AFSPLITSING IN DE ARP Commentaar W apenschandaal in Zwitserland ienigte vernielt Jordaanse ambassade in Beiroet Koortsachtige activiteiten om ambassadeur te redden Droog en koel 1 Het Kwartet Bewogen defensiedebat Wolf abrieken merken samen: 400 ontslagen log drie jaar steun voor e dagbladen Rogers ontkent VS-ingrijpen „Cambodja ziet af van helft grondgebied" Brazilië verleent alle medewerking Melkprijs hoger Overdekt recreatieplan voor 10.000 mensen Nieuwe Leidse Courant ..Jag 13 juni 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol christelijke dagbladen )irecteur: F. Diemer (oofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTïlIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Feddema: na geestelijke worsteling Moderamen betreurt uittreden Afsplitsing P. J. Feddema (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Het Convent van de ARP in Utrecht heeft gis teren voor drs. J. H. Feddema en 15 andere christen-radikalen de ontknoping gebracht. Zij besloten na vergeefs te hebben gepro beerd de passage over de samenwerking met de CHU en KVP uit het program van aktie te schrappen, de partij te verlaten. Het tweede dramatische moment van het Convent was, dat er geen beslissing werd genomen over de defensieparagraaf van het program en voorzitter dr. Veerman besloot, na het bewogen debat over de kernbewapening, de discussie af te breken. TLBURG De Wollenstoffenfa- eken NV A. van Spaendonck andon) en de textielfabrieken Van iren en Dans in Tilburg hebben reenstemming bereikt over fusie. >e samenwerking zal leiden tot het slag van zeker vierhonderd werk- ners van Spandon binnen een half r. Het bedrijf van Spandon zal rden gerationaliseerd en geauto- tiseerd. let arbeidsbureau heeft meege- ïld, dat herplaatsing van de ontsla- i werknemers geen moeilijkheden opleveren. De vergadering werd omstreeks half elf gisteravond geschorst. Hierna vergaderde het moderamen van de partij tot half een over de breuk, die zich had voorgedaan en over de im passe, waarin de discussie over de kernbewapening was geraakt. In een verklaring deelde het mode- ramen mee het uittreden van de radi calen te betreuren. Op het partijcon vent van 8 november is reeds een be slissing genomen over de samenwer king met de CHU en de KVP en na die tijd, aldus het moderamen, hebben zich geen ontwikkelingen voorgedaan om op die beslissing terug te komen. De ARP heeft in de afgelopen jaren een koers willen uitzetten, waardoor vanuit de evangelische uitgangspun ten door middel'van een eigentijds beleid gewerkt kan worden aan een vernieuwing van de samenleving. JERN In Zwitserland is een irm wapenschandaal aan het it gekomen. Zeven personen beschuldigd van illegale wa- EN HAAG De Nederlandse bladen zullen in de jaren 1970. en 1972 nog op steun uit de Ster- kunnen rekenen. Het kabinet ft gisteren besloten in die periode rlijks tien mihoen gulden voor dit uit de opbrengst van de Ster-re- ne beschikbaar te stellen. aarvan zal een bedrag van vijf joen onder alle dagbladen worden deeld. De resterende vijf miljoen •den toegekend aan die dagbladen, kunnen aantonen dat zij zich nog voldoende heoben aangepast aan situatie na de invoering van recla- op radio en ;v. linister-presidcnt De Jong deelde besluit mee na afloop van de gis- gehouden mwisterraadzitting. AMSTERDAM Israëlische mu- hebben grote belangstelling ge- nd voor de expositie Chabot '40 die thans in het Amsterdamse ismuseum wordt, gehouden. Men I het werk van Chabot in de loop li 1971 op vier plaatsen in Israël poseren. penexport ter waarde van 20,6 miljoen dollar. De landen waarheen de wapens gingen Zuid-Afrika, Israël, Nigerië en drie Arabische landen worden beschouwd als in toestand van oorlog, waardoor zij krachtens de Zwitserse wet geen Zwitserse wapens mogen ontvangen. De meeste wapens gingen naar Zuid-Afrika. Tot de beklaagden behoren de pre sident-directeur van de grote wapen fabriek Oerlikon-Bührle, dr. Bührle en twee directeuren. Het schandaal hee ft in Zwitserland grote opschudding gewekt. Sommige kranten vragen zich af of vliegtuigen, die op hulpvlucht.en van het rode kruis naar Biafrn waren neegescho- ten, slachtoffer zi;n geworden van het uitstekende Oerhkon-luchtdoelge- schut in Nigeriaanse handen. Velen in de partij hebben op deze wijze de mogelijkheid gezien om op nieuw gestalte te geven aan christe lijke politiek. De nachtelijke verkla ring, die vandaag in het convent ter discussie is gesteld, eindigt met: „Het moderamen spreekt de verwachting uit, dat het overgrote deel van hen die de afgelopen jaren hun bijdragen hebben geleverd aan het denken in de AR-pariij, ook in de toekomst hun krachten aan de vernieuwing van partij en samenleving zullen geven." Drs J. H. Feddema en 15 andere christen-radicalen besloten het lid maatschap op te zeggen, nadat het Convent gistermiddag met overgrote meerderheid besloot de samenwer king met de CHU en KVP in het program van actie voor de jaren 1971 tot- 1975 te vermelden. De discussie over dit onderwerp had een fel en bewogen verloop. Drs Feddema en anderen voelden niets voor de omhel zing van de KVP. Voorzitter Veerman herinnerde eraan, dat in november langdurig over het vraagstuk is gesproken en daarom vondhij een tweede ronde in het debat over dit onderwerp niet no dig. Dit veroorzaakte weer een hefti ge reactie van mr. J. N. Scholten, die de zaak te ernstig vond om te kap- pen. Zijn voorstel tot een tweede ron- I de werd met 53-70 stemmen verwor pen. Voorhoede Drs. Feddema legde na de discussie on in de pauze hierover te hebben nagedacht een verklaring af „Ik ge loof in de mogelijkheid van een evan gelische politiek," zei hij. „Maar deze politiek is in de tegenwoordige con fessionele partijen niet mogelijk. Ik blijf geloven in een evangelische voorhoedepartij Zoals bekend pleitte drs. Feddema tijdens het ARP-congres over het rapport „Evangelie en politiek" voor de oprichting van een dergelijke par tij naast een rechtse christelijke par tij. Maar hij liet zich gisteravond nog niet uit over de oprichting van een nieuwe partij. Wel sprak drs Fedde ma van dolerend te zijn. Drs W.G. van Vliet, uit Zwolle die ook bedankte, zei steeds een zeer emotiqpele binding gehad te hebben aan de partij. Het was een grote stap om uit de partij te gaan. De uitgetre den radicalen zeiden ons tc verwach ten. dat nog meer deelnemers aan het convent hun voorbeeld zouden vol gen. Prof. J. Verkuyl, die een bewo gen aandeel had geleverd in de dis cussie over de defensieparagraaf ver klaarde tegenover me, het niet zo verstandig te vinden wat drs Fedde ma en anderen hadden gedaan. De discussie over de inleiding op het programma had teveel accent ge kregen. De uitgetreden radicalen heb ben zich nu onttrokken aan de veel belangrijker discussie over de abc- wapens. Het bedanken van de enke le .adicalen zette een duidelijke dom per op het convent. Voor sommige christen-radicalen was het uittreden een zeer essentiële en emotionele zaak geweest. Drs Feddema sprak over een gees telijke worsteling, die aan het besluit was voorafgegaan. „Het deed me veel denken aan een kerkscheuring," luid de een reactie. Voor vervolg zie pag 9 [BEIROET Ongeveer 10.000 demonstranten hebben iravond de Jordaanse am- iade in de Libanese hoofd- Id Beiroet in brand gestoken. Qder de kreet ,,Dood aan Hoes in" stormde de menigte het bouw in. De Libanese politie, uitgerust met 'linegeweren. zag geen kans de ;ers tegen te houden. Deze ver en het meubilair en hesen de lesti.jnsc vlag. waarna het gebouw brand werd gestoken. pe Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Rogers heeft gister avond ontekend, dat de VS op het punt zouden staan militair in Jorda nië tussenbeide te komen. In Amman circuleerden berichten dat de VS de 82ste luchtlandingsdivisie paraat hield om naar Jordanië te zenden. Normaal Washington deelde wel mee, dat er met het oog op de toestand in Jorda- I nie enige „voorzorgsmaatregelen" wa ren getroffen. De toestand in de Jordaanse hoofd stad wordt intussen langzaam-aan weer normaal. Een aantal door guer rilla's opgeworpen versperringen is opgeruimd. De straten liggen nog zo onder de rommel en wrakstukken dat van normaal verkeer nog seen sprake kan zijn. Uit Amman zijn gisteravond twee vliegtuigen vertrokken, met aan boord 240 Amerikanen en Westdui- tersers. Hiermee is een egin gemaakt met de evacuatie van buitenlanders uit het strijdgebied. PHNOM PENH Het bewind van de Cambodjaanse „sterke man"' gene raal Lon Nol heeft besloten bijna de helft van het land aan de communis- i ten te laten. AP-correspondent John Wheeler heeft dit van welingelichte diplomatieke zegslieden in Phnom Penh vernomen. Lon Nol zou willen afzien van al het land ten oosten van de rivier de Mekong, waas thans Amerikaanse en Zuidvietnamese militairen opereren. Lon Nol zou niet over de mogelijkhe den beschikken dit gebied te herove ren. Deskundigen geloven dat de toe stand zo beroerd is, dat de regering van Nol Lon hooguit vijf procent kans heeft om de komende vier maanden te overleven. De politie onderzoekt een uitge- brande Volkswagen, die waarschijn- lijk is gebruikt bij de ontvoering van ambassadeur von Holleben. RIO DE JANEIRO Zowel de Braziliaanse als de West- duitse regering ontwikkelen sinds gisteren een koortsachtige activiteit om het leven te red den van de ontvoerde Westduit- se ambassadeur Ehrenfried von Holleben (61). De regering in Bonn heeft laten weten met alle middelen te willen voorkomen, dat Von Holleben het lot deelt van zijn vroegere ambtgenoot Von Spreti, die oo 5 april in Guate mala door zijn ontvoerders werd ver moord. De regering van Guatemala ging niet Cin op de eisen van de ont voerders. Volgens Bonn zou een dergelijk ge vaar in Brazilië riet bestaan. Brazilië heeft de bondsregering al beloofd al het mogelijke te doen om Von Holle ben vrij te krijgen. Voorwaarden De Westduitse minister van buiten landse zaken. Sclicej. verklaarde, dat de ontvoerders de volgende voor waarden tot vrijl.ning van Von Hol leben stellen: onmiddellijke staking van alle martelingen van politieke gevan genen in Brazilië: vrijlating van etn aantal politieke gevangenen; het afzien van elke poging om de ontvoerde en zijn ontvoerders op te sporen. Scheel verzekerde de pers, dat de regering in haar streven om de am bassadeur vrij te krijgen ook gebruik zou maken van „onconventionele con tacten". Aangenomen wordt dat hij doelt op contacten met ondergrondse organisatiesin l,atijns-Amerika. Vannacht zou in een katholieke kerk in een zuidelijke wijk van Rio de Janeiro een briefje zijn gevonden van de ontvoerders. De politie werd getipt door een telefoontje naar het regerings-radiost-ition. Hoewel de inhoud nog niet is be kendgemaakt, verluidt het in be trouwbare kringen dat de rebellen voorstellen de ambassadeur vrij te laten als de regering dit doet met 28 politieke gevang- ïen. De ontvoerders hebben op de West duitse ambassade een manifest ge stuurd waarin zij zeggen: „Wij be treuren het dat wij nogmaals moeten terugvallen op methoden, die wij steeds geprobeerd 'nebben te vermij den. Intussen wo den echter patriot ten gefolterd en vermoord. Wij heb ben geen andere fcêüs." In Montevi- Onzelfzuchtigheid is mis schien niet de hoogste deugd, maar 'wel de zeld zaamste DUBAY VANDAAG IN ZO: Zetters van kranten in Toronto staken nu al drie jaar (Daminis de Geus; De ..koningskinderen" sterven uit (dr. C. Rijnsdorp): Kanttekening (dr. E. Diemer): Gratis consu meren ligt de Nederlander wel (Jeanne de Vlieger) en Doldraaien en bidden (dr. C. Rijnsdorp). „Kom binnen Mijn vader en moeder zullen wel gauw uit dc kast komen, waar ze in gekropen zijn Zon en maan 14 juni zon op 4.19, onder 21.01; maan op 15.22. onder 1.14; 19 juni VM. 15 juni zon op 4.19, onder 21.01, maan op 16.41. onder 1.26; 19 jui VM. Hoog Water 14 juni: Rotterdam le getij 12.36, 2e getij Vlissingen 9.32-22.02. Willemstad 0.36-13.14. 15 juni: Rotterdam le getij 0.45. 2c getij 13.35. Vlissingen 10.34-22.55. Willemstad 1.38-14.12. DE BILT De extreme droog teperiode met in enkele provin cies nog geen milimeter regen in zes weken, duurt onverminderd voort. Het hogedrukgebied bij Schotland zorgt ook morgen voor stijgt niet verder dan 18 tt 20 graden. Een belangrijke verande ring in dit stabiele en drogende weer is nog niet te vèrwachten. Vooruitzichten voor maandag: temp. van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Barometerstand: Heden 10 uui 76,2 cm (1015 millibar) constant deo is gisteren de Zwitserse ambassa de overvallen door vier guerrilla's. Zij namen fotocopieen, documenten en schrijfmachines mee Gesprek over toekomst Vredestein DES HAAG Voordat de rechter uitspraak zal doen over het kort geding, dat Goodrieh tegen Goodyear- Vredestein heeft aangespannen, zul len de dri ebetrokken partijen vol gende week in een gezamenlijk ge sprek proberen aan de touwtrekkerij rond Vredestein een einde te maken. De president van de Haagse recht bank had dit gisteren tijdens de zit ting voorgesteld nadat de- partijen j weer urenlang met elkaar hadden i geredetwist. Tijdens het proces bleek verder dat j Goodyear in het bezit is gekomen van i 1 46 procent der oorspronkelijke aan- delen Vredestein. Goodrich, zo was j eerder deze week bevestigd, bezit 53 procent van het oorspronkelijke kapi taal van 18,2 miljoen. Zoals bekend gaat de touwtrekkerij nu om de nieuwe aandelen Vredestein ter waarde van 18,3 miljoen, die on derhands bij Goodyear zijn geplaatst. Goodyear wil verhinderen dat Good year daar stemrecht op krijgt-red.) Verzekeringen Beide partijen verzekerden dat zij, indien ze de meerderheid van de cer- tificaten zouden verkrijgen, de pro- duktie van Vredestein zullen opvoe ren en de continuïteit zullen verze keren. Raadsman Bloemsma van Vrede stein vroeg zich af wat de gevolgen voor de rubberfabriek zullen zijn wanneer het gevraagde stemverbod voor Goodyear gehandhaafd blijft. Het duurt dan volgens hem ettelijke jaren misschien wel vijf voor dat een definitieve beslissing is ge vallen via de Hoge Raad. „Een der gelijke procedure is maatschappelijk I niet te verantwoorden", aldus mr. I Bloemsma. LONDEN De slaking bij de Brit se dagbladen, die drie dagen heeft geduurd, is afgelopen Kort na mid dernacht gingen dc twee bonden van technisch personnel akkoord met een loonsverhoging var tien procent en een week extra vakantie Y/OOR het besluit van een aantal voormalige ARP-radicalen tot afsplitsing van hun partij behoort men respect te hebben. Er is geen twijfel aan. dat zij er vanuit diepe gedrevenheid tot zijn gekomen. Dit kan ons echter niet verhinderen te spreken van een besluit dat onnodig was en niet door situatie en omstan digheid geboden. De gedrevenheid die dc uitgetredenen bezielt heeft hen naar onze indruk tegelijk parten gespeeld. Terwijl een visioen hadden van een evange lische samenleving, gingen zij zich verkijken op de feitelijkheid van het heden. Hel gaf hun onder meer een aantal misplaatste gevoelens van argwaan in. Zo immers moet men het wel noe men. wanneer men vaststelt dat deze radicaal-gezinden andere politieke partijen zyn gaan beoordelen op een wijze die voor het minst vraagtekens oproept. Antipathie die zij gevoelen voor de één bracht hen te gereder tot sympathie voor de ander. Maar zo- ictss is een gevaarlijke graadmeter. Er schuilt hier al dadelijk een brod onredelijkheid in, die zich trouwens ook niet verdraagt met evangelische radicaliteit Onredelijk het oordeel over christelijke zusterpartijen. On juist daartegenover de hang naar par tijen die zich niet als zodanig op een chistelyke basis wensen te stellen. A/ÏET vele anderen menen wjj, dat - 1 ook de christelijke partijen ver standig doen. ongeacht mogelijke ver men van samenwerking, het voor de kiezer vertrouwde gezicht te bewa ren. Daarover overigens de reeds eerder in deze week geschreven Kant tekening elders in dit nummer. Maar tegelijk blyft er voor christenen, en dus ook voor christelijke partijen, de mogelijkheid van wederzijdse aan spreekbaarheid. Nu heeft het de thans uitgetreden radicalen blijkbaar aan verder ver trouwen ontbroken, oor de ARP zelf hebben zij intussen hun verdiensten gehad. Hun grote bewogenheid heeft er nooit om gelogen. Zy konden trou wens aansluiten aan wat er zeker ook in dit opzicht in beginsel reeds was. En nu isc het echt niet zo. dat wij de ARP tot onvruchtbaar conservatisme zien vervallen: het ware immers een misrkening, te menen dat de radi calen het monopolie van de evan gelische bewogenheid bezaten. Die ia er óók bij anderen, ook wanneer die de situatie en omstandigheden in an dere proporties plegen tc zien. Behoort de nuchterheid die die an deren beoefend willen zien trouwens niet evenzeer tot de evangelische deugden? De rechtvaardige beoorde- lingg van de medechristenen kan daarbij winnen. Nuchterheid èn bewogenheid beide zal de straks een eeuw oude ARP. met haar op zichzelf reeds bewogen geschiedenis, weten op te brengen, nu zij. met besef van de evangelische opdracht, haar veg vervolgt in het politieke leven van land en wereld. DEN HAAG Met ingang van 15 juni mogen in een deel van de pro vincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht de prijzen voor melk en melkprodukten met een cent worden verhoogd. Uitgezonderd zijn yoghurt en vla. De minister van economische zaken heeft hiertoe besloten op grond van de resultaten van een rentabiliteits- onderzoek bij een aantal melkbedrij- ven. Door het aanhoudende warme weer is intussen een ernstig tekort aan gla zen melkflessen ontstaan, zo heeft de vereniging van zuivelindustrie mee gedeeld. De vereniging doet een be roep op de huisvrouwen de melkfles sen niet langer dan nodig in bezit te houden. CHBU U&CCUM/71Z3 INTERIEURVERZORGING □PUNSbUPGD MEER KEUS IN PASSENDE OMGEVING DEN HAAG Met als doel een overdekt recreatieplan met een con- stant zomerklimaat, waar tienduizend j mensen tegelijk kunnen recreeren, is de Stichting recreatiebevordering in het leven geroepen. Drs. R, C. Tjeerdema van het mi nisterie van Economische zaken heefl j aan een selecte groep, onder wie de I burgemeester van Zandvoort en de „captains of industrie" van Nederland een uiteenzetting gegeven over de fi- nancieel-economische aspecten va» dit plan. Het inmiddels opgerichte fonds gaf tijdens de bijeenkomst een forse «tij ging te zien door toezeggingen van de aanwezigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1