Dag naar school in tijd van baas Bejaarden gaan voor hun recht vechten ARP en oppositie voor speciale gewest-wet Nu is het tijdvoor lekker met lekker: Beschuit met aardbeien. Staat van beleg in Istanboel na bloedige gevechten Maatregelen voor werkende jeugd' Drs. J. A. Dirksen Zuidvietnamezen heroveren stad in Cambodja WOENSDAG 17 JUNI 1970 DEN HAAG De fracties in de Tweede Kamer van de KVP, ARP en CHU wensen met ingang van 1 augustus van het volgend jaar nieuwe maatregelen op het gebied van onderwijs en vor ming voor de werkende jeugd. In een amendement op een wij ziging van de arbeidswet van mejuffrouw T. Kok (kath.v.), ondertekend door de christelijke fracties, wordt hierom namelijk gevraagd. De wetswijziging komt neer op een arbeidsverbod van jongens en meisjes jonger dan 16 jaar. Men krijgt even wel ontheffing van dit verbod wan neer tenminste een dag per week (of twee halve dagen) onderwijs of vor ming wordt genoten met behoud van loon. Dossier In de universitaire warwinkel staan een paar partijen er altijd nog wat minder duidelijk op dan de andere: naast de minister het directoraat-generaal voor de we tenschappen; ter zijde van de rege ringscommissaris nieuwe adviseurs; tussen die bewindstop en de uni versiteiten de Academische Raad met zijn commissies; naast de zake lijke en wetenschappelijke leiding van de universiteit de feitelijke be- ïtuursuitvoerders; tussen de hoog leraren en lectoren en de studenten de leden van de wetenschappelijke Itaf. 1 Deze laatste groepering heeft in erschillende plaatsen meer gezicht kregen met uitspraken over ac- •le problemen. Toch zal het voor |le buitenstaanders nog als een ssing zi.in gekomen toen in Amsterdam talrijke stafleden open lijk verklaarden richtlijnen van het universitair bestuur naast zich neer te leggen. Zo'n standpunt wordt niet plotse ling gekozen; liet heeft een voorge- IsChiedenis. Die staat in een dossier van 14 katernen met een stuk of 75 onderdelen, aangelegd door het centraal bestuur der Amsterdamse stafmensen. De documentatie weegt een kilo of twee. Aan serieuze bestudering is niet te beginnen; alleen al het doorkij ken van wat de staf, dicussiërend met curatoren en rector, in een jaar aan brieven, verklaringen, nota's en rapporten geproduceerd heeft, be zorgt je de kriebels. Geen onder werp of er is over gestreden; van bouwzaken tot de toezending van vergaderstukken, van een opinie peiling ot de procedure ter bespre king van een reorganisatie. Als bij het aanschouwen van die stukken één gedachte opkomt is het: „Wat jammer van de kostelijke tijd". De tweede gedachte: de universi taire problematiek zit veel dieper dan de conflicten tussen rector en studenten laten zien. Prof. Belin- fante neemt slrijdbaar stelling te gen dogmatici onder de studenten. De manier waarop blijft de indruk wekken alsof Dlleen dat probleem uit de universiteit weggesneden moet worden. De staf staat niet buiten dat probleem; het zou onzin nig zijn die vele honderden stafle den als een onschuldig gezelschap te zien. Maar ook bij het universi tair bestuur is niet alleen blanke onschuld te vinden. De derde gedachte is dat, hoe ook gelijk en ongelijk verdeeld mogen zijn, men niet voorbij zal kunnen aan de ontstemming die een be langrijke groep van de universitai re samenleving zo'n dossier deed aanleggen. „Wiskobas" Voor feiteliike veranderingen op de scholen er de moeilijkheden daarbij zijn niet altijd de pamflet ten en de acties het interessantst. Los van welke kritische groep ook is een paar jaar geleden in het voortgezet onderwijs de nieuwe wiskunde van start gegaan. Dat had weinig ce maken met de mam moetwet, maar het kwam wel goed uit, dat die ingrijpende verandering van de wiskunde met de invrving van die wet kor samengaan. Daar na is men over nieuw rekenen op de basisschool gaan praten. 'Wiskobas' de commissie die zich hiermee bezighoudt, zag goed in, dat voor het slagen van nieuw re kenonderwijs de aandacht vooral gericht moest worden op de peda gogische academies: de toekomstige onderwijzers op het nieuwe spoor zetten en wie al voor de klas staan, heroriënteren. In dit opzicht is heel wat gaande. Maar in een recent verslag van 'Wiskobas' staat terloops een notitie van verreikende aard: „De Neder landse onderv/ijsstructuur waarbij de staat geen onderwijsleermidde len produceert, maar wel onderzoek initieert en waarbij er tussen tekst en materiaal-produceren voorname- door Ton Elias lijk een concurrentieverhouding be staat, geeft aanleiding tot specifieke innovatiemoeilijkheden m.b.t. wis- kunde-onderw.'js op de basis school". De kwestie is dat verschillende uitgevers niet wachten tot de on derwijzers met de nieuwe wiskunde vertrouwd zijn geraakt: er worden al methodes op de markt gebracht. Er is nog niet voor gestaakt en er zijn nog geen protesten verschenen, maar het ziet ernaar uit dat we binnenkort een mengeling krijgen van lagere scholen met (enkele) on derwijzers die op het nieuwe reke nen georiënteerd zijn en scholen met traditiontel rekenende onder wijzers; scholen met methode A en met methode B en scholen zonder nieuwe methode. En met die sterk verschillende rekenbasis komen de leerlingen het voortgezet onderwijs binnen. „Specifieke innovatiemoeilijkhe den", om met 'Wiskobas' te spre ken. Overleg Het voortgezet onderwijs heeft andere wiskunde-moeilijkheden. Derdeklassers van vwo en havo die blijven zitten, moeten overschake len van de oude wiskunde op de nieuwe. Dat is geen kleinigheid. En nu dwingt men die doubleurs, in één jaar de gemoderniseerde wis- kundestof van drie jaar door te werken. De wiskundedocenten van het Pius X-lyceum hebben hierover aan hun bestuur geschreven. Zij klagen erover dat het minis terie geweigerd heeft de zittenblij- vers nog een jaar de oude wris kunde te laten volgen in een 'be zemklas'. O. en W. heeft voor de hulp aan die ooubleurs wel 80 ex tra lesuren voor alle vakken samen per schoolafdellng per jaar toege kend, maar aat vinden de leraren van Pius Xgec-n oplossing. Gevraagd cm commentaar, zegt het ministerie: „Een bezemklas komt er straks voor degenen die zakken voor het laatste eindexa men-oude stijl. Die regeling van 80 uren extra is getroffen in overleg met de Raad van Leraren". Reactie van Pius X: „Dat is uit de bus gekomen na overleg, maar dat wil niet zeggen dat we het er mee eens zijn. Men zou de zitten- bijvers in groepen van scholen bij elkaar moeten brengen in bezem klassen. Zoals het nu moet, redden ze het nooit en lopen ze de kans de universiteit te missen". „Het was wel in overleg", zegt het ministerie. Swelles, snietes ik weet niet wat we hiermee aan moeten. Op de vraag wat die 80 uren per schoolafdeling nu kos ten, antwoordt O. en W.: vijf mil joen gulden. Ik sta altijd weer ver baasd hoe die franjezaken iets doen voor de zittenblijvers van de 3e klas; wat is het nu helemaal... oplopen. En verder... waarschuwt het maandblad Kleuterwereld weer eens tegen vertegenwoordigers uit Den Bosch die erin slagen jonge hoofdleidsters met enorme hoeveelheden papier op te schepen. De heren laten de sc hooi leidsters een bestelbon teke nen voor bijvoorbeeld 15 riem, ter wijl 15 vel bedoeld was. En ze heb ben ook de hebbelijkheid door het toevoegen van €en of twee nullen bestellingen 10 of 100 keer zo groot te maken. De vertegenwoordiger houdt de leidster dan zijn eigen ballpoint voor om te tekenen en laat geen afschrift van de bestelbon achter. Niemand kan achteraf be wijzen dat de met dezelfde bal- point later veranderde bestel ling niet geplaatst is. Verzet tegen de gepeperde rekeningen baat niet: men heeft getekend en er moet be taald worden. Een paar jaar geleden werd ook al tegen deze praktijken gewaar schuwd. Dat er steeds weer leid sters zijn die erin trappen, vind ik even wonderlijk als dat die Bossche heren het lef hebben met hun vuile trucjes door te gaan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ARP en de oppositie zijn voor een speciale wet voor de vorming van ge westen. Drs. E. van Thjjn legde deze wens in een nota neer en de heer M. W. Schakel (a.r.) liet zich positief over deze motie uit. Minister Beernink wil echter een gewestvormihg van onderaf en het initiatief aan de gemeenten over la ten. De gedachten van de heer Scha kel gingen evenwel uit naar een ka derwet. Het voordeel van een dergelijke wet is. dat er een uniformiteit in het bestuur ontstaat en er meer doorzich tigheid zal zijn. De gewesten kunnen door een speciale wet beter en sneller tot stand komen. Het stadium van de gemeenschap pelijke regelingen ligt achter ons. De ze opmerking van de heer Schakel slaat op het plan van de minister de gewesten te vormen door een uitbouw van de wet op de gemeenschappelijke regelingen. De regio is in opkomst, zei de heer Schakel. Juridische regelingen zijn nodig. De vorming van gewesten mag medeiverker ARP) overleden (Van onze parlementsredaotie) DEN HAAG Na een korte ziekte is plotseling overleden drs. J. A. Dirksen te Waddinxveen, weten schappelijk medewerker van de Tweede Kamer-fraktie van de ARP. De heer Dirksen, die 43 jaar is ge worden, kwam 1 mei 1961 in dienst van de Dr. A. Kuyperstichting, het wetenschappelijk bureau van de ARP. De laatste jaren was drs. Dirksen in het gebouw van de Tweede Kamer werkzaam voor de A.R.-fraktie. Op de achtergrond nam hij een belang rijke plaats in en had hij een aan zienlijke inbreng in het werk van de fractie. Aan zijn adviezen en ziens wijze hechtte men grote waarde. Na een toernee van zes weken door Mexico, Venezuela en de Verenigde Staten is de Haagse popgroep Shocking Blue gister middag op Schiphol aangeko men. Zangeresje Wilma en Feijenoorder Wim van Hanegem overhandigden op de luchtha ven de groep een gouden plaat, voor de honderdduizendste Ve nus. Zoals bekend heeft Venus de eerste plaat op de Amerikaan se hitparade bereikt. Hier de groep Shocking Blue die nu vakantie zal houden, maar eind oktober staat opnieuw een grote reis door Amerika voor de boeg met Wilma en Wim. echter niet leiden tot een vierde be stuurslaag. De fraktie van de ARP. aldus de heer Schakel, is niet overtuigd van de regionale opzet van minister Beer nink. Minister Beernink ging uitvoerig op het betoog van drs. Van Thijn in. De opmerkingen van de heer Schakel liet hij voor een groot deel buiten be schouwing. Ds. Abma van de SGP sprak zijn beduchtheid uit voor een vierde be stuurslaag. De schaalvergroting in het bestuur mag niet ten koste gaan van een afbrokkeling van de basis. De ge meenten, aldus de afgevaardigde van de SGP, mogen niet degraderen tot wijkraden. De wetswijziging is, zo zei drs. A. M. de Boo van de CHU, de eerste stap op weg naar de oplossing van de problemen van de werkende jeugd. Er werd gesproken over een tijde lijke noodwet. Maar mejuffrouw T. Kok wilde van dit noodverband voor de werkende jeugd een drukverband maken. Daarom diende zij haar amendement in. Tijdelijk Minister Roolvink was het er mee eens, dat het slechts om een tijdelijke maatregel gaat. Maar hij kon niet be loven, zo luidde zijn reaktie op het amendement, dat de wetswijziging beperkt kon worden tot 1 augustus. Wel beloofde hij binnenkort samen met de staatssecretaris van onderwijs met belangrijke maatregelen te ko men voor de werkende jeugd. Ook zei minister Roolvink: „Ik kan me voorstellen, dat de werkende jon geren zich te kort voelen gedaan. Maar Ik wil er voor waarschuwen, dat er beloften worden gedaan, die nietwaar kunnen worden gemaakt." Deze laatste opmerking was be stemd voor mejuffrouw Nel Baren- dregt van de PvdA, die wil, dat voor jongens en meisjes jonger dan 15 jaar een onvoorwaardelijk arbeidsverbod geldt met slechts zeer beperkte uit zonderingen (vakantiewerk). Tijdens de pauze pleegde minister Roolvink overleg met zijn collega Veringa van onderwijs en staatsse cretaris Grosheide. Onmogelijk Een dergelijk arbeidsverbod, be toogde minister, betekent een verlen ging van de leerplicht. Want anders zitten de jongens en meisjes werkloos thuis of ze gaan illegaal aan het werk. De verlenging van de leerplicht betekent, dat er 1.000 onderwijzers of leerkrachten extra nodig zijn. En nu zijn er reeds een 400 te kort. Dit amendement, concludeerde de minister, is niet waar te maken. Ove rigens adviseerde de SER in 1962 reeds tot een arbeidsverbod van de 14-jarigen. Dit advies werd toen uit gebracht uit oogpunt van arbeidsbe scherming. In de huishouding Een belangrijk punt in het debat was, dat in de wetswijziging een uit zondering wordt gemaakt voor meis jes van 15 en ook 14 jaar, die huis houdelijke werkzaamheden thuis of elders verrichten. Zij hoeven dus geen dag in de week naar school. De ze uitzondering wordt gemaakt omdat voor deze meisjes nauwelijks toezicht mogelijk is. De arbeidswet biedt hier geen op lossing, zei mejuffrouw Kok. De uit komst is de verlenging van de leer plicht Daarom wilde ze de wetswijzi ging slechts tot 1 augustus van het volgend jaar laten gelden. Mejuffrouw Barendregt diende echter een amendement in om de „discriminatie" van de meisjes, die huishoudelijke werkzaamheden ver richten op te heffen. De afgevaar digde dreigde zelfs tegen het wets ontwerp te stemmen. Zij zei: Voor de meisjes is dit wets ontwerp niet een noodmaatregel, maar een soort noodlotsmaatregel: meisjes hoeven geen vorming, jon gens wel. Kortom, de meisjes zijn al- weerde klos...." ISTANBOEL De Turkse re gering heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd voor Istanboel en de aangrenzende provincie Kocaeli. Het volledige bestuursgezag is in handen ge legd van een militaire bevelheb ber. Alle strafzaken zullen wor den behandeld door krijgsraden. De maatregelen zijn genomen na bloedige gevechten in de hoofdstad tussen demonstrerende fabrieksarbei ders en oproerpolitie Zeker drie mensen werden gedood en vijftig ge wond. De gevechten waren het hevigst in Kadikoy, op de Aziatische zijde van de Bosporus. Vijftienduizend demon stranten wisten hier de cordons en barricades van de politie en het leger te doorbreken. De oproerpolitie ranselde in op vrouwen en kinderen, die zich temid den van de demonstranten bevonden. De straten waren in korte tijd bedekt met plassen bloed, kledingstukken, schoenen en politiehelmen. De beto gers gingen de politiemannen te lijf met knuppels, ijzeren staven en zelfs met vuurwapens. KOMPONG SPEOE Zuidvietna- mese troepen hebben gisteren de plaats Kompong Speoe. op 40 km ten zuidwesten van de- Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh, op de Viet- cong en Noordvietnamezen heroverd. Aan de zijde van de Vietcong sneu velden 53 man, terwijl de Zuidvietna mezen vijf man aan doden en on geveer 20 gewonden verloren. Een Amerikaanse officier heeft onthuld dat de Vietcongs vorige week in het Zuidvietnamese dorp Than My 75 burgers hebben gedood, omdat de dorpelingen aan de Amerikanen me dedelingen hadden verstrekt over de bewegingen van de guerrillastrijders. De Vietcongs hebben gisteren drie Amerikaanse journalisten, die op 7 mei bij de Cambodjaanse plaats Svey Ring gevangen waren genomen, vrij gelaten. Het drietal zei goed te zijn behandeld, maar kon niets zeggen over het lot van ongeveer twintig col lega's die nog in Cambodja worden vermist. ARNHEM Gratis treinrei zen voor de bejaarden? Weg ermee! Goedkope voetbalkaar tjes voor de 65 plus'ers? Laat ze het liever helemaal betalen! Opruiende taal van een Jongere, die de toch al vergeten bejaarde zijn verzetje niet gunt? Nee. Het zijn de krachtige argumenten uit de mond van een bejaarde zelf. Pieter van Valen, 71 jaar, uit Vaassen bij Apeldoorn. „De AOW-er staat al veel te lang op een laag pitje", dat is wat de heer Van Valen dagelijks om zich heen ziet. „En iedereen weet dat en alle politieke partijen praten ero ver. maar ze doen er niets aan. Er wordt heel wat gedemonstreerd, maar nooit voorde bejaarden." Tweede Kamer Daarom komen AOW-ers voort aan voor zichzelf op. Niet door met spandoeken de straat op te gaan, maar door in de Tweede Kamer zitting te nemen. Want dat is het waar Pieter van Valen het oog op heeft. „En ik zal u zeggen: het lukt! Als u al die mensen had gezien, die eerder deze maand op de oprich tingsvergadering zijn geweest. Het heeft me helemaal overrompeld. Uit het hele land zijn ze naar Utrecht gekomen. Zelfs mensen op krukken. Dat is toch wel een bewijs dat er wat leeft." Op die oprichtingsvergadering in juni werd de bejaardenpartij gebo ren. Een idee van de heer Van Va len, die ook voorzitter werd. „Deze partij, meneer, zal een omwenteling teweeg brengen zoals nog nooit iemand heeft meegemaakt. „Reken maar uit: er zijn in Ne derland 1.200.000 bejaarden. Met een kiesdeler van 50.000 betekent dat 24 zetels. Dan hoeven wij niet meer naar de politieke partijen te kijken, maar zij naar ons." Maar waarom dan alle goedko pe bejaardentarieven afschaffen? „Omdat we voldoende inkomen Minister Schut: „Geen stagnatie in woningbouw" DEN HAAG Volgens minister W. F. Schut van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is er nog steeds geen sprake van stagnatie in de wo ningbouw. Gisteren legde hij de Tweede Kamer de officiële cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek voor. Hoewel van december 1969 tot april 1970 sprak was van een te ruggang in het aantal voltooide wo ningen heeft dit beeld zich in de maanden daarna gewijzigd. In de maand april zou het aantal in aan bouw genomen woningen volgens de minister op een hoog niveau gelegen moeten hebben om alles zelf te kunnen betalen. De bejaarden wil len 70 procent van het loon dat ze zouden verdienen als ze nog werk ten. met een minimum van 8.500 gulden voor 1970." Ziekenfonds „Een van de eerste dingen waar voor de nieuwe Kamerleden van de bejaardenpartij gaan werken, is aanpassing van de ziekenfondspre mie aan het inkomen, et is te gek dat iemand die het dubbele ver dient, hetzelfde betaalt aan het zie kenfonds. Wij geven meer dan 7 procent van ons inkomen aan een ziekenfondspremie uit, een werkne mermaar 31/».' Op de oprichtingsvergadering heb ik gezegd: „De Nederlanders geven aan Indonesië miljoenen cadeau of het pepernoten zijn. Maar ze vin den het de gewoonste zaak van dc wereld, dat hier zo'n vijftigduizend bejaarden beneden het bestaansmi nimum moeten leven. Het is toch beschamend, na 4fl of 50 jaar ons aandeel aan deze maatschappij te hebben geleverd, met ons petje ln de hand naar de armenzorg te moe ten!" Pieter van Valen is ervan over tuigd, dat de bejaardenpartij een succes wordt. „Het hangt van de bejaarden af, natuurlijk. Maar ik reken op veel stemmen volgend jaar. Met al dat gekrakeel van al die oude en nieuwe partijen weet toch niemand meer op wie hij moet stemmen. Nu komen ze bij ons, al die AOW-ers die anders gewoon thuis zouden zijn gebleven." „Wat gebeurt er met de losse be jaardenpartijtjes di aan de ge meenteraadsverkiezingen hebben meegedaan? „Die sluiten zich hopelijk bin nenkort bij ons aan. Met 65-plus in Rotterdam gaan we binnenkort a] onderhandelen. Het is echt beter als alles onder de landelijke partij samen komt. Wij zullen echt de fout niet maken dat de boel door een slechte organisatie na een poos je weer uit elkaar valt." TEL AVIV De Israëlische lucht vaartmaatschappij heeft vorig jaar de op een na grootste winst in de ge schiedenis van haar bestaan geboekt. Ondanks de door president-directeur Mordechai Ben Ari aangehaalde moeilijkheden heeft El Al een winst van bijna 5 miljoen binnengesleept. De moeilijkheden bestonden uit het dalende luchtvaarttoerisme, de toe stand in het Nabije Oosten en de aanslagen op toestellen en gebouwen van de maatschappij. hebben. De stagnatie in de maanden daarvoor weet hij aan het slechte weer, financiële moeilijkheden by de gemeenten, gebrek aan bouwrijpe grond en de arbeidstijdverkorting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7