LUCHTMACHT BEZUINIGT Commentaren Laatste poging van vakbonden Chinezen naar Cambodja? P Geen voorkeur voor CHU en KVP Spionageschip van VS tot zinken gebracht Het Kwartet Minder Starfighters in de lucht Dreigend tekort op de begroting eker 50.000 doden bij amp in Peru 'ondetafel gesprek over Werkspoor Pool kaapt vliegtuig Spanning stijgt op arbeidsmarkt DRIE KAMERCENTRALES ARP: Duitse trein uit rails: 5 doden en 40 gewonden N.V.v.d. Velde CitfOën tm mm Vrij warm Leidse Courant lirecteur: F. Oiemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert !n teghenspoetl" Zaterdag 6 juni 1970—51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen lotdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van de 112 Nederlandse eenpersoons Starfighters staat al tijd een deel „op de grond" wegens onderhoud of reparatie. Het is duidelijk dat de voorgenomen bezuiniging bij de be trokken vijf squadrons goed te merken zal zijn. Waardering [izer Haile Selassie van Ethiopië gisteren voor een kort bezoek in fepte aangekomen. Op de luchtha- n van Kairo wordt hij hartelijk rwelkomd door president Nasser. ird-Peru heeft vermoedelijk aan iminste 50.000 mensen het leven ikst. Deze schatting werd gemaakt >r een VN-vertegemvoordiger, die getroffen streken heeft bezocht, 'an officiële zijde in Lima is ver- ïen. dat gisteren in het gebied van Huaylas-dal in Peru zich opnieuw aadrverschuiving heeft voorge- i. Er zouden 18 mensen zijn om- Eomen. DEN HAAG De Konink lijke Luchtmacht gaat haar vredes-paraatheid tijdelijk ver- minderen. Men ziet zich hiertoe 1 genoodzaakt door een dreigend tekort op de luchtmacht-begro- ting, dat voornamelijk wordt veroorzaakt door een sterke stij ging van de exploitatiekosten en enkele onvoorziene uitgaven in het lopende en vooral in het j komende jaar. De staatssecretaris van defensie, voor de luchtmacht de heer A. Duyn- stee, heeft een en ander in een brief meegedeeld aan de defensiecommis sie, de vaste commissie voor de de fensie in de Tweede Kamer, het per soneel van de luchtmacht en aan de voorzitters van de belangenverenigin gen. Het komt erop neer dat de vlieg tuigen-sterkte van de met Starfight ers uitgeruste squadrons wordt ver minderd en dat enkele in de Duitse Bondsrepubliek gelegerde squadrons geleide wapens worden gede-acti- veerd. Vóór deze maatregelen werden ge- j nomen is er overleg g e pleegd met 1 het opperbevel van de geallieerde j strijdkrachten in Europa. Men kwam hierbij overeen dat de vrijkomende vlieatuigen wel normaal blijven,mee- rouleren bij de verschillende een heden. Bovendien komt de oorlogs sterkte niet in gevaar, omdat immers •UTRECHT In een laatste poging sluiting te voorkomen van de af- ling rollend materieel van Werk- oor/Utrecht hebben de vakbonden Heren voorgesteld op korte termijn ti ronde-tafelgesprek te houden Betaalt per O kwartaal maand waaraan de regering, gemeenten de NS en VMF moeten deelnemen. De regering en de NS zullen in de loop van maandag definitief ant woord geven op het vakbondsinita- tief. De gemeentebesturen van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam heb ben hun bereidheid tot dit gesprek al uitgesproken. Evenals de VMF-direc- tie. die het initatief met enthousiasme begroette. Uitgangspunt van het gesprek is de suggestie van burgemeester Thomas sen van Rotterdam, die heeft voorge steld een bijdrage te leveren aan het behoud van Werkspoor door de op drachten voor metromateriaal voor de grote gemeenten bij Werkspoor te plaatsen. „We zien duidelijk perspectieven voor een voortbestaan van de afde ling rollend materieel, anders hadden we deze poging niet ondernomen, zei de woordvoerder van de vakbonden, W. Wamsteeker, gisteravond na af loop van het urenlange beraad in het kantoor van de katholieke metaal- bond St. Eloy in Utrecht. T elefoonmarathon Het plan voor een ronde-tafelge- sprek is in feite afkomstig van de I secretaris van de ondernemingsraad van Werkspoor, Nol de Jong. De vak bonden namen het na instemming van het Werkspoor-personeel over. Toen de vakbonden het initiatief- voorstel aannamen werd telefonisch j contact gezocht met een 'hoge ambte- j naar' van het ministerie van verkeer en waterstaat. De betreffende minis- 1 ters konden niet worden bereikt om dat zij deelnamen aan de vergadering van de ministerraad. Ook werd contact genomen met de 1 president-directeur van de NS, mr. M. G. de Bruin, die zich aanvankelijk i bereid verklaarde deel te nemen aan j zo'n gesprek. Maar later gaf hij te kennen eerst contact op te willen ne men met Den Haag. Uit de telefoonmarathon van de vakbonden bleek later on de avond 1 dat de regering en de NS pas maan- I dag antwoord zullen geven. De raad van bestuur van VMF heeft intussen zijn standpunt met be trekking tot de slechte toekomst van de afdeling, waardoor sluiting vol- j gend jaar oktober onvermijdelijk I wordt geacht, opgeschort. de toestellen ten alle tijde beschik baar zullen blijven. Ook het door in krimping vrijkomende luchtmacht- personeel zal bij andere onderdelen kunnen worden ondergebracht, Exacte gegevens over oorzaken en gevolgen kon de luchtmacht-leiding niet verstrekken. Ervan uitgaande dat de luchtmacht beschikt over 112 eenpersoons Starfighters de ze ventien tweepersoons-toestellen val len buiten de maatregel en dat een deel daarvan op grond van het voorgeschreven onderhoudssysteem in onderhoud is, een ander deel in repa ratie tengevolge van vogelaanvarin gen, klapbanden en dergelijk, dan is het wel duidelijk dat de nu genomen maatregelen duidelijk merkbare ge volgen voor de betrokken vijf squa drons Starfighters moeten hebben. KOPENHAGEN Een met een granaat gewapende man heeft giste ren een Pools vliegtuig gekaapt en de piloot gedwongen naar het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen te vliegen. Het toestel, toebehorend aan de Poolse maatschappij Lot. was op weg van Stettin naar Gdansk, een vlucht van een kwartier. Aan boord waren twintig passagiers. Vijf minuten voor de landing stond de kaper op, snelde naar de cockpit en dwong de piloot met een granaat in de nek van koers te veranderen en naar Kopenhagen te vliegen. Pas toen de bemanning na de lan ding in Kastrup het toestel verlaten had, liet de kaper de piloot alleen. Hij ging naar de voor het toestel staande politiemannen, terwijl hij. in zijn hand een granaat had die op scherp stond. Een politieman sprong op hem toe en slaagde erin het pro jectiel af te pakken. De kaper, door de politie geïdentifi ceerd als een 29-jarige Pool met de naam Iwanicekt, vroeg later om poli tiek asiel. Het vliegtuig is later met beman ning en passagiers naar Polen terug gekeerd. DEN HAAG Vorige maand is het werkloosheidscijfer verder gedaald van 32.000 tot 27.400, hetgeen neerkomt op 0,9 procent van de mannelijke beroepsbevol king. Het laagste werkloosheidspercen tage werd genoteerd in de provincie Utrecht (0.5), gevolgd door Gelder land (0,7) en Noord- en Zuid-Holland (0.8). De vraag naar mannelijke arbeids krachten steeg in mei tot 93.500 (mei 1969: 73.200). Voor vrouwen waren eind mei 36.600 vacatures gere gistreerd. (Van onze parlcmentsredactic) DEN HAAG De kamercen trales Leiden, Groningen en Den Bosch stellen het convent van de AR Partij voor, geen voor keur uit te spreken voor een samenwerking en een gemeen schappelijk optreden met de CHU en de KVP. De kamercen trales willen dat het beirokken zinnetje in het ontwerp-program wordt geschrapt. De kamercentrale Amsterdam, die een geheel nieuwe inleiding heeft ge produceerd op het program, vraagt een samenwerking met die partijen, die een duidelijke wil tot vernie- wing en herstructuering van de sa menleving toen. Het amendement vervolgt: „de ARP heeft derhalve geen speciale voorkeur voor samen werking met CHU en KVP. Het centraal comité neemt deze voorstellen niet over en blijft voor de samenwerking de voorkeur geven Noord-Korea beweert: aan de twee andere christelijke par tijen. Het convent van de ARP wordt vrijdag en zaterdag in het Congres centrum te Utrecht gehouden. Voor deze belangrijke vergadering, waarin de koers van de partij zal worden bepaald, is door de kiesverenigingen en kamercentrales veel werk ver richt. De ingediende amendementen op het program beslaan niet minder dan 117 bladzijden. De kamercentrale Groningen stelt voor, de dreiging met het gebruik van abc-wapens als een zedelijk on- geoorloofd middel af te wijzen. De kamercentrale Amsterdam stelt voor, uit de NAVO te treden, wanneer j bondgenoten als Amerika. Grieken land en Portugal de rechten van de mens met voeten blijven treden. Als ultimatum wordt 1975 genoemd. De kamercentrale Rotterdam maakt ernstig bezwaar tegen de voorgestel de verhoging van de vermogensbe- lasting en de instelling van specula- 1 tiewinstbelasting. Een aan tl kiesverenigingen maakt 1 bezwaar tegen het hoofdstuk geeste- lijke volksgezondheid en wil de zin - over het opheffen van de discrimina- tie tegenover de homofiele medemens 1 schrappen. Voordat de stroom van amende- j men ten op het convent aan de orde j komt, werkt men eerst het huishou delijk deel van de agenda af en wordt het beleid van de fracties besproken. I CELLE De sneltrein Stuttgart- Hamburg is gisteren bij Celle in centraal West-Duitsland uit de rails gelopen. Vijf mensen werden gedood, veertig gewond van wie twintig er ernstig aan toe zouden zijn. De trein had een snelheid van 150 kilometer toen acht wagons uit de rails liepen. Eén van de wagons sloeg om waar bij de bovenbouw werd afgerukt CZBU yOJLCLUU/nZZ} INTERIEURVERZORGING EPUN55UPGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING J^RITIEK kan ook een maniertje worden. In deze tijd ontkomen velen niet aan dat gevaar. Ook onder de politici niet. Maar het is een kwaad dat zichzelf wreekt. Hetzij doordat de kritiek zich eens keert tegen de beoefenaars zelf. Hetzij doordat zo onbehagen wordt gewekt dat zich niet meer Iaat bevredigen. En dan zijn we met z'n allen heel wat verder van huis. In feite is er gelukkig ook in deze tijd nog heel wat reden tot dank baarheid. Zo blijkt uit een stuk dat als voorstudie voor het partij- convent van volgende week op tafel is gelegd bij de ARP-Tweede- Kamerfractic voldoening te bestaan over het huidige kabinet. Behalve dat het kabinet al voor een belangrijk deel uitvoering heeft gegeven aan de antichristelijke inbreng, en daar trouwens nog verder mee bezig is, staat het bovendien open voor over leg. Deze waardering achten ook wij te recht. Temidden van allerlei verwar ring, ook op het gebied van de partijpolitiek, gaat dit kabinet rustig en zeker zijn gang. Daarmede be wijst het land en volk een dienst, waarvoor best wat lof mag over schieten. Porto Alegre 'J'OT het laatst toe hebben de be stuurders van de Lutherse We reldfederatie vastgehouden aan Porto Algre als vergaderplaats voor de we reld assemblee. Zij gingen er daarbij van uit. dat het, gelet op het thema van deze assemblee „Gezonden in de wereld", niet goed zou zijn, een bepaald land te boycotten, zolang de mogelijkheid om daar te vergaderen en zo te ge tuigen nog aanwezig was. Uitlatingen van sommige leiders van I de Braziliaanse lutherse kerk maak ten het al moeilijk om solidair naast deze kerk te gaan staan. Dc starre houding van de Braziliaanse rege ring heeft nu de doorslag gegeven. De machthebbers daar konden blijk baar geen begrip opbrengen voor de moeilijkbeden, waarin Genève ver keerde, en bleven zich vastbesloten tonen om uit de assemblee propa gandistische munt te slaan. Het is een moedig besluit van de bestuurders van de Lutherse Wereld-' federatie, dat zij alsnog van hun schreden zijn teruggekeerd. Moedig niet in het minst, omdat het organi satorisch bijna een onmogelijkheid is om een samenkomst van dergelijk formaat 39 dagen voor het begin nog te willen verplaatsen. Men kan voor Brazilië slechts hopen, dat dit getuigenis even krachtig zal blijken te zijn als wanneer men wèl naar Porto Alegre zou zijn gegaan. Al zullen de lutheranen wel zo realis tisch zijn om te beseffen, dat de ogen in Brazilië in deze dagen meer op Mexico, dan op Genève gericht zijn. AMSTERDAM Dc Amsterdams* kabouters hebben gisteravond onge veer 300 doorlaatbewijzen uitgegeven, waarop de houder kort is omschreven als assistent waarnemer van het ge meenteraadslid Roel van Duyn. Bo vendien staat eropdat het bewijs is goedgekeurd door B. en W. van Am sterdam EOETERWOUDSEWEG 23 HONGKON GNoord-Korea heeft gisteren beweerd dat „een zwaar be wapend" Amerikaans spionageschip i tot zinken is gebracht dat diep in de j territoriale wateren ten wensten van j Noord-Korea was doorgedrongen on- 1 der bescherming van gevechtsvlieg tuigen. Eerder op de dag had had Noord- -Korea bekendgemaakt, dat een Amerikaans spionageschip was opge bracht. Dit zou in hetzelfde gebied j zijn gebeurd. Het is echter niet zeker j of het hier om hetzelfde vaartuig gaat of dfit er sprake is van twee I incidenten. Een woordvoerder van het ministe rie van marine in Washington zei dat geen enkel Amerikaans schip in de buurt van Korea wordt vermist. Mo gelijk betrof het hier een Zuidko- reaans vaartuig. Dit zou overeenstemmen met een Zuidkoreaanse mededeling dat Noordkoreaanse fregatten in de Gele Zee een Zuidkoreaanse patrouilleboot met 20 bemanningsleden hadden aan gehouden en opgebracht. De patrouil- lbeoot had 21 bemanningsleden aan boord. Ene eskader Zuidkoreaanse jachtvliegtuigen kwam te laat om de boot te ontzetten. Het Zuidkoreaanse vaartuig was uitgerust met een 5 mm kanon. De Amerikaanse marinewoordvoer der zei nog dat alle Amerikaanse spionageschepen van hetzelfde type als in januari 1968 in beslaggenomen Pueblo, in reserve worden gehouden. -BON- Mijn i naam: plaats: j Als beloning Voor mijn aktiviteit ontvang ik het gezellige Pletina vang ik het gezellige Pletina Jj schaaltje cadeau. M 'ostzegel is niet nodig als o op de envelop schrijft: we Leidse Courant, Iwoordnummer 267, Leiden PARIJS Rechtstreeke inter ventie van Chinese vrijwilligers in Cambodja is mogelijk als de verzetsbeweging daar in ernstige moeilijkheden worden gebracht door de Amerikaanse en Zuid- vietnamese interventie. Dit heeft gisteren Tsjau Seng, mi- nister voor speciale opdrachten in de i regering in ballingschap van prins Norodom Sihanoek gezegd in een vraaggesprek met het Franse persbu reau AFP in Parijs. China kan een nederlaag in Cam bodja niet aanvaarden, zei Seng. Door in Cambodja in te grijpen hadden de Vs de veiligheid van alle landen be dreigd. Wat onze Chinese vrienden aangaat, kunnen alle middelen ge bruikt worden om ons te helpen bij het afrekenen met de kliek van Lon Nol en haar Amerikaanse en Zuid- vietnamese meester, aldus minister Seng. Volgens hem beheersen de aanhan gers van Sihanoek tweederde van Cambodja. Vietcong-troepen en Cam bodjaanse regeringsstrijdkrachten le veren intussen sinds donderdag strijd om het gehucht Setho, op nog geen 16 km van de Cambodjaanse hoofdstad. Ook in het noorden van het land is de strijd fel opgelaaid. De situatie van de Cambodjaanse regeringstroe pen is daar slechter geworden. De provinciale hoofdstad Kompong Them. 140 km ten noorden van Phnom Penh, is door de Vietcong om singeld. Mensen zonder oordeel trachten dit gebrek vaak te verbergen door alles te ver oordelen. S1RIUS vandaag in ZO: Huib Goudriaan over prof. dr. R. Wentholt en diens visie.op Rotterdam als leefbare 9tad Pasar Malam: leven zonder Westerse neurose, door Rudi Römer K. Boisseree vraagt zich af of onze kinderen het in het jaar 2000 met gasmaskers zullen moeten stellen, tenminste, als we het probleem van de lucht verontreiniging nu niet dras tisch aanpakken Dr. Rjjnsdorp over het boek van dr. C. J. Schuurman „Stem uit de diepte" Dr. E. Diemer in Kanttekening: Toenemende verwarring Jeanne de Vlieger ten slotte ddok In de huishoudschool- problematiek en kwam tot d* conclusie dat daar de storm bal is gehesen RITA TELEFOON 21156 „Rita zul je de loodgieter niet in de weg lopen?" Zon en maan 7 juni zon op 4.22, onder 20.56; maan op 6.53. onder 12 juni EK. 8 juni zon op 4.22, onder 20.57; maan op 8.07, onder 0.01; 12 juni EK. Hoog Water 7 juni: Rotterdam le getij 7.05, 2e getij 19.16, Vlissingen 3.48-1611. Willemstad 7.42-20.04. 8 juni: Rotterdam le getij 7.46, 2e getij 19.52, Vlissingen 4.32-16.53. W '-mstad 8'"'-20 43. De Bilt verwacht tot zondag avond: Op de meeste plaatsen droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Vrij warm. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon 411. Min. temp.: 15 gradén boven nor maal. Max. temp.: 16 graden boven normaaL Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 89 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 50 procent. STRANDWEER Zomerweer: Ook dé komende dagen mogen wij op goed zomer weer rekenen. Er is tijdelijk een kleine buienkans in de middag maai- het storingsgebied boven midden Europa neemt alweer in betekenis af. Oostelijke wind blijft vrij warme lucht van 20 tot 23 graden aanvoeren. Het laat zich aanzien dat dit fraaie juni- weer nog enkele dagen zal voort duren waarbij ook aan het strand vrij veel zon en een aangename temperatuur is. Barometerstand: heden 10 uur: 76 cm (1013 millibar) dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1