5 gulden premie* van de Amro Bank Wereldcongres wil mens bevrijden van de honger „PvdA is geen bedreiging voor het kabinet" Sparen?De Amro Bank is ervoor. „vluchteling aangehouden Den Uyl: coalitie te verslaan Bikini-diefstal leidde tot spionnenvangst Tien kabouters gearresteerd 1200 specialisten naar Den Haag Amokmakende lsd-gebruiker gearresteerd Niks waard Oecumenisch congres MAANDAG 8 JUNI 1970 &ROESBEEK De rijkspolitie van oesbeek heeft gisteren in de bossen ;r Groesbeek een 20-jarige jonge- aangehouden, die een week gele- was ontvlucht uit de rijksinrich- voor ter beschikking gestelde ?ren te Amersfoort. Bij zijn •ht had hij in Amersfoort een gestolen, die hij in Eibergen to- loss reed. Hierna stal hij een fiets, hij in Enschede verwisselde voor brommer. Prinses Margriet heeft zater- |ag officieel de Prins Maurits- laven in Wessern in gebruik Iesteld. Op de foto onthult de rinses tevens een standbeeld fij de haven. Van links naar chts: burgemeester Douven in Wessem, prinses Margriet, Van Rooy, commissaris der [oningin in Limburg, achter hen T. Rijvers, ontwerper van het standbeeld. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De fraktieleider van de PvdA in de Tweede Ka mer, drs Den Uyl, is niet pessi mistisch over de uitslag van de Kamerverkiezingen het volgend jaar. »n stap fOLKOMEN nieuw is de medede ling niet, dat Amerikaanse troe- ;n niet meer voor verdediging van imbodja worden ingezet, als ztf aan it eind van deze maand dat land ibben verlaten. It betreft ook de toevoeging: „zelfs et als het huidige bewind door de immunisten onder de voet zou wor- sn gelopen". Reeds eerder heeft Ixon vermeden premier Lon Nol te j eunen. Ificieel was de Amerikaanse actie in tmbodja gericht tegen Noordvietna- iezen en Vietcongtroepen, die daar _Jn ernstige bedreiging vormden voor ~*uid-Vietnam. ize militaire operatie moet, wat de \onerikaanse troepen aangaat, nog Si ze maand worden beëindigd, wil xon in eigen land niet in grote oeilykheden komen. president heeft eigenlijk geen keus. oor de verklaring van minister Rod-! tracht hy de eer aan zichzelf te iden, wetende dat de stryd in ibodja toch zal voortgaan, it Zuidvietnamese en Thaise troe- zullen het bewind van Lon Nol blyven helpen volgens maar- Jhalk Ky in Saigon zelf zo lang als odig is". bgers maakt eer geen geheim van. eel te verwachten van nauwere mi- taire samenwerking tussen Zuid- 'ietnam. Thailand, Laos en Cambod- i. Amerika zal met geld en wapens elpen. lixon hoopt, dat de Aziatische lan den van nu af aan hun eigen proble- Jien zuilen oplossen, zonder dat Ame- nkaanse militairen als in Vietnam f- ingezet hoeven te worden. Je verklaring van Rogers betekent an ook geenszins, dat Amerika Cam- Jodja heeft afgeschreven, noch dat et zich nu reeds heeft neergelegd by in eventuele communistische machts- 'ername in Phnom Penh. 'èl ryst de vraag, of Amerika wer- :lyk troepen kan blyven terugtrek- als de Zuldvictnamezen nog meer nu by de stryd in Cambodja (en los?) betrokken raken, let name zal er een levensgroot pro- leem bykomen, als communistisch ~iina besluit niet langer een afwach- inde houding aan te nemen. Dan zal iet wankel evenwicht drastisch wor- len verstoord. WEST-BERLIJN De Westber- lijnse politie heeft als gevolg van een diefstal van een bikini de hand weten te leggen op een spionnenecht- paar, zo meldde het blad „Bild am Sontag". Een opmerkzame winkelbediende zag dat een vrouw in een warenhuis een bikini stal en hij waarschuwde de politie. In de tas van de vrouw werden sleutels ontdekt van bagage- kluizen van een Westberlijns station. Een onderzoek bracht valse pas poorten en identificatiepapieren aan het licht, die afkomstig zouden zijn van de Oostberlijnse geheime dienst. Haar echtgenoot zou koeriersdiensten verrichten voor de Oostduitsers. GUATAMALA-STAD In een dorpje nabij de Guatamalteekse hoofdstad zijn zaterdagavond de lij ken gevonden van twee slachtoffers, die de avond tevoren door rechtse terroristen waren ontvoerd. Het zijn de hoogleraar aan de San Carlos-universiteit Guzman en een zekere José Paz. Hun dood heeft gro te beroering gebracht in intellectuele kringen in het land. Het is goed mogelijk, zei hij zater dag in Utrecht in de vergadering van de partijraad, dat de combinatie van de regeringspartijen wordt verslagen. Want de confessionele partijen brok kelen steeds verderaf. Volgens drs Den Uyl bedroeg deze afbrokkeling de laatste vier jaren niet minder dan vijftien procent. De socialistische fraktieleider riep zijn gehoor op niet de moed te verlie zen. „Het is zaak de progressieve con centratie meer handen en voeten te geven." Verzet Als een gunstig teken zag hij, dat ook in kringen van de vakbeweging weinig animo bestaat voor een bin ding vooraf met de WD. Het verzet onder de christelijke ar beiders is duidelijk en drs Den Uyl wilde dit verzet steunen en aantonen, dat er mogelijkheden zijn. Uit de woorden van de fraktieleider viel verder op te maken, dat de PvdA zelfstandig aan de' verkiezingen wil deelnemen. Wel voelde hij voor een beperkt stembusakkoord. De uitslag van de verkiezingen voor de gemeenteraad besprekend, dacht drs Den Uyl, dat de kiezer thuis blijft, omdat de echte politiek ontbreekt. „Er zijn geen spanningen. De PvdA en D'66 vormen immers geen bedreiging voor het kabinet. Als de kiezer maar het gevoel krijgt,"dat er een andere club aan de macht komt, dan gaat hij wel naar de stembus", meende drs. Den Uyl. Hij dacht, dat er een fundamentele her bezinning nodig is op de koers voor 1971. Dr. Vondeling Partijvoorzitter dr. Vondeling was van mening dat het bestuur van de PvdA op alle mogelijke manieren de gedachte aan een PAK heeft ge steund. „We hebben echter niet kun nen bereiken dat bijvoorbeeld in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag ook maar een begin van deze gedachte kon worden verwezenlijkt. In veel gevallen was de mislukking evenwel niet aan de PvdA te wijten. Vanwege de zorgelijke financiële positie van de partij werden de con tributies in enkele inkomensklassen met 25 procent verhoogd. De groep tussen ƒ20.000 en ƒ30.000 moet ƒ90 per jaar gaan betalen en die boven ƒ30.000 ƒ120. Voorts krijgen de par tijleden de koffie- en lunchbonnen niet meer vergoed. AMSTERDAM In de Amster damse binnenstad hebben zaterdag groepen kabouters met hun aanhang in totaal 400 jongelui getracht het verkeer vast te zetten. Er werden op de Dam en op het Leidseplein 10 jongeren gearresteerd. De kabouters trokken vanaf de Dam over het Rokin, waar ze op de rijbaan gingen zitten, via de Kalver- straat naar het Leidseplein. De politie hield de jongelui bij de Leidsestraat tegen en verspreidde telkens de groe pen, die zich echter weer hergroe peerden. Het was meer lastig dan ernstig, zo omschreef een politiefunc tionaris de activiteiten. Baden-W ürttemberg blijft één staat KARLSRUHE Bijna 82 procent van de kiesgerechtigheden in Baden, in totaal 2,5 miljoen, waarvan 62 pro cent naar de stembus ging sprak zich gisteren uit voor handhaving van de deelstaat Baden-Württemberg. wanneer u nü een Spaarboekje of Spaarrekening opent (4f4 tot 7% rente!). Bij een eerste inleg van minimaal f 10 - (Geldig t/m 30 juni 1970.) Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen DEN HAAG Meer dan 1200 specialisten, die zich, overal ter wereld, bezighouden met de bestrijding van honger of van een on toereikend dieet, zullen deelnemen aan het tweede wereldvoedsel- congres, dat van 16 tot 30 juni in Den Haag wordt gehouden. Regeringen en organisaties zullen vertegenwoordigd zijn door ingenieurs en sociologen, door zakenlieden, economen en boeren, die allen overigen op eigen gezag spreken. Het congres staat onder auspiciën van de FAO (de Voedsel- en Land bouworganisatie van de Verenigde Naties) en wordt gehouden in het Congresgebouw. De directeur-gene raal van de FAO, de Nederlander dr. A. Boerma, heeft als thema aangege ven: „Handelen om de mensheid te be vrijden van hongersnood en van on dervoeding, en om de wereld op nieu we mogelijkheden te wijzen teneinde de maatschappelijke en economische vooruitgang, in 't bijzonder die op het terrein vaoi de landbouw, te versnel len." TILBURG Zes politiemannen moesten er zaterdagavond aan tc pas komen om de razende Tilburger J.C. in te rekenen, die vermoedelijk Isd had gebruikt. Nadat hij drie grote spiegelruiten met een totale waarde van vijf duizend gulden had inge gooid, wachtte hij in een koffiebar de komst van de politie af. Vier agenten slaagden er niet in de 25-jarige wildeman, die hen met een barkruk te lijf ging en bovendien ge holpen werd door ongeveer vijftig jongelui, naar builen te voeren. Met behulp van nog eens twee politie mannen de jongelui hadden intus sen de deuren van het café gebarrica deerd kon ten slotte de woesteling worden gearresteerd. J. C. is al eerder in aanraking ge weest met de politie, toen hij zich uit een flatgebouw liet vallen, omdat hij dacht te kunnen vliegen, en nadat hij in het Tilburgse dierenpark pro beerde enkele roofdieren los te laten. Eens, wat is dat lang geleden, kon je in Amsterdam voor een cent in een trammetje mee, dat rond het Centraal Station ging en voor een cent kon je met een pontje het wa ter langs het Rokin oversteken. Het water is gedempt, het trammetje rijdt niet meer. En straks zal de cent er ook niet meer zijn. Het is allemaal niet meer de moei te waard. Je kunt voor één cent niet meer een duim diep in de drop steken, geen stang zoethout meer bekluiven en geen onwaarschijnlijk gekleurde kalkerige zuigstok meer kopen. Het is bijna mal in een winkel te wachten op de teruggave van die ene cent. Wat heel gek is, want de prijs is psychologisch juist vastge steld op zoveel gulden en negenen negentig cent.. Een cent is niks zolang hij alleen is. Toch is het middel om te sparen een centensysteem. Probeer het maar eens. Doe in het varken de eerste dag één cent, de tweede twee, de derde vier, de vierde acht en houdt die verdubbelingsmethode vol zolang u kunt. De grens zal spoedig bereikt zijn. Maar goed, zelfs als je dan weer van voren af aan begint wordt het nog een vet varken voor de slacht! Met wat geduld natuurlijk. Bukken voor een cent is er al lang niet meer bij. La-maar-liggen.. Wat doet denken aan de Berlijnse tramconducteur in de inflatietijd. Hij kreeg van een klant een biljet van een half miljoen, maar het flad derde uit zijn hand. Zich snel rek kend kon hij het vod nog te pakken krijgen, maar spande daarbij de borst zo, dat er een knoop van zijn jasje sprong. De knoop rolde op straat en werd verpletterd door de wielen van een handkar. Bleek zag de man het aan en zuchtte: „Een miljoen verloren om een half te redden" De cent gaat er uit, zoals het half je en de halve stuiver verdwenen zijn. De stuiver zal onze kleinste munteenheid worden. Waarmee zo mogelijk de ouderwetse rekenerij te rugkeert Het kost dan geen vijftien cent meer, maar drie stuivers. De tafel van vijf zal voor de jeugd de belangrijkste worden, indien ten minste tegen die tijd de into-autori- taire schoolsystemen het tafels van vermenigvuldiging leren nog toe staan. Misschien zijn we dan reeds aan geland in het tijdperk van de volko men ludieke mens, die leeft van de vruchten van de weer aangeplante bossen en weer bloeiende velden; van de vissen in het schone water en de wilde dieren in de wouden. Die van automobilist weer lope- laar is geworden en zich hult in beestenvellen. Een tijdperk waarin geld, gulden noch stuiver, nog enige betekenis heeft. In de wereld van de Kabouters, die slechts als enig kapitalistisch verschijnsel de beeldschone Sneeuw witje accepteren! Het congres zal in twee gedeelten verlopen. Tijdens de eerste week zul len vier commissies de noden van de wereld analyseren, waarbij aangege ven wordt in welke gebieden de hulpverlening voorrang dient te krij gen. Gedurende de tweede week zul len vier andere commissies de mid delen trachten te zoeken om de hulp bronnen van de verschillende akties te mobiliseren. Basisplan Het eerste wereldvoedselcongres, dat in 1963 in Washington werd ge houden, was min of meer het gevolg van de Anti Honger Aktie, die door de toenmalige directeur-generaal van de FAO, de heer Sen, werd gelan ceerd. Op dit congres werden de voedseltekortkomingen bij tweederde deel van de wereldbevolking welis waar op dramatische wijze gepresen teerd, doch tot een basisplan kwam men niet. Het tweede wereldvoedselcongres hoopt wel wegen te kunnen aangeven om experts, hulpbronnen en de open- KATWIJK De Internationale oecumenische gemeenschap (IEF) houdt haar jaarconferentie ditmaal in het tot voor kort weinig oecumeni sche Spanje, van 22 tot 29 augustus in Salamanca. Het conferentiethema is „Vrijheid en orde in de Heilige Geest". De IEF, waarbinnen een sterke na druk ligt op devotie en sacrament, is voortgekomen uit het internationaal verbond voor apostolisch geloof en apstolische kerkorde. In 1968 werd in Gwatt (Zwitserland) de eerste con ferentie gehouden. De tweede volgde in juli 1969 in Breda. Nadere inlichtingen over de confe rentie in Salamanca er is ook een nationale bijeenkomst in ons land in voorbereiding kunnen verkregen worden bij de secretaresse van het Nederlandse IiEF-comité, mejuffrouw G. H. Schollaart, Colijnstraat 79, Kat wijk aan Zee. bare mening te mobiliseren voor het voeren van akties ten dienste van hongerende of ondervoede bevol kingsgroepen. Aan de ene kant kan voordeel wor den getrokken uit de stormachtige ontwikkelingen in de agrarische sec tor in de jaren zestig (nieuwe va riëteiten voedingsgewassen, verbeterde landbouwmethoden, insecticiden enz.). Aan de andere kant komen de rege ringen van de ontwikkelingslanden meer en meer tot het inzicht, dat het rendabel maken van landbouw en veeteelt de basis vormt voor het ver hogen van de levensomstandigheden. Problemen Nieuwe gewassen, nieuwe metho den, brengen overigens niet alleen voordelen, maar ook nieuwe proble men. Nog steeds neemt de wereldbe volking op beangstigende wijze toe. Miljoenen tonnen voedsel gaan nog altijd verloren door slechte opslagmo gelijkheden, gebrek aan bewerking, moeilijkheden bij het aan de markt brengen en verwoestingen, die door ongedierte worden aangericht. Het tempo van de investering en de uitbreiding van de opleiding ligt nog veel te laag. De operationele stan daard in de agrarische ontwikkeling dient daarom te worden opgevoerd reden waarom ook deze problematiek door het congres zal worden doorge licht In opdracht van het eerste wereld voedselcongres heeft de FAO een we reldplan voor agrarische ontwikke ling opgesteld. Een veelheid van cij fermateriaal werd bijeengebracht om aan te kunnen geven met welke voedselproblemen de wereld zal wor den geconfronteerd in de jaren ze ventigen tachtig. Dit wereldplan is geen blauwdruk, terwijl evenmin kan worden gesteld dat de gedane voorspellingen alle even accuraat zijn. Zijn functie is aan te geven wat in de komende twintig jaar de dringendste taken zijn om tot een rechtvaardiger verde ling te komen van de wereldvoedsel- produktie. Ook wordt in dit wereld- Donderdag in in Rotterdam de Ne derlandse première van de film Koningin voor duizend dagen. De film behandelt de verhouding en het huwelijk tïissen de Engelse koning Hendrik VIII (gespeeld door Richard Burton) en Anna Boleyn (gespeeld door Genevieve Dujold - op de foto). plan richting gegeven aan de te vol gen methoden en de te gebruiken hulpmiddelen. Aanpak Wat de strategische aanpak betreft, ligt er een programma op tafel, dat uit de volgende punten bestaat: 1. Uitbreiding van de teelt van graangewassen met een hoge op brengst. 2. Bestrijding en opheffing van het gebrek aan eiwitten. 3. Het aanbinden van de strijd te gen verspilling en verlies van voed sel. 4. Een betere mobilisatie van de mankracht. 5. Exportbevordering in de ontwik kelingslanden. Deze vijf taken zijn uitgezocht voor een geconcentreerde aktie. In feite vormen ze de brandpunten van de planning der FAO. Het wereldplan voor agrarische ontwikkeling en het strategische pro gramma geven tezamen de inzichten weer van de FAO op het gebied van de bestrijding van honger en ver keerde voeding, het zijn de wegwij zers, die het tweede wereldvoedsel congres zullen moeten leiden. De grote vraag blijft of de rijke landen bereid zijn de mMjarden te fourneren, die het verbeteren van het voedselpakket in de arme landen on getwijfeld kost. Verkiezingen (2) Het is na de afschaffing van de stemplicht tot tweemaal toe gebleken, dat ons volk zich deze weelde niet veroorloven kan. Niet alleen de mens. maar ook de echte democratie moet tegen zichzelf beschermd worden. Als in de belangrijkste steden van ons land het aantal thuisblijvers bij de stemming bijna de helft der kiezers gaat bedragen, dan is de volksverte genwoordiging in staat, provincie en gemeente geen beeld meer van het rechtsbewustzijn van het volk. Velen zijn van mening dat de stem plicht niet door overwegende volks belangen geëist wordt. Men is voor de afschaffing van de stemplicht omdat men tegen iedere niet strikt noodza kelijke uitbreiding der strafwaardig heid is. Maar wat het zwaarst is moet ook het zwaarst wegen. Na ernstig onder zoek komt men toch tot de conclusie dat het „democratisch belang" het zwaarst moet wegen. Vooral de jong ste gemeenteraadsverkiezingen heb ben overduidelijk bewezen dat het algemeen belang vordert dat zoveel mogelijk burgers ter stembus komen. Te wijken voor de onwil van grote massa's is een gevaarlijk precedent. Als men de uitslag van de verkiezin gen van de gemeenteraden in ons iand nauwkeurig bestudeert dan blijkt daaruit dat men de thuisblij vers vooral moet zoeken onder dege nen die in de grond van hun hart de hoge geestelijke en staatkundige waarden een warm hart toedragen, maar niet bereid zijn deze nationale schatten te verdedigen. Alle goede dingen bestaan uit drieën. .'Zo ook hier. Algemeen kies recht, evenredige vertegenwoordiging én stemplicht vormen m.i. een onaf scheidelijk trias. Het is daarom te be treuren dat uit dit trias de stemplicht verwijderd is. Stemplicht is een van de pijlers, waarop het gebouw van het algemeen kiesrecht is opgetrok ken. Als vrije natie mogen wij intens dankbaar zijn dat wij onze volksver tegenwoordigingen moeen kiezen. De bevolking van de dictatoriaal gere geerde landen benijden ons dit voor recht. Bij de Tweede Kamerverkiezingen volgend jaar moeten wij het beter doen, want adeldom verplicht! P. Bom öoltgensplaat J

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9