lMERIKA houdt belofte Jongelui kraken zwembaden [ogers: In ieder geval eind juni uit Cambodja Herstel loonpolitiek overleg op komst Het Kwartet Stemmen in Commentaar Wessem vervalst? Zweedse politie meldt zich ,ziek' NKV-voorzitier vol Vertrouwen Werkende jeugd straks vier weken vakantie Protesten tegen zondagssluiting Leidse Coeramt Maandag 8 juni 1970 51 s»« jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen cteur: F. Diemer dredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. f 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WASHINGTON Amerika zal zijn troepen niet gebruiken om het militaire bewind van generaal Lon Nol in Cambodja in het zadel te houden, ook al zou het gevaar bestaan dat Cambodja door de communisten onder de voet wordt gelopen. Dit heeft minister van buiten landse zaken'Rodgers gisteren in een vraaggesprek voor de Ame rikaanse televisie verklaard. Hij herhaalde dat de Ameri kaanse strijdkrachten zich voor het eind van de maand uit het grensgebied zullen terugtrekken. Intussen liet hij er geen twijfel over bestaan, dat de troepen van Zuid-Vietnam en Thailand wel kun nen worden gebruikt als het bewind van Lon Nol gevaar loopt. In dat geval zouden deze troepen lucht- en andere steun van Amerika krijgen. Minister Rodgers deelde verder mee, dat hij omstreeks 28 juni naar Zuidoost-Azië gaat, waar hij in Ma- j nilla zal deelnemen aan een minis- tersconferentie van de Zuidoost- j Aziatische verdragsorganisatie. Teuipelrniiies Vietkong-troepen hebben gisteren het vliegveld bij de Noordcambod- jaanse provinciehoofdstad Siem Reap veroverd. Deze stad ligt in de directe omgeving van de wereldbe roemde oude tempelruïnes van Ang kor. Gisteren nog kwam het vliegveld weer in Cambodjaanse handen. Het afgezette Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Siha- noek heeft dit weekeind gezegd, dat Mao Tse Toeng hem de wapens en de financiële hulp heeft beloofd, die nodig zijn om de rechtse regering van generaal Lon Nol binnen drie jaar te verslaan. Hij zei dit in een interview in Peking, dat door radio Luxemburg op de band werd vast gelegd. De VS hebben Thailand in het kader van een geheime overeen komst ruim 200 miljoen dollar be taald op voorwaarde, dat Bangkok 10.000 man naar Vietnam zendt, zo is bekendgeworden. Senator Symig- ton. een delbocraat, heeft minister Rodgers gevraagd hoeveel meer hulp de regering van Thailand ontvangt in het kader van de overeenkomst om troepen naar Cambodja te zen den. WESSEM Bij de politie in het Middenlimburgse Wessem is een aan klacht ingediend wegens valsheid in geschrifte bij de raadsverkiezingen, j Aan de hand van een gerechtelijke uitspraak over de aanklacht zal de gemeenteraad moeten beslissen of er opnieuw verkiezingen zullen worden i gehouden. Volgens de „aanklager schipper P. Huijgens. hebben hij en zijn vrouw geen volmachten voor het stemmen ondertekend. Toch zijn op hun naam stemmen per volmacht ingeleverd. Een ander zou dus de betrokken bil jetten moeten hebben ondertekend en ingeleverd. Een landing van de Zuidvietnamese marine bij de sïprt van een operatie die gericht was op Prey Veng. De landing bij Neak Luong (50 hm ten zuiden van Phnom Penh in Cambodja) gebexirde zonder enige tegenstand vah de Vietcong. M Een scherpe tong is het •nige scherpe voorwerp, da,t loor aanhoudend gebruik cherper wordt. IRVING I „Ik mag van mijn vader niet bin nen oefenen Zoo en maan 9 juni zon op 4.21, onder 20.58; maan op 9.21, onder 0.19; 12 juni EK. Hoog Water i 9 juni: Rotterdam le getij 8.26. 2e getij 20.31, Vlissingen 5.13-17.35, Willemstad 9.01-21.25. HET WEER DE BILT Vrij zonnig met later kans op een lokale on weersbui. Meest matigee ooste lijke wind en aanhoudend warm. DE BILT Tussen een hoge- drukgebied boven Scandinavië en een depressie bij de Pyreneëen wordt met oostelijke winden aan houdend droge en warme lucht van continentale oorsprong naar ons land gevoerd, zodat het zo- merse karakter zich nog blijft handhaven. Gisteren liep de temperatuur in grote delen van Europa op tot 25 a 30 graden en slechts in het zuidwesten van Frankrijk werd het fraaie weer verstoord door een onweersstoring. In onze om geving kan een enkele onweers bui optreden, maar de frequen tie blijft vooralsnog klein. Strandweer Ook morgen zomers strand weer met zon. Alleen in Zee land en Zuidholland een kleine kans op een onweersbui. Over wegend oostelijke wind, tem peratuur 25 tot 27 graden, zee water 14 tot 15 graden, zeer vlakke zee. Vooruitzichten: aan houdend zomers. Barometerstand: heden 10 uur 75.6 cm (1008 millibar) dalend. Het warme weer brengt velen naar builen. Tallozen zoeken verkoeling aan het strand. Half Amsterdam zat dit weekend op het Zandvoortse strand: (mid den). Iedereen was ervan over tuigd dat het ideaal zwemweer was en toen bleek dat er ook nog fietsers waren, (onder). Zelfs op het water is het moei lijk af te koelen, zeker als er ook nog passagiers te vervoeren zijn. STOCKHOLM De Zweedse poli tie. die niet mag staken, ageert op haar manier tegen de te lage lonen. Ongeveer vijfhonderd politiemannen meldden zich gisteren „ziek" in de grote steden zoals Stockholm, Malmö en Götenburg, waar slechts een derde van het korps kwam opdagen. Het aantal verkeersovertredingen en kleine misdrijven nam het afgelo pen weekeind zienderogen toe. Enkele benzinestations en drankwinkels wer den geplunderd, terwijl ook het aan tal vechtpartijen in danslokalen ho ger was dan normaal. Werkende jeugd E^EN kenmerk van een gezond so- _j eiaal beleid is. dat er gelet wordt öp en aandacht geschonken aan. het achtergeblevene. In een maatschappelijk bestel als het onze zijn dat als regel wisselende groepen, al zijn er ook groepen aan te wijzen wier lot het schijnt te zijn wel steeds achterop te komen. Dit laatste vindt mede hierin zijn oorzaak, dat ook in liet veld van liet sociaal beleid krachten plegen te worden ontwikkeld vanuit dusge naamde pressiegroepen. Weet een aantal achtergeblevenen zich tol een pressiegroep aaneen te voegen, dan slaagt zij er als regel spoediger in. belangstelling voor haar wensen te vragen. Maar niet alle achterge blevenen komen tot de vorming van een eigen pressiegroep: zij, zouden wij zeggen, hebben daarom op al ler aandacht een biizonder recht. Wie wél in beweging zijn gekomen is dc groep van de werkende jonge ren. Tegenover die voor de1 studen ten leek de belangstelling voor hun situatie aanvankelijk even in de ver drukking te komen. Die tiid is ech ter voorbij; naast de studenten la ten zich thans ook de werkende jon geren gelden, en met succes. Dit nu achten wij een juist ding. Het betekent een duwtje tegen de regering. welker beleidsprogram toch al reeds de werkende jeugd vermeldde, maar die nu een extra kans kreeg om duidelijk te maken dat ze dit punt op haar program niet vergeten was. Sociaal beleid is immers ook: aan dacht voor achtergeblevenen. Zijn er van hen nog anderen? PS. In ons commentaar van zater dag over de waardering bij de ARP- Twecde-Kamerfraclie voor het re geringsbeleid is een vervelende fout blijven staan. Bedoelde zin moet lui den: „Behalve dat het kabinet al voor een belangrijk deel uitvoering heeft gegeven aan de anti-revolutio naire inbreng, en daar trouwens nog verder mee bezig is, staat het boven - dien open voor overleg". UTRECHT Minister Roolvink verwacht snel een wetsontwerp, 1 waarin een vakantie van minstens 1 vier weken voor de werkende jonge- j ren wordt geregeld. De minister is het eens met de 'erkende jongeren, die verlangen iar meer dan drie weken vakantie, ij zei dit in een radiouitzending van de VARA tijdens de jongerenmani- festatie van de Algemene Neder landse bond bouwnijverheid. IN vier plaatsen zijn demon straties gehouden tegen het sluiten op zondag van de zwem baden. In Katwijk aan Zee, Rijs- sen (Ov.) en 't Harde (Veluwe) werd het zwembad „gekraakt", in Wezep werd alleen gedemon streerd. De actie in Rijssen was antwoord op een kanselboodschap vóór de raadsverkiezingen „om zo te stem men dat Gods Woord gehandhaafd blijft en het zwembad gesloten". In Rijssen is de Staatkundig Gerefor meerde Partij, evenals in Doorn spijk, in de gemeenteraad sterk ver tegenwoordigd. Leden van de actiegroep hielden zondagmiddag eerst een demonstra tie bij het stadhuis en trokken ver volgens naar het zwembad. Een aantal dook met kleren en al te water. Later volgden honderden jongeren. Enige „alternatieve" bad meesters hielden toezicht. De politie greep niet in. Zie ook elders in dit blad. VICHY De Philips-harmonie uit Eindhovenheeft de tweede prijs gewonnen op het internationale mu ziekfestival te Vichy. Er namen aan het festival ongeveer duizend musici en talloze gezelschappen deel. (Van onze soe.-econ. redactie) UTRECHT Het NKV is van mening, dat de impasse in het centrale loonoverleg zo snel mo gelijk moet worden doorbro ken. De sociaal-economische pro blemen in de jaren '70 zal men niet kunnen beheersen zonder „een inhoudsvol beraad tussen alle betrokken partijen". Voorzitter J. J. Mertens van liet Nederlands Katholiek Vak verbond voegde vanmorgen in de verbondsraad hieraan toe, dat er reden is om aan te nemen, dat een eventueel succesvol be raad in het bedrijfsleven over het gewraakte artikel 8 in de Loonwet, niet behoeft stuk te lopen op onwil bq minister Rool vink, omdat deze de bakens niet tijdig zou willen verzetten. De heer Mertens geloofde, dat de minister tot medewerking bereid Over enkfcle weken gaan de voor zitters van 'de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties een korte studie maken van het loonpolitieke systeem in West-Duitsland. Daar vindt per kwartaal overleg plaats tussen regering en bedrijfsleven. De NKV-voorzitter meent, dat het Duitse systeem niet zonder meer in Nederland zal worden overgenomen. Langs deze weg zal het echter wel licht mogelijk zijn de loonpolitieke impasse te doorbreken en artikel 8 uit de Loonwet te schrappen. Wan neer het bedrijfsleven de minister in deze zin unaniem zou adviseren, is de heer Mertens hoopvol gestemd. Tot nog toe hebben NKV en NW geweigerd aan het centrale loonpoli tieke overleg deel te nemen op grond van artikel 8 van de Loonwet, dat het ingrijpen van de overheid in afzon derlijke cao's mogelijk maakt. Wensen De heer Mertens sprak vervolgens nog een aantal wensen van zijn vak verbond uit: Het minimumloon zou gekoppeld moeten worden aan de regelingslonen in plaats van aan de gemengde index van lonen en prijzen. Het arbeiderszelfbestuur naar het voorbeeld van Joegoslavië kan de vi tale functie van de vakbeweging in het maatschappelijk leven aanzienlijk versterken. In Joegoslavië zijn 90 pet. van de werknemers aangesloten bij de vakbeweging. De AO W-pensioenen zullen in de komende 4 v 5 jaar tot het nettomini mumloon opgetrokken moeten wor den. Over de door het NKV voorgestelde federatieve samenwerking tussen NKV. NVV en CNV was de heer Mertens niet optimistisch. Hij gaf toe. dat er minder opvallende vorderingen zijn gemaakt dan wellicht sommigen hadden gehoopt. Parachutisten boven Rotterdam. Zaterdagmiddag zorgden zes le den van de eerste Nederlandse para-club voor stuntwerk door op 2000 meter hoogte uit een Cessna-sportvliegtuigje te sprin gen. Het doel: Schouwburgplein. Duizenden mensen zagen de parachutisten ach lereenvolgens landen in een lichtmast voor Calypso aan de Mauritsweg, op het plein vlak voor De Doelen, op een balkon aan de Karei Doormanstraat en tenslotte ook nog op het Schouwburgplein...

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1