ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING bezinning uitwerking van bijbelse boodschap Gezamenlijke praktische op I CORK ZELF AAN DE PRAAT Hoe leren we onze kinderen bidden Derogy trachtte tocht mei Exodus exact te £OfW Voor predikanN feestsigaar bij avondmaa; Naakt aan avondmaal Soemba-expositie in Vier zendingswerken gaan naar Soemba Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze Engelse artsen ageren tegen gezondheidsdienst Nieuwe directeur recreatiewerk van kerken BEROEPINGSWERK het bijbeltje vai "Waarom zijt gij bevreesd, kleingelovigen?" (Mattheus 8:26). De discipelen gaan, met Jezus aan boord, de zee op. En dan plotseling breekt er een zware stórm los en de golven komen over het schip. Maar Jezus slaapt. Daar zitten de discipelen nu. Ze wekken Jezus met een noodkreet, met de noodkreet: "Here, help ons, wij ver gaan." En dan volgt Jezus' bestraffende woord: "Waarom zijt gij bevreesd?" Ja, waarom? Er klopt iets niét. Er klopt iets niet bij de discipelen en er klopt iets niet in het leven van zovele mensen. Er zijn twee mogelijkheden: men gaat met Jezus uie zee op of men pro beert zonder Hem het (levens)schip veilig de haven binnen te bren gen. Men kiest Hem of men kiest zichzelf. Maar wie Hem kiest, wie bereid is te zeggen: "Here, doet Gij het maar!" die zal zich ook aan Hem volledig moeten overgeven, op genade of ongenade. Jezus aan boord en toch bang. Dat kan niet. En toch is zo de mens, toch zijn zo u en ik. Ons toevertrouwen aan Hem, zingen: "In Uw hoede zijn wij wel geborgen", maar als de nood aan.de man komt, die ene beslissende stap nog niet durven doen. Nog roe pen: "Here, Here, wij vergaan." Vergaan, met Vaders Zoon aan boord? Waarom zijn wij toch zo bevreesd? Wc lezen vandaag: Exodus 2 vers 1 tot 10. MAANDAG 8 JUNI Gregoriaanse zang in Laurenskerk ROTTERDAM Toen enige jaren geleden leerlingen van een Rotter dams Rooms-Katholiek Meisjes-Ly ceum in de Laurenskerk een concert gaven van Gregoriaanse muziek bleek, hoe uitstekend die in deze ruimte klonk. De geestdrift van de toehoorders was zelfs zo groot, dat er toegift na toegift gegeven moest worden. Vanavond, maandag, zingen er pa ters Benedictijnen var. de abdijen Oosterhout. Egmond-Binnen en Slan- genburgh-Doetinchem, en de befaam de organist Albert de Klerk bespeelt het orgel Het belooft een concert van grote schoonheid te worden. Ds. Pol (Nijeveen) overleden NIJEVEEN Op bijna 65-jarige leeftijd is overleden de hervormde predikant H. J. Pol. De begrafenis is morgenmiddag na een rouwdienst in de hervormde kerk, die om een uur begint. Ds. Pol heeft ruim twintig jaar in Geldermalsen gestaan. Vorig jaar verbond hij zich aan de gemeente van Nijeveen bij Meppel. Voor hij in Geldermalsen kwam, diende hij de gemeenten Amsterdam - Sloten (als hulpprediker), Kuinre en Joure. Zeven initiatiefnemers (chr. geref.): Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem is hei onze plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe vragen meer m te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heeft, nog niet is hersteld van zijn ziekte. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: Bij mijn verhuizing ben ik van oliestook op centrale verwar ming overgegaan. Tot mijn schrik zijn in het bovenblad van een hon derd jaar oud kastje in huis grote scheuren ontstaan. Is het mogelijk verder scheuren te voorkomen? Antwoord: Bij centrale verwar ming is de lucht veel droger dan bij oliestook. Han aan de radiatoren luchtbevochtigers en houd die steeds met water gevuld. Wees niet te zui nig met het aantal luchtbevochti gers. Behandel het gehele bovenblad van het kastje met ammonia, zodat alle was- en verfdelen verwijderd worden. Koop bij drogist of verfhan del vloeibaar hout in de gewenste kleur. Vul de scheuren. Verf het bovenblad of olie het in de ge wenste kleur. Vraag: Wij hebben in.de tuin een pad van rode tegels van een harde steensoort. De tegels worden kaal en vaal van kleur. Hoe kan ik die weer donkerrood maken? Antwoord: Van kunstmatig ge kleurde steen kunt u de kleur opha len door de tegels in te smeren met een rode kleurstof, die elke metse laar u leveren kan. Is de kleur echt, dan behandelt u de tegels met een verdunde zoutzuuroplossing. Schrob van tevoren eerst alle grond- en vuildeeltjes weg. Ook een verdunde ammoniakoplossing kan wel helpen. Vraag: Enkele jaren geleden be zochten wij in de Willemskerk te Den Haag de tentoonstelling van bijbelse diorama's. Waar bevinden deze zich thans? Antwoord: De zoon van de thans overleden eigenaar H. H. J. Heule, Sweelincklaan 14, Heemstede, deelde ons mede dat ze opgeslagen zijn, hij wist niet waar. Vraag: Bestaat er een door de overheid erkend instituut, waar ik een schriftelijke cursus kinderver zorgingkan volgen? Antwoord: Te kust en te keur, o.a. IMeVo, Baljuwenlaan 22, Amstel veen: IVIO, Koninginneweg 62, Am sterdam-?; LOI, Zijlsingel-Ooster kerkstraat, Leiden: SSC, Ridder straat 42. Culemborg; Succes Insti tuut, Prmsevinkenpark 2, Den Haag. SCHEVENINGEN Hoe zien we het bidden in het gezin? Wat is bidden? Het is: vanuit onze concrete situatie met de Heer spreken over die situatie. Men mag met Hem spreken zoals men met zijn vriend spreekt. Van daar dat het kan zijn: danken, smeken, worstelen, aandringen, „uitrazen", keihard zeggen waar het op staat. Het is een stuk vertrouwelijke om gang met de Heer, dat we trachten te verwoorden, aldus dr. E. de Vries, ge reformeerd predikant te Schevenin- gen. En hij vervolgt: onze kinderen moeten deze omgang van ons, oude ren, leren. Niet in de zin, dat wij hen het geloof leren, maar dat ze ontdek ken wat die omgang inhoudt, hoe die beleefd wordt. Het gebed is hierbij belangrijk. Daarom moeten wij hardop bidden. Niet steeds hetzelfde, maar gewoon uitzeggen wat wij op dat moment, in die concrete situatie de Heer, als onze Vriend, hebben te zeggen. Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die bete kenen: I. medeklinker, 2. wandversie ring. 3. weversklos. 4. gunstig gezind, 5. plantengroei. 6. onhandig mens. 7. hel verjaren, 8. kashouder. 9. uithangteken van de drogist, 1U. maand van het jaar, 11. medeklinker. Bij juiste invulling leest men verticaal 1 hetzelfde als horizontaal 6. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: I. galon. 5. animo, 10. er, 11. Moeharam, 13. Sara, 15. Ta, 16. en semble. 20. aas, 22. pré, 23. Ora, 25. arena, 26. doris. 27. Gad, 28. api. 30. Eem. 31. bankroet, 34. ge. 35. lood, 37. asterisk. 41. Ee. 42. skald. 43. genre. Vert.: 1. gestaag. 2. ara, 3. Oman. 4. no. 5. ah. 6. Naab, 7. Ir. 8. materie. 9. oma, 12. eker. 14. reseda, 17. spaak, 18. me dio. 19. Loreto. 21. arabesk. 24. asmo- dee, 29. prei. 32. Neel, 33. elke, 34. gas, 36. oer. 38. Ta, 39. R.D., 40 sg. zo kunnen de kinderen door het ho ren, bidden leren. Zij moeten ons ook kunnen en durven vragen: Waarom bad u dat? Bidt u ook voor mij als ik niet thuis ben? Dit is een taak voor de vader en voor de moeder. Wie zou het niet kunnen? Wie kan niet met zijn vriend praten? Ik weet, dat er moeders zijn, die, als vader er niet is, het kind ook aan tafel hardop voor heel het gezin laten bidden. Waarom ook niet. Het Is vaak beschamend hoeveel beter dan wij kinderen begrijpen wat bidden is. Als het ons ernst is met ons geloof en het dienen van de Here Jezus zul len wij onze kinderen op hun weg naar volwassenheid met de omgang met de Heer moeten confronteren. Dat kan het best door zelf levende voorbeelden te zijn. Ik heb dit geschreven, aldus dr. De Vries, omdat ik gewoon verontrust ben over onze omgang met de Heer in het gezin. Vol zorg ook over onze kinderen. LONDEN De belangrijkste En gelse artsenorganisatie heeft dit weekeind zijn leden opgeroepen geen medewerking te verlenen aan het doen functioneren van de nationale gezondheidsdienst. Deze door de En gelse staat beheerde dienst, die 22 jaar geleden in het leven werd geroe pen, beleeft thans zijn ergste crisis. Aangenomen wordt dat de oproep inhoudt dat de artsen medewerking aan de administratie moeten weige ren, maar wel hun patiënten moeten behandelen. De bezwaren van de art sen tegen de dienst betreffen in hoofdzaak de salariëring, die zij te laag vinden. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Zeven leden van de christelijke gereformeerde kerken hebben het initiatief genomen tot het DRIEBERGEN De heer W. van der Loon uit Vorden is met ingang van 1 juni 1970 benoemd tot direc teur van de Stichting ten dienste van het recreatiewerk van kerken, kort weg STRIK genoemd. Hij is de op volger van wika L.A.C. van Ginkel, die in het najaar van 1969 bij de NCRV in dienst trad. De -heer Van der Loon was sinds 1969 directeur van het provinciaal centrum voor gereformeerd jeugd werk in Gelderland, waaraan ook het vormings- en toerustingscentrum De Drietip in Ellecom is verbonden. De nadruk van het werk van STRIK ligt op mentaliteitsverande ring en niveauverbetering zowel ten aanzien van de projecten van inter kerkelijk recreatiewerk als van de inbreng van de kerken bij allerlei recreatieve ontwikkelingen in onze samenleving. STRIK is sinds een jaar gevestigd in het service-centrum De Beuken horst, Hoofdstraat 55 te Driebergen. NER. HERV. KERK Beroepen te Randwijk: W. Vroeg- indeweij te Katwijk a. Zee; te Hil versum: A. Romein te Wezep (Gld.); te Norg (Dr.) toez.: W. A. Hage te Dalfsen. Aangenomen naar Zoeterwoude: vie. S. L. Schoch te Den Haag. Bedankt voor Stolwijk (toez.): C. v. Bart te Putten; voor Kesteren (toez.): A. J. "Wijnmalen te Maartensdijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Dokkum, te Haarlem zuid, te Hoogeveen en te Smilde: L. Raven te Bierum (Fr.), die geen ver dere beroepen in overweging kan ne men. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Utrecht-centrum: A. Jonkman, vlootpred. te Veenendaal. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer: J. v. Amste te Middelburg. Het weer in Europa I vormen van een aantal bezinnings- I groepen in het gehele land, die zich met het probleem van de gemeente opbouw gaan bezighouden. Basis materiaal daarvoor is voorhanden in een nota, die het resultaat is van eerdere bijeenkomsten in kleine kring. Op zaterdag 19 september zal er ter ondersteuning en begeleiding van deze bezinning, waartoe zoveel mo gelijk christelijk gereformeerden wor den uitgenodigd, een bijeenkomst zijn in de Ichthuskerk te Amersfoort. In hun toelichting op dit initiatief, dat in het weekblad De Wekker staat afgedrukt, wordt onder meer opge merkt, dat er veel getob is over de vraag, hoe wij in deze tijd de bijbelse boodschap moeten uitwerken voor de praktijk van elke dag Is de kerk nog ten volle het krachtencentrum, waar wij worden toe-gerust om onze verantwoordelijkheid jegens de sa menleving te dragen? Resultaat van gehouden gesprek ken was de conclusie, dat in vele ge vallen de aansluiting wordt gemist en dat leden van onze kerken dit als een persoonlijke nood ervaren. Daarom zoeken de initiatiefnemers een ontmoeting met andere leden van de kerken die eveneens worstelen met deze problematiek Voor een levende Woordverkondiging en toe passing biedt deze tijd rijke moge lijkheden. Alle toeenomen kennis, welvaart, vrije tijd, ontspannings mogelijkheden ten spijt verkeren te velen in de nood van eenzaamheid, onzekerheid, wantrouwen, twijfel aan de zin van het leven, angst voor een naderende catastrofe. tVONDEREN Onder die velen kan het verlossen de woord, mits concreet gericht en voor deze tijd vertaald, wonderen te weeg brengen. Er wordt gewacht op het getuigenis van een kerk, die als teken en baken functioneert. Met deze gedachten voor ogen wil len de initiatiefnemers tot de vor ming van een aantal bezinningsgroe- pen komen. De discussienota zal wor den toegezonden aan alle christelijk gereformeerden die willen mee denken en -werken. Voor Zuid-Holland zijn contact adressen, waar nadere inlichtingen kunnen worden verkregen: B. Ge- leynse, Valkenburgerlaan 68, Bos koop; drs. F. G. Stafleu, Heliotroop laan 108a. Den Haag; drs. J. Toor- man, Fagelstraat 2, Leiden en mejuf frouw C. Toorman, Koninginnelaan 97, Vlaardingen. De initiatiefnemers zijn dr. C. Boertien, Geldrop, H. W. v. d. Brink, Harderwijk, H. P. Ester, Utrecht, W. Th. Hofland, Rhenen, ds. J. J. de Jonge, Kampen, dr. A. Ruiter, Sant poort en drs. F. G. Stafleu, Den Haag. ROTTERDAM Kerkgebouw naam doen er niet toe. Maar hj in Rotterdam-Zuid gebeurd. EenjJ dikant kreeg aan de avondmaals; een sigaar aangeboden, zo staq Hervormd-Zuid te lezen. Naar- begrepen hebben van een oude I Belachelijk? Schokkend? Allernj Wij zijn er niet bij geweest, j proberen het ons in te denken, i Hervormd-Zuid. Er kan een tijtl men, vroeger of later, waarin! alleen nog maar de belangrijkste! gen kunnen opnemen en aanva Zo zal het ook in dit geval gel zijn. Onze avondmaalsganger aal witte tafel heeft ervaren dat het was en daarom gaf hij hem, dia ding geven mochteen sigaarf Bij alles wat hem ontging hal de kern gesnapt. Hij werd doo® Feest gegrepen. Het is vast een dienst geweest in dat kerkgeboufl Zuid! DRS. CH. KOE de kleine catechismus van de UITGAVE W. D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 18: Wat kan het bedrijfsleven in de ontwikkelingsland betekenen? ANTWOORD 18: Het kan nuttig zijn inet name bij de industrialisaflj mits het niet vooral op eigen belang uit is. Daarom moeten buitenland vestigingen in ontwikkelingslanden gebonden zijn aan voorwaarden, f als: zoveel mogelijk inheemsen betrekken bij de leiding van het bedrj zoveel mogelijk werkgelegenheid bieden, zoveel mogelijk winsten in ul breiding steken, zoveel mogelijk kennisoverdracht nastreven: niet t zijn op monopolieposities, zoveel mogelijk import-vervangende goeder vervaardigen. yj Gezamenlijke opzet van „westers" bedrijfsleven en het betrokken on wjkkelingsland blijkt voor het bovenstaande een goede mogelijkheid! zijn. Mammoetondernemingen nemen vaak een niet controleerbare machf*^ positie in. j)Q -wm en weer max. temp. neerslag gisteren Amsterdam onbew. 27 0 Brussel 1. bew 26 o.a Frankfort 1. bew 0 Genève onbew. 17 5 Innsbruck 1. bew. 0 Kopenhagen 1. bew. 23 0 Locarno mist 16 0.2 Londen onbew. 27 0 Luxemburg 1. bew. 26 0 Madrid geh. bew 17 0.4 Majorca zw. bew 23 0 München h. bew 24 0.2 Nice onbew 24 0 Parijs onbew -25 0 Rome h. bew 26 0 Wenen h. bew. 24 0 Zürich 1. bew. 26 0 Kerkgangers reageerden niet MINNEAPOLIS (VS) Een naakt paar heeft vrijdagavond deel genomen aan de avondmaalsviering in de lutherse studenten gemeente van de universiteit van Minnesota. Hun optreden leidde niet tot rumoer in de kerk. Volgens studentenpredikant Gordon Dahl waren de twee nudisten teleurgesteld, dat de achthonderd kerk gangers niet heftig reageerden. Het was kennelijk de bedoeling, de kerk gangers te schokken. Het jonge paar had ■- niaal gekleed in de kerk gezeten, maar ontkleedde zich vlak voordat zij aan het avondmaal zouden aangaan. Dominee Dahl had niets dan lof voor de zes predikanten, die onverstoord doorgingen met het breken van het brood en de verdeling van de wijn. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Het verhaal van de Exodus, het schip oor spronkelijk bestemd voor 400 pas sagiers, maar waarop 4500 joodse immigranten in 1947 na een reis vol beproevingen, Palestina be reikten, heeft al veel schrijvers ge- integreerd. Leon Uris schreef zijn gelijknamige bestseller, naar sommigen menen te geromantiseerd. Twee andere schrij vers, David C. Holly met Exodus 1947 en Jacques Derogy met La Loi du Retour (de wet op de terugkeer) hebben nu getracht het r»exact te doen. Derogy is een van de journalisten, die indertijd het drama hebben ver slagen. In zijn boek geeft hij nu na dere opening van zaken onder andere na interviews met opvarenden. Warfield Zestigduizend dollar betaalde de Weston Trading Company voor de af gedankte Warfield. Via het Suezka- naal zou het naar China varen, zo werd bekendgemaakt. Toen het kort daarna in nood kwam te zitten werd de Engelse geheime dienst gewaar schuwd, omdat bleek dat er Ameri kaans-joodse zeelieden en joodse Pa- lestijnen aan boord waren. De Engelsen bewerkten de Pana mese autoriteiten zodat het schip daar niet zou worden geregistreerd. In Honduras waarna de Warfield toen voer mislukte dit de Britten. Ze berekenden echter de actieradius van van het schip om te weten waar op de Azoren zou moeten gebunkerd. Ze wisten gedaan te krijgen, dat geen brandstof zou worden geleverd. Twee dagen lag het schip in de haven tot een Noorse kapitein wist te ver tellen, dat voor het innemen van olie geen tussenkomst van andere nodig was. Daarna koerste de boot naar Mar seille, waar alweer de Britse geheime dienst paraat stond en de Franse ha venautoriteiten bewerkte de boot te beboeten wegens allerlei overtredin gen. Het schip koos maar weer zee om daar krijgsraad te houden. Men besloot naar Portovenere aan de Golf van Genua te stevenen. Nauwelijks lag de Warfield daar of een kanonneerboot ging dwars voor de boeg ten anker. De Britse in terventie in Rome had succes ge boekt. Een brief bereikte echter zowel de havenmeester van Portoverne, als de kapitein van de kanonneerboot, waarin de autoriteiten in Rome op dracht geven het schip onmiddellijk gelegenheid te geven te vertrekken. Eerst toen het een stip aan de hori zon was geworden kwam men erach ter, dat Rome deze opdracht nooit had gegeven. Kooien In het Franse havenstadje Port de Bouc werd nu het interieur van het schip dat sindsdien Exodus werd ge noemd, gesloopt om plaats te maken voor bijna vijfduizend kooien: de slaapplaatsen voor de illegale immi granten, die via allerlei sluikwt en voorzien van valse papieren ui kampen van ontheemden in Duil naar Frankrijk werden gebracht. Maar ook hier bleven de moei heden niet uit. De Amerikaanse manningsleden dreigden te mu maar de zaak werd gesust. En toen begon de ellende pas De Engelse minister van buitenla zaken, Ernest Bevin liet zijn Fi collega Georges Bidault weten, d verkoeling zou komen in de verl ding Engeland-Frankrijk als Fri rijk het joodse immigrantenschip gemoeid liet. itsp ch g< iti 3ali di*n Ketting Frankrijk legde het, tot de nok gevuld met joodse vluchtelingen de ketting. Kapitein Ike Aranowitz haalde zijn huzarenstuk uit door het schi het holst van de nacht, zonder sl boothulp bijna 120 graden te lf draaien en uit de haven te varen. En nog liet Engeland de Ex< niet gaan. Op 18 juli 1947 enterde Brits eskader van vijf torpedoja en een kruiser het schip op open Tijdens het gevecht werden drie varenden, onder wie de derde stt man Bill Bernstein gedood en w; er meer dan honderd gewonden De immigranten werden eerst ruggebracht naar Frankrijk en zij het schip niet wilden verb naar Duitsland. Het leek een B overwinning. Toen echter rees in hele wereld verzet, omdat joden, nergens een onderkomen hat werden teruggebracht naar het van hun vervolgers. En tensl werd de Exodus toch de stootg voor de staat Israel. AMSTERDAM In Praatboek, de impuls tot Palaver '70, de jeugdactie voor bijbellezen en herontdekken, troffen wjj behalve de tekeningen van Cork (Cor Hoekstra) Cork zelf aan de praat over zijn bijbeltje. •Jk ben niet in 't geloof opgevoed maar dit heb ik gekregen van een familie waar ik in de kost geweest ben, samen met een andere jongen. Gevoelig verlies voor de KNTU HENGELO De Koninklijke Ne derlandse Textielunie (KNTU) heeft over 1969 een verlies van ƒ8,3 mil joen geleden. De verwachtingen dat over 1969 quitte zou worden gespeeld, zijn niet bewaarheid. De lagere omzet betrof vooral de Nederlandse markt. Aan tafel werd elke dag botweg een eind uit de bijbel gelezen. Van het begin tot het eind. Wij legden de bladwijzer wel eens een eindje terug en dan lazen ze gewoon weer hetzelf de. ze merken 't niet. Soms moesten wij voorlezen. We vulden gewoon andere namen in, we lazen bijvoorbeeld in plaats van Jozef de naam van Churchill of zo. Hadden ze niet door. Als we opmerkingen maakten die niet helemaal strookten met hun geloof, dan keken ze ons aan met een gezicht van: dat is jammer voor die jongens. Als niet-gelovigen werden we beschouwd als minder- validen. Maar het waren doodgoeie mensen. Ze hielden helemaal niets aan ons als kostgangers over. En als het gesprek kwam op iemand die in het dorp on gunstig bekend stond, zei de vrouw direkf: laten we daar niet over oorde len. elk mens heeft wel iets goeds, en een Ander zal wel oordelen. Zulke dingen vergeet je niet. Ik ge loof dat de mensen die in het geloo) zitten, niet begrijpen hoe buiten staanders reageren op hun houdinp en woorden. Daar zouden ze meer bij stil moeten staan. Toen ik wegging uit het kosthuis kreeg ik van de vrouw dit bijbeltje Ze heeft erin geschreven: uitgereik aan Cor Hoekstra. Een enkele kee» komt ze nog wel eens hier bij ons langs en dan informeert ze naar het bijbeltje. Ik gebruik het regelmatig." (Van onze kerkredactie) LUNTEREN In De Blije Werelt heeft het Werelddiakonaal van de gereformeerde kerken en ten toonstelling ingericht over het hulpverleningswerk op het Indo nesische eiland Soemba. Deze expo sitie zal donderdag door prof. dr. L. Onvlee, die jaren op dit eiland ge werkt heeft en meegewerkt heeft aan een bijbelvertaling voor Soemba, worden geopend. De organisatoren van het Alge meen diakonaal bureau in Utrecht zijn nu al van ongeveer drieduizend bezoekers verzekerd. Dat zijn de deelnemers aan de diakonale vakan tieweken die ook deze zomer weer op De Blije Werelt worden gehouden. Het zijn overwegend bejaarden en gehandicapten. Vakantiegangers die door Lunteren komen kunnen De Blije Werelt heel gemakkelijk vinden, omdat VVV-Lun- teren een uitgebreid wegwljzernet in deze bosrijke plaats heeft opgebouwd, zodat geen enkele vreemdeling, die een camping, een recreatie- of een conferentieoord zoekt, de weg behoeft te vragen. (Van onze kerkredactie) BAARN Volgende maand vertrekken vier zendingsarbei ders naar Soemba. Ze worden uitgezonden door de Gerefor meerde kerken. Het zijn een mis sionair predikant, ds. H. Olde. een theologisch docent, drs. E. P. Bosma, een bouwkundige, P. van Elswijk en een financieel-admi- nistratief expert, W. van Tellin gen. Dominee Olde keert naar het eiland terug om het werk dat hij in 1965 begon voort te zetlen. Hij gaat wer ken in Pajeti. Drs Bosma zal hel werk voortzetten van ds. P. J. Luijendijk, de docent aan de theolo gische school van Lewa Waingapu. Zowel hij als .e Soembanese pn kant, ds. Jiwa, moesten door erns ziekte dit werk opgeven Het gev was dat het onderwijs praktisch heel kwam stil 'e liggen Bouwkundige Van Elswijk zal delijk het werk cvernemen van heer D. Wynia, die met verlof Nederland komt. De Soembanese ken groeien stiel en moeten scholen, kerken on pol'klinleken b wen. Er is behoelte aan vakmen die helpen bij de p'anninp en real ring hiervan. Door de snelle groei van het kei werk wordt het beheren van scho ziekenhuizen en arde-e instellin van de kerken steeds ingewikkel Vandaar de benoefte aan een nisvatief advise'tr, die gevonden i de persoon van de heer W. van 1 lingen. CH

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2