Lokettistes op de barricade VU-leden nemen nog geen besluit over grondslag Jeugd zat aan de voeten van de gevestigde orde a Soest telegrafeert minister Den Toom MEN MIST GEREFORMEERD KARAKTER Debat met Boerma en Mansholt Laat vrouw zelf uitmaken of ze rangeerder kan zijn Christen-radicalen vormen werkgroep Gouden Handen" geen succes Voorlopig maatregel voor werkende jeugd j De meeste bezwaren richten zich tegen het feit, dat in de nieuwe formulering niet meer voorkomt de zinsnede „De Ver eniging staat voor alle onder wijs, dat in haar scholen wordt gegeven, geheel en uitsluitend op de grondslag der gerefor meerde beginselen De nieu- j we formulering luidt: DONDERDAG 18 JUNI 1970 LUCY DUSSENBROEK (uiterst links): wij willen juist vrouw blijven (-Naast haar van links naar rechts: Janneke Kamper, Hiske Kleywegt en Carta Jansen). UTRECHT „Volledige doorbreking van de alleen-heerschappij van de mannen!,' Dit is de strijdkreet van de nieuwste variant op de Dolle Mina's: de actiegroep „BVP", oftewel „Bedonderde Vrouws Personen", die ageren tegen het personeelsbeleid van de Neder landse Spoorwegen. Woordvoerster mevrouw Lucy Dussenbroek (24) geeft wel iswaar lachend toe, dat de strijdkreet wat aangedikt is. maar noemt de NS een „m^nnenbedrijf" dat de meeste vormen van bevoorrechting van de man boven de vrouw in onze samenleving weerspiegelt. Huib Goudriaan De afdeling personeelszaken van de NS gaf hierop deze week als commentaar, dat dit slechts in sommige opzichten nog zo is. Zo kan „veel werk, zoals ran- n: geerder en wegwerker om fysieke reden slechts door man- len worden gedaan." Met na- Iruk wordt echter ontkend dat ^vrouwen in ook voor hen ge likte banen worden achterge- erOCneld bij mannen". Het „ook voor hen geschikte banen" ondergaan de vrouwen olj van de BVP reeds als een dis criminerende opmerking. Lucy Dussenbroek reageert lichtelijk geïrriteerd: „Ik vind dat de 1 vrouw wel fysiek geschikt is; trouwens, elke vrouw moet dat zelf kunnen uitmaken en niet hoeven te laten, bepalen door onze mannenmaatschappij." Met een rake woordspeling zegt ze: „Maar als de nood aan de man komt, kan de vrouw er fysiek natuurlijk wel tegen; dat is altijd zo geweest." Mevrouw Hiske Kleywegt (21), medestrijdster van Lucy: „Er zijn ook mannen die niet fysiek geschikt zijn voor deze banen. Elke man of vrouw moet dat zelf kunnen uitmaken." Programma De actie van de BVP begon 25 maart, op de avond var. de verkiezing van de ondernemingsraad van de NS. Mevrouw Dussenbroek, mevrouw Kleywegt, mevrouw Janneke Kamper (26) en Carla Jansen (19) allen bij de NS werkzaam als lokettistes demonstreerden toen in het hoofdge bouw, de uitslagen van de verkiezin gen uit het hele land binnenkwamen. De demonstratie bestond uit, met pet ten op en fluitjes in de mond, spelen met spoortreintjes. Dit ook als protest tegen de „eenzijdige opvoeding, die meisjes krijgen" (ze moéten altijd maar met noppen spelen) Het gevolg was de oprichting van de NS-aktiegroep BVP. met aanvan kelijk als leuze: gelijk? rechten, gelij ke plichten en gelijke mogelijkheden voor de 3000 vrouwen die bij de NS werken (er zijn 27.000 NS-mannen). In een later stadium werd deze weinig concrete slagzin uitgewerkt tot een actieprogramma met als pun ten: „Dezelfde promotiekansen als de man; openstellen van alle funkties; BVP (vrij vervoer) voor haar gezin; herziening „taakgroep" en „kresjes". Vorige week werd een brochure ver spreid. en 25 iuni wordt in Utrecht de oprichtingsvergadering van de actie groep gehouden. Reacties Inmiddels zijn er adbaesiebetuigin- gen van vrouwen werkzaam bij Van Gend Loos, van vijf NS-vrouwen en een positieve reactie van de FSV Foto: Herbert Behrens SOEST De gemeenteraad van Soest heeft in een telegram aan de minister van defensie aangedrongen op spoedige ver- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De onlangs uitge treden radicale leden van de ARP en de Politieke Partij Radikalen zullen op korte termijn onderzoeken of het mogelijk is te komen tot een politie ke organisatie van christenen, die van mening zijn dat vanuit het evan gelie een duidelijke politieke-sociale vredesboodschap is af te leiden, met name in kritische zin ten aanzien van de gevestigde orde en machten. Zij hebben gisteravond besloten voorlopig een werkgroep te vormen onder de naam „Bundeling". De le den van deze groep willen hun visie politiek gestalte trachten te geven als een „lichtsignaal naar een nieuwe toekomst, in het besef van de gebro kenheid en het voorlopige karakter van de huidige samenleving". Een dergelijke evangelische poli tiek is vo*lgens hen in de confessio nele partijen niet te verwezenlijken. „Bundeling" onderstreept de wense lijkheid van samengaan van allen die met behoud van eigen identiteit „een alternatieve beweging kunnen vormen tegenover een regeringscom binatie als die van het kabinet-De Jong." Thans wordt reeds vastgesteld dat met de huidige VVD en de CPN niet zal kunnen worden samenge werkt. De werkgroep houdt op 12 septem ber een landelijke bijeenkomst. betering van de Van Weerden Poelmanweg op de vliegbasis Soesterberg. Op deze weg kwamen vorige week v(jf militairen om het leven toen een legertruck van de weg raakte en over de kop sloeg. Het weggedeelte over het vliegveld is in eigendom en beheer bij het mi nisterie van defensie. De gemeente Soest heeft tot dusver steeds gewei- gerd de weg in eigendom over te ne- 1 men zolang Defensie weigert het weg dek te verbeteren. Drie jaar gepraat j Volgens burgemeester mr. - S. P. I baron Bentinck is er drie jaar lang I overleg over deze zaak geweest, maar er kon geen overeenstemming wor- 1 den bereikt. De burgemeester zal audiëntie bij I de minister aanvragen. Het KVP-raadslid Storimans, dat I Defensie een proces wil aandoen we- gens dood door schuld, zei het beden- kelijk te vinden dat wel onmiddellijk maatregelen zouden worden geno- men als kabouters de weg zouden be- zetten en het verkeer onmogelijk zou- i den maken. (de Federatie Spoorweg Vakvereni ging), die kantoorruimte ter beschik king van de groep heeft gesteld. Hier is altijd wel een van de vier dames dagelijks tussen negen en vijf uur te bereiken (tel. 030 - 19225) voor inlichtingen. Als lokettistes hebben ze verschillende diensten, dus is er altijd iemand beschikbaar voor de actie groep. In het kantoor van de FSV licht mevrouw Dussenbroek het program ma toe. „Een kernpunt is de wens een bedrijfscrèche in te stellen. Als die er is. kunnen vrouwen die kinderen hebben blijven werken. En dit blij ven hangt weer samen met de pro motiekansen." Mevrouw Dussenbroek meent dat het vooruitzicht, dat vrou wen na een huwelijk meestal de dienst van de NS verlaten, de promo tiekansen verknoeit. Mevrouw Kleywegt- „Van vrouwen, maar ook van mannen, „langs de lijn" dat wi! zeggen op de stations horen we vooral dat er weinig promotiekansen zijn." Mevrouw Dussenbroek lacht: „Ja zeker, we willen ook voor de promo tiekansen van de mannen opkomen. We zijn zeer sociaal voelend...." Over het programmapunt „open stellen van alle functies voor vrou wen; zeggen de dames dat van bo- Ivenaf wordt bepaald, dat vrouwen li chamelijk niet geschikt zijn voor functies als rangeerder, machinist of conducteur. „Wij vinden dat elke vrouw zoiets zelf moet kunnen bepa- j len." I Vrij vervoer De Nederlandse Spoorwegen deelt het personeel naar de aard van de I werkzaamheden in zogenaamde j „taaKgroepen" in. Deze indeling moet wprden herzien, vindt de actiegroep. Een andere grief is tenslotte dat vroüw en kinderen van NS-mannen vrij vervoer bij de spoorwegen heb ben. De echtgenoten en kinderen van vrouwen, die bij de NS-werken, krij gen deze vrij-vervoertjes echter niet. Waarom niet? vragen de proteste rende vrouwen zich af. (Ze voegen hieraan toe dat dit vrije vervoer wel wordt verleend als de vrouw kost- winnares is). Op de vraag of ze zich beïnvloed achten door de Dolle Mina's ant woordt Lucy Dussenbroek: „Zeker, al leen willen wij, niet als de Dolle Mi na's in alle richtingen werken, maar ons uitsluitend op het bedrijf rich ten. We willen overigens geen nega tieve groep zijn. We zijn ook bereid voor de belangen van de mannen op te komen." Lucy constateert dat onze „man nenmaatschappij" nu eenmaal histo risch is gegroeid, en dat dit heel moeilijk valt te doorbreken. Lucy Dussenbroek en Hiske Kley wegt (beiden gehuwd) vertellen bij hun thuis ook een taakverdeling toe te passen, zodat de vrouw niet eenzij dig voor het huishouden opdraait. Hiske: „Misschien zou het werk buitenshuis ook kunnen worden ver deeld tussen man en vrouw, want nu moeten die mannen ook alleen maar werken" Lucy: „Zijn de vrouwen van die luxe poppetjes dat alleen zij buiten mogen wandelen en zitten als het mooi weer is? Het zou echt een ver lichting voor de man zijn als hij dat ook eens kon doen.' Vrouw blijven Lucv ervaart het ook als een fout dat meisjes naar de huis- j houdschool gaan en dan „geen vak leren", terwijl jongens dat wel doen op bijvoorbeeld de LTS. „Waarom worden beide vor men van onderwijs niet samen- gebracht in een school, zodat mannen ook leren huishouden en vrouwen een technisch vak naar keuze, dus als ze dat wil len kunnen leren?" Lopen jullie niet het risico door deze acties als „manwijven" te worden betiteld? Hiske: „We vinden het hele maal geen emancipatie of gelijk berechtiging als vrouwen in een of andere groep zich nu als man gaan gedragen. Dat is een vorm van aanpassing!" Lucy: „En dat willen wij hele maal niet. We willen juist vrouw blijven." (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG Blank, zwart en bruin zaten gisteravond tot middernacht toe aan de voeten van de gevestigde maatschappij, gepersonifieerd in de Nederlan ders dr. Boerma en dr. Mans- holt. De directeur-generaal van de FAO en de vice-voorzitter van de Euro pese commissie waren naar het Kijkduinse jongerendorp De Nieuwe Aarde gekomen, dal tijdelijk onder dak biedt aan een 300 koppen tel lende en nogal gemêleerde internatio nale groep, die op het Wereldvocd- selcongres in Den Haag de weg naar een volkerengemeenschap, die niet meer hongert, in een versneld tempo tracht open to breken. Een moeilijke en zeer gecompli ceerde zaak, zo bleek wel uit de woorden van de heren Boerma en Mansholt, want niet de FAO en de EEG bepalen de pas, maar de rege ringen van de rijke zowel als de arme landen. De voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Naties en de Europese Commissie waren slechts technische instrumen ten van die regeringen. Generatie De heer Mansholt, die discussies met de jongeren nooit heeft ge schuwd, bracht, evenals de heer Boerma trouwens, naar voren dat de oplossing van het wereldvoedselpro bleem zeker nog tien twintig jaar op zich zal laten wachten. Het zal tenminste nog een generatie duren voordat de ontwikkelingslanden een Chaos na expositie EDE De nationale tentoonstel ling van handenarbeid, „Gouden Handen" lijkt te zijn mislukt. Door het warme weer zijn vorige week niet de verwachte 100.000 bezoekers gekomen, maar slechts 40.000 bezoe kers. Dit betekent voor de organisa toren een tekort van 100.000 gulden. Organisator J. Leeuw uit Hilver sum en D. de Nooy, voorzitter van de Edese winkeliersvereniging, geven elkaar de schuld van het echec. De heer. Leeuw zou voordat de expositie begon 70.000 gulden uit de kas heb ben genomen, iets waarover de heer De Nooy kwaad is. Op zijn beurt verwijt de Leeuw de winkeliersvereniging rekeningen te hebben betaald buiten hem om: er zou 140.000 gulden van de inkomsten zijn „verdwenen". De heer Leeuw verwacht dat de justitie eraan te pas zal moeten komen. peil hebben bereikt, dat ook maar enigszins vergelijkbaar is met dat in de ontwikkelde landen. De sfeer in het vroegere Milva- kamp was ongedwongen en vaak zelfs gezellig. Dank zij de strakke leiding konden vragenstellers zowel als sprekers ongestoord het woord voeren. Sommige jongeren vooral die van het Afrikaanse continent wa ren duidelijk politiek geëngageerd, anderen spraken uit een merkbaar gevoel van bewogenheid. De bevrijdingsbewegingen kwamen totaal niet aan bod. Wel waren er verschillende pogingen om de heren Boerma en Mansholt uitspraken te ontlokken over revolutionaire orga nisaties in Afrika en Latijns-Ameri- ka, maar de laatsten gaven zich niet bloot. Toen de directeur-generaal van de FAO werd gevraagd of hij niet meen de dat de groene revolutie gepaard diende te gaan met een rode revolu tie. antwoordde deze: „Als u met een rode revolutie een totale revolutie bedoelt, dan ben ik het helemaal met u eens". Tegenstander Tot grote blijdschap van de inter nationale jeugd bleek dr. Boerma een fel tegenstander te zijn van het groot grondbezit, terwijl de geïmproviseer de geloofsbelijdenis van dr. Mans holt over het socialisme, een dave rend applaus ontlokte. Een gast, die in het jongerendorp eveneens luid bejubeld werd, was de Soedanese minister van landbouw, dr. Mohammed Nour, die op de ope ningsdag van het congres een alter natieve voorzitter werd genoemd, Moeder Lynx heeft (in Artis, Amsterdam) haar twee kleintjes verstoten, maar verzorger Henk Nijdam heeft de taak van de moeder overgenomen. Met een I pincet worden de nu bijna twee weken oude bay's gevoed. Een I iinxgeboorte in gevangenschap is een zeldzaam verschijnsel. maar die voor deze eer in het open baar bedankte. Ook hem werd gevraagd een con ceptie van het socialisme te geven, maar hij ontdook het antwoord door op te merken dat hij juist naar Euro pa was gekomen om van de tradities en de ervaringen van het socialisme te leren, en om er achter te komen hoe het zeker niet moet. De vorig jaar aan de macht geko men revolutionaire regering van Soe dan was volgens minister Nour niet communistisch, maar nationalistisch. Kamer akkoord r (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het voorwaardelijke arbeidsverbod voor jongens en meisjes jonger dan 16 jaar. De maatregel, die als voorlopig moet worden beschouwd in afwach ting van definitieve voorzieningen voor de werkend-: jeugd mag slechts tot 1 augustus van het volgend jaar van kracht blijven. De Tweede Kamer ging namelijk ook akkoord met het amendement van mejuffrouw T. Kok, waarin om een beperkte werkingsduur van de wetswijziging wordt gevraagd. Voorwaarde voor het werken van de jongens en meisjes is, dat ze met behoud van loon een dag of twee hal ve dagen per week naar school gaan. Uitzondering wordt echter gemaakt voor meisjes in de huishouding. Het amendement van mejuffrouw Baren- dregt om deze „discriminatie' 'onge daan te maken werd verworpen. Dit was voor de dames Heroma- Epema en de heren Egas. Dolman. Meilink. Brautigam. Padt-Jansen en Laban en Lems (allen van de PvdA) om tegen de hele wetswijziging te stemmen. Lijdzaam Welke eigenschap van de vrouw, die historisch is gegroeid, ervaart u als negatief9 Lucy Dussenbroek: „Het passief ingestelde, net lijdzame dat sommige vrouwen hebben. Maar ik wil de vrouw wel vrouw laten, hoor. Ik vind alleen dat de vrouw meer als mens moet worden benaderd." „Op het ogenblik worden vrouwen over het algemeen gemanipuleerd door het gezin. Het zou zo moeten zijn dat mannen zowel als vrouwen huishoudelijk werk als beroep zouden kunnen kiezen Dus niet zoals nu: ne gentig procent van de vrouwen aan vaardt de huishouding klakkeloos als haar roeping, terwijl ze dan dikwijls buiten de maatschappij komen te staan." (Van een onzer redacteuren) DEVENTER De leden van de Vereniging voor wetenschappe lijk onderwijs op gereformeerde grondslag, waarvan de Vrije Uni versiteit uitgaat, hebben gisteren op de jaarlijkse VU-dag geen be sluit genomen over de nieuwe formulering van de grondslag. Aan het slot van de vergadering liet men duidelijk merken nog geen beslissing te durven nemen. Nog dit jaar zal een nieuwe vergade ring over dit onderwerp worden gehouden. 1 „De Vereniging slaat voor alle ar beid die van haar uitgaat, met name voor het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek dat aan de Vrije Uni versiteit plaatsvindt, op de grondslag van Het Evangelie van Jezus Chris tus. dat naar de openbaring in de Heilige Schrift de mens in zijn gehele leven roept tot de dienst en verheer- lijking van de ene God, Vader, Zoon en Heilige Geest, en daarin tot dienst aan de medemens". Ketterij Dr. J. Schelhaas vond deze grondslag veel te ruim en betreurde het ontbreken van 't gereformeerde karakter. „We moeten dwaling, kette rij en vals leer vermijden", zei hij. De nieuw geformuleerde grondslag noemde hij krachteloos. Alleen atheïsten en mensen met een andere leer worden erdoor afgewezen, verder kan men met de grondslag doen wat men wil. (De grondslag behoeft niet te worden ondertekend door do 8000 studenten aan de VU - red.) Prof. dr. D. Nauta zei het vreemd te vinden, dat in de grondslag het gereformeerde karakter-niet meer is terug te vinden. Hij noemde dit in consequent, want hoe kan men spre ken van een Vereniging voor weten schappelijk onderwijs op gerefor meerde grondslag, wanneer „het ge reformeerde" uit die grondslag is ver wijderd, zo vroeg hij zich af. Hij noemde de nieuwe formulering overigens een verruiming, omdat an dere confessionelen nu ook kunnen meedoen. Niet-gereformeerd bete kent nog niet on-christelijk", zei hij, doelend op de uitspraken van dr. Schelhaas. Wel had hij graag gewild dat in de nieuw geformuleerde grondslag tot uiting was gekomen, dat men bij het „tot dienst aan de medemens" een kritische houding aanneemt ten aanzien van allerlei problemen. l Een ander belangrijk bezwaar was dat men in de nieuw geformuleerde I grondslag niet meer tegenkomt de zinsnedeen erkent mitsdien als grondslag voor het onderwijs in de godgeleerdheid de drie Formulieren van Enigheid...". Hiervoor was een nieuw artikel ingelast mei als in houd: „Het wetenschappelijk onder wijs in de faculteit der godgeleerd heid omvat mede de voorbereiding tot het bekleden van het ambt van die naar des Woords. Te dezer zake kan de Vereniging overeenkomsten met kerken aangaan". Diverse predikanten tekenden hier tegen, mede namens de kerkeraad van hun gemeente, bezwaar aan. „Vrijzinnigheid en onkerkelijkheid nemen toe en straks wordt het gere formeerde bastion nog bezet door vertegenwoordigers van deze richtin gen. We moeten waakzaam zijn", al dus een predikant. Zelfs rooms-katholieke geestelijken zouden hoogleraar aan de VU kunnen worden, of vertegenwoordigers van de Grieks orthodoxe kerk. omdat zij van harte zouden kunnen instemmen met de nieunw geformuleerde grondslag. „Als straks nieuwe kandidaten voor onze clasis verschijnen, kunnen we er dan 05 aan dat deze kandidaten in de gereformeerde leer zijn onderwe zen". zo vroeg een predikant zich vertwijfeld af. Ds. P. N. Kruyswijk zette uiteen waarom de commisise, waarvan hij I voorzitter was, had besloten de „gcre- I formeerde beginselen" uit de grondslag te halen. „We wilden een I grondslag als een bazuinstoot en daarom hebben we die term „gerefor meerde beginselen", die veel schijnt te omvatten maar in wezen de men sen zo weinig zegt. vermeden". Verantwoordelijkheid Een gloedvol betoog, dat diepe in druk niaakle, kwam van prof. dr. G. C. Berkouwer: „Wat '11 verantwoor delijkheid laden wc op ons door in de grondslag op Jezus Christus te wij zen. En natuurlijk kunnen we die grondslag op duizenden manieren in terpreteren en even zoveel keren fout beoordelen, want het is de taal van mensen, die alle wegen openlaat. Ook die naar ketterü. maar ook die naar een geweldige nieuwe toekomst". Ondanks zijn bewogen pleidooi voor de nieuw geformuleerde grondslag, durfde de vergadering nog geen besluit te nemen. Op voorstel van prof. Nauta. die stelde dat van achter de tafel;té weinig was inge gaan op de naar voren gebrachte be zwaren. werd besloten over dit voor stel een nieuwe vergadering uit te schrijven. Dan zal tevens liet agendapunt „Taak en plaats van tie Vereniging in het kader van de herstructurering universiteiten" aan de orde komen. De vergadering kwam niet toe aan dc behandeling van dit onderwerp, prof. dr. G. J. Sizoo. die de leiding had, gaf de 175 leden van de vereniging. 60 afgevaardigden van kerken en 39 af gevaardigden van plaatselijke bestu ren. de verzekering dat de nieuwe vergadering nog dit jaar zal worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5