op de premier in een vrij fel debat, dat hij gisteravond in KRO's Brandpunt voerde met de PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl. Volgens Van Riel zouden minister president De Jong en anderen er be ter aan doen, de kritiek van dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, serieuzer le nemen. „Onze territoriale verdediging is buitengewoon zwak. De Russen zou den een Nederlandse mobilisatie ge heel kunnen verstoren." Mr. Van Riel meende dat de defensie-uitgaven zul len moeten worden verhoogd. Den Uyl erkende, dat ons defensie apparaat op diverse punten faalt (met name op het gebied van anti-tank wapens en luchtverdedigingstanks voor de brigades), maar daarin be hoeft niet te worden voorzien door verhoging van de defensielasten. Den Uyl meende, dat de gelden kunnen worden verkregen door een functio nele reorganisatie van het leger. Eerder op de dag had drs. Den Uyl ook op een persconferentie gezegd, dat de PvdA tegen verhoging van de de fensie-uitgaven is. De socialistische defensiespecialist, het Tweede-Kamer lid kolonel Wierde, uitte bij deze gelegenheid kritiek op de mening van de a.r. fractieleider mr. B. W. Bies heuvel dat verhoging noodzakelijk is o.m. omdat het aantal Sowjet-duik- boten in de Middellandse Zee steeds groter wordt. „Dat is strategisch gezien— niet zo'n bijster scherpzinnige opmerking", aldus Wierde. Hij zei dat de internationale situatie geen enkele aanleiding geeft om de defensie-uit gaven te verhogen. „De Sowjetunie is helemaal niet van plan een aanval op het Westen te doen." ALKMAAR De 27-jarige stewar dess Rosemarie Serbrock. die sinds een auto-ongeluk zes maanden geleden buiten kennis is, heeft een dochtertje ter wereld gebracht. Dr. D. Zegveld van het Centraal ziekenhuis in Alkmaar zei dat het hersenletsel van de moeder geen di recte invloed op de geboorte heeft ge had. Er was voor haar geen enkel gevaar aan verbonden om de zwan gerschap te laten voortduren. Binnenkort wordt opnieuw een elektro encephalogram gemaakt, dat de activiteit van de hersencellen aan geeft. Nu tast men nog in het onze kere of de vrouw al dan niet klinisch dood is De geboorte is overigens geen uniek geval. Dr. De Plancke, de anesthesist van Mia Versluis, verpleegde vier maanden lang een zwangere vrouw die met een sc'iedelfractuur in coma lag. Deze vrouw, die later is bijgeko men. bracht ook een gezond kind ter wereld. Van onze parleraentgredactie DEN HAAG Deskundi gen verwachten, dat bij toene mende energieproduktie het leefmilieu in gevaar zal komen De belasting van het milieu door de energieproduktie, zo waarschuwde staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid in de Tweede Kamer, mag niet worden onderschat. Aan de orde was de wet betreffen de de luchtverontreiniging. Op het ogenblik veroorzaken kolen, aardgas en olie elk voor eenderde deel de luchtverontreiniging. Rond 1980 zal het aandeel van aardgas 70 procent van kernenergie 20 en van olie 10 procent zijn geworden. Dr. Kruisinga gaf toe, dat de kennis over de luchtverontreiniging onvol* doende is. Niet alleen moet de zwa- veldioxyde (S02) worden gemeten, maar ook de hoeveelheden stikstof oxiden in de lucht. Hiermee is men er nog niet. Naast de chemische en fysische metingen moet een landelijk meetnet ook worden afgestemd op aanwijzingen van biologische aard. Opvallend is bijvoorbeeld het verdwijnen van korstmossen uit Nederland als ge volg van de luchtverontreiniging. BENZINE Een commissie van de raad van Europa bestudeert de kwestie van de verlaging van het loodgehalte in dc benzine. Wanneer hierover in Euro pees verband overeenstemming be staal. zei dr. Kruisinga. zal ook in Nederland een verlaging van het I loodgehalte van 0.8 tot Ö.4, gram per liter verplicht worden gesteld. De staatssecretaris, die geen opge wekt betoog kon houden over ons leefklimaat, stelde dat de cijfers van ons nationaal inkomen lichtvaardig worden vastgesteld. Er wordt immers geen rekening gehouden met de scha de als gevolg van de luchtverontrei niging. Aan het CBS is gevraagd ook deze factor in aanmerking te nemen. PESTICIDEN Niet alleen de luchtverontreiniging, maar ook de vervuiling van het op pervlaktewater wekt veel zorg. Het Rijksinstituut voor volksgezondheid en het Instituut voor hygiëne en epi demiologie in Brussel (Beneluxsa- menwerking) hebben een gemeen schappelijk onderzoek verricht naar pesticiden in menselijke vetten. De pesticiden zijn afkomstig van bestrij dingsmiddelen. Gebleken is, dat in Nederland en België resten van deze niet-afbreek- bare pesticiden in het menselijk li chaam worden opgeslagen. Deze ontwikkeling, aldus dr. Krui singa, moet uit oogpunt van volksge zondheid scherp onder controle wor den gehouden. Belangrijk voor ons leefklimaat is, zo stelde de staatssecretaris in het al gemeen, dat de biologische kringloop in stand blijft. Dit Is zeer essentieel en geen standpunt van excentrische natuurbeschermers. VERVUILER De Tweede-Kamerleden besteedden veel aandacht aan het beginsel, dat de vervuiler de'kosten van de bestrij ding van de verontreiniging betaalt. Mevrouw Veder-Smit (lib.) vond dit wel juist, maar was het er niet mee eens alle kosten van overheidscontro le en -research ten laste van de ver vuiler te brengen. De staatssecretaris achtte het niet uitgesloten, dat be paalde speciale researchkosten zou worden verhaald. Voor vervolg zie pag. 13 De minister veen gezondheid en geboortebeperking van In dia, prof. dr. Chandra-Sekhar, gaf gistermiddag in het Hilton- hotel in Amsterdam een pers conferentie. Hij is in ons land om o.m. het Wereldvoedselcon- gres in Den Haag bij te wonen. Premier De Jong tekende gister middag op de Indonesische ambas sade in Den Haag het condoleance register voor de overleden ex-presi- j dent Soekarno. Hij heeft ook namens de regering een telegram gestuurd naar president Soehartowaarin hij j Soekarno de grondlegger van de Indonesische staat' noemde. Naast de premier staat waarnemend am bassadeur 2. A. Samil. DEN HAAG In juli zullen de met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari verhoogde AOW- en AWW-ult- keringen worden uitbetaald inclusief de achterstallige verhogingen over de eerste helft van dit jaar. Dat betekent dat ongehuwde en weduwen zonder kinderen vol gende maand ƒ393 ontvangen en ge huwde AOW-ers en weduwen met kinderen tot achttien j^ar ƒ560,50. De uitkering voor het wezenpen sioen van de AWW bedraagt voor wezen tot tien jaar 125, voor wezèn j van 10-16 jaar 188,50 en voor wezen i van 16-27 jaar f243. Vanaf augustus zijn de uitkerings bedragen: AOW (ongehuwden) en j AWW (weduwen zonder kinderen) 336, AOW (gehuwden) en AWW (weduwen met kinderen) 477 en voor wezen 107, 159 of 207. In september zal de vakantieuitke ring worden uitbetaald. DEN HAAG De Indiase regering heeft koningin Juliana uitgenodigd voor een bezoek aan dat land. Minis ter Ram, die het Wereldvoedselcon- gres in Den Haag bijwoont braeht de uitnodiging over. Het gaat in feite om een vernieu wing van een reeds vier jaar geleden gedaan verzoek. Ook premier De Jong werd nu uitgenodigd maar deze heeft reeds laten weten dat hij niet van verre reizen houdt en dat de vol gend jaar te houden verkiezingen voor hem een belemmering vormen. SEVENUM Circa 150 hecta re bos en hei van het natuur reservaat Mariaveen in de Se- venumse Peel is gisteren ver woest door een brand die bijna de gehele dag duurde. Hel natuurreservaat, waar zeld zame vogelsoorten leven, is ongeveer duizend hectare groot. De verliezen onder de vogels en zoogdieren zouden klein zijn. De bestrijding van de brand, die door onbekende oorzaak was ont staan, werd erg bemoeilijkt door de ontoegankélijkheid van het terrein. Het is een oorspronkelijk veengebied, waarin na de turfwinning talloze vennen en vennetjes zijn ontstaan. Het is er erg moerassig en volgens de politie is het op sommige plaatsen zelfs levensgevaarlijk. Een andere moeilijkheid was dat het vuur op sommige plaatsen onder de grond ging. daar verder vrat om vervolgens bovengronds weer op ie laaien. Om deze reden hebben vannacht de brandweer van Sevenum en dertig militairen brandwacht gelopen. Ze ventig andere soldaten en de brand weer van Horst, die ook bij de vuur- bestrijdingswerkzaamheden waren ingeschakeld, waren -na het sein „brand meester" naar huis gegaan. Twee berichten uit Amerika, die lot misverstand aanleiding kunnen ge ven, vragen om toelichting. Hrt ene betreft het recht van de Amerikaanse president tot bescherming van over zeese troepen; het andere gaat over verlaging van de stemgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar. In ihet eerste geval heeft de Senaat slechts bevestigd, dat de president volgens de grondwet als opperbevel hebber bevoegd blijft tot bescherming van de Amerikaanse strijdkrachten. Het feit dat het desbetreffende amen- demënt met 79 tegen 5 stemmen werd aanvaard laat duidelijk zien dat het hier om een formaliteit gaat. In het geding is nog steeds het amendement - Church - Cooper, waarin Nixon het recht wordt ontzegd, zon der voorafgaande goedkeurign van het Congres opnieuw in Cambodja in te grijpen, als de, Amerikaanse troe pen op 30 juni dat land hebben verla ten. Door instemming met het andere amendement is de kans op aanvaar- dig groter geworden. Dat Nixon de wet op verlaging van de stemgerechtigde leeftijd tot 18 jaar heeft getekend, betekent nog niet. dat 18-jarigen binnen afzienbare tijd aan 18-jarigen binnen afzienbare tijd aan verkiezingen kunnen deelnemen. De presidint tekende de wet slechts om het Hooggerechtshof te kunnen vra gen haar naar de grondwet te toetsen. De president gaat e,r van uit, dat het Congres niet het recht heeft bij gewone meerderheid een wet te ma ken die de stemgerechtigde leeftijd tot 18 jaar verlaagt. Hij meent, dat slechts door wijziging van de grond- wet een dergelijke wetgeving moge lijk wordt. Daarvoor is een meerder heid van twee/derden nodig. Het is dc vraag, of zo'n groot aantal congresleden bereid is mee te werken aan een wet, die ook 18-jarigen stem recht geeft. Nixon weet dat. Hij is overigens zo zeker van zijn zaak, dat hij het Congres al aangeraden heeft een amendement op de grondwet voor te bereiden, zonder het oordeel van het Hooggerechtshof af te wach ten. De omstreden wel moet op 1 janua ri van kracht worden. Of dat zal ge beuren hangt af van de beslissing van het Hof, dan wel van de bereid heid van de leden van het Congres, om voor een meerderheid' van twee/derden te zorgen. LONDEN De nieuwe Britse regering heeft op haar eerste ver gadering gisteren al direct een belangrijke beslissing genomen: de achtduizend Engelse militai ren in Ulster krijgen drieduizend man versterking. Volgende maand worden namelijk weer de protestantse Oranjedagpro- cessics gehouden, die vorig jaar leid den tot de heftige botsingen met de katholieke minderheid in Nöord-Ier- land. Beslissing over de looneisen van de 47.000 Britse havenarbeiders, die op 14 juli een algemene staking begin nen als ze hun zin niet krijgen, en over een eventuele opheffing van het Britse wapenembargo voor Zuid-Af- rika, werden nog niet genomen. Van verscheidene kanten is al geprotes- leerd tegen de mogelijke opheffing van hel/ embargo, dat ex-premier j Wilson had ingesteld. i Aangenomen wordt dat koningin Elizabeth in haar troonrede op 2 juli aan zal kondigen dat de Conservatie- i ven een zogenaamd vrij economisch i beleid gaan voeren dat een verlaging i van de belastingen inhoudt. Het door sommige deskundigen als een gok bestemd plan bestaat hieruit, dat door de belastingverlaging de in dustrie meer winst kan maken en laardoor ook minder aanleiding zal iiebben om de prijzen te verhogen. Tegelijkertijd zullen de arbeiders meer met hun geld kunnen doen en ook minder aanleiding hebben om ontslag te eisen. Als dit inderdaad zc gaat, wat de Conservatieven vast geloven, zal de economie opleven. Het thans be door ontstane stijging van de invoer staande grot^ overschot op de beta lingbalans moet in staat zijn de hier op te vangen. MOSKOU De Russische kosmo nauten Nikolajef en Sevastjanof heb ben zich na hun record-ruimtevlucht van bijna achttien dagen nog steeds niet volledig aangepast aan de om standigheden op aarde. Het duo was vrijdag geland. Bij een grondig medisch onderzoek was een zekere onstabiliteit in hun bloedvaten geconstateerd. Het dok tersrapport concludeert dat het niet uitgesloten zal zijn dat er kunstmati ge aantrekkingskracht in ruimtesche pen of op platforms dient te komen. Advies aan dr. Klompé: AMSTERDAM Richt spe ciale winkels op om te experi menteren met de verkoop van hasjiesj en marihuana. Aldus de Raad voor de Jeugdvorming in een advies-rapport aan minister Klompé. De raad is van mening, dat deze zogenaamde eannabis-produkten niet in de Opiumwet thuishoren. „Ze zou den moeten worden ondergebracht in een afzonderlijke wetgeving, die het gebruik ervan reguleert op dezelfde manier als met alcohol gebeurt". „Dat wil zeggen, compleet met wa renwet, keuringsdienst, leeftijds grenzen, vaste verkooppunten en voor lichting. De verkoop van soft-drugs in speciale winkels zou als een voor loper van deze afzonderlijke wette lijke regeling kunnen worden be schouwd;-. „Door liet vaststellen van vaste prijzen 1,20 per gram) zou de zwar te handel kunnen worden beperkt. De handel buiten de winkels zou met meer wettelijke redenen kunnen wor den bestreden". In het advies aan de minister wordt verontrusting uitgesproken over het politioneel en justitioneel optreden legen met name jonge druggebruikers. Hun aantal loopt volgens schattingen uiteen van 15.000 tot 30.000 regelmati ge gebruikers in Nederland. De opstellers menen, dat het op leggen van gevangenisstraffen ont druggebruik tegen te gaan niet effec tief is gebleken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1