BRAZILIË-ITALIË SLOTAKKOORD! poelpuntengolf in verlenging Uruguay uitgepraat Jules Rimet Cup krijgt eigenaar Italië-Duitsland superthriller Vlijmscherp ook de prijs Gerd Müller staat op 10 Ton Sijhrands nog steeds op tweede plaats Commentaar uit Mexico ADO kocht Harry Hestad Cor Veldhoen stopt er mee Ploeg Willem 11 Luns betuigt instemming met rede prof. De Jong 13 DONDERDAG 18 JUNI 1970 Mexico wordt het eindstation van een veertigjarige. De slechts enkele decimeters hoge Jules Rimet- cup, sinds 1930 directe oorzaak van tomeloze vreugde, trieste ellende, sportverbroedering, hoog oplaaien de conflicten, maar in de allereerste plaats toch geschapen voor de meest begaafde voetbalnatie in steeds vier jaar tijds, zal voorgoed een ereplaats krijgen in Brazilië of Italië. Van de vier halve finalisten, we reldkampioenschap 1970, was er één, die er voor had kunnen zorgen, dat in 1974 dit kleinood ook nog „punt van discussie" zou zijn: West-Duitsland. In een dramatische wedstrijd, leed de Schön-Mannschaft echter in de verlenging een nederlaag tegen Italië. Andere finalist Brazilië gleed regelmatig en elegant langs Uruguay. MEXICO STAD Hoeveel van de 80.000 fans die het Azteken- tadion in Mexico bevolkten zullen gedacht hebben dat zy een der- elyk spectaculair schouwspel zouden voorgeschoteld krygen van talie en West-Duitsland? Het duel van de Europese voetbalgiganten is inderdaad een show eworden van een allure zoals wellicht nog nooit vertoond tijdens ie tornooien van het wereldkampioenschap. Het heeft alles ge- iracht wat men van een halve finale mag en kan verwachten: Goed, oms schitterend voetbal, sprekende goals, onvergeeflijke blunders, ^geloofwaardige reddingen. Italië versus West-Duitsland is uit- egroeid tot een voetbalgevecht, zoals ien maar eens in de zoveel jaar rijgt te zien. Een gevecht tussen wee technisch zeer hoogstaande loegen, die elkaar niets toegaven en paarvan de gelukkigste tenslotte, Ita- in dit geval, heeft gewonnen. Het is een heroïsch gevecht gewor- en, voorzover men een dergelijke erm mag gebruiken. Misschien zou tanz Beckenbauer de beslissing voor fest-Duitsland hebben kunnen be- rerkstelligen, indien hij vanaf de lste minuut niet geblesseerd was ge- aakt en daarna feitelijk de rol van oeschouwer, weliswaar een zeer ;eïnteresseerde, heeft kunnen vervul- en. Want daarvoor schakelde hij erst Mazzola en later Rivera volko- nen uit. Beste voetbal ■ket Duitse elftal heeft zonder twij- ifi/Viet beste voetbal laten zien. Wel waar waren de Italianen in de eer- e 45 minuten zonder meer de intel- gentste ploeg, die zeer bekwaam un kostbare 1—0 voorsprong verde lgden, maar in de tweede helft stond eze ijzeren defensie dikwijls op in- orten. In de verlenging kwam ech- r ook tot uiting dat de krachten van et Duitse team niet ver genoeg meer onden reiken om de zege uit het uur te slepen. Er werd nog wel met volle inzet gestreden, maar men wam gewoon conditie tekort om al- is in goede en dus winnende banen kunnen leiden. Mexico eiste haar il, Helmut Schon en zijn discipelen ogen. Nooit tevoren is er zoveel dra- latiek geschreven als in deze halve nale tussen deze schitterende ploe- ;n van Italië en West-Duitsland. ijf doelpunten alleen al in de ver- tiging tonen aan, hoe boeiend dit uel is geweest. De Italianen werden ootse winnaars, maar er zal wel nie- land zijn die over dit Duitse elftal |?e staf zal breken. Zelfs niet in 1954, i| len Duitsland op zo verrassende wij- |e de wereldtitel greep, heeft een loeg zo moeten lijden als ditmaal in lexico 1970. Voor zo'n 80.000 toeschouwers na- ïen de Italianen direct het initiatief L handen. Het was regenachtig en weer toen de bal aan het rollen :rd gebracht en duidelijk was te ipeuren dat de Duitsers met een rakke opdracht het veld waren in- ;aan. De Italianen moesten niet de legenheid krijgen een doelpunt te iken. Maar reeds in de achtste mi- lut faalden de Duitsers. Boningseg- had in een persoonlijk duel met :hulz aan het langste eind getrok- en schoot onvoorstelbaar hard ongeveer 25 meter langs Maier. De „Azurri'' trokken zich daarna terug in de verdediging. maar bleven met plaagstoten via Bo- ningsegna en Riva de Duitse defensie verontrusten. Toch werd de Duitse elf langzaam maar zeker sterker. Becken bauer kwam op toeren en stuwde zijn aanval zonder ophouden voor waarts. Hij probeerde het zo nu en dan zelfs met een slalom maar stuitte daarbij op de koelbloedig parerende Facchettï. Maar steeds dreven Be ckenbauer en de brillant spelende Overath de bal terug in het Italiaanse doelgebied. Rosato redde eenmaal zeer fraai toen Muller en Seeler wa ren doorgebroken en ook doelman Al- bertosi voorkwam door een miracu leuze redding een doelpunt na een kogel van Müller. Duitse aanvallen De tweede helft is een aaneenscha keling geweest van Duitse aanvallen. Seeler, Müller, Libuda voor Löhr in gezet, zelfs Schnellinger en Vogts waagden zich naar voren, bestookten de verdediging van de Azurri, die wel kraakte, maar niet wilde scheuren. Het moet gezegd dat de Mexicaanse arbiter Arturo Yamasaki zich wel iets te lankmoedig betoonde bij de harde, grove charges van de Italianen. Eén zo niet twee strafschoppen werd Duitsland onthouden, waarbij vooral de charge tegen Seeler er een uit het boekje was. Maar sehor Yamasaki, was doof en ziende blind. Toch zou Duitsland nog naast Italië komen. Het was tenslotte Schnel linger, die tegen zijn tweede vader land zou scoren. In de minuten die waren bijgetrokken door het stoppen van blessures kogelde de blonde Ger maan de gelijkmaker langs Alberto- si. Slechts weinig seconden voor het laatste fluitsignaal had de „Mann- schaft" het onmogelijke mogelijk ge maakt. Grote handicap Met een zeer grote handicap begon de Duitse ploeg aan de verlenging. Beckenbauer speelde met zijn rechter arm in verband, maar desondanks namen de Duitsers het heft in han den. Maar de vermoeidheid deed nu zijn intrede en er kwamen mistrap- pen, die zouden leiden tot een ware vloedgolf van doelpunten. Reeds in de zesde minuut ontstond het tweede Duitse doelpunt uit een misverstand tussen Poletti en Albertosi, waarvan Müller profiteerde. De Italianen sloegen hard terug. Na een fout van Held was het de verde- Gerd Müller (rugnummer 13) maakt hier het derde doelpunt voor West-Duitsland, in de ver lenging. Van links naar rechts: Rivera (tegen paal), Müller en doelman Albertosi. diger Burchnich die in de 101e mi nuut voor 22 zorg droeg. En nog was het doelpuntenoffensief niet ge luwd. Drie minuten later was het Ri va, die een gat sloeg in de Duitse verdediging en met een schitterend schot voor 32 zorgde. In de laatste vijftien minuten ging de wedstrijd naar een dramatisch hoogtepunt Ver beten werd gevochten om iedere bal. Seeler liet in de 109e minuut een brillante kopbal los, maar door een even brillante redding van Albertosi werd het gevaar voor de Italianen bezworen. Maar een tweede kopbal van Seeler uit een hoekschop van Overath bereikte Müller en tegen diens kopstoot was, Albertosi kans loos. Het was 33, maar nog was de beker niet geleegd. De Duitsers werden ruw gewekt door Rivera, die uit een pass van Bo- GUADALAJARA Brazilië heeft voor de vierde maal in negen tornooien om Het wereldkampioenschap voetbal de finale bereikt en boekte daarmee een nieuw record. De overwinning in de halve finale op Uruguay (31) kwam in het Aliscqstadion te Guadalajara voor ruim 30.000 toeschouwers echter moeizaam tot stand. Het duur de tot een kwartier voor het einde voordat de Brazilianen wat rui mer konden ademhalen na een treffer van Jair, zijn zesde in Mexico. :-y.' HBfil Pas in de laatste minuut bracht Rivelino Brazilië definitief op af stand. De wedstrijd werd bijzonder om zichtig ingezet. Brazilië leek wat ang stig om het initiatief te nemen en daardoor kregen de blauwhemden kansen in de beginfase. Maneiro, Fontes en Cubilla stelden doelman Felix zwaar op de proef. Zonder re sultaat voorlopig. Aan de andere kant kon Jair slechts met grove charges gestuit worden. In de 18e minuut had het aandringen van Uruguay succes. Verdediger Brito kon de bal niet goed onder controle krijgen en Julion Mo rales maakte zich er handig meester van. In een flits zag hij vervolgens op rechts de vrijstaande Cubilla staan, die de bal prompt ontving, De 27-ja- rige ster van Penarol schoot in volle ren beheerst langs de uitlopende Fe lix: 1—0. Het was een verdiende voorsprong voor Uruguay tegen een wat lusteloos Brazilië. De verdediging van Uruguay leek de meest dodelijke giftanden uit de Braziliaanse aanval onder be dwang te hebben. Brazilië was diep onder de indruk en maakte vooral nog geen aanstalten terug te vechten. Bovendien ging Uruguay het langza merhand bekend geworden wapen, dat vertraging héét. hanteren. Oude vuren Het op balbezit spelen werkte bij Brazilië echter op de duur ergernis op. waardoor het oude vuur weer te rugkwam. De passes waren nog niet glaszuiver, de combinaties nog niet honderd procent vloeiend, maar de vechtlust, het laaiende enthousiasme was er weer. Een minuut voor de MEXICO-STAD De Westduitser Gerd Müller heeft met twee treffers in de halve finalewedstrijd tegen Italië zijn positie a?/i de kop van de topscorerslijst in de strijd om het we reldkampioenschap versterkt. Müller heeft nu een totaal van tien doelpunten en staat ruimschoots voor op de Braziliaan Jair, die tegen Uru guay eenmaal het net vond en nu zes treffers achter zijn naam heeft staan. Müller zal in de wedstrijd om de der de plaats, die zaterdag in Mexico-stad wordt gespeeld, drie keer raak moe ten schieten om het record van de Fransman Just Fontaine, die tijdens de titelstrijd in 1958 in Zweden der tien doelpunten maakte, te evenaren. De topscorerslijst ziet er als volgt uit: 1. Müller (Wdl) 10 doelpunten. 2. Jair (Bra) 6, 3. Cubillas (Peru) 5, 4. Bisjovets (Rus), Pele (Bra), Riva (Ita), Rivelino (Bra) en Seeler (Wdl), allen 3 doelpunten. pauze zag Tostao zijn kans schoon Hij speelde zich vrij op links en be diende de opkomende halfspeler Clo- doaldo met een fraaie center. Uit diens schot kwam de bal hijgend achter doelman Mazurkiewicz tot stil stand: 11. Na de rust bleek Brazilië nog altijd niet de glinsterende vorm te hebben van de eerder in Guadalajara ge speelde wedstrijden. De betonnen verdediging v^n Uruguay hield de drie Braziliaanse aanvallers (Tostao, Pele en Jair) in een ijzeren greep. Pele liet slechts sporadisch iets van zijn geweldige capaciteiten zien. Tus sen de 52e en 62e minuut bijvoor beeld. Eerst werd hij binnen het strafschopgebied gehaakt, maar scheidsrechter De Mendibil had het anders gezien. Daarna bezorgde hij Mazurkiewicz met twee knallende schoten handenvol werk. Diagonaal In de 76e minuut zond Pele de bal door naar Tostao, die Jair aan het werk zette. De rechtsbuiten kogelde diagonaal raak: 21. Dol van blijd schap rende Jair naar de zijlijn om vervolgens door de knieën zakken en devoot te danken voor de kracht, die hem in staat stelde zijn team op winst te zetten. Nog was Brazilië niet zeker van de MONTE CARLO Met nog drie partijen te spelen in de Challenge Mondial te Monaco leidt de Rus Koe- perman met een punt voorsprong op de Nederlander Sijbrands. Het was de Surinaamse kampioen Ramcharan die in de gisteren gespeelde ochtend ronde belette de oud-wereldkampioen zijn voorsprong nog te vergroten door hem in een duel van ruim vijf uur remise af te dwingen. Sijbrands die deze ronde vrij had, ontmoette hij de vijftiende ronde de Franse kampioen Hisard. De Neder lander die moest winnen om gelijk te blijven met Koeperman, trachtte door middel van de halve hekstelling vat te krijgen op de positie van zijn te genstander. Hisard ging uiterst zorg vuldig te werk en verijdelde de drei gende kettingstelling en dwong Sij- brand tot een ander spelsysteem. Na een lange vleugelopsluiting van Sij brands kwam de aanval over veld .29 en had de Nederlander in een acht- om-acht-stgnd wel overwicht in het centrum, maar bood toch al snel re mise aan. omdat de stand van Hisard teveel remisemogelijkheden inhield. Hierdoor kwam Sijbrands op een punt achterstand. MEXICO-CITY Zoals iedereen heeft kunnen zien week West- DuitslandItalië niet van de in dit tornooi gebruikelijke sportieve sfeer af. Was het in het veld al uiterst fair .ronduit hartverwarmend was het na afloop te zien, welk een voorbeeldig verliezer West- Duitsland zich toonde. Niet alleen het shirtjes wisselen, maar ook de commentaren na afloop, gaven weer, wat er in vergelijking met het tornooi van 1966 is verbeterd. Gianni Rivera heeft het winnen de doelpunt voor Italië gemaakt en wordt onstuimig omhelsd door teamgenoot Luigi Riva, ter wijl de Duitse doelman Maier woedend de grasmat bewerkt ningsegna voor het vierde en beslis sende Italiaanse doelpunt zorg droeg. Duitsland had het dramatische ge vecht tegen Italië verloren. finaleplaats. Twee minuten voor het eindsignaal kreeg de vermoeide Cu billa een unieke kans, maar hij zag zijn kopbal van vijf meter afstand in de handen van de krampachtig uit vallende Felix verdwijnen. Een minuut later was het 31. Pele rukte met de bal aan de voet op naar het strafschopgebied, aarzelde een ondeelbare seconde en bemerkte toen de naar voren stormende Rivelino, die de bal onhoudbaar achter Mazur kiewicz beukte: 31. Bijna werd het in de resterende seconden zelfs nog 41. maar het ziedende schot van Pele voor open doel suisde net langs de verkeerde kant van de paal. OSLO De Noorse voetballer Harry Hestad heeft in Oslo een con tract voor twee jaar getekend met de Haagse voetbalclub ADO. Hestad, die in Noorwegen uitkomt voor de derde-divisieclub Molde, toonde zich zeer tevreden over het contract, maar het zich niet uit over de bepalingen. Hij had ook aanbie dingen uit Oostenrijk en België ge kregen. In ADO speelt reeds een an dere Noor, spitsspeler Harald Berg. ROTTERDAM Na Eddy Pieters Graafland heeft cok Cor Veldhoen besloten geen geKuik te maken van de vrije transfer, die de winnaar van de Europa cup hem had aangeboden. De 31-jarige Rotterdammer kan zijn werkzaamheden steeds moeilij ker combineren met het spelen van betaald voetbal. Veldhoen kwam in 1956 voor het eerst in het topeiftal van Feijenoord, Vele jaren was hij aanvoerder van de ploeg. Veldhoen, die dit seizoen slechts enkele malen in het eerste elftal werd opgesteld, speelde een twintigtal Europa-cup wedstrijden. Hij maakte o.m. aee' uit van de ploeg die in maart in Oost-Bërlijn uitkwam tegen Vorwarts vnor de kwartfinales van het tornooi om de Europa-cup I. Veldhoen speelde voorts negenen twintig interlanus. OISTERWIJK De ploeg van Willem II Gazelle, die aan de wieler ronde van Frankrijk zal deelnemen is als volgt samengesteld: Evert Dol man, Jan van Katwijk, Harm Otten- bros, Leen Poortvliet, René Pijnen, Jan Serpentie, Jos van der Vleuten. Rini Wagtmans (ellen Nederland), Ward Seis en Victor Buelant (beiden Belg). Reserves: Frits Hoogerheide (Ned) en Jules van der Flaas (Belg). Ploegleider: Ton Vissers. Luister naar een ondanks alles vriendelijk lachende Helmuth Schön, coach van de Westduitsers' „Ik hoop dat dé Italianen zondag een even mooie wedstrijd spelen, als nu. Het was ronduit een gewel dige en emotionele wedstrijd, pro paganda voor het voetbal. Ik kan mijn jongens alleen maar felicite ren met hun prestatie". Als keerpunt van de wedstrijd twee meest emotionele uren van Beckenbauer, in de eerste helft van de verlenging. „Hij moest de laatste minuten van de wedstrijd met zijn arm dicht tegen zijn lichaam spe len, waardoor zijn bijdrage tot de strijd beperkt bleef. Ik moet echter zeggen, dat er nog andere redenen voor de nederlaag waren. Eén van de belangrijkste was wel de wils kracht van de Italianen. Toen het er naar uitzag, dat wij zouden gaan winnen, namen zij opnieuw het heft in handen." A Uitzinnig Een uitzinnig gelukkige Italiaan se coach Ferruccio Valcareggi ver klaarde na afloop dat hij zojuist de twee meest emotione le uren van zijn leven beleefd had. „Het hele team was in één woord geweldig. Ik kan geen naam apart noemen, het. team heeft gewonnen." De coach had ook grote lof voor zijn tegenstander. „Zij hebben een ge weldige ploeg. De wijze waarop zij onmiddellijk in de verlenging een voorsprong namen was „superbe". Die ploeg verdiende werkelijk om samen met de beste teams ter we reld in de halve finale te zijn." A De gelukkigste Uwe Seelers commentaar luidde als volgt: „Deze wedstrijd moest natuurlijk een overwinnaar opleve ren, maar het is geen werkelijke triomfator geworden. De gelukkig ste heeft gewonnen. Het resultaat had ook andersom kunnen zijn. De enige winnaar was het voetbalspel. Ik geloof namelijk dat dergelijke duels maar hoogst zelden voorko men." Gianni Rivera, de man van de beslissende zevende goal wist dat Italië zou winnen. „Natuurlijk ben ik blij met dat doelpunt, maar we moeten niet vergeten ook het Duit se elftal met zijn spel te felicite ren." A Veel vertrouwen In Guadalajara vertelde de Bra ziliaanse coach Mario Zagalo na af loop van Brazilië-Uruguay, dat hij geen ogenblik het vertrouwen in zijn elftal had verloren. „Ik wist dat het erg moeilijk zou worden om hen te verslaan, toen zij eenmaal een doelpunt hadden gescoord. Als wij niet in de eerste helft gelijk waren gekomen, had de zaak nog wel eens heel moeilijk voor ons kunnen worden. Maar toen wij ge lijk maakten was ik er zeker van dat wij zouden winnen, omdat de Uruguayzen zeer vermoeid waren". Toen hem gevraagd werd of de t>erandering van stadion een handi cap voor de Brazilianen zal zijn, antwoordde hij: „Dat geloof ik niet, we hebben twintig dagen doorge bracht in Guanajuato, omdat wij wel verwacht hadden de finale te bereiken. Ik geloof niet dat een ho ger gelegen stadion veel invloed op het spel van mijn spelers zal heb ben, zij zijn goed gewend aan de Mexicaanse hoogte". A Hohberg boos De coach van Uruguay, Juan Hohberg, zei dat zijn elftal erg veel pech had gehad. „Als Brazilië niet in de eerste helft een doelpunt had gemaakt, dan geloof ik vast, dat wij de wedstrijd hadden gewon nen". De niet meteen uitermate sympathieke Hohberg beschuldigde de scheidsrechter er nog van, dat hij Brazilië bevoordeeld had. „De FIFA wilde, dat Brazilië zou win nen. Dat is de enige manier, waar op ik deze schandelijke leiding kan zien.Hohberg wilde verder niet veel zeggen, behalve dat hij vond dat Brazilië een goed elftal had en de hulp van de scheidsrechter niet nodig had. DEN HAAG Minister Luns van buitenlandse zaken heeft met instemming kennis genomen van de rede van prof. L. de Jong, waarin deze een parallel trekt tussen de vooroorlogse defensie en de huidige toestand van het def ensi e-apparaat. De Nederlandse defensiebegrotin gen van de laatste jaren waren, in het licht van de toen geldende om standigheden. nog net aanvaardbaar. Maar de toenemende militaire kracht van de Sowjetunie dreigt de geloof waardigheid van de NAVO op con ventioneel gebied verloren te doen gaan, aldus de bewindsman gisteren tijdens de begrotingsbehandeling in de Eerste Kamer. Sprekend over de bescherming van diplomaten zei mr. Luns, dat Neder land waarnemers zal zenden naar de eerste speciale assemblee van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten, die van 25 juni tot 4 juli in Washing ton wordt gehouden. Nederland heeft de kwestie hesprbken met bevriende mogendheden en' zijn diplomatieke vertegenwoordigers in Latijns-Ameri- ka. Ook heeft de Nederlandse rege ring een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad geschreven. Het leek minister Luns misschien nog te vroeg om buitenlandse diplo maten in compounds te gaan concen treren en hen door nationale troepen te laten beschermen, zoals de liberale fractieleider mr. H. van Riel had ge suggereerd. Maar gezien de afbrokke lende internationale rechtstoestand zal het daartoe misschien wel moeten komen, zo voegde hij eraan toe. Over de toestand in het Nabije Oosten is mr. Luns „uitgesproken pessimistisch". Dat is juist het plezierige van de MEYER groothoek- en telelenzen. Professionele kwaliteit gaat samen met het budget van de amateur. MEYER objcklieven passen op de meeste systccmkamera's, zoals Praktica, Pentacon, Asahi Pentnx, Miranda etc. MEYER Lydith 3,5/30 mm groothoeklens 103 i"" MEYER Orestor 2,8/135 mm telelens vraay uw fotohandclaar naar de tele/groothoek wedstrijd "Mcyer strooit met meiers".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13