Gerd Müller Duitse held ONTTROOND! ^Brazilianen onnavolgbaar Mexico gekraakt Commentaar uit Mexico f Pennings Porsche wint kampioen 24 uur van Le Mans Papendrecht kansloos Holland Sport verloor weer Uruguay via verlenging langs Russen Santana niet Wimbledon 11 MAANDAG 15 JUNI 1970 MEXICO CITY De vreugde in de Duitse kleedkamer, was begrijpelijk. Toch waren de vreugde-uitingen niet zo hevig als men williöht zou vermoeden. Helmuth Schön, de Duitse trainer, die zei van dit succes slechts gedroomd te hebben, had er een verklaring voor: „Het is voor Europese ploegen haast ondoenlijk hier in Mexico te spelen. In vergelijking met de Zuidamerikaanse landen hebben wij het veel moeilijker". Schön was overigens wel van mening dat de Duitsers een ver diende overwinning hadden be haald op Engeland: „Naarmate de wedstrijd vorderde bleek dat wij veel meer inhoud bezitten dan de Engelsen. Vooral in de verlenging hebben mijn jongens grandioos ge speeld. Overigens gelooi ik wel dat deze wedstrijd zijn tol zal eisen. Het lijkt me hier in Mexico onmo gelijk een dergelijke krachttoer nog eens uit te halen". Ongelofelijk Gerd Muller, Duitslands met scherp schietende topschutter: „Een ongelofelijke wedstrijd. Steeds heb ik op een kansje geloerd. Ik werd er bijna gek van. Eindelijk kwam die echter. Plof... hangen. Geweldig in een woord". Uwe Seeler, de 33-jarige „vete raan", met tranen in de ogen: „Dit is een geweldige prestatie. Probeer maar eens na een 20 achterstand terug te komen, Zeker tegen Enge land. Niemand lukt dat. Wij flikten het echter". Verslagenheid In de Engelse kleedkamer heerste verslagenheid. Bobby Charlton: „We hadden nooit een 2—0 voor sprong uit handen mogen geven. Sommige spelers dachten er te licht over". En Alf Ramsey: „Twee van de drie Duitse treffers hadden nooit gescoord mogen worden. Regelrech te defensie fouten. Ik vind dat we wat ongelukkig verloren hebben". Na de wedstrijd Bazilië Peru verklaarde Mario Zagalo, de trainer van de Brazilianen: „Wij hebben duidelijk gewonnen. Vooral door het goede spel van Gerson en Pele. Wanneer we iets geconcentreerder hadden gespeeld, zou de score zelfs nog hoger zijn uitgevallen". Zijn landgenoot Didi die echter negen tig minuten lang „vijand" was van de Brazilianen meende dat Peru het verder gebracht heeft dan iemand had durven hopen. „Brazi lië is gewoon te sterk voor ons. Trouwens voor iedereen", meende Didi. ALPHEN/BOSKOOP Marcel Pennings is de nieuwe wielerkam pioen van Zuid-Holland. Niemand had in hem de toekomstige kampioen gezien. Daarvoor was de concurrentie immers te groot, zo redeneerde men langs het parcours. Een Willem Bra- venboer en een Peter Legierse waren de twee enige echte kanshebbers. Marcel heeft echter een bijzonder sterke koers gereden. Al direct was hij, in gezelschap van Bravenboer en Legierse voorin de grote groep te vin den. Halverwege de wedstrijd bracht een eerste ontsnapping leven in de brouwerij, een volgende ontsnap pingspoging droeg echter een serieu zer karakter. Herman Nak begon in de vijftiende ronde aan een voor sprong te bouwen. Gaandeweg groei de deze. De reaktie uit het peloton bleef achterwege en met nog vijftig kilometer voor de boeg had Nak al bijna een volle minuut genomen. Toen pas schrok het peloton wakker. In gesloten formatie werd de jacht op Herman ingezet. De dappere Rotter dammer, die tientallen kilometers al leen op kop had gereden, moest nu de tol betalen. Hij werd niet alleen inge lopen, maar moest ook nog afhaken, gedesillusioneerd gaf hij daarna op. De drieentwintig overgebleven ren ners maakten zich op voor de grote slag. Met nog drie ronden te gaan kwam de beslissende afscheiding. Een groep van negen renners, met onder andere Marcel Pennings, Peter Le gierse, Harry van Leeuwen en Leo Boose. moest gaan uitmaken wie zich kampioen van Zuid-Holland mocht gaan noemen. LE MANS De Westduitser Hans Hermann en de Engelsman Richard Attwood hebben met hun Porsche 917 de 24-uursrace van Le mans gewon nen. Op ertkele ronden volgde de Frans-, man Gérard Larousse en de Duitser Willibert Kauhsen, eveneens in een 4V« liter Porsche 917. Een oud ePor- sche 908 met Rudolf Lins en Helmut Marito werd derde. Ferrari kon niet meer bereiken met zijn 11 nog 'vrijwel niet beproefde 512-modellen dan een vierde en vijf de plaats. De race heeft het leven gekost aan een route-commissaris. Het ongeluk gebeurde zondagmorgen vroeg door dat Jacky Ickx, om niet met de vlak voor hem rijdende Jo Siffert in botT sing te komen, plotseling hard remde. Daardoor blokkeerden de achterwie len van zijn Ferrari en hij slingerde uit de Arra ge-bocht, waar zijn wagept een route-commissaris dodelijk ext een ander levensgevaarlijk verwond-; de. De wagen van Ickx vloog in brand, maar daarvoor had de Bel gische coureur het wrak van zijn wagen al kunnen verlaten. Dat uiteindelijk Marcel Penning* met de eer zou gaan strijken was t^ voorzien. De Nieuw-Venneper was, immers verreweg de snelste sprinter uit deze groep. Zelfs Harry van Leeu wen, de snelle Hagenaar, had tegeri Marcel Pennings' eindsprint geen schijn van kans. Derde werd Siem Berkhouten vierde Ron vanTrigt. LEON Jufefc toen het onvermijdelijk léék, dat het lot de be- lissingk moest gaan brengen in het heroïsche duel EngelandWest- was daar Gerd Müller. De „bom.benschutze", weinig tech- begaafd, maar begiftigd met een zelden falend scoorinstinct, op het juiste moment op de juiste plaats om titelverdediger ^geland knock-out te slaan. De doodsteek voor de En gelsen. Gerd Müller scoort i» de tweede helft van de ver lenging Duitslands derde doel punt. Doelman Peter Bonnetri ie kansloos. Op de achtergrond ziet captain Bobby Moore het onheil gebeuren. c ai GUADALAJARA Het be- 'v rip offensief voetbal stond groot oi eschreven boven de ontmoeting IraziliëPeru. Zowel Zagalo, oofdtrainer van de Braziliaanse toottroepen, als Didi, verant woordelijke man voor de Peru- iaanse prestaties in Mexico, peigerden in de kwartfinale een ai tap terug te doen. Gevolg? Een wankelende wedstrijd, met een uime produktie van zes doel- unten, waarvan de een nog fraaier in kwaliteit dan de ander. De onnavolgbare tovenaarskunsten an de Braziliaanse aanvallers wer- ^■alen met een 42 overwinning volko me len naar waarde gehonoreerd. Peru ri eeft echter enorm tegenstand geho re lie den. Onder aanvoering van balkunste naar Cubillas bleef Peru de Brazi liaanse defensie, wederom bepaald niet het sterkste deel van de ploeg, met razendsnelle aanvalsacties besto ken. Het baatte echter niet. Het is zoals Pele, de grote Pele, reeds voor het tornooi in Mexico verkondigde: „Brazilië maakt er altijd minstens eentje meer dan de tegenstanders. Wie dat ook zijn." Brazilië besliste de wedstrijd in feite binnen een kwartier. Eerst knal de Rivelino, na een fout van Campos, met de linkervoet keihard achter doelman Rubinos, waarna Tostao de tweede treffer op zijn naam bracht door uit een moeilijke hoek Rubinos andermaal kansloos te kloppen: 20. Peru leek gedemoraliseerd. Maar een fout van doelman Felix bracht de spanning terug. Bij een Peruviaanse aanval miste hij een hoge voorzet, waarna Alberto Gallardo het foutje verzilverde: 21. Penetranter Brazilië herstel ie zich echter snel. Koning Pele draaide steeds beter, straaljager Jairzinno doorbrak diver se malen de geluidsbarrière, terwijl Tostao's passes steeds slfuwer en voor Peru penetranter werden De treffer die de marge weer tot twee doelpun ten vergrootte kwam overigens ge lukkig tot stand. Een schot van Pele werd door Tostao met de linkervoet beroerd, waarna de bal achter Rubi nos tegen de touwen spatte: 31. Cubillas bracht hierna nog even hoop in de Peruviaanse harten. IJdele hoop want nu Cubillas' treffer zorgde Jairzinho voor een plaats in de semi- finale van het nu toch wel heel dui delijk favoriete Brazilië. Rusland had aanvankelijk de beste kansen op een goal gekregen. Reeds na twee minuten kwam de beste Rus sische aanvaller, Khmelnitski alleen voor doelman Mazurkiewicz. Hij faal de echter volkomen. Lau van Ravens, arbiter in dit duel, had het allesbe halve makkelijk. Meermalen deelde hij waarschuwingen uit. Vooral aan de Uru's. Evenals de eerste helft bleef het in de tweede periode een uitermate zwakke vertoning. De 70.000 toe schouwers konden het gebodene dan ook niet anders dan met gejoel en gefluit waarderen. In de 46ste minuut ontsnapte het Russische doel aan een treffer, toen een fraai schot van Ma- neiro even fraai door doelman Kawa- zasjwili werd gestopt. Weliswaar na men de Zuidamerikanen tegen het einde van de normale speeltijd nog het initiatief, doelpunten wisten zij echter evenals de zeer tegenvallende Russen niet te produceren. De verlenging bracht uiteindelijk de oplossing, of Uruguay in de halve finale echter geweldig veel kans maakt op een goed resultaat tegen de sterke Brazilianen valt te betwijfelen. DEN HAAG Holland Sport heeft op eigen terrein een 21 nederlaag geleden tegen het Zweedse Atvida- berg. Deze wedstrijd werd in het ka der van de intertotocompetitie ge speeld. Ruim tweeduizend toeschouwers, waarvan velen nogal boos waren om dat Guus Haak, de kersverse pupil van „Ome" Dirk Nijs, niet binnen de lijnen kwam, zagen Holland Sport al in de eerste minuut de leiding nemen toen Jan Boskamp van grote afstand raak knalde: 10. Voor de rust kwa men de Zweden echter nog op gelijke hoogte door een treffer van Eklund. In de tweede helft van deze matige wedstrijd een beter iHolland Sport, dat echter verzuimde een „doeltref fende" vuist te maken. In de laatste minuut schoot Eklund de Zweden naar een fortuinlijke 21 overwin ning. ADO heeft eveneens in de inter totocompetitie een uitstekende wedstrijd gespeeld tegen Anderlecht. In deze aantrekkelijke strijd wonnen de Hagenaars verdiend met 2—1. ADO nam een kwartier voor het aan breken van de rust de leiding toen Aad Mansveld beheerst scoorde, Twee minuten voor de pauze schoot Colasse Anderlecht echter naast ADO. Niels Hölmstrom zorgde na de hervatting voor de winnende treffer. PAPENDRECHT Papendrecht heeft ook de tweede wedstrijd om het landskampioenschap van Nederland niet in een overwinning om kunnen zetten. In een bij vlagen aantrekkelijke wedstrijd verloor Papendrecht met 31 van Uithoorn. Moore hadden opeens geen vat meer op het sprankelende spel van de Duitsers, die de Engelsen radeloos maakten met hun ragfijne combina ties. Twee spitsen En'toch was Engeland zo overtui gend begonnen. Als gewoonlijk ope rerend vanuit een hermetisch geslo ten defensie, werden de twee spitsen Lee en Hurst aangespeeld. Had Enge land in die fase meer spelers in de frontlinie laten uitkomen, wellicht had het dan definitief afstand kun nen nemen van de onzeker begin nende Duitsers. Dat gebeurde nu niet, hoewel velen na de doelpunten van Mullery (een kwartier voor rust) en Peters (vijf minuten na de hervat ting) de zaak als bekeken beschouw den. iHet Duitse aanvalsspel stelde na melijk tot een kwartier na de pauze bitter weinig voor. Libuda bereikte niet zijn vorm van de groepswed strijden, terwijl Müller niet aan de bal kwam. De Duitsers liepen dan ook vertwijfeld rond en moesten toe staan dat vleugelverdediger Newton herhaaldelijk gevaarlijk naar voren snelde. Hij was. ook direct de oorzaak van beide Engelse treffers, die noch tans niet uitblonken door schoonheid. Ze telden echter wel en West-Duits- landleek heel ver van huis. Opleving Maar twintig minuten voor het ein de kwam die merkwaardige opleving. Het was bijna onnatuurlijk hoe de 33-jarige Uwe Seeler de rug kromde na het uitvallen van generatiegenoot Bobby Charlton. De Engelsen schenen conditioneel te moeten afhaken. Overaths passes lukten ineens, terwijl Lohr op links stoeide met Cooper. Toch was het niet een van de Duitse aanvallers die Engeland naar de on dergang voerde, maar Franz Becken- bauer. Met de bal aan de voet sla lomde hij het Britse strafschopgebied binnen, draaide om Labone en gaf de verkeerd opgestelde Peter Bonetti geen schijn van kans: 12. En toen twaalf minuten later de sluwe Uwe Seeler de verre boogbal van Schrtel- linger als enige juist beoordeelde, was het eigenlijk met de regerende we reldkampioen gedaan. De beslissing viel in feite toen de tweede helft een kwartier oud was. Troost haalde Ausum (Uithoorn) bin nen de beruchte lijnen onderuit, waarna arbiter Ooyen de bezoekers een strafschop toekende. Veeker maakte geen fout: 12. Dezelfde Veeker gaf enkele minuten later Pa- Peeters van Papendrecht wordt hier letterlijk en fi guurlijk de voet dwarsgezet door één der Uithoornverdedi gers. pendrecht de genadestoot door ander maal raak te schieten: 13. Papendrecht heeft in de eerste helft het beste van het spel gehad, maar het verzuimde het overwicht in doel punten uit te drukken. Het keek zelfs na tien minuten tegen een 1^=0 ach terstand aan toert Ausum van dichtbij scoorde. Ten Oever trok de stand echter nog voor de pauze met een hard schot recht. Dezelfde Ten Oever had daarvoor overigens een handvol goede kansen om zeep gebracht. Na de rust een sterker Uithoorn, dat echter zoals reeds gememoreerd een strafschop nodig had om Papen drecht naar verlies te spelen. In de slotfase ving de verdediging van Uit hoorn een fel offensief van Papen drecht uitstekend op, waardoor Pa- pendrechts tweede nederlaag in deze kampioenscompetitie een feit werd. Ruim tien minuten voor het einde ii de tweede verlenging begaf hij ch in een flits naar de plaats waar hoge kopbal van Lohr in het doel- bied zou neerdalen. Nog voordat de 1 de grond raakte had Muller zijn uden schoen er reeds onder gezet, s een streep zocht het leer zijn weg ar het doel: Peter Bonetti was nsloos: 32. Duitsland kwam tegen Engeland rug uit een geslagen positie. Gedre- 5 bi door „veteraan" Uwe Seeler her- Dnnen Schons pupillen na de ver- ssende treffer van Beckenbauer in zelfvertrouwen. Engeland werd otseling geconfronteerd met een te- nstander die alle registers open- ok. Engeland raakte verdoofd. De :eren ploeg wankelde. De anders zo lide verdediging stond op instorten, ewton, Labone en zelfs aanvoerder Uwe Seeler, niet zichtbaar op de foto, scoort de gelijkma ker. Gerd Müller, net achter hem Brian Labone, kijkt gecon centreerd toe. West-Duitsland bleek uiteindelijk de beste conditie te hebben. Dat werd in de verlenging duidelijk. Vooral in de tweede. De Duitsers le ken door ongekende krachten gedre ven, terwijl de Engelsen zich moei zaam op de grasmat voortbewogen. De treffer kon niet uitblijven. Dat het uiteindelijk toch Gerd Muller was, die de gehele wedstrijd nauwe lijks aan de bal was geweest, is wel licht het meest tekenend .voor de En gelse uitputting. TOLUCA De vervanging van Inter's Mazzola voor Gianni Rivera in de tweede helft van de kwartfinale tussen Mexico en Italië bleek een gelukkige greep van de Italiaanse coach Ferruccio Valcareggi. Rivera en niemand anders wist met zijn slimme passes, organiserend werk en bovendien een doelpunt de Mexi canen een halt toe te roepen. Uiteindelijk leidde dit alles er toe, dat Italië een glanzende 41 overwinning op 'het door het pu bliek hysterisch gesteunde maar in feite toch veel te kort komende Mexico behaalde. MEXICO CITY Uruguay, de meest impopulaire kwartfinalist, is er in het Aztekenstadion van Mexico City in geslaagd de Rus sen in de verlenging de weg naar de demi-finale te versperren. Spelend zoals gewoonlijk, ver dedigend, vertragend, hard, ge meen en slaapverwekkend scoor den deze voetbalprofs na 117 mi nuten voetbal het enige doelpunt. Victor Esparrago was de geluk kige schutter. Voor 32.000 uitzinnige toeschouwers was het Italië dat in de beginperiode de beste kansen kreeg. Met name Bo- ninsegna faalde echter. Het eerste doelpunt scoorde Mexico. Na dertien minuten ontdeed Fragoso zich op het middenveld van Rosato en bediende vervolgens Gonzalez. Deze „vol leerde" de bal van zes meter ineens achter doelman Albertosi: 10. Gesteund door het snelle succes wisten de Mexicanen een veldover- wicht te verkrijgen. Pulido dwong Albertosi toch een fraaie save. Toch was het Italië, dat in die periode de gelijkmaker scoorde. Bij een massale aanval schoot Domenghini de bal achter Calderon. Na de hervatting trokken de Italia nen van leer met prachtige combina ties, veelal geïnspireerd door Gianni Rivera Het was deze Milanees, die Riva in de 63ste minuut in staat stel de te scoren. Het eerste doelpunt van Riva was een feit. Het tweede liet niet lang op zich wachten. Alweer na een voorzet van Rivera. Tevoren had „maestro" Rivera zelf in de 68ste mi nuut de stand na een goede 1-2 com binatie met Luigi Riva op 31 ge bracht. Het was gedaan met de Mexi caanse tegenstand en zelfs kregen de Italianen nog kansen op meerdere doelpunten. (Van onze sportredactie, Sepp Maier onderschept val lend een schot van Martin Pe ters. Berti Vogts schermt zijn doelman af. De Spaanse stertennis- Manuel Santana, hooggenoteerd internationale tenniskringen, heeft in Madrid medegedeeld niet op het tornooi van Wimble- Santana verklaarde dat hij nodig rust toe is. Amerikaanse veteraan Pancho niet alleen door zijn oog acties. maar ook door zijn „aanstellerij" bijzonder ge- bij het publiek, zal eveneens Wimbledon uitkomen. de dames heeft de sterkste van Amerika, Nancv Ri- zich afgemeld. Nancy raakte geblesseerd. Zij geeft er de aan zich in Texas te prepa- de open Amerikaanse kam- die zoals bekend in worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11