Gebruik abc- wapens is in strijd met Gods wil Commentaar Interessant programma van Holland Festival Drie programs van de groten Dr. L. de Jong: Ons leger wordt dodelijk Keihard program van oppositie Vorming van nieuwe nv dé oplossing voor Werkspoor Geen nieuwe beleidslijn bij VVD, meent Biesheuvel Cultureel feest maandag van start gr Partijen vandaag in de weer Prof. Verkuyl Jurgens: De knal komt! DRIE GEMEENTEN MET NS SAMEN Homburg neemt Zendijk over ZATERDAG 13 JUNI 1970 (Van onze kunstredaktie) BOTTERDAM Maandagavond, wart over acht geschiedt in de Rot- damse Doelen de officiële opening an het Holland Festival. Dit jaar- jks terugkerende culturele feest om it dit jaar weer over de 100 mani- staties op vrijwel elk kunstgebied. 10 sn verwacht zo'n kleine 100.000 be- ekers. tevens vele binnenlandse en litenlandse (150) critici. Er is al veel ver het Holland Festival gezegd en tschreven. de festiviteiten zijn na ngdurende voorbereidingen in de verse steden ingedeeld. Zowel de operaliefhebber als de efhebber van het protest-toneel zal 3 an zijn trekken kunnen komen. De uziekliefhebber kan zowel klassiek s modern op zijn programma vin- n, op toneelgebied weer enkele in- ressante produkties die normaal len of nooit in ons land te zien Naast ballet zal er dit jaar ook ndacht worden besteed aan de mkunst en als grote verrassing de ëzie. Het is ondoenlijk om alle fes- liteiten hier te noemen, wij zullen aarom een greep doen uit de belang- jjkste manifestaties. MUZIEK Het muzikale hoofdthema van het illand Festival, werk van Haydn en nacek, wordt omlijst door een serie ncerten van Barok en Actuele mu- ;k. Op het programma staan o.a. in Haydn de Zes Parijse symfo nieën het Strijkkwartet no. 5 en de opera „la Fedelta premiata". Van Ja- nacek de opera „de uitstapjes van meneer Broueek", de Glagolitische Mis en hetVecne Evangelium. Het muziekprogramma bevat voorts Mahleruitvoeringen door het Concert gebouworkest, promenadeconcerten in Den Haag en Rotterdam, een concert van de Nederlandse Bachvereeniging in Gouda en een Schnitgerconcert in Zwolle. De reeks Actuele Muziek staat in het teken van de Italiaanse componist Luigi Nono en van actuele Nederlandse componisten. Op opera- gebied verder nog „de verkochte bruid" en „Pelléas en Mélisande" van Debussy. Verder de kinder-opera „De gelukkige prins" van Malcolm Wil- De Nationale Opera uit Praag zal met 300 medewerkenden het Festival be zoeken. TONEEL Op toneelgebied zi.jn er twee spec taculaire massaproducties te bewon deren n.l. „Orlando Furioso" van de Italiaan Luffovico Ariosto en „Zigger- Zaggcr" door de National Youth Theathre uit Londen. Verder een Theather uit Londen. Verder een „Das YVort" door het Weens Theater in der Josephstadt. Extra m het pro gramma ingevoegd is een Amerikaan se rock-musical door een groep jonge studenten uit Texas (titel „Stomp"). De première van deze musical zal op 20 juni in het H.O.T. te Den Haag plaats vinden. Er zijn ook voorstellin gen In Rotterdam (22 en 23). Leiden (25) en Amsterdam, vast gesteld. 4 DEN HAAG De werkweek is voor de leden van de Tweede Kamer onbedekt overhemd en zelfs zon iet stropdas verlopen, hoewel voor zitter Van Thiel nadrukkelijk had «dongen dat het bij het uitdoen van e jasjes moest blijven. Op de vrije laterdagen. in het bijzonder vandaag, ebben de politieke partijen het ech- oor het zeggen. Dan maken de ngressen, jaarvergaderingen en con- nten door middel van resoluties, mo es en programma's de dienst uit, aaraan de parlementariërs zich moe- houden. Vandaag is het helemaal raak. De folitieke zaken moeten kennelijk oor de vakantie geregeld zijn. In de Brakke Grond te Amster- lam vergadert D'66, zich mogelijk lezinnend op het eigen bestaan; op Woudschoten de jongeren die bij de KVP behoren, in het grote congres- lentrum te Utrecht de ARP. pogend alle radicalen in de gelederen te houden; in het Groothandelsgebouw te Rotterdam de PPR, zich geroe pen voelend moedig voort te gaan, en tegenover het station in Amers foort, om een ander uiterste te noe- en. het Nederlands Evangelisch Verband, dat populair de suppor tersclub van het GPV mag worden genoemd. Al dat vergaderen van enkele ïondefden politieke ijveraars, ter wijl de immense meerderheid wel iswaar niet zwijgt maar van een vrije zaterdag geniet, geeft wel een beeld hoe we erop staan. En geloof maar, dat de jasjes over de stoel leuningen gingen en er hier en daar vrolijke weekendkostuums waren te zien. Gezamenlijk? Vanavond is de kruitdamp opge trokken. Worden we dan veel wij zer? De uitslag van de verkiezingen maart en juni hebben geleerd, dat de gecombineerde lijsten niet zo in trek waren. Men wil zijn eigen partij, zijn eigen lijst en zijn eigen mensen, concludeerde gisteravond ARP- voorzitter Veerman. En zijn PPR- collega Jurgens zei vanmorgen vat terneergeslagen: Trekt men als lartijen gescheiden op. dan becon curreert men elkaar; trekt men sa men op, dan valt het resultaat erg tegen. Dr. Veerman bepleitte in zijn openingsrede een gezamenlijk ur gentieprogram van KVP, CHU en ARP voor de komende verkiezin gen. De voorwaarden van de ARP voor zo'n program waren al op pa pier gezet. PPR-voorzitter Jurgens zag als redding uit de politieke im passe de lancering van een keihard regeringsprogram van de oppositie. Afgaande op deze twee voorzit ters (redevoeringen van partijvoor zitters worden steeds belangrijker) krijgen we voor de Kamerverkie zingen volgend jaar de keus uit één program van de drie grote christe lijke partijen, één van de oppositie partijen en één van een zelfverze kerde VVD. Het ziet er niet zo ingewikkeld uit. Maar denk erom, de eigen en oude partijen blijven bestaan. En we zijn een verdeeld land. Want naast deze drie programs van de groten kunnen we kiezen uit de plannen van SGP, GPV en wellicht nog meer partijen op de verdeelde rechtervleugel. Hoe groot de eenheid aan de lin kerkant zal zijn, is ook nog de vraag. Ziek Al die vergaderingen vandaag zijn tekenend voor de politieke si tuatie. Als er dan straks drie pro grams van de groten uitkomen met democratische uitwijkmogelijkhe den waar dan ook heen voor de principieel bezwaarden en ontevre denen heeft het gezwoeg van van daag toch zin gehad voor de kie zers. Alleen, Veerman en Jurgens spraken over de gerechtigheid en de vernieuwing en ze bedoelden nog hetzelfde ook, die, twee uit de verschillende kampen. Dat is ver warrend voor de kiezers. Maar Erik Jurgens vervolgde: De oudere garde in de KVP, CHU en ARP klemt zich met alle middelen vast aan de gevestigde instituten en zij nemen geen risico bij de ver nieuwing van de samenleving. Als dit de eerste verkiezingskreet is, is het begin van de strijd niet best. Want het zijn juist deze en andere aantijgingen waarvan de kiezer zo ziek wordt, dat hij thuis blijft. Hij weet. dat het halve waarheden zijn. BERT DE JONG Tennessee Williams Het Ballet is vanzelfsprekend ook weer vertegenwoordigd met voorstel lingen van de New Yorkse groep Merce Cunnigham, het Nationale Bal let, de Keizerlijke Hofkapel van Ja pan (met "Gagaku") en het Neder lands Danstheater. Sedert vele jaren staat er ook weer film op het programma van het H.F. en wel een serie nieuwe Amerikaanse films die onder de titel "U.S.A. to day" een beeld willen geven van het huidige Amerika. Dagelijkse voorstel lingen werden gegeven in theaters van maar liefst 14 steden. POËZIE-FESTIVAL Specifiek' Rotterdams zijn een in ternationaal dichtersfestival en een liederencyclus. Het poëziefeest lijkt heel bijzonder te worden wanneer men de lijst beziet van de deelne mers. Om de bekendste te noemen: Tennessee Williams. Günter Grass, Lars Gustafson, V. Vassilikos en Christopher Logue. Simon Vinkenoog zal op de openingsavond (17 juni, kleine Doelenzaal) eveneens van zich laten horen. De belangrijkste avond lijkt zaterdag 20 juni te zijn met poë zie van het kopstuk van dit festival: Tennessee Williams. MUSIC-HALL Ook dit jaar staat een "music-hall" zangprogramma op het programma met medewerking van Jenny Arean. Adèle Bloemendaal, Gerard Cox en Frans Halsema. De leiding heeft Rob Touber terwijl het Metropole orkest de muzikale begeleiding in handen heeft. De data's voor Music-K[all: 26 juni, Doelen Rotterdam; 27 juni, Cir custheater, Den Haag; 28 juni. Con certgebouw, Amsterdam. Het Holland Festival zal donderdag 9 juli in het Amsterdamse concertge bouw worden afgesloten met een feestelijk Muzikaal Carrousel in alle zalen van het gebouw. Van onze parlementsredactie UTRECHT Het Convent van de ARP heeft vanmorgen be sloten de discussie over de hoofdstukken „Veiligheidsbe leid" en „Verdediging" van het program van actie voort te zet ten op het volgende partij con vent van 14 november. Het moderamen stelde dit voor na dat gistreavond het debat over dit onderwerp, dat zich vooral toespitste op de allesvernietigende wapens, geen uitzicht bood op een beslissing. Dit uitstel van het debat betekent, dat het gezamenlijke urgentiepro gramma van de KVP, CHU en ARP pas na deze datum kan worden vast gesteld, omdat in de ARP geen over eenstemming bestaat over de defen sie. KVP-voorzitterm r. A. v.d. Stee verklaarde vannacht dit niet erg te vinden. Ook het KVP-priogramma zou pas in november woren vastge steld. Dr. Veerman verklaarde na afloop van de nachtelijke vergadering van het moderamen zeer onder de indruk te zijn van de diepgaande discussie in het Convent 'over de problemen van de bewapening. Het was tijdens het convent prof. J. Verkuyl geweest, die pleitte om in het program van aktie een veroordeling op te nemen van de dreiging met de abc-wapens. Zijn be toog werd in grote stilte aangehoord „Het gebruik van deze wapens", zo stelde de hoogleraar in de zendings wetenschappen, „is in strijd met de wil van God." „Deze wapens zijn ge heel duivels en van de moordenaar van den beginnen." Prof. Verkuyl riep uit: „De tijd is nu voor de christelijke partij geko men om uit te roepen: In Gods naam Nee. Deze zienswijze moeten we mee delen in NAVO-verband, Participatie in de atoombewapening is zonde voor God. We, moeten van deze wapens af zien, ziende op het gebod en blind in de toekomst, zei prof. Verkuyl. Ds. H. Schut veroordeelde het uit gaan van ht machtsevenwicht. „Dat evenwicht is een godloze mythe". Deze Utrechtse predikant pleitte sterk voor een amendement van de Kamercentrale Groningen, waarin het „evenwicht van de verschrikking" wordt veroordeeld en de dreiging wordt veroordeeld en de dreiging met het gebruik van de abc-wapens moreel ontoelaatbaar wordt genoemd. Het niet aanvaarden van dit amen dement, zei ds. Schut, betekent voor mij een breuk met de partij. Prof. Kooymans, het voorstel van het centraal comité verdedigend, stelde eveneens, dat de abc-wapens van een demonische kracht zijn. We moeten er van af. Maar er worden verschil lende wegen gekozen. Later zei fraktieleider mr. B. W. Bieshuvel: Er zal over dit moeilijke onderwerp een goed gesprek worden gehouden en men komt zeker tot een oplossing. Er is immers al een ge meenschappelijk uitgangspunt. (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM Er moet een keihard regeringsprogram ko men, als alternatief voor het nu gevoerde beleid. Dit is de wens van de aftredende voorzitter van de Politieke Partij Radika- len, de heer Erik Jurgens. Op het jaarcongres van zijn partij in het Groothandelsgebouw te Rotter dam vroeg hij vandaag om een team mensen, dat zich voor de uit voering van een dergelijk programma garant verklaart. Als kernpunten van dit andere pro gram zag de heer Jurgens de zaken, die door de oppositie in de Tweede Kamer aan de orde zijn gesteld, maar afgestemd zijn. De keuze voor de verkiezingen van de Tweede Kamer volgend jaar moet IUTRECHT De directie van Nederlandse Spoorwegen en f raad van bestuur van de Ver- Machine Fabrieken jui het initiatief toe van de ïkbonden en het voorstel van lirgemeester Thomassen om de [deling Rollend Materieel van ferkspoor voort te zetten. Het is de bedoeling om de Rolma it de VMF te lichten en onder te in een nieuwe, door de drie Amsterdam. Rotterdam Den Haag. de Spoorwegen en mo gelijk de VMF, te vormen naamloze I mieag bekend gemaakt dat geen com- vennootschap. pensatie zal worden gegeven vsoor De produktie zal dan op beperkte schaal worden gecontinueerd. Ver wacht wordt dat de behoete van de NS aan rollend materieel in de toe komst voldoende zal zijn om de ver wachte bijdragen in de capaciteitsbe zetting te leveren. Jonkheer mr. Sickinghe. lid van de raad van bestuur VMF die zich bij zonder vweheugd toonde over de uit werking van het door burgemeester Thomassen gelanceerde idee, benad- sukte dat de reactie van de centrale overheid op het voorstel nog moet worden afgewacht. De raad van bestuur heeft gister- het wegvallen van het winstaandeel dit jaar. „Thans zijn alle beschikbare financiële middelen nodig voor de herstructerering", zo motiveren zij hun standp8nt. Intussen hebben de kabouters in Utrecht aangeboden om een bestelling te plaatsen bij de rolma voor een bakfiets. In een pamflet dat aan de werknemers van Werkspoor werd uitgereikt spreken zij hun bezorgd heid uit over de consejuenties die een eventuele voortzetting op be perkte schaal van de afdeling met zich mee zullen brengen. duidelijk zijn: het beleid van het te genwoordige kabinet van de verstre ken vier jaar tegenover het gezamen lijk vierjarenplan van de oppositie. De grote knal De heer Jurgens noemde het fataal, wanneer dé politieke vernieuwing zich „buiten ons en zonder ons" zou voltrekken. Er sluimert een kolossale onvrede onder de oppervlakte van onze samenleving. Hij waarschuwde: Straks komt de grote knal! Daarom laden de Biesheuvels, de Calsen, de Veldkamps en Steenkamps een grote verantwoordelijkheid op zich. Zij durven geen enkel risico te nemen bij de vernieuwing van de sa menleving. Erik Jurgens vervolgde: Intussen werken zij mee aan het consolideren van het christelijk machtsblok, alsof het christendom zich leent voor een politiek van -kil machtsbehoud. Straks, als de grote Kladderadatsch komt, zal de historie de Biesheuvels, de Mertensen en Calsen aanwijzen als de voornaamste schuldigen. Ingekapseld Er was nog een groep, waarop de heer Jurgens zijn kritiek richtte: de jonge garde, die zich laat inkapselen in de bestaande orde. Als schrijnend voorbeeld noemde hij zijn vroegere medestanders uit de christen radicale beweging. Men is gezwicht voor het grote machtsdrijven van de groep Schmel- leheuvel (Schmelzer, Mellema, Bies heuvel - red.). Jurgens verzuchtte: Als zelfs een groep als de a.r. radica len geen voet bij stuk durft te hou den, wie kan het dan de kiezers ver wijten. dat zij traag zijn in de ver nieuwing. De politici die hun machtspositie gebruiken om de bestaande orde op te poetsen, schieten jammerlijk te kort. Zij plegen het verraad der kler ken. En de heer Jurgens haalde de woorden uit Ezechiël aan: „Wee de herders, die alleen zichzelf welden." DELFT Het Nederlandse leger bevindt zich in een crisissituatie. Dit concludeerde dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, gistermiddag in een toespraak op het lustrumcongres van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen te Delft. De sterk verontruste dr. De Jong zei: „Het leger is momenteel door een gebrek aan middelen, materieel en oefening niet in staat zijn taak in de verdediging van West-Europa te volbrengen." Terwijl het overheidsbudget de laatste tien jaar verdrievoudigd is, zijn de defensie-uitgaven relatief ge daald: van 20 tot 13 procent van het totaal. Daarbij zijn aldus dr. De Jong binnen de defensie-uitgaven de exploitatiekosten tot 83 procent gestegen. De heer De Jong beklemtoonde dat het Nederlandse legerkorps, dat deel moet uitmaken van het zogenaamde afweerscherm, zich maar een zesde ter plaatse bevindt, dat wil zeggen in de Bondsrepubliek. Hij voegde eraan toe dat vast staat, dat bij de huidige uitrusting het res terende vijfzesde deel met geen mo gelijkheid tjidig ter plaatse zou zijn, dat men ook de voorraden niet tijdig zou kunnen aanvoeren, dat onze tanks en verkenners, vergeleken met hetgeen tegenover hen staat, onvol doende zijn uitgerust, dat het soort anti-tankwapenen en dat eigen lucht verdedigingsmiddelen bij het leger korps volledig ontbreken. „Ik meen dat ons volk er recht op heeft, deze hoogst verontrustende fei ten te kennen", aldus dr. De Jong. „Afglijden PvdA" De heer De Jong hechtte eraan in het openbaar te zeggen dat hij het in hoge mate betreurt dat „de grootste oppositiepartij in den lande, de PvdA, zich weer gaat wiegen in de il lusies die de vooroorlogse SDAP al te boven was gekomen". „Dat een po tentiële regeringspartij als de PvdA afglijdt in de richting van een uithol ling van ons defensie-apparaat, acht ik een ernstig nationaal verlies. Wan neer het bestuur van die partij er ter verontschuldiging op wijst dat zij de CUYK Homburg NV zal met in gang van 18 juli de vleeswarenfa- briek Zendijk overnemen. Volgens een mededeling van Homburg zullen de bedrijven op zo'n manier worden geïntegreerd, dat de werkgelegenheid (thans ca. 280 werknemers) zal kun nen toenemen. Met de vakbonden is overeenstemming bereikt. Minister Luns en de Belgische kar dinaal Leon-Joseph Suenens ontvin gen gisteren beiden een eredoctoraat aan de Harvard Universiteit in Cam bridge (VS). Op de foto de eredoc toren vóór de plechtigheid. Navo trouw wil blijven, dan mag men daaraan toevoegen: trouw moet blij ken." Hij zette zich af tegen de acties van opperkabouter Roel van Dyun, die met zijn gelijkgezinden „in woord en geschrift zijn best doen ons defensie- apparaat af te breken, een actie die ertoe heeft bijgedragen, dat rich in onze landmacht al een bedenkelijk aantal gevallen van sabotage heeft voorgedaan." Hij hield hem voor ogen dat „mocht ons deel van de wereld ooit door een vreemde indringer worden over spoeld, hij en de zijnen tot de eersten zouden behoren, die zouden verdwij nen in een of ander concentratie kamp." Lessen niet geleerd Dr. De Jong, die zijn toespraak de titel „De crisis van onze defensie" had meegegeven, vertelde dat de eerste drie delen van zijn gpschied- schijving binnen de leiding van het defensie-apparaat door menigeen met een gevoel van diepe verontrusting zijn gelezen. „Men constateert dat binnen ons volk en met name bij een deel van onze jongeren weer geestesstromin gen tot ontwikkeling zijn gekomen, waar men van weinig begrip getuigt voor de harde en onverbiddelijke les sen van de geschiedenis en die, de meesten zeker te goeder trouw, maar niettemin in ideologische verdwazing, hun uiterste best doen het verdedi gingsapparaat te verzwakken en uit te hollen, dat onze vrijheid beschermt en dat sluit de vrijheid in waar die extremistische stromingen ge bruik van maken hetgeen, als ie niet de wet overtreden, hun goed recht is." „En wie volgt wat in de Russische en Chinese bladen geschreven wordt, wie volgt wat er dag in, dag uit ge zegd wordrt in de Russische en Chi nese radiouitzendingen (hoe weinigen doen dat in ons land!) weet dat men zich daar verheugt in de symptomen van masochistische verwarring, die zich in ons deel van de wereld voor doen." Dr. De Jong wees er vervolgens op dat de gehele jeugd van het Oostblok en China wordt opgevoegd in een geest van agressiefe chauvinisme, doordrenkt van een agressieve ideo logie, die zihc richt op onze samen leving. Dr. De Jong zei dat hij de bezorgd heid, die velen vervult over de rich ting waarin de wereld gaat, wel kan begrijpen. Maar: „Het baat niet of wij onze ogen sluiten voor die wer kelijkheid. Het baat niet of wij ons op welke wijze ook uit die werkelijk heid terugtrekken. Zij blijft bestaan." Onaanvaardbaar Hij noemde de gebeurtenissen in 1968 in Tsjechoslowakije een voor beeld van hoe de „naïeve en dwaze toekomstverwachting" van verzet na een bezetting (doelend op de sabota- genota van Roel van Duyn) zijn weer legd. „Spreek met hen (de Tsjechen) en ge zult maar één din ghoren: Weest niet zo dwaas, volkeren van West-Europa, om ooit uw gemeen schappelijke verdediging prijs te geven!" H(j zei van mening te zyn dat een naar verhouding bescheiden verho ging van het defensie-budget al vol doende zal zyn om een einde te maken aan de huidige situatie, die hy „onwys en onaanvaardbaar" noemde. „In de Sowjetunie, waar men de dienstplichtigen heel wat harder aanpakt, bedragen de exploitatiekos ten van de landmacht de helft. Zowel ten aanzien van het totale bedrag voor onze defensie als ten aanzien van de verdeling zijn de eisen van wat wij de welvaartsstaat noemen, een steeds groter rol gaan spelen met het paradoxaal gevolg dat, had den wij voor de oorlog een strijd macht die dodelijk zwak werd in en door de jaren va narmoede, wij nu een strijdmacht dreigen te krijgen, die dodelijk zwak wordt in en door de jaren van de welvaart. Het recente bericht dat een deel van onze straaljagers, toch al niet zo talrijk, terwille van de bezuiniging op de grond moeten blijven staan, kan die conclusie alleen maar onderstre pen". Graadmeter YTERKIEZINGEN in drie deelstaten kunnen morgen een indruk ge ven van de waardering, die het so- cialistisch-liberale kabinet van kan selier Brandt in de Bondsrepubliek (al dan niet) geniet. Met name Noordrifn-Westfalen wordt beschouwd als een graadmeter. De uitslag daar zou grote invloed kunnen hebben op het voortbestaan van de nu al krakende coalitie van socia listen en liberalen. De partyen, die de verkiezingen zelf nationale betekenis hebben gegeven, zyn hard tegen elkaar aan gegaan en zelfs kanselier Brandt deelde enkele fikse stoten onder de gordel uit. Over de prestaties op het gebied van de binnenlandse politiek praten de regeringspartijen liever niet. Des te luidruchtiger beroepen zy zich op hun verrichtingen op het internationale vlak. Deze worden buiten de Bondsrepu bliek, waar men niet rechtstreeks be trokken is, met grote belangstelling en waardering gevolgd, omdat zy tot werkeiyke ontspanning in Europa kan bijdragen. Bij de verkiezingen van morgen moet biyken, of de Duitsers net zo geluk kig zyn met de gang van zaken die overigens minder spectaculair ls dan wel wordt voorgesteld. Er lopen in de Bondsrepubliek en vooral in Noordryn-Westfalen heel wat mensen rond, die als verdrevene of vluchteling niets voelen voor het doorsnyden van de band met het ver leden. Bovendien leeft ook buiten deze kring een vurig nationalisme, dat zich verset tegen gebiedsafstand en erkenning van de DDR van Ulbricht als een af- zonderiyke Duitse staat. Socialisten en liberalen menen, dat het buitenlandse beleid va nde coa litie te Bonn steunt op brede lagen van de bevolking. Vandaar dat zy het by deze regionale verkiezingen zo zwaar laten wegen. Als zü geiyk krijgen is het van be lang, of de coalitiepartners er ook geiykeiyk van profiteren. Verliezen de liberalen opnieuw aan de socialisten, dan komt de coalitie in gevaar. Dit laatste kan ook het geval zyn, alt de verkiezingen In Noordryn-West falen. Nedersaksen en Saarland een resultaat te zien geven, dat voor de regeringspartyen weinig bemoedigend is. Van onze parlementsredactie UTRECHT AR-fractieleider mr. Biesheuvel heeft zich ver baasd over het verbluffend ge mak waarmee mr. Geurtsen van de WD buiten de twee andere regeringspartners om zaken deed met de PvdA tijdens het PBO-debat inde Tweede Kamer. In zijn rede voor het partijeonvent van de ARP te Utrecht sprak de heer Biesheuvel in dit verband over geïr riteerdheid. „Tijdens het debat rond de belastingcorrectie in november", zei mr. Biesheuvel, „heb ik de VVD wel voortdurend op de hoogte ge bracht van het doen en laten van onze fractie". Overigens geloofde de fractieleider niet dat bij de VVD sprake was van een nieuwe beleids lijn. Mr. Biesheuvel hield gisteren een dringende rede die algemeen werd beschouwd als een inleiding op de evrkiezingscampagne. Hij sprak voor al over de toekomst en zei: „Als wij niet oppassen kunnen wij binnen en kele tientallen jaren ons leefmilieu zo onherroepelijk hebben bedorven, dat de levensvoorwaarde voor de gene raties van straks daardoor worden aangetast". Krachtproef En verder: „Wij besteden grote be dragen om onze sport-elite tot steeds hogere prestateis te brengen, maar duizenden kinderen lijden op school een armetierig bestaan als het aan komt op lichamelijke oefening,.in on ze smanleving even noodzakelijk als ons dagelijks brood". Volgens mr. Biesheuvel zullen de jaren '70 een uitdaging en een krachtproef worden voor de christelijke politiek. Er kan geen vrede en veiligheid in deze wereld komen, vervolgde mr. Biesheuvel, zolang de rijken steeds rijker worden en de armen steeds meer verpauperen. „Zolang al deze problemen niet tot in hun diepste wortels worden aangepakt en opge lost, zolang zullen de zwaarden niet tot ploegscharen kunnen worden om gesmeed. olang zal steeds weer de bloem der natie ten strijde worden opgeroepen, zolang zal de wereld, ge zien in menselijke verhoudingen een woestenij blijven", zo zei mr. Bies heuvel. „Het Is de verdienste van de jonge ren, van schrijvesr. van geestelijken en anderen dat ij dit alles hebben onderkend". Verstomd „Hun protesten richten zich tegen onze lauwheid, tegen ons begrip zon der dat wij echt aktief worden, tegen onze vermoeidheid ook omdat wij al veel illusies inrook hebben zien op gaan, omdat onze idealen door de we reldoorlog en de dreiging van het nu cleaire geweld zijn verstomd". De a.r.-fractieleider erkende, dat „wij als politici niet altijd even veel inzicht hebben gehad in wat jongeren ln hun aktie beweegt". Buitenparlementaire akties kon.mr. Biesheuvel wel waarderen. Dat ver eist een eigentijdse instelling van het gezagsapparaat. De heer Biesheuvel zei dat K'66 in het jaar 1970 was blijveen steken in de problematiek van 66. Over de PvdA merkte hij op dat fractieleider Den Uyl weer lonkt naar de ARP en geneigd is meer te luiste ren naar Lanser (voorzitter van het CNV) dan naar Kloos (voorzitter van het NW). Na een korte discussie keurde het convent het beleid v«n de fractie unaniem goed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7