PENGEL, POLITICUS DIE GESCHIEDENIS MAAKTE Liquidaties van internationals ondermijnden marktstemming s" rextielunie gaat 500 man afstoten Langdurig Israëlisch bombardement langs bet Suez-kanaal Kabinet-Biesheuvel op papier gereed BOMALARM OP Pleidooi voor euthansasie geestelijk gehandicapten SCHIPHOL gesprek Bonn en Moskou start in juli Nederland bouwt met Amerika - samen kunstmaan Suriname rouwt om overleden ex-premier de beste hekken 'komen uit BesP Paus Paulus naar OM LIQUIDITEIT TE VERHOGEN FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Een vleugje parfum in dagelijkse spruitjeslucht ZATERDAG i JUNI 1970 "1 BONN De onderhandelingen tus- len rusland en West-Duitsland over •en niet-aanvalsverdrag zullen in juli iunnen starten. De gesprekken die ian de onderhandelingen vooraf laan. zullen in Moskou worden ge roerd door minister Scheel van bui- ènlandse zaken. De richtlijnen die de yestduitse onderhandelaars meekri- gen, moeten nog door de regering gorden vastgesteld. Deze zullen mee- [edeeld worden aan de westelijke ge- dit is gisteren in Bonn voor toena- jering tot de Oostblok zijn door de pinisters van buitenlandse zaken van Ie zeven lidstaten van de WEsteuro- lese Unie (WEU) aangemerkt als be langrijke stappen op de weg naar (ntspanning. Aan deze WEU-confe- entie in Bonn was voor het eerst jnds 15 maanden Frankrijk van de jartij. )e Westduitse initiatieven ?\jn ook er sprake gekomen in besprekingen lussen Russische minister van buiten- andse zaken Grimoko en zijn Franse lollega Schumann. Daarmee zijn „belangrijke gesprek- ten over de grote Europese vraag- iukken op gang gekomen", zo stond n een communiqué. Gromiko heeft len bezoek van vijf dagen aan frankrijk gebracht. Gisteren is hij vertrokken. DEN HAAG In het gebouw van iet ministerie van economische zaken ;ebben gisteren dr. Thomas O. Paine, lirecteur van het Amerikaanse bu- eau voor Lucht- en Ruimtevaart jlASA en ir. E. Plate, voorzitter van c Nederlandse commissie van beheer istronomische Nederlandse Satelliet [NS een memorandum ondertekend ver de Amerikaans-Nederlandse sa menwerking in dit projekt. De kunstmaan zal worden gebouwd n ontwikkeld door het industriële onsortium Fokker-VFW-Philips in. pmenwerking met de wetenschappe- jke instellingen die de drie verschil- fnde onderzoekingsexperimenten op- ptten. Twee daarvan komen uit Ne- jerlandse koker: de meting van stra- hg van ultra-violet van jonge hete [erren door de Kapteyn-sterren- pacht in Roden en meting van zachte 1 Dentgenstraling door het laborato- Lum voor ruimteonderzoek van de jksuniversiteit in Utrecht. ie kunstmaan moet voor augustus V4 met een verbeterde „Scout"-ra- it in een baan om de aarde worden ibracht. Om de experimenten met icces te kunnen uitvoeren moet die lan beneden de 650 kilometer van e aarde liggen en om een levensduur an de kunstmaan van meer dan een blf jaar te verzekeren boven de 400 llometer. PARAMARIBO Volkomen onverwacht is gisteren in een ziekenhuis te Paramaribo de oud-premier van Suriname, de heer J. A. Pengel, overleden op 54-jarige leeftijd. Hij was vorige Pengel week in het ziekenhuis opgeno men in verband met een bloed vergiftiging, en donderdagavond was zijn toestand zover verbe terd dat hq naar huis mocht. Voor een eventuele nabehande ling zou de Surinaamse oud premier naar Nederland komen. In verband met het overlijden van de heer Pengel hing vrijdag de Suri naamse vlag halfstok aan alle open bare gebouwen en aan vele woningen in Paremaribo. Politieke waarnemers verwachten nu echter op korte ter mijn ernstige spanningen in de NPS. Zij menen dat de bestaansrechten van de Progressieve Nationale Partij nu in feite is komen te vervallen, omdat deze partij zich in hoofdzaak tegen de heer Pengel had gesteld. Stempel Premier dr. J. Sedney herdacht Pengel in een radio-rede. Hij noemde hem een man die in de afgelopen twintig jaar op bijzondere wijze een stempel heeft gedrukt op de ontwik keling van Suriname en een piliticus van wie met recht kan worden ge zegd dat hij geschiedenis heeft ge maakt. „Met het heengaan van Pen gel", aldus premier Sedney, „is een tijdvak in het politieke leven van Su- rinameafgesloten." B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen k de scherpste prijzen. TEL AVIV De Israëlische luchtmacht heeft gisteren meer dan 14 uur lang luchtaanvallen uitgevoerd langs het Suez-ka- naal. 's Avonds werden boven dien nog over een periode van 3XA uur luchtaanvallen onderno men. Israël zal al het mogelijke d^en om te verhinderen, dat langs het Suez- - kanaal Russische bases worden ge bouwd voor het afschieten van lucht doelraketten", zei directeur-generaal dr. Yaacov Herzog van het bureau van premier Meir, gisteren op een persconferentie in Chicago. De Arabische landen hebben giste ren de derde verjaardag van de Zes daagse oorlog gevierd met gebeds diensten, bijeenkomsten en oproepen voor eenheid in de strijd tegen Israël. In Kairo ging president Nasser een grote menigte voor in gebed voor de gevallen oorlogsslachtoffers. In Da mascus gaf het volksleger een verto ning van paraatheid, in Palestijnse vluchtelingenkampen werden anti-Is raëlische betogingen gehouden evenals inde Libanese hoofdstad Beiroet. Volgens waarnemers was er in heel Egypte een duidelijke golf van opti misme te bespeuren omdat met be hulp van de Russen in de strijd tegen Israël het getij ten gunste van de Egyptenaren is gekeerd. De Israëlische opperbevelhebber Bar Lev scheen niet bezorgd over de ze Russische steun. Hij verwacht niet dat Rusland van plan is te gaan deel nemen aan acties van het Egyptische leger tegen Israëlische stellingen langs het Suezkanaal. De commando-acties die kort gele den langs het Kanaal tegen Is raëlische stellingen werden onderno men, werden uitgevoerd door selecte eenheden die niet karakteristiek ge noemd kunnen worden voor het alge meen niveau van het Egyptische le ger", aldus generaal Bar Lev. De Israëlische taktiek langs het ka naal heeft volgens hem een tweeledig doel: zo spoedig mogelijk weer een werkelijk staakt-het-vuren te berei ken en ervoor te zorgen dat elk voor uitzicht op een echte oorlog teniet wordt gedaan, aldus generaal Bar Lev in een rede ter gelegenheid van de derde verjaardag van de Zes daagse Oorlog. In New York heeft VN-secretaris- -generaal Thant laten weten dat er weer een waarnemingspost van de VN is gesloten. Deze post vormde een doelwit voor zowel Israëliërs als Egyptenaren. De heer Pengel doorliep de Graaf von Zinzendorf-Mulo van de Evange lische broedergemeente in Paramari bo. Kort nadat hij vorige week in het ziekenhuis werd opgenomen, werd hij door dr. Breedveld bevestigd als lid maat van deze gemeente. In 1838 be gon Pengel zijn ambtelijke loopbaan op de griffie van het kantongerecht in Paramaribo. Nederlaag Na de verkiezingen van 1963 werd Pengel minister-president. Vier jaar later werd hij voor de tweede maal premier. In februari van het vorig jaar trad het kabinet-Pengel echter af als gevolg van de uitgebreide sta king onder het onderwijzend perso, neel, waarbij ook andere vakorgani saties zich aansluiten. Bij de ver vroegde verkiezingen van oktober 1969 leed zijn partij een grote neder laag: ze verloor zeven van de achttien zetels. Pengle werd als lid van de Staten gekozen, en na overweging be sloot Pengel zitting te zullen nemen in het parlement. De Nederlandse regering, die de heer Pengel al eerder had benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, zal op de begrafenis van de oud-minister president wor den vertegenwoordigddoor gouver neur dr .J. Ferrier. Premier De Jong noemde de overledene zowel mense lijk als politiek gezien een „heel grote figuur, die gedurende lange tijd grote verdiensten heeft verworven voor zijn land.' 'Op uitdrukkelijk verzoek van de overleden oud-premier zal hij geen officiële staatsbegrafenis krij gen, maar in alle stilte ten grave worden gedragen. linen MANILLA Paus PaUlus zal midden november een bezoek aan de Philippijnen brengen, aldus de secre taris buitenlandse zaken van de Philippijnen, Carlos Rumulo. Het be zoek van de paus valt samen met een congres dat rk bisschoppen in het Verre Oosten hopen te houden. In aanwezigheid van vrijwel de hele televisiewereld werd gistermiddag in het Amsterdamse Apollohotel de zilveren Nipkowschyjf uitgereikt. De onderscheidende was ditmaal Dimi- tri Frenkel Frank, die zijn vreugde uitte door alle aanwezigen staande te laten zingen, waarbij hij zelf uit volle borst het goede voorbeeld gaf. Franse president in oktober naar Rusland PARIJS President Pompidou van Frankrijk zal van 6 tot 13 okto ber een ofrficieel bezoek aan Rusland brengen. Dit is gisteren in Parijs be kendgemaakt in een communiqué, dat werd uitgegeven na afloop van het overleg dat de Russische minister van i buitenlandse zaken Gromiko met de Franse regeringsfunctionarissen heeft gevoerd. De Russische leiders Brezj- nef, Kosigin en Podgomy zullen op een nader te bepalen datum in 1971 1 een tegenbezoek brengen. esch ne^rlo. tanP te HENGELO De Koninklijke lederlandse Textiel Unie met in >taal 5600 werknemers gaat en aantal delen van het concern fstoten, waardoor 500 man per- Ineel overbodig worden. Deze ikrimping op het personeel zal ichieden door het natuurlijke srloop en door vacatures niet vullen. KNTU streeft ernaar in een tater verband met een internatio- iler karakter op te gaan. Om dit te iken en een interessante partner worden is volgens de directie een pauze nodig. In deze periode zal rden gestreefd naar het afstoten een aantal delen van het concern, naar mag worden verwacht nog jaar zalgebeuren. ander werd meegedeeld de heer J. Scholten, woordvoer- van de raad van bestuur van de TU. naar aanleiding van de ver- ïjning van het jaarverslag over De heer Scholten kon niet zeg- met welke bedrijven een samen- kingwerd gezocht. De KNTU zal ernaar streven de be langen van de werknemers duidelijk in het oog te houden. Men zal zich hierbij laten leiden door de fusie-co de van de Sociaal Economische Raad, want „de liquiditeit alleen staat niet voorop," aldus de heer Scholten. Krediet Op deze samenwerking met derden heeft de regering sterk aangedrongen tijdens besprekingen over het verle nen van een kredietgarantie van 171/* miljoen gulden. Het overgrote deel daarvan moet in 1970 worden terug betaald, maar er is een forse uitloop in 1971 mogelijk. Tot nu toe heeft de KNTU in 1970 alleen maar verlies geleden, evenals in het voorgaande jaar. waarin het verlies 8,2 miljoen bedroeg. Men ver wacht dat het tweede halfjaar van 1970 gunstiger zal zijn, maar het ver lies zal toch niet kunnen worden in gehaald, zelfs niet door het grootste onderdeel van het concern, de Spin nersdivisie, die goed rendabel is en 45 pet. van de toegevoegde waarde van het concern voor zijn rekening neemt. AMSTERDAM Men gaf er deze week op de Amsterdamse effectenbeurs de voorkeur aan om een voorzichtige koers te va ren en hier en daar tot winst neming over te gaan. Het aan vankelijk voortgaand koersher- stel in Wallstreet vertrouwde men niet, omdat er in Amerika nog zo weinig veranderd lijkt te zijn. Ook de opnieuw optredende buitenlandse liquidaties van on ze internationals ondermijnden de marktstemming. De Bank voor Ned. Gemeenten is met een kort lopende acht en een kwart pro cent lening aan de markt geko men. De rust op valutagebied is slechts verzekerd als geen belangrijke ver storingen in de nationale economieën langdurig aanwezig zijn, welke het vertrouwen in een valuta ondermij nen. Deze week werden wij eraan herinnerd, dat op valutagebied nog niet alles „koek en ei'; is, toen plotse ling de Canadese dollar „zwevend" werd gemaakt. Deze munt is circa vijf procent meer waard geworden, wat practisch neerkomt op een niet-officiële revaluatie Een „zwevende" valuta is niet ge bonden aan vaste pariteiten met an dere valuta's en vorig jaar heeft de Duitse mark ook een poosje in de zelfde toestand verkeerd totdat men na korte tijd een officiële revaluatie van ruim 9 pet. doorvoerde en weer «en vaste pariteit tegenover de ande re valuta's ging hanteren Wisseling in de koers van een munt wijst op „onderaards gerommel", het zij op eigen hetzij op ander terrein. In Canada zijn de deviezenreserves) dit jaar aanzienlijk toegenomen, niet vanwege een florerende economie, maar tengevolge van een anti-in- flatiepolitiek. De werkloosheid in Canada steeg tot ruim zes en een half procent door een achteruitgang in de industriële produktie en de bouw nijverheid. Kapitaalvlucht Het disconto is inmiddels van 7'. j tot7 procent verlaagd. Afgewacht moet worden op welke wijze de Ca nadese regering het economisch be leid verder zal voeren, want het is duidelijk, dat een hogere wisselkoers de export moeilijker maakt en de im port goedkoper. Wij menen, dat de positie van de Amerikaanse dollar, die al geruime tijd internationaal on der druk staat, niet vreemd is aan de monetaire ingreep van Canada. Vreest men een kapitaalvlucht uit de Ver. Staten en stelt men zich daarte gen te weer middels een „zwevende" wisselkoers? In de situatie in Amerika is deze week nog geen opheldering geko men. Verdere stimulerende maatre gelen ten gunste van de conjuctuur zijn nog uitgebleven, terwijl de poli tieke toestand inzake het Verre Oos ten onduidelijk is. Zolang economie en politiek geen symptomen van een merkbare verbetering tonen, kan men eigenlijk niet verwachten, dat Wallstreet de trend der koersverbe- tering, Welke de eerste dagen van deze week nog standhield, over een langere periode kan voortzetten. Drainage Vanzelfsprekend heeft dit gevolgen voor de andere financiële centra, die zich niet kunnen onttiekken aan de marsroute van New York. Wel ziet men de laatste tijd in toenemende mate een poging tot een meer zelf standige ontwikkeling, maar daarin slaagt men nog onvoldoende door de enorme financiële krachten van Ame rika. Op onze beurs merkt men dat b.v. door de drainage der markt via een hernieuwd aanbod onzer interna tionals, met name Olie Philips. Deze week werd de spuit" weer op onze markt gericht en het gevolg was een afbreken van de gunstige koersont wikkeling in genoemde fondsen. Een koersdaling in Olies werkt door in de andere fondsen, omdat de financiering van de aankopen in het hoofdfonds dikwijls verricht wordt door verkoop van andere aandelen. Deze week kwamen Olies op 132.50, maar door het Amerikaanse aanbod zakte de koers in tot gisteren 125.40. Philips werd gis'eren op f59.60 geno teerd. Van de internationale aandelen hield Unilever zich het beste. Dit fonds kwam van ƒ83,80 op ruim ƒ87. terwijl gisteren het slot kwam op 84.60. Lokale afdelingen In de lokale afdelingen was de stemming onregelmatig, maar veelal hadden de winstnemingen de over hand. Kluwer, één der beursfavorie- ten, daalde deze week van ƒ240 tot 210, een koersverlies van 150 pun ten. Rommenhöller moest terug van 710 tot 675 pet. Sch'olten-Honig heeft tussentijds gemeld, dat de resultaten over de eerste helft van het boekjaar 1969/'70 belangrijk lager zijn dan die over de zelfde periode van het vorig boekjaar. Als belangrijkste oorzaken daarvan noemde men de sterke loonkostenstij ging, de staking te Koog aan de Zaan en de teleurstellende resultaten van de dochtermij Albion Sugar. Het ziet ernaar uit dat aan een dividendverlaging over het lopend boekjaar wel niet te ontkomen zal zijn. Sedert de fusie tóssen Schol ten en Honig is er al veel narigheid geweest o.a. in „de top" van het concern en een gebrek aan vol doende management is duidelijk waarneembaar. Dat de koers van de aand. deze week terug moest, is duidelijk. Nutricia te Zoetermeer streeft naar schaalvergroting en zoekt binnen de EEG naar een part ner. Die is echter nog niet gevon den, maar de beurs houdt in de koersvorming er rekening mede, dat Nutricia een fusie-kandidaat ls. De strubbelingen rond Werkspoor Utrecht hadden enige uitwerkin op de koers van V-M.F.-aandelen. Het is wel duidelijk dat voorlopig geen divi dend te verwachten is en dat doet de koers geen goed (72). Phs Van Omme ren hield de jaarvergadering, waarop werd medegedeeld, dat dé eerste vier maanden van het fopend boekjaar gunstige resultaten hadden opgele verd. De verkoop van de deelneming in de Ver. Ned. Scheepvaartmij heeft van Ommeren ruim 20'/ï miljoen opgeleverd. In de Amfas-groep (ver zekeringen) heeft van Ommeren een belang van 12 procent, dat men zeker wil handhaven. De koers van eert. Phs van Ommeren steeg van 202 cum 17 pet. dividend tot 197 ex. De aand. Verto verwisselden giste- j ren van eigenaar tegen 177 pet., dat is 23 punt lager dan vorige week. Het schijnt, dat de geheimzinnige koper het momenteel kalm aan doet. Van i der Grinten moest ook terug door winstnemingen en kwam van ƒ271 i via 294 gisteren op ƒ280. De obligatiemarkt werd enigszins verontrust door de aankondiging van een nieuwe lening, ditmaal van de BAnk voor Ned. Gemeenten. Had de Staat met een 15-jarige lening vorig maal minder succes, thans gaat de centrale gemeentebank het met een 8-jarige lening van het 8.25 pet. ren tetype tegen een uitgiftekoers van 99.25 pet. proberen. Uit deze aanbieding blijkt wel, hoe weinig de rentevoet wil zakken en hoe groot de financieringsbehoeften zijn. De in maan jl. uitgegeven 8.25 pet. 8-jarige lening noteert voldoende boven pari (101.40), om de nieuwe emissie van honderd miljoen gulden een goede kans van slagen op te leve ren. DEN HAAG Rondom het Haagse Binnenhof, waar vele nut tige werkzaamheden worden ver richt, houdt men zich de laatste tijd bezig met een boeiend gezel schapsspel: het samenstellen van een kabinet voor de regerings periode 1971-1975. De premier die steeds uit de bus komt. is mr. Barend W. Biesheuvel, de fraktieleider van de ARP. In dat spel heeft hq nauwelijks concur rentie, ook niet van de vriende lijke tegenwoordige premier P. J. S. de Jong. Want dat De Jong na volgend jaar nog eens vier jaar in het Catehuis zal wonen, mag niet worden geloofd. De nu nog papieren premier Bies heuvel wordt dan voorzien van be kwame ministers. Dat zijn Kamer leden, die, zoals dat wordt genoemd, „ministeriabel" zijn. en tegenwoor dige bewindslieden, die het niet zo beroerd doen. Ik zal het rijtje niet noemen, want over de ministersposten is men minder zeker dan over het premierschap. Hoewel, de KVP- fractieleider Schmelzer krijgt veel stemmen als minister van buiten landse zaken en WD-fractieleider Geertsema als minister van bin nenlandse zaken. Ook de nieuwe fractieleiders, die het natuurlijk met de hele opzet eens zijn, worden genoemd. De zaak is op papier goed voor elkaar. GRIEZELIG Het griezelige van dit formatie spelletje is, dat het nauwelijks meer een spel is. Zo reëel is de achtergrond. Want mr. Geertsema zei bijvoorbeeld deze week in een bespreking van de uitslag van de raadsverkiezingen, dat de voort zetting van de regeringscombinatie de enige mogelijkheid is na de Tweede-Kamerverkiezingen vol gend jaar. De linkse partijen zijn immers hopeloos verdeeld en vin den geen meerderheid. Verder is de samenwerking tussen KVP (en dus ook CHU en ARP) met de PvdA uitgesloten. Volgens deze redenering blijven de drie christelijke partijen en de VVD als regeringspartijen over. En bij het zoeken naar een premier valt het oog al snel op Biesheuvel. Want er is geen liberael te vinden die het premierschap ambieert met zo'n grote christelijke meerderheid. „Laat Biesheuvel het maar doen", zegt men in die kringen. De CHU protesteert niet. En de KVP? In 1967 mislukte een poging van Biesheuvel om een kabinet te for meren, omdat de eisen van de KVP te hoog waren. Biesheuvel moet dus nog een kleine rekening bij de KVP indienen. Dat premierschap van Biesheuvel heeft zo zjjn voordelen voor de regeringsclub. Altijd was de ARP- fractie een onzeker element, omdat zich vrij onafhankelijk in een sleu telpositie had geneesteld. Wanneer de samenwerking met CHU en KVP is beklonken, kan de VVD de rol van meer onafhankelijke frac tie (zonder premier) overnemen. •Trouwens, door de goede chris telijke samenwerking treedt de VVD in de Tweede Kamer al zelf standiger en zelfbewuster op. Nee, dat formeren van het kabi net-Biesheuvel lijkt nog niet zo ir reëel. Er zijn aanwijzingen, dat het in die richting zal gaan. In meer dan één blad heeft men al kunnen lezen over premier Biesheuvel. DEMOCRATISCH Alleen wordt bij al dit politiek gespeculeer vergeten, dat Neder land een democratisch land is. Dat in de herfst de begroting in de Tweede Kamer weer wordt behan deld met de nodige financiële dek kingsproblemen, waarover een re gering kan struikelen. En dan komt er niets van de plannen terecht. Hoewel, zou men haast denken, van de zijde van de ARP-fractie valt minder gevaar te duchten. Ja. en dan is er ook nog een ARP zelf. Wellicht streelt het de gemoe deren, weer een premier in eigen gelederen te hebben. Maar de tijd van mens verheerlijking is goed voorbij. Volgende week vrijdag en zaterdag vergadert het Partijcon vent. En daar zal geen tijd zijn voor het farmotiespel. Daar wordt nog bezien of de regeringscorabina- tie inderdaad volgend jaar hetzelf de moet blijxen. Voorwaarde is daar, dat de programmapunten, die men vaststelt, zoveel mogeijk worden uitgevoerd. Het is verlammend in de politiek, dat men meer dan een jaar tevoren al vrij zeker weet hoe het gaat. Ze maken het toch maar onder ling uit, zei een derde deel van de kiezers, en men bleef thuis deze week. Maar dat is niet de mentaliteit van het convent. Biesheuvel of geen Biesheuvel. BERT DE JONG B. W. Biesheuvel rekening bij KVP Minister-president over kabouters DEN HAAG „Een vleugje par fum in de dagelijkse spruitjeslucht van het politieke gebeuren". Zo om schreef gisteravond minister-presi dent De Jong het kabouter-effect bij de recente gemeenteraadsverkiezin gen. Naar zijn mening beantwoorden deze groeperingen aan een soort be hoefte, maar ondanks dat zei de mi nister-president het toch te betreuren dat dit fenomeen bij de verkiezingen „zo hard is aangeslagen". Er wacht volgens de bewindsman „serieus werk, en tal van problemen moeten worden opgelost, problemen dieeen andere instelling vereisen dan de ka bouters ten toon spreiden". De heer De Jong staat in zijn zwak voor de kabouters niet alleen: uit een onderzoek van het Amsterdamse bu reau voor marktonderzoek Makrotest NV waarvan de resultaten vrijdag avond in een extra uitzending van AVRO's Televizier werden bekendge maakt, is gebleken dat het merendeel van de Amsterdammers positief staat tegenover de kabouter-acties. Meer dan de helft van de duizend ondervraagden, vooral voorstanders van D'66, vindt de kabouters sympa thiek en meent dat zij een nuttige actie voeren. Een derde keurt de ka bouterbeweging af, vindt ze irritant en heeft weinig vertrouwen in het bereiken van hun doelstellingen. De enquete wees trouwens uit dat de ka bouters nog meer succes zouden heb ben gehad wanneer de opkomstplicht nog van kracht zou zijn geweest. De premier zei niet zo vreselijk ge schokt en verbaasd te zijn als ande ren over de minder grote opkomst bij de verkiezingen. Ofschoon „minder bedroefd" over dit verschijnsel zei de premier het wel te betreuren. De po litieke partijen zullen er volgens hem het nodige aan moeten doen om het opkomstpercentage weer omhoog te krijgen. O O Jt SCHIPHOL De KLM-lijnvluc LEIDEN Bij zijn ambtsaanvaar ding als gewoon hoogleraar in de ge neeskundige neurologie aan de Leidse universiteit heeft prof. dr. A.-Verjaal gistermiddag een pleidooi gehouden voor euthanasie op geestelijk ernstig gehandicapten. In zijn rede „Weten wat men niet weet" zei prof. Verjaal: „Dankzij de techniek is de neuroloog int staat een aantal ernstig zieke of gewonde men sen te „genezen" die zonder deze hulp ten dode zouden zijn opgeschreven. Onvermijdelijk heeft dit tot gevolg dat een aantal van deze patiënten „geneest" met een onherstelbare han dicap. De geestelijk ernstig gehandi capten onder hen kan men beter een zachte dood laten sterven dan hen ontmenselijkt bestaan te rekken door het toedienen van medicamenten of door operaties. De hoogleraari s daarentegen van mening, dat menalles moet doen om het leven te behouden van licharpe- lijk gehandicapten die geestelijk vol komen gezond zijn. In de praktijk zal de arts vaak geplaatst worden voor een combinatie van een min of meer ernstige lichamelijke en geestelijke handicap. Het denken en handelen van de arts zal zich volgens prof. Verjaal dan moeten bewegen tussen zijn technische kunde en zijn mede menselijkheid. (verschijningen) van de Italiaan Lu ciano Berio. Het betrof hier een werk, waarbij een cyclus orkeststukken en een reeks vocale stukken met ver bluffend gemak door de technisch be gaafde Cathy Berberian gebracht elkaar afwisselen, terwijl de volgorde door de interpreten kan worden vast gesteld. Het stuk waarop ook dui delijk hard was gerepeteerd bevat sfeervolle en treffende passages, ter wijl er een goed gebruik is gemaakt van het orkestcoloriet, maar hel werkt door de grote lengte op den duur vermoeiend. Het publiek heeft steeds hartelijk op het gebodene ge reageerd. V. lijnvlucht naar de West is gistermorgen op Schiphol ernstig vertraagd omdat de DC-8 niet op tijd uit New York was aangekomen, maar vooral omdat een onbekende telefonisch meedeelde dat er een bom aan boord zou zijn ge smokkeld. ld. Het zekere voor het onzekere ne- mend ging de dienst luchtvaart van I de rijkspolitie ertoa o'vêr alle bagage van de 138 passagiers te controleren, zelfs de handbagage van de drie mi nisters die met het toestel naar de West zouden terugkeren: twee Suri naamse bewindslieden Essed en Rad- hakishun en de Antilliaanse minister van sociale zaken Nita. Bij de nauwgezette controle van de DC-8. die daartoe naar een verre uit hoek van de luchthaven was ver sleept, van de bagage en van de pas sagiers werd niets verdachts aange--, troffen. Het hele onderzoek duurde ruim drie uur. Om één uur 's middags werden de passagiers in afwijking van de normale instapprocedure per bus naar het vliegtuig gebracht en daar aan een laatste controle onder worpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9