Syrië waarschuwt Jordanië: handen af van guerrilla's Commentaren COLORADOKEVERS ZIJN NU OVERAL Baby dood in auto Het Kwartet HIT WEER „Fris" genoeg maar wel te weinig flessen Haya van Someren nu ook in de Rijnmondraad? N.-Vie til a mezen bezetten Angkor V al-tempels u Amerikaanse diplomaal gedood LEIDSE SPAARBANK Christientje mag blijven Kolentekort Ouders in café Rol van Syrië ieuwe Leidse Comramit Donderdag 11 juni 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer otdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stsmtva*tich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. l,ló, p. m. 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Mensen zijn machines die door de gewoonte worden voortgedreven, als molenwie ken door de wind. VOLTAIRE 11'2 juni zon op 4.20, onder 21.00; yaan op 12.55, onder 0.54; Eerste Iwartier. Hoog Water 12 juni: 'Rotterdam le getij .38, 2e getij 22.40, Vlissin- gen 7.43-20.05, Willemstad 11.19-23.38. DE BILT Droog en zonnig weer, maar vooral in de kustge bieden tijdelijk meer bewolking. Zwakke tot matige noordelijke wind en in het algemeen iets min der warm. DE BILT Een vlakke lage- drukzope lag gisteren over het zuiden van ons land, over Duits land en Tsjechoslowakije. In en nabij deze zone ontstonden in de middag enkele onweerscomplex en, waarbij hier en daar ook ha gel viel. De neerslaghoeveelheden bleven beperkt. De zone verplaatste zich het af gelopen etmaal naar het oosten onder invloed van luchtdrukstij gingen boven Schotland en West- Frankrijk, waarbij de wind in on ze omgeving noordelijk werd. Vooruitzichten voor zaterdag; Aantal uren zon: 3 tot 11; min. temp.: 3 tot 8 graden boven nor maal; max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Strandweer Ook morgen veel zon bij een zwakke frisse zeewind. In de mid dag ongeveer 22 graden, zeewater 17 gradeK, t- H Vooruitzichten: Öok voor het weekeinde blijven de vooruitzich ten op fraai strandweer wijzen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,2 cm (1015 millibar) stijgend. Op het Onafhankelijkheidscon gres Expoge 1945-1970 in Delft bood Anita van Dorp de Konin gin bloemen aan. Op de achter grond burgemeester Raveslool en rechts mr. Aalders, voorzitter van de vereniging Expoge. UTRECHT De frisdrankenfabri kanten draaien op volle toeren om alle dorst te kunnen lessen. De pro- duktie van „fris" is wel toereikend, maar gevreesd wordt dat de bevoor rading zal stagneren door een drei gend tekort aan flessen. Oorzaken: de meeste mensen heb ben op het ogenblik veel meer fles sen in huis dan normaal, en de glas fabrieken blijken nauwelijks in staat aan de vraag te voldoen. ROTTERDAM Wat mevrouw Haya van Someren-Downer had ge vraagd. is uitgekomen. Nadat de voorzitster van öc VVD eerder met voorkeurstemmen in de Rotterdamse gemeenteraad was gekozen, blijkt nu dat ook vele Rijnmondstemmers aan haar de voorkeur hebben gegeven. Op beide lijsten stond zij op een niet verkiesbare plaats. Bij de telling bleken 3756 voor keurstemmen naar mevrouw Van So meren te zijn gegaan; meer dan de helft van de kiesdeler (4833), die no dig is om benoemd te worden. Evenals deze kinderen grijpen in deze warme dagen duizenden handen naar een fles frisdrank, waarvan de inhoud dan als een druppel op een gloeiende plaat in de eigenaar wegzinkt. SIEM REAP Noordvietnamese troepen hebben met behulp van de Pathet Lao de wereldberoemde tem pelstad Angkor Vat, ten noord.cn van Siem Reap, bezet. Kanonnen en mitrailleurs werden in stelling gebracht tussen de ruïnes. Tot nu toe hebben de tempels geen schade opgelopen. commandant van het garnizoen van Siem Reap verklaarde dat de Combodjaanse strijdkrachten „geen schot hebben gelost op de tempels". In de omgeving van Siem Reap wordt al bijna een week lang hevig gevochten. De stad enhet vliegveld zijn nog steeds in Cambodjaanse handen. .91 REIS VERZEKERINGEN VAN BONOSSPAARBANK DAMASCUS/AMMAN Syrië Lieeft gewaarschuwd tussen beide te zullen komen in bet conflict tussen Jordanië en de Pa lestijnse guerrilla-strijders, als er geen eind wordtt gemaakt aan de bloedige gevechten. „Syrië zal niet werkeloos blijven toezien als iemand de hand opheft tegen de guerrilla organisaties, of ze tracht te ver zwakken of uit te schakeien", bericht radio-Damascus. In internationale kringen in Gene ve is gisteravond bericht ontvangen dat bij de strjjd in Jordanië al 500 doden en meer dan duizend gewon den zouden zijn gevallen. Het is ook niet uitgesloten, dat de 15.000 militairen uit Irak, die al enige tijd in Jordanië zitten, zich in de strijd zullen mengen, en wel aan de kant van de verzetsstrijders. In elk geval houden de andere Arabische landen de situatie in Jor danië in de gaten. Irak stelde giste- reh een spoedconferentie voor tus- I sen de „front-landen" Egypte, Jor- I danië, Syrië en Irak. Diplomaat gedood De straatgevechten in Amman tus sen verzetsstrijders en strijdkrachten kregen gisteren een dramatisch hoog tepunt met het neerschieten van een Amerikaans diplomaat. In een -radio boodschap tot zijn volk zei koning Hoessein: „Dit is de droevigste pe- riode van mijn leven". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde de dood van de diplomaat, majoor Ro bert Perry, maar zei niet hoe en door wie hij was gedood. Volgens reizigers, die uit Jordanië in Libanon aankwa men, hebben Palestijnse commando's de majoor in zijn woning gedood met machinegeweren. .Washington maakt zich bezorgd over het lot van veertien andere Amerikanen, die door linkse guerril la's in gijzeling worden gehouden in een van de grootste hotels in Amman. Hier zouden verder 14 Britten en vier Duitsers worden vastgehouden. Ondanks de berichten over een wa- penstilstad duurt de strijd in en om Amman voort tussen de Palestijnse guerrilla's en het Jordaanse leger. De Jordaanse strijdkrachten beschoten met zwaar materieel de vluchtelin genkampen. Het centrale comité van de Pales tijnse commando's heeft de staats hoofden van de Arabische landen op geroepen onmiddellijk tussenbeide 1e komen om een eind te maken aan de slachtpartijen in Amman. DEN HAAG De colorado kevers die langs onze stranden zijn waargenomen, blijken de voorlopers te zijn geweest van een legertje van deze insecten. Uit heel Nederland ten zuiden van de lijn Den HelderWin schoten komen meldingen over coloradokevers. Het aantal per melding varieert van honderden tot tientallen. De meeste berichten komen uit bevol- j kingscentra, maar dal komt meer door het grotere aantal waarnemers in die plaatsen dan door de aantallen kevers. Hoe gek het ook klinkt, de kevers die aan de Noordzeestranden aan- spoelen, komen uit het oosten. Trek- j kend van oost naar west hebben de j diertjes zich over de hele breedte van i het land verspreid, tot boven zee toe. Daar vonden ze ineens niet meer de temperatuur van minimaal 25 graden i die ze nodig hebben om te kunnen* vliegen; zodat ze 'in het water slnrt- ten. Oostenwind Volgens de plantenziektekundige dienst te Wageningen heeft de oos tenwind de kevers meegevoerd. Glo baal zou men kunnen zeggen dat de kevers die in het oosten van ons land worden gevonden, uit Duitsland ko men. de kevers die men in het wësten vindt, uit het oosten van ons land. Wat men benoorden de lijn Den Helder-Winschoten heeft gevonden, is met. zeestromingen meegekomen, zo enkele honderden op het Amelandse strand. Vanwaar die keverexplosie'? Dat komt doordat de temperatuur waarbij zelfs Kamerleden hun jasjes uittrek ken, de coloradokevers tot daden aanzet. Een unicum in de parlementaire geschiedenis: de Kamerleden mochten gisteren in hemdsmou. wen vergaderen. Wat overigens wel nodig was. Want, de bijna ondraaglijke hitte het was er bijna 30 graden Celsius maakte van de vergaderzaal een broei kas. Voorzitter Van Thiel gaf toen 1 naar toestemming de col bertjes uit te doen. Op de foto de heren Laban (links) van de PvdA en Dijkstra (rechts) van D'66. DEN HAAG (ANP) Het departe- lent van justitie heeft besloten voor Christientje, een Zuid-Slavisch, in België geboren pleegkind, een ver- blijfsvergunning te verstrekken. Het j XV~7 meisje mag worden opgenomen in het I 111 IV - pleeggezin van Dinter-Van Oorschot, j A-i-i- Minicfov 'Pnlalr on Rtnatcspcretaris Minister Polak en Staatssecretaris Wiersma (justitie) hebben dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Nu het kind reeds twee jaren in het pleegge zin verblijft, is besloten de overige bezwaren uit. een oogpunt van kin derbescherming te laten vallen, aldus de mededeling aan de Kamer. Daarin wordt nader ingegaan op de Sang van zaken bij de raad voor de kinderbescherming in Den Bosch over bet geval-Christientje. Geconcludeerd Wordt ondermeer, dat bij de behan deling van deze zaak onvoldoende on derling overleg is' geweest op het bu reau van de raad. „Ook de desbetref fende maatschappelijke werker is daarin tekort, geschoten, 't Eigen machtig optreden van de iHeer Van BRUSSEL Er bestaat in West- Europa een tekort aan steenkool. Dit tekort kan niet door andere energie vormen worden opgevangen. De rege ringen zijn door verkeerde vooruit zichten misleid en hebben produktie- vermindering toegepast. de Ven was daarbij niet op zijn plaats", aldus de beide bewindslieden. De bij het onderzoek naar voren gekomen omstandigheden zijn aanlei- ding om de procedure van de behan deling van verzoeken om een buiten lands pleegkind op te nemen nog eens zorgvuldig te bezien, zo wordt nog meegedeeld. In de jaren zestig hielden de kevers zich koest, omdat het toen in liet al gemeen vrij koud was. Wel waren er toen in het oosten des lands wat slui merende haardjes van geen betekenis. Maar in 1968 konden de kevers in mei, juni en juli alweer profiteren van redelijk goed weer en van de intussen verminderde waakzaamheid van de bóeren. Buitenland Ook in Duitsland. België en Frank rijk staken ze de kop op, zodat de plantenziektekundige djenst toen zijn aandacht, al richtte op die landen en op Oost-Nederland, omdat een even tuele invasie daar vandaan zou kun nen komen. Reden tol paniek is er niet. Groot scheepse bestrijdingsacties langs onze stranden, zoals men die vroeger op touw zette, heeft men laten varen. Evenmin voelt men er iets voor. „met vliegtuigen Nederland te vergiftigen". En waarom ook, als iedere colora dokever die geen aardappelveld vindt, gedoemd is kinderloos te ster ven, omdat hij de aardappelplant als voedselbron noch als eieropslagplaats kan missen. De slag tegen de kever zal dan ook in de komende weken geconcentreerd worden op de enige plaats waar het dier kan gedijen en onheil stichten: het aardappelveld. Volwassen De kever, die zo'n veld weet te bereiken, sterft een paar weken na cle ei-afzetting. Bij de huidige tempe raturen komen na een dag of acht uit de eitjes larven, die, alweer op voor waarde dat het. net zo warm blijft, na een dag of veertien volwassen wor den. In de komende weken zal de boer diis zijn land moeten schoonplukken of besproeien, anders kan hij in het najaar veel narigheid verwachten. UET warme weer, dal vol gens de verwachtingen nog een tijdje /al voortdu ren) heeft enkele slachtof fers geëist. Een vijf weken oude baby van het echtpaar O. te Oostvoornc is dood aangetroffen in een te Roekan je ge parkeerde auto. Het echtpaar had liet kind achtergelaten om in een ca fé wat te drinken. De arts die dc dood constateerde, stelde de politie in kennis, waarna dr. Zeldenrusl sectie verrichtte. De veertienjarige J. Vennix uit Diessen is in het riviertje De Grote Beerze te Westelbeers (NB) verdron ken. Hij was met zijn vader gaan hooien en zocht verkoeling in deze ondiepe stroom. De jongen is kenne lijk in een diep gat terechtgekomen. In het zomerbad in Alkmaar is cle vijfjarige Arne van den Broek giste ren aan zijn benen gewond geraakt, toen een grot efles frisdrank bij het I openmaken explodeerde. Er drongen j glasscherven in zijn benen. Mevrouw j Houtkoper uit Oudorp kreeg een glas scherf in haar oog. Zij is er het ernstigst aan toe. ROOSENDAAL In dc algclópcn nacht zijn in Roosendaal twee café's door brand verwoest. Het waren het chauffeurscafé De Nieuwe Aanleg, langs de rijksweg naar Breda en het café Sporting in de wijk oost. Over de oorzaak is nog niets bekend. Dc schade wordt op minstens anderhalf ton geschat. TNE situatie in het Nabije Oosten wordt vooral beoordeeld naar de houding van Egyptes president Nasser. Terecht, omdat hy de man is die in de Arabische wereld de grootste verantwoordelijkheid draagt. Minder aandacht trekt de rol van het minder belangrijke Syrië, dat verge leken met Egypte geen been heeft om op te staan zodra het in een direct conflict met Israël wordt be trokken. Toch is het gedrag van Syrië gevaar lijker dan dat van de andere Arabi sche landen. Want het bljjft zelf bui ten schot, terwijl het anderen dwingt de kastanjes uit het vuur te halen. Zo was het vóór de juni-oorlog in 1967 toen Nasser stappen tegen Israël meende te moeten nemen omdat het na Syrische aanvallen zware vergel dingsacties uitvoerde. Na die oorlog was het Syrië, dat me dewerking weigerde aan besluiten van de Verenigde Naties als basis voor een vredesregeling. Hel bleef on verzoenlijk. De anderen aanvaardden de aanbe velingen van de VN wel, al gaven zjj er een eigen uitleg aan. die een akkoord met Israël totdusver onmo gelijk maakte. Syrië wilde nergens over praten. Ver nietiging van de staat Israël is liet enige waarmee het genoegen wil ne men en waartoe het anderen tracht over te halen. Het zond troepen naar Libanon om dat land te dwingen de Palestynse commando's vrij spel te geven. Sinds dien staat Libanon onder Syrische curatele. Ook liet het zich in met dc moeilijk heden tussen de Jordaanse regering en de Palestynse commando's, toen dezen zich niet langer wilden beper ken tot acties tegen bezetters van Jordaans gebied. En nu dan heelt het openlijk ge dreigd, militair tussenbeide le zullen komen, als de commando's niet met rust worden gelaten, of duidelijker gezegd: als zij niet volledig hun zin krijgen. Ook voor Israël is het geen gerust stellende ontwikkeling, ai beleeft het een adempauze. Koninklijke gil'i DEN HAAG Prins Bernhard eri koningin .Juliana hebben het Neder- landsohe Roode Kruis een gift doen toekomen voor de slachtoffers in Pe ru en Roemenië. O kwartaal maand -BON- Mijn naam: straat: plaats: Als beloning Voor mijn aktivitcit Vontvang ik liet gezellige Pletina J schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1