THANT WIL TOPOVERLEG Commentaar Duitse ambassadeur nog niet vrijgelaten Meer doden in het verkeer Af** 'wee Hagenaars verongelukt Snel extra verhoging van het minimumloon Het Kwartet Algerije naast 1 raffinaderijen Advies Gevangenen in Algerije aangekomen temmeer sterk verontreinigd Waarschijnlijk weer uitstel vlucht Apollo-14 SER wil fout herstellen „Loek Zonneveld snel vrijlaten'"' Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 1ó juni 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofd kantoor Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. f 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ALGIERS De Algerijnse rege- ng heeft vier grote buitenlandse ieraffinaderijen genationaliseerd, et zijn de installaties van de Shell, an de Amerikaanse maatschappij ïilips Petroleum, de Westduitse ant van Elwerath en de Italiaanse MIF. Een grote brand heeft gistermiddag '.t grootste deel van Gispens fabriek oor metaalbewerking in Culemborg i de as gelegd. De schade wordt ge- •hat op mim tien miljoen gulden. Zie ook elders in de krant). Wereldvuedselcongres in Den Hang begonnen Coniniiinisliseli China zeker niet uitsluiten „In een herdenkingsjaar als 1970, waarin de VN 75 jaar be staan, wordt ons de gelegenheid geboden ons geweten en hart te onderzoeken en een nieuwe kijk te krijgen op hetgeen wij bereikt hebben en op de toekomst", aldus Oe Thant. RIO Vol Spanning werd vanmorgen gewacht op een levensteken van de ontvoer de Westduitse ambassadeur Ehrenfried von Holleben. Vele uren nadat de Brazi liaanse regering aan alle eisen van de ontvoerders had voldaan, was hij nog niet in j vrijheid gesteld. DEN HAAG Op het vanmorgen in het Haagse congresgebouw begonnen wereld- voedselcongres heeft secretaris-generaal Oe Thant van de VN gepleit voor regel matige bijeenkomsten van de grote mogendheden. „Zou het niet mogelijk zijn dat de staatshoofden van de grote landen, met inbegrip van com munistisch China, of hun minis ters van buitenlandse zaken, van tijd tot tijd bijeenkomen in de kantoren van de VN om van con frontatie te komen tot een vreed zame bewoning van de aarde", zo vroeg hij. „Is het niet hoog tyd om de aspira ties van alle mensen op aarde te be antwoorden en samen de veranderin gen zonder weerga, die op fysiek, biologisch en milieugebied ons te wachten staan, het hoofd te bieden?" „Is het misleidend en verkeerd te hopen dat, nu er nog tijd is, de min der ontwikkelde, maar meer bevolkte landen van de wereld kunnen worden ontwikkeld in wereldsolidariteit, op dat als zij eenmaal machtig zijn. zich niet zullen werpen in het steriele spel der naties?" „Is het zo moeilijk toe te geven, dat ideologieën en politieke stelsels slechts in theorie volmaakt zijn, dat elk systeem zijn goede en slechte kanten heeft, dat de landen elkaar zouden moeten verrijken met wat be wezen is goed te zijn in de kunst van het. regeren van de menselijke maat schappij?", aldus Oe Thant in zijn openingsrede Thant vervolgde: „Terwijl in de meer ontwikkelde landen de mensen bezorgd beginnen te worden over de prijs, die zij voor hun zegeningen moeten fc»talen, geniet tv/ee derden van het mensdom die zegeningen nog niet. Vooruitgang naar gerechtigheid en menselijke solidariteit ligt ver achter bij wetenschappelijke en technische vooruitgang." „In diezelfde wereld bereikt de mens in de meest ontwikkelde landen de leeftyd van 70 jaar, terwijl in de arme landen de meestcn slechts 25 jaar worden." ,De VN hebben gepleit voor een betere handelspolitiek ten opzichte van de arme landen, voor meer uit gebreide hulpprogramma's. Hoewel enige vooruitgang werd geboekt, wordt in sommige van de hulpgeven- de landen een verzwakking van de publieke en officiële steun geconsta teerd", zo besloot hij. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Oe Thantdié in Den Haag het wereldvoedsel- congres van de FAO bijwoont, is gisteravond op Schiphol aange komen. Hij werd begroet door de chef-protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. W. J. G. baron Gevers (rechts). Wel had het Commando Jua- ez de Brito aan de Braziliaanse adio een bulletin gezonden, vaarin „de stedelijke guerrilla- eiders" om toestemming werd verzocht voor de vrijlating van ambassadeur. Het bulletin noest door de radio worden om- [eroepen. De veertig Braziliaanse politieke cvangenen. onder wie zes vrouwen, Taren gistermiddag met vier kinde en op een toestel naar Algerije gezet. De door de Braziliaanse regering echarterde Boeing had al uren op et zwaar bewaakte militaire vlieg- eld van Rio gereed gestaan. Niemand UTRECHT De waterkwaliteit ran het Eemmeer is na de sluiting 'an de zuidwestelijke dijk van zui- lelijk Flevoland sterk achteruitge- [aan. Aldus provinciale waterstaat van Itrecht in een nota. Geconstateerd vordt, dat bij de Eemmonding soms lagenoeg zuurstofloos water wordt langetroffen. BREMEN Twee Hagenaars zijn 'anmorgen om het leven gekomen bij en kettingbotsing op de autosnelweg 'an Hamburg naar Bremen. De laehtoffers zijn Jacobus Pieter van >uyn (33). chauffeur van een vracht- Wagen die groente en fruit vervoerde, n bijrijder Johannes Schoonlingen 41). Ook kwam een inwoner van Hamburg om het leven. Acht personenauto's en drie vracht wagens botsten op elkaar op een deel yan de autosnelweg dat in aanbouw is en waar het zicht slecht was door ochtendnevel en een bermrand. De auto's waren zo hard met elkaar In botsing gekomen, dat tanks van het Duitse leger nodig waren pm ze uit elkaar te trekken. Een levensge vaarlijk gewonde passagier kon pas vier uur na de botsing uit zijn auto Worden bevrijd. mocht het toestel naderen. De auto riteiten wilden elk incident vermij den dat het leven van de ambassa deur in gevaar kon brengen. Bij het vertrek van vijftien „ruil- gevangenen", die in septembér tegen de ontvoerde Amerikaanse ambassa deur Burke Elbrick in vrijheid wa ren gesteld, hadden leden van een parachutistendetachement geprobeerd roet in het eten te gooien. Busj es Nadat Algerije zich officieel bereid had verklaard de gevangenen asiel te verlenen (e eneis van de ontvoerders), werden de gevangenen en de vier kin deren met busjes van de luchtmacht naar het vliegveld gebracht. Nauwe lijks een half uur voor het verstrij ken van de door de ontvoerders ge stelde termijn steeg de Boeing op. Even later maakte president Medici bekend dat de gevangenen voor het leven uit Brazilië waren verbannen als zijnde „gevaarlijk voor de natio nale veiligheid". 9 Voor vervolg zie pagina 2 WASHINGTON De twee belang rijke thermostaat-schakelaars waar van de gebrekkige werking op 14 april tot het afbreken van de maan- Iandingsvlucht van de Apollo-13 leid de, zijn door de vervaardigers slechts in een bakkerijoven beproefd. Dit staat in een definitief rapport van de NASA, die een onderzoek heeft ingesteld van de mislukte vlucht van de Apo)'o-13. Na 1100 bladz'jden, die vier lijvige folianten beslaan, komt de Nasa-com- mïssie van onderzoek tot de conclusie, dat zowel de beproevingsmethoden als de constructie van de zuurstof tanks in het ruimteschip veranderd dienen te worden. Er zullen thans nieuwe tanks moe ten worden gebouv/d, waarbij de voor oververhitting ge /celige elektrische delen niet meer rechtstreeks in con tact kunnen komen met het zeer ex plosieve zuurstof. Nieuwe proeven met alle met zuurr tof samenhangende onderdelen in alle ruimteschepen, moeten in de toekomst gevaren uit de weg ruimen. Voor de vluchtleiding in Houston is een order geplaatst vooor een verbeterd svsteem van controle, zo staat in het rapport. Drie jongeren met veelzeggen de maskers op probeerden pre mier Harold Wilsons geweten te doen spreken, toen hij in Lon den een plaatselijke Labourkan- didaat ondersteunde in diens campagne. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vorig jaar zjjn in ons land 3042 personen als gevolg van verkeersongelukken om het leven ge komen. Ten opzichte van 1968 (2907 doden) betekent dat een stijging van 4,6 procent, voor de verkccrsdeskun- digen een verrassend cyfcr want vrij algemeen werd verwacht dat het aan tal verkeersdoden een dalende lijn te zien zou geven. Op basis van een prognose van het Centraal bureau voor de statistiek DEN HAAG De sociaal economi sche raad gaat in zijn vergadering van aanstaande vrijdag proberen een misverstand uit de wereld te helpen. In de gedragsregels waaraan bedrij ven zich bij fusies te houden hebben komt een kleine redactionele onvol komenheid voor, die nogal eens aan leiding tot meningsverschillen gaf. In de bewuste passage staat letter lijk: „De gedragregels dienen in acht te worden genomen door een NV bij het doen van een openbaar bod op de .aandelen van een andere NV." Daar uit zou men kunnen lezen dat alleen de ondernemende NV zich aan die erg elsdient te houden. Het artikel zal nu zodanig gewijzigd worden, dat ook de NV op wiens aandelen een bod wordt gedaan zich aan de betreffende reglementen dient te onderwerpen. had het Verbond voor veilig verkeer voorspeld dat het dodencijfer Beneden 2900 zou blijven. In de tweede helft van 1969 blijkt zich echter een onverwacht forse stij ging te hebben voorgedaan, die vooral moet worden toegeschreven aan de vakantieperiode en de vele zomerse weekeinden. Ir. deze perioden komen veel men sen met te weinig verkeerservaring op de weg. Was het maandgemiddelde over het gehele jaar genomen 254 doden, in juli en augustus bedroeg dit gemiddelde resp. 307 en 333. Om on verklaarbare redenen was ook no vember een trieste uitschieter 321 doden. IJ ET Europese parlement moet binnen een maand beslissen over een socialistisch voorstel, het associa tieverdrag tussen de EEG en Grie kenland op te schorten. Van belang is het advies, dat de juridische commissie in deze kwestie geeft, want daarop kan een politiek besluit worden gebaseerd, of dit nu vóór of tegen opschorting uitvalt. De stemmen in deze commissie zijn verdeeld. Tot voor kort was er nog geen meerderheid voor stappen te gen Griekenland reden waarom een beslissing werd uitgesteld tot 1 juli aanstaande. Hierbij dient te worden aangetekend, dat tegenstanders van opschorting op grond van de verdragstekst be paald niet gerekend mogen worden tot sympathisanten met het Griekse bewind. Zij bekijken deze tekst met zuiver juridische maatstaven en ko men aldus tot hun bevindingen. Een procedure dachten wij waaraan alle leden van de commissie zich moe ten houden. Dit blijkt niet het geval te zijn. Ten minste een lid van de juridische commissie maakt er geen geheim van, dat zijn politieke kijk op de gang van zaken in Griekenland mede bepalend is. Als dat zo is dreigt het gevaar, dat er geen juridisch, maar een politiek advies uit de bus komt, terwijl het uitbrengen daarvan behoort tot de taak van de politieke commissie. Komt het Europese parlement vol gende maand op goede gronden tot de conclusie, dat het associatiever drag met Griekenland moet worden opgeschort, dan kan niemand daar bezwaar tegen maken. Blijkt zijn beslissing echter op twij felachtige juridische gronden te zijn genomen, waarbij het doel het mid del moet heiligen, dan bewijst het zichzelf een slechte dienst. Vooral nu het zich moet keren tegen de ondemocratische methoden in het land, dat aanleiding geeft tot op schorting van het associatieverdrag. Visitekaartjes alleen voor korps rijkspolitie DEN HAAG Het vraagstuk van de invoering van het zogenaamde po- litievisitekaartje leent zich niet voor een uniforme regeling. De ministers Beernink (binnenlandse zaken) en Polak (justitie) hebben dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Minister Polak is wel bereid, voor wat betreft het korps rijkspolitie, te onderzoeken of een dergelijk systeem -van bekendmakint voor het gehele korps of voor onderdelen daarvan zinvol is. Nadat hij een voorlopig standpunt zal hebben bepaald, zal hij deze kwestie bespreken in de afdeling rijkspolitie van het georganiseerd overleg in politieambtenarenzaken. AMSTERDAM De federatie van jongerengroepen in de PvdA heeft er bij het partijbestuur op aangedrongen om de spoedige vrijlating van Loek Zonneveld te bewerkstelligen. In een verklaring aan het hoofdbestuur van de partij van de arbeid vragen de jongeren bovendien het afzien van verdere justitiële stappen tegen dc an dere' bezetters van de Bveerwijkse pedagogische akademie. De jongeren vinden dat de PVDA dat verplicht is aan haar houding ten opzichte van de bezetting van het instituut. Minister wacht op SER-advies (Van onze parleinentsredactic) DEN HAAG Minister B. Roolvink van sociale zaken staat j niet onwelwillend tegenover een extra verhoging van het mini mum-loon als hiervoor een reden is op grond van de index- j cijfers. De bewindsman deelde gisteren in de vaste commissie uit de Tweede j Kamer voor sociale zaken mee, dat hij nog wacht op het advies over deze kwestie van de SER. In de SER be staat echter nog geen eenstemmig heid. Maar op het departement zijn al voorbereidende maatregelen getrof fen. De wetswijzigingen zijn al ge reed. In augustus kan de Kamer er over beslissen. De extra verhoging zal dan met te rugwerkende kracht 1 juli kunnen ingaan. De openbare commissievergadering leverde enkele moties op. Zo nam de heer Nijpels van D'66 het op voor de werknemers in de beschermde werk plaatsen, die in juli 1969 meer dan vijf jaar werkzaam waren in de so ciale werkvoorziening- Voor deze ca tegorie is een aanvullende voorzie ning voor de oude dag nodig. In zijn motie vraagt de heer Nij- j pels een speciale oudedagsvoorziening j voor deze categorie. Een tweede motie was van mevrouw Heroma-Meilink (soc). Zij vraagt de lonen in de sociale werkplaatsen te verhogen en ook wenst ze een nieuw loonsysteem. Het puntenstelsel, dat nog wordt toegepast, vindt mevrouw Heroma onduidelijk. Mejuffrouw Barenaregt van de PvdA diende nog een motie in met het verzoek aan minister Roolvink de voorlichting aan vrouwen en meisjes over de mogelijkheden van vakoplei- I ding en scholing aanzienlijk uit te i breiden. Vrouwen en meisjes ontvan- j gen in het algemeen minder vakop- 1 leiding dan mannen en jongens. Wat ieder van ons graag zou willen verzamelen: me dailles zonder keerzijde. WEISS (RITA) „Troost je. Ellen, de giraf Weeft grotere sproeten dan jij." ZOD en maan 17 zon op 4.19, onder 21.02; maan op 19.31. onder 2.02; 19 juni VM. Hoog Water 17 juni: Rotterdam le getij 2.43. 2e getij 15.23, Vlissingen 12.17- Willemstad 3.31-51.58. Uit IMSR» pxJllfó I WKB9I DE BILT Zonnige perioden en i het zuiden en oosten van het land mogelijk een regen- of on weersbui. Matige, in het wad dengebied vrij krachtige noord oostelijke wind. Voornamelijk in het binnenland iets hogere tem peraturen dan vandaag. DE BILT De macht van het hogedrukgebied, dat nu al ge ruime tijd voor vrij koel weer heeft gezorgd, begint enigszins te tanen. Een kleine storing trok, vergezeld van wolkenvelden, vandaag over ons land, terwijl een lagedrukgebied in de hogere niveaus, dat op de Noordzee en kele buien veroorzaakt, in de richting van Zuid-Engeland koerst. Onder invloed van deze laat ste depressie zijn de bovenwinden in onze omgeving naar zuidwest g'êdraaid, waardoor de schei dingslijn van de koele en de ten zuiden van de lijn Rijssel-Düssel- dorf aanwezige warme vochtige lucht, geleidelijk iets naar het noorden kan opschuiven. Strandweer Ook morgen overwegend zon nig bij een matige noordoosten wind. Temperatuur 16 tot 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Zonnig en langzaam iets warmer. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) stabiel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1