baptisten en Oplossing in zaak-Smits besluit gewoon terugnemen Hollandse kerk weer in gebruik Rijkspostspaarbank rentetot 7% Puzzelboek Nieuw bondslied voor gereformeerde vrouwen O O O O 0 O O O O 0 0 O O 0 0 beroepIngswerk •3 Ook doopsgezinden tegen Brazilië Vreemd contrast tussc koster en predikant; Wets voorst' wijziging t| Een woord voor vandaag vrije evang1 Verbod op film over rentekaart niet juist Bestrijding van i watervervuiling technisch mogelijk Ds. D. Rijkhoek overleden Nu al praten over toekomst rijksdelen Leer was niet in geding OP CEYLO Drs. Van Duist naar Indonesië WOENSDAG 10 JUNI 19»E LI Meesterwij zouden wel een teken van U willen zien(Mattheus 1238). De Farizeeën en de schriftgeleerden stellen Jezus de vraag nadat hij hun de les heeft gelezen. Zo maar een yraag, en schijn baar een onschuldige. Zij vertrouwen de zaak niet, -zij weten niet zo best wat zij met al die wonderen, waarover zij horen, en die zij met eigen ogen aanschou wen, moeten doen. Welke kant zullen zij uitgaan Hem vertrou wen en Hem aanhangen of Hem wantrouwen en blijven bestrijden? Het zijn niet alleen de Farizeeën en de schriftgeleerden geweest, die een teken wilden. Vandaag de dag is er door de gehele wereld nog een roep om een teken. Wij zouden wel willen. Here, maar eerst het bewijs. Wij zijn bereid U te volgen, maar geef ons eerst de zeker heid. Here, ik zal geloven, maar maakt Gij mij eerst beter. Here, Gij kunt op mij rekenen, maar vervul Gij eerst mijn wensen. Altijd dat: eerst. Maar God gaat aan „eerst" bedroefd voorbij. Niet Hij eerst,maar wij. Niet eerst een teken van Hem, maar een volle dige overgave eerst van ons. Here, hoe moeilijk het ook is, en hoe groot mijn ongeloof ook is, met U ga ik het wagen. Ontferm U over mij. f Wc lezen vandaag: Exodus 3 vers 1 tot 12. Samenwerking ®s* ^t-oenenherg; maatregel nooit overgekomen (Van onze kerkredactie) MJYERDAL Vrije evangeli- schen en baptisten erkennen elkaar onvoorwaardelijk als gemeenten van gelovigen. Toch is samengaan niet mogelijk door het verschil in doop praktijk. Maar dat verschil mag geen reden zijn om niet zoveel mogelijk samen te werken. Dat zijn enkele conclusies van een ontmoeting van vrije evangelische en baptistenpredikanten, die onlangs in Nijverdal heeft plaatsgevonden. Als mogelijkheden voor konkrete samenwerking op het plaatselijke vlak werden genoemd- kerkbouw, kanselruil, gemeenschappelijke kerk diensten. avondmaalsvieringen, evan gelisatie. kerkeraadsvergaderingen en gemeentevergaderingen Op landelijk vlak werden suggesties gedaan inzake samenwerking in de predikantsoplei ding, jeugd- en kadervorming en pre dikantenvergaderingen. ■K- Metropoliet Nlkodim van Lenin grad. vermoedelijke opvolger van patriarch Alexei van Moskou, is aan de geestelijke academie in de Rus sische hoofdstad gepromoveerd. Zijn proefschrift ging over paus Johannes XXIII. Invul-puzzel 2 3 4 S 7 8 10 11 12 13 Vul horizontaal in: I. godin van de vre de. 2. hoon, 3. poolüjzer. 4. kleine in ham, 5. specerij, 6 schocnvorm 7. opium toebereid om te roken. 8. kei, 9. deel van de voet. 10. stengel, 11. grondslag, 12. gil. 13. rund. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes drie namen welke een beroep aangeven. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. 1, 2. os. 3. sok, 4. ster, 3. etage, 6. ransel. LOSSER. Minister Roolvink: DEN HAAG Het la niet julat dat het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid de Stichting Socu- tera heeft verboden een tv-film te maken over de afkoopregeling voor een rentekaart-verzekering. Volgens minister Roolvink, die dit antwoordde op vragen van het Twee de-Kamerlid Vellenga (soc.), hebben veel mensen tot nu toe verzuimd een aanvraag in te dienen hoewel veel is gedaan om de gegadigden op de hoogte te brengen van hun rechten. Het ministerie heeft destijds gewei gerd voor de helft deel te nemen in de kosten van de voorlichtingsfilm. De minister ontkent ten stelligste dat het niet-meewerken aan het Socu- tera-project een gevolg zou zijn van het feit dat er niet genoeg geld be schikbaar is om alle rechthebbenden te betalen. Negen finalisten in cellistenconcours MOSKOU Voor de slotronde van het Tsjaikowsky-cellistenconcours in Moskou hebben zich vijf Russen, twee Amerikanen, een Bulgaar en een Ja panner geplaatst. De Amerikanen zijn Ralph Kirshbaum en Gaule Smith, de Japanner Ko Iwasaki. Het weer in Fnrnna (Van een onzer verslaggeefsters) BAARN De Gereformeerde Vrouwenbond heeft een nieuw bondslied. Mevrouw Willy van Wijgaarden-Riethof, lid van een vereniging in Amsterdam, is er de dichteres van. „Wij vonden het oude met de be kende beginregels .Komt zusters ge zongen, tot liefde gedrongen" niet meer zo passen in deze tijd", zegt de presidente, mevrouw J. G. Kraaije- veld-Wouters. Vooral het gedeelte „In lief eni n leven steeds samen te streven, naar hetgeen ons beginsel ons zegt in Gods Woord" deed het niet meer. Dat beginsel, aldus mevrouw Kraaijeveld, die daarmee de mening van zeer velen vertolkt, is tegen woordig niet meer zo belangrijk. Het deed wat introvert aan. Het accent moet op Gods Woord vallen. weer max temjj. neerslag gisteren Amsterdam onbewolkt 28 0 Brussel niet ontvangen Frankfort half bewolkt 28 0 Genéve zwaar bewolkt 23 0.2 Innsbruck regenbul 24 2 Kopenhagen onbewolkt 19 8 Locarno licht bewolkt 23 0 Londen onbewolkt 0 Luxemburg onbewolkt 23 0 Madrid zwaar bewolkt 25 6 Majorca mist 0 München zwaar bewolkt 24 0.3 Nice zwaar bewolkt 21 0 Parijs licht bewolkt 28 4.4 Rome onbewolkt 28 0 Wenen zwaar bewolkt 26 O ZUrtch zwaar bewolkt 23 0 De Wereldraad van Kerken heeft in 1969 maar liefst 8222 vluchtelingen ■an een nieuw bestaan geholpen door bemiddeling van de ledenkerken en het inschakelen van deskundigen. De meesten gingen naar Australië, de Verenigde Staten, Canada en Nieuw- Zeeland. AMSTERDAM De techniek is in staat de waterverontreiniging de baas te worden. Er is echter veel geld nodig om de vereiste instanties te houwen en de wil om dat geld ervoor te besteden ontbreekt. Dit zei ir. C. van der Veen. direc teur van het Amsterdamse waterlei dingbedrijf gisteren bij de opening van de tentoonstelling „Water". Wa terverontreiniging kan uitsluitend worden bestreden bij de bron, op het terrein van de vervuiler. Per stad en per industrie zal de overheid vergunningen moeten uitde len om het lozen van achadelljke stoffen tegen te gaan. Ir. Van der Veen meende dat de kosten van af valverwerking en afvalvermijding in de kostprijs van het produkt tot uit drukking zouden moeten komen. APELDOORN Op 83-jarige leeftijd is overleden de vrye evan gelische emeritus predikant ds. D. Rijkhoek, die in Apeldoorn woonde. De begrafenis is op 12 juni aldaar. Ds. Rykhoek werd in Dordrecht geboren. Hij studeerde aan de zen dingsschool van de Rijnse zendings- vereniging te Barmen in Duitsland. In 1919 werd hij uitgezonden naar Indië en werkte tot zijn internering in 1942 als zendeling namens de Vrye Evangelische Gemeenten in Nederland op het eiland Samosir. Na de bevrijding keerde hij terug naar Nederland en was als evange lisatiepredikant werkzaam in Dor drecht. In 1948 keerde hy naar Indonesië terug om drie jaar later terug te keren en geestelijk veizor- ger te worden van de Stichting Het Hooge Land in Beekbergen tot 1959, daarna verrichtte hy hulpwerkzaam heden in Apeldoorn. NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam als pred. v. buitengew. werkzmh.: M. B. Blom, pastor v. d. herv. stichting v. geestel. volksgezondheid te Amsterdam, te Nijkerk: D. v. d. Berg te Huizen (N.H.) Aangenomen naar Maarn-Maarsber- gen: H. J. Oudhof te Rossum. Bedankt voor Nunspeet (toez.): L. v. Xieuwpoort te Sliedrecht; voor Hasselt: A. den Hartogh te Ede. Beroepbaarstelling: kand. P. Loots- ma, Utrechtseweg 102, Amersfoort CHRIST. GÈREF. KERKEN Beroepen te Enschede en te Mur- merwoude: P. Roos te Middelharnis. GEREF. GEM. in NEDE Beroepen te Katwijk a. zee: kand. A. Wink te Gouda. UNIE v. BAPT. GEM. Bedankt voor Almelo (vac. H. Th. Plevier): H. v. d. Werf te Den Haag. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Aangenomen naar Groningen (vac. W. I. Fleischer) in combinatie met Haren: mej. M. Keyser te Haren- I Emmen. Emeritaat verleend aan W. I. Flei- scher te Groningen. Het nieuwe lied ziet er zo uit: Hij woont in ons midden, God die wij aanbidden, die op ons Zijn heilige hand heeft gelegd. Hij roept onze namen. Wij luisteren tesamen naar wat Hij in de wereld van vandaag tot ons zegt. Geef hulp aan wie lijden, wil onrecht bestrijden, wees één met de naaste dichtbij en veraf. Ga met vast vertrouwen een nieuwe wereld bouwen ov de belofte van de Heer die 't Woord aan onf gaf. Heer. wil ons geleiden naar 't eind van de tijden, waar wij zullen zien wat ons hart heeft geloofd. Vergeef als wij lauw zijn, beziel ons dat wij trouw zijn. bereid te dinen voor uw rijk Uw naam zij geloofd. Eigentijds Over de regels: „Ga met vast ver trouwen een nieuwe wereld bou wen op de belofte van de Heer die 't Woord aan ons gaf", in het tweede couplet vertelt mevrouw Van Wijngaarden in het blad De Gere formeerde Vrouw iets meer. Ze doet dit naar aanleiding van een opmer king als zouden deze regels te eigen tijds. te modern klinken. Want zo werd gezegd: De nieuwe wereld waarvan Openbaringen 21 spreekt, is in elk geval niet de huidige wereld die wij nieuw gemaakt hebben, maar de andere wereld, die God nieuw ge maakt heeft. Mevrouw Van Wijngaarden ant woordt, dat ze hiet heeft gedacht aan Openbaringen 21, maar het Evange lie naar Johannes en de brieven van Johannes hebben haar geïnspireerd, omdat wereld" daar vooral synoniem is geworden met het kwade. Haar stond voor ogen het aankweken van een andere geestesgesteldheid: een nieuwe wereld bouwen. DEN HAAG De Nederlandse re gering zal ln overleg met de betref fende regeringen nu al vragen aan de orde moeten stellen Inzake een even tuele zelfstandigheid van de rijksde len Antillen en Suriname. Op dit standpunt stelde zich giste ren de AR-senator prof. mr. De Gaay Fortman tijdens de begrotingsbehan deling ln de Eerste Kamer van de .koninkrijkszaken. Prof. De Gaay Fortman vond naast zich de liberaal ir. Louwes. volgens wie het statuut voor het koninkrijk dringend herziening behoeft." (Van onze kerkredactie) UTRECHT De kwestie-Smits zou verwezen moeten worden naar de visitatoren-generaal. De ze suggestie deed secretaris-ge neraal ds. F. H. Landsman op de algemene kerkvergadering. De voorzitter van het college van visitatoren-generaal, ds. M. Groenendijkgeeft nu nadere in formatie over deze kwestie in het weekblad Hervormd Utrecht. Eerst legt hij uit, dat er verschil is tussen rechten als van een emeritus" (deze rechten werden prof. dr. P. Smits in 1961 ontno men) en „rechten van een eme ritus". Ds. Groenendijk: Wat zijn „rechten als van een emeritus"? Dat weet u niet? Schaamt i zich niet, want tal van predikanten weten het ook niet. Ze spreken bv. eigeloos over „emeri taat aanvragen" wanneer ze 30 of 49 jaar zijn en leraar gaan worden of personeelschef of directeur van een vakantiecentrum. Maar emeritaat krijgt een predi kant pas als hij zijn diensttijd volko men heeft volbracht, dus als hij 40 dienstjaren heeft of 65 jaar is gewor den. Hij raakt dan niet alle rechten kwijt, want hij mag dan kerkdiensten blijven leiden, ook sacramenten be dienen. huwelijken inzegenen. Nu zijn er dus predikanten, die uit het ambt stappan en iets anders wor den. In andere kerken is daarmee al les afgelopen. Zij mogen geen ambts handelingen meer vervullen. In de Hervormde Kerk echter kan zo iemand dan na aanvraag de rechten „als van een emeritus" ontvangen. Hij is geen emeri.us maar krijgt wel de rechten die een emeritus vanzelf sprekend heeft en mag dus kerk diensten leiden enzovoort. Dat is zo geregeld niet in het be lang van de betrokkene, die graag zijn toga nog eens aantrekt, het hu welijk van een vroegere katechisant I wil inzegenen, zijn kleinkind dopen, allemaal ook begrijpelijk maar, zoals er staat: in het bolnngder kerk. Het is erg gelukkig, dat er mensen 1 met deze rechten ziin. Zondag aan j zondag zijn ze op stap en in toene- j mende mate, omdol er een predikan- I tentekort is. Waardigheid Nu kunnen d :ze rechten voor be paalde of voor onbepaalde tijd gege ven worden. Ze kunnen ook ontno men worden, wanneer „het voortdu ren daarvan niet strookt met de waardigheid of de belangen van de kerk." Iemand kan ean beroep gaan uit oefenen. waarvan we zeggen: kan zo iemand kerkdiensten leiden? Mijns inziens ktn dit artikel ook gebruikt worden als iemand bij voor beeld lid wordt an de Soefibewe ging of mohammedaan wordt zonder ziin lidmaatschap van de kerk op te zeggen. Het moet dan niet nodig zijn heel het langduvig proces van leer- tucht op gang 'e brengen Het moet I dan mogeliik ziin snel aan deze rech ten, die (zie bo"en) zo aan de rand van de kerkelijke mogelijkheden lig gen. een einde te m-'iken Het BM (breed mooeramen) van de synode ontnam jo prof dr. P. Smits de „bevoegdheden als van Het sprak nadrukkeiiiic uit dat dit niet gebeurde op grond var. de „leer", maar vanwege fin diepgaande com municatiestoornis lussen hem en de kerk. Ik ga op deze communicatie stoornis niet in. Ze bestond toen al thans met het BM Ds. Groenenberg betoogt vervol gens, dat dit besluit van het BM niet goed is overgekomen in de kerk. Want bij medestanders, zowel als te genstanders van prof. Smits heerste de gedachte, dat hat bij het BM uit eindelijk toch ging om de leer van prof. Smits. Dat noemt ds. Groenen- berg een grondig misverstand. Ver wijtend of lovend schoof men het BM dingen in de schoenen, die niet waar waren. Uitweg Ds. Groenenberg ziet dan de vol gende uitweg: l«e vraag rijst dan: moet je een besluit, dat doodgewoon niet zo is overgek imen als het is be doeld, noch bij prof. Smits, noch bij voor- of tegenstanders, niet terugne men en dan (terwijl er geen bepaling is. die zegt. wat er dan moet gebeu ren) constateren, dat de rechten „automatisch" weer gaan gelden? Het BM kan toch verklaren, dat de toepassing van het „ontnemen" niet was bedoeld als „Icertuchtmaatregel" (en dat was het duidelijk niet), maar als resultaat van een diepgaande communicatiestoornis, maar dat deze stoornis niet langer bestaat. Dit kan natuurlijk alleen gezegd worden, als dat eerlijk gezegd kan worden, dus: na een gesprek, waarbij mensen kunnen bemiddelen. Op de AKV kwam de gedachte op aan een commissie uit de AKV die eens zou gaan praten met prof. Smita om daarna „belet" (e vragen bij het BM van de synode. Wanneer het ontnemen van de rechten geen mtatregel was in de zin van leertucht. is ook het herstellen in de rechten geen kwestie van leerer- kenning. De !<»er-bezwaren tegen prof. Smits lagen indertijd op het ter rein van de verzoeningsleer. De syno de sprak daarna uit, hoe er over de verzoening diende gesproken te wor den in het uitstekende boekje: De tussenmuur weggebroken. Tot zover Ds. Groenenberg. {IDE |den eren rtor jppe balv de j de al Uitdaging Deze oplossing wordt bij afgewezen door ds. G. Boer te Zoeter- meer. Zijns inziens kan de kwestie- Smits niet afgehandeld worden zon der dat de kerk ingaat op de uitda ging van prof. Smits inzake het hart van het belijden. Daarom is de conclusie van het ar tikel van ds. Boer in De Waarheids vriend, het orgaan van de Gerefor meerde Bond: „Wanneer het modera- men van de generale synode de eme- ritaatsrechten aan prof. Smits terug geeft zonder dat de kerk ingaat op de uitdaging van prof. Smits inzake het hart van het belijden, verdienen wij nauwelijks de naam van kerk meer. Want het gaat waarachtig niet om onze waardigheid naar welke kant i ook maar om óe waardigheid van j het Lam Gods, dat de zonde der we- reld heeft gedragen. Wie Zijn eer niet liefheeft, heeft elle rechten verbeurd. Op Christus Zelf lijdt alle geschipper van hogere of lagere kerkpolitiek schipbreuk. Want onontkoombaar zet Hij ons allen vooi de vraag: Wat denkt u van de Christus?" COLOMBO De Dutclf^ formed Church op Ceylon 'oorbaat j haar oude kerk in het zogenp sj de Nederlandse fort te Jpok- weer in gebruik genomen.*^ Deze grote kerk is gebou\Mch 1709, in de tijd toen de NederlaH. heersten op Ceylon. Later raaljjari eli keil d< kerk in verval. Een paar jaar geleden nam T. Niles, een Ceylonees die langrijke plaats in de Wen van Kerken inneemt, het ini voor een campagne om fond! stichten voor de restauratie kerk. De Ceylonese regering' sc] leende haar medewerking. De n,s ratie werd zeer zorgvuldig voerd. d( De dienst voor de herinwijdi^ot gon met de heropening van de deuren door dr. W. A. Vis Hooft. Dr. Niles sprak over schiedenis van het gebouw, derlandse ambassadeur gaf king aan de belangstelling Nederlandse regering. Tami" zie werd gezongen en dr. Viir Hooft hield de preek. r fiêt SPAARBANK 11(11. IN VOLG 999-123 d«' RIjüpMtipaiitank «nd». Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt A de hele dag terecht. F.en aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. E I i h Algemene Doopsgezinde Sociëteit vergaderde HILVERSUM Drs A. J. van Duist, sinds maart adiiinct-directeur van de World Association for Chris tian Communication, Is vertrokken voor een oriëntatiereis naar Zuid- Oost-Azië. Hij zal onder meer in Djakarta besprekingen voeren over de bouw van een produktiestudio voor kerke lijke radioprogramma's. De daar ge maakte programma's kunnen niet al leen jitgezonden worden over de vele particuliere stations, die Indonesië rijk is. maar ook over de 45 regionale zenders van de Indonesische omroep: een situatie die lang niet in alle Azia tische landen wordt aangetroffen. De heer Van Duist zal verder gast spreker zijn op de eerste consultatie over kerk en massamedia voor geheel Indonesië, die de Indonesische raad van kerken deze maand in Soeka- boemi heeft belegd. Daarnaast is hem gevraagd, colleges te geven aan uni versiteiten en theologische scholen op Java, Sumatra en Celebes. In de Philippijnen zal de heer Van Duist zich diepgaand oriënteren in CSV-VOORZITTER LAISSER: fet. fij I f. (Van onze soc.-econ. redaktie) NIJKERK Er bestaat een merk waardige tegenstelling tussen predi kant en koster in de organisatie van de kerk. Beiden zyn werknemer in dienst van de kerk als organisatie. Beiden dragen verantwoordelijkheid. Uitgaande van de gelijkwaardigheid van alle mensen, moeten hieruit con sequenties voor de positie van de koster worden getrokken. Voorzitter J. Lanser van het CNV vroeg gisteren op de toogdag van de Protestants-christelijke vereniging van kosters om meer inspraak en medezeggenschap voor de koster in de bestuurscolleges van de kerk en verder een betere materiële waarde ring. Een gewone werknemer is niet 5f^^^d^rhEaStASiaRa- "meer of minder belangrijk dan de AMSTERDAM Op de ver gadering van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, die gis teren in Amsterdam werd ge houden, is in een motie afge keurd, dat het doopsgezind we reldcongres in 1972 in het Bra ziliaanse Curitiba zal worden gehouden. De doopsgezinden kregen een toe lichting van lutherse zijde, waarin werd uiteengezet om welke politieke redenen het luthers wereldcongres ook niet in Brazilië wordt gehouden, wat oorspronkelijk de bedoeling was. Van de besluiten, die op de doops gezinde vergadering werden gehou den zijn er nog twee van verstrek kende betekenis, .oals die waarin wordt uitgesproken dat de plaatse lijke gemeenten 'overeenkomstig de richtlijnen var Uppsala twee pro cent van het inkomen beschikbaar dienen te stellen voor nieuwe taken op het terrein van de ontwikkelings samenwerking. Mini-gemeenten Twee nieuwe gemeenten, die op bijzondere wijze tot stand zijn geko men, traden gisteren toe tot de Doopsgezinde Broederschap. Ze be vinden zich in Woerden en Zoeter- meer. Het betreft hier een kleine kern, die zich als zelfstandig heeft af gesplitst ter wille van de oecumeni sche samenwerking ter plaatse. Hoewel er bezwaren klonken tegen het ontstaan van zulke mini-gemeen ten was men toch wél blij met deze ook in leeftijdsopbouw jonge ge meenten. dio Voice bij Manilla. Onderzoek naar gevolgen van ploegenarbeid DEN HAAG In Engeland zal binnenkort een universitair onder zoek worden ingesteld naar en van eventuele nadelige gevolgen van ploegenarbeid voor de gezondheid. Dit blijkt uit een rapport van een studiereis door zes vertegenwoordi gers van Nederlandse werkgevers- en van werknemersorganisaties. In 1961 is voor Nederland voorspelt, dat in 1970 het aantal werkers in ploegendiensten zou zijn gestegen tot ongeveer 190.000. Deze prognose is geenszins uitgekomen, aldus het rap port. De studiegroep stelt vast, dat de bedrijfsleiding in Engeland, evenmin als die in Nederland, de maatschap pelijke problemen onderkent, die aan ploegendienst zijn verbonden. werknemer in dienst van de kerk. Beiden zijn geroepen, zo citeerde de heer Lanser, „om het aards gebeuren lot geschiedenis van heil te maken" De positie van de koster in de ker kelijke organisatie vraagt om herwaar dering. Behalve de predikant moet ook de koster een medebeslissende stem hebben bij het vaststellen van regelingen in de kerk als organisatie. De heer L. Vuijk, voorzitter van het Landelijk verband van commissies van beheer in de gereformeerde kerken,, vroeg om verbete ing van de rela tie kerkbestuur en koster. Ook hij MADRID In_ totaal 105 advoca ten in Spanje boycitten de politieke processen van de rechtbank voor openbare orde in Madrid. Reden hiertoe is het feit dat bij een proces tegen een mijnwerker die van communistische activiteiten wordt beschuldigd, de rechters besloten de zaak achter gesloten deuren te be handelen. rc vond de positie van de koster I dig vergelijkbaar met die van s werknemers. Het ontbreekt noj een goede communicatie tussen ters enerzijds en de kerkvoogd de commissies van beheer ande^,a De koster hééft meer te doeSe het openen en sluiten van de pij deuren en het plaatsen va©r glaasje water op -Ie kansel. Hli. het gareel houden va de jeitt geen eenvoudige taak. De kostjie bij zijn optreden zich verzekerde ten weten van de steun vailai kerkbestuur, aldus de heer Vuijas fü Minister Polak zal de Tweezij mcr uiterlijk binnen een jaar vo4e len, de bepalingen voor de terbet't kingstelling van de regering (tl,., een aantal punten te wyzigen. De rechter zal de bevoegdheid^ gen bij toepassing van tbr op minderd toerekenbaren" af té* van het daarnaast opleggen van Verder worden voorzieningeP troffen om in gevallen van con)* tie van vrijheidsstraf en tbr eC dig begin van de aangewezen b deling mogelijk te maken. Tbr zal volgens het wetsoi alle ennog kunnen worden door de meervoudige kamer rechtbank (of gerechtshof), tie-, kinder- en kantonrechter 'j dan daartoe niet meer bevoegi' Tegen rechterlijke beschikkii verlenging van de tbr wordt I gelijkheid van hoger beroep in| Wanneer verlenging wordt ge\ zal een in een inrichting verl de op zijn verzoek een raadsmat?' 1 den toegevoegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2