Nieuw kerkcentrum voor Brusselse protestanten Porto Alegre toch afgelast In werkelijke vrijheid naar toekomst leven EEN OPEN HUIS, WAAR IEDER WELKOM IS Conflict spitst zich toe op universiteit In de Waagscha gaat verdwijnen; Een woord voor vandaag m alles goed Assemblee naar Genève Dominee schaft feestelijker toga (wit) aan Nieuwe bijbel ii Sow jet-Unie Belinfante waarschuwt weer Nog plaats in Signaalkampen BEROEPÏNGSWERK Maar Jezus zeide tol hem: Volg Mij en laat de doden hun do den begraven" (Mattheus 8:22). Het is het antwoord op het verzoek van een van de discipelen: Heresta mij toe eerst heen te gaan en mijn vader te begraven feitelijk de uitvlucht van de mensdie wil uitstellen. Mattheus reageert anders. Wanneer Jezus langs het tol huis komt en zegt: Volg Mij, zoekt hij geen uitvlucht hij staat op en volgt Hem. Twee soorten mensen: de spontane en de weifelaar. De 'wereld is er vol van. Vol van mensen vooral, die eerst nog het wat anders hebben te doenre moeten eerst hun studie afmaken, eerst hun zaak opbouwen, eerst nog wat in de wereld rondkijken maar dan... God zegt tot ieder mens persoonlijk: Volg Mij, en Hij gaat verder. Maar de mens komt met zijn bedenkingen. Natuurlijk het is prachtig om hem te volgen, het is geweldig volgeling van Je zus te zijn maar kan ik eerst even mijn vader begraven? Jezus' antwoord is kort: Nee! Dat kunt gij niet. Met Jezus is geen com promis mogelijk. We lezen vandaag: Psalm 17 vers 1 toi 15. We lezen morgen: Exodus 1 vers 1 tot 22. a i ZATERDAG 6 JUNI 1970*= (Van onze kerkredactie) BRUSSEL In het hart van Brussel, op de Nieuwe Graan markt, heeft de Nederlandse evangelische hervormde kerk van de Belgische hoofdstad vanmorgen haar nieuwe kerkcentrum in gebruik genomen. Deze nieuwe kerk zal tevens dienst doen als oecumenisch cen trum en als „international christian fellowship center". Voor de opening was dan ook grote belangstelling, niet alleen van heel protestants België, maar ook van gasten uit het buitenland. De Nederlandse evangelische her vormde kerk, die deel uitmaakt van de Protestantse Kerk van België, zet haar poorten zo wijd mogelijk open, zowel voor Belgen als voor in Brussel woonachtige Nederlanders, Zuid-Af rikanen en Surinamers. Zij vraagt daarbij niet tot welke kerk zij beho ren. Haar avondmaal is dan ook steeds een „open avondmaal", waar niemand wordt geweerd, ook de kin deren niet. (Advertentie) LEER DE WARE KUITERT KENNEN!* in zijn nieuwste boek ANDERS GEZEGD (Paperback 12,95) Een bundel van tien artikelen en voordrachten waarin u Prof. Kuitert van allerlei kant leert kennen. Vertcrijgtocar bij de boekhandel KOK - KAMPEN Dr. D. van Swigchem In Amsterdam* Kerkblad Sexuele discipline (3) Mijn hartelijke instemming met het ingezonden stuk van donkter K. F. Gunning, waarin eindelijk ook eens een krachtige positieve toon te be luisteren viel. Temidden van alle ne gatieve uitingen is het een weldaad zulk een stem te vernemen, die de moed heeft het op te nemen voor de waarachtige liefde, die alleen in staat ia om de mens eglukkig te maken. Onbegrijpelijk is het dat zo weinigen hun stem tegen de steeds meer op dringende vijanden van het echte levensgeluk verheffen. Het lijkt wel of de grote, zwijgende meerderheid het hoofd in de schoot heeft gelegd. Waar moet het heen als via de tv miljoenen mensen worden geconfron- 1 teerd met de meest vulgaire opvat tingen over het geslachtelijk verkeer, waarbij men zich niet geneert de meest schaamteloze beelden te laten zien. En sexboetiks tonen dingen waer vroeger een dragonder van zou blozen. Nu krijgen onze kinderen dit alles zonder een spoor van terughoudend heid in het openbaar voorgeschoteld. Dat eindigt in een roes van drieste begeertevervulling, die dierlijk aan doet. Het is zelfs al zover dat overspel per advertentie wordt aangeboden. Moge ons volk uit zijn „slaap des onwetenden" ontwaken en naar de wapens grijpen om deze brutale vij and neer te slaan. Het gaat om de toe komst van onze kinderen. Vlaardingen M. Roodenrij> Verkiezingen De jongste gemeenteraadsverkiezin gen hebben opnieuw duidelijk ge maakt dat volk slechts op enkele zeer geëigende momenten één kan zijn, maar in wezen onneomelijk verdeeld is. De tientallen soorten partijen, par tijtjes en groepjes getuigden ervan. Dit verschijnsel moge nu in de po litiek zijn doorgedrongen, in feite is er niets nieuws onder de zon. De ker kelijke wereld getuigt al' vele jaren van die werkelijkheid. Het is dan ook helemaal geen won der dat een-derde van het volk bij de verkiezingen thuis is gebleven, even zeer als het geen wonder is dat de kerken steeds minder de aandacht voor hun belachelijke structuur we ten te boeien. Nog tien jaar zo doorgaan betekent: lege kerken en een politieke chaos. Rotterdam W. de Bas (Van onze kerkredactie GENEVE De lutheranen gaan niet naar Brazilië. Gisteren is definitief besloten, om de as semblee niet in Porto Alegre te houden, maar op dezelfde data, van 14 tot 24 juli in Genève. In de verklaring, die door de Lutherse Wereldfederatie werd uitgegeven, wordt gezegd, dat men er in Genève op vertrouwt, dat de Braziliaanse Lutherse Kerk begrip zal opbrengen voor het genomen besluit. Volgens de verklaring heeft men van Porto Alegre afgezien, omdat de Braziliaanse regering de wens te ken nen had gegeven, dat president Medi ci moest worden uitgenodigd. De Lutherse Wereldfederatie wilde Medici niet uitnodigen, omdat dan de schijn zou worden gewekt, dat de lu therse kerken zich akkoord verklaren met het Braziliaanse bewind. „Tot onze spijt hebben wij moeten vaststellen, dat de omstandigheden voor het houden van een zuivere werkbijeenkomst in Porto Alegre niet meer bestaan", aldus de verklaring. Tweede keer Dit is de tweede keer, dat de Lu therse Wereldfederatie een nieuwe plaats voor deze assemblee heeft moeten vaststellen. In maart 1966 had de LWF na overleg met de Oostduitse autoritei ten besloten, om de assemblee in Weimar te houden. Maar enkele maanden later trok Oost-Duitsland de toestemming in. Daarop viel de keus op Brazilië, hoewel daar toen al twee jaar de mi litairen aan het bewind waren. Nadat in december 1968 het Brazi liaanse parlement buiten werking werd gesteld ,en de regering de touw tjes steeds strakker aantrok, kwam er in vele landen, vooral in Duitsland, Nederland, Skandinavië en de Ver enigde Staten onder de lutheranen een discussie los over de vraag, of men niet moest afeien van Porto Ale gre. De nieuwe Nederlandse evange lische hervormde kerk te Brus sel staat op een centraal punt. De toren is achter de bomen juist niet te zien. De overgrote meerderheid van haar leden is afkomstig uit Nederland, daar zij zich er steeds op heeft toege legd, een geestelijk tehuis te bieden aan de vele Nederlanders, die in Brussel wonen en werken. (Men schat hun aantal opruim 20.000.) Dat zijn dan meest hervormden, maar ook lutheranen, remonstranten, doopsgezinden en anderen. De gere formeerden hebben in Brussel een eigen kerk, waarmee plezierig wordt samengewerkt. De gemeente bestaat uit ongeveer zeshonderd gezinnen, predikant is sinds 1949 ds. P. Fagel. Het bloeiend jeugdwerk staat onder leiding van Ruud Foppen. Het kring- en cursuswerk wordt geleid door dr. G. J. Lindijer, gods dienstleraar aan de Europese school. De opening van de nieuwe kerk kan men zien als de bekroning van het vele werk, dat ds. Fagel (thans 63 jaar) in Brussel heeft verricht. Met groot enthousiasme stimuleerde hij de bouwplannen. Om het geld bijeen te krijgen, maakte hij letterlijk wereld- réizen. Het gebouw kostte, alles inbegre pen, 2,2 miljoen gulden. Op een 70.000 gulden na is het reeds schuldvrij. Men is er op gebrand, ook die rest zo snel mogelijk weg te werken. De ex ploitatie van dit centrum zal voor de ze kleine gemeente toch al een heel zware belasting zijn. Postzegels Ongeveer een kwart miljoen kwam uit de opbrengst van een bijzondere reeks postzegels, die de Belgische posterijen in 1964 uitgaven. Het wa ren drie zegels, waarop drie grote protestanten uit het verleden van België prijkten: Marni van Sint Al- degonde, Jacob Jordaens en Idelette de Bure, de vrouw van Calvijn. Zusterkerken in het buitenland ga ven ongeveer een half miljoen, meest uit Duitsland en Nederland. Suriname schonk de preekstoel, de avondmaals tafel en het doopvont. Het kruis op de toren is een geschenk van de gere formeerde kerk. Wat willen de Brusselse hervorm den met hun nieuwe kerk? Ds. Fagel vertelde ons gisteren tijdens een persontmoeting kort maar krachtig: het niet voor onszelf houden. Het euvel van een minderheidsge meente is, dat zij ongewild een geslo ten gemeenschap wordt, een min of meer gezellig onderonsje. Dat mag niet, vindt ds. Fagel. Niet alleen ge zien de overvloedige hulp, die de ge meente van anderen gekregen heeft, maar ook en vooral omdat een kerk een zendingskerk moet zijn en een dienende kerk. Daarom zal het kerkcentrum de he le week open zijn. In de „krocht" (dat is een oud-Nederlands woord voor souterrain, verduidelijkt ds. Fagel) zijn ruime lokaliteiten bestemd voor open jeugdwerk. Men kan elkaar ontmoeten, aan ge- sprekskringen en allerlei activiteiten deelnemen, ook op cultureel gebied. Men kan er de stilte zoeken in de eigenlijke kerkruimte die zich op de eerste verdieping bevindt. Achter in de kerk bevindt zich een „dis- comatic." Dat is een toestel, waarmee men gedurende werkdagen naar een gesproken woord kan luisteren in verschillende talen. Ook is hier gele genheid voor allerlei kunstmanifesta ties. Met name wordt gedacht aan pauzeconcerten en zomerconcerten. Vreemdelingen Het kerkcentrum zal tevens dienst doen als „international christian fel lowship center." Een vreemdeling, in Brussel op bezoek, die contact wenst met mensen ter plaatse, kan hier te recht. Er is iemand om hem te ont vangen en inlichtingen te geven over de kerken in Brussel. Wenst dc vreemdeling enige uren door te brengen in een Brussels pro testants gezin? Er is een lijst samen gesteld van mensen die bereid zijn hem te ontvangen. In de kerk wordt dan telefonisch contact gelegd. Ook is men in staat groepen bui tenlanders te ontvangen. Ds. Fagel hoopt, 'dat dit international christian fellowship center (ICFC) zo zal aan slaan, dat men in andere Westeurope- se steden iets dergelijks zal gaan op zetten. (Van onze kerkredactie) GOUTUM-SWICHUM (FR.) Met toestemming van de hervormde centrale kerkeraad heeft ds. R. K. de Jong een crèmekleurige toga met bij behorende stola's in de kleuren van het kerkelijk jaar aangeschaft. Zijn overweging: elke kerkdienst is een plechtige en feestelijke aangelegen heid. De zwarte toga, ongetwijfeld een stemmig en stijlvol gewaad, legt zijns inziens teveel de nadruk op het plechtige van de dienst en geeft te weinig het feestelijke ervan weer. Een „witte" toga legt juist meer het accent op het blijde van de evan gelieverkondiging. Het is de bedoe ling om de nieuwe toga voorlopig alleen bij bijzondere diensten te ge bruiken. zqpls bij avondmaals-, doop-, jeugd- en huwelijksdiensten. Als „oecumenisch centrum" zal de kerk ten slotte onderdak bieden aan oecumenische gespreksgroepen, con ferenties, weekends en dergelijke. Het hervormde en het gereformeerde jeugdwerk in Brussel is al gefuseerd en gaat samen van de krocht gebruik maken. Het is een lange opsomming. Zal deze gemeente zich hier niet aan ver tillen? Ds. Fagel: een kerk, die in deze tijd de mogelijkheid krijgt een gebouw op te trekken (en dan nog wel op dit punt van Brussel), mag dit niet in de eerste plaats voor zichzelf doen. Zij moet dit in de eerste plaats doen met de bedoeling, het gebouw beschikbaar te stellen van de ge meenschap in de ruimste zin van het woord. Afgelopen zondag werd de laatste dienst gehouden in de oude kerk aan het Sint Katelijneplein. Sinds 1857 werden daar de diensten gehouden. Deze kerk stond op een binnenplaats, verborgen achter een neutrale gevel als een schuilkerk Een nieuw gebouw, aldus ds. Fagel, schept nieuwe gewoonten. Omstreeks vierhonderd genodigden woonden vanmorgen de plechtigheid bij. Onder hen waren de ambassa deurs van Nederland en van Zuid- -Afrika, de heer Jean Rey, voorzitter van de EEG-commissie, de heer Spie renburg, permanent vertegenwoor diger van Nederland bij de EEG, ba ron Van Lynden, secretaris-generaal van de Benelux, burgemeester Coore- mans van Brussel. Verder waren er vertegenwoordi gers van het moderamen van de sy node van de Nederlandse Hervormde kerk, van de Wereldraad van Kerken, van kerken in Duitsland, Engeland en Amerika en natuurlijk van vele Bel gische kerken, ook van de Rooms Katholieke kerk. Muurschilderingen in de kerk: links een uitbeelding van „ïjei creaturen aan wie het evangelie trol predikt moet worden, rechts l's Christusfiguur. MOSKOU In de Sowjet- on; heeft een nieuwe uitgave van de bij het licht geizen. Het is, volgens TÏID1 de normale Russisch-orthodoxe vel W aan de moderne spelling aangepj T( Verder is de tekst anders ingedeisch om de verschillende boeken en veri Ri gemakkelijker te kunnen vinden. De bijbeluitgave is voorbereid c fcQ het Moskouse patriarchaat. Hoe', exemplaren in de handel zullen v, den gebracht is niet bekend. Vo\-c AMSTERDAM De rector magnificus van de universiteit van Amsterdam, prof. mr. A. D. Belinfante, he^ft opnieuw ge waarschuwd voor de manier van democratisering, waarbjj de stu denten de inhoud van de studie willen bepalen en hun eigen prestaties, „liefst collectieve prestaties", zelf willen beoorde len. „Een dergelijk stelsel ontkent de cultuuroverdracht ls wezenlijk kanmerk van onderwijs", aldus de rector in zijn brief, die vrijdag is verstuurd aan alle leden van de uni versitaire gemeenschap Hij vindt dat het universiteitsves- tuur zich tegen een ontwikkeling moet verzetten die een sfeer schept, waarin de docenten niet langer meer kunnen werken. „Er is een pamflettenregen over de docenten uitgestort met verwijten van machtswellust, dienstbaarheid aan het kapitaal enzovoort. De voort durende terreur op colleges en insti tuten maakt de docenten moedeloos. KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES Dit kunt u uitsluitend opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen niet meer worden aangenomen DS. C. M. BOERMA voorrecht tot een kerk te behoren (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM „Zou het te merken zijn in de wereld en in de kerk als alle gereformeerde jongeren er ineens niet meer wa ren? Het zijn er globaal een 50.000 tussen zestien en twintig ;aar en misschien wel een 200.000 als we praten over zes tien tot dertigjarigen. Waar schijnlijk niet. Het kerkelijk en wereldlijk beleid wordt haast uitsluitend bepaald door boven dertigjarigen." Op de jaarvergadering van de Bond van gereformeerde jeugdver enigingen, die vandaag in Atrium ir Rotterdam wordt gehouden, meende de voorzitter ds. C. M. Boerma (39) te Huizen dat bovengenoemde gang van zaken wel acceptabel is in een wereld die nauwelijks verandert, waarin jongeren de kennis en ervaring van de ouderen moeten overnemen, maar funest is in een wereld waarin oude ren en jongeren zich samen voort durend tegenover nieuwe verschijn selen bevinden. De generaties zullen moeten leren van eikaars specifieke mogelijkheden gebruik te maken. „Terecht zijn heel wat niet al leen jongeren wat uitgekeken op het exclusief gereformeerd zijn. Daarentegen zijn er nog vrij veel niet alleen ouderen voor wie de gereformeerde kerk de eindfase is van de ontwikkeling in het gelovig denken", merkte ds. Boerma op. Anarchie Hij zag als reactie daarop het af drijven van talloze jongeren en oude ren naar de kerkelijke en politieke anarchie. De besten storten zich in diverse alternatieve levensvormen en dreigen het contact met de massa te verliezen, hoeveel waardevolle bij dragen ze ook kunnen leveren. „Het zou echter weer een vreugde en voorrecht moeten wezen te be horen tot een kerk. Als gerefor meerd-zijn zou betekenen geen an der gezag aanvaarden dan het leven de woord van God en je daardoor praktisch laten gezeggen, dan zou daarmee de werkelijke vrijheid ont staan waaruit we zonder angst voor het verleden en de toekomst, voor cultuur en techniek zouden kunnen leren leven." Belangrijk vond de spreker het hoe gereformeerde jonge mensen zich moeten opstellen tegenover elkaar en tegenover de wereld om ons hpen. Enquête Over het gereformeerd jeugdwerk merkte hij op, dat uit een enquête was gebleken, dat er een kleine span ning bestaat tussen de verschillende motieven waarom men daaraan deel neemt. Bijbelstudie krijgt de abso lute voorrang, maar in de praktijk gaan de meesten daarvoor niet naar de vereniging, maar vooral voor ont moeting en ontspanning. „Het lijkt even of we in twee we relden leven. We zeggen dat het ons om Christus te doen is, maar in de praktijk komt van dat op Christus gericht zijn niet altijd evenveel te recht. Kleinere groepjes willen stu deren en nog kleinere groepjes zoe ken actie en protest. Er ontstaan dan ook vaak span ningen tussen wat de besturen willen en wat de „gewone" leden willen. Er zijn besturen die heel minderwaardig over hun leden praten je moet ze alles voorkauwen, ze komen alleen maar voor de spelletjes, ze zijn zo j passief terwijl aan de andere kant ook allerlei conflicten lijken voor te komen tusen bijvoorbeeld GJVs en j sociëteiten en andere vormen van open jeugdwerk. En met dat al doet een aantal jongeren met behoorlijke capaciteiten eigenlijk niet meer mee, omdat het naar hun idee vlees noch vis is. Hoe moet het nou? Daar ver diepten zaterdag verschillende dis cussiegroepen zich in.* AMSTERDAM Ook dit jaar worden er in de sehoolvakanties weer vier soorten kampen, die een week dureq, georganiseerd voor scholieren van christelijke gymnasia, hbs-en, athenea, havo's en mavo's. De leiding is in handen van christen studenten en hun „Signaalkampen" z(jn voor velen een vertrouwde klank. Er zijn buitenlandkampen in het Müllertal, Luxemburg, waar de basis een boerderij is met een tentenkamp eromheen, van waaruit de prachtige omgeving wordt verkend en allerlei groepsactiviteiten worden bedreven. Dan zijn er de binnenlandkampen in Uffelte, Drente, waar een boeiend programma wordt afgewerkt, met o.a. speurtochten, wandeltochten, brandspuitshows in samenwerking met de plaatselijke brandweer, waar de jonge deelnemers(sters) ook een actief aandeel in kunnen hebben. Verder zijn er zeilkampen in Op penhuizen, Friesland, waarbij als basis al evenzeer een boerderij fun geert en waar de jongelui, beginners zowel als gevorderden vaardigheid in het zeilen kunnen leren, respectieve lijk verbeteren. Ten slotte zijn er de zeilzwerfkampen met als basis een varende Rijnaak, door Friesland. In alle kampen zijn er regelmatig z.g. tentgesprekken, waar vaak boei ende en verhelderende discussies ont staan over allerlei evangelische en maatschappelijke vraagstukken. Wie meer van de Signaalkampen wil weten kan nadere informatie krijgen bij de stichting Signaalkam pen, postbus 5349. te Amsterdam, te lefoon 020- 12 03 74. NF.D. HF.RV. KF.RK Beroepen: te Dinteloord H. Jonger- den te Veenendaal. GEREF KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Axel, j. van der Wielen te Zoutespui. GEREF KERKEN (buiten verb.) Bedankt: voor Zalk en Veecaten, J. D. Janse te Marknesse. Een voortgang daarvan zal het veau van het onderwijs doen dat*rf en daarmee de waarde van de' di# ma's." VerarmiifWl Onderwijsvernieuwing, waarbimm kennisoverdracht wordt vervarfger door het kale engagement, noem{af,jr rector cultuurverarming en achteijaari gang. Tenslotte schrijft prof. BeLnd fante dat de universiteit niet zal kTde nen meewerken aan het afschrijf v van de cultuuroverdracht, ook^ j gaan de docenten leidzaam mee i zo. de vernieuwers. de Tijdens het gisteren gehouden'ja; sprek tussen rector en wetenschap js lijke staf menen, dat de leiding de univesriteit haar bevoegdhajen heeft overschreden door richtlij^ j uit te vaardigen, die naar him ning de democratie aan de univqe teit direct beknotten. Naar hun mening moet nog rr dan voorheen krachtig worden )I werkt aan een verdere democra' RT ring met voorbijgaan aan de ric! e w jnen, die de universiteit uitvaart nors De wetenschappelijke staf is nam In vang voor ingrijpen var> de over an>' als het confli ctzou uitgroeien tot an, chaos. Dit gevaar kan hun inz worden bezworen door een volle an. autonomie van faculteiten en ins irt tea „Stop ermede De vertegenwoordigers van de tenschappelijke staf hebben de r< r.. r gevraagd op te houden met zijn t de venserie aan alle universiteisbe ners, omda dit slechts de confli j verscherpt en zorgt voor een escal i. van tegenstrijdige opvattingen. slot vroegen zij de rector af te (gt van elke intimidatiepoging. Het weer in Europa' «5 weer max temp. gisteren Amsterdam onbew. 22 Brussel onbew. 23 Frankfort onbew. 21 Genève geh bew. 15 Innsbruck onbew. Kopenhagen l,bew. 21 Locarno zw.bew. 17 Londen geh.bew. 23 Luxemburg geh bew. 22 Madrid l.bew. 24 Majorca h.bew. 29 Milnchen zw bew 20 Nice l.bew. 22 Parijs onbew. 24 Rome zw.bew. 23 Weren geh.bew. 17 ZUrich mist 17 (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM In de W schaal, het levendige veertienda tijdschrift van prof. dr. K. H. kotte, zal 26 september ophoude ni bestaan. Er is door stijgende ex| tatiekosten en dalend abonnemen u aantal geen mogelijkheid meer voortzetting. De daling van de lezerskrin; sinds 1966. een wervingscam] heeft onvoldoende resultaten opffc, verd. Het blad zal bija 26 jaar ben bestaan. Het werd vermaard, halve door belangrijke bijdragen prof. Miskotte (die altijd hoofdrei teur is geweest) door de regelm medewerking van prof. dr. H. B jj hof, ds. A. A. Spijkerboer (redacti cretaris) en vooral ook door dr. Buskes, wiens „Terzijdes" door vaak het eerst werden gelezen. rt SStl K Turl eker i pi 'rsul Lij: i»tr„ Lrt 'an bran (van Jitse lmln Iroon ;rt burg •aal. ckesi

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2