Nieuwe Leidse Courant SRITTEN: HET ROER Schietoefening bosbrand van op oorzaak Veluwe 8 Land smacht naar regen Commentaar vulm Het Kwartet urr uil» Vrij warm Soekarno weer wat opgeknapt Vrijdag 19 juni 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen irecteur: F. Diemer oofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAG BI AD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „StaiUvasUch ie gheblaven mijn hert in teghenepoeti" (tdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wiison tjtif noderlaag nivi tov Hoaih: Goreotl om tv regeren Sdward Heath, leider van de Iritse conservatieven werd van- wrgen vroeg uitbundig gefeli- iteerd toen zijn overwinning zich begon af te tekenen. LONDEN - De Britse Conservatieven hebben gisteren bij de parlementsverkiezin gen voor een sensationele verrassing gezorgd. Vanmorgen werd duidelijk, dat ze de volgens opiniepeilers onverslaanbaar geachte Labourpartij een nederlaag hadden toegebracht. Wanneer de leeuiv zich te- ugtrekt, vieren de hyena's eest. ARABISCH RITA) ,Ik kan nooit goed de eieren kapot krijgen. Ik bak ie daarom maar in de schaal DE BILT Een langgerekte zone van lage luchtdruk beheerst nog steeds het weer in Frank rijk, het Alpengebied en Zuid- slavie. Aan een oceaanfront, dat gisteren het Middellandse Zee gebied introk, vormde zich boven Italië een nieuw lagedrukgebied. In al deze storingsgebieden valt soms overvloedige neerslag. Noordelijker in Europa wordt het weerbeeld bepaald door een hardnekkig hogedrukgebied met het centrum tussen IJsland en Noorwegen. De naar onze omge ving aangevoerde lucht volgt een traject over de Oostzee en Noord- Duitsland waardoor de maxi mumtemperaturen geleidelijk iets minder hoog komen te liggen. Overigens verandert er in het weer nog niet veel. Strandweer Hogedrukgebied komt boven Noordzee te liggen. Ook mor gen zonnig, matige oosten wind. Temperatuur 24 tot 26 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: weekeinde blijft stabiel en zonnig. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), stabiel. Zod en maan 20 juni zon op 4.19, onder 21.03, maan op 22.42. onder 4.32; 26 juni LK. Hoog Water 20 juni: Rotterdam le getij 5.14. 2e getij 17.45. Vlissingen 2.05-14.25. Willemstad 5.54-18.23. Wij ontvingen uit Deventer de nieuwe collectie exclusieve tapijtsoorten in vrijwel iedere breedte verkrijgbaar; geheel nieuwe structuur van zuiver scheerwol; Beoordeel thuis de kleur en vraag vrijblijvend een begro ting. BULTHUIS exclusieve interieurs BOTERMARKT 23 Showroom: Nieuwe Rijn 25 Europese Meubelshow: Rhijn- geesterstraatweg 56, Oegstgeest. DEN HAAG Het Centraal plan bureau verwacht dat de loonkosten dit jaar met ongeveer 9 procent zullen stijgen. -Dat is een procent meer dan enige maanden geleden nog werd verwacht. Minister Nelissen heeft dit meege deeld in de Tweede Kamer. Tegenover de hogere loonstijging staat een hogere produktie per man (niet 4, maar 5 procent). Busje» voor groopsvervoor Enorme rookwolken overkoepel den gisteren de rijksweg Amers- foort-Zwolle. Heel klein zijn de stilstaande auto's nog te zien op deze ANPAuchtfoto. Toen vanmorgen de uitslag van 419 van de 630 districten be kend was, hadden de Conserva tieven een nettowinst van 47 ze tels behaald en leed Labour een verlies van 43 zetels. Labour had toen totaal 224 zetels en de Con servatieven 192. Indien bij de verdere telling in de loop van de dag deze lyn zou door lopen, nemen de Tories van Heath met een meerderheid van zo'n dertig zetels in het Lagerhuis de regering van Labour over, die in het huidige parlement 65 zetels meer heeft. (Zoals bekend wordt bij de verkie zingen in Groot-Britannië het distric tenstelsel gehanteerd: ieder van de 630 districten zendt één afgevaardigde naar het Lagerhuis.) Schotland en Wales, die ieder een I' zetel in het Lagerhuis hadden, moes ten deze afstaan. Ook de liberalen verloren zetels. Verrassend is de grote overwinning van de uiterst-rechtse Conservatief Powell, die vooral heeft geijverd voor stopzetting van de immigratie van niet-blanken. Ook verrassend is dc nederlaag van de plaatsvervangend leider van Labour, Brown. Voor vervolg zie pag. 7 Niet toegeven Een teleurgestelde premier Harold Wilson wilde op grond van de uitsla gen van de 419 districten zijn neder laag nog niet toegeven. Maar opposi tieleider Heath zei optimistisch, ge reed te zijn de regering over te nemen. De ovrwinning van de Conserva tieven, die zich al bij de eerste uitsla gen begon af te tekenen, betekent ook een enorme nederlaag voor de opinie onderzoekers, die allen een flinke overwinning voor Labour hadden voorspeld. Deze verwachtingen heb ben er misschien toe bijgedragen dat Wilson vervroegde verkiezingen uit schreef. Waarnemers vergeleken de situatie met de Amerikaanse presidentsver kiezingen van 1948, toen Truman tegen alle voorspellingen in een ge weldige overwinning boekte op Dewev. De nationalistische partijen van (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Als er niet gouw regen komt zal de schade in land- en tuinbouw in de miljoe nen gaan lopen, zeggen deskun digen. Daarbij wordt dan nog niet eens gedacht aan de grote schade door hooibroei (afgebrande boerderijen) en bos- en heidebranden. Hoe dringend de behoefte aan re gen is, blijkt ook uit de veenbranden, die Zuidoost Drenthe al dagenlang plagen. Veenbranden ontstaan en ver plaatsen zich onder de oppervalkte (door broei) en kunnen vaak alleen door regen worden geblust. In steeds meer plaatsen ontstaat tekort aan drinkwater. Steeds meer boeren en tuinders schakelen aller lei hulpmiddelen in om het dorstige land van water te voorzien. Vooral de fruitteelt wordt bedreigd door een aan kwaliteit en gewicht (en dus aan waarde) sterk ingeboete oogst aan aardbeien, appelen en kersen. De komenda dagen echter blijven volgens De Bilt warm en droog. Wel voorspelt het KNMI hier en daar een onweersbui, maar dit is onvoldoende om een miljoenenstrop nog te voor komen. Nederlaag Premier Wilson en zijn vrouw hadden, naarmate de verkie zingsuitslagen binnenkwamen steeds minder reden tot vrolijk heid. DJAKARTA Oud-president Soe karno heeft een rustige nacht gehad en schijnt iets beter te zijn. UTRECHT Gisteren sloeg de I directeur van de dienst weg en wer- ken van de NS. ir. D. C. Asselman, bij het belang:;jke spoorwegknoop punt aan de Cartosiusweg een paal I voor het eerste treinenviaduct in ons I land. TNE noodsprong van premier Wilson heeft niet de uitkomst gebracht die er algemeen van werd verwacht. Ondanks de voor Engeland vry grote opkomst heeft h(j geen nieuw man daad gekregen en moet hy na byna zes jaar de eer aan de conservatieven laten. Verklaringen voor zyn nederlaag (de opiniepeilingen gaven tot het laatst toe een overwinning te zien) zyn er wel: de tegenvallende betalingsba lans over mei en de voor de tyd van het jaar grote werkloosheid, die de rust in het bedrijfsleven niet ten goede kwam. In dit verband was de beschuldiging van Heath, ais zou Wilson na een socialistische overwinning opnieuw tot devaluatie van het pond sterling willen besluiten, voor velen wellicht de druppel geweest die de emmer deed overlopen, of zij terecht geuit werd of niet. Ook het optreden van de rebellerende Enoch Powell die de groeiende hoe veelheid niet-blanken in Engeland wil terugdringen, heeft de Conservatieve Party geen windeieren gelegd. Zy heeft er waarschijnlijk in vele delen van het land meer stemmen door ge kregen. Bekend was, dat grote groepen arbei ders zich bedreigd voelen door het toenemend aantal niet-blanken, die niet alleen bezit nemen van wyken in de grote steden, maar ook vele blanken letterlijk het werk uit de handen nemen. Beslissend is de stem van de talrijke zwevende kiezers geweest die de kat zo lang niogelyk uit de boom keken en wie een zeker opportunisme niet kan worden ontzegd. Wilson is er gis teren niet in geslaagd het vertrouwen te winnen. Hoe de jongeren hebben gestemd, met name die tussen 18 en 21 jaar, valt nu nog moeilijk te bezien. Mogelijk hebben vele geen gebruik ge maakt van het recht om (voor het eerst) hun stem uit te brengen. Dat zy op grote schaal op Wilson stemden lijkt niet aannemelijk. Voor Heath breekt als premier een bijzonder moeilijke tijd aan. Hij heeft veel beloofd, en het zal hem niet mee vallen alles waar te maken. In hel gevecht met de vakbonden staat hij veel zwakker dan Wiison. Niettemin moet de overwinning hem grote vol doening schenken. Militairen leveren viiiirgeveelit Heerniuk gelast onderzoek (Van een onzer verslaggevers) 't HARDE Minister Beernink beeft een onderzoek gelast naar de enorme bosbrand, die gisteren op de Veluwe drie vierkante kilometer natuurschoon beeft verwoest. Drie villa's, twee boerderijen en een aantal vakantiehuisjes werden in de as gelegd. Eén militair raakte ernstig ge wond aan het hoofd, nadat een door hem bestuurde tank werd getroffen door een omval lende boom. Reeds 's morgens om elf uur zou het vuur zijn ontstaan op hel schietterrein bij de leger plaats 't Harde, waar volgens de legerleiding is geschoten met pantsergranaten met stalen la ding. Geruchten over het schie ten met fosforgranaten zijn te gengesproken, omdat tijdens perioden van droogte geen gra naten met brisantlading worden gebruikt. Juist met hel oog op het brandgevaar. Hel vuur breidde zich, aangewak kerd door een sterke wind, 's middags uit in de richting van het 4000 inwo ners tellende plaatsje 't Harde. Een brede zandstrook, de spoorbaan en de rijksweg Amersfoort-Zwolle vormden geen enkel beletsel voor het hoogop- laaiende vuur. De militaire autoriteiten zijn het niet eens over het tijdstip, waarop de brand is ontstaan. Omstreeks half twee werden de burgerbrandweer korpsen gealarmeerd. Bewoners van 't Harde zeggen, dat door de schietoe feningen dikwijls brandjes ontstaan, die door de militairen worden ge- j blust. Hulp van gemeentelijke brand weerkorpsen wordt pas ingeroepen, wanneer het vuur zich tot buiten het schietterrein uitbreidt. Staatssecretaris Haex van defensie wil nagaan waarom zoveel tijd heeft gelegen tussen het uitbreken van de brand en het moment van alarmering van plaatselijke korpsen. Honderden brandweerlieden en mi litairen gingen de vuurzee met groot materieel te lijf. De rijksweg Amers- foort-Zwolle werd voor het verkeer gesloten, omdat zware rookwolken het rijden onmogelijk maakten. Het treinverkeer op deze route werd tus sen twee en vijf uur volledig lamge legd. Voor vervolg zie pag. 13 De vlammen konden gisteren, in de bossen rondom t Harde op de Veluwe, snel om zich heen- grijpen, want door de droogte waren de bomen een gemakke lijke prooi. MEUBEL DISCOUNT N.V. IN Of CONSUHEHTEHHAPKl LEVENDAAL 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN* AGERE PRIJ5

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1