.Koeien en Hollanders Graves Kooiman en de machteloosheid Beursstemming blijft nog steeds aan de lauwe kant Brazilië en Italië zijn morgen volledig KNAP WERK VOOR DE ENKELING 9 FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Bosbranden in Bilthoven :n Soesterberg Belgen doen boekje over ons open Nederlands- Israëlisch onderzoek Gerzon verliest ƒ2.7 miljoen 9 ZATERDAG 20 JUNI 1970 - Huib Goudriaan eet je hoe Hollanders braken? Antwoord: met hun tanden op elkaar." ,.Weet je hoe de Hollandse politie een betoging uiteendrijft? Ze rammelt met de collectebus." „Weet je hoe de grotten van Han ontstaan zijn? Een Hollander had er een gulden verloren." Nederlanders trekken weer over de grenzen. Eenmaal in den vreemde informeren we weieens hoe er over ons wordt gedacht. In België is dat niet nodig. Bovenstaande grappen vertellen schudde buikende Vlamingen elkaar op familiefeestjes of aan de stamtafel. En aan de rand van een V7laams dorp staat in een wei zelfs een enorme drinkbak, waarop in grote letters is gekalkt: Alleen voor koeien en Hollanders." (door CORA DE VOS) SCHOONHOVEN De schilder-beeldhouwer (V'illem Jo hannes) Graves Kooiman (32) heeft een uniek gelegen atelier boven de Veerpoort in Schoonhoven. Terwijl beneden het ver keer van en naar de Lek onder het uit 1601 daterende bouw werk davert, praten we boven in een tijdloze ruimte met schil derijen en plastieken. Een Vlaamse vriend stuurde mij het boekje „Eén cola met zes rietjes", waarin Walter van den Broeck „anti-Hollander-moppen" 1 heeft verzameld, die in ons buur land gangbaar zjjn. Van den Broeck schrijft dat het boekje zonder veel moeilijkheden tot stand kwam. „Iedere Vlaming, die zijn oren weet te spitsen had het kunnen samenstellen." Inderdaad. Bij navraag blijkt dat de grappen, alle min of meer i geïnspireerd door de gierigheid van de Nederlandse toerist, geen verzinsels zijn van de schrijver. Walter van den Broeck: „Dit boek je is niet in de eerste plaats bedoeld om de lezer een kwartiertje lach- krampen te bezorgen. Veeleer heb ik getracht, nu er te pas en te onpas „culturele integratie tussen noord en zu'd" wordt geraaskald, de Nederlanders te tonen wat zijn toe komstige cultuurpartner zo allemaal over hem verteld. De kaarten op ta fel, als u wilt." Begripsverwarring In zijn inleiding zegt de auteur dat menige Nederlander („Hollander" in België) misschien verwonderd zal zijn voor een gierigaard te worden versle ten, maar dat er nu eenmaal een mis- vers'and bestaat tussen Vlaanderen en Nederland over het woord „gierig heid". ,Wij noemen gierigheid wat jullie zuinigheid noemen. Reeds in mijn kinderjaren werd ik geconfronteerd met Nederlanders, die hun kroost op een terrasje neerkwakten, de kelner een cola met zes strootjes vroegen, ezamenlijk de frisdrar.k leegslurpten n, als het effe kon, zonder te betalen 'liegensvlug vertrokken Dit noemen ■wij men duide het ons niët euvel ronduit gierigheid." In het boekje bladerend treffen we overigens moppen aan, die ook voor Nederlandse begrippen geen zuinige, naar ronduit gierige Nederlanders op de korrel nemen. Een losse greep: „Weet je waarom er geen Hollan ders meer worden toegelaten op de racebaan van Francorchamps? Omdat ze het stro uit de bochten vreten." ,Weet je waaraan men een Hol lands zeeschip kan herkennen? Er vliegen geen meeuwen achter." ..Öp een camping werd een feestje jeorganiseerd. De Belgen brachten >ier mee, de Fransen wijn, de Engel sen gin en de Hollanders hun fami lie." ,Een Amerikaan, een Biafraan en sen Hollander rusten uit aan de slootkant. Een vlieg gaat op de schou der van de Amerikaan zitten, die haar met een vingerknip de ruimte inschiet. Ook de Hollander doet dit. Dan gaat zij op de schouder van de Biafraan zitten, het magere negertje vangt de vlieg en eet haar haastig op. Een tweede vlieg gaat op de schouder van de Amerikaan zitten en wordt weggejaagd; Als ze op de schouder van de Hollander neerstrijkt, wordt ze dit keer onmiddellijk gevangen. De Hollander trekt veugel en poten uit en duwt het karkas je onder de neus van de Biafraan en vraagt: kopen?" Onze „zonde" In het boekje staan ook; zoals ver- za meiaar Van den Broeck toegeeft, flauwe, platte en vulgaire moppen. Bij voorbeeld- „Weet jij hoe je een Hollander, die aan het verdrinken is uit net water moet redden? - Neen. - Goed zo, jongen." Zijn wij Nederlanders gehaat in ons buurland? Mocht gehaat over trokken zijn. geliefd zijn we aller minst. Trouwens, niet alleen de Bel gen praten over de gierigheid, la waaierigheid, soms onbeschoftheid en arrogantie van de Nederlandse toe rist. natuurlijk zijn moppen geen maatstaf: hoewel: waar rook is, moet vuur zijn. Door de eeuwen hebben hebben buitenlanders onze soberheid gepre zen, maar tevens aanmerkingen ge maakt over de keerzijde, namelijk krenterigheid en gebrand zijn op ons lieve geldje. Franse edellieden, die in de 17de Eén limonade met zes rietjes eeuw naar Den Haag reisden in een trekschuit, zagen' onderweg een aan tal boers geklede mannen hun mee gebrachte boterhammen opeten in de berm van de wet. Groot was hun ver bazing toen de mannen leden van de machtige in Europa zo gerespecteerde Staten Generaal bleken te zijn. Soberheid, een deugd. Anderzijds, in een land van theologen wordt bij het begrip „zonde" kennelijk aller eerst aan verspilling gedacht: „Het is zonde zo met je geld om te sprin gen" We hebben ook een spreek woord dat zegt: „De liefde doet veel, maar geld doet alles". Klassieke stunt Komt de kneuterigheid en bekrom penheid van de Nederlandse koop mansgeest 's zomers tot leven in reis- bussen en auto's met Nederlandse nummerborden op Europa's wegen? Van den Broeck vertelt, dat een volle Nederlandse touringcar voor menig caféhouder in België een nachtmerrie is. „Hij verwacht de klassieke stunt: de chauffeur zal beleefd een emmer water komen vragen, omdat zijn mo tor siddert van de hitte. Hij zal die emmer naar zijn dorstige passagiers versjouwen en vervolgens monkelend toekijken, hoe zij het voor de radiator bestemde water met behulp van kroesjes verzwelgen." Daarentegen: „Een bus Vlaam se toeristen entert een café, doet zich tegoed aan stromen bier, vreet zich krankjorum aan aller lei min of meer eetbare poespas, en omstreeks middernacht Sleept de chauffeur zijn laatste pasagier naar buiten." Ontstellend gierige Nederlan ders en bier zwelgende of frites i vretendè Vlamingen beide j beelden zijn generaliseringen en voedsel voor vooroordelen. En toch staat ons vader- j landse gedragspatroon wel zover af van dat van die Nederlandse boer, die toen zijn drijfnatte, bijna verdronken zoontje werd thuisgebracht, de redder wan trouwend vroeg: „Waar is Pietjes pet?" (Wie, teruggekeerd van vakantie soortgelijke of radicaal andere over gulle en hoffelijke Neder landers kan vertellen, gelieve mij te schrijven. Bij voorbaat dank!) I Het lijkt erg voor de hand liggend I de wat geïsoleerde ruimte boven de Veerpoort als een ivoren toren te be stempelen, maar het is niet helemaal I waar. Graves zegt: „Kunst wordt zo i op een niveau gezet, maar het is ge woon het dagelijks leven". Wat later, j als we zijn schilderijen bekijken, zegt hij „het is het aftasten var je om geving." Die omgeving levert Graves wel de nodige inspiratie, maar nauwelijks de broodnodige middelen van bestaan. „Zet maar dat Schoonhoven geen subsidie geeft, dat mag je rustig zeg gen. Anders draai je maar als een kat om de hete brij heen." Geen contra-prestatie dus voor Graves Kooiman, die er liiet zoveel voor voelt om bij andere gemeenten aan te kloppen. Hij is te veel indivi dualist om het daarmee onvermijde lijk gepaard gaande ronddraaien in plaatselijke kunstkringen ie kunnen waarderen. „Toch ben ik helemaal niet buitenissig. De kranten hebben geschreven dat ik een moeilijk mens ben om mee om te gaan. Allemaal onzin." En „ze kletsen allemaal óver mij. nooit over de essentie van mijn werk." SCHOK Dat werk bezorgt de bezoeker, die argeloos het atelier binnenloopt, wel even een kleine schok. Wie bij het wordje „schok" nu een woeste be schrijving van erotische kunst ver wacht, komt bedrogen uit, al is het werk van Graves wel sterk lichame lijk gericht. Het skelet van een vogel, een muis zet hij tientallen malen vergroot in grijze tot modderbruine kleuren op het linnen en bereikt daarmee een .angstaanjagend en fascinerend effect. „Vroeger wandelde ik langs de Lek en zag die dode beesten liggen. Dat komt nu weer terug." Menselijke skeletten ondergaan by Graves hetzelfde lot. Graves laat z: vage gezichten behouden en daarmee worden het on-affe figuren, meelij wekkende demonen. Ze tonen de mens in zyn grootste machteloosheid, het simpele niets-zjjn, tot stof ver gaan. „Dat willen de mensen niet aan de muur", zegt Graves. „Daar willen ze niet tegenaan kyken." Uit commerciële overwegingen overwegingen maakt hij soms doek jes van de Veerpoort of gevels ujt Schoonhoven. „Levensecht" en he laas daarom verkoopbaar. Als hij ze in serie zou vervaardigen zou hij er veel meer mee kunnen verdienen, maar dat is voor Graves geen punt van discussie. „Als ik veel geld heb, heb ik geen gevoel meer. Dan werk ik maar liever." ORKEN Een meer geslaagde combinatie van artisticiteit en commerciële overwe gingen zijn zijn „orken", plastieken van grote kikkers en mannetjes met typisch Germaanse koppen. Zo weg gelopen uit „De ban van de ring", ook wel geïnspireerd op figuren die voor komen in de inmiddels tot literatuur verheven strips van Eric de Noor man. Graves loopt naar een van de uit drukkingsloze mannetjes toe en stopt hem zijn pijp in de mond. Opeens verandert het beeldje in de poenerige fabrieksdirecteur met minstens twee huizen en auto met chauffeur, maar zonder geweten en gevoel. Een beeldje van een meisjesfiguur heeft een expressiviteit die het erg goed kan doen op een grasveld bij bijvoorbeeld een school. Alleen welke potentiële kopers weten dat Graves boven de Veerpoort zit? Pogingen om in het centrum van Schoonhoven een etalage te krijgen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. AGRESSIE Overigens heeft hij geen behoefte aan het soort bezoekers die onder in vloed van een aantal borrels hun agressie komen afreageren in zijn atelier, zoals op zaterdagavond wel eens wil gebeuren. Maar mensen met een ongeveinsde interesse moeten eens bij hem aankloppen. Graves zal ze graag ontvangen. ..Als Toon Her mans hier zat, ja dan kwamen ze vanzelf wel," zegt hij. Foto: Theo Langendam KRANT NAAR UW VAKANTIEADRES? Olt kunt u QtUluitend opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen niet meer worden aangenomen! BILTHOVEN Tot laat ln de (avond zijn de brandweerkorpsen van avond zijn de brandweerkorpsen van De Bilt, Bilthoven en Zeist bezig ge weest met het doven van de smeu lende resten bos bij het ziekenhuis Berg en Bosch. Ongeveer 2V» hectare, dennenbos ging verloren. Het zieken huis is gespaard gebleven. Met lucifers spelende kinderen ver oorzaakten gistermiddag een bos brand in Soesterberg, die gelukkig minder ernsitg bleek dan zich aan vankelijk liet aanzien. Het vuur ver nielde bijna IV» hectare bos langs het fietspad van Zeist naar Austerlitz. Tankwagens van de luchtmacht re den af en aan om de brandweer, die door militairen en burgers geholpen werd, van water te voorzien. Langs de spoorlijn Utrecht - Woer den woedden gisteren weer enkele bermbrandjes, die vermoedelijk ver oorzaakt zijn door de vastgelopen Temmen van een trein. De spoorwe gen kampten met vertragingen van Kaximaal 10 minuten. Tegen 2 uur aren de brandjes grotendeels ge blust en kon het treinverkeer onge hinderd voortgang vinden. MEXICO CITY Brazilië en Italië, finalisten in de strijd om het wereldkampioenschap voetbal, zullen morgen in hun sterkste opstelling in het veld komen. Zowel Brazilië als Italië hebben geen geblesseerde spelers. De meestal nogal zwijgzame Ita liaanse coach Valcareggi zal zijn elf tal niet wijzigen voor de eindstrijd. Hat betekent dat Italië in dezelfde formatie binnen cie lijnen komt als tegen West-Duitsland. Valcareggi: „De ploeg loopt zo gesmeerd als een machine. Het zou niet verstandig zijn er enkele onderdelen uit te halen". In het Italiaanse kamp heerst ove rigens een groot optimisme. Gianni Rivera, de as van Fet elftal, is zelfs overtuigd van het feit dat Italië de wereldtitel in de wacht sleept. „Wij zijn zo geweldig in vorm, dat zelfs Brazilië ons niet van een overwinning af zal kunnen houden", stelde Rivera vast. „Onze verdediging is in staat Brazilië van doelpunten af te houden, terwijl de Braziliaanse defensie ons niet van treffers zal weerhouden Strijdlust De Brazilianen blaken ook van strijdlust. Mario Zagalo op een pers conferentie in Mexico: „We zijn hier naar toe gekomen om de wereldbeker te winnen. We zijn al een heel eind op weg. Italië zal ons niet kunnen verslaan". De Brazilianen zijn banger van de regen dan van dt Italianen. Iedere vorm van neerslag kan funest zijn voor de Braziliaanse balkunstenaars. Het ziet er echter, ondanks minder gunstige weersvoorspellingen, niet naar uit dat Mexico City morgen on der regen bedolven zal worden. Op het ogenblik is de temperatuur in Mexico City ruim 35 graden. De wedstrijd, die om zeven uur Ne derlandse tijd gedeeld wordt, staal onder leiding van de Oostduitze scheidsrechter Rudi Glöckner. )van eentonzer verslaggevers) AMSTERDAM De NV modema gazijnen Gerzon heeft in het afgelo pen jaar een bedrijfsverlies geleden van 2,7 miljoen gulden. Dat verlies kon beperkt worden tot 2,3 miljoen gulden door de boekwinst op de ver koop van een pand in Dordrecht. In het jaarverslag worden als oor zaken van het verlies genoemd: de steeds verder stijgende kosten en de invoering van de btw. De nadelige gevolgen hiervan konden niet door vergroting van de omzet worden op gevangen. Hoewel het bedrijf volgens het jaarverslag nog voldoende mogelijk heden voor zelfstandige voortzetting heeft, is men genegen een vorm van samenwerking of aansluiting te zoe ken met een ander bedrijf in dezelfde branche. AMSTERDAM Tegen de oud-Asva-voorzitter de student psy chologie Johan Middendorp (27), heeft de procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof gistermiddag wegens zijn deelnemin® aan de bezet ting van het Maagdenhuis vorig jaar mei twee weken gevangenisstraf geëist. De politierechter had in maart Middendorp, na een eis van 200 gul den boete, veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf onvoorwaardelijk. DEN HAAG Nederland en Israel gaan de komende twee jaar tezamen enkele wetenschappelijke projecten uitvoeren, op het gebied van de volksgezondheid. De onderzoekingen zuilen liggen op het terrien van de kankerbestrijding, de transplantatie van organen en het vinden van een verbeterd serum tegen lymphe-aan- doeningen. Het wetenschappelijk ver drag is gisteren door staatssecretaris Kruisinga en de sraelische ambassa- I deur S. A. Rad in Den Haag onderte kend. de beste hekken 'komen uit Best1 B G levert gegarandeerd roestvrij hekwerken door geheel Nederland tegen AMSTERDAM De rede van president Nixon over de econo mie was als de berg, die een muis baarde. Er ging geen stimu lans van uit op de financiële cen tra, zodat de stemming onge animeerd en gereserveerd was. Bemoedigende aanwijzingen voor de ontwikkeling in politiek en economisch opzicht ontbre ken nog in Amerika. Interessant zijn de berichten over een nau were samenwerking tussen Hoogovens en Hoesch, waaruit een zeer groot staalconcern zou kunnen ontstaan. Inmiddels heeft de directie van de Kon. Hoogovens meegedeeld, dat er een intensief overleg gaande is ter versteviging der onderlinge betrek kingen. Zoals men weet. bestaat er al een samenwerking tussen beide staal concerns terzake van de stichting van een staalbedrijf op de Maasvlakte. In dit nieuwe bedrijf zal de Duitse Hoesch en de Nederlandse Hoogovens ieder voor 40 procent deelnemen, ter wijl 20 procent gereserveerd is voor andere deelnemers. Als de combinatie van Hoogovens en Hoesch tot stand zou komen, kan gesproken worden van een staal-gigant binnen ae EEG. Sterke positie Samen hebben ze een produktie van meer dan 12 miljoen ton. neerko mend op circa een twaalfde van de totale produktie der Europese markt. Verwacht wordt, dat slechts de groot ste produktie-eenheden zich in de toekomst staande kunnen houden. Als men hierop let, lijkt er o.i. geen en kele reden aanwezig om de jongste berichten ongunstig voor de houders van certificaten Kon. Hoogovens uit te leggen. Integendeel, wij menen, dal samenvoeging van de bedrijven voor een sterke positie op de internatio nale staalmarkt zal zorgen. Op welke wijze deze fusie tot stand zal komen, is nog niet bekend. Zoals bekend, heeft Fokker met de Duitse VFW een holding gevormd, waarin beide ondernemingen participeren. De nationale werkmaatschappijen blij ven gewoon bestaan, terwijl de hol ding de dividenden uitgekeerd krijgt. Zolang er nog geen Europese wetge ving op het gebied van het vennoot schapsrecht bestaat, moet men wel op deze wijze een fusie doorvoeren. Het ziet er naar uit, dat Hoogovens en Hoesch op dezelfde wijze als Fokker en VFW bij het uitvoeren van hun plannen te werk zullen gaan, maar de besprekingen daarover en de formule van de omwisseling zijn nog niet tot een afronding gekomen. Met voldoening nam de beurs ken nis van de rede van de vakbondslei der Lanser over de bezorgdheid inza ke een nieuwe inflatiegolf in 1971. Eer» nieuwe inflatiegolf kan onze eco nomie en dus onze welvaart ernstig ondermijnen. De heer Lanser onder kende het nauw verband tussen de al maar verder gaande inflatie en de moeilijkheden van al maar meer be drijven. Er is bij inflatie meer aan de orde dan een verhoging van het prijspeil, er staan voor ons land en niet in het minst voor de werknemers ook nog heel andere belangen op het spel, aldus de heer Lanser. Schadelijk Het is te hopen, dat deze verstan dige opmerkingen overal mogen ge hoord worden, opdat men eindelijk eens gaat begrijpen, dat het „haasje over" van prijzen en lonen schadelijk is voor het algemeen belang en rede lijk overleg tussen overheid, werkge vers en werknemers dringend nood zakelijk is. wil men in de toekomst niet met de brokken komen te zitten. Ook de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), waarvan jhr. mr. Van Len- nep secretaris-generaal is. heeft ge wezen op de gevaren van de inflatie en gevraagd om te komen tot een gemeenschappelijke actie in 1971 ter vermindering van de geldontwaar ding. Zepr belangrijk is het. dat men zorgt voor het gezondmaken van de betalingsbalansen, maar dat gaat dik wijls gepaard met beperkende maat regelen, die men liever niet wil ne men. President Nixon heeft in zijn rede van deze week de gevaren van de inflatie voor zijn land onderstreept en de instelling van een nationale produktiviteitscommissie aangekon digd, waarin werkgevers, werkne mers en overheid moeten samenwer ken om tot een meer evenwichtig prijsbeleid te komen. De koersfluctuaties van onze inter nationals bleven deze week beperkt. In de lokale afdelingen was meer va riatie, omdat hier wederom de fusie koorts aanwezig was. Er werd ge sproken over de overname van Ind. Handel^ Comb., Van Geveke-Groen- pol, Vinamij, welke fondsen tegen be langrijk hogere koersen uit de markt genomen werden. Internatio-Müller doet zijn belangen in de Kon. Holl. Lloydaan de Kon. Boot over. Inzake Vredestein werd uit het kort geding proces <nog bekend, dat de partijen met elkaar aan de tafel gaan zitten om tot een overeenkomst te ko men. De verhoudingen tussen Good rich en Goodyear 'liggen uiteraard niet prettig, maar voor Vredestein is het te hopen, dat beide Amerikaanse concerns via de beurs certificaten van aandelen tegen oplopende koersen hebben verworven. Fouten Het bestuur van Vredestein heeft echter via de onverhoedse uitgifte van nieuwe aandelen, Goodyear in de kaart gespeeld, terwijl geweigerd wordt om de in het bezit van Good rich zijnde certificaten van aandelen om te ruilen in aandelen. Een lang durig proces zou zeker niet in het belang van de onderneming en dus van de werknemers zijn. Het beurs- publiek is vrijwel niet-belangheb- bende geworden, daar de aandelen inmiddels in handen van de twee Amerikaanse concerns terecht zijn gekomen. Wel is gebleken, hoe voor- zichtig de leiding van een onderne ming dient te handelen, als men op het fusiepad gaat. Bij Vredestein zijn ernstige fouten gemaakt, dat is wel duidelijk. Bührmarin-Tetterode hield de jaar vergadering. waarop werd medege deeld. dat het eerste kwartaal 1970 een omzetvermeerdering van 10 pro cent had gebracht, terwijl de winst gelijk bleef. Er zijn nog vele moge lijkheden voor de papierindustrie aanwezig, als men let op het papier- verbruik in verschillende landen. In de Ver. Staten bedroeg dat in 1968 per hoofd der bevolking 242 kilo, in Zweden 181 kilo. in Nederland 117 kilo, in België 97 kilo en in Frankrijk 81 kilo. Elsevier kwam met een gun stig jaarverslag voor de dag, terwijl voor 1970, ondanks verwachte kosten stijgingen, toch een gunstig resultaat wordt verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9