VON HOLLEBEN VRIJGELATEN 11 Diplomaten moeten worden beschermd Het Kwartet Ambassadeur gezond In voorstad opgepikt Dreigend telefoontje Eerste Kamer ongerust Sociale faculteit van VU bezet Haya van Someren neemt zitting in Rijnmondraad Matroos slaat overboord van trawler Was de deur uit 7 pet. duurder Defensie is schuldig aan ongeluk Groene revolutie biedt nieuwe perspectieven Dr. Boerma: geboortenbeperking is dringend noodzakelijk Bijzondere ontwenningskuur opgelegd Geertsema weg als burgemeester van Wassenaar No» geen verandering Nieuwe Leidse Courant Woensdag 17 juni 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastrch ie ghebleven mijn hert in teghenspoet!" jotdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De vrijgelaten Braziliaanse ge vangenen brengen het „V-le ken. nadat zij het vliegtuig, dat hen mar Algerije waar zij po litieke gastvrijheid zullen genie ten bracht, hebben verlaten. Misschien als een laatste symp toom van het Braziliaanse „recht'': zij hebben de reis naar Afrika gemaakt met geboeide handen. De ontvoerde Westduitse ambassadeur von Holleben is gisteravond na wat ..technische" moeilijkheden door de Brazilaanse vrijheidsstrij ders vrijgelaten. Bij zijn terugkeer in Rio de Janeiro werd von Holleben door de wachtende journalisten als het ware bestormd. HAAG In de Eerste ner is gisteren bezorgdheid oproken over de veiligheid diplomaten in Zuid-Ame- Prof. dr. J. W. van Hulst sprak de vrees uit, dat ook jen Nederlands diplomaat kan [verkomen ontvoerd te worden de Westduitser von Hol- Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per kwartaal maand BON- AIs beloning Voor mijn aklivitcit J ontvang ik het gezellige Plctina I t schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: lieuwe Leidse Courant, ntwoordnummer 267, Leiden RIO DE JANEIRO Ehrenfried von Holleben i.-. vrij. Na ve le uren van onzekerheid stapte de vorige week donderdag ont voerde Westduitse ambassadeur in Brazilië gisteravond om half twaalf plaatselijke tijd uit de auto van een zekere Apolinari die hem in een noordelijke voorstad van Rio de Janeiro had opge pikt. De 61 jaar oude ambassadeur zag er bleek en vermoeid uit. Hg ver telde echter dat zyn gezondheidstoe stand uitstekend was. Nadat hij zich een poosje in zijn ambtswoning, waar zyn vrouw en twee zoons hem opwachtten, had teruggetrokken, gaf liy een verklaring uit die ook door de Braziliaanse radio werd omgeroe pen. Hierin zegt hij blij te zijn dat hij terug is bij zijn gezin en dal hij de Braziliaanse regering en allen die tot zijn vrijlating hebben bijgedragen, dankbaar is. Hij betuigde zijn leed wezen met de dood van de agent die bij zijn ontvoering om het leven kwam. Herkend Sergio de posta Apolinari, de man die de ambassadeur in de voorstad Tijuca oppikte, vertelde dat hij stond geparkeerd en dat een man naar hem toe kwam die om hulp vroeg. „Ik herkende hem en vroeg hoe ik hem kon helpen. Ik heb hem daarna naar zijn woning gebracht", zei hij. Enkele uren voor de vrijlating van von Holleben was er verwarring ont staan door een mededeling van de Duitse ambassade. De ontvoerders zouden telefonisch hebben laten nc- landen druk uit te oeffen op de re- geringen van de Latijnsamerikaanse j landen om een andere binnenlandse politiek te voeren. Naar de mening van prof. Van I Hulst komt men als gevolg van de I slechte economische toestanden en de slechte behandeling van politieke gevangenen tot wanhoopsdaden als i bijvoorbeeld het ontvoeren van een ambassadeur. Escorte Ook de liberale senator mr. Van Riel besteedde aandacht aan de 1 voor diplomaten hoogst ongewenste j toestand in de Zuidamerikaanse lan den, waartegen een paar recher cheurs niet helpen. In fei'te moeten de diplomaten, aldus de heer Van Riel, altijd wor den geëscorteerd door militaire po litie. De kosten daarvan behoren naar zijn mening te worden gedragen door het ontvangende land. De heer Van Riel meende dat niet J alleen in Latijns-Amerika de diplo- I maten gevaar lopen. In Washington zou de situatie ook niet al te best zijn. „Neemt de Amerikaanse rege- I ring effectieve maatregelen tegen de Washingtonse onderwereld?", vroeg de heer Van Riel, die zich overigens niet kon verenigen met de suggestie van prof. Van Hulst om druk uit te oefenen op de Zuidamerikaanse re- geringen. „Dat leidt tot niets." (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ongeveer vijftig studenten hebben gisteravond de sociale faculteit van de Vrije Uni versiteit aan de Koningslaan bezet uit protest tegen het uitblijven van een reactie van het bestuur der fa culteit op een verzoek een gesprek te houden over de gang van zaken bij de tentamens. De meeste studenten hebben de nacht in het gebouw doorgebracht en vanmorgen weigerden zij het per soneel binnen te laten. Om 12 uur vanmiddag werd de bezetting opge heven. ROTTERDAM Mevrouw G. V. v. Someren-Downer, beker bekend als Haya van Someren, die voorzitter is van de VVD en met voorkeurstem men werd gekozen zowel in de Rijn mondraad als in de Rotterdamse ge meenteraad zal alleen zitting nemen in de Rijnmondraad. Mevrouw Van Someren komt daar mee tegemoet aan de wens van een groot aantal kiezers. Zij meent het lidmaatschap van de Rijnmondraad wel te kunnen combineren met het voorzitterschap van haar partij. Van de kandidatenlijst der VVD voor Rjinmond (10 zetels behaald) zal nu i afvallen nummer 10. de heer H. de Koning uit Rhoon. BETALING ABONNEMENTSGELDEN De abonnementsprijs is vanaf 1 juli (goedgekeurd door het Ministerie): per week 1,26 per maand 5,40 per kwartaal 16,15 Wie per bank betaalt gelieve zijn bank in te lichten. DEN HAAG Schepen en vlieg tuigen hebben gisteren tevergeefs ge zocht naar een overboord geslagen bemanningslid van de Scheveningse motortrawler Pollux (SCH-7). Om half twee gistermiddag werd alarm geslagen toen men de ma troos Maarten Pronk (42) vermiste. De trawler voer op circa 24 mijl ten westen van IJmuiden. Bij het invallen van de duisternis werden de zoekacties gestaakt. DEN HAAG De minister van economische zaken heeft toestemming gegeven de tarieven van de witwas- serijbedrijven met 7 procent te ver hogen. ten dat als de politiepatrouilles niet zouden worden verminderd, de am bassadeur zou worden gedood. Later trok de ambassade de mede deling over het telefoontje in. Wel werd op last van staatsgouverneur Negrao de Lima het grootste deel van de geüniformeerde politiemacht, die de naar de ambtswoning leidende straat bewaakte, teruggetrokken. M oeilijkli eden De vrijlating van de ambassadeur kwam vele uren nadat de Braziliaanse I regering veertig politieke gevangenen naar Algerije had laten vertrekken. Verondersteld wordt dat moeilijkhe den binnen de verzetsbewegingen de oorzaak van deze vertraging waren. i Via twee aan de staatsomroep Radio-Nacional gerichte boodschap pen lieten de ontvoerders gisterén weten dat „de voorbereidingen voor de loslating van de ambassadeur voortgang vonden". Eraan toegevoegd werd dat ze hun woord zouden hou- den De verwarring werd nog vergroot door een telefoontje van een meisje aan radio-Eldorado in Sao Paulo die vroeg een codeboodschap uit te zen den. Voor vervolg zie pag 'v Soest er raadslid: SOEST De heer P. L. J. M. Sto- rimans, lid van de Soester gemeente raad voor de KVP, heeft in de raad het ministerie van defensie verant woordelijk gesteld voor het ongeluk met de militaire truck, waarbij don derdag op de vliegbasis Soesterberg vijf soldaten om het leven kwamen. Het ministerie is schuldig aan gro- we nalatigheid ten aanzien van het onderhoud van de Van Weerden Poelmanweg, waarop de truck uit de bocht vloog, zo meent de heer Storimans. „De weg verkeert in een levensgevaarlijke staat". DR. BOERMA „Alle vlindertjes gaan dood" was de verzuchting van een vijf jarig meisje, een van de 150 deel- nemertjes van de Vlinderactie. Duizenden vlinders, door even- zovele leerlingen van scholen in heel Nederland geschilderd ge tekend. gekleurd of geplakt, zijn gisteren aangeboden aan leden van de Tweede Kamer op het Binnenhof in Den Haag. om dui delijk te maken, dat milieuver vuiling een ernstige zaak is. De fractievoorzitters, juist be gonnen aan de debatten over het probleem van de luchtvervui ling, kwamen even naar buiten om de vlinders in ontvangst te nemen. Op de foto de fractie- voorzitter van D'66, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, in gesprek met de vlinder kinder en. ARNHEM De officier van justi tie bij de Arnhemse rechtbank heeft gisteren een bijzondere ontwennings kuur geëist tegen de 26-jarige fa brieksarbeider W. F. R. Deze stond terecht voor een aantal inbraken, die hij onder invloed pleegde. Als de rechtbank daarmee akkoord gaat zal R. een kuur gaan volgen, die in het buitenland vaak, maar in ons land nog maar zelden wordt toe gepast. Het gaat hier om inplantatie van e»parol. Deze methode zou een patiënt een jaar lang afkerig maken van sterke drank. De behandeling moet in het ziekenhuis gebeuren. DEN HAAG Spoedmaatre gelen voor het afremmen van de snelheid der bevolkingstoename zijn dringend noodzakelijk. Er dienen maatregelen te worden genomen om het denkbeeld van geboortenbeperking aanvaard baar te maken in gebieden, waar er behoefte aan bestaat, maar waar men zich er nog tegen verzet. Aldus dr. A. H. Boerma. -directeur- generaal van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties, in zijn vanmorgen uitge sproken rede op het Tweede Wereld- voedselcongres. dat tot eind volgende week in het Haagse Congresgebouw gehouden wordt. Dr. Boerma. die meer dan 1200 des kundigen uit ruim 100 landen toe sprak, wendde zich in 't bijzonder tol de jeugd. Zij was het. die de oorlog tegen honger en ondervoeding 't beste voeren kon. De groene revolutie zou de wereld van morgen bepalen een wereld, die de jeugd van nu zal moe ten leiden en die haar kinderen zul len beërven. Het ging om een oorlog, die alleen gewonnen kon worden met dc takliek der vrede. Chaos Het begin van de groene revolutie achtte de directeur-generaal van de FAO moedgevend. Zij hield de belof te in de voornaamste voedselvoorra den veilig te stellen gedurende de ko mende twintig jaar. Twee decennia waren echter gauw voorbij. Als er niet handelend opgetreden werd, zou 't wel eens te laat kunnen zijn. Een geleidelijk afglijden naar de chaos van zowel rijke als arme landen lag in het verschiet, als er tijdens de adempauze geen daden werden ge- steld. „Als de wereld er toe zou kunnen worden gebracht technologische mo gelijkheden als de groene revolutie te grijpen en zich met spoed wijdt aan het beste, wereldwijde gebruik ervan, zal de hele mensheid voor het eerst de kans krijgen van de volheid van het leven te genieten. Paradox Dr. Boerma sprak van een bittere, doch onontkoombare paradox. De groene revolutie had de vooruitzich ten plotseling sterk verbeterd, maar toch zouden de komende jaren ris kanter zijn dan ooit. De groene revo lutie zou slechts kunnen slagen als er voldoende mensen gevonden worden, die ervoor zorgen dat alle lagen van de samenleving, ook de allerarmste, van de moderne verworvenheden van wetenschap en techniek kunnen pro fiteren. Voor vervolg zie pagina 2 (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR Mr. W. J. Geert- j sema zal waarschijnlijk begin volgend j jaar zijn ambt als burgemeester van Wassenaar neerleggen. Hij heeft laten weten een keuze te zullen maken tussen zijn burgemees- tersfunctie en zijn mogelijke benoe ming tot lijsttrekker van de WD bij de Tweede-Kamerverkiezingen van volgend jaar. Deze keuze zou inhou den beëindiging van het burgemees- I tersambt dat mr. Geerstema sinds 1960 in Wassenaar vervult Mensen die nooit de tijd hebben, doen het minst. LICHTENBERG Crita) „Mam, «lil kont u geloof ik, wel weggooien." HIT WIER DE BILT Zonnige perioden maar ook hier en daar een regen- of onweersbui. Zwakke tot ma tige, langs de kust in de middag krachtige wind uit noordoost tot oost. Weinig verandering in tem peratuur. DE BILT Terwijl het weer over de Britse eilanden, de Noordzee en Scandinavië bepaald wordt door een hogedrukgebied, bevindt de rest van Europa zich in de invloedssfeer van een vlak lagedrukgebied, dat zich van Frankrijk via Duitsland naar Polen uitstrekt. Nederland ligt in het overgangsgebied tussen beide systemen waardoor het weer in ons land een minder vast karakter gekregen heeft. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp.: 1 tot 6 graden boven nor maal: max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 60 procent. Strandweer Ook morgen zomers met vrij veel zon. Matige oostelijke wind. Kleine onweerkans. In de middag 21 tot 23 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Over het alge meen zomers-en wellicht nog iets warmer. BAROMETERSTAND: heden 10 uur. 76 cm (1013 millibar), stabiel. Zon en maan 18 juni zon op 4.19. onder 21.03; maan op 20.51, onder 2.34; 19 juni VM. 18 juni: Rotterdam le getij 3.32. 2e getij 16.10, Vlissingen 0.35-13.00, Willemstad 4.18-16.47.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1