WEER SCHAKING GEZANT Commentaren Hoessein zwicht voor guerrilla's Executies in meidagen 1940 waren niet gerechtvaardigd op handelwijze van VVD Schiphol waakzaam Het Kwartet Legertruck /^y 0pen'ing mn Jiei ARP-conveiit over de kop: 7 1 vier doden Dr. Veerman uit kritiek g Dr. Berghuis neemt ontslag Onveranderd leidse Courant Vrijdag 12 juni 1970 51s»e jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - Directeur: F. Oiemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer lotdkantoor Leiden CHRISTïlIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ,Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. f 4,95, p. kw. f 14,85 Onlvovrdvrs eisen vrijlating gevangenen jXu 11 'estiluitse ambassadeur in llrasilie Binnen tien maanden zijn in Brazilië drie diplomaten ont voerd: op 4 september de Amerikaanse ambassadeurCharles Burke Elbrick, en op 11 maart de Japanse consul Nolboeo Okoesji. Zij kwamen er beiden levend van af. Ehrenfried von Holl eben I RIO DE JANEIRO Op ietiw is een Westduitse am- tassadeur in een Zuidameri- aans land ontvoerd. Het lachtoffer is ditmaal Ehren- ried von Holleben (61). ge- ant in Brazilië. Om acht uur gisteravond (midder- icht onze tijd) reden drie auto's met totaal vijf terroristen de Mercedes in cle ambassadeur klem. Zij open- ;n het vuur op de volgauto met vier jfwachten. Eén van hen werd hierbij idelijk getroffen. De ambassadeur, e kennelijk ongedeerd bleef, werd een rode VW gesleurd, die snel irdween. De Westduitse regering is onmid- illijk begonnen met het treffen van laatregelen om het leven van de nbassadeur te redden. De ontvoering speelde zich af in fcn nauwe straat in de wijk Santa Het was rustig in Rio de Ja- velen keken naar de voetbal- istrijd Engeland-Tsjechoslowakije, via de tv werd uitgezonden. SCHOTE\' [Vijf linkse terroristen, onder wie >n vrouw, reden met drie auto's de jen van de ambassadeur en een ip met vier veiligheidsagenten im. Daarbij kwam het tot een scho- isseling waarbij agent Milando Souza Reges op slag werd ge- Drie anderen raakten gewond, el ook de auto van de ambassa- met kogels werd doorzeefd, leef hij ongedeerd, e ontvoerders hadden al een tijdje de ambassadeur zitten wachten, idat ze via een transistorradio naar voetbalwedstrijd luisterden, waren iet opgevallen. de plaats van hun daad lieten 'ontvoerders een manifest achter, it was ondertekend door de linkse idergrondse organisaties Vanguardia ipular Revolutionaria en de Alianca Libertacao Nacional. ierin staat dat ze willen onderhan- ;n over vrijlating van de ambas- leur. in ruil voor de vrijlating van 'itieke gevangenen. Alle pogingen arrestatie van revolutionairen oeten direct worden gestaakt als- lede het martelen van kameraden an de ontvoerders in gevangenissen kampen. Voor vervolg zie pag. 2 AMMAN Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteravond de eisen van de Palestijnse guer rilla's ingewilligd. Hij kondigde het ontslag aan van zijn oom, Ben Jamil, als opperbevelheb ber van het leger, en zijn neef, generaal Ben Sjaker. Hoessein verklaarde dat zij zelf erop hadden aangedrongen om van hun functies te worden ontheven om meer bloedvergieten te voorkomen. Hoessein zou volgens zegslieden van de guerrilla-organisatie hebben ge handeld onder druk van zijn eigen regering en onder druk van Irak en Syrië, die gedreigd zouden hebben tussenbeide te komen ten gunste van de Palestijnen. In een rede voor radio Amman zei Hoessein, dat het ontslag van Ben Ja mil en Ben Sjaker de laatste kans op vrede tussen de guerrilla's en het le ger betekende. Andere kansen zijn er niet meer. Op aangrijpende wijze verdedigde koning Hoessein zijn oom en neef. Hij zei dat generaal Ben Jamil dins- dag bij hem was, toen guerrilla's het konvooi waarin hij meereed, bescho- ten. Volgens Hoessein had de gene- raai nooit iets anders gedaan dan zich j in te zetten voor rust en orde in zijn land. Van generaal Sjaker zei hij dal hij tijdens de juhi-oorlog tegen Israël aan het hoofd had gestaan van een brigade. De Palestijnse guerrilla's hadden het ontslag van beide legerleiders als voorwaarde gesteld voor een regeling van hun geschil met de Jordaanse autoriteiten. Het Nederlandse .ministerie van buitenlandse zaken heelt gisteren meegedeeld van de ambassade in Bei roet te hebben vernomen, dat voorzo ver bekend de Nederlanders in Jor danië in goede.welstand verkeren. De Amerikaanse ambassade in Amman heeft alle Amerikanen ver zocht, Jordanië zo spoedig mogelijk te verlaten. Zij kunnen met een spe ciaal vliegtuig Amman verlaten. Eén op achttien auto's vertoont echnisch gebrek DEN HAAG De landelijke poli econtrole tussen acht uur gistermor en en zeven uur gisteravond heeft nkelc verbijsterende resultaten op- eleverd. Van de 53.912 controles waren 885 oertuigen, waarbij sprake was van lechte banden, 703 met slechte rem- len. 107 waarbij de stuurinrichting iet in orde was, en werden 1187 an- ere technische gebreken geconsta- eerd. Totaal 3897 automobilisten hadden iet de vereiste auiopapieren bij zich, erwijl 267 anderen helemaal niet in iet bezit waren van een rij- of ken- ekertbewijs. Bovendien werden nog ens 1049 andere overtredingen ge- onstateerd. Een auto-dief en een romfietsendief kenden worden aan- ehouden. In het district Den Haag eden tien autooe zifters vrijwillig af tand van hun iv. slechte staat verke- end vehikel. Oostenrijkse aauvai op Simon Wiesenthal WENEN H<« joods documenta- iecentrum onder leiding van ir. Si- non Wiesenthal is gisteren op het ongres van de Oostenrijkse socialis- ische partij fel aangevallen. Volgens de secretaris-generaal van die partij, Gratz, nebben de pogingen >m erachter te komen of sommige so cialisten oud-nazi's waren „een gro- eske vorm aangenomen." Wiesenthal, om commentaar ge haagd zei, dat de aanval slechts be wees in wat voor precaire toestand tich de Oostenrijkse socialistische partij bevond en dat hieruit gebleken s dat men zonder deun van oud-na- zi's niet tot regeren instaat was. ARNHEM In Arnhems rosse >uurt. het Spijkerkwartier heeft de Politie met 20 ma" sterk een inval gedaan in een ïndcstien etablisse ment, waar gelegenheid werd gege ven tot gokken. Twee gokapparaten boordevol geld [erden aangetroffrar p" meegenomen SOEST Vier militairen uit de Du Moulin-kazerne in Soesterberg zijn gisteren op slag gedood, toen een le gertruck waarin zij zaten over de kop sloeg. ..Negen andere militairen wer den bij dit ongeluk gewond, van wie twee ernstig. Gedood werden de 18-jarige tech nisch specialist C. de Buck uit Veere, de 21-jarige soldaat R. P. de Haas uit Den Bosch, de 21-jarige J. H. van den Oudenalder uit Utrecht en de 20-jari- ge M. W. van de Pas uit Veldhoven. De militairen hadden gezwommen in het Soester natuurbad en waren op weg naar de kazerne. Volgens oogge tuigen reden er vijf militaire 'trucks met grote snelheid achter elkaar. In een scherpe bocht raakte de voorste wagen van de weg en sloeg over de kop. De militairen konden vrij snel uit de omgeslagen wagen gehaald worden, doordat een grote kraanwa gen toevallig in de buurt, van het on geluk stond. Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederwaren ki-rxtcï'g 12 - 14 i,ci<ieK Telefoon 4 2738 (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Dr. A. Veerman, de voorzitter van de ARP, heeft duidelijk kritiek laten horen aan het adres van de VVD. Hij deed dit vanmiddag in het congres centrum te Utrecht bij de ope ning van het convent van de ARP. dat vandaag en morgen wordt gehouden. De uitslag van dc gemeenteraads verkiezingen besprekend, constateer de dr. Veerman dat de WD aan de winnende hand is. En dat wil deze partij weten ook. Dat is de laatste weken wel gebleken. De ARP-voorzitter zei: „Bij de be handeling van de herziening van de pbo kwam er een duidelijke en ande- I re maatschappijbeschouwing aan het licht. En ook inzake het kiesstelsel zou er van een andere kijk op de staatkundige samenleving sprake kunnen zijn. Waarschuwing De waarschuwing volgde: „Punten I als deze zullen in onze opstelling voor 'cle periode 1971-1975 bepaald een rol spelen" Dr. Veerman wilde er de na- Prijspeil stabiel DEN HAAG Het prijsindexcijfer Van dc gezinsconsumptie bedroeg mir'ilen mei 131.3. tegen tegen 131.4 in •pril (1964 100) DEN HAAG De executie van twee Nederlandse militairen op 12 mei 1940 in Breda op last van een onderofficier strookte niet met het militaire strafrecht. Dit hebben de ministers Den Toom (defensie) en Polak (justi tie) gisteren verklaard in ant woord op de vragen van het Ka merlid drs. Lems (soc). De regering heeft een onderzoek gelast naar deze executie, een soort gelijke terechtstelling in Moordrecht en naar mogelijke andere executies in de meidagen van 1940. De Tweede Kamer zal van dit onderzoek in ken nis worden gesteld. Berichten dat de nagelaten betrek kingen van de in Breda en Moor drecht doodgeschoten militairen on verzorgd zijn achtergebleven, noem den de bewindslieden onjuist. Pensioen De weduwen ontvangen een pen sioen, dat even hoog is als het pen sioen dat zij -zouden ontvangen, in- j dien de mannen in de strijd tegen de J Duitsers waren gesneuveld. Ook de toespraak van de comman- I dant van het tweede legerkorps op 12 1 mei 1940 wordt in strijd met het strafrecht genoemd. In deze toe spraak voor het begin van de zitting van de krijgsraad op 12 mei 1940, die i sergeant Meijer ter dood veroordeelde bracht de commandant de krijgsraad de z.i. bestaande noodzaak van een doodvonnis onder de aandacht. Den Toom deelt verder mee, dat de luitenant, die op 14 mei 1940 in Moor drecht de militair Gaartman liet doodschieten, in 1942 tot acht maan den onvoorwaardelijk werd veroor deeld. In 1946 ging deze luitenant weer in militaire dienst, waar hij is opgeklommen tot overste. Den Toom zal pogingen in het werk stellen, dat de weduwe van Gaartman een betere woning krijgt, zo zegde hij de Kamer verder toe. Inmiddels heeft generaal-majoor Harberts minister Den Toom een ver- I klaring geschreven naar aanleiding van de beroering, die door een tv- vraaggesprek met de generaal is ontstaan. „Het door mij gebruikte woord „lamlendig" is ongelukkig geweest en dient vervangen te worden door de omschrijving dat de troep een gebrek aan moreel vertoonde. Dit geeft een veel wijder scala van gevoelens en omstandigheden weer." MASSIEF WENGÊ BANKGARNITUUR met losse kuss i ribcord uil voering BULTHUIS Exclusieve Meubelen BOTERMARKT 23 Showroom Nieuwe Rijn 25 Europese meubelshow Rhijnceesterstraatweg 5G Oecslgeest SCHIPHOL Het korps rijks- politie op de nationale lucht- i haven zal worden uitgebreid j van twintig tot veertig man. j In verband met de vele aanslagen, in de luchtvaartwereld heeft minister Polak (justitie) hiertoe besloten. Het huidige korps wordt bij de be waking te hulp gestaan door de be- drijfsbeveiliging van de KLM en de 1 luchthavenpolitie. Alle toegangen tot het platform zijn bijna hermetisch afgesloten voor onbevoegden. Klachtendiensl bezorging 18.00—19.00 uur Rode reuzen DE uitbreiding van de strijd In Indochina heeft de band tussen Hanoi en Peking zodanig versterkt, dat Moskou er zich zorgen over maakt. Zó zelfs, dat het heeft ge waarschuwd voor nederlaag en ver nietiging. als China ccn nieuwe kans krijgt een beslissende rol te spelen. Niettemin heeft Rusland besloten, de militaire en economische hulp aan Noord-Vietnam op te voeren om de strijd te kunnen volhouden. Begrijpelijk is, dat de Russische lei ders geen goed woord over hebben voor de Amerikanen, die zij verant woordelijk stellen. De inval in Cambodja heeft het beeld van de oorlog belangrijk ge wijzigd, omdat Hanoi een belangrijk militair voordeel moest prijsgeven. Om deze tegenslag zo snel mogelijk te kunnen verwerken schermt Noord-Vietnam met Chinese tussen komst en wil het meer wapens van Moskou. Het maakt opnieuw gebruik van de enorme tegenstellingen tus sen de twee rode reuzen, die slechts hun eigen belangen behartigen. Hanoi zal echter moeite hebben te voorkomen, dat Peking van de situa tie profiteert om in Indochina het heft in handen te nemen. Amerika druk op leggen, dat de ARP niet iets I lisien. maar dat de partij pretendeert is in relatie tot de liberalen of socia- zelf iets te zijn. Dat 'heette dan onduidelijk. Maar die onduidelijkheid ligt ergens an ders. Het zwakke punt van de Neder landse politiek is immers, dat nie mand weet wat de PvdA precies be tekent en wat D'66 voorstelt. Op za kelijke basis van de andere partijpro gramma's zal de ARP zich uitspre ken. Uit de uitslag van de gemeente raadsverkiezingen trok dr. Veerman de conclusie, dat de kiezers de sa menwerking van de ARP met de KVP en CHU positief hebben ge- waardeerd of althans aanvaard. An ders zou het meer stemmen hebben gekost. Voor vervolg zie pag. 2 WASHINGTON De Amerikaanse minister van buit.mland.se zaken Wil- j liam Rogers heeft de senaat 4,5 mil- joen gulden gevraagd voor de verbe tering van de bescherming van Ame rikaanse diplomaten in het buiten land. Het is zijn bedoeling om drie vei- ligheidsploegen te formeren die op elk gewenst tijdstip kunnen uitruk ken om diplomate» waar ook ter we reld te bescherme*. Rogers wil ook dal er lijfwachten komen voor de di plomaten. Kabouter Vischjager bracht gisteren twee tongen naar het Amsterdamse stadhuis: een geschenk i>oor B. en W., waarmee hij ..het spreken niet twee tongen" wil symboliseren. Een klontje suiker uit de Tweede Kamer fungeerde als „zoethoudertje" van de regering. \TEEL zal afhangen van de stap pen, die Amerika gaat nemen om het einde van de Indochinese oorlog naderbij te brengen. President Nixon kan tot op zekere hoogte uitgaan van de gedachte, dal Hanoi slechts ongaarne de bescher ming van Peking aanvaardt. Men weet in Noord-Vietnam heel goed wat de "Russen bedoelen met hun waarschuwing, dat Peking slechts nederlaag en vernietiging brengt. Amerika moet dan ook een ontsnappingsmogelijkheid openhou den en niet proberen, een militaire beslissing te forceren. Het zal moeten voortgaan..zich van het strijdtoneel terug te trekken en de kansen op vrede te bevorderen. De volken van Indochina zullen het onderling eens moeten worden over een regeling, die hoop biedt voor de toekomst. Daarom is het van belang, dal de Amerikaanse Senaat een voorstel verworpen heeft, dat Nixon ook na 1 juli in Cambodja vrij spel wil ge ven. Ook onder de huidige omstan digheden zou het niet van wijs be leid getuigen, de president een blan co mandaat te geven. KAMPEN Burgemeester dr. W. P. Berghuis (59) van Kampen heeft de Koningin om gezondheidsredenen ontslag gevraagd en wel met ingang van 16 juni 1970. Dr. Berghuis is sinds 1952 burge meester van Kampen, na voordien eerste burger te zijn geweest van Smilde. Hij fungeerde een aantal ja ren als voorzitter van de ARP en is sedert elf jaar lid van de Eerste Ka mer. De toestellen van de El Al worden nu sinds anderhalf jaar streng be waakt. De vliegtuigen van de Israëli sche maatschappij worden zowel bij de start en de landing als tijdens het j taxiën en het pankeren voortdurend beschermd door met karabijnen be wapende politiemannen. Hiervoor krijgt de rijkspolitie de medewerking van de politiekorpsen van omliggende gemeenten. Ook na de verdubbeling van het aantal men sen, zal de rijkspolitie op deze hulp I kunnen blijven rekenen. Wat de mensen niet be zitten. daarnaar verlangen zij en wat zij bezitten dat tellen zij niet: in de winter snakken zij naar hitte, in de volle zomer daarentegen weer naar sneeuw. SUBHASHITARNAVA „Alleen voor een ijsje vertel ik hoe ik heet en waar ik woon." Zoo en maan 13 juni zon op 4.20, onder 21.00; maan op 14.07, onder 1.04; 19 juni VM. Hoog Water 13 juni: Rotterdam le getij 11.34. 2e getij 23.40. Vlissingen 8.31-21.03. Willemstad 12.15- .- DE BILT In vrijwel geheel Europa werden ook gisteren maximumtemperaturen bereikt van 25 tol 30 graden. In de ge bieden rond de Noordzee werd de aanhoudende aanvoer van koe- lere lucht merkbaar. Langs de Deense Noordzeekust bleven cle maxima ongeveer 5 graden lager en ook in ons land werd de temperatuur, hoewel deze nog steeds boven normaal is, iets minder hoog. Het hogedrukgebied boven de Britse eilanden en tussen IJsland en Noorwegen, dat voor de aan voer van koelere lucht verant woordelijk is, verandert nauwe lijks van plaats. Het blijft zonnig en droog weer met temperaturen rond 20 graden. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Aantal uren zon: 7 of meer; 'min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: Van- 0 tot 6 graden boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Strandweer Een hogedrukgebied bij Schot- fl land geeft een frisse zeewind. Hierbij ook morgen vrij veel zon. fl Temperatuur 20 a 21 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Weekeinde met zonnig en fris strandweer. BAROMETERSTANDEN: heden j 10 uur. 76.2. cm (1015 millibar). Stabiel

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1