PHNOM PENH AL OMSINGELD i n NIXON GEEFT ALARM VOOR INFLATIE Toestand kritiek van Soekarno Commentaar leer doden in koude winters Strijd laait op in Cambodja f Vandaag grote aanval verwacht Minister Nita overleden Italië wipt Duitsland Het Kwartet Overleg leidt tot prijsverlaging No» voorsprong voor Labour Mogelijk opnieuw examen na jaar rij-ontzegging Piloot (groet kennis) omgekomen Kosygin wellicht in oktober naar New York (Sta) Warm en droog Nieuwe Leidse Courant Donderdag 18 juni 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijk dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Communistische eenheden hebben nu vrijwel het gehele historische tempelcomplex van Angkor in handen. Rondom de tempels hebben ze luchtdoelgeschut gebouwd. Cambodjaanse bommenwerpers mijden bij hun beschietingen het complex angstvallig. Kiezen PHNOM PENH De militaire situatie in Cambodja wordt voor Ie sinds drie maanden aan de macht zijnde regering van Lon Nol net het uur hachelijker. De hoofdstad Phnom Penh is vrijwel ge- leel van de buitenwereld afgesloten; Vietcong-eenheden en aanhan- ;ers van het afgezette staatshoofd prins Norodom Sihanoek hebben [isteren hun omsingelingsactie voltooid. Uit verschillende bronnen irerd vernomen dat vandaag de rote aanval op Phnom Penh worden verwacht. In de oofdstad zelf heerst een ner- euze spanning. Vele winkels ijn gesloten en in verscheidene leien van de stad zijn barricades pgeworpen. Een ontsnapte monnik vertelde dat ij in de buurt van Phnom Penh ge- angen was gehouden door guerrril- a's van wie velen speldjes met een jto van Sihanoek droegen. Ze had- len volgens hem verklaard te beho- en tot het „nieuwe Sihanoekleger". De strijd in Cambodja is op diverse unten opgelaaid. Een strategische lost van regeringstroepen op 55 kilo- neter ten noordwesten van Phnom 'enh is in handen gevallen van de 'ietcong. Kompong Tsjang, 130 kilo- ïeter van de hoofdstad, wordt zwaar lestookt. Diplomatieke activiteit Terwijl de communistische troepen l Cambodja hun oorlogsinspanning vergroten heerst in Moskou een grote diplomatieke activiteit om de kwestie Indo-China aan de onderhandelings tafel op telossen. Een missie onder leiding van de In donesische minister var buitenlandse zaken, Adam Malik, voert daarover onderhandelingen met de Russische regeringsleiders. Minister Malik, die gisteren gespro ken heeft met zijn Russische collega Gromiko, zei later dat Moskou gekant is tegen een Geneefse conferentie. In Moskou vertoeft ook de VN-se- cretaris generaal Thant. Behalve de kwestie van het Nabije Oosten is hij ook van plan de situatie in Indo-Chi na met de Russen te bespreken. Ook hij is voorstander van een regeling van "'Indo-China" via de conferentie tafel. Maar Moskou heeft herhaalde lijk gezegd dat het nu niet ae juiste tijd is voor een conferentie. DEN HAAG Overleg op het ministerie van economische zaken heeft geleid tot een aantal prijsver lagingen in de volgende sectoren: kantoormachines (110 procent), staaldraadmatrassen en bedden (25 pet), schoenreinigingsmidde len (28 pet), voetverzorgipgsarti- kelen (523 pet), luiers (413 pet), werkhandschoenen (49 pet), lift-' onderdelen (1216 pet), lederverf (11 pet), bouten en moeren (Vs8 pet). Tifkschowwing WILLEMSTAD Onverwachts is gisteravond de Antilliaanse minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer A. P. Nita, overleden. De Antilliaanse regering heeft in een telegram naar Cuba en Venezuela verzocht om een patholoog-anatoom ter beschikking te stellen voor het verrichten van autopsie. Familieleden van de overledene en de partij „Fren- te di Obrero y Liberacion 30 di mei", waarvan minister Nita secretaris-ge neraal was, hadden hierom verzocht. Zowel de behandelende geneesheer als het ziekenhuis hebben geeh be zwaar tegen een lijkschouwing. Ook Brazilië in finale MEXICO Niet hel als finalist gedoodverfde West-Duitsland, maar Italië speelt in het weekend in de finale om het wereldkampioenschap voetbal. Tegenstander is favoriet Bra zilië, dat gisteren moeizaam met 31 van Uruguay won. De wedstrijd West-Duitsland-Italië is er een die in de voetbalannalen zal worden beschreven als een dra matische tweekamp, vol zinderende spanning. Zie de sportpagina. Prijsverhoging voor zware stookoliën ROTTERDAM In het kader van de door het ministerie van economi sche zaken vastgestelde prijsstructuur voor vloeibare brandstoffen, zullen als gevolg van gewijzigde marktom standigheden de prijzen van zware stookolie vandaag worden verhoogd met 6 per duizend liter/kilogram. Tijdens het jaarlijkse bejaarden- défilé op Soestdijk bood de 83- jarige mevrouw Palm uit Den Haag koningin Juliana een zelf- ningin een boeket bloemen aan. EJE Lagerhuisverkiezingen van van daag zijn voor de regerende Britse Labourpartij niet meer dan een poging om van de nood een deugd te maken. Een wat betere gelegenheid om te winnen zou zich wellicht niet meer hebben voorge daan. Premier Wilson had eigenlijk geen keus. Dit betekent niet. dat hij de kiezers met lege handen tegemoet moest treden. Het gaat vooral om wat tot- dusver bereikt is, en pas daarna om 1 wat de toekomst voor de Britse eco nomie nog aan ontwikkelingen kan opleveren. Als er later dit jaar moeilijkheden mochten komen, is het van belang dat de leiding in handen ligt van een premier die weet hoe hij se moet aanpakken. Ook de Britse kiezer zal weinig behoefte hebben aan onzeker heid door experimenten. Deze instelling kan nadelig zijn voor de Conservatieve Partij, ook al be looft deze: belastingverlaging, meer sociale veiligheid, bedwingen van inflatie zonder strenge loonbeheer- sing. en andere kostbare maatrege len. die niet alle tegelijk haalbaar I zijn. Wilson heeft ondanks vaak ge rechtvaardigde kritiek op zijn beleid in de bijna zes jaren van zijn premierschap naam gemaakt als een man die geen socialistische stok paardjes bereed en conflicten met de vakbonden niet uit de weg ging. Ileath heeft zich als leider van de onderling verdeelde Conservatieve Partij nooit helemaal waar kunnen maken. Dc jongste aanval op zijn leiderschap door de dissident Enoch Powell zal waarschijnlijk zijn positie verder verzwakken. Het oordeel van de kiezers kan ech ter grillig zijn, en vooral de thuis blijvers onder de bijna veertig mil joen stemgerechtigden kunnen voor verrassingen zorgen, waarmee de opiniepeilers in de afgelopen maan den geen rekening konden houden. Lijkt verlenging van het mandaat van Wilson voor de hand te liggen, zekerheid is er geenszins. Die is er pas als uiterlijk morgenmiddag de stemmen zijn geteld. Te wensen is dat, wie ook wint, een duidelijke meerderheid in het Lager huis achter de nieuwe premier zal staan. LONDEN In drie van de vier opi niepeilingen waarvan gisteren de re sultaten bekend zijn gemaakt, wordt de Labourpartij van premier Wilson als de winnaar bij de Lagerhuisver kiezingen van vandaag aangewezen. De meerderheid waarop de socialis ten zouden mogen rekenen, varieert bij de verschillende onderzoeken van twintig tot honderd zetels van de 630 te verdelen plaatsen in het parlement. Slechts het Centrum voor opinie onderzoek voorspelt dat de Conserva tieven van Heath een meerderheid zullen krijgen. Vanavond om tien uur gaan de stembureaus dicht, zodat de eerste uitslagen pas vannacht bekend zul len worden. WASHINGTON President Nixon heeft gisteren in een tv- toespraak een „alarm voor infla tie" gegeven met als doel de loon- en prijsstijgingen in de overhitte Amerikaanse economie te beperken. Ik geef op als nieuwe abonnee: straat: plaats: gironr.: tel.: Betaalt per O kwartaal maand BON Mijn naam: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik het gezellige Pletina I w. f j^^haaltje cadeau. DJAKARTA Dc toestand van de Indonesi sche oud-presi dent Soekarno is kritiek en er bestaat weinig hoop meer voor zijn leven. Dit verklaarde van morgen Sockar- no's tweede doch ter. Rachniawati. specialist, een internist en 1e huisarts van Soekarno. De 69-jarige lijdt aan een te hoge bloeddruk en een nieraandoening. DEN HAAG Minister Bakker (Verkeer) meent dat het rijbewijs zijn geldigheid moet verliezen, wan neer de rijbevoegdheid langer dan een jaar is ontzegd. Uit het verslag van de commissie voor verzoekschriften uit de Tweede Kamer blijkt het standpunt van de minister. Hij acht het onjuist dat na langdurige ontzegging een rijbewijs opnieuw kan worden verkregen, zon der het afleggen van een rijexamen. Wordt het wegenverkeersreglement in deze zin herzien, dan zullen be- trokkenen dus opnieuw examen moeten doen. Een Alouette III helikokptcr van de Koninklijke luchtmacht. Eeft dergelijk toestel is gistermiddag bij Winterswijk neergestort. De piloot kwam om het leven Postzegel Is niet nodig als op de envelop schrijft: ieuwe Leidse Courant, J -tan I loog. De anderen zijn een röntgeno- voordnummer ZO/, Leiden loog een nierspecialist, een hart- De voormalige president was woens dag in een ziekenhuis te Djakarta opgenomen. Zes artsen houden voort durend de wacht aan zijn ziekbed. Een van hen is een prominent neuro- NOORDWIJK Het sterftecijfer van aan hart- en vaatziekten lijdende Wnnen is in januari en februari het hoogst en in juli en augustus het laagst. Er zou verband bestaan tussen de gemiddelde maandelijkse verkoeling de temperatuur, het effect van de wind en het sterftecijfer. Winters let abnormale grote verkoeling worden gekenmerkt door een hoger sterfte- jijfcr. wat daalt in zomers met geringe verkoeling. Over deze ritmische of cyclische verschijnselen wordt deze week in Noord- Mjk een internationaal symposium gehouden. Van dr. S. W. Tromp, dircc- lur van het internationaal instituut voor interdisciplinair ritme-onderzoek i Oegstgeest, zijn bovenstaande uitlatingen. Hij deed een dringend beroep op werkgevers en werknemers z.ich te onthouden van extreme prijsverho gingen en looneisen. Nixon herhaalde nogmaals de belofte dat alle Ameri kaanse troepen tegen het eind van deze maand uit. Cambodja zullen zijn teruggetrokken. De president noemde drie maatre gelen die hij zal nemen om de strijd tegen de inflatie sneller te doen ver lopen. Er zal een nationale commissie voor de produktiviteit worden inge steld, die de groei moet bevorderen en evenwicht moet brengen tussen kosten en produktiviteit teneinde gro tere prijsstabiliteit te krijgen: Zijn raad van economische advi seurs heeft opdracht gekregen een systeem voor een periodiek onderzoek naar inflatiehaarden op te stellen, dat licht zou moeten werpen op de belang rijke gebieden van loon- en prijsstij gingen, de gevolgen ervan voor het algemene prijspeil zou moeten na gaan en de vinger zou moeten leggen op te sterke stijgingen. Er komt een raad die de rege ringsaankopen zal gaan controleren teneinde te waarborgen dat deze geen 1 inflatoir effect hebben. Deze raad 1 moet ook het invoerbeleid gaan be zien en nagaan of in bepaalde geval - Helikopter neergestort (Van een onzer verslaggevers) WINTERSWIJK Gistermiddag is in de buurtschap W'oold bij Winters wijk een helikopter neergestort en uit gebrand. De piloot, de 24-jarige vaan drig A. G. Plomp uit Bijlmermeer, kwam hierbij om het leven. De oorzaak van het ongeluk was dat de vaandrig groeten wilde uit wisselen met een landbouwer, op wiens land hij vaak in een zomerhuis je verbleef. Daarbij ging de helikop ter zo laag vliegen dat de staartrotor rogge op het veld raakte. Het toestel vloog in brand en de vaandrig kwam in de vlammen om. De heer Plomp was juist tien dagen geleden getrouwd. De landbouwer was op de bruiloft geweest. De Koninklij ke. Luchtmacht heeft officieel nog geen mededelingen gedaan over de oorzaak. Het is het eerste ongeluk mei dode lijke afloop sinds het type helikopter, een Alouette 3, in 1964 in gebruik werd genomen. len de invoer niet kan worden ver ruimd ter bevrediging van de vraag zonder dat de binnenlandse werkge legenheid daardoor wordt geschaad. Nixon deed tenslotte een beroep op het congres mee te werken aan de uitvoering van zijn plan. NEW YORK Premier Kosygin van Rusland zal in oktober naar New York gaan, ter gelegenheid van hei 25-jarige jubileum van de organisatie der VN, indien de internationale si- i tuatie zulks toeliai, aldus is gisteren uit diplomatieke bron in New York vernomen. Uit dezelfde bron heet het, dat Ko sygin niet het initiatief zal nemen tot een gesprek met president Nixon, hoewel hij bereid zou zijn Nixon te ontmoeten als dez.' de wens hiertoe te kennen zou geven. Buajea voor groopovorvoor IT ie liefde leren u il blijft steeds een leerling. BERNHARDT „Nee, *t geefi niet. dat uw dochter me ophoudt. Ik word toch per n»r betaald Zon en maan 19 juni zon op 4.19, onder 21.03; maan op 21.55. onder 3.22; Volle Maan. Hoog Water 19 juni; Rotterdam le getij 4.22. 2e getij 17.00, Vlissingen 1.19-13.41. Willemstad 5.04-17.36. De Bilt Een hogedrukgebied met het centrum tussen IJsland en Noorwegen heeft het afgelopen etmaal zijn invloed weer wat ver der naar het zuiden uitgebreid. Ten noorden van een lijn die on geveer over Parijs en Augsburg naar het oosten loopt is nu overal droge en warme lucht aanwezig, waarin vrijwel geen bewolking voorkomt en waarin de tempera turen tot 25 a 30 graden oplopen. Ten zuiden van genoemde lijn bevindt zich eveneens warme, maar zeer vochtige en onstabiele lucht waarin frekwent onweers buien optreden. Er vallen plaatse lijk grote hoeveelheden neerslag. Het hogedrukgebied vertoont nog geen tekenen van verzwak king, zodat het warme en droge weer aanhoudt. Strandweer Ook morgen veel zon en een matige oosten wind. In de mid dag 24 tot 26 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een hogedruk gebied blijft de eerste dagen zonnig en zomers strandweer brengen Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) stabiel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1