VdA-motie op I verzoek ARP aangehouden r de postgiro Weigering van dienstbevel: een jaar celstraf geëist Girobetaalkaart da's makkelijk! Recreatie-belemmering wegnemen voor de gehandicapte mensen geef vader een nieuwe fiets QJ^- Hoessein: gevechten in Jordanië het werk van samenzweerders Von Holleben werd opgesloten in grote doos Uit de Haagse hof geplukt Will Spoor mocht Engeland niet in n DONDERDAG 18 JUNI 1970 Van onze parlementsredactie) [DEN HAAG De nota over herziening van het bestuur Nederland is, zoals dat heet, isteren door de Tweede Kamer tor kennisgeving aangenomen, als een zwaard van nodes hangt nog steeds in de icht de motie van drs. E. van jjn van de PvdA, waarin voor vorming van gewesten als rotere bestuurlijke eenheden a speciale wet wordt gevraagd. [De Royal Ascot in Waterloo, En geland, gaf de dames weer gele genheid de meest bizarre hoofd deksels te dragen. Hier draagt Carol Roddick bij een citroen geel broekpak een hoed, 1.20 me iter breed, met een Pipersuper- Wb, omringd door allerlei dieren. Op verzoek van de heer M W. Schakel van de ARP, die het met de socialistische motie eens was, heeft de heer Van Thijn zijn- motie aange houden (en de Kamer ging ermee ak koord) om minister Beernink van binnenlandse zaken en staatssecreta ris Van Veen de tijd te geven hun woorden met de daden te bewijzen. Dat zou kunnen gebeuren wanneer over enkele maanden de wet op de uitbreiding van de gemeenschappe lijke regelingen wordt ingediend. Weinig verschil De twee bewindslieden hadden be toogd, dat er tussen hun opvatting over de gewestvorming en die van de heer Schakel weinig verschil bestond. Men wilde hetzelfde, was de redene ring, maar gaf er alleen een andere naam aan. Wat de heer Schakel, die zich grondde op het rapport van de a.r. commissie-Verdam, met een kaderwet wilde bereiken, denkt de minister te verwezenlijken met zijn uitbreiding j van de gemeenschappelijke regelin- gen. Verder werkt de bewindsman met de structuurschetsen met aan wijzingen voor da gemeenten, die in i overleg met de provinciale besturen j worden opgesteld. Uitstel executie De heer Schakel gaf toe, dat hij van de kant van de regering een bij zonder tegemoetkomend antwoord had gekregen. Daarom was het uit moreel en ethisch oogpunt moeilijk voor de socialistische motie en dus tegen de regering te stemmen. „En" zei de heer Schakel, „verdwijnen ach ter het groene gordijn (onttrekken aan stemming) is mijn stijl niet". Maar hij wilde ook niet tegen de mo tie stemmen. De oplossing was een sportief be roep te doen op de heer Van Thijn zijn motie aan te houden. De heer Schakel vroeg voor de minister een „time-out". Drs. Van Thijn had echter weinig vertrouwen in de afloop en zag de daden van de minister nog niet. De heer Schakel wil kennelijk in een wonder geloven, zei hij. Aanhouden van de motie zou uitstel van executie betekenen (er zou een meerderheid voor de motie zijn) en tegen een der gelijk uitstel nad de heer Van Thijn geen bezwaar. (Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG Voor een half iljoen gehandicapte Nederlan- rs dient in een zo vroeg mo- lijk stadium met speeiale voor- iningen rekening te worden ge- uden met het bereikbaar, organkelijk en bruikbaar ma li van openluchtrecreatie-voor- iningen. Dit geldt ook voor de j aarden. )e gehandicapte dient als volwaar lid van de samenleving te worden ien en ook als zodanig tegemoet reden. lit staat in een rapport „recreatie gehandicapten" van de stichting ïreatie. Het rapport werd samenge- Bd door vertegenwoordigers van janisaties op het gebied van de re- Udatie en recreatie, alsmede invali- ponden en overheid. Onkunde n het rapport wordt gezegd, dat vaak meer een kwestie is van tun de en onwetendheid dan van vil wanneer de opdrachtgevers, ar- lecten en andere technici niet of in 'oldoende mate tegemoet komen i de specifieke wensen van de ge- idicapten. In het rapport wordt de .is uitgesproken dat alle bij de re- satie betrokken instanties bij de en of aanleg var. openluchtre- itie- en toeristische voorzieningen de in het rapport gedane aanbe lingen in de naaste toekomst gevolg Hen geven. ttndien men hieraan gevolg geeft, 1 dit slechts een fractie van de mwkosten uitmaken Als voorbeel- |n worden genoemd: een speel- en ligweide zal voor rolstoelbezitter goed bereikbare Irizontale vlakken dienen te bezit- .voorzieningen voot verblijfsre- eatie, hotels, restaurants, e.d. zullen i aangepaste badruimte moeten bben. vrij van obstakels. —Deze eisen gelden eveneens voor sporthallen, strand en jwukbezochte attractiepunten. Rust in Istanboel NKARA In Istanboel, waar gis- ren de staat van beleg werd afge- mdigd na onlusten waarbij drie do- n vielen, is gisteren de rust weer- keerd. Istanboel en het gebied rond deze ad, vallen sedert dinsdag onder het lilitaire gezag van generaal Kemal ilay, de bevelhebber van het eerste In het rapport wordt gesteld, dat de vervoersmogelijkheden voor gehandi capten ook beperkt zijn. Het open bare vervoer is vrijwel niet afge stemd op deze groep. Daartoe zullen trein, bus en metro aangepast dienen te worden. Verder wordt gepleit voor een rui mere interpretatie van het begrip „sociale indicatie" in het kader van de sociale wetgeving, waardoor het mogelijk is, dat meer gehandicapten de beschikking krijgen over een auto. „Aangezien een grote groep gehan dicapten in een allerminst rooskleu- rie financiële positie verkeert vindt de beraadsgroep dat een verhoging van de uitkeringen krachtens de so ciale wetgeving op z'n plaats is. In afwachting hiervan beveelt men aan op basis van een aantal criteria ge handicapten „paspoorten" te ver strekken, waarop zij reductie kunnen krijgen op o.a. toegangsbewijzen voor zwembaden, sportwedstrijden en openbaar vervoer", aldus het rapport. voor wie 'm aanneemt ...voor wie 'm afgeeft Lees maar! Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot/100,-per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa' dc rekeninghouder. Schrijf maar! Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaalt! Gemisvoor wie 'm nog niet heeft Trekt u wè( profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen Runt. Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensen! RIO DE JANEIRO De Westduit- se ambassadeur Ehrenfried von Hol leben, die gisteren door zijn ontvoer ders werd vrijgelaten, heeft gezegd, dat hij zich pas realiseerde dat hij ontvoerd werd toen hij schoten hoor de. Het eerste moment dacht hij dat zijn auto betrokken was bij een ver keersongeluk. Von Holleben vertelde dat de ont voerders, nadat zij zijn auto tot stop pen hadden gebracht, hem een blind doek hadden voorgedaan. Hij werd weggereden en gedurende een deel van zijn gevangenschap werd hij vastgehouden in een grote doos, die in een helverlichte kamer stond. Hij heeft de gezichten van zijn ont voerders geen ogenblik gezien omdat zij voortdurend zwarte maskers voor hadden, zo vertelde hij. Hij mocht wel naar de radio luiste ren, die boodschappen van de ont voerders en de antwoorden van de regering uitzond. Hij werd goed op de hoogte gehouden van de ontwikkelin gen in de onderhandelingen over zijn vrijlating. DEN HAAG Een vernieti ging van zijn persoonlijkheid. Zo had de 26-jarige psycholoog drs. H. J. A. B. de behandeling ge voeld zoals hij die had onder gaan in het militaire strafgevan- genkamp Nieuwersluis. Gisteren stond hij oog in oog met de rech ters van het hoog militair ge rechtshof in Den Haag en voerde zelf zijn verdediging. Hij had beroep aangetekend tegen het vonnis van de krijgsraad in Arn hem, die hem wegens, het niet tijdig terugkeren van ziekteverlof tot 2 maanden militaire gevangenisstraf had veroordeeld. De advocaat-fiscaal mr. F. J. G. Baron van Voorts tot Voorst vroeg de psycholoog uit militaire dienst te ontslaan en daarnaast één jaar ge- 'n perfekt afweermiddel tegen zijn autobuikje Ambassadeur Ehrenfried von Holleben is gezond en wel als vrij man teruggekeerd naar zijn huis. Ik heb er een zucht van verlich ting om geslaakt. Het is wel lang geleden, maar velen hier in Den Haag hebben een goede herinnering aan de man die ons nu dagen in span ning heeft gehouden. Het moet in 1054 geweest zijn, dat de von Hollenons in Den Haag woonden. De diplomatieke betrek kingen met Duitsland waren her steld en het riaogse corps diplomati que heette de eerste Duitse ambas sadeur welkom, Dumont. een erudiet aristocraat met f-en bijzonder exo tische echtgenote, van wie men ver telde dat zij een Roemeense prinses was. Het CD was toen nog een kleine groep, waar iedereen iedereen kende en onderling een intens vriend schappelijk verkeer heerste. De Dumonts waren een aanwinst Wat in de schaduw stond ambassa deraad von Hoi'ehen, een stille ma gere man. Uiterst vriendelijk er lankmoedig. Toen kwam opeens de grote klap Het bleek dat ambassadeur Dumon* een paar jaartjes leeftijd had ge smokkeld om nog in aanmerking te komen voor zijn benoeming. De be kende sprong van de kat in het nauw. Geen halsmisdaad, maar toch genoeg om hem onmogelijk te ma ken. Ondanks interventie op hoog ni veau was er niets aan te doen. De ambassadeur moest heengaan. Von Holleben. kreeg de pijnlijke taak het rumoer te sussen. Een ru moer waarbij van Nederlandse zijde toch ook nog wei de rancune tegen Duitsland speelde, zij het alleen op onofficieel niveau. Officieel Den Haag en de andere Zucht waard ambassadeurs deden er zoveel moge lijk het zwijgen toe. De von Hollebens overbrugden de tijd tot een nieuwe ambassadeur ge accrediteerd was. De glans en gla mour van de Dumonts had tijdens dat interim plaats gemaakt voor een heel rustige representatie. Ik herinner ree een ontvangst na een of andere culturele gebeurtenis, een concert of opera. Het was een zoele zomeravond. De von Hollebens hadden hur tuin, ze woonden toen in een der lanen achter de Wittebrug, van lam pions voorzien. Er werd koele witte wijn geschonken. Een pretentieloos gebaar in die jaren, toen het CD nog placht te zwemmen in de cham pagne en het ene koude buffet het andere moest overtreffen. Maar al leen het feit, dat die avond nog in mijn geheugen hangt bewijst dat het een goede avond was. Door dat alles gaf de ontvoering van de Duif.se ambassadeur in Bra zilië me die extra schok. Ik zag hem weer door die cum gaan Een woord je hier en een woordje daar. Rustig, waardig, vriendelijk. Wetend dat zijn Haagse dagen geteld waren en onzeker waar hij naartoe geschoven zou worden. Ik meen, dat hij toen consul-gene raal in San F-arcisco geworden is. Dan, na al die jaren, duikt de naam weer op. Von Holleben is in het nieuws. Weer moet hij het opknap pen. Hij doet hpl als toen. Stil en waardig en weet zelfs in de brief die hij tijdens ziin gevangenschap aan zijn vrouw schrijft nog zijn deelne ming te betuigen aan de weduwe en dochter van- de tij zijn ontvoering omgekomen politieman. Zijn vrijlating was die zucht van verlichting toch wel waard! vangenisstraf zonder aftrek. Drs. B. concludeerde in zijn pleidooi, dat vrijspraak moest volgen omdat het vonnis in Arnhem niet openlijk was uitgelezen en de auditeur-militair daar niet bij aanwezig was. Drs. B, vertelde de militaire dienst te zijn ingegaan om zoveel mogelij een alternatief beeld van de soldaat te demonstreren en zodoende hervor mingen te bewerkstelligen. Als mid del daartoe weigerde hij dienstbeve len op te volgen warme^- hij vond dat daar redelijke gronden voor aan wezig waren. Hij zei bij een eventue le terugkeer in de militaire dienst niet van plan te zijn om ook maar iets aan zijn houding te veranderen. De president van het hof mr. G. Fik- kert merkte op dat veranderingen langs de gegeven banen konden wor den bereikt. Daarmee oogstte hij hoongelach van de dicht bezette pu blieke tribune. Maagontsteking De jonge psycholoog gaf toe opzet telijk thuis te zijn gebleven, omdat hij ziek was. Hij meende niet onge oorloofd afwezig te zijn geweest, zoals hem tenlaste was gelegd. Toen hij met een maagontsteking thuis op bed lag, had hij zijn commandant daarvan telefonisch in kennis gesteld. Dat hij daarmee juist gehandeld had bleek uit een schriftelijke verklaring van een overste uit zijn vroegere le gerplaats Breda, die hij zijn rechters kon laten zien. Het was drs. B. al meer opgevallen, dat er in het leger onder hogere mili tairen nogal eens verschillen in op vatting waren. Zo had hij in Breda geweigerd om op een doel te schieten, dat de vorm had van een menselijk lichaam. Hij mocht toen op een ande re baan op een schijf schieten. In zijn tweede legerplaats 't Harde weigerde hij weer om op een pop te schieten. Daar werd zijn weigering beschouwd als een militair vergrijp. Vernedering Zijn behandeling in Nieuwersluis schetste hij als kadaverdiscipline en stelselmatige vernedering van de mens. Hij had onmogelijke opdrach ten moeten uitvoeren zoals het in zijn eentje buiten de cel brengen van zijn bed. Toen hem dat uiteindelijk met veel moeite was gelukt, bleek hij iets te hebben beschadigd. „Toen ik weige rde de schade te vergoeden werd het geld via een ordinaire wisseltruc toch geïnd", zo vertelde hij. Drs. B. had ook meegemaakt, dat de gevangenen YORK f= Het uit 11 leden be staande mime-theater van Will Spoor heeft gisteren grote moeilijkheden gehad bij het betreden van Engelse bodem. De douane wilde de groep niet toelaten omdat de jongelui geen lid zijn van de internationale toneel vakbond. Pas nadat het parlementslid Alex Lyon een goed woordje voor hun had gedaan bij het ministerie van binnenlandse zaken werd het douaneverbod opgeheven. Het mime- theater gaat optreden in het York Art Center. in Nieuwersluis werden geslagen. „Achteraf gaf men dan als reden op dat de gevangene de ander het bloed onder de nagels vandaan haalde", al dus B. Zijn pleidooi eindigde in een luid en langdurig applaus van de publieke tribune toen hij peroreerde: „Als ik een spaan heb heel gelaten van mijn militaire meerderen, dan was dat niet mijn bedoeling". AMMAN Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren de beschuldiging geuit, dat de re cente geweldplegingen in Jorda nië tussen het leger en de Pa lestijnse guerrilla-strijders op zettelijk op gang zijn gebracht en door buitenlandse krachten waren bevorderd. Aan de Middellandse zee in Joe goslavië zocht dit meisje beschut ting tegen de felle zon in twee strandstoelen, in elkaar gezet als een oester De koning wilde echter niet de Pa lestijnse beschuldie'ng overnemen dat het bloedvergieten het gevolg was ge weest van agitatie van agenten van dc Amerikaanse inljchtendiensten. „De crisis heeft zijn oorsprong in hel buitenland daaraan kan geen twijfel bestaan. Wij zijn er vast van overtuigd dat de gebeurtenissen niet toevallig waren", aldus dc koning. Hoessein kon echter niet zeggen wie precies achter de samenzwering zat. Op de vraag of hij inderdaad had willen aftreden, antwoordde de vorst op een perscon Teren tie in zijn paleis in Amman, dat hij slechts zou aftre den als hij niet langer van nut zou zijn voor zijn volk Dreigement Intussen heeft de leider van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, dr. Hahasj, gedreigd dat in Jordanië nieuwe gevechten zullen uitbreken indien koning Hoessein de regering en het leger niet zuivert van alle elementen die tegen de Palestijn se verzetsorganisatie? zijn Een betrouwoare Palestijnse zegs man weet te melden dat Hoessein ge zegd heeft dat hij de .linkervleugel van de verzetsorganisaties zal vernie tigen". De enige bei-ouwbare verzets groep is El Fatah, zo zou Hoessein hebben gezegd. Ho»sseins waarschu wing geld volgens waarnemers de or ganisatie die ouder leiding staat van dr Habasj. Uit Kairo wordt vernomen dat 22 Israëlische vliegtuigen gistermorgen verscheidene malen Egyptische stel lingen aan het tuez-kanaal hebben aangevallen. Een Egyptische woord voerder voegde ei aan toe dat alle aanvallen waren -ifeesiagen In Rome zei de Israëlische minister •■an buitenlandse zaken, Eban, dat Is raël bereid is met Egypte te onder handelen over eer bl'jvende vrede in het Nabije Oosten. Eban bezoekt Italië op uitnodiging van zijn Italiaanse collega Aldo Moro.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11