ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Kwalijk soort i instuif in ruimtei van de kerk Hans Samsom: verzameling geestelijke hamsteraars Nieuwe ambtsdrager in nieuwe gemeente Geen erkenning voor liberale rabbijnen Een woord voor vandaag i! KLACHT VAN KOSTERS: Uw probleem is het onze Diaken-Ouderling Actie kerken voor Peru BEROEPINGSWERK Oproep 0e Thant: spaar Angkor Examen- fraude E bij de KMI IAO hield films van NKV voor Z.-Amerika achter "En zie, de gehele stad liep uilJezus tegemoet, en toen zij Hem zagen, drongen zij er bij Hem op aan hun gebied te verlaten" (Mat- theus 834). Het is de geschiedenis van de twee bezetenen en de zwijnen. De be zetenen, die Jezus allesbehalve vriendelijk groeten: "Wat hebt Gij met ons te maken, Zoon van God? Zijt gij hier gekomen om ons voor de tijd te pijnigen?", de geesten, die Jezus smeken: "Indien gij ons uitdrijft, laat ons dan in de kudde zwijnen varen", en de zwij nen, die de zee in stormen en om het leven komen. Dit laatste maakt op de omstanders de meeste indruk. De hoeders haasten zich naar hun meesters om te zeggen wat er is gebeurd. Ze zullen hun niet hebben verteld van het grote wonder dat is geschied De nadruk zal wel zijn gevallen op het verlies van de kudde. "A l uw zwijnen zijn omgekomen, geen dier kon worden gered." En dat doet de deur dicht. Dat Jezus wonderen doet vooruit, maar hij moet niet aan hun eigendommen komen. "...Zij drongen er bij Hem op aan hun gebied te verlaten" Toe, Here, ga alsjeblieft weg, want dit is ons net een tikkeltje te erg. I Wc lezen vandaag: Exodus 2 vers 11 tot 25. DINSDAG 9 JUNI 1970 (Van onze kerkredactie) NIJKERK Zeer scherpe kritiek heeft de voorzitter van de F testans-christelijke vereniging van kosters in Nederland, de hef van de Brink vandaag op de jaarlijkse toogdag van deze organii geuit op het verschijnsel van de z,g. instuifavonden voor de jq die bij voorkeur op zaterdagavonden worden gehouden in nej ruimten van kerken. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM In de grote con greszaal van de nieuwe RAI, die on- Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw- probleem is hei onze plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heeft, nog niet is hersteld van zijn ziekte. Dz toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: Wij hebben in de nieuw bouw een worvng en daarachter een sloot afs erfscheiding. We zitten op het hoogste punt van de polder. Daarom moet het water worden op gehouden voor de koeien, die aan de overkant van de sloot in de weide lopen en uit cue sloot moeten drin ken. Nu heeft de gemeente een dam in die sloot gemaakt ten behoeve van de boer, aan wie de koeien in eigen dom toebehoren. Thans stinkt het water emorm en het is levensge vaarlijk voor de kinderen. Er lopen veel afvoerbuizen op uit van mensen die aan de dijk wonen, want deze zijn niet aangesloten op het gemeen- teriool. Wat kunnen wij hiertegen doen? Met de gemeente praten helpt niets, want deze zegt: Gooi de sloot dan maar dicht. Maar dan moeten er buizen in en dat is erg duur. Antwoord :U kan gezamenlijk met de andere belanghebbenden een be zwaarschrift indienen bij de ge meente. Indien deze niet op de ge wenste wijze antwoord, kan u een voor beroep vatbare beslissing vra gen en daarna gezamenlijk in beroep gaan. U kan ook eens de zaak met enkele raadsleden bespreken. Verder is het waarschijnlijk dat ook het polderbestuur hierin wat te zeggen heeft. U kan daar eens informaties inwinnen. Vraag: Welk merk vioolsnaren ge bruiken in het algemeen goede kun stenaars, zoals Krebbers en Olof? Wat is de samenstelling van iedere snaar afzonderlijk? Antwoord: We kunnen moeilijk in deze rubriek een bepaald merk aan raden. Wat de samenstelling betreft: De e-snaar wo^dt van schape- en of geitedarm vervaardigd Deze wordt alleen gebruikt op 18de-eeuwse in- strumenten. In de regel gebruikt men nu de gietstalen snaar, die niet spoedig breekt. De a-snaar komt voor als darm-, omwikkelde darm en stalen snaar, maar de laatste wordt niet aanbevolen. Te veel staal maakt de viool te scherp De d-snaar is gewoonlijk van darm met aluminium omwonden, de g-snaar van darm met zilver. Vraag: Sinds vijf jaar woon ik in een nieuw gebouwd huis, eigendom van een bouwvereniging, in feite van de gemeente. In mijn eigen huis, dat 60 jaar oud was en dat ik we gens onteigening had moeten verla ten. merkte ik nooit iets aan het riool, nu hoort men 's avonds van tijd tot tijd een luid geborrel in de gootsteen, hoewtl de kraan niet loopt. Nu ben ik daar niet gerust op en ik denk Jat er wat aan het riool mankeert. Een klacht bij de huurop- haler hielp niet. Antwoord: U kunt het beste de gemeente verzoeken dat iemand van de bouwpolitie ce toestand komt op nemen. Helpt dit niet, ga dan eens samen met de naren met raadsleden praten of schrijf aan het ministerie. Driehoek-puzzel Horizontaal woorden invullen die bete kenen: 1. medeklinker, 2. rund, 3. korte kous, 4. hemellichaam, S. verdieping, 6. rugtas. Bij de juiste oplossing vormen de beginletters de naam van een plaats in Overijssel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. 2. ets, 3. spoel, 4. genegen, 5. vege tatie. 6. stoethaspel, 7. verjaring, 8. kas sier, 9. gaper, 10. mei, 11. L (Van onze kerkredactie) DEN HAAG In Den Haag- Oost is een nieuwe kerkelijke wijkgemeente ontstaan. Nu eens niet door uitbreiding van de stad, maar door uitbreiding van het Koninkrijk. Het is een ge meente van mensen, die Chris tus nog maar betrekkelijk kort kennen. Een gemeente met eigen ambtsdragers. Geen ouderlingen, geen diakenen, maar „gecombi neerde ambtsdragers". Wat een groot aantal jaren geleden door de gereformeerde kerk van oost begonnen werd als evangelisatiewerk is nu uitgegroeid tot een stuk sociaal- cultureel werk. dat zich afspeelt in eenaantal clubhuizen in de Schil derswijk. Dit alles onder de noemer Stichting jeugdwerk 's-Gravenhage- - Oost In teamverband is er jeugdzorg- werk. volwassenwerk. vormingswerk, maatschappelijk werk, pastoraal werk. Woord en daad vloeien binnen dit geheel in elkaar over, aldus de pastorale medewerker bij de stich ting, de heer K. H. Wigboldus, die binnenkort zijn' theologische studie aan de VU hoopt te beëindigen. Woord en daad vloeien binnen dit ge heel in elkaar over. zo zegt hij in het maandblad Diakonia. Uit dit werk is een kerkelijke ge meente ontstaan. Zoals binnen elke gemeente zijn daar ouderlingen. Maar vreemd genoeg: er zijn géén diake nen. Hoe kan dat. terwijl er zoveel maatschappelijke problemen zijn? In deze ouderlingen zijn ook de diakenen aanwezig. Gemakshalve zijn ze ouderling genoemd, maar ze zijn er niet minder diaken om. De beide ambten zijn samengesmolten. Voor de leden van deze wijkge meente, die van buiten de kerk ko men, zou een functiedeling (ouderlin gen èn diakenen) verwarrend werken. Waarvoor dient dan precies de ouder ling en waarvoor de diaken; is de eerste er voor het geestelijke en de andere voor allerlei aardse zaken? Op deze wijze, aldus de heer Wig boldus, ontstaat al te gauw een vals dilemma. Immers: hce vaak vluchten we in woorden, omdat we de daden niet durven te stellen. En hoe vaak vluchten we in de daden omdat we ae woorden niet durven te spreken? Hoe komt het dat we op deze wijze in uitersten vervallen? Is het misschien omdat we van een onderscheiding een scheiding hebben gemaakt? Dat is dan een foutieve scheiding, die dubbel fout wordt, wanneer ze gesteund wordt door het gescheiden ambt. Daarom: vanuit het ene ambt benaderen wij de ene mens, een dub- beleenheid dus. Het Woord wordt gesproken en wordt geloofwaardig door de daad. De daad wordt gesteld en wordt tot werkelijke bevrijding door het Woord. Een scheiding is volstrekt on mogelijk en ook een functiedeling. Dat bewijst de praktijk van deze „evangeiisatie"-gemeente. Binnen het evangelisatiewerk is geen ruimte voor èn een ouderling èn een diaken. Wel is er plaats voor de gecombineerde ambtsdrager: diaken ouderling, of, zo u wilt; ouderling- diaken. danks de hitte stampvol mensen was, is er gisteravond een feestelijke uit- zendlngsdienst van het Leger des Hells geweest. Niet minder dan 38 jonge heilsoffi cieren, die hun opleiding aan de kweekschool in Amstelveen hebben beëindigd een recordaantal werd uitgezonden naar de versohillende ar beidsterreinen. Ze gaan werken op evangelisatieposten (in korpsaanstel ling, zegt men bij het Leger) of In het maatschappelijk werk. Een van de jonge officieren hoopt later naar Ghana te gaan. Blij gezang van de jonge officie ren en de zaal, pittige muziek van het stafmuziekkorps en korte toespraken van onder andere de commandant in Nederland, commissioner Kaare Wes- tergaard, vormden de belangrijke on derdelen van deze dienst. Als gastspreker was er commissio ner L. Westcott van de internationale kweekschool in Londen, die de jonge heilsofficieren toesprak naar aanlei ding van de tekst van Johannes 15: „Gij hebt Mij niet uitverkoren, maar Ik heb u uitverkoren, opdat gij zoudt heengaan en vrucht dragen". (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM De politieke en militaire situatie mag dan slechter worden voor Israël, de strijd om de vraag ..wie is jood?" gaat onverminderd door. Op nieuw dreigt een kabinetscrisis. De nationaal religieuze partij heeft aangekondigd, de regering te zullen verlaten, als de .liberale rabbijnen worden erkend. Vijf maanden geleden werd de strijd „wie is jood?" voorlopig be slecht, toen het parlement een wet aannam, waarbij werd bepaald, dat in Israël als jood zou worden be schouwd ieder, die geboren is uit een joodse moeder of die ten overstaan van erkende rabbijnen tot het joden dom is overgegaan. Maar wat zijn nu „erkende rabbij nen"? Daar zal nu antwoord op moeten worden gegeven. Het ministerie van binnenlandse zaken is door het hooggerechtshof ge last, om voor 16 juni mevrouw Helen Zeidman en haar tweejarig zoontje als joden in te schrijven. De in Amerika geboren Helen Zeidman kwam in 1964 naar Israël. In 1967 trouwde zij met een Israëli sche jood. Enkele maanden na haar huwelijk ging zij (van huis uit chris ten) ten overstaan van het rabbinale hof van de liberale gemeente van Tel Aviv over naar het jodendom. De burgerlijke stand heeft echter tot nu toe geweigerd, om haar ook als jodin in te schrijven. De liberale rabijnen (in Nederland de bekende vader eri zoon Soetendorp) worden door het orthodoxe jo dendom niet als rabbijnen erkend. Vooral in de Verenigde Staten is de aanhang van de liberale rabbijnen zeer groot. Het is voor de Israëlische regering daarom heel moeilijk, om een stand punt in te nemen. Enerzijds wil zij de orthodoxie niet tegen zich innemen en daarmee het odium op zich laden, beslissingen te nemen die tegen het jodendom ingaan. Maar aan de ande re kant wil zij de miljoenen liberale joden niet bestempelen als tweede rangs joden Compromis UTRECHT De Nederlandse kerken gaan een gezamenlijke hulpactie voor Peru op touw zet ten. De stichting Oecumenische Hulp hoopt het overleg mor gen te hebben afgerond. Dan zal ook een gemeenschappelijk giro nummer worden bekend ge- maakt. NED. HERV. KERK Beroepen te Sommelsdijk (toez.): H. A. v. Slooten te Nijkerk; te Lathem en Glesbeek: kand. drs. J. Th. Wit vliet te Weesp. Aangenomen naar Eerbeek: W. I. Doude van Troostwijk te Doorwerth- Heelsum; naar Zelhem (toez.): F. Ger- brandy te Lutten. Bedankt voor Ederveen (toez.): L. v. Nieuwpoort te Sliedrecht; voor Bar- neveld: H. Jongerden te Veendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Winsum-Obergum (2e pred. pl.): C. Glaubitz te Deventer; te IJsselstein-Benschop: W. C. P. den Boer te Ferwerd. GEREF. KERKEN (vrijgêm.) Beroepen te Hoogeveen: M. Brandes te Hengelo; te Mussel: P. Deddens te Rozenburg; te Valkenburg (Z.H.) en Katwijk: G. Spijker te Rotterdam- Kralingen. Aangenomen naar Steenwijk: kand. B. Gratz te IJsselmuiden, die bedank te voor verschillende andere beroe pen; naar Carmen (Man.; Canada): J. Geertsema te Surhuisterveen-Open- de. Het zijn avonden, waarbij de ver gaderaccommodatie van een kerk worden gehuurd, die tot soms diep in de nacht doorgaan. Ze gaan niet van de kerk uit en hebben ook niets met kerkewerk te maken. De kerk stelt alleen de ruimte tegen vergoeding ter beschikking. Popmuziek, drank en sex kunnen er de boventoon voeren en na afloop 'kan de koster de rommel opruimen, waarbij het een enkele maal zelfs is voorgekomen, dat daarbij ook voor behoedsmiddelen waren. Het geldt hier weliswaar uitzonde ringen, aldus de heer Van de Brink, maar hij meende tegen deze ontwik keling voor ze verder kan gaan ern stig te moeten waarschuwen. Wie denkt, dat de jeugd met deze instuif avonden gebaat is en het evangelie daardoor kan worden uitgedragen, vergist zich. Want het is al lang zondag voor men naar huis gaat en zondags wordt er uitgeslapen, aldus de voorzitter, die van deze schrijnende gevallen had kennisgenomen en ze eens nadrukke lijk wilde doorgeven opdat men goed gewaarschuwd is tegen wat hij noem de „hedendaagse uitspattingen in ker kelijke gebouwen". De heer Van de Brink zei verder dat zijn vereniging nog alle reden van bestaan heeft. Temeer, nu dank zij de samenwerking met de (hervorm de) vereniging van kerkvoogdijen en het (gereformeerd) landelijk verband van commissies van beheer een ar beidsovereenkomst voor de kerken en hun kosters tot stand is gekomen. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft een drin gende oproep gedaan aan alle betrok ken partijen in Indo-China de ver maarde heilige stad Angkor in Cam bodja zoveel mogelijk te ontzien. Angkor is een van de grootste gods dienstige en culturele monumenten van de wereld en mag niet hetzelfde lot treffen als Hoee, aldus Thant. Cambodjaanse troepen hebben gis teren het vliegveld van Siem Reap veroverd op de Vietkong-strijdkrach- ten. Het vliegveld ligt in de omgeving van de stad Angkor. Veel inwoners van Siem Reap zijn naar de oude rui nes van Angkor gevlucht. Onwetendheid Hy voorts, dat by de mo< heden in kringen van de kerkbesji veelal onwetendheid de bovef voert. De heer V. d. Brink beti echter of het wel alléén onwe£ heid is, omdat de kerkbestui kerkeraden nog steeds menen f* één salaris het gehele gezin, man en vrouw in te kunnen len voor de vele werkzaamhedej Een ander punt van <ygeru£ vormt voor veel kosters, met 9> die bij hervormde gemeenten in (fli zijn, het plaatselijk kerkelijk beziix voorbeeld in onroerend goed, datv.' sommige gemeenten wordt geMt om er de predikantstractementeri de uit te kunnen betalen. Vele gemeenten leven in de vj derstelling, aldus de voorzitter» hun kerk rijk is en voldoen daqvi aan hun verplichtingen. De et hiervan wordt de koster, want ern( ook op hem worden bezuinigd, aO hü. tv Op deze kostersdag sprak voorjvt voorzitter van het landelijk veifet van commissies van beheer in deyj reformeerde Kerken, de heer L. \(0 over het onderwerp: Hoe kometg, tot een betere samenwerking t(st koster en kerkvoogdij, respectief, commissie van beheer? L; CNV-voorzitter J. Lanser hiel(tu referaat over „Sociale actie in pectief". E po DEN HAAG Zes eerstJL luchtmachtkadetten van de koi ft lijke militaire academie in d hebben bij het over gangs -ex^ me nomie op 1 juni gerraudeerd, Tj, het ministerie van defensie. Een onderzoek is gaande. week zal een advjes aan het.mi rie worden uitgebracht ovèr de n sequenties. Drie kadetten zouden de exa# opgaven te pakken hebben gekifj en drie anderen zouden hiervan i hebben geprofiteerd. DRS. C.H. KOETSIER de kleine catechismus van de UITGAVE W D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 19: Is er in de afgelopen jaren al iets bereikt door de ontwikkelingshulp? ANTWOORD 19: Ja. met name in de landbouw is veel bereikt door invoering van betere methoden: graan- en rijstsoorten met hogere opbrengsten. De gemiddelde groei van het inkomen per hoofd van de be volking is 2,5 procent. Tussen 1950 en 1965 ontvingen driemaal zoveel kinderen onderwijs als tevoren. Veel besmettelijke ziekten zijn teruggedrongen, waardoor het sterftecijfer is gedaald. Het belangrijkste is wel, dat we veel geleerd hebben over hoe economische groei tot stand kan komen en over de problemen van ontwikkeling. Na koortsachtig overleg schijnt de regering een compromis te hebben gevonden, dat erop gebaseerd is, dat het aantal liberale rabbijnen in Israël zelf maar zeer gering is. Het compromis komt hierop neer, dat zij, die bulten Israël tot het jo dendom zijn overgegaan bij liberale rabbijnen, door de regering als joden worden erkend. Maar in Israël zelf kan men alleen ten overstaan van or thodoxe rabbijnen jood worden. Het is een compromis voor korte tijd. Want een verschil in erkenning tussen liberale rabbijnen in en buiten Israël is op de duur onmogelijk te handhaven. De liberale rabbijen in Israël hebben de regeling dan ook al „absurd" genoemd. UTRECHT Eerst nu is bekend geworden dat de Internationale Ar beidsorganisatie in Genève ongeveer dertig kopieën van in opdracht van het NKV vervaardigde films voor Zuid-Amerika achter heeft gehouden. Twee maanden na de verzending bleek dat ze niet op de bestemming waren aangèkomen. De IAO had be zwaar gemaakt tegen de inhoud van de films. Met behulp van de Venezo- laanse minister van buitenlandse za ken werden de films toch doorgezon den. „Un dia de Salario", is aangeboden aan de Confederation Latino-Ameri cano Syndical Christiana (CLASC) en riep de bevolking van Zuidame- rikaanse landen op om een uur loon af te staan voor de beweging. Deze gelden stellen de CLASC in staat onafhankelijk te blijven opere ren. De film kostte ƒ50.000. De Gaulle bij Franco MADRID Oud-president Charles de Gaulle van Frankrijk heeft giste ren een particulier onderhoud van drie kwartier gehad met het Spaanse staatshoofd, generaal Franco. Het was de eerste maal, dat de twee generaals elkaar ontmoeten. De 77-jarige Fran co had De Gaulle, die met zijn vrouw vakantie houdt in Spanje, voor de lunch uitgenodigd. AMSTERDAM Hans Sam som uit Alphen aan den Rijn heeft de meeste foto's in Praat- Boek voor Palaver '70 op zijn naam staan. Evenals met de car toonist Cork heeft Sipke van der Land, schrijver van het maga zine Praat-Boek, dat de jeugd tot bijbellezen wil aanzetten, een interviewtje met Hans Sam- sofn (31) gehad. Deze „op en top geëngageerde jongen", zoals Sipke hem noemt, heeft als fotograaf al heel wat landen van de wereld bezocht. Op het ogenblik reist hij door Indonesië om foto's te maken in opdracht van Audio-visie, het foto-documentatie-centrum voor de zending in Baarn en het Ne- derlandsch Bijbel Genootschap. Hans foto zie boven zegt „Een heleboel mensen (ik ook) zit ten met bendes vragen over de Bij bel, het geloof, God. de kerk, en al die dingen. Je weet het soms niet meer. Maar de enige uitweg uit de onzekerheid is volgens mij dat je ge woon een heel concrete vraag beant woordt. Jezus geeft ons hier in de bijbel opdrachten; laten we ze uit voeren. Ik zeg niet, dat het gemakke lijk is, begrijp me goed." Krottenwijk Over zijn reis naar Peru zegt Han% bijvoorbeeld: „Ik was in de krotten wijken van Lima, waar meer dan een miljoen mensen wonen, waar per jaar honderdduizend kinderen doodgaan. Ik zou tegen zulke mensen het woord God niet durven gebruiken, ik zou me doodschamen. Het enige wat je mensen in de grootste nood kunt ge ven, is uitzicht op iets beters. En dat geloven de meeste christenen wel, maar ze trekken de consequenties niet... terwijl het toch zo duidelijk is wat de Bijbel bedoelt. Veel mensen denken dat het geloof een manier is om in de hemel ie ko men, en dat is het ook, maar dat niet alleen. God is niet tevreden met een grote club mensen in de hemel. Hij wil gerechtigheid in deze wereld. Dat betekent dat mensen van verschil lende rassen, politiek, cultuur, samen gaan werken aan een echte gemeen schap. Het christendom heeft zich ontwik keld tot een verzameling geestelijke hamsteraars, we denken dat we iets hebben, en daar verkondigen we stel lingen over, schrijven we boeken over, en uit dat hele gedoe is de kreet „God is dood" voortgekomen holgu dat ook klinkt. Want zodra je j dat je iets hebt, ben je weg. De k christen denkt nooit dat hij er i Irritant De meest irritante brief van d<j d( bel is die van Jakobus. Daar sfef dat als iemand denkt dat hij 1 is, maar te veel kletst, dat zijn ft y dienst dan waardeloos is. Wij f verschrikkelijk gauw bereid dagl besteden aan het bekritiseren uaif dere kerken en gelovigen, en i van onze energie te verspilleitj geklets over „wij doen het goea LI „anderen doen het verkeerd" tètn dat hier in de Bijbel helemaalblieQ van ons gevraagd wordt. Daarom vind ik het Leger des*" zo mooi, die lui zijn altijd bezif zieken en berooiden. Dat is een (i groep. Maar de praatgroep, die r altijd weer tegen de andere Pf groep, de ene kerk tegen de art* de ene theoloog tegen de andere.J Maar de Bijbel is het fundof waarop we moeten bouwen. Het£eer mij altijd op dat dit boek zo 1 blijft, ik bedoel dat je er tei1 weer dingen in vindt die je aanf ken en waar je het mee kunt Club Ifiege Het is een onuitputtelijk I Riet

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2