Coureurs kennen geen angst Zorg dat je dr ELD VOOR 3ERU Uitleven in schroot lilM bij komt tockcar-races maken snelle opgang n ïstige veemarkt Leerlingen muziekschool toonden muzikaliteit GROFVUIL OPHAALDIFN3E •UWE LEIDSE COURANT S ZATERDAG 13 JUNI 1970 Commentaar (Van onze sportredactie) 'DENVOORSCHOTEN Een zilverkleurige wagen met een qod dak rolt langzaam het parcours af. Uit het gevaarte, dat ven tevoren met een vaart van honderdtachtig kilometer per ur over de baan stoof, stapt een korte, wat gedrongen man. De i vuurrode overall gestoken coureur zijn kort geknipte haar erborgen onder een grote, witte helm wordt omarmd door zijn rouw. Een trotse lach trekt over het gezicht van de Belg Josef 'eters. Zojuist is hij als eerste over de streep gegaan in één van e manches, die meetellen voor het Nederlands kampioenschap iockcar racing. geen twee uur later heeft zijn ch plaats gemaakt voor een van ijn vertrokken gezicht In de laat- e rit van de wedstrijden op het ircours achter de Leidse Groen- >rdhal is de Belg gewond geraakt, loedend uit een diepe snijwond in jn wang wordt hij door de gereed aande ambulance weggevoerd, «ef Petera piekert er echter niet rer. met de races te stoppen, verwinning en tragedie maken uners zijn liefhebberij, het stock- ir racen, tot een opwindende tort, waarmee Je niet gauw op- >udt. Angst is een onbekend be- ip voor hem. is stockcar racing eigenlijk voor n sport? Keihard professionalis- e? Een zuiver amateuristische ort of een attraktie voor het pu- iek? Welnu, een praatje met de xjrzitter van de Nederlandse ockcar Racing Club. de heer H. Straver uit Voorschoten, voldoende om hier achter te >men. k Straver: ,.Je moet stockcar cing zien als een zuiver amateu- stische sport Hoewel de coureurs ;hoorijke geldprijzen met de race innen verdienen, is er geen enkele nner. die ook maar één cent aan tze sport verdient. Een goede, Ifgebouwde wagen kost hem toch >g altijd een dikke tienduizend ilden. Om over de .onderhouds- l vervoerskosten nog maar niet spreken." Beperkt Voorschotenaar, vijftien jaar sleden zelf een vermaard utocrosser, heeft de stockcar ices in Nederland ge'jntro- uceerd. „We reden in die tijd iet oude wagens, die maar beperkte snelheden konden halen. Een flinke botsing en je wagen was tot aal'vernield'3 De autocrossers gingen uit kijken naar andere mogelijk heden. Vier jaar geleden vond men die in de aansluiting bij de Engelse Stockcar Racing Club. De Engelse regels wer den ook voor Nederland van toepassing, waardoor de cou reurs verplicht werden in een zelfgebouwde wagen aan de start te komen. Een enorme verbetering volgens Henk Straver. „Doordat de coureurs de wagens zelf in elkaar zetten, werden de mogelijkheden veel groter. Een opgevoerde moter zorgde voor grotere snelheden. Het zelf bevestigen van de moter. midden in de wagen en de radiateur verhoogden de vei ligheid". Populair Dc stockcar races zijn in Engeland bijzonder populair. Hier worden ook de wereldkampioenschappen verreden. De beste rijders uit Ne derland zullen op die kampioen schappen vertegenwoordigd zijn. ,.De coureurs kunnen de uitzending naar deze kampioenschappen zelf verdienen", aldus Henk Straver. ..Bij de wedstrijden in Nederland worden voor iedere overwinning in een manch, de halve finale en de finale twintig punten toegekend. Een tweede plaats levert negentien punten op, een derde achtten, enzo- -■ voort. De rijders met de meeste punten op, een derde achttien, enzo- de wereldkampioenschappen uit gezonden." Prijzen Bij iedere wedstrijd worden de cou reurs in twee groepen verdeeld. De groepen, die uit ongeveer vijftien man bestaan, rijden elk drie man ches. De acht best geplaatsten uit iedere groep komen uit in de halve finale. Twaalf van de zestien cou reurs uit de halve finale gaan in de finale strijden om de eindoverwin ning. Henk Straver: „De coureurs krijgen voor iedere overwinning in een manche f 50,de eindoverwinning levert f 500,op en verder is er nog een aantal kleine premies te verdienen. De startgelden variëren van f 75,tot f 150.Toch is er, ondanks deze behoorlijke prijzen, geen enkele renner, die ook maar één cent aan het stockcar racen overhoudt." Middenweg Onder de coureurs, die één grote vriendenkring vormen, zijn veel middenstanders. Tussen de auto- crosses en de races op Zandvoort lag voor hen een te grote financiële kloof. De invoering van de stock car races was voor de meeste cou reurs de gulden middenweg. „Het bouwen van een eigen wagen bete kende hogere snelheden, maar ook een financieel offer. Maandenlang overwerk was er soms voor nodig om hun liefhebberij te kunnen voortzetten." De vier jaar oude sport maakt in Nederland een flinke opgang. „Op het parcours in Leiden, één van de mooiste van Nederland, neemt de belangstelling steeds toe. Op som mige plaatsen in Nederland zijn meer dan tienduizend toeschouwers al geen uitzondering meer." Dat deze races voor de toeschouwers een spectaculair karakter hebben, blijkt wel uit de foto. EIDEN Maandag 15 juni 7 tot 9 uur des avonds wordt liet gewest Leiden een grote onelingsaktie voor de slacht- rs van de aardbeving in Peru ouden. De bedoeling is, dat ens deze uren o.m. de kerken het gemeentehuis open zijn r het in ontvangst nemen van ragen. De aktie zal maandag- nd worden aangekondigd door tgelui van 7 uur tot kwart r 7. ÏIDEN Normaal voor de tijd het jaar is dat de aanvoer van teren een verminderde belang ing ondergaat. Vooral de hooi- rr speelt een belangrijke rol. On- ussen blijkt uit de pas vërsche- cijfers van de eerste 4 maanden de Nederlandse veestapel is uit- eid en dat de melkproduktie 5 pet is toegenomen, sbruiksvee: Veel minder aanvoer Hinder belangstelling. De prijzen keiden dan ook af. Stemming en lel in jongvee uiterst kalm; prq- nauwelijks te handhaven. Lering: melk- en kalfkoeien )0 f 1350 en f 1700; vare koeien I) f 1000 en f 1350: luxe dieren not. tot f 1475; pinken f 475 f 650 800. achtvee: Weinig aanbod en wei- vraag; lagere prijzen. Notering: kg. sl. gew. vette koeien f 4.30 0 en f 5.30, extra kwal. bov. not. 5.50, slachtstieren f 4.60 f 4.90. ;tte kalveren: De aanvoer was meer in aantal en alles werd vlot ;ocht. De export ondervindt voor aar Frankrijk enige vertraging, iring per kg lev. gew. f 3.75 f 3.90 4.10. irkens: Deze markten zijn buiten voor wat betreft de prijsvor- g. Men zegt dat het aanbod af- nt en de prijs nog wel op peil t. 'olvec: Minder aanvoer. De han- in vette schapen was flauw; Jammeren goed. Texelse en ïdhollandse weidelammeren stug. export van slachtschapen stag- rt wegens exportmoeilijkheden Frankrijk. Notering: vette scha- f 90 f 110 en f 135, fokschapen it not., vette lammeren f 130 f 160 175; Texelse lammeren f 80 f 90 f 110; weide lammeren f 80 f 95 f 110, zuiglammeren f 90 f 100 en 10. feiten: Groot aanbod: handel goed. ering: Geiten f 30 f 70 en f 110. ZOETER WOUD E Morgenoch tend om 11 uur wordt in het paro chiehuis aan de Schenkelweg begon nen met de clubkampioenschappen van tafeltennisvereniging P.I.T.' 54. ZOETERW OUDE Te Utrecht slaagden voor het Vakdiploma Kan toorboekhandel mej. M. v/d. Geest en de heer M. Berg. Expositie Oud Katwijk KATWIJK Het Genootschap „Oud Katwijk" is al weer druk doende met het inrichten van ex positieruimte in de „Oude Vuurto ren". Deze maand zullen de tentoon gestelde attributen, waaronder door vissers opgehaalde mammoetslag tand en - kiezen, alleen s-middags zijn te bezichtigen. Hoog en laag Mater KATWIJK AAN ZEE Zondag 14 juni hoog water 10.5023.19; laag water 6.1518.55; maandag 15 juni: hoog water 11.46 laag water 7.18—19.54. LEIDEN De heer A. G. Kolder man, Rijnsburgerweg 147j, is aan de universiteit van Amsterdam ge slaagd voor het tandartsexamen. LEIDEN Onder veel kabaal waren jongetjes uit de hoogste LOM-klas bezig stukken schroot aan elkaar te lassen tot een kunstig knutselwerk. „Meester" hield zich op een afstand bezig met de ongedurige rest van de schare. Zeven van zijn leerlingen bedienden onder kundige leiding om beurten de lasapparatuurterwijl de overigen vol opmerkingen vanachter de grote helmen toe keken. Woensdag konden de bezoekers van „Uit schroot gegroeid" in de Hortus Botanicus voor het eerst zichzelf in een werkschuur achter de Ster renwacht uitleven in het schroot. Toezichthouder van dit creatie-project is beeldhouwer Henk de Vroom, die in de Orangerie twee werkstukken heeft opgesteld. Begeleider noemt hij zich liever. „Ik begeleid de mensen als ze er om vragen; ver der kan iedereen zijn gang gaan. Ik vertel hoe ze met de apparatuur moeten omgaan en bij voorbeeld niet in de lasvlam moeten kijken. Bij die kinderen hier is 't wel moeilijk, want ze luis teren niet". Het schroot waarmee de mensen kunnen wer ken. komt van de Grofsmederij, de LTS en van De Vroom zélf. Er is wat te weinig apparatuur, twee autogeenlassers (gas) en een elektrisch. Een gedeelte is ook van De Vroom. Twee mensen van de LTS komen dagelijks helpen. „Er zijn al wat mensen gekomen sinds woens dagochtend. Er waren er die zeidenwe komen terug, maar je weet niet of dat zo is. Een paar lasten voor een uurtje en gingen toen weer weg. Sommige bezoekers keken gewoon vies. En er waren er ook wel. die de hele middag aan 't pro beren waren. Iemand van de Hortus komt zo nu en dan een uurtje lassen; hij maakt een bij. Ze lassen nog vaak aan elkaar wat voor het grijpen ligt. Ze bouwen niet op. Iedereen werkt voor zich zelf en als ze geen zin meer hebben, dan moet het vlugvlug af, want ze mogen het stuk mee naar huis nemen". De brandweer heeft allerlei maatregelen ge nomen. Alleen buiten mag er elektrisch worden gelast wegens de damp. Voor de verzekering kan Henk de Vroom maar met maximaal zeven men sen tegelijk werken. „Als er meer belangstelling komt. ga ik ook op dinsdag of vrijdag open. Des noods maak ik een lijst voor de beurten. Ik zou het fijn vinden om een groep bijeen te krijgen voor een groter werkstuk. In zo'n groep stimuleer je elkaar, er komt vaak een echte groepsgeest" Mensen die hier wat voor voelen, kunnen woensdag en donderdag van negen tot twaalf en van twee tot vijf bij Henk de Vroom terecht in de werkschuur. Dat geldt overigens voor alle bezoekers van de schroottentoonstelling. Onge acht leeftijd of vaardigheid in het lassen", zegt De Vroom nog eens nadrukkelijk. GESLAAGD LEIDEN Aan de vakschool voor meisjes, Rapenburg 23, slaagden Voor het INAS-diploma: C J Bakker, Noordwijkerhout; C H Berkheij, Kat wijk; M E O Borst, Leiderdorp; A J Bregman, Benthuizen; A Domen, Warmond; C M v d Geest, Noordwij kerhout; E E E Jagel, Oegstgeest; P M M Jansen, Noordwijkerhout; M Jansen, Noordwijk; E de Jong, Kat wijk; H C Koek, Zoeterwoude; W W Lanst Leiderdorp; G M v. Leeuwen, Zoeterwoude; M N M Robertz, Nieuwveen; I C M Ruigrok, Hille- gom; M J v Rijt, Zoeterwoude; B de Ruiter, Benthuizen; F Schaap, Kat wijk; A Slingerland, Krimpen a.d. Lek; P B S Slootweg. Hazerswoude; A C M v d Weyden, Nieuwkoop en B A v d Berg, W C Bink, E J Brug man, H M Dreef, A T Driessen, G M C de Faber, I Favier, M P Fuchs; A Groot; J M Harland.S C Jaspers, W F Keyzer, E H v d Kolk, MC.Evd Kwartel, D Laman, A Stuurwold, C C v Weizen. C M Wildenburg én G Wijnands, allen te Leiden. HET PAK in Leiden heeft laten weten, ..onverkort" bereid Xe blijven, in de komende vier Jaar bestuursverantwoordelijkheid te dragen. Dat „onverkort" klinkt nogal lachwekkend als je je eerst, hebt vastgepind op de bepaling dat Je alleen in B. en W. gaat zitten als je daarin de meerderheid krijgt. Korter kan de bereidheid niet zijn. Gezien de verkiezingsuitslag kan het PAK geen aanspraak maken op die meerderheid. Pun,t 1 van het gisteren gepubliceerde commu niqué kan dan ook geen indruk maken. In punt 2 wordt nog eens herhaald, dat het PAK bij zijn stand punt blijft: alleen deelneming aan B. en W. met 4 PAK-wethouders. Geen nieuws dus. Punt 3 bepaalt, dat een college van B. en W. mét het PAK het PAK-programma onverkort als uitgangspunt voor zijn beleid zal aanvaarden. Nagenoeg alle fracties hebben verklaard, aldus het communiqué, dat dit programma geen werkelijk beletsel voor samen werking kan vormen. Wij zouden het wat anders zeggen. Het programma van het PAK en dat van de andere groeperingen vertonen een zodanige paral lellie. dat een collegiale samenwerking in B. en W. en de raad zeker Het is logisch dat het PAK in B. en W. probeert zijn programma niet is uitgesloten. zoveel mogelijk tot gelding te brengen, maar het getuigt van zelf overschatting en het is een uitholling van het begrip samenwerking als men zijn eigen programma tot norm voor ieder verheft. Wij vragen ons af. of het PAK al de moeite hepf* genomen, het pro gramma van bijv. de confessionele groepering te bestuderen. Het PAK zou er goed aan doen. zijn program minder absoluut te waar deren en zich meer te oriënteren op de vraag wat in een geest van constructieve collegialiteit met de anderen óók van de goede PAK- voornemens in de gegeven omstandigheden kan worden gerealiseerd. Het PAK lijkt nog steeds niet genezen van de waan, dat het de uitvoering van zijn programma geheel in eigen hand heeft. Alleen de onverstandige kiezer kan dat geloven. Wie een beetje op de hoog te is, weet wel beter. Het PAK belooft nogal wat. maar het kan. evenals de anderen, niets garanderen. Lelden is nu eenmaal geen autonome staat in de staat. Ook een Vondeling heeft dat het Leidse PAK in niet mis te verstane bewoordingen voorgehouden. Wie daarvan doordrongen is. kan de ander alleen maar opzoeken. Die stapt af van zijn zelfvoldaanheid. Die wordt bereid, ook de zware dagelijkse lasten van het stadsbestuur mee te dragen. Overigens is er naast het PAK-programma ook nog een PAK- overeenkomst. En die bevat zulke vreemde elementen, dat het niet- PAK-gedeelte van de raad zich wel twee keer mag bedenken alvorens met DIT'PAK in zee te gaan. In punt 4 van het communiqué verklaart het PAK zich opnieuw tot iets bereid. Het kan niet op. Het wil constructief overleg plegen met iedere groepering die zijn punten onderschrijft. Zélf heeft het PAK in de Leidse raad de meerderheid niet kunnen halen, maar je weet maar nooit of er alsnog lieden buiten staan die het PAK-credo willen onderschrijven. En dan zou het nog weieens een meerdéSneid kunnen wórden. Het PAK is per slot van rekening een open samen werkingsvorm. Zorg'dat je d'r bij komt Het PAK heeft de wethouderszetels hardnekkig afgewezen. Wie dat kritiseerde, werd voor conservatief uitgekreten. Als er dus geen PAK-wethouders komen heeft men het zelf gewild. Naar ons gevoel heeft het alleen zin. nog een poging te wagen om met het PAK tot een redelijke overeenstemming te komen, als dit nu eindelijk eens bereid is, zijn mentaliteit te herzien. Uit het gisteren uitgegeven communiqué blijkt, dat het zich nog steeds in eigen hooghartigheid ligt te koesteren. Wél samenwerking maar onder de dwang van de meerderheid. Het resultaat van de verkiezingen had het PAK toch enige zelfkritiek moeten bijbrengen. Goed, de PvdA is 1 zetel voor uitgegaan (zij het een restzetel), maar D'66 heeft er niet méér dan 2 uit gesleept, de PSP heeft er 2 van de 3 moeten afstaan en de Radicalen, die het gemeentebestuur tot de grond toe afbraken, zijn er helemaal niet aan te pas gekomen. Al met al een positie, waaraan een zekere bescheidenheid niet vreemd zou moeten zijn Het is ons de laatste maanden steeds duidelijker geworden, dat déze eigenschap nog aan de PAK-ethiek ontbreekt. Dat is met name de PvdA kwalijk te nemen, want zij heeft toch sinds 1945 in Leiden een niet-onbetekenende wethouderstraditie opgebouwd. LEIDEN Leerlingen van de Leidse Muziekschool „van allerlei grootte, vaardigheid en muzikali teit". als eenlingen of gecombineerd, verscheidene instrumenten besf-lend, werkten gisteravond op het podium van de Stadsgehoorzaal-foyer voor een belangstellend publiek. De heer Loek Stevens leidde de concertgevers in, hield verklarende praatjes -vooraf, beredderde, mani puleerde met muzieklessenaars. be geleidde nu en dan aan de vleugel. De spelers zullen wel geselecteerd en terdege voorbereid zijn geweest; de prestaties waren er dan ook naar. Hun leraren (-essen) hebben er éer mee ingelegd. Dat wil zeggen: ten minste met de nauwkeurigheid van hun discipelen. Maar de zenuwen beletten nog wel eens de muzikale doorbraak. Die hebben we toch een para keer écht beleefd. Want de wa re muzikant, hoe jong ook, karn zich moeilijk blijvend verstoppen. Het zou niet prettig zijn voor de ande ren, hen te noemen. Ze deden im mers allemaal hun best. We hoorden een groepje strijkers, bespelers van fluit en cello, een trio van 2 hobo's en cello, een klarinet- Examens "Boshuizen" LEIDEN Aan de chr.nijver- heidsschool Boshuizen zijn geslaagd: Aalsmeer: Ingrid Siecker, Marry Weerman; Den Helder: Greet Mei jer; Katwijk: Dikkie Noort. Mar leen Kuijt, Janny Breedijk; Leiden: Cora van der Reijden, Anneke van der Leer, Tineke van Kaam; Leider dorp: Hannie Filippo; Noordwijk' Tineke van der Stel, Loes van zrooi- jen, Corrie van der Niet; Rijnsburg: Marijke Schoneveld; Langeraar: A- deline Splinter; Voorhout: Margueri te Le Grand; Voorschoten: Corrie Hendriks. Elsje Glimmerveen; Zoe terwoude: Ada Borst. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM Voor het examen akte MO lichamelijke oefening 1970 zijn ge slaagd de heren T A Peltenburg te Rijswijk, Mil Reeslnk te Den Haag. B C M vaek te Den Haag en W C J Wall aart te Lelden. ten-duo. een gitariste, een altblok- fluiter, door z'n leraar Kunst aan het Spinet begeleid, een trompettist (met een bekende trumpet-tune van Purcell), een zeer jeugdige solo-slag werker. een accordeonist. Na de pauze presenteerden zich de ensembles, waarvan de solisten van toen ook deel uitmaakten. De Muziekschool schenkt juist aan dit zo nuttige en inspirerende sa men-doen terecht grote aandacht. Joh. van Wolfswinkel De Zijl kampioen LEIDEN De Leidse water- poioploeg „De Zijl" heeft gister avond van de Leidse Zwemclub met 70 gewonnen. Doordat de Amsterdamse Zwemclub 1870 met 74 van Sedna uit Soestduinen verloor, werd „de Zijl" kampioen en promoveert naar de eerste klas van de K.N.Z.B. Direkt na de wedstrijd stapten de Leidenaren in de trein naar Bazel. Zij doen mee aan een in ternationaal waterpolotoernooi in Arron. Buurt 25 maandag: Oude Herengracht. Ververstraat. Zijlstraat. Oost Havenstraat, Dwars Havenstraat. West Havenstraat. Ver versplein. Haven. Havenkade, Kalvermarkt, Kijfgracht, Minnebroedersgracht, Zuidsin gel. Herengracht (belde zijden), Korte en Lange Langstraat, Oosterkerkstraat. Waard- kcrkplein. Waardkerkstecg. Waardgracht, Oranjegracht, Kaarsemakersstraat. Looyer- straat, Weverstraat. Vestestraat, Groene- stegen. Uiterstegracht. Kerksteeg. Buurt 27 maandag: Breestraat, Lange- brug. Ketelboeterstecg, Schoolsteeg. Wol- steeg. Gangetje. Botermarkt. Vismarkt. Stadhuisplein, Koornbrugsteeg, Dwars- koornbrugsteeg. Maarsmanstceg. Mande- makersteeg. Vrouwensteeg (geheel). Boom- markt. Aalmarkt. Nieuwe Rijn (geheel), den Burcht. Burchtsteeg, Nleuwstraat. Hartesteeg, Beschuitsteeg. Morlaanstceg. Oude Rijn (belde zijden). Hoogstraat. Kaasmarkt Hooigracht. St. Pancrassteeg. van Drlessenstraat. Mlddelstcgracht. Buurt 24 dinsdag: Zoeterwoudseslngel (van Lammcnschansweg tot Hoge Rijndijk), v.d. Brandeierkade. Darleuxstraat, Tlboel Siegenbeekstraat. Roodcnburgstraat. de Mey van Streefkerkstraat. Cobetstraat. de Ridderstraat. Thorbeckestraat. Wasstraat. de Laat de Kanterstraat, Cronestelnkade. P.J. Blokstraat. Fruinlaan, de Gljselaar- straat. Kernstraat Verdamstraat. Cathari- nastraat. Buurt 2* dinsdag: Korevaarstraat. Plant soen. 4e BtnnenvestgrachlRijnstraat. Kraaterstraal. Havenstraat 2e en Se. te. 2e en Je Gurtestraat. Geregracht. Leven daal. Oranjeboomstraat, Cathrtjnenstraat. Barbarasteeg, St. Jorisstecg, Koenesteeg. Nieuwe Brugsteeg. Wlelmakcrsteeg. Hogc- woerd. Watersteeg, Plantage, Utrechtse Veer. Veerstraat. Buurt 29 donderdag: Zijlsinge), Rijnkade. Oosterdwarsstraat. Munnlkenstraat. van Galenstraai. Waardstraat Hertnanstraat. Trompstraat, de Ruyterstraat. Evertsen- straat. Heemskerkstraat Oosterstraat, van Speyksiraat, Kortenaerstraat, Tasman- straat, OvêrrJjn. Buurt 39 donderdag: Galgewater, Noord- einde plein. Rembrandtstraat, Oude Varkenmarkt, Sliksteeg. Groenhazengracht. Rijn- en Schiekade. Witte Singel, Groen- hovenstraat. Witte Rozenstraat. Justus Carelhuis. J%n van Goyenkade, Gerrlt Doustraat. Vreewijkstraat, Hugo de Groot straat. BUderdljkslraat. Buurt 31 vrijdag: Kort Rapenburg, Ka- bcljauwsteeg. Rapenburg. Doelensteeg. Doelengracht. Nonnensteeg Kolfmaker- sleeg, Zcgerstccg. 5e Binnenvestgracht. Sterrenwacht, Kalscrstraat, Bakkcrstecg. Molensteeg. Bolsotkadc. Kampersteeg. Conclëntiestraat, Vliet. Douzastraat. St. .lacobshof. St. Jacobsgracht, Jan van Hout kade, Hoefstraat, Raamsteeg, Garcnmarkt, Stcenschuur, Nieuwstecg Herensteeg, SaJ lomonsteeg, Kloksteeg. Scheepmakerssteeg. Houtstraat, Gerecht. Lokhorststraat, Zon- nrveldstraat, Pleterskerkkoorstccg. Dlel- steeg, Berkendaelstraat. Plcterskerkgracht. Pieterskertcstraat, Pieterskerkhof. Papen gracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3