[ies: Fijn als alles uit e hand liep „Een van de acht Hongerprobleem gevolg van bestaande machtsstructuur Bonn legt eisen vast van verdrag-Moskou „MIES WAAR IS MIJN KRANTJE* •lie in zee kan visstand vernietigen Onderzoek naar methylbromide Opnieuw Duits treinongeval Nederlander in Frankrijk neergeschoten Drie tot vier kinderen is ideaal aantal Ox verwegen: in 1969 23 doden Jongeren o ver FA O-congres: Dr. Kouwenhoven jaar naar Kongo Dode bij brand 7 DINSPAQ 9 JUNI WTO een onzer verslaggevers) |V HAAG De VARA- \iequiz Eén van de J waarin abonnees van 64 jillende Nederlandse in getest werden op on nieuwskennis, is za- met de laatste uit- de ether uitgevlogen. (leidster Mies Bouwman met dit programma een ptheid van zeventig pro- _erwijl de waardering ge werd op 80. (iagen vóór de uitzending van (Een van de acht", kon men op rers Deynootplein Schevenin- »n het Kurhaus aangedrukt de (trein met indrukwekkende nders zien I Kurzaal zelf heerste gedu- tnzelfde periode intense be id. Met vaardige handen pronkzaal van het Kurhaus uwd in een studio. Technici (S en VARA wisten de spot- terij in de nok van zaal zo op [en dat de luxueuze luchter fl bleven. van Dusseldorp, directeur Maatschappij Zeebad Scheve- waaronder ook de Kurzaal fert, bektek het acrobaten- Bn de televisiemensen bij de feidingen van de eerste uitzen- yorig najaar nogal angstvallig, iet einde van de quiz zie ik i die luchters nog wel duike- in de zaal uiteenspatten" zei bleek Dij deze pessimistische Hing te blijven Wel gelukt Bouwman, die ook de produk- (jes van de quiz in handen lakte zich daar minder zorgen k had ervoor te zorgen dat dit Ima lekker de huiskamer in Idat is me wel gelukt geloof zij ons zaterdagavond na af- x de laatste uitzending. Met de regisseurs, camaramensen. technici en artiesten blies zij daar uit. „Een doorzakkertje hebben we wel verdiend. Het \vac toch zeker een mieters spel voor het hele gezin. Weet je dat ik nooit geweten heb dat er zoveel kranten bestonden. Eigenlijk is het onzinnig. Duizenden mensen hebben we in Hilversum ge had die mee wilden doen. Een zware selectie moest er wel zijn aan de andere kant heb ik ook weer gehoord dat die selectie niet goed genoeg was. Of de vragen qua gehalte zo ver schillend waren zie ik niet. Het valt me overigens op dat ondanks de voorbereidingen van de kandidaten, er in het algeme?n erg slecht gelezen wordt. De mensen, die bij een krant betrokken zijn, zegt het veel meer dan de man of rouw die 's avonds in het stoeltje ploft en het krantje open slaat. Veel brieven Wie zegt de voorbereidingen van zo'n uitzending nou iets? Als je er met je neus bovenop gedrukt wordt, leef je veel meer mee met de materie die er omheen zweeft. We hebben ondanks veel brieven gekregen van mensen die vroegen of we er volgend seizoen mee doorgaan. Ik weet het niet. Misschien wel. Misschien niet. Eerst een tijdje er tussen uit. Vergeet niet dat dit een hap geld kost. hoeveel? Ha, ja, heel veel. Artiesten en orkest zijn ver schrikkelijk duur, maar zoiets kost voor de totale produktie toch gauw vijf ton", vertelt Mies. Zij heeft met opzet de studio links laten liggen voor wat de opnamen betreft. „Zeg nu zelf. daar is toch geen sfeer in een studio. Zo'n Kurzaal is heerlijk. Het is warm in zo'n oude tent. Die zaal staat op instorten. Daarin is het fijn werken. Als er volgend seizoen weer iets komt, ben ik er voor om opnieuw het Kurhaus te pakken. Het is toch ge weldig gekf dat je je niet eens fat soenlijk kunt omkleden omdat het gebouw er niet meer op berekend is. Zwaar verouderd, maar dat boeit me. Ik houd van de Kurzaal" zegt Mies Bouwman terwijl haar man geïrri- Banden met Berlijn erkennen 1 f,0]]]fllPHtflTCll Uitslag Mies Bouwman neemt met regis seur Ben de Jong het draaiboek door. teerd vraagt wat ze met uw verslag gever aan het doen is. Kom Mies, dit is jouw party, laat je gasten niet versukkelen", zegt hij ter wijl een huzarenslaatje achter de kie zen wordt gestopt. „Ja schat, ik kom zo", repliceert Mies met een zoete glimlach. Niet vlekkeloos Niet alle uitzojidingen van „Een van de acht" vérliepen vlekkeloos*. Eenmaal zelfs liep het helemaal uit de hand: een robot struikelde en stortte in elkaar, waarna een verbou wereerde man tussen de stukken blik opstond, viltstiften waren leeg, kort om het kwam neer op improvisatieta lent. Mies stond haar mannetje „Het is zalig als alles de soep indraait. Je kunt die dingen niet plannen. Het gekke is dat je zo iets niet ervaart als de „soep indraaien Nee, je gaat ver- door Cora de Vos TTERDAM Onze abon- (e heer P. van der Ree (35) fïotterdam nam zaterdag- l „gewoon uit aardigheid en ens gepoederd te worden aan de Vara-televisiequiz van de acht". bracht het met zijn vrouwe- 0ïartner van het Steenwijker ad tot de derde ronde. Het -elblok was een herkennings- over vijf schilderijen en een over de symbolen in een bloe- .itso. Daar stond ik ook veel te jop om de symbolen goed te ,'jn zien", zegt de heer Van der iraar wiskunde aan de christe- .•hauo Prinses Julianaschool. ft de hele school zaterdag- gekeken? „Ze wisten het niet allemaal", antwoordt de heer '■Jer Ree nuchter, „de meesten het van horen zeggen, want het maar aan een enkele ver Van der Ree. gehuwd, zes fen. is een van de tien kandi- die uit 300 aanmeldingen ge- lerd zijn. „In februari begon- )e met een schriftelijke selec- (p Koninginnedag werden we efrop? „Op nieuws en vooral op jne ontwikkeling" I Mies Bouwman bij de selec- tj,Nee. Mies zagen we pas bij de making op het toneel in de treekse uitzending." ■et inleidende praatje met me- Bouwman noemde de heer tier Ree De Rotterdammer een hrant, „omdat hij een verzame- teningen geeft, maar geen me- opdringt." Hij is van huisuit ee van De Rotterdammer. Zijn was de heer Kleingeld, de oorlog redacteur van deze van de quizopdrachten was ken van een liedje op de die de deelnemers vertegen- gden. „Die opdracht kreeg ik tgen van tevoren opgestuurd zegt onze abonnee. „Je kon kiezen uit vier melodieën Welke vier? „Nee Karei nee. Bij ons zit op de keukendeur. Tulpen uit Amsterdam en Mien waar is mijn feestneus." „Ik was de enige die het laatste liedje koos." Zijn loflied luidde als volgt: Mijn krant, jouw krant Mies hoe is de stand? Mies zie jij mijn krantje Mies zie jij mijn krant Er is maar één Rotterdammer Ik lees hem elke avond van a tot z politiek van dolle Mina's en nu ook kabouterpret toe Mies waar is mijn krantje Mies zie jij mijn krant Och help me nu toch een handje „Ik moest het vanmorgen zingen toen ik de klas binnenkwam", zegt de heer Van der Ree, „maar ik draai morgen het bandje wel af." Als hij terugkijkt op zaterdag avond, zou hij dan opnieuw mee willen doen? „Ach, als je a zegt moet je ook b zeggen. Maar het was wel een ver moeiende bezigheid." P De in de Noordzee- ontdekte olievelden vor- 41 en reusachtige bron van Reiniging die in grote ge- de visstand kan vernie- I licht een situatie zal ontstaan waarin I gekozen zal moeten worden tussen oliewinning en behoud van de vis- KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES? waarschuwing liet gisteren de ir van de visserijcommissie in |rse parlement, Magnus An- horen interview zei hij dat er wel- stand. Als gevolg van de sterke stro mingen zou een eventueel lek grote gebieden kunnen besmetten. AMSTERDAM ^JHet Hilton-con- cern is van plan een hotel met 400 bedden te bouwen bij de hoofdingang van de luchthaven Schiphol. De kos ten worden geraamd op ƒ15 miljoen, waarin ook de KL M(voor een gering bedrag) zal deelnemen. der, improviseert en lijmt alle stuk ken aan elkaar. Het publiek denkt eens dat dat erin is gebracht om stemming te kweken of zo maar voor de stunt. Dat is niet waar. Als het geen directe uitzending is, wordt het er w.:l degelijk tussenuit geknipt. Maar op dat moment kun je je waarmaken, Ik lees dan ook nooit wat de kranten erover geschreven hebben. Dat laat me koud. Wat een krant voor haar is? „Ik heb er enorm de pest in als ie 's morgens of 's avonds niet in mijn bus ligt". 6 V erhit Het einde van deze tv-produktie betekent ook een stop voor de organi satie van de Kurzaal. Meer dan eens liep de plaatstoewijzing klem, waar door verhitte dialogen ox tstonden. Of de klacht van een kandidate, die het maar niets vond om in een toch- tig-spin- en torrijk achteraf hokje van de Kurzaal haar beurt af te wachten. Het hoort er nu eenmaal by. BONN West-Duitsland heeft i ondermeer als voorwaarde voor het sluiten van een niet-aanvals- verdrag met de Sovjet-Unie ge steld dat Moskou Bonn's speciale banden met West-Berlijn moet erkennen. Het Westduitse kabinet heeft deze voorwaarde gisteren tijdens een bij zondere zitting opgesteld. Verdere voorwaarden zijn het be houd van het Duitse zelfbeschik kingsrecht, de onaantastbaarheid van de Duitse grondwet, en het feit dat de Duitse pogingen om tot betere be trekkingen te komen met Moskou. Warschau en Oost-Berlijn, als één geheel moeten worden gezien. Instemming In de verklaring constateert men met tevredenheid dat de Westduitse Gevaar in tuinbouw: DEN HAAG Er is een onderzoek gaande naar de gevolgen van het ge bruik van het chemische middel me thylbromide, dat tuinbouwers gebrui ken voor ontsmetting in kasgronden. Dit heeft minister Rooi vink (sociale zaken en volksgezondheid) gisteren meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid v.d. Ploeg (soc). Gebrek aan ervaring met methyl bromide en ondeugdelijke appara tuur was oorzaak, dat in 1967 één persoon om het leven kwam en ver scheidene andere invalide werden. Getracht wordt het vergiftigingsge vaar te verminderen door technische verbeteringen. 'Ostpolitik' de instemming heeft ver kregen van de westerse geallieerden. Overigens verklaarde de regerings woordvoerder Ahlers gisteren dat de vier mogendheden-besprekingen over Berlijn tot dusver weinig of niets hebben opgeleverd. Inmiddels blijft de Westduitse op positie de christen-democraten on der oud-kanselier Kiesinger zich hardnekkig verzetten tegen wat zij noemen „de uitverkoop van vitale Duitse belangen". Dode en 130 gewonden HANNOVER Bij een ontsporing van de sneltrein Kiel-Münehen werd gisteren een persoon gedood en wer den 130 mensen gewond. Het is het tweede ernstige treinon geval in Duitsland binnen enkele da gen. Vorige week vrijdag liep „Der Consul" op het traject Kiel-Stuttgart uit de rails. Het ongeluk van gisteren ontstond vermoedelijk door een gebroken wis sel, tussen de motorwagen en het eer ste rijtuig, bij een snelheid van 120 km/u. Van de twaalf wagons liepen er tien uit de rails. De meeste sloegen om. Er zaten 270 passagiers in de trein. Vijftig raakten ernstig en tach tig licht gewond. De omgekomene was vermoedelijk geen passagier. Naast zijn lijk werd een verwrongen fiets gevonden. TVE regeringspartijen in Italië kun nen verlicht ademhalen, nu bif regionale verkiezingen gebleken is. dat hun positie in het land over het geheel genomen niet achteruit is gegaan. Men kan de uitslag van deze verkie zingen niet zonder meer gebruiken als graadmeter voor de nationale politiek. Niettemin is zij duidelijk geen votum van wantrouwen. De tegenstanders van de coalitie zou den een ongunstig resultaat ongetwij feld als een blijk van wantrouwen hebben uitgelegd. Zij hebben nu geen been om op te staan. Ontslag A LS de Argentijnse militaire leiders zich aan hun woord houden, zul len zy in de nabye toekomst parle mentsverkiezingen in hun land mo gelijk maken. Sinds in 1966 de zwakke (rechtstreeks gekozen) president Illia werd afgezet cn generaal Ongania als opvolger naar voren werd geschoven om de rege ring van de „Argentijnse revolutie" te leiden, gebeurde er weinig. De vraag is nu maar. of de militaire leiders Ongania laten opdraaien voor de teleurstellingen van de afgelopen jaren, öf dat zij hem vervangen om de parlementaire democratie werkelyk weer een kans te geven. Nieuwe fase pjE laatste beletselen voor het ge sprek over Britse toetreding tot de Europese gemeenschappen Iyken nu te zyn weggenomen. Een lange en moeilijke onderhandelingsfase staat voor de deur. Zo vlak voor de Lagerhuisverkiezin gen moet het aanbreken van deze nieuwe periode voor premier Wilson een aangename gedachte zyn met name ook, omdat de Britse onder handelingspositie sterk is. Zy zal dat destemeer zijn, als na de verkiezingen een kabinet optreedt (van welke samenstelling ook) dat met een mandaat van vyf jaar vol komen vrij is in zijn doen en laten. MENTON Bij een roofoverval op een wisselkantoor aan de Franse Ri viera is de twintigjarige Nederlandse kassier Roland Thijs neergeschoten. Hij werd in de rechterlong getrof fen. Zijn toestand is ernstig. De overvaller verdween met onge- ver 1300 gulden in een gestolen auto. die later in een naburig dorp werd teruggevonden. Onderzoek huisarts UTRECHT De huidige generatie echtparen vindt drie tot vier kinde ren een ideaal aantal. Ze wensen deze kinderen in de eerste tien jaar van hun huwelijk te krijgen. De helft van hen geeft er zelfs de voorkeur aan als de kinderen in de eerste vijf jaar van het huwelijk geboren worden. Dit 'blijkt Uit een proefschrift van de heer J. P. C. Moors, waarop hij gisteren aan de rijksuniversiteit in Utrecht promoveerde. Uit zijn onder zoek is gebleken dat tachtig procent van de ondervraagden van mening is, dat de huisarts de meest aangewezen persoon is om informatie te verschaf fen over de geboorteregeling. Bijna negentig procent van de echtparen geeft op, dat ze een of meer methoden hebben toegepast om de samenstelling van hun gezin te re gelen. Zo, wordt coïtus interruptus door 35 procent opgegeven, periodieke onthouding door 48 procent en de nil j door 35 procent. Dr. Moors is van me- I ning. dat „elk voorbehoedsmiddel be ter is dan een gedwongen huwelijk". KEG-landbouwprijzen blijven ongewijzigd LUXEMBURG Vanaf 1 juli 1970 tot 1 april 1971 zullen de landbouw- I prijzen in de EEG ongewijzigd blij- ven. Hiertoe hebben de landbouwmi nisters van de EEG gisteren in Luxemburg besloten. De verplichting om voor 1 juli van dit jaar met nieu we prijsvoorstellen te komen voor het landbouwjaar 197M972 is eveneens uitgesteld. Binnenkort zullen de EEG-ministers met landbouwcommis saris Mansholt van gedachten wisse- DEN HAAG Vorig jaar zijn op onbeveiligde Dverwegen in totaal 23 personen gedood en 18 gewond. Staatssecretaris Keijzer (verkeer en waterstaat) heeft ai! gisteren meege deeld in antwoord op vragen van het KVP-Kamerlid Me:jer. Van de 23 gedode personen waren zes inzittenden van auto's, de overi gen waren deelnemers aan het lang zame verkeer. Rechercheur aangehouden HAARLEM De 28-jarige schoon maker P. van der M. werd bij een nachtelijke inbraak in het Lorentz- lyceum op heterdaad betrapt door de vrouw van de concierge. Hij nam de vlucht, maar bemerkte dat hij de sleutel van zijn woning had laten lig gen. De smoes die hij verzon hij gaf zich namelijk uit voor recher- I cheurging niet op. De vrouw vroeg naar zijn legitima tiebewijs. zodat Van der M. opnieuw zonder huissleutel de benen moest nemen. Korte tijd later werd hij door de politie op straat aange- houden. BAARN Dr. H. J. Kouwenhoven, gereformeerd predikant te Vlaardin- gen, wordt voor een jaar docent aan I de Vrije Universiteit te Kisangani in Kon go. Hij treedt in de plaats van dr. Y. Feenstra. Diens eigenlijke opvolger, drs. J. Greven te Amstelveen, kan in verband met ijn studie pas in het najaar van 1972 naar Kongo gaan. I Daarom hebben gereformeerde zen- dingsdeputaten dr. Kouwenhoven (aangezocht als tijdelijk docent. Het is de bedoeling dat hij medio 1971 naar Kongo vertrekt. DEN HAAG Het voedsel probleem is niet zozeer een technische zaak, maar veel meer een politieke aangelegenheid. De Nederlandse jongeren, die deel nemen aan het wereldvoedsel- congres, dat van 16 tot 30 juni in Den Haag wordt gehouden, zullen trachten dit de overige deelnemers duidelijk te maken. De jongeren houden in het voorma lige Milva-kamp in Den Haag een in ternationaal jongerencongres, waarop getracht zal worden de verschillende meningen met elkaar te confronteren, ook die van de jongeren met die van de ouderen. In die discussies hoopt men tot een strategie te komen, die men de vol gende dag als jongeren op het we- reldvoedselcongres kan vólgen. Van dat grote congres verwachten althans de Nederlandse jongelui geen directe of zichtbare resultaten. ..Het blijft en discussiecongres," zegt Roel von Meyenfeldt, voorzitter van het Nederlands komitee voor interna tionaal jongerenwerk. De acties van de jongeren zullen erop gericht zijn de deelnemers ervan te overtuigen, dat het voedselpro bleem in hoofdzaak een politieke aangelegenheid is. Met welke ideeën de Nederlandse jongeren op het wereldvoedselcongres komen valt voor een belangrijk deel te lezen uit de eerste van hun acht prioriteiten. „De FAO steunt, zoals alle andere organisaties van de VN met haar politiek „neutrale" opstel ling uitsluitend heersende politieke stelsels. Met deze opstelling draagt zij het stempel van de westersp economi sche orde op basis van een kapitalis tische maatschappijvisie." The New Earth is de naam van het „dorp" in het voormalige Milvakamp Den Haag. waar jongeren van de VN-landen van 16 tot 30 juni het tweede Wereld voedselcongres zullen begeleiden. Op de foto de voorzitters van de verschillende werkgroepen op het plein van De Nieuive Aarde. Van links naar rechts: K. Schie ter. P. Benink, S. Lindhout. D. Bijlsma. B. Peiesz. R. van Meyen feldt, A. Cardol en A. Cairnoress. „Als Nederlandse jongeren, zoveel mogelijk in samenwerking met zoveel mogelijk anderen zullen wij trachten j duidelijk te maken dat het honger- I probleem het gevolg is van bestaande i machtsstructuren, die een rechtvaar- j dige verdeling onmogelijk maken. Juist daarom zal de FAO structureel j moeten veranderen." Al zien ze niet zoveel in de FAO in haar huidige gedaante, al verwachten ze niet veel van het congres, de Ne derlandse jongeren zijn toch van plan i hun deelneming aan het' congres zo veel mogelijk op de „officiële con gresmanier" te laten verlopen. Over „stuntwerk" laten ze zich nog niet j uit. WINKEL De 24-jarige Cornelis Vogelpoel uit Alkmaar is vannacht omgekomen bij een felle brand die een winkel met woonhuis in het Noordhollandse plaatsje Winkel ge heel in de as legde. Het slachtoffer was een familielid van het echtpaar Van Groos. dat zich met twee kinderen in veiligheid kon I brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7