BRAZILIË FORTUINLIJK Rusland kraakte België Engelsen missen doelrijpe kansen *3% Successenreeks doorbroken] Graafland stopt Mitteregger eerste in Oostenrijk Papendrecht kansloos0-2 Winst Feijenoc MAANDAG 8 JUI LI GUADALAJARA Dertig minuten voor het eind was zelfs Gordon Banks kansloos. De voortreffelijke doelman van Engeland, die de grillige Braziliaanse voorhoede een vol uur had weerstaan, werd verslagen door de vurige kogel van rechtsbuiten Jairzinho. Brazilië, niet sterker dan Engeland, nauwelijks gevaarlijker dan de degelijke Britse vaklieden, won de sleutelwedstrijd uit groep drie na een van de zeldzame aanvallen die de Engelse verdediging werkelijk opende. Hairzinho scoort het winnende doelpunt voor Brazilië, Tommy Wright die over de Engelse doelman Gordon Banks heenspringt, kan de bal ook niet meer keren. ■k Een aanval op het Tsjechische-doel door de Roemeen Lucescul, doel man Alexander Vencel en Karol Dobias wenden het gevaar af. Tostao. weinig kansrijk tegen de sublieme tandem Moore-Labone van welk tweetal aanvoerder Bobby Moore de hoofdrol speelde, behield in een lange solo, die hem met drie Engelsen confronteerde, de bal niet onfortuinlijk voor zijn voeten. Weg gedrongen naar de rechterhoek van het strafschopgebied bracht hijde bal vlekkeloos voor doel naar Pele, die, onmiddellijk ziende dat Cooper Jairzinho op dat moment even had vrij gelaten, doorschoof naar zijn rechtsbuiten. Cooper kon de bal niet onderscheppen en stond volledig op zijn „verkeerde" been toen Jair doorrende in de richting van Banks. Tegen het gloeiende schot van acht meter was zelfs Gordon Banks mach teloos. Het was de beslissing in een wed strijd met eerlijk, manlijk hard voet bal, voortreffelijk in de hand gehou den door scheidsrechter Klein uit Israël, die comedie van ernst wist te onderscheiden, die de voordeelregel durfde toe te passen ondanks de strenge voorschriften van zijn bazen uit de FIFA-scheidsrechterscommis- sie en die lichamelijk contact niet a priori affloot. Brazilië had niet te klagen over deze arbeiter, maar En geland had het zeker niet, want in deze botsing tussen de voetbalconti nenten kreeg ieder gelegenheid zijn eigen stijl te spelen. Aantrekkelijker De speeltrant van de Brazilianen was aantrekkelijker dan het recht lijnige Engelse spel, maar tegenover de grillige aanvalsacties van Pele, Tostao, Jairzinho, Rivelino en Paulo Cesar stond een koele Britse ver dediging. De Engelsen moesten vaak ver terug. Zij hadden trouwens zelf gekozen voor een duidelijk defensie ve speeltrant. Sir Alf Ramsey had voor zijn vier verdedigers een lijn van vier middenvelders opgesteld die de Brazilianen de ruimte moest ontnemen. Engeland verminderde daardoor bewust zijn aanvalskracht. maar de twee spitsen Lee en Hurst waren zo ijverig, zo voortdurend be zig dat de numeriek zo sterke Bra ziliaanse achterhoede toch bij vlagen in bijna chaotisch werk verviel. De Engelsen kozen, natuurlijk, voor hun stoten weer herhaaldelijk de lange, hoge voorzet. Linksachter Cooper vloog mee naar voren wan neer het even mogelijk was ondanks alle moeilijkheden die Jair hem be rokkende en tegenover die toch waarlijk niet onbekende speeltrant bleek de Braziliaanse verdediging zeker niet beter bestand dan de Roemeense. Brito en Piazzi waren niet zeker in het centrum en het tweetal had herhaaldelijk steun nodig van Ever- aldo, die in zijn verdedigende werk hetzelfde hoge niveau haalde als Moore en Cooper. Everaldo schuwde het duel in de lucht ook niet, sterker nog, de atletische Braziliaanse lin- ker-flankverdediger, kopte beter dan Lee en Hurst en bleef superieur in het laatste half uur. Toen speelde Alf Ramsey alles of niets. Hij haalde zijn bouwer Charl ton uit de ploeg en zond kopspecia- list Jeff Astle in de vuurlijn, maar ook tegenover hem bleef Everaldo ongenaakbaar. ISiet populair Engeland stond niet alleen tegen over Brazilië, maar ook tegenover de 70.000 Mexicanen op de tribu nes. Engeland is niet populair in Mexico. Het bleek tijdens de be kendmaking van de elftallen, toen hartstochtelijk werd gejuicht bij het noemen van de Braziliaanse namen en even hartstochtelijk werd geflo ten nadat de omroeper de Engelse spelers aan het publiek bekend had gemaakt. Engeland dat Mullery aan Pele had vastgeplakt en Cooper, de be- MEXICO CITY België, dat de eerste wedstrijd in de strijd om het wereldkampioenschap itegen El Salvador in een overwinning omzette, heeft zaterdag een klinkende 41 nederlaag 'geleden tegen een sterk spelend Rusland. De Belgische kansen om de kwartfinale te bereiken zijn daardoor aanzienlijk verminderd. Peru kan de kwartfinale niet meer ontgaan. Na de overwin ning op Bulgarije won het ook de tweede wedstrijd: Marokko werd verslagen. Tsjechoslowa- kije. dat Brazilië ondanks de 4—1 nederlaag zo fantastisch partij bood. leed een teleur stellende nederlaag tegen Roe menië (1—2). Italië en Uragua deelden in een doelpuntloze wedstrijd de punten. West-Duvtsland boekte ten koste van het nu uitgeschakelde Bulgarije zijn tweede overwinning, terwijl Zweden tegen het zwakke Israël niet verder kwam dan 11. Mexico had voor eigen publiek geen moeite met het povere El Salvador 40. Rusland—België 4—1 België heeft in een uitstekende wedstrijd een gevoelige nederlaag geleden tegen een sterk en aggressief spelend Rusland. De pupillen van trainer Goethals boden voor de rust uitstekend partij. Na de hervatting werden de „Rode Duivels" echter door de superieure Russen overklast. België verzuimde in de tiende mi nuut via Wilfried van Moer de lei- De Belgen Jan Dockx en Wil fred van der Moer snellen tever geefs toe, de Rus Byshovets scoort het tweede Russische doelpunt. ding te nemen. Luttele minuten later scoorde Rusland wel. Bisjovets gaf doelman Piot geen schijn van kans. Na de hervatting zorgden Asatiani, Bisjovets en Kmelnitski voor een 40 voorsprong van de Russen. Vier minuten voor het einde scoorde Lam bert tegen; 41. Peru Marokko 3—0 Peru heeft een geflatteerde 30 oyerwinning behaald op een verdien stelijk tegenspartelend Marokko. Slechts in het laatste kwartier werd Marokko weggespeeld. Vooral voor de rust bezorgde Marokko Peru las tige tegenstand. Aanvallend kwamen de Marokkanen er echter nauwelijks aan te pas. Peru nam eerst in de tweede helft de leiding. Cubillas, evenals tegen Bulgarije een sterke partij spelend, gaf doelman Allal geen schijn van kans. Via treffers van Challe en weer Cubillas werd de score opgevoerd tot 30. Roemenie—Tsjecho- slowakije 2—1 Roemenië heeft een verrassende overwinning behaald op de teleur stellende Tsjechen. Roemenië klopte Tsjechoslowakije vooral door een veel betere conditie. Dit gebeurde in een vooral de eerste helft aan trekkelijke wedstrijd waarin Tsje- choslowakije beter voetbal liet zien. Het ontbrak de Tsjechen echter aan stootkracht. Via de uitblinkende Pe tras nam Tsjechoslowakije twee mi nuten voor de rust de leiding. Na de hervatting een sterker Roemenië, dat tien minuten na de rust via Neagu op 11 kwam. Het winnende doel punt werd uit een strafschop ge scoord door Dumitrache. Uruguay—Italië 0—0 Italië, zonder de zieke Gianni Ri vera, heeft in een aantrekkelijke wedstrijd, die echter in een ontstel lend laag tempo werd gespeeld, een verdienstelijk gelijkspel behaald te gen Uruguay, dat de gehele wedstrijd de betere ploeg vromde. Het slaagde er echter niet in de hechte Italiaanse- defensie te ontwrichten. Italië schiep zich epkele goede kansen, maar voor al de gevreesde schutter Guigi Riva verzuimde het verlossende schot te geven. Scheidsrechter Rudi Glock- ner moest in de tweede helft van deze harde, maar bepaald niet un faire wedstrijd, de Uruguees Cortes in zijn boekje noteren. Mexico—El Salvador 4—0 Mexico heeft er weinig twijfel over laten bestaan dat het naar de kwart finales wil overgaan. Op overtuigen de wijze werd het povere El Salva dor naar zijn tweede nederlaag ge speeld. Via een 10 ruststand werd het tenslotte 40 voor Mexico. De score werd eerst één minuut voor de rust geopend toen Padilla doelpunt te. Na de hervatting werd de 10 marge door treffers van Valdivia, Fragose en Basaguren vergroot tot 4—0. Zweden—Israël 1—1 Zweden is er in een keiharde wed- srtrijd niet in geslaagd het fanatiek verdedigende Israël naar een neder laag te spelen. De Zweden, die Feij- enoorder Ove Kindvall wederom in de gelederen hadden, zijn daardoor practisch uitgeschakeld voor een plaats in de kwartfinale. Zweden heeft gedurende de gehele wedstrijd een groot veldoverwicht gehad. Het verzuimde echter te scoren. Slechts Turesson wist het net te vinden. Hij scoorde tien minuten na het begin van de tweede helft. Twee minuten later zorgde Spiegler echter voor de gelijkmaker. W est-Duitsland—Bulgarije 5-2 5—2 Duitsland heeft een uitstekende wedstrijd gespeeld tegen een even eens goed voor de dag komend Bul garije. Vooral aanvallend lieten de Duitsers bij vlagen knap spel zien. Gerd Müller accentueerde dat door drie gave treffers. De overige twee doelpunten kwamen op naam van Libuda en Uwe Seeler. Bulgarije leek aanvankelijk voor een verrassing te zorgen. Via Nikodinov nam het in de twaalfde minuut de leiding. Duits land rustte echter met een 2—1 voor sprong. De tweede Bulgaarse treffer kwam van de voet van Kolev. Standen Groep 1 Mexico 2 1 I 3 4—0 Rusland 2 1 1 3 4—1 België 2 1 1 2 4—4 El Salvador 2 2 0—7 Groep 2 Urugua 2 1 1 3 2—0 Italië 2 1 1 3 1—0 Zweden 2 1 1 1 1—2 Israël 2 1 1 1 1—3 Groep 3 Brazilië 2 2 4 5—1 Engeland 2 1 1 2 1—1 Roemenië 2 1 1 2 2—2 Tsj.sl.kije 2 2 2—6 Groep 4 Peru 2 2 4 6—2 West-Duitsland 2 2 4 7—3 Bulgarije 2 2 4—8 Marokko 2 2 1—5 ROTTERDAM Eddy Pieters Graafland heeft besloten zijn voet balloopbaan te beëindigen. De 36- jarige Feijenoorder had evenals een jaar eerder van zijn vereniging een vrije transfer gekregen, doch heeft besloten daarvan geen gebruik te maken. „Ik heb alles bereikt wat ik wilde in de voetbalwereld", aldus de Rot terdamse doelman, „ik heb in het Nederlands elftal gestaan. Europa Cup gespeeld en deel uitgemaakt van het elftal dat de beker veroverde, ik ben geridderd en daarom wil ik op het hoogtepunt van mijn sportcar- rière er een punt achter zetten. Als ik zou doorgaan bij een andere ver eniging zou dat alleen om het geld zijn. Dat heb ik met mijn zaak niet nodig." waker van Jairzinho, iets minder offensief liet spelen dan gewoonlijk, was in de eerste minuten gevaarlij ker. Hurst en de opkomende Ball testten Felix al snel en in de ne gende minuut moest de Braziliaanse doelman gestrekt naar de schoenen van Bobby Charlton. Engeland speelde dan wel 4-4-2, maar de middenvelders wisselden el kaar snel in de aanval af. De aan valsacties kwamen echter niet al leen van Engeland, want in de elfde minuut al moest Banks het uiterste geven bij een meesterlijke kopbal van Pele. Tegenover een kopbal van Hurst (over) stond een gevaarlijke combinatie van Tostao en Pao lo Ce- sar. Meer lijn Er zat meer lijn in de Britse aan vallen, geleid door Ball en Charl ton. Niet alleen Cooper stormde mee naar voren, ook Wright deed het en na ruim een half uur liet hij een prachtige voorzet in het centrum da len, die Lee veranderde in een felle kopstoot. Felix kon de bal stoppen, maar had een tweede greep nodig om de bal te overmeesteren. Op het moment dat hij op de bal viel, wilde Lee schieten. Het gevolg was een blessure aan het hoofd van Felix. Maar zelfs dit bijna-incident dat tekenend was voor de felheid waarmee beide ploe gen elkaar bestreden verpestte de sfeer binnen de lijnen niet al nam Carlos Alberto onmiddellijk daarna tamelijk fors revanche op Lee. Klein drukte dit incidentele brute optre den op slag de kop in met een waar schuwing. In de tweede helft was de start van Brazilië duidelijk beter. Jair zinho plaatste Cooper en ook Banks voor moeilijkheden en echt hache lijk werd het na tien minuten toen Banks tegenover de Braziliaanse rechtsbuiten nog maar net met zijn voet kon redden. Engeland had meer moeite met de Braziliaanse aanvallen dan in de eerste helft. De actie van Jairzinho was een schot voor de boeg, maar de Engelsen konden de strijd niét met een verplaatsen. Brazilië legde iets meer snelheid in zijn acties en in de vijftiende minuut viel de defen sie open door een solo van Tostao en een subliem passje van Pele. Jair versloeg Banks. Laatste reserves Brazilië stond voor, maar had nog niet gewonnen. Engeland zette zijn laatste reserves in en de ploeg bezat ook nog de mogelijkheden zich kan sen te scheppen. Niet alleen door eigen kracht overigens, ook door De Braziliaanse rechtsbu Jairzinho in de aanval, maar ry Cooper zal hem de bal nemen. ui misverstanden in de Brazil» verdediging. Een verschrikk< blunder van Brito gaf Astle, tw minuten voor tijd, een volki vrije kans, hij had alleen doeP0 Felix nog voor zich, maar schoot de bal gehaast voor het s' langs. Twee minuten later Ball aan Hurst een mogelijkheid, ongebruikt bleef. Brazilië wankelde Zelfs Bobby Moore ging mee voren. Heel Engeland viel aan. zilië wankelde. Moore trof, bi bereik van Felix de doellat. land verwaarloosde zijn verde< in zijn poging naast Brazilië tA men. Dat spel was riskant, maai had geen gevolgen omdat Bank! werk foutloos bleef doen. Voorl echter in de laatste minuut met boogballetje over de uitgel^ Banks de laatste mogelijkheid L. Brazilië ongebruikt had gelaten,11 Ball, na slecht wegwerken van F deze fout van Brazilie's laatste niet kunnen afstraffen. i ft LINZ Na drie Nederlandse successen in 1967, 1968 en 1969 is de ronde van Oostenrijk dit jaar niet in een Nederlands succes geëindigd. De ronde werd nu gewonnen door de 25-jarige Oostenrijker Rudif Mitteregger, die in de achtste en laatste etappe zijn leiderstrui met suc ces verdedigde. Dc achtste etappe leverde een ril- zege op voor de ostenrijker Ludwig Kretz die de Oostduitser Patzig in de eindsprint klopte. De Pool Gawli- cec werd met een achterstand van drie seconden derde. Beste Neder lander werd Jan Aling, die beslag legde op de vijfde plaats. Aling had een achterstand van zeven seconden. Popke Oosterhof werd elfde. In het eindklassement werd de Oostenrijker Oberndorfer, tweede met een achterstand van negentien seconden op zijn landgenoot Mitter egger. Als beste Nederlander klas seerde zich Popke Oosterhof, die der tiende werd. Hij had een achter stand van ruim vijf minuten op Mit teregger. Mathieu Putsjens, die bij zonder sterk heeft gereden, werd in het eindklassement vijftiende. Mainus Minnaar De ronde van Engeland is in een overwinning geëindigd voor de Tsjech Jiri Mainus. Mainus, de eer ste Tsjech die de Britse wielerronde op zijn naam schrijft, verdedigde in de laatste etappe zijn leiderstrui met veel overtuiging. Het eerste gedeelte van de laatste etappe, een tijdrit over 3200 meter, won hij, terwijl hij in het tweede gedeelte in de voorste ge lederen eindigde. Het tweede gedeel te leverde een overwinning op voor de Oostduitser Troch. Onze landge noot Mathijs de Koning werd vijfde. In het eindklassement klasseerde De Koning zich op een verdienste lijke derde plaats. Zijn achterstand op Mainus bedroeg vier minuten. Tino Tabak eindigde als zevende, ter wijl Westrus op de elfde plaats be slag legde. Merckx eerste De Belg Eddy Merckx heeft geheel overeenkomstig de verwachtingen de ronde van Italië gewonnen. De ge louterde Belg verdedigde zijn eerste plaats in de Giro het afgelopen week einde met succes. De negentiende etappe leverde een overwinning op Na het winnen van de Ronde van Italië was de vrouw van Eddy Men één van de eersten om haar succesvolle man te feliciteren. werd Gimondi tweede met een terstand van bijna vier minute Verrassend De Midi Libre werd verrasseni wonnen door de jonge Fran! Ricci, die zijn eerste plaats ui kend verdedigde in het slotweel de. De etappe van zaterdag lev een fraaie overwinning op voor landgenoot Jos van der Vleuten laatste etappe werd gewonnen de Fransman Lucien Aimar. In eindklassement is Jan Jansen de te Nederlander. Hij eindigde oj 33ste plaats. Zijn achterstand Ricci bedroeg ruim zeventien m ten. voor Franco Bitossi, die daarmee zijn vierde ritzege behaalde. De laatste etappe werd gewonnen door de Ita liaan Armani. In het eindklassement SNEEK Het door Hans van der Hoek gecoachte Papendrecht is de strijd om het landskampioenschap bij de zondagamateurs slecht begonnen. De pupillen van Van der Hoek leden in Sneek een verdiende en bepaald niet geflatteerde 20 nederlaag. De opmerkelijkste prestatie lever de Uithoorn, dat in een aantrekke lijke wedstrijd Sanderbout met maar liefst 61 naar verlies speelde. De wedstrijd TSCDe Treffers leverde ondanks beter spel van De Treffers geen winnaar op. Beide ploegen hiel den elkaar in evenwicht: 11. Uithoorn 1 1 0 0 2 6—1 Sneek 1 1 0 0 2 2—0 De Rreffers 10 10 1 11 TSC 10 10 1 1—1 Papendrecht 10 0 10 02 Sanderbout 10 0 10 16 TIEL Europa Cup houder Fe oord heeft in Tiel voor 10.000 schouwers met 41 gewonnen de Duitse bundesliga club Rot V Oberhausen. De eindstand was a de rust bereikt. De wedstrijd werd gespeeld gelegenheid van het tienjarig bes van de stichting Vierstromenl De doelpunten van Feijenoord 1 men op naam van v. Daele (13 40e min.). Van Hanegem (15) en sen (26). Krauthausen schoot in 32e minuut voor de Duitsers raak

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 12