JUNTA WIPT PRESIDENT winst voor in Italië Overheid heeft de plicht informatie te geven afKALVJ W\ Ml T EONEM INFLATIE M VI EMU N -ZUESTin Ongania afgetreden Rustig in Argentinië ositie Rumor versterkt Ju principe niets geheim Nederlandse straaljager stort in zee HET WEER DROOGTE NOG GEEN GEVAAR VOOR OOGST Direct na het aftreden van president Ongania deelde een woordvoerder van liet Commando .Juan José Valle" mee dat de ontvoerde voormalige Argentijnse president Arainluiru spoedig zal worden vrijgelaten. Met Ongania was onderhandelen onmogelijk, aldus het commando. (Ex)-president Ongania De Argentijnse president Juan irlos Ongania is door een mili- tre junta gedwongen af te if den. Op de foto de nieuwe chthebbers v.l.n.r. admiraal idro Gnavi (marine), gene- al Alejandro Lanusse (leger) generaal Alberto Reyes chtmacht). BUENOS AIRES De Argentijnse president, generaal Juan Carlos Ongania (56), is gisteren onder druk van de bevelhebbers van legere, luchtmacht en marine afgetreden. Onmiddellijk daarop kwam uit Montevideo (Uruguay) het bericht, dat de onlangs ontvoerde ex-president Aram- buru spoedig zal worden vrijgelaten. Een woordvoerder van het. commando „Juan José Valle" zei, dat met de afzetting van Ongania aan de belangrijkste eis was voldaan. Met Ongania was V (OME De uitslagen van de 3ionale verkiezingen in Italië ekenen een flinke steun voor centrum-linkse coalitiepar- n van premier Rumor. Ten lichte van de algemene ver- zingen in 1968 steeg het per- jtage van 55,4 tot 58.2. u-wacht wordt dat dezr stemmen- kt de regering een sterkere positie geven in de komende krachtproef de vakbonden. Deze zijn in het rjaar een felle campagne begon- voor sociale hervormingen, die ens de coalitie onmogelijk ineens Re voeren zijn. er dan negentig procent van 36 en stemgerechtigden kwam op r de verkiezing van vijftien (nieu- J semi-autonome regionale bestu- i de staten van 88 provincies en gemeenteraden. De stemmen de provinciale staten en de ge- interaden moeten nog worden ge- vijftien nieuwe regio's zijn ge ïnd in het kader van een vérstrek te decentralisatie van het Itali- bestuur. V erlies communisten, die in alle grote jiorlogse verkiezingen stemmen "pen gewonnen, verloren ditmaal 0,1 proeent. Wel veroverden ze In drie regio's de meerderheid. De vier-par- tijen-coalitie van Rumor die met hun winst van 2.8 procent een naar Italiaanse normen aanzienlijke over- winning boekten krjjgt de zeggen schap in de twaalf andere regio's. Hieronder de uitslag met tussen haakjes het percentage van 1968. De I eerste vier partijen vormen de coali- I tie. De socialisten en sociaal-demo- j craten zijn na de verkiezingen van twee jaar geleden gescheiden. Christen-democraten 37,9 (38,8), so cialisten 10,4, sociaal-democraten 7 (samen in 1968: 14,8), republikeinen I 2,9 (1,8). i Communisten 27,9 (28). proletarische socialisten 3,2 (4,4), liberalen 4,7 (5,9) monarchisten 0,7 (1,2) en neo-fascisten 5,2 (4,3). ROTTERDAM De afdeling Rot terdam van D'66 heeft op haar leden vergadering beslolen de Kabouters, de lijst leefbaar Rotterdam en de PPR uit te nodigen zitting te nemen in een werkgroep, die zich zal bezig houden met de ..gemeentepolitiek. De werkgroep „gemeentepolitiek" zal iedere eerste maandag van de maand in openbare vergadering bij een zijn te zamen met de gemeente raadsfractie van L/66. om de lopende zaken betreffende de gemeente poli tiek te bespreken. onderhandelen onmogelijk, zei de woordvoerder van de onder grondse organisatie, die zegt verantwoordelijk te zijn voor de ontvoering van Aramburu. President Ongania weigerde aan- I vankelijk af te treden, verschanste zich in zijn paleis en dreigde zich met j de wapens te zullen verdedigen. La- I tér liet hij zich naar het leger hoofdkwartier rijden om toch ge volg te geven aan de eis van de be velhebbers. Onder militaire begelei ding werd Ongania mei onbekende bestemming weggevoerd. Meer zeggenschap Oorzaak van het conflict met de opperbevelhebbers was dat zij van Ongania meer medezeggenschap eis ten bij het nemen van fundamentele politieke besluiten. Ongania ging daar niet op in en ontsloeg onmiddellijk de bevelhebber van het leger, Alejandro Lanusse. Deze en zijn collega's van marine en luchtmacht reageerden I meteen regelrechte staatsgreep. De generaals Lanilsse. Alberto Reyes (luchtmacht) en admiraal Pe dro Cnavi (marine) verklaarden dat Ongania niet langer president was en dat zij zolang de macht in handen namen tot eén nieuw staatshoofd was i benoemd, hetgeen binnen tiep dagen j zou gebeuren. Onder druk In een communiqué motiveerde president Ongania zijn aftreden met de woorden: „De omstandigheden waarin het land in de afgelopen uren I is komen te verkeren dwingen me. onder druk van wapens, als president af te treden". In het gehele land heerst rust. De j junta, die zich inmiddels in het presi- dentiële paleis heeft geïnstalleerd, 1 1 heeft een beroep gedaan op de mi nisters. hun functies te blijven uit- j oefenen tot een nieuw staatshoofd is benoemd. Ongania werd 29 juni 1966 presi dent. toen door een militaire staatsgreep president Illia werd afge- I zet. Deze staatsgreep werd gedaan door dezelfde drie opperbevelheb- berw, die nu Ongania aan de kant hebben gezet omdat hij niet langer naar hun aanwijzingen wilde hande len. Het driemanschap had zegt het j verkiezingen willen uitschrijven. maar Ongania stelde de- beslissing steeds weer uit. Nog altijd wordt Ar- gentinië bij militair decreet geregeerd. ■W. Acht gewapende passagiers dwongen gisteren een Tsjechisch vliegtuig naar Neurenberg te vliegen in plaats van naar Praag. Bij aankomst vroegen de kaper om asiel. Op de foto: één van de kaper echtparen met hun zoontje op het vliegveld van Neurenberg. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG De overheid is verplicht informatie te verstrekken over het bestuur, dat ze voert en o\er haar plan nen, De burgers hehben namelijk recht op alle inlichtingen over het bestuur. Dit is de belangrijkste conclusie van de staatscommissie „Heroriën tatie overheidsvoorlichting". Deze commissie onder leiding van mr. B. W. Biesheuvel had als opdracht middelen aan te geven om de afstand tussen overheid en burger te verkleinen. De president van de Neder landse Bank. dr. .1Zijlstra (links), waarschuwt jaar in jaar uit tegen hel inflatiegevaar dat onze economie en die van de hele wereld bedreigt. Hier is de tendens van de jaarverslagen (resp. van 1967. 1968 en 1969) weergegeven, zoals die destijds in onze krant stond vermeld. Gisteren stak dr. Zijlstra in Bazel opnieuw de waarschuwende vinger omhoog. lil het rapport, dat de titel „Open heid" heeft gekregen, is ook een voorontwerp van wet opgenomen, waarin de plicht tot het verstrekker» van informatie wordt vastgelegd. De openbaarmaking van het be- stuur en beleid, aldus de commissie, is net meest wezenlijke element in de overheidsvoorlichting. Hel uitgangspunt van plicht tot in- j formatie betekent, dat er in principe I geen geheime overheidsstukken be- I staan. Alleen de wet bepaalt, volgens het voorstel, wanneer er geen inlich tingen worden verstrekt. Dat is dan het geval wanneer: de eenheid van de Kroon naar buiten in gevaar wordt gebracht ee veiligheid van de staat wordt geschaad de goede betrekkingen van Ne derland met een ander land worden benadeeld economische en financiële belan gen van het land in geding zijn de opsporing van strafbare feiten ernstig wordt belemmerd belangen van andere burgers on evenredig worden bevoordeeld of ge schaad. De commiss'e heeft alleen gerap porteerd over de voorlichting over de rijksoverheid, maar het recht op in formatie moet ook dom de provincies, gemeenten, waterschappen en bij voorbeeld de lechtbanken worden ge respecteerd. Daarom moeten de bestaande (wet- I lelijke) bepalingen me: betrekking tot openbaarmaking en geheimhouding worden aangepast. Ook de Eerste en Tweede Kamer zouden hun werkwijze consequent aan c'.e eis tot openheid moeten aan passen. Het primeurrechl van het parlement op stukken var. de over- I heid vervalt. Met de voorgestelde nieuwe wet is men nog niet uit de j moeilijkheden rondom de openheid van het bestuur. Daarom beveelt de commissie de instelling aan van een i adviescollege zoor de openbaarheid. Zoals ook de commissie is samenge- steld moeten in dit college zitting hebben ambtelijke en niet-ambtelijke deskundigen op het terrein van de overheidsvoorlichting, de journalis tiek en het bestuursrecht Vanmorgen is het 242 bladzijden tellende rapport in de „Trèveszaal" aan de minister-president aangebo den (Andere verstrekkende voorstellen van de commissie publiceren we el ders in deze krant) Openbaarheid £AIT is een belangrijke dag in het ..openbare leven" van ons land. Vandaag immers wordt ons allen ter overweging en ter onderlinge bespre king voorgelegd het rapport van de Commissie Heroriëntatie Overheids voorlichting. naar haar voorzitter korter aangeduid als Commissie-Bies heuvel. Wij hebben van de inhoud van het rapport met grote aandacht en boven dien met vrijwel ongedeelde instem ming kennis genomen. Hier is ge streefd naar inpassing op wezenlijke punten van het overheidsbeleid in wat daaraan voor deze tijd als eis mag worden gesteld. Het gaat. zoals de titel reeds zegt. over de overheidsvoorlichting, en het resultaat van de nagekomen „her oriëntatie" is duidelijk: gepleit wordt voor nog belangrijk verder doorge voerde openbaarheid dan waarover wij nu reeds als volk beschikken. Misschien kan het nog het best als volgt worden weergegeven: werd tol nu toe voorgeschreven in welke ge vallen en in welke mate iets open baar behoorde te zijn. het rapport keert de zaken om en kiest voor het standpunt in welke gevallen en in welke mate iets niet openbaar be hoort te zijn. Openbaarheid regel dus. LIEN leze de samenvatting van het rapport elders in deze krant. Het rapport is zo belangrijk en tegelijk zo veelomvattend dal dit eerste com mentaar weinig anders kan zijn dan een verwijzing daarnaar. Met echter nog een enkele opmerking Het rapport gaat over „overheid" en „onderdaan". Beide begrippen hebben in de loop van ook de laatste tijd wel veranderde inhouden gekregen. Mat de overheid betreft, is hel dienende karakter van haar functie of ambt sterker geaccentueerd gaan worden. Dit hangt, wat de onderdaan betreft, samen met de graad van volwassen heid die deze meer en meer heeft we ten te bereiken. In deze situatie dan past de open baarheid in de zin van toeganke lijkheid en kenbaarheid als re gel. De mens. ook in diens hoedanigheid van burger, heeft behoefte aan ruime informatie, en openbaarheid is een voorwaarde tot verkrijging ervan. Welnu, dit zo zjjndc mag van de over heid worden verwacht, dat zij voor haar deel met die naleving van de openbaarheid ook ernst maakt. Er zijn voor oen overheid die deze ont wikkeling onvoldoende „meemaakt" metterdaad nog wel bepaalde uitwijk mogelijkheden. Een dan slechts formele openbaarheid toch kan voor een belangrijk deel teniet wor den gedaan wanneer het overheids beleid iets als een dubbele bodem gaat hanteren, wijl met nog al te veel res tanten van het geheime dat echter in deze tijd niet meer te aanvaarden is. Zo hel al ooit aanvaardbaar geweest Hü BAZEL Een economische i -tgslag is onvermijdelijk, ten- j [de westelijke landen en met Amerika drastisch gaan freden tegen de loon- en prijs- jlatie. Deze waarschuwing gaf |teren de president va nde Ne- [rlandse Bank. dr. Je!Ie Zijlstra, leidende bankiers van de Ireld. Dr. Zijlstra deed deze uitspraak in Jl (unctic van president van de k voor Internationale Betalingen, in Bazel haar jaarvergadering d. ïj merkte op. dal de loon- en prij- atie, die in de VS nu al vijf jaar voortwoekert, de betalingsbalansen en de geldmarkt in heel de wereld verstoort. „Herstel van het evenwicht van de Amerikaanse betalingsbalans is niet alleen voor Amerika, maar voor de hele wereld van groot be lang." Ontwikkelingshulp Zonder een evenwichtige betalings balans. aldus Zijlstra. zullen de mid delen ontbreken voor de financiering van ontwikkelingshulp. In bijna elk land wil de loonstij ging sneller gaan dan die van de productiviteit, wat uiteindelijk zal moeten leiden lol een inkrimping van de winstmarges en terugslag onver mijdelijk zal maken. De landen zpu- den hun fiscale, hun monetaireen hun loon- en prijspolitiek moeten coördineren, zo zei hij. Vorig jaar hebben de prijsstijgijgen in de meeste landen gemiddeld vijf 1 procent bedragen. De lonen gingen met acht procent omhoog. Kritiek uitte de president op degenen, die menen dat zolang de prijzen in het buitenland in dezelfde mate stijgen als in het binnenland de groei van de economie niet in gevaar komt. Ook verweet hij de vakbonden loonsver hogingen te eisen, die de stijging van de productiviteit te boven gaan. Dr. Zijlstra zei dat de VS voor een belangrijke verbetering van het over schot op de lopende rekening van de betalingsbalans moeten zorgen. Als er een groot tekort op de Amerikaanse betalingsbalans blijft bestaan, blijft de wereld bloot staan aan een krach tige inflatore druk. Piloot blijft ongedeerd DEN HAAG Tien kilometer ten noorden van Terschelling stortte gis termiddag een Nederlandse straalja ger brandend in zee. De 31-jarige luchtmaehlpiloot K. Hogers kon zteli met zijn schietstoel het leven redden. Het toestel een F-84F Thunder- streak was afkomstig van de vlieg basis Eindhoven. De vlieger had deel genomen aan schietoefeningen op Terschelling, toen plotseling door nóg onbekende oorzaak brand uitbrak. Een Urker visser, die vlak bij de plaats van het ongeluk voer. gaf de positie door van de vlieger.. Een heli copter van de luchtmacht pikte de piloot, die ongedeerd bleef op uit zee. Hij geeft toe dat ieder vraagstuk twee kanten heeft: zijn kant en de verkeerde. POLLOCK „Baltik ruik al. dat mevrouw Vanden niet haar goedkope parfum hier geweest ir." Zoo en niaan 10 juni zon op 4.21. onder 20.58; maan op 10.33, onder 0.33; 12 juni BK. 10 juni: Rotterdam le getij 9.07. 2e'getij 21.09. Vlissingen 5.55-18.22. Willemstad 9. <3-22.04. DE BILT Aan de noordflank van een uitgestrekt lagedruk gebied boven Frankrijk wordt met oostelijke winden droge en warme lucht van continentale oorsprong naar ons land gevoerd. In deze lucht kan slechts spo radisch een onweersbui tot ont wikkeling komen. In grote lijnen verandert er op de weerkaart weinig zodat verwacht mag worden dat het warme zomer weer nog enige tijd aanhoudt. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 5 tot 13; min.- temp.: 2 tot 7 graden boven nor maal; max.temp.: 3 of meer gra den boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Strandweer Ook morgen warm en overwe gend zonnig strandweer. In de na middag kans op een verspreid warmte onweersbuitje. Zwakke oostelijke wind. Temperatuur 26 tot 28 graden. Zeewater 15 gra den. Vooruitzichten: Onweerskansje maar overigens zomers strand weer. Barometerstand: heden 10 uur 75.6 cm (1008 millibar) stabiel. Q.MGEKEERD mag van de burger worden verwacht, dat hp zich onder een nieuw bestel zal gedragen met de wjjsheid die een volwassene kenmerkt. Hjj kan ook het onmoge lijke gaan vergen en het onderste uit de kan. Maar de overheidsdienst mag niet worden ontwricht, moet integendeel behoorlijk kunnen blijven functione ren. Dat veronderstelt een wederzijds begrip en een wederzijdse gezindheid. Die krijgen straks hun kansen. Wijsheid is óók geboden omdat on der het bepleite nieuwe bestel de reeds brede stroom aan verstrekte en ontvangen informatie nog belangrijk breder zal kunnen worden. Maar kunnen wij mensen het alles nog wel aan? Kunnen wy die keuze uil de informatie nog aan? Kunnen wy" die keuze ook aan anderen over laten? Zal het straks zó zpn, dat we, dan niet langer óm informatie verle gen, mèt de informatie verlegen zijn? Ziehier enkele simpele vragen, die zich echter plegen op te dringen rond heel de „schaalvergroting" die wij in dezr tyd als mensen hebben te onder gaan. Zal straks de wal het schip keren? ROTTERDAM „Gevaar voor de oogst door de aanhoudende droogte? Nee, voorlopig nog niet. We redden het nog wel even, al moet het natuurlijk geen weken meer gaan duren." De Rijkstand- en tuinbouwconsu- lentcn zowel in Goes als in Barendrecht zien de toestand minder somher in dan hun col lega's in de noordelijke pro vincies. Het aanhoudend droge weer zou met name in Groningen al voor vele miljoenen guldens schade hebben aangericht aan de landbouwgewas sen. Hiervan is in Zeeland noch op de Zuidhollandse eilanden sprake. Vanzelfsprekend is men ook hier niet bijster gelukkig met het weer. maar een eventueel verlangen naar regen wordt toch sterk overheerst door de angst dat de eerste de bestp regenbui vergezeld zal gaan van een fiks onweer, dat de gewassen meer i kwaad dan goed zaj, doen. Dinsdag 9 juni 1970 51ste jaargang leidse Courant b,e2«^TE. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Ikantoor Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnement,prijzen p.w. j 1,16. p. m. f4.95. p. kw. 14.85 Klachtendien,i bezo.ging 18.00-19.00 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1