OODSE KAPERS GEPAKT Soekarno (69) overleden Commentaar Udink lijsttrekker CHU Pele s triomf Het Kwartet Ontsnapping naar Israël mislukt ln Perzië kaper van twaalf jaar Rookgordijnbots ing Vondeling een Franse baby Bosbranden aangestoken? Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer oofdkantoor Leiden leiiwe Leidse Courant Maandag 22 juni 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK PAG BI AD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich fs ghebleven mijn hert in teghenspoet!" f tomniti. Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Eerst hadden ze bemiddeling gevraagd van Oe Thant om e mogen emigreren naar Israël. Toen zocht een groep Russische oden naar andere wegen. Hun poging uit Rusland te ontsnappen loor kaping van een vliegtuig, mislukte echter. Een geslaagde vliegtuigroof werd gedaan in Perzië, waar drie ongens een toestel dwongen naar Bagdad te vliegen. MOSKOU Twaalf Russische joden die naar Israël wil den emigreren, hebben vorige week in Rusland vergeefs geprobeerd een lijnvliegtuig te kapen. Zij werden bij het vliegveld Smolny in Leningrad gearresteerd toen zij het toe stel wilden binnengaan. De poging was de eerste in de Sow- jetunie. In het verkeer en in het water zijn dit weekeinde meer dan der tig mensen om het leven geko men. Op de rijksweg Leiden Bodegraven xoaren vijf doden en jvier gewonden door een onver antwoorde inhaalpoging. In de nacht van zaterdag op zondag was er op de rijksweg 'dotter damGouda bij Nieuwer- Tfierk aan den IJssel een reeks kettingbotsingen, doordat mist en de rookwolken van een veenbrand het zicht belemmer den. Er werden twintig mensen gewond en twee auto's vlogen jin brand. In de loop van de jnacht werden de uitgebrande wagens (zoals de foto laat zien) 'door een kraanwagen van de <weg verwijderd en later wegge sleept. Zie ook elders in dit blad. Het lijntoestel zou naarKarelië, aan de Finse grens, vertrekken. De kapers, die allen biljetten voor de" vlucht hadden, hadden zich voorgedaan als vakantie gangers. Ze hadden twee pistolen en enige jachtmessen bij zich. Direct na de arrestaties werd in Moskou, Leningrad, Riga, Charkof en Lozovaja bij joden huiszoeking verricht. In Leningrad werden acht personen gearresteerd; zes behoor den tot de 37 ondertekenaars van een brief van joden in Leningrad, die VN-secretaris-generaal Oe Thant om bemiddeling hadden gevraagd voor hun emigratie naar Israël. Volgens welingelichte kringen te Moskou zijn onder de arrestanten op het vliegveld een zekere Eduard Koeznetsof, zijn joodse vrouw Silva, Joeri Fyodof uit Moskou en een Oekraiener, Alexander Moerzjenko uit Lozovaja. De drie mannen had den elkaar leren kennen in arbeids kampen voor mensen, die in de ja ren 60 veroordeeld zijn wegens „an- ti-Sowjetpropaganda". De arrestanten zouden. 19 tot 45 jaar oud zijn. Koeznetsof, die half joods is, en zijn vrouw zouden al tweemaal toestemming hebben ge vraagd naar Israël te emigreren. Volgens de Russische wet wordt .uitwijken naar het buitenland be schouwd als verraad, dat met ge vangenisstraf van 10 tot 15 jaar kan worden gestraft In de Russische pers is weinig aan dacht besteed aan de poging. Het blad Leningradskaja Prawda vol stond met het bericht, dat „op 15 juni een groep misdadigers was aange houden, die trachtte zich van een lijnvliegtuig meester te maken". Het blad mocht in Moskou niet worden verkocht, maar een reiziger bracht een exemeplaar naar de Russische hoofdstad mee. In Theheran hebben drie Perzische studenten een Boeing 727 van de Perzische luchtvaartmaatschappij tij dens een binnenlande vlucht gekaapt. Aan boord waren 88 passagiers. De piloten werden gedwongen naar Bagdad te vliegen. De drie jongelui de broers Ali en Hoessein Moelazadeh en Massoed Ra- midi gingen onmiddellijk na de start naar de cogpit en maakten de piloot onder bedreiging met twee re volvers, hun eisen kenbaar. Om die eisen kracht bij te zetten goot één van hen een twaalfjarige jongen ook nog een blik bennzinc op de vloer leeg en hield een doosje luciferes „in de aanslag". Na de landing in Bagdad boden zij de passagiers hun excuses aan, hoe wel de meesten er kennelijk nog niets van gemerkt hadden. De drie kapers hebben in Irak po litiek asiel gekregen. Volgens radio Bagdad waren zij tot hun daad geko men om te protesteren „tgen de hulp die de sjah van Perzië aan Israël' ver leent". Onder de passagiers bevond zich prins Sjariar. een zoon van de tweelingzuster van de Sjah. De bemanning van de Boeing kreeg later toestemming van de Iraakse autoriteiten met de passagiers naar Perzië terug te vliegen. Het zeshonderd inwoners tel lende dorp Crescent City (VS) is gis teren geheel door brar.d verwoest. De brand ontstond nadat zeven met olie gevulde tankwagons ontploften. Soekarno MEXICO CITY Het grote moment voor Pele: juichend houdt hij de wereldbeker hoog in zijn handen. Pele vierde de triomf .van Brazilië, die de be geerde voetbalbeker definitief in het bezit van zijn land bracht. Het Braziliaanse elftal behaalde de wereldtitel na een overtui gende 41 overwinning op de Italianen. De herovering van de titel wordt in heel Brazilië op meer dan uitbundige wijze gevierd. Het straatbeeld van Rio de Janei ro werd gisteravond beheerst doorkilometers lange rijen uitge laten fans. die hossend uiting ga ven aan hun vreugde. DJAKARTA Met staatseer is vandaag oud-president Soe karno van Indonesië begraven in zijn geboorteplaats Blitar, naast het graf van zijn moeder. De stichter van de Republiek Indonesia was gistermorgen op 69-jarige leeftijd in het centrale militaire hospitaal van Djakarta overleden. Dinsdag was hij daar opgenomen wegens hoge bloed druk en een nierkwaal. In heel Indonesië hangen op bevel van president Soeharto de vlaggen halfstok. Alle feestelijkheden in Dja karta. dat juist gisteren 443 jaar be stond en dat vrolijk was versierd, zijn afgelast. President Soeharto. die na een spoedbijeenkomst van het kabinet be kendmaakte dat Soekarno een staats begrafenis zou krijgen, zei: ..Wij moe ten niet vergeten dal Soekarno de eerste president van Indonesië was Betaalt per BON- Mijn naam: straat: plaats: Als beloning Voor mijn aktivitcit ontvang ik het gezellige Plctina I L schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: -Jlieuwe Leidse Courant, fitwoordnummer 267, Leiden (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Drs. B. J. Udink, de minister voor ontwik kelingssamenwerking, die zater dag door de Unieraad tot lijst trekker van de CHU is gekozen voor de Kamerverkiezingen in 1971, heeft alle vertrouwen in de uitslag. Hij heeft een hecht geloof in de christelijke partijen. dï.e juist in deze tijden een vaste koers volgen en zo het vertrouwen van velen zullen win nen. Van de 56 stemmen in de Unieraad kreeg drs. Udink er 34. staatssecreta ris Kruisinga 20 en de leider van de Tweede-Kamerfractie, de heer Melle- ma. twee. Als reactie op zijn verkiezing zei drs. Udink ons: ..Ik beschouw het als een grote eer. dat de CHU mij heeft willen kiezen en het vertrouwen heeft gegeven de Unie voor te gaan in de komende verkiezingen." Overigens beschouwt hij zich op het ogenblik nog niet als lijsttrekker. Hij zal pas als zodanig aktief worden als de namen van de andere kandida ten bekend zijn en de lijst van kandi daten voor de Tweede Kamer defini tief is vastgesteld. Hoe ziet u uw taak als lijsttrekker!' ..Iedereen kan weten hoe moeilijk de politieke verhoudingen op het ogenblik zijn en hoe verward de ze tijd is. Daarom ben ik mij diep bewust, dat ik een heel moeilijke taak heb gekregen. Maar ik heb een vast geloof in de christelijke partijen. Werke lijk ik ben blij, dat ik het doen mag." Wat denkt u van de verkiezingen? In de uitslag heb ik alle vertrou wen. Juist omdat velen zullen ontdekken, dat de christelijke partijen houvast bieden. Het is mijn vaste overtuiging.'dat in on ze tijd met veel verwarring en onbehagen de christelijke par tijen een bijzondere taak en op dracht hebben. Hoe denkt u de campagne te voe ren0 Op basis van het onlangs in Rot terdam aangenomen voortreffe lijke en vooruitstrevende pro gramma. Met zo'n aansprekend programma kun je een verkie zingscampagne voeren. Legt u in de campagne ineer de nadruk op de eigen identiteit van dc CHU of treedt u meer gezamenlijk op met dc ARP en KVP? Men moet niet zo snel tegenstellin gen zien tussen de identiteit van de drie christelijke partijen. Be langrijk is, dat men gezamenlijk doet. En ik geloof dat de drie christelijke partijen samen meer zullen bereiken en zij er samen meer in zullen slagen de christe lijke beginselen toe te passen dan bij apart optreden. (Zie ook elders deze krant). en dat hij het land diensten heeft be wezen". De huidige president leidde van morgen een plechtigheid in de vroe gere woning van Soekarno's Japanse echtgenote Ratna Sari Dewi. waar het in 1067 afgezette staatshoofd opge baard lag. Vliegtuig Daarna werd het stoffelijk over schot met een militair toestel naar Blitar gevlogen waar de waarnemend opperbevelhebber van de strijd krachten, generaal Maraden Pang- gabean, de begrafenisplechtigheid leidde. Soekarno had toen hij nog presi dent was, gezegd dat hij niet wilde worden begraven op het Indonesische heldenkerkhof met een steen op zijn graf die zijn militaire onderschei dingen en titels vermelden. Hij zei er de voorkeur aan te ge ven in de bergen ter aarde te wor den besteld en een grafschrift te krij gen dat luidt: „Hier ligt Boeng (broer red.) Karno, de spreekbuis van het Indonesische volk". Aan Soekarno's sterfbed bevonden zich zijn naaste verwanten, onder wie Ratna Sari Dewi die nauwelijks tien uur tevoren met haar driejarig dochtertje Kartika uit Parijs in Dja karta was aangekomen. lil vervulling Zij hadden zaterdagavond Soekar no's lang gekoesterde wens, hen nog eenmaal te zien, in vervulling doen gaan. Bijna anderhalf uur brachten ze aan zijn bed door. Soekarno had Kartika nog nooit gezien; mevrouw Dewi was sinds eind 1966 niet meer bij haar man geweest Een levensbeschrijving van Soe karno staat elders in dit blad. Moeder gearresteerd TERNEUZEN' Het mysterie rond de donderdagmiddag op de begraaf plaats in Terneuzen gevonden baby is opgelost. De vondeling is dc op 12 maart geboren Gessyka L. De moeder is de twintigjarige J.T. uil de Franse plaats Duinkerken. De zaak was aan het rollen gegaan na een mededeling van een inwoner van Terneuzen dat donderdag uit een Belgische auto een vrouw met een baby op haar arm was gestapt. De Belgische meldde zich zaterdag, nadat zij het verhaal in de kranten had gelezen, bij de politie. Hierna kon de Franïaise worden gearres teerd Ze vertelde dat haar dochtertje sedert 16 april in een crèche bij Ant werpen verbleef. Het motief van haar daad is nog niet bekend. Het ergste vrezen betekent vaak het ergste te boven komen. SHAKESPEARE (RITA) COEKARNO, de omstreden strijder. is heengegaan. Eigenlijk was hij reeds uit het gezichtsveld verdwe nen. Zijn opvolgers, die hun grote bezwaren tegen hem hadden, hadden hem verbannen naar de ombegrens- de kring van familie en verwanten. Maar nu hij gestorven is, worden wij opnieuw bepaald bij zijn naam en zijn faam. Ook ten aanzien van deze man zal de tijd zijn schiftende werking uit oefenen. Wat in de geschiedenis blijven zal, zal zijn de herinnering aan een die voor zijn land de onaf hankelijkheid bewerkte. Daarin lag zijn betekenis. Die onaf hankelijkheid moest worden afge dwongen. Wij, in het verre Nederland dat we zo graag het „moederland" noemden, wij wisten met het op komend nationalisme aanvankelijk geen weg. Er is ook op dèt ver schijnsel heel wat verkeken onder ons. Nederland en Indonesië hebben in die jaren beide ernstig geleden onder het gebrek aan informatie en dus aan het juiste zicht. De depere gezindheden van beide, werden, hoezeer die óók door ge negenheid jegens elkaar werden ge kenmerkt, vertroebelt door sentimen ten van gekrenkte trots enerzijds, van argwaan aan de andere kant. De drang naar zelfstandigheid ech ter bleek onweerstaanbaar en zeker achteraf bezien was van onze posi tiebepaling daartegenover kramp achtigheid niet vreemd. Soekarno is zo met anderen naast hem dc man geweest die het na tionale bewustzijn heeft gewekt en die ginds de belichaming is ge worden van het nationale gevoelen Hij heeft zijn land en volk een naam gegevenn in de wereld. Toch moest het in de lijn der ver wachtingen liggen dat hij niet de man zou zijn om liet begonnen werk ook voort te zetten. In het zelfstan dig géwordén Indonesië berustte zijn eigen macht te zeer op een even wicht van machten die niet zelden aan elkaar tegengesteld waren. Te duchten was reeds lang dat tussen die machten versebwivingen zou den gaan optreden. Ze zijn inderdaad niet uitgebleven, hij heeft ze niet weten te voorkomen en uiteinde lijk heeft dit tot de onttroning van de grote man geleid. Verwezen uit het openbare leven, is hij gestorven in de hem ver trouwd gebleven kring van familie en gezin. Maar in zijn sterven zullen de gevoelens van vele miljoenen onder de volken van Indonesië bij hem zijn geweest. En nadat de tijd schiftend heeft gewerkt zal hij in de geschiedenis van zijn land voort leven als de man die het een be twiste onafhankelijkheid wist te geven. De man van liet begin. „We moeien proberen dr politie er een poosje builen te houden. Belly." Zou eu maan 23 juni zon op 4.20, onder 21.04, maan op 23.34, onder 9.05; 26 juni LK. Hoog Water 23 juni: Rotterdam le getij 7.51, 2e getij 20.02 Vlissingen 4.31-16.50. Willemstad 8.19-20.46. ARNHEM De rijkspolitie van Rozendaal heeft zaterdag een man gearresteerd op verdenking van brandstichting. Hij werd gepakt on middellijk na vier bosbrandjes, die kort na elkaar oplaaiden. Door bliksemsnel optreden van de brandweer bleef de schade beperkt. DE BILT Ook gedurende het weekeinde werd het weer in ons land nog beheerst door een ge bied van hoge luchtdruk dat zich van Spanje via het Westeuropese vaste land tot aan Noord-Scandi- navië uitstrekte. Zaterdag drong met zuidweste lijke winden vochtige oceaan- lucht binnen, waarbij mist van cie zuidelijke Noordzee het Hol landse strand bereikte. In de daarop volgende nacht verplaat ste de vochtige lucht en mist zich verder landinwaarts. Zondag loste de mist overal op en steeg de temperatuur opnieuw tot 25 a 28 graden, afgezien vlak aan zee. waar de temperaturen van 17 tot 20 graden werden be reikt. Een uitloper van een zuidelijk van IJsland aanwezige depressie breidt zijn invloéd het komende etmaal via de 'Britse eilanden verder oostwaarts uit. Strandweer Ook morgen nog zomers strand weer met zonnige perioden. Er is een kleine onweerkans. In de middag matige zeewind, tempe ratuur 20 tot 22 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Langzaam wat onstabieler maar toch perioden van goed strandweer. Barometerstand: heden 10 uur. 76.2 cm (1015 millibar). Stabiel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1